Werken voor de koningin Vijf pc's voor de prijs van één De regels zijn strikt en de bazin Is. veeleisend Economie ZATERDAG 25 JULI 1998 147 Handel in afgeschreven personal computers is dik succes Ladingen pc's, rijen beeldschermen en stellingen vol portables. Geen nieuwe, maar door de vorige eigenaars afge schreven tweedehands apparatuur. Pc's van een jaar of acht geleden, maar ook snelle Pentiums of portables van amper een jaar oud. De 5000 vierkante meter grote loods van Frazier in Culemborg staat er vol mee. Het blijkt waardevolle handelswaar, die nog vele jaren mee kan. Directeur Ewit Roos (35) begon drie jaar geleden in een oude loods in Am sterdam-Noord met Frazier Europe. Roos was eerder werkzaam bij het Ame rikaanse afval- en recyclingbedrijf Waste Management. ,,Op een gegeven ogenblik kwamen we in contact met Frazier in de VS, door een project waarbij binnen zes weken alle computers uit alle filialen van een groot bedrijf moesten worden terug gehaald", vertelt Roos. De samenwer king leidde niet veel later tot de oprich ting van Frazier Europe in Amsterdam, waarvan Frazier en Waste Management ieder 50 procent van de aandelen kre gen. „In het begin werkte ik nog parttime met slechts twee man personeel. Wij bo den bedrijven en computerbedrijven met terugnameprogramma's aan om partijen gebruikte pc's gratis in te ne men. In ruil daarvoor boden we ze een percentage van 50 procent of meer van de latere opbrengst". Dat afgeschreven computers vaak nog een heel behoorlijke waarde vertegen woordigen, dringt langzamerhand ook bij steeds meer bedrijven door. Toen Frazier pas in Nederland begon, was dat vaak anders. „Zo kregen wij via afvalver werker Icova een keer een container met 'afval' van een bank. De bank had die container, die vol zat met in plastic ver pakte computerschakelaars, tegen beta ling laten ophalen. Wij konden die din gen voor 75 pence per stuk verkopen", lacht Roos. In plaats van de winst geheel in eigen zak te steken, verraste hij de bank in kwestie met een flinke cheque. „Je kunt je voorstellen hoe daarop gerea geerd werd." Elke pc, printer of monitor die in Culemborg binnenkomt, wordt voorzien van een code en in een computerbe stand opgenomen. Vervolgens wordt de apparatuur gecontroleerd op gebreken en zonodig gerepareerd. Slechts enkele procenten van wat er aan apparatuur binnenkomt, gaat uiteindelijk als afval weer naar buiten. En ook dat afval wordt nog zorgvuldig gescheiden, waarbij on der meer goud en koper worden terug gewonnen. .Apparaten van zo'n den jaar oud, die verkopen we voor een gulden of 50 per stuk aan servicebedrijven, die er onder delen uithalen voor reparaties." Elke computer wordt geheel 'op maat ge maakt'. Wil de klant meer geheugen of een extra groot scherm? Dat kan. Ook software kan desgewenst worden geïn stalleerd. Roos constateert dat er een toenemen de markt is voor gebruikte pc's. „Er wordt steeds meer op functionaliteit ge let. Bedrijven en instellingen realiseren zich dat lang niet altijd een dure Pen tium 400 machine nodig is." Die toene mende belangstelling is ook terug te vin den in de groei van het bedrijf. Al in het eerste jaar steeg de omzet boven een miljoen gulden. „Begin 1996 zouden wij onder meer het terugnameprogramma van pc-fabrikant Dell gaan verzorgen. Ook deden we goede zaken met Olivetti. Op basis van de verwachte omzet kwa men we tot de conclusie dat we een gro ter en representatiever pand nodig had den." Frazier, dat inmiddels acht man per soneel telde, vond een geschikt pand in Culemborg en besloot te verhuizen. „Vervolgens maakte we een moeilijk jaar door. Olivetti stopte met de productie van pc's en het terugnameprogramma van Dell kwam veel later op gang dan gepland was. Het dwong ons wel om op vele deuren te gaan kloppen op zoek naar leveranciers. Die leveranciers werden onder meer gevonden bij banken, computerprodu centen, verzekeraars en de ministeries. Klanten voor de producten bleken er ook volop. „In de beginperiode verkochten we onze pc's en onderdelen aan tweede Het begon eind 1995 met de nieuwe chef van het Militaire Huis. Daarna kwam er een nieuwe stalmeester, een nieuwe ceremoniemeester en een nieuwe hofmaarschalk. Inmiddels heeft de nieuwe grootmeester formeel zijn intrede gedaan en later dit jaar volgt een nieuwe thesauriër. Daarmee is de vernieuwing van de top van de hofhouding compleet. Mr. Florentius Willem (Floor) Kist, grootmeester van Hare Majesteit de Koningin, heeft zijn opvolger zelf voorgedragen bij koningin en prins. Drs. L.W. (Bert) Veenendaal, tot voor kort Nederlands ambassadeur bij de NAVO in Brussel, is met zijn zestig jaar niet meer de jongste, maar, naar men zegt, wel be kwaam en uiterst discreet. Kist heeft onlangs formeel af scheid genomen. Hij heeft een modern bedrijf achtergelaten met ongeveer 300 personeelsle den, een pc-netwerk, een me dezeggenschapsraad, een maat schappelijk werkster en een Raad van Beroep voor ontevre den medewerkers. Dat is niet al leen zijn verdienste, maar als hoofd van de hofhouding (een functie die enigszins vergelijk baar is met die van secretaris generaal van een ministerie) heeft hij er wel het nodige toe bijgedragen. Toen Kist in 1983 als algemeen secretaris op het paleis zijn intrede deed, stond het hofbedrijf als professionele organisatie nog in de kinder schoenen. Koningin Beatrix wilde het anders dan haar moeder. Al ge ruime tijd voor haar inhuldiging in 1980 liet ze een opzet voor een vernieuwde hofhouding maken. Het moest zakelijker, vond ze. Geen vriendenclub, maar een centraal geleide orga nisatie met goed geschoolde mensen. Een adellijke titel was niet langer voldoende. Terwijl het onder de leden van de ho noraire hofhouding (meren deels oud-gedienden) nog wemelt van de dubbele en chi que namen dragen de beroeps krachten die de koningin nu omringen merendeels gewone Hollandse namen. In de huidige dienst zijn er nog maar twee fulltime krach ten van adel, toevallig beiden baron en beiden ingenieur. Ir. W.F.A. baron Röell van Hazers- woude, kapitein-luitenant ter zee van de elektrotechnische dienst, is adjudant; ir. B.W. ba ron Bentinck is intendant van de koninklijke paleizen, oftewel de man die ervoor moet zorgen dat de paleizen die het staats hoofd ter beschikking zijn ge steld er tiptop bijstaan. Röell van Hazerswoude is door De fensie uitgeleend; Bentinck komt uit het bedrijfsleven en is beslist niet gevraagd vanwege zijn naam. maar uitsluitend vanwege zijn kwaliteiten. Een adellijke titel mag dan niet langer bepalend zijn, een goede opvoeding telt wél. In de hogere functies aan het hof dient men nu eenmaal zijn ta len te spreken en te weten hoe detail dat Hare Majestec niet in Weekend of Stor -\ leest. Van de honderden t die voor de koningin behoren er slechts een i veertig tot de hofhoudin e staf, zou men elders t Men herkent hen aan h fre, het blauwe strikje speldje met de B, dat ze de ambtsuitoefening o|i vers of nabij het kraagje e te dragen. Grootmee: grootmeesteres behore aard tot de hofhouding onder andere de hofda secretarissen, de een meester, de hofmaarscl' intendant, de stalmee1 chef van het Militaire de adjudanten, de th< de chef personeelszakei recteur van het Koninkli archief en de opperhout Het koningshuis bei de gratie van tradities. I nisatie mag dan modi van een BV Beatrix is ge ke. De titulatuur doet ri de mystieke kant van de chie, niét aan doorzie! en ook niet aan de gelijk tiging van man en vroi grootmeester is nu eenii1 man, en niet alleen omi een grootmeesteres is ook omdat bepaalde fui rissen nu eenmaal, alwi ditiegetrouw man horen Een baan bij Hare M is dat plezierig? Dat h nogal vanaf. De regels zi en de bazin is duidelijk zig. Ze zit niet ergens op de verdieping, maar Noordeinde meteen re trap op. De eisen zijn li structuur is hiërarchisc is het verloop gering. C Het 'erbij horen' spq rol. Het is toch iets sped 's ochtends de tram n paleis te nemen en bij jr heid de groten der aari gang tegen te komen. I chiflre ambieert dient i te wachten. Hooguit kar bepaalde kringen een belangstelling voor een! mende functie laten d ken. Want adverteren hof niet. Het is bekend, de koi veeleisend. Ze trekt de het oneerbiedig te zegj is zij degene die het te de sfeer bepaalt. Onder q we grootmeester zal het r, hof niet wezenlijk and, gaan dan onder de huil buitenwereld zal in el j; geen verschil merken. n Pas als de Prins van i, zijn moeder opvolgt zal ke zijn van een andere t j ting, van andere accent e gelijk zelfs van vernij Want wat moet een kone vijf hofdames? Volgens de Grondw 'de' koning het recht zi j Huis in te richten, metE neming van het openl c lang. Met de personele van die grondwettelijk 5 ling is rekening gehou tl de inhuldiging van eet n staatshoofd "biedt de r ding haar ontslag aan. vraagt de nieuwe koni lem IV?) enkelen dan jaartje aan te blijven, z niet op stel en spro nieuw Huis hoeft in te ri Misschien ook niet. D wil hij liever niet door s mensen die zijn ouders gediend en hem nog in jaren hebben mee] D Maar geen enkel perse hoeft voor zijn of haat ham te vrezen, want d( lt gorie trendvolgers kan i t zondere geval een bero Q op een speciale wachtjj ling. Vernieuwing hofhouding bijna afgerond Paleis Noordeinde. het kreeftenvorkje wordt gehan teerd. Dat betekent dat voor de hofhouding dikwijls in dezelfde vijver wordt gevist. Hofdames komen zonder uitzondering uit wat men vroeger 'de betere kringen' placht te noemen. Dat moet ook wel: hun functie vraagt om organisatietalent, vergt zeker een dag in de week en is soms veeleisend, maar sa laris staat er niet tegenover. Vijf hofdames heeft de konin gin. Hun taak is 'het desge vraagd begeleiden en adviseren van de koningin en andere le den van het Koninklijk Huis en het mede-voorbereiden van evenementen'. De coördinatie is handen van de grootmeeste res, mr. Martine van Loon-La- bouchère, studievriendin van de koningin en sinds 1984 haar begeleidster bij ontvangsten en buitenlandse bezoeken. Ook de functie van groot meesteres is onbezoldigd. In dien mevrouw Van Loon en haar hofdames er behoefte aan zouden hebben, zou honorering vermoedelijk niet uitblijven. Maar zolang ze bereid zijn te gen onkosten te werken gebeurt dat natuurlijk niet. Voor de be trokkenen heeft de huidige re geling het voordeel dat ze vrijer tegenover de koningin staan en makkelijker 'nee' kunnen zeg gen als een verplichting hen niet uitkomt. In tegenstelling tot de groot meesteres krijgt de groot meester wel een salaris op ni veau. Hoewel, net als in hoge ambtelijke functies is het min der dan in het bedrijfsleven ge bruikelijk is. Majesteits salaris schalen volgen die van de rijks overheid, met alle voor- en na delen van dien. Geen opties, wel hands winkeltjes, scholen, servicebedrij ven en particulieren." De directe ver koop aan particulieren werd later verla ten. Groothandelaren en winkelketens kwamen ervoor in de plaats. Van de gemiddeld 70.000 pc's die er de afgelopen jaren de deur uit zijn gegaan, kwam zo'n 70 procent terecht bij de non-profitsector. „Logisch", volgens Roos, „want voor het geld van één nieu we multimediacomputer koopt een school bij ons bijvoorbeeld minimaal vijf Directeur Ewit II temidden van <T anderen afgedaj pc's en beeldsq goede gebruikte pc's". Voor de service verlening is een contract gesloten met Siemens Nederland. „De omzet in Nederland zal dit jaar minimaal tien miljoen bedragen en de winstmarge ligt boven de tien procent", zegt Roos. Zijn streven is een jaarlijkse omzetgroei van 25 procent. Frazier Eu rope heeft inmiddels ook vestigingen in Italië en Zweden geopend. Volgend jaar komt Duitsland daar nog bij. vangsten en het leiding geven aan de huishoudelijke dienst. Veel aan het hof gebeurt om dat het nu eenmaal zo gebeurt. De ene functie rouleert, de an dere niet. Een duidelijke reden ontbreekt. Terwijl de secretaris sen komen en gaan krijgen de stalmeester, de hofmaarschalk en de intendanten een aanstel ling voor onbepaalde tijd; ze blijven doorgaans tot hun pen sioen. De huidige ceremonie meester is, net als de secretaris sen, door Binnenlandse Zaken aangeleverd. Diplomaten zijn gewend aan protocol en cere monieel, spreken hun talen, be wegen zich gemakkelijk in alle kringen en zijn gewend aan ver andering van standplaats. Waar Binnenlandse Zaken als arbeidspool functioneert voor een gedeelte van het Civiele Huis van de Koningin (de secre tariaten, de thesaurie en de uit voerende diensten), levert het ministerie van defensie de le den van het Militaire Huis. Ad judant-generaal van de konin gin is J.F.G.A.M. Maas, luite nant-generaal van de koninklij ke luchtmacht. In het buiten land wordt hij vanwege zijn voorkomen, uniform en cere moniële rol soms aangezien voor de man van de koningin. Voor alle hofmedewerkers, van kamermeisje tot groot meester. geldt dat ze bij in diensttreding een geheimhou dingsverklaring moeten teke nen. Het is immers niet de be doeling dat ze uit de school klappen over het doen en laten van de leden van het Koninklijk Huis. De koningin moet zich in haar eigen omgeving vrij weten. Welke kleur pyjama prins Claus prefereert is bijvoorbeeld zo'n een goede rechtspositie en een aardig pensioen. Het aanhaken aan de over heid vergemakkelijkt het tijde lijk in dienst nemen van hoge ambtenaren, want aan het hof is er een gebrek aan doorgroei mogelijkheden. De organisatie is ldein en de functies zijn er heel divers. Een secretaris kan promoveren tot grootmeester, maar daarvan is er maar één per keer. Stalmeester of hof maarschalk worden ligt niet voor de hand. Een ambtenaar ontbeert nu eenmaal de geëi gende opleiding voor het be heer van het Oranje-wagenpark en de verzorging van paarden, voor het verzorgen van ont- In het verleden hoefde de hofhouding een keer per jaar de vorstin even niet ten dienste te staan. Rond Kerstmis schonk de koningin traditioneel chocolade aan haar personeel. Op deze foto uit 1980 helpen achter de tafel de prinsen Johan Friso en Constantijn hun moeder Beatrix bij het in schenken. Op de voorgrond kan prins Floris, zoon van prinses Margriet, kennelijk niet langer wachten en hij krijgt alvast een kopje van zijn tante. Beatrix heeft inmiddels met deze traditie gebroken. archieffoto anp

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10