eiden Regio Verbeterde' kening ïoet over TADSGASTEN Opeens waren er mannen in blauwe pakkies' Een Engels souvenirtje De burgemeester kan ook al niet in zijn kamer 9Dat Rembrandt hier is geborenis voor mij al genoeg9 Douches en toiletten bij Haven Gezocht: potentiële beleggers en bankiers 25 JUL11998 11 N PREENEN, 071-535641*1. PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Burgemeester q Els Timmers, de I J nieuwe burgemees ter van Oegstgeest, wil duidelijk geen bureaupoli ticus zijn Hangplek yt rr Leimuiden is een I J hangplek rijker. Maar de jongeren wijzen de plek af. Zij willen een nieuwe Keet. ering Noorderstraat ovincie Zuid-Holland zorgt opnieuw voor een nieu- kening van de omstreden sanering aan de Noor- aat. Dat heeft milieu-gedeputeerde J. Wolf (PvdA) en toegezegd aan GroenLinks-statenlid C. van Laar. tatenlid had gisteren een gesprek over de kwestie /Volf, commissaris van de koningin J. Leemhuis- en onderzoeker A. Hooimeijer van BDO/CampsO- er veel minder grond is afgegra ven dan in de boeken is opge nomen. Onderzoeker Hooimeij er, die de zaak in opdracht van de provincie heeft bekeken, concludeerde dat er alleen een stomme fout was gemaakt bij het maken van de saneringste kening. Er moest daarom een nieuwe komen. Het provincie bestuur stelt zich officieel op het standpunt dat er niets uit de tekening valt af te leiden. Van Laar vermoedt overigens dat zij als statenlid niet veel meer kan bereiken in deze zaak. ,,GS wil len alleen bekijken of de door de gemeente geleverde gege vens met elkaar in overeen stemming zijn. Verder onder zoek laten ze aan justitie over. En ik vind het niet mijn taak om naar de rechter te stappen." li 1; noest, aldus Van Laar, en dat de nieuwe teke- iet meer lijkt op de oor- celijke weergave van de ïg. De gedeputeerde had bekend gemaakt dat er problemen waren met de waarop de sanering was ejcend. In de 'verbeterde' was echter veel meer jast dan alleen de schaal, tekening moet duidelijk welke delen van het ter- n galvaniseerbedrijf Cu- in de Noorderstraat zijn iven. Voor Van Laar is de essentieel omdat zij :e hoopt aan te tonen dat audeerd is bij de afgra- n het terrein. Uit de ou- ining viel af te leiden dat iRGEN GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR htf Vliegtuigbom zorgt voor chaos in en om Leiden Centraal LEIDEN VERVOLG VAN VOORPAGINA CONNIE VAN UFFELEN Een bom! Even na half tien is de commotie rond station Leiden Centraal groot. Naast een brandweerwagen en een ambu lance, staan diverse politieau to's. Medewerkers van het Ex plosieven Opruimings Com mando (EOC) kijken door het hekwerk naar de verrichtingen van hun collega's. „Elke schep kan zijn laatste zijn," grapt één van hen. In de kuil, vlak naast de bom, staat EOC-medewerker Van de Meent uitleg te geven aan een cameraploeg. Het blijkt te gaan om een Engelse duizendpon der. De bom is na zijn val waar schijnlijk in tweeën gebroken. In deze bompunt zit geen ont stekingsmechanisme. „Die zit waarschijnlijk in de andere helft die hier nog ergens moet lig gen." Met een graafmachine wordt de omgeving van de bom afgegra ven. Er kan immers nog een stuk bom liggen, het stuk met de ontsteker. Bij het bouwter rein staat een medewerker van heibedrijf de Vos verbouwe reerd toe te kijken hoe de me dewerkers van de EOC de bom gereed maken voor vervoer. „We waren gisteravond een dam aan het graven toen hij te voorschijn kwam. We hebben hem uit het zand gebikt en aan de kant gelegd. Om te kijken wat het was, hebben we hem een beetje schoongemaakt met een staalborsteltje. Maar we za gen geen letters en toen zijn we maar verder gegaan met graven. Vanochtend kwamen er opeens allemaal mannetjes in blauwe pakkies, die zeiden dat we niet verder mochten gaan. En toen werd alles afgezet." Vanaf de uitgang van het sta tion tot aan het pand van Thuiszorg Groot Rijnland is het terrein met rood-wit lint afge zet. Continu rinkelen mobiele telefoons. Fotografen zoeken een plekje voor het beste shot. Diverse politieagenten schreeu wen door hun portofoons. Een coordinator dirigeert aangesnel de politieagenten te fiets direct naar de rand van het afgezette Reisvoorlichting van NS maakt bekend dat door de vondst van de bom de treinen niet meer rijden. gebied. Op de vijfde verdieping van het pand van Thuiszorg Groot Rijnland hangen mensen uit het raam te kijken. Twee van hun collega's voorzien de militairen achter de afzetting van koffie. „Ja, wij doen in zorg hè", ver klaren de dames hun optreden. De toegang tot het station is hermetisch afgesloten. Een me dewerkster van de NS verwijst reizigers naar de Plesmanlaan, alwaar vervangend vervoer ge reed zou staan. In een bushokje voor het sta tion zit een vrouw eenzaam te wachten op een bus die niet komt. Een eindje verderop, zo ver mogelijk van de bom verwij derd, staan vijf verlaten bussen. Een stroom reizigers loopt door het tunneltje van de Plesman laan. Hier is echter geen bus te bekennen. Via de achteruitgang van het LUMC hopen reizigers bij het station te komen. Een medewerkster probeert ze tegen te houden, tevergeefs. B. Hoedeman uit Gouda heeft gisteren met zijn zoon Sander een dagvluchtje geboekt. „We moeten ons tussen elf en halft- waalf melden bij de balie in Schiphol. Dan horen we waar we naar toe gaan. Het is zo'n verrassingsvluchtje. Ik had de trein van tien uur uit Leiden willen hebben, maar onderweg hoorden we dat er een bom was gevonden. Vervolgens reed on ze trein maar tot Lammen schans. Vandaaruit werden we met bussen tot aan Molen De Valk vervoerd." Hoedeman loopt vertwijfeld over het LUMC-terrein. „Ik moest uitkijken naar een man met een rode pet. Maar waar is hij? Ons alternatief vandaag was de Nijmeegse vierdaagse. Dat hadden we dus beter kunnen doen", verzucht Hoedeman. Tussen de parkeergarage en het gebouw van het AZL door, ziet hij ineens een rij reizigers staan op de Darwin weg. NS-voorlich ters proberen hen gerust te stel len. „Mensen voor Haarlem kun nen met bus 50 mee", roept een voorlichter vanuit de midden berm. „Nee mevrouw, het zijn bussen van de NS, u kunt er ge woon met uw kaartje in." Hoe deman weet een mobiele tele foon van een voorlichtster te bemachtigen. „Even denken, wat was het informatienummer foto henk bouwman van Schiphol ook weer? Het was heel toepasselijk met een Boeingnummer. Ik geloof 747...747." Geen contact. „Het is een drama", verzucht een jongeman in net pak. „Ik was al laat voor mijn werk, en dan komt die bom er nog eens bij. Misschien moet je nog wel twee uur wachten." „De treinen gaan weer rijden. U mag allemaal terug naar het station", roept de voorlichter in de middenberm om tien voor elf. De meute reizigers zet zich langzaam in beweging. Opluch ting alom. Ondertussen filmt een came raploeg wat reizigers die de trap van perron 1 opstormen. Een enkeling laat zich interviewen. Kortom, het is druk op het sta tion. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Na de eerste vier oorlogsja ren 'onbeschadigd te zijn doorgekomen' werd Leiden op 10 en 11 december 1944 zwaar getroffen door bom bardementen. Sinds een paar maanden waren de Engelsen in een hevige luchtstrijd ge wikkeld met de Duitse V-2. Die raket was niet uit te schakelen door vliegtuigen en luchtafweergeschut. De Engelsen richtten zich daar om op de opslaglaatsen van de raketten. Een doel van de Engelsen was 't Spoortje, een station netje aan de Herensingel waar ook V-2's lagen opge slagen. Bij het bombarde ment op 10 december raak ten de bommen, bedoeld voor het stationnetje, hun doel niet. In plaats daarvan kwamen ze neer achter de kerk, op de hoek van de Alexanderstraat en de Sophi- astraat. Op 11 december bombar deerden de Engelsen het Leidse hoofdstation, ook een opslagplaats voor V-2's. De Haverzakbuurt, een volks buurt die achter de Stations weg lag, werd bijna geheel vernietigd door het bombar dement. Ook een gedeelte van Transvaal - onder andere de Lopsenstraat - incasseer de de nodige voltreffers. In totaal vielen bij de bombar dementen 54 doden. Veertig jaar later, in de cember 1984, werd een zoge heten 'duizendponder', over gebleven van de bombarde menten, aan de Morssingel gevonden. Een souvenirtje van de Engelsen dus. Ook die vliegtuigbom zorgde toen voor enorme consternatie en bracht Leiden dagenlang in het nieuws. De hele buurt werd voor de ontmanteling ontruimd, het verkeer werd omgeleid en ook het trein verkeer werd stilgelegd. Het projectiel werd onschadelijk gemaakt door de Explosieven Opruimingsdienst. Maar dat was gisterochtend uiteinde lijk dus niet nodig. de Leidenaars van Leiden vinden, valt elke dag te sPfi en te horen. Ze houden van hun stad, de grachten monumentale panden, de markt, de Leidse tong- c n natuurlijk de 3-oktoberfeesten. Klagen over hun stad doen ze ook elke dag, de Leidenaars. l die vreselijke bussen op de Breestraat, de veel te gemeentebelastingen, de parkeerplaatsen in het turn die bijna altijd bezet zijn. Maar wat vinden ilenlanders nu eigenlijk van Leiden? En waarom ko- ze juist naar de Sleutelstad, een van de vele steden n ïderland? Vandaag aflevering 4 van de rubriek kon Stadsgasten. de ;te reactie: ze zit aan de verkeerde kant. Met haar rug naar te ademiegebouw kijkt ze over het water met een schetsboek knie. Veel valt er op het eerste gezicht niet te zien zo, met ca- rera ingepakt in lelijk groen gaasdoek en de terrasstoelen opgestapeld onderaan de brug. De Nonnenbrug natuurlijk! onopvallend voor de tientallen studenten die hier non-stop e'ij racen, maar heel bijzonder voor deze jonge highschool-girl nnsylvania. Terwijl de landschapsschildering onder haar beetje voor beetje vorm krijgt, wil de Amerikaanse Julia Liu haar belevenissen als toeriste in Leiden delen. re 1 laar een paar weken is ze nu in Leiden, samen met haar va- enl e deze zomer aan de universiteit research doet voor zijn vak- ;rnl 1, vergelijkende literatuurwetenschap. Het wachten is op haar ^■0I1er en broertje die binnenkort uit China over zullen vliegen, a de grote rondreis kan beginnen. Het is namelijk niet alleen first visit aan Leiden, maar haar eerste trip to Europe alltoge- zi )at betekent heel veel places to go en thitigs to be seen de ko- e maand, vertelt ze met groot enthousiasme. En al zal ze nog en' oogtepunten qua Europese cultuur beleven, nu al vindt ze een goed begin. "J* inkomst op Schiphol vond ik heel normaal, modern en zo, l0U toen we hierheen reden was het alsof ik in een sprookje was eei itgekomen", roept ze spontaan.Als je uit een land komt met nge geschiedenis zoals de Verenigde Staten, dan moet je wel jkijken van zoveel klassieke gebouwen en kerken. Dit ge- ïier achter ons", zegt ze terwijl ze verbaasd wijst op het Aca- m 1 gebouw, „staat er misschien al twee- of driehonderd jaar. x 1 laar bij ons maar eens om: Pennsylvania College is hooguit Pr0 luw oud en dat is een big deal." ge scetch-artistblijkt een vrolijke waterval met oog voor de- is de Leidse binnenstad niet alleen veel ouder, maar vindt - ook veel kleiner dan back home, de auto's bijvoorbeeld. 'ers lat ze daar mee zit, want de hoeveelheid grachten en boten in op haar eerste vakantieadres is tegengekomen maakt heel oed. „Wij wonen hoog in de Appalachen, in de mountains, srs( het ook erg mooi is, maar waar je voor het dichtsbijzijnde haa uren moet rijden." it van de Leidenaren geen gelukkige mensen maakt, dan moet 11111 el de markt zijn, waar je je waren vers kan aanschaffen. „Dat er0 oor mij echt amazing. Alles in Amerika is frozen food", ver- ze. „Deze markt heeft voor mij ook zo'n aantrekkingskracht IVN verzorgt excursies in het Heempark Het IVN verzorgt morgen een 'doorsnee' excursie door het Heempark. Omdat er geen specifiek thema aan de rond gang is, voert de tocht langs planten die op het moment in bloei zijn. De speciale vlin der-excursie is van de baan, omdat de atalanta's, dag pauwogen en andere vlin ders zich nauwelijks laten zien. Het is een slecht jaar voor vlinders, omdat door de kou en vooral de vochtige zo mermaanden vele poppen niet tot ontwikkeling zijn ge komen. De excursie begint om twee uur op de binnen plaats van het park aan de Oegstgeesterweg. Deelname en toegang tot het Heempark is gratis. Oud Geld, oud zeer LEIDEN» RUUD SEP Julia Liu: „Toen we hierheen reden, was het alsof ik in een sprookje was terechtgekomen." foto hielco kuipers omdat het me aan de Chinese markt doet denken: druk en kleur rijk." Uitgaan doet ze niet, daarvoor is ze nog te jong: „In de VS mag ik nog geen bier drinken", dus haar uitstapjes blijven beperkt tot overdag. Het liefst wandelt ze in de Hortus en als het even kan gaat ze ergens rustig zitten'met haar penselen, 's Avonds blijft ze sowie so liever binnen omdat het voor haar veel te koud is. „Niemand heeft mij gek genoeg verteld dat het in Holland zo koud kan zijn. Weet je dat ik alleen maar t-shirts bij me had" zegt ze, terwijl ze geen moeite doet om haar verontwaardiging te verbergen. Zoveel wordt duidelijk: Leiden kan Julia wel bekoren. Al moet wor den gezegd dat ze natuurlijk niet helemaal objectiefis. „Alleen al het feit dat Rembrandt hier is geboren, is voor mij genoeg" beaamt ze. „Tel daarbij op dat ik gek ben op oude Europese kunst waar jul lie zoveel van in huis hebben, en de som is compleet. What more can I say, I just love the old stuff. Ik hou van oude dingen." SUZANNE BARBIER Het was jarenlang behelpen met een krappe mobiele nood voorziening op een dekschuit tussen de steigers. Maar sinds vorige week heeft de passanten- haven aan de Haven in Leiden een eigen sanitaire ruimte. Het brugwachtershuisje van de Grote Havenbrug is daarvoor verbouwd. In het in 1928 ge bouwde, monumentale, huisje is een dubbele toilet-, kleed- en douchegelegenheid aangelegd. Er staan ook een wasmachine en droogautomaat en er is een lozingspunt voor de afvoer van vuil water. Daarnaast is er nog plaats voor kantoorruimte voor de havenmeester. Het benodige geld werd door gemeente èn rijk verstrekt. Het gebouwtje is gistermiddag offi cieel geopend door wethouder Tjeerd van Rij (Ruimtelijke Or dening, Wonen en Verkeer). In de kamer van burgemeester Goekoop staan twee uit de scharnieren gelichte deuren schuin tegen de wand. De op nameleider en zijn assistent overleggen: op de gang zetten of laten staan? De assistent tilt één van de deuren van de grond, waarna de ander gaat schuiven. Snel zet hij zijn deur terug. Laat maar staan, anders wordt het zo vol op de gang. Ondertussen worden buiten voor het raam de lampen getest. De scene die vanmiddag wordt gedraaid speelt aan het eind van de middag. Door de grote schijnwerpers lijkt het of de zon nog maar net boven de horizon staat. Het is vier uur vrijdag middag, en het wordt tijd om de eerste scene van de dag te gaan draaien. De twee shots die tot nu toe zijn gefilmd, zijn nog blijven liggen van gisteren. De crew van Oud Geld is weer actief in het Leidse Stadhuis. Gisteren werkten twee acteurs en 27 anderssoortige medewer kers van kwart over één 's mid dags tot- het opruimen in de kleine uurtjes aan een gemid delde dagproductie van onge veer tweeënhalve minuut televi sie. Alle binnenopnames in de Bussink Bank zijn op de tweede verdieping van het Stadhuis. De televisiemakers bezetten al twee jaar met enige regelmaat het luxe deel van het gebouw: de B &W-kamer en de kamers van Goekoop en gemeentesecretaris Klaas de Vries. Filmen is leuk - in het begin althans. Bode John de Jong werkt nog niet zo lang bij de ge meente. „Ik vind het wel leuk", meldt hij. „Ja, ze maken wel rommel en je zit met kabels die overal liggen. Maar verder heb ik er geen last van." Hij kan zich echter wel voorstellen dat het voor de mensen die uit hun ka mers worden gejaagd voor de film allemaal wat minder prettig is. Marjan van der Vlugt, de be- stuursmedewerkster van Goe koop, is zo iemand die in ver band met de opnames van haar plaats is verjaagd. Zij zit nu in een kleine volgepakte ruimte. „Kijk, deze twee verhuisdozen zijn mijn kastje." Is zij de opna mes al zat? „Een beetje wel, ja. Weet je hoe ik de serie noem? Oud Zeer!" Ook de burgemeester kon de afgelopen dagen niet op zijn ei gen kamer terecht. Maar hij heeft er deze keer weinig last van. „Ik ben er alleen op dins dag geweest. Vandaag heb ik al lemaal besprekingen gehad. Daarvoor ben ik op de kamer van Hans Baaijens gaan zitten. Verder ben ik deze week alleen virtueel beschikbaar. Cultuurwethouder Alexander Pechtold geeft toe dat de opna mes soms voor overlast zorgen. „Maar je hebt ook last van de verbouwing. Soms kan ik het onderscheid tussen de verbou wing en Oud Geld niet eens ma ken. En je maakt ook leuke din gen mee. Pas liepen er allemaal mensen met een tulp in de hand door de gangen. En wij weten dingen die iedereen in Nederland graag wil weten. Leeft Kiet nog? Wij weten het." Toch vindt de wethouder dat de gemeente een volgende keer heel goed moet nadenken voor dat ze weer een filmploeg in huis haalt. „De kamers aan de overkant worden steeds omge bouwd. Dat is heel vervelend." De opnames duren inmiddels ook wel erg lang: inmiddels al een kleine twee jaar. „Ik wist ook niet dat ze nog een tweede seizoen zouden draaien. Maar dat wisten ze zelf ook niet." LEIDEN «RUUD SEP Nette darpes en heren in de leeftijd van 35 tot 50 jaar die door kunnen gaan voor 'potentiële belegger' of voor bankier. Producent IDTV is naarstig op zoek naar figuran ten voor de afleveringen zes tien tot en met negentien van de AVRO-serie 'Oud Geld'. De opnames vinden voor een groot deel plaats in het Leidse Stadhuis, dat in de serie het interieur van een oude, sjieke bank vormt. Dat er ook de komende we ken weer wordt geschoten, heeft niet alleen te maken met de vakantierust op het Stad huis. „De dagen zijn nu het langst", weet Sandra Tromp Meesters van het productiebe drijf. „We filmen altijd elf uur per dag. Wachten we te lang, dan worden de dagen weer te kort." Maar filmen in de zomerva kantie heeft ook nadelen. Tij dens de vakantie liggen ook potentiële beleggers en ban kiers ver weg ergens aan het strand. Daardoor is het bijzon der moeilijk om nog aan ge schikte Figuranten te komen. „Daar komt nog bij dat we al twee jaar in Leiden aan het fil men zijn", vertelt Tromp. „En je wilt niet steeds dezelfde ge zichten in beeld zien." De nood is overigens nog niet zo hoog dat de figuran ten-wervers de komende we ken de straat op zullen gaan om mensen te ronselen. „Nee, dat gaan we zeker niet doen." De opnames in Leiden duren nog tot 18 augustus.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11