Zendingswerk door de eeuwen heen Kerk Samenleving JJ Leidsch DagbladAKCDIEYËN ZATERDAG 25 JUL11998 Bijbels voor Hongaren leerdam De Gereformeerde Bijbelstichting (GBS) heeft 2000 bij bels beschikbaar gesteld voor Hongaarssprekende gereformeer den in voormalig Joegoslavië. Als gevolg van de oorlog kampt de Hongaars-Gereformeerde Kerk daar met een groot tekort aan bijbels. Een organisatie voor hulp aan gereformeerd onderwijs in Oost-Europa verspreidt de bijbels. Het gaat om Hongaarse bij bels in de zogeheten Karoli-vertaling, een letterlijke vertaling vanuit de grondteksten. De vertaling komt daardoor vrijwel overeen met de Statenvertaling van 1637. De GBS stelt zich ten doel deze Statenvertaling te handhaven en 'protestantse en on- vervalste' bijbels uit te geven. De stichting, die actief is in de i rechtervleugel van de gereformeerde gezindte, heeft 35.600 do nateurs. De actie om Hongaarse bijbels ter beschikking te stel len, kost volgens een woordvoerder 20.000 gulden. 'Verkeerd Verbonden' bij Wereldraad driebergen Verkeerd Verbonden, het netwerk van lesbische vrouwen in en rond de kerk, neemt de plaats in van de Oecume nische vrouwensynode (OVS) bij het vrouwenfestival van de We reldraad van Kerken in Harare. Daartoe heeft het OVS-bestuur besloten. Het bestuur van de Oecumenische Vrouwensynode, dat een uitnodiging had ontvangen, heeft zich afgevraagd wat meer zin had: de bijeenkomst boycotten of daar de positie van lesbiennes en homo's in Zimbabwe aan de orde stellen. Uitein delijk is besloten de plaats aan Verkeerd Verbonden ter beschik king te stellen/Homoseksuelen in Zimbabwe verkeren in een benarde positie, onder meer door uitspraken van president Mugabe ('homo's zijn minder dan honden en varkens'). Boven- 1 dien is in Zimbabwe 'sodomie' (homoseksuele handelingen) strafbaar. Vorige week werd de homobeweging Galz in Zimbab- 1 we uit haar kantoor gezet. In het algemeen wordt homoseksuali- i teit in Afrika als onnatuurlijk beschouwd. Markant in landschap rupwtering De rooms-katholieke kerk in Rijpwetering neemt al tijd al een markante plek in in de vlakke poldergemeente. Nu staat de Onze Lieve Vrouwe Geboorte door de steigers nog na drukkelijker in het landschap. Dat is slechts tijdelijk, omdat de kerk wordt gerestaureerd. Na de bouwvak wordt de kerk in de Rip verder aangepakt. foto henk bouwman Iran executeert baha'i teheran In Iran is dinsdag een Iraans lid van de Baha'i-gemeen- schap geëxecuteerd. De autoriteiten van het streng-islamitische land beschuldigden de 52-jarige vader van vier kinderen ervan dat hij een moslimvrouw tot het baha'i-geloof had overgehaald, zo heeft de Baha'i Gemeenschap gisteren bekendgemaakt. Ruhollah Rowhani zat sinds september vorig jaar gevangen in een isoleercel. Hij is de eerste baha'i in Iran die sinds maart 1992 is geëxecuteerd, toen Bahman Samandari, een van de leiders, ter dood werd gebracht. Sinds de Islamitische Revolutie van 1979 zou Iran meer dan 200 bahó'fs vanwege hun geloof hebben ge- executeerd. Vijftien baha'i's zitten momenteel in de gevangenis. Rowhani is volgens de Bahé'l Gemeenschap zonder proces op gehangen. In een verklaring verwerpt de gemeenschap de be schuldiging dat de Iraniër een moslim heeft bekeerd. Naslagwerk zo dik als een telefoonboek Het is zeker zo dik als een telefoonboek, verzekert drs. Margaretha H. Dirkzwager. Zij doelt op het standaardwerk dat door haar wordt samengesteld over honderden Nederlandse zendings- en hulporganisaties uit de evangelische hoek. In totaal heeft ze gegevens over 920 organisaties uit de laatste twee eeuwen verzameld, waarvan er op dit ogenblik nog 496 bestaan. De overige 424 zijn opgeheven, maar krijgen wel een plaats in de zendingsgids van Dirkzwager. ind 1995 begon ze eraan en als alles j goed verloopt, zal de gids van zen- dingsarchieven, zoals dit boek ook wel wordt genoemd, in de loop van volgend jaar klaar zijn. En met de meest actuele gegevens. Want ook de Samen-op-Wegkerken komen erin voor, aldus antropologe Dirkzwager. Het lag eigenlijk voor de hand dat zij dit om vangrijke werk, dat door haar als uniek wordt omschreven, op papier zou zetten. Jarenlang is ze archivaris van de Raad voor de Zending der Nederlandse Hervormde Kerk en bibliothecaris van het Hendrik Kraemer instituut in Oegst- geest geweest en dus vertrouwd met het-'op slaan van gegevens'. In Oegstgeest is ook het plan voor deze opmerkelijke zendingsgids gebo ren. Dirkzwager kreeg regelmatig verzoeken om informatie betreffende zendingsorganisaties of zendelingen. ,,Er waren wel zendingsjaarboeken van 1900 tot 1939, maar niet veel meer. Mensen belden mij op voor allerlei informatie. Mijn grootvader, zo vroeg iemand mij eens, is zendeling geweest. Waar kan ik meer gegevens over hem vinden. Een goeie vraag, maar waar moet je dan zoeken. Zelf had ik in de loop der jaren al het een en an der verzameld, maar dat was nog lang niet vol doende". Toen de Werkgroep voor de Geschie denis van de Nederlandse Zending en Over zeese Kerken werd opgericht, diende ze haar projectvoorstel in. En dat werd aangenomen. Mèteen ging ze voortvarend aan het werk. ,,Ik verzamelde folders, informeerde bij de Kamers van Koophandel, vroeg gegevens op bij de orga nisaties zelf en liep allerlei zendingsbeurzen af waarvan ik dacht dat ik daar gegevens kon krij gen die voor mij van belang konden zijn". In de zendingsgids komen geen rooms-katho- lieke organisaties voor, hoewel Dirkzwager er van overtuigd is dat een gids van missie-archie ven door de wetenschappelijke wereld bijzon der op prijs wordt gesteld. In haar zendingsgids worden bovendien alleen organisaties opgeno men die zich richten op 'uitwendinge zending'. Met andere woorden, evangelieverkondiging aan niet-christenen. En dat gebeurt vooral over zee. De samenstelster van de gids heeft een uitzon dering gemaakt voor zending in Nederland on der joden, moslims en buitenlanders en voor zendingsacitiviteiten in andere Europese lan den. Voor gegevens uit de evangelische wereld kón ze onder meer terecht bij Hans Keizer, die jarenlang secretaris is geweest van de de Evan gelische Zendings Alliantie, het overkoepelend orgaan van vrijwel alle evangelische zendings- en hulpinstanties. Keizer is kenner van het hele evangelische zendingsapparaat en wordt door Dirkzwager dan ook een wandelende encyclo pedie genoemd. „Hij heeft mij waardevolle ge gevens verstrekt" Door de evangelische wereld worden nog altijd zendelingen uitgestuurd. Daarvoor bestaat nog immer een grote belangstelling. Bij de protes tantse kerken heeft 'zending overzee' intussen wel een drastische verandering ondergaan. „Zij zenden doorgaans geen zendelingen meer uit op eigen initiatief, maar op verzoek van de part- nerkerken". En verder: „Veel eerstelijns-zen dingswerk had vroeger plaats via onderwijs en medische zorg. Tegenwoordig wordt vooral de nadruk gelegd op ldnderzorg, kindertehuizen, dagopvang van straatkinderen en diverse finan ciële adoptieplannen. Ook zijn er nieuwe vor men van zending, bijvoorbeeld kortverband zendings-initiatieven voor jongeren en werkva kanties voor het bouwen van kliniekjes en scho len in tal van landen" Al twee eeuwen lang zijn er Nederlandse zen dingsorganisaties. De eerste activiteiten dateren uit 1793 toen het Zeister Zendingsgenootschap werd opgericht. De Nederlandse zending duikt vrijwel in de hele wereld op. In Europa zijn evangelische organisaties vooral actief met hulpverlening in Roemenië. In Spanje, Italië en Oostenrijk ligt het accent op de bijbelse bood schap. Er is zelfs een Nederlandse zendingsor ganisatie in België te vinden. In de gids komt 'werkelijk alles' te staan wa zending te maken heeft. De naam van dingsinstantie, de vestigingsplaats, jaar van richting (eventueel opheffing dan wel eenfi het soort werk (evangelieverkondiging en d hulpverlening) in een bepaald land en hoe: dit in de loop der jaren heeft ontwikkeld. Ei aangevuld met adressen, telefoonnummer) dergelijke. De Ermelosche Zending van H.\ Witteveen uit de vorige eeuw, die werkzaan was in Egypte, Salatiga (Centraal-Java) en S matra. De Vereeniging tot (oprichting en) ii standhouding van een Kost- en Dagschool Dochters van Hoofden en Aanzienlijken in Minahassa te Tomohon (1881-1949) Het is maal terug te vinden in de zendingsgids vai Dirkzwager. Ook is informatie te vinden, oi nog maar enkele voorbeelden te geven, ove Zendingsvereeniging 'Zaait aan alle waterei Baambrugge, de Haagsche Zendingsclub v, Mejuffrouw Hartmann en de Zendingsvere ging 'Onze hulp is in de naam des Heeren' Nijverdal. Dirkzwager is ervan overtuigd da haar zendingsgids over vijf jaar al weer mot worden voorzien van een supplement, al w het alleen maar om het adressenbestand oj actueel peil te houden. „Ik heb gemerkt dat adressen snel verouderen". Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 ANN01973 Maandag 25 Juli OEGSTGEEST De inhuldigingsfeesten alhier hoopt men te vieren op Donderdag 15 September. Zij zullen bestaan in het planten van een Wilhelminaboom, kinderfeest, ring- rijden, fietsrijden, mastklimmen, boegsprietloopen, tonknuppelen, zakloopen, tonkruipen, blokjesrapen en knikkersdragen. LEIDEN Gisteravond reed een vigilante, waarin drie da mes waren gezeten, van de Stille Mare de Hartebrug op. Het paard struikelde en viel, waarop het rijtuig terugreed en zeker zou zijn te water geraakt als niet eenige burgers waren toegeschoten, die het paard grepen en 't op de been brachten. Kort daarop vervolgde het rijtuig weer zijn weg. LEIDEN Gedurende de kermisweek, vanaf hedenavond af, zal in de Stadszaal alhier optreden het specialiteiten gezelschap van den heer Frits Van Haarlem, dat overal, waar het werkte-gelijk ons uit de verschillende verslagen bleek - algemeenen bijval mocht verwerven. De heer Van Haarlem schijnt er dus voor gezorgd te hebben zijn op dat gebied gevestigden naam ook nu te handhaven. Waar deze impresario meer komt is sedert lang geen café-chantant meer in de oude betekenis, 't is een artisten-gezelschap in den waren zin des woords. Gymnstiek, fijne'dressuur van dieren, zang, muziek, aangenaam afgewisseld en doorkruid met geest en humor, geven een genot. Dat belooft dus veel voor de Leidenaars, die verleden kaar Frits Van Haarlem moesten ontberen. Dit jaar bevinden zich op den Apothekersdijk meer ten ten dan andere jaren. Daar heeft ook standplaats gevon den een kinematograaf, die wegens de bewegende licht beelden de moeite zeer moet waard zijn om er te gaan kij ken. woensdag 25 juli ZOETERWOUDE De ver keerssituatie op het Watertje zal met ingang van woensdag 1 augustus aanstaande drastisch worden gewijzigd. Het verkeer dat van de Zuidbuurtseweg en de Nieuwe Weg komt zal niet meer het Watertje kunnen „pik ken" om snel door te steken naar de Noordbuurtseweg. Dit verkeer zal nu via de Schenkel- weg, Dokter Kortmannstraat en Dorpsstraat de Noordbuurtse weg moeten oprijden. Vanaf de kruisingZuidbuurtseweg-Nieu- we Weg zal dan namelijk een in- rijverbod van kracht zijn. Deze maatregel, die alleen geldt voor het autoverkeer is vooral genomen om het door gaande verkeer te beletten van het Watertje gebruik te maken. Men verwacht dat door het om leiden van het doorgaand ver keer het autoverkeer op dit stukje winkelstraat van Zoeter- woude met negentig procent zal afnemen. Verder zal er op het Watertje een blauwe parkeerzo- ne worden ingesteld, zodat de Zoeterwoudenaren nu in hun dorpscentrum een parkeerschijf (met een maximale parkeertijd van anderhalf uur) moeten gaan gebruiken. VOORSCHOTEN In Voor schoten kan men weer naar de pomp lopen. Na een restauratie van ongeveer tien maanden is de historische dorpspomp op de Voorstraat, oorspronkelijk ver vaardigd door Ijzergieterij "De Prins van Oranje" te 's Graven- hage, weer op zijn vaste plaats voor het Ambachtshuis ge plaatst. De restauratie van de bronzen pomp is zeer grondig geweest, alle versieringen zijn opnieuw aangebracht, de pomp moet alleen nog in kleur ge bracht worden. Met de paarden markt zal de pomp weer water geven. Niet via de oude bron, maar via de waterleiding waar op de pomp staat aangesloten. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adiund) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ver geld, ontvangen/^Vkortmg^rbetaliii per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (oteen andere lel hebben), is een samenvatting van het rei nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluk beschikbaar. Voor informatie 04 86-4864 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gw Z I K N H U I ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feest Leids Universitair Medisch Centrum- 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Margaretha Dirkzwager: „In de gids komt werkelijk alles te staan wat met zending te maken heeft. FOTO ZOETERWOUDE - Het Watertje in de oude verkeerssituatie. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 12