ustdam' moet kleiner Is Timmers wil 'geen bureau-burgemeester' zijn Meteorieten in Noordwijks Space Expo Oegstgeest wijst uitbreidingsplannen van bloemenkweker onverwacht af Leiden Regio Villawijk Eikendael bijna klaar DAG 25 JULI 1998 chef ernastraatsma, 071 -5356437.plv.-chef judynihof, 071-5356416 lam/oegstgeest iele huiskamer staat vol Dóódzonde." Want uwe burgemeester van eest gaat eerst 'ns een op vakantie. Met in haar een presentje van de jnd burgemeester: een an Oegstgeestenaar F.B. ,Echt schattig van me- lieenstra." Timmers. Gepokt en jld in de Rotterdamse Naar eigen zeggen een iticus: „Je hoeft van mij :ote politieke uitweidin- verwachten. Dan zie ik van een afstandje en dan mens, wat sta je daar te 3egstgeest dan wel van verwachten heeft? In ie- ral geen burgemeester- and. Dat betekent dat ze in Oegstgeest komt wo- ïders dan sommige van illega-burgemeesters die ends in hun gemeente oen en 's avonds weer in. „Dan weet je niet wat lt. Je moet opstaan in je ate, en er boodschappen )at merk ik hier ook aan ibtenaren die elders wo- e zijn dan wezen kijken inrichting van een weg er is geklaagd, en dan ze: nou, er was niks aan 1 hoor. Nee, hèhè, op dat iteven niet, nee." igt het een beetje geïrri teerd. Het is duidelijk: Els Tim mers is géén bureaupoliticus. Belt iemand haar op om te kla gen over een gebouw dat vlak voor z'n neus wordt neergezet, dan gaat ze kijken. „Ik ga hier ook wel mee met de politie, naar aloholcontroles en drug spanden en zo. Je komt dan dingen tegen, onvoorstelbaar. Rattenholen, ongelooflijk goor. Waar mensen met z'n twinti gen, dertigen staan te snuiven." Dit vertelt ze gek genoeg met een brede lach op haar gezicht. „Ja, maar dat is omdat ik blij ben dat ik dat ook heb leren kennen, het is goed om te we ten dat dat bestaat. Ik ben na melijk heel beschermd opge voed." Vooral de Crooswijkers heb ben haar veranderd. „Dat is heel direct volk, met het hart op de tong. Ik weet heel zeker dat ik in Oegstgeest wel eens het puntje van m'n tong zal moeten afbijten." Toen Crooswijk bij Kralingen werd gevoegd, was ze daar eerst fel op tegen. „Het verschil tussen die twee deelge meentes was volgens mij veel te extreem." Nu is ze om. „Het is goed gegaan, vooral door ont zettend veel te praten." Ze heeft veel te stellen gehad in Crooswijk. Soms kreeg ze nog net geen tomaten naar haar hoofd. Maar een van haar grootste tegenstrevers zei naar aanleiding van haar vertrek: „Ideologisch lagen Els en ik ver uit elkaar, maar dankzij haar in teresse voor mensen uit alle la gen van de bevolking, en haar hart op de juiste plaats, stonden we zij aan zij." Timmers: „Dat is me heel dierbaar dat zo iemand dat van me zegt. Toen ik dat las dacht ik: man, ik kan je wel zoe- over de jaren die ze op Curasao doorbracht. Haar echtgenoot was daar tweede man in het ka binet van de gouverneur. „Daar heb ik geleerd hoe je met een glas in je handen moet staan en verhalen aanhoren." Ze vertelt het zonder ironie. „Ja, dat moet je leren hoor! Vooral om het nog rwoud.se camping gedeeltelijk in agrarisch gebied /oude erna straatsma ing Rustdam, aan de Zuidbuurtseweg in Zoeter- Dorp, moet inkrimpen. De caravans en tenten, de boerderij van de familie Versteegen, staan ge lijk op een weiland met een 'agrarische' bestem- De staplaatsen moeten van de gemeente vóór 19 tus weg zijn. mensen die daar nu vakantie vieren gedupeerd worden. Wet houder Stuyt heeft in overleg met Versteegen bepaald dat de caravans op 15 augustus weg moeten zijn." De kans bestaat dat Ver steegen volgend seizoen wel een grotere camping mag in richten. „B en W willen zich in het najaar nader beraden over de mogelijkheden om meer re creatie bij boerderijen toe te staan", zegt Mauer. „Met name bij boerderijen die daarvoor ge schikt zijn, dat wil zeggen: die niet in een heel open gebied lig gen." De familie Versteegen rea geert teleurgesteld op het be sluit van B en W. „De caravans staan op een plek waar nie mand er in onze ogen last van heeft", zegt Coby Versteegen. ,'t al vijftien caravans staan eizoen op het terrein van igen. Vijf meer dan de inde jaren. De extra ca- staan er sinds het begin (vakantieseizoen, zonder tuning van de gemeente, langs aangevraagde ver- g voor de extra staplaat- door B en W geweigerd, ra caravans zijn strijdig bestemmingsplan. Bo- is er op het terrein ille- in gestort voor de aanleg vaIan pad. De gemeente 01 ie 'tip' van de provincie. ove/ege al geboekte vakan- ;ft Rustdam niet direct in iipen. „De mensen hoe- ;t spoorslags weg", zegt itesecretaris R. Mauer. illen ook weer niet dat de Henk Pruijsen 55 tlberoep: sinds januari houder in Warmond, sa or onderhoudsmonteur lijke staat: gehuwd, een ts:Alblasserdam Is verschrikkelijk jammer dat ze er niet mogen staan. Maar we zullen ons er bij moeten neer- leggen." De campinghouders zeggen geheel 'te goeder trouw' gehan deld te hebben. „Het heet 'kam peren bij de boerderij': dan ho ren die caravans toch gewoon bij het agrarisch gebeuren? We hadden met die uitbreiding van het kampeerterrein dus niet het idee dat we de wet overtraden. We zijn misschien wel fout ge weest door niet eerst die ver gunning aan te vragen. Maar dan krijg je te maken met zo'n papieren netwerk. De familie Versteegen heeft de camping om twee redenen uitgebreid. „Er is enorm veel animo om te kamperen bij de boer. En dit jaar is het voor het eerst mogelijk om bij boerderij en vijftien caravans 'te plaatsen. Daarvoor mocht je niet meer dan tien caravans plaatsen. Ver der wilden we de camping wat ruimer van opzet maken. Daar om hebben we er een paar stuk jes weiland bij getrokken." De inkrimping levert de Ver- iunst komt er nooit in uw daar een tijdje over nage- ■Vlle kunst waar ik kip van krijg kan hier han- ant deze galerie verte- !rsW ardigt mij natuurlijk ook. shockerend is maakt mij ftalin .Kunst moet juist shoc- Het bestaat vaak uit din- je nooit op je oogbeeld ette had. sletfc leilijk om te zeggen wat lt mag hangen.... Minde- iteit liever niet. Maar ja, i^oaalt die kwaliteit? Dat 'aak alleen na verloop ;n zeggen, wat echt goe- liteit is. ten idealist* tan ik wel stellen. In de dl de politiek en in het gebeuren. Ik ben groot it met het vakbonds- 'aardoor ben ik een soci- 'ogen mens. it u doen meteen miljoen u ik m'n kunstenaars ter mee laten betalen aan t, etcetera, van de gale- dan zou ik met dat geld in mijn ogen goede, kun- rs gaan promoten. Want ie wel tegengevallen als galeriehouder: de meeste kun stenaars hebben geen cent. Waar bent u bang voor Ik heb een zekere faalangst. Wie ben ik om over bepaalde kunst te oordelen? Over wat 'goed' is en wat 'slecht'? Wie bewondert u het meest?. 'Jeetje, ik heb daar geen impli ciet antwoord op. Bewondering heeft met emoties te maken. Er zijn momenten dat je iemand heel erg bewon dert, maar na een uur is dat ge voel meestal weer over. Wat heeft u thuis aan de muur hangen Uiteraard schilderijen. Een pri- mitiefje uit de dertiende eeuw, van Noord-Holland, en daaron der een zelfportret van Anneke van Brussel. Voor mijn gevoel heel oud en heel modem naast elkaar; maar dat praat wel met mekaar. Waaraan bent u verslaafd? Aan twee dingen: roken en aan kunst kijken. Ik ben een kunst junk. Wat is uw grootste ergernis in Warmond Ik heb helemaal'geen ergernis sen. Ik ken Warmond ongeveer een jaar en het valt me op dat je makkelijk wordt opgenomen. Maar, dat is natuurlijk geen er gernis. Misschien de kleine hoeveel heid parkeerplaatsen in de Dorpsstraat. Aan de andere kant: dat moet toch maai' zo blijven. Als je extra ruimte gaat creëren voor auto's is de sjeu van de Dorpsstraat af. Wat zou u nog willen doen als u hoort dat uw laatste uur is ge slagen* Ik zou mijn vrouw en dochter bij mij, in mijn eigen omgeving, willen hebben. En mijn kunst in huis nog eens goed bekijken. Onder het motto: dit alles heb ik samengebracht. Waar heeft u zich de afgelopen week over opgewonden Die vloedgolf in Papoea-Nieuw- Guinea. Kon daar nou niet eer der hulp worden geboden? Als het moet kun je toch overal in een kwartier zijn. Maar dat was daar dus niet het geval. Misschien heb ik me er ook zo over opgewonden omdat ik in de buurt heb gewoond, in Indo nesië. tekst erna straatsma foto mark lamers leuk te vinden ook." Tussen de bedrijven door naaide ze einde loos jurken. „Stel je voor, vier of vijf ontvangsten per week, en je kon nooit voor de tweede keer dezelfde jurk aandoen." Er is wel eens tegen haar gezegd: „Kind, wat zie je er leuk uit, dat vond ik de vorige keer toen je dat aanhad ook al." Wat haar hard tegenviel in Curasao was dat ze er niet mocht werken. „Ik kon zo een baan krijgen als docente Duits, maar toen de gouverneur dat hoorde riep hij mijn man op het matje. 'Ik wil niet dat de vrou wen van mijn medewerkers werken', werd hem meege deeld. De volgende dag moest ikzelf bij de vrouw van de gou verneur komen. Ze had genoeg voor me te doen op het charita tieve vlak, zei ze." Dat was een harde dobber voor een vrouw die van haar vader heeft geleerd dat het niet uitmaakt of je een meisje of een jongen bent. „Wij waren met vijf kinderen thuis, en ik was het enige meisje, maar de ergste jongen van alle maal." Dit alles roept wel een pran gende vraag op. Denkt Els Tim mers zich in dat gezapige Oegstgeest niet verschrikkelijk te vervelen? „Ach, je hoeft toch niet altijd de barricaden op. En ik wilde erg graag burgemeester worden." Anderhalf jaar lang heeft ze gesnuffeld in de vacatu- relijsten van Binnenlandse Za ken. „Ik had daarbij een lijstje in m'n hoofd van gemeentes waar ik wel heen zou willen, en daar zat Oegstgeest ook bij." Waarom precies, dat weet ze niet echt duidelijk te maken. Ze kent het dorp uit haar Leidse studiejaren, en het lijkt haar prettig om er te wonen. Verder lijkt het vooral een praktische keus: Oegstgeest is dichtbij Den Haag, en daar werkt haar man. En voor de rest is Oegstgeest natuurlijk een welkom opstapje naar iets groters. „Wie weet kan ik ooit doorstromen naar een grotere gemeente", zegt Tim mers met gepaste voorzichtig heid. Boete bollenteler met zeven illegale Poolse werknemers den haag/voorhout persbureau cerberus Een bloembollenkwekerij uit Lisse is gisteren door de Haagse economische politierechter tot een boete van 14.000 gulden veroordeeld omdat hij vorig jaar zeven illegaal in Nederland ver blijvende Polen in dienst had. De Polen pakten in de vestiging in Voorhout bloembollen in. De Poolse arbeiders waren op papier 'vennoten' van het agra rische aanneembedrijf Pool- wind, een constructie die door het openbaar ministerie als misleidend wordt gezien. De stelling van Poolwind en de tuinders is dat de Poolse venno ten als zelfstandig ondernemer niet onder de sociale wetgeving voor buitenlandse werknemers vallen. Tuinders hoeven daar om niet na te trekken of de Po len een verblijfsvergunning hebben, zo is de redenering. De tuinders betalen geen loon, maar een factuurbedrag aan Poolwind. Poolwind vecht on dertussen een spoedprocedure tegen de Staat uit, waarin ver blijfsvergunningen voor haar talrijke vennoten worden be dongen. De economische politierech ter mr. I. Reinking stelde giste ren in de zaak tegen de Lissesc kwekerij dat de tuinder volgens de nieuwe verruimde wetgeving verantwoordelijk blijft voor het natrekken van verblijfsvergun ningen. steegens een forse tegenslag op, omdat er voor extra sanitair zo'n 20.000 gulden is uitgege ven. En door de ruimere opzet van de camping gaat Rustdam op 19 augustus terug naar hooguit acht staplaatsen. „Ze ven kunnnen er op gras staan en dan moet er een op grind staan", zegt Coby Versteegen. Dat de gemeente ook aan merkingen heeft op het gestorte puin (in totaal 25 kuub), vindt Jan Versteegen merkwaardig. „Het gebruik van puin is in veen- en weidegebied niet on gebruikelijk. Overal in Zoeter- woude vind je hapjes puin, die gebruikt worden als erfverhar- ding. Ook dat storten hebben we dus te goeder trouw gedaan. Maar omdat we 'ongebroken puin' hebben gebruikt is het een milieudelict. Versteegen zegt dat hij de zaak heeft aangekaart bij de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO). „We zijn nog in onderhandeling met de provincie en gemeente over wat er nou met dat pad moet ge beuren." wassenaar De eerste woningen in het Wassenaarse park Eikendael, op het terrein van de Robert Fleurystichting (de voormalige Ursulakli- niek), worden volgens de verwachtingen over een halfjaar opgele verd. In totaal laat projectontwikkelaar Dennendael uit Den Haag 52 woningen op het terrein aan de Eikenlaan en ten oosten van de Rijks straatweg bouwen: 16 villa's, 20 twee-onder-één-kap-woningen en vier blokken van vier woningen. Omwonenden klaagden eerder over te weinig parkeerruimte die ontstaat als de woningen allemaal be woond zijn. De gemeente heeft daarop besloten om een extra par- keerstrook aan te leggen. Na de bouwvak worden de parkeerplaatsen aangelegd aan de 'oneven-kant' van de Eikenhorstlaan, ter hoogte van de panden 11 tot en met 19. foto hielco kuipers fotoprodukties Space Expo in Noordwijk houdt zaterdag 1 augustus een landelijke manifestatie rond het thema meteorieten. In de permanente ruimtevaartexpositie kunnen mensen die dag hun vondsten meenemen waarvan ze vermoeden dat het een meteoriet is. Des kundigen geven dan uitsluitsel of het inder daad om een gesteente van buitenaardse oorsprong gaat. Het publiek kan tijdens de manifestatie ook tips krijgen over hoe 'vallende stenen' het best kunnen worden waargenomen en waaraan meteorieten zijn te herkennen. As- troneeom Niek de Kort, verbonden aan het meteorieten-documentatiecentrum, ver zorgt 1 augustus om 13.30 uur een lezing over vallende sterren. Vervolgens vertelt Dr. L. Lindner over zijn ervaringen tijdens de ES Antartic Search for Meteorites expeditie, waarin hij op de Zuidpool op jacht ging naar resten van het vallende gesteente uit de ruimte. In Space Expo is verder ook een tentoon stelling waarop verschillende meteorieten zijn te zien. Onder meer zijn er stukjes te békijken van de meteoriet die in april 1990 dwars door het dak van een huis in het Twentse Glanerbrug sloeg. Gedurende de zomervakantie draait er te vens een film waarin acteur Bruce Willis de kijker meeneemt naar de set van de 'meteo rietenfilm' Armageddon. Aan de tentoon stelling is verder een quiz verbonden, waar bij bezoekers het gewicht moeten raden van een meteoriet. De Nationale Meteorietendag is zaterdag 1 augusustus van 10.00 tot 17.00 uur. De ex positie over meteorieten duurt tot en met 30 augustus. oegstgeest maarten~keulemans Burgemeester en wethouders van Oegst geest willen - tegen een oude belofte in - bloemenkweker E. Segaar niet toestaan een bedrijfswoning, een stal en een aantal nieu we kassen op zijn bedrijfsterrein aan de Valkenburgerweg te bouwen. Dat staat in een raadsvoorstel, waar de gemeenteraad zich in september over buigt. Hoewel Oegstgeest eerder tot twee keer toe liet we ten dat de uitbreidingen geen problemen hoefden op te leveren, stelt het college nu 'dat wij niet zijn gehouden om medewer king te verlenen'. Volgens het college komt dat omdat er sinds de eerste toezeggingen - in januari precies tien jaar geleden - veel is veranderd. „Onze gemeente is zich meer bewust ge worden van de aandacht voor natuur en milieu", schrijven burgemeester en wet houders in het raadsvoorstel. De strook grond langs de Rijn is dan ook gereserveerd als 'groene ader'. Overigens mag er volgens het bestemmingsplan in het gebied sowieso geen woning worden gebouwd. Kweker Segaar zelf legt een verband met het bedrijventerrein Rijnfront, dat over on geveer tien jaar in het gebied moet verrij zen. „De gemeente probeert de economi sche activiteit die er nu is uit te moorden. Om het vervolgens te vervangen door ande re economische activiteit. Aan de ene kant roept Oegstgeest dat ze de huidige bedrij ven geen strobreed in de weg willen leggen. Maar aan de andere kant wordt het ons on mogelijk gemaakt om te groeien." De bloemenboer haalde eerder bakzeil bij de gemeente, toen hij zijn grond wilde ver kopen om te kunnen emigreren naar Dene marken. Segaar moet zijn bedrijf wettelijk te koop aanbieden aan de gemeente, maar die wilde er niet meer voor geven dan twintig gulden per vierkante meter. „Dat is twintig procent minder dan toen ik het tien jaar ge leden kocht", zegt een verontwaardigde Se gaar. „En dat, terwijl het Landbouw Econo misch Instituut de waarde van glastuin- bouwgrond in de Duin- en Bollenstreek on langs nog globaal op 45 gulden per vierkan te meter schatte." Segaar heeft inmiddels een streep gezet door zijn emigratieplan. „Al bieden ze me twee miljoen, ik ga hier niet meer weg. Ik wil alleen wel uitbreiden. En ik vind dat de gemeente zich heeft gebonden daaraan mee te werken." De kweker beroept zich op een brief uit 1989, waarin het toenmalige college van Oegstgeest zich 'in beginsel bereid' ver klaart aan uitbreidingsplannen mee te wei ken. Die afspraak werd drie jaar later nog eens door twee ambtenaren mondeling be vestigd, geeft ook het huidige college toe. „Een ambtelijke toezegging bindt de ge meente echter niet zonder meer", aldus het college. Segaar reageert furieus: „Dat kan toch niet? Een ambtenaar zegt iets, en het college zegt achteraf: ach, daar hoeven we ons niet aan te houden. Waar moet je- als leek dan terecht met je vragen?" Segaar heeft inmiddels een jurist in de arm genomen. De komende tijd wil hij alle politieke partijen van Oegstgeest op zijn be drijf uitnodigen om de zaak persoonlijk uit te leggen. „Als je dat raadsvoorstel leest, krijg je de indruk dat ik zo'ri speculant ben die het verdient om onderuit te gaan. Dat wil ik graag rechtzetten." Segaar is niet de enige bewoner van het Rijnfront-gebied die problemen heeft met bouwplannen. Verderop, aan de Oude Rijnsburgerweg, probeert tuinder M. Per- fors eveneens toestemming te krijgen om een bedrijfswoning op zijn akker te bou- Wethouder M. Smitsloo, die de ontwikke ling van Rijnfront in zijn portefeuille heeft, was wegens vakantie niet bereikbaar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13