Voertuigenfabriek SP dreigt failliet te gaan Groen beleggen wint gestaag terrein Economie Recordgroei pluimveesector zorgwekkend Bill Gates doet stap terug bij Microsoft Ontbreken tophits haalt winst Polygram omlaag Brussel: zwarte doos in elke vrachtwagen 1DERDAG 23 JULI 1998 El iss-kleding straks ook voor vrouwen zingen Vrouwen kunnen op termijn ook kleding met het >s-merk dragen. Het Duitse concern Hugo Boss heeft meege- <\d dat vrouwen dit najaar al Boss-kleding onder de naam go kunnen kopen. Vanaf 2000 zal er vrouwenkleding met het TIE is-merk zijn te krijgen. Boss is tot nu toe een mannenmerk. jaaromzet over 1997 beliep ruim 1,2 miljard gulden, die een towinst opleverde van 83 miljoen. De fabrikant, onderdeel ihet Italiaanse Marzotto-concem, heeft de 38-jarige Massimo ipancig van het kledingconcern Escada aangetrokken voor de ervisie over de vrouwenlijn. menwerking Selektvracht en RM terdam Selektvracht, dochteronderneming van Nedlloyd, loyal Mail, onderdeel van British Post Office, gaan samen in echt een nieuwe joint venture oprichten voor het verwerken sorteren van post. Royal Mail is al sinds 1992 in Nederland ief. Het bedrijf telt twintig werknemers en hoopt door de sa- nwerking nieuwe klanten aan te trekken. De onderneming is pecialiseerd in internationale bezorgdiensten voor drukwerk iveek- en maandbladen. Selektvracht biedt werk aan 1.300 nsen, die jaarlijks een omzet genereren van negentig tot hon- d miljoen gulden. inder gas door zachte winter haag» De productie van aardgas is door de zachte winter ge ld. In het eerste kwartaal werd in Nederland 24,6 miljard ku- <e meter gas gewonnen, 8,7 procent minder dan in dezelfde b iode vorig jaar. Omdat van elk gewonnen kuub een dubbeltje lt de schatkist gaat, ontvangt de overheid 234 miljoen gulden ider in het eerste kwartaal. Het ministerie van economische en heeft bij de ramingen al rekening gehouden met lagere dgasbaten. Officiële schattingen gaan uit van zes miljard aan jmsten in 1998, een half miljard minder dan vorig jaar. nzine twee cent goedkoper iErdam Benzine wordt morgen twee cent goedkoper. De ad- prijs van gewone ongelode benzine wordt 2,12 gulden. Super iloodvervanger kost twaalf cent meer en komt uit op 2,24 len. De dieselprijs verandert niet. umpen voetsteun olieplatforms blijft ta» Groot-Brittannië en Noorwegen zijn niet bereid om de alen voetsteunen van olieplatforms af te breken. De restan- op de bodem van de zee zijn echter zeer hinderlijk voor vis- Vorig jaar kwamen vier Schotse vissers om het leven toen boot omsloeg omdat hun netten verstrikt waren geraakt in oliepijpleiding. Volgens de Britten bestaat er geen techniek •rmee de onderste constructies van werkeilanden kunnen den ontmanteld. In de Portugese plaats Sintra praten een [3/ Noordzee-landen en de milieubeweging op dit moment rde problematiek. De gesprekken gaan alleen over stalen on- steuningen. Betonnen delen kunnen al in zee worden achter ten. Vissers willen dat alle overblijfselen van offshore-activi- in worden opgeruimd. euwe topman voor The Greenery bosch Megaveiling The Greenery International heeft een iwe voorzitter van de raad van bestuur. Uit eigen gelederen Weitenberg benoemd als tijdelijk opvolger van de onlangs estapte W.van der Mee. Weitenberg is nauw betrokken ge- st bij de opbouw van The Greenery, een fusie van negen vei- en. In 1996 werd Weitenberg directeur logistiek en vorig jaar 1 an de raad van bestuur. De tuinders, verenigd in de coöpe- 'Voedings Tuinbouw Nederland (VTN), hebben ingestemd de voordracht. The Greenery zit midden in een reorganisa- roces. Sinds begin dit jaar hebben 758 leden hun lidmaat- ap van VTN opgezegd, onder meer omdat ze elders een ho- f prijs voor hun producten konden krijgen. Van der Mee te op omdat hij vond dat hij te weinig vertrouwen onder- van de achterban van The Greenery. nkstation mag adverteren met prijs haag» Vanaf januari mogen benzinestations langs rijkswe- met hun benzineprijzen adverteren. Automobilisten kunnen dan de moeite van het afslaan besparen wanneer ze een be id merk te duur vinden. Het adverteren langs de wegen is van de maatregelen die het kabinet wil doorvoeren om con- entie aan te wakkeren. Verder zijn vanaf januari ook overdag emande stations toegestaan. Economische Zaken hoopt dat die maatregel prijsverlagend werkt. Met het veilen van tank- des langs de wegen wacht het ministerie nog even. De markt s rijkswegen wordt gedomineerd door Shell, Texaco, Esso en économische Zaken is er nog niet uit wat de optimale vei- nethode is. ilië moet besluit Malpensa terugdraaien sel» Italië moet het besluit herzien over de verbanning van enlandse luchtvaartmaatschappijen naar het nieuwe vlieg- Malpensa bij Milaan. Doet Rome niets, dan zal de Europese imissie maatregelen nemen, dreigde Euro-commissaris Kin- gisteren. Vanaf oktober mogen buitenlandse luchtvaart- tschappijen niet langer op het oude vliegveld Linate bij Mi- vliegen. Deze luchthaven is vrijwel alleen nog voorbehou- aan Alitalia. Alle andere moeten naar het gloednieuwe Mal- sa, dat echter vijftig kilometer van Milaan ligt en nog geen ie verbindingen heeft met de stad. uinrot steekt weer de kop op iNiNGENDe onder akkerbouwers gevreesde aardappelziekte nrot is weer gesignaleerd. De Plantenziektenkundige Dienst 1 heeft tot nu toe bij circa dertig aardappeltelers in het gewas ptomen van de bacterieziekte waargenomen. Of het ook iwerkelijk overal om bruinrot gaat staat nog niet helemaal Daarvoor moet de PD eerst nog laboratoriumproeven 1. Naast de dertig verdachte bedrijven zijn nog ongeveer tig andere in onderzoek. Bruinrot maakt de aardappelen trekt onverkoopbaar en is voor de agrariërs een financiële p. Vorig jaar bezorgde de ziekte de telers een strop van vijf oen guldep. |itse Rover schrapt 1.500 banen \67* ÜLLï De Britse autofabrikant Rover schrapt zo'n 1.500 van de 285; 00 arbeidsplaatsen. De waardestijging van het pond sterling ^53 araan debet. Het aantrekken van nog eens duizend werkne- 60; sgaat voorlopig niet door. De directie zou in de loop van laag haar besluit toelichten. Van gedwongen ontslagen is 0 531 sprake. Via vervroegde pensionering en vrijwillig vertrek 38Ï2 lover de problemen oplossen. Volgens de Britse omroep 1 spelen ook de Azië-crisis en de gebrekkige productie-effi- J cy een rol. Rover maakt sinds 1994 deel uit van het Duitse Ó991 V-autoconcern. -->45 stitie staakt vervolging Raak t a ÜLi Justitie heeft het strafrechtelijk onderzoek tegen fris- ve ikenfabrikant Raak Holland gestaakt. Ze verdacht het Tert chtse bedrijf ervan voor enkele tonnen aan inkomsten- en ve ïootschapsbelasting te hebben ontdoken. Dat kon echter ildoende worden hardgemaakt. In november 1995 deden g politiemensen en opsporingsambtenaren van de FIOD in- n op twee bedrijfslocaties van Raak. Twee directeuren wer- vori aangehouden, twee weken lang vastgehouden en vervol- i vrijgelaten wegens cellentekort. Het frisdrankenconcern ligde gisteren een claim aan van 750.000 gulden ter com- atie van de gemaakte kosten. Los daarvan spant het bedrijf 18 procedure aan om de schade als gevolg van 'onjuiste en on- vuldige mededelingen aan de pers' te verhalen. De FIOD 2? m de zaak tegen Raak op het spoor door een fraudeonder in Duitsland. Vakbond vennoedt 'raar spelletjeaandeelhouders geldrop» anp SP Aerospace en Vehicle Systems, het bedrijf dat voort kwam uit het faillissement van DAF in 1993, heeft giste ren uitstel van betaling gekregen. Bij het vroegere DAF Special Products, werken rond driehonderd mensen. De rechtbank in Den Bosch heeft drie bewindvoerders aan gesteld. Ze praten met drie gegadigden, die elk interesse hebben om een deel van het bedrijf over te nemen. licht voertuig voor het Neder landse en Duitse leger heeft het bedrijf op hoge kosten gejaagd. Er zijn inmiddels tientallen mil joenen guldens gestoken in het verkenningsvoertuig. Uiteinde lijk wachtte een bestelling van duizend stuks voor het Neder landse en 1.500 stuks voor het Duitse leger. Voordat het voer tuig klaar is, zullen er nog een paar jaar verstrijken. De oorspronkelijke aandeel houders, Van Halteren Holding Twee van de drie kandidaten zijn Nederlandse bedrijven, al geven de bewindvoerders geen namen prijs. Vandaag praten de curatoren met ABN AMRO over een boedelkrediet. ,,Het moet gek gaan als dat niet lukt", al dus bewindvoerder Bogaerts. SP maakt voeituigen voor de fensie en onderstellen voor vliegtuigen en helikopters. De ontwikkeling van een nieuw, (later Tresoor en H2 Investment 6) en Liebherr, kregen in okto ber 1997 versterking van het ka pitaal van Wegmann. Toen al verkeerde het bedrijf aan de rand van de afgrond. De aandeelhouders hebben zich de afgelopen maanden over diverse reddingsplannen gebogen. Kern is telkens dat de kostbare ontwikkeling van het legervoertuig in een apart be drijf wordt ondergebracht. Weg mann wil alle aandelen of de meerderheid van deze ontwik- kelings-BV in handen hebben. De reddingsplannen zijn nooit uitgevoerd omdat de aandeel houders het niet eens konden worden. Voor de vakbond De Unie komt het uitstel van betaling onverwacht. De bond had ver trouwen in het reddingsplan. In Nederland 146 miljoen kippen en kuikens De Nederlandse pluimveestapel groeit als kool. voorburg anp Het aantal vleeskuikens in Ne derland is dit jaar met drie mil joen gestegen tot de absolute recordhoogte van 48 miljoen. Ook het aantal kippen blijft stij gen. Nederland telt er 98 mil joen: vijf procent meer dan in 1997. En het einde van de groei is nog niet in zicht, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Bovendien neemt het aantal varkens na de varkenspest weer toe. In Zeeland zelfs 66 procent meer. Het aantal melk- en kalf- koeien stabiliseert zich na een jarenlange daling. Verder kwa men er op landbouwbedrijven meer paarden en pony's bij. Voor de groei van het aantal vleeskuikens is met name de Brabantse pluimveesector ver antwoordelijk. Volgens het CBS zijn boeren die werden getrof fen door de varkenspest mas saal overgestapt op de kuiken- mesterij. In de eerste vijf maan den is voor een recordbedrag van 27 miljoen gulden aan bouwvergunningen voor kui- kenhokken verleend. Dat is meer dan een verdubbeling ten opzichte van 1997 en nog steeds stromen de aanvragen voor ver gunningen binnen. Overigens zijn er grenzen aan de groei. In het regeerakkoord is afgesproken dat de pluimvees ector niet te veel meer mag uit dijen vanwege de negatieve milieugevolgen. Als de sector daartegen voor het jaar 2000 geen maatregelen treft en het haarlem jan peter versteege Groen beleggen is in. Steeds meer Neder landers vertrouwen hun spaarcentjes toe aan een van de vele groenfondsen. Het gaat om een sterk groeiende markt waarin te genwoordig rond de twee miljard gulden omgaat, zo blijkt uit een overzicht in de jongste Geldgids van de Consumenten bond. De rendementen schommelen tussen de 2,5 en vijf procent. Wie echt geld wil verdienen, gaat niet in een groenfonds. Pionier Triodosbank mag dan vorig jaar met het Triodos Groenfonds (v/h Biogrondfonds, Windfonds en Het Groene Beleggingsfonds) rond de 4,8 pro- - cent hebben gescoord, met op Nederland gerichte beleggingsfondsen kon je vorig jaar 30,6 procent (Bron CBS) rendement halen. Nee, in een groenfonds ga je doorgaans omdat je het goed meent met het milieu en 'verantwoorde' projecten meer overlevings kansen wilt geven. Door genoegen te ne men met een beperkt rendement maak je het project goedkoper. Overigens krijgt de participant dan nog steeds meer rendement dan op een spaarrekening. De overheid zorgt er voor dat investeren in 'groene projecten' aantrekkelijk is gewor den. Dat gebeurt door de rendementen van groenfondsen op onder meer windenergie, ontwikkeling en instandhouding van bos, stadsverwarming en milieuvriendelijke af valverwerking belastingvrij te verklaren. Het 'groene gevoel' van de Nederlander blijkt interessant voor banken en verzeke raars. De groenfondsen schieten de laatste jaren als paddestoelen uit de grond. Ze zijn naast het morele aspect interessant voor mensen, die hun belastingvrijstelling op rente en dividend hebben benut en met be trekkelijk weinig risico een redelijk belas tingvrij rendement willen. Gaf de overheid in 1995 nog slechts zestien groenverklaringen af, in 1996 waren dat er al 146 terwijl vorig jaar bijna vierhonderd (397) fondsen operationeel waren. Het ge- investeerde kapitaal steeg navenant: van honderd miljoen in 1995 naar zevenhon derd miljoen in 1996 tot vorig jaar de al ge noemde twee miljard gulden. Een fonds moet aan strenge voorwaarden voldoen. Tenminste zeventig procent van de inleg moet worden geïnvesteerd in door het rijk goedgekeurde projecten. De rest mag op de geld- en kapitaalmarkt worden geïnvesteerd in bijvoorbeeld staatsleningen. De Nederlandsche Bank controleert of alles volgens de regels verloopt. Net als bij gewone beleggingsfondsen ren deren groene spaarfondsen lager dan groe ne beleggingsfondsen. Dat heeft te maken met het risico, dat op de belegging wordt gelopen. Op bijvoorbeeld het Postbank Groenrente Certificaat krijgt de groenspaar- der 2,5 procent (tranche mei 1998) bij drie jaar vast. Bij groene beleggingsfondsen lo pen de revenuen op tot bijna vijf procent (Triodos). Overigens zijn er buiten de groenregeling van de overheid ook andere manieren om ethisch te beleggen oftewel met 'maatschappelijke idealen in het achter hoofd' zoals de Consumentenbond het for muleert. Het gaat dan om fondsen, die een (nog) groter risico nemen bij hun beleggin» gen. Deze fondsen vallen niet binnen de ge noemde fiscale regelingen. Voorbeelden zijn het Andere L fonds (J?BF), het MeerWaarde I fonds en het ASN Aandelenfonds, alle drie beursgenoteerd. Deze beleggen niet zozeer in groene projecten, maar redeneren an dersom. Investeringen in bijvoorbeeld de tabaks- en/of wapenindustrie sluiten ze doorgaans uit. Ook wordt niet geïnvesteerd in kernenergie of in gentechnologie. Genoemde fondsen houden verder in de gaten of de bedrijven in kwestie de men senrechten respecteren en geen kinderen aan het werk zetten. Ondanks deze beper kingen valt er geld te verdienen en behalen de eerste twee fondsen op jaarbasis flink hogere rendementen dan het Triodos Groenfonds. ASN Aandelenfonds is een topper in deze categorie en scoorde vorig jaar 36 procent koerswinst, al moet gezegd dat alleen in aandelen wordt belegd waar de overige ethische fondsen ook in andere effecten be leggen. De Consumentenbond spreekt geen voorkeur uit, maar constateert nuchter dat een hoger rendement nu eenmaal ook meer risico met zich meedraagt. Steve Ballmer nieuwe 'president' „Waarom het schip nu dreigt te stranden met de haven in zicht is voor ons een volstrekt raad sel", schrijft de bond. FNV Bondgenoten sluit niet uit dat de aandeelhouders een spelletje spelen om de ontwik - kelings-BV in handen te krijgen. ,,Ze ronselen nu al onder de ontwikkelaars", verklaart be stuurder Anthonis zijn argwaan. Als het voertuig productierijp is, gloren er vette orders uit diverse landen. De bond wil daarom dat de bewindvoerders het hele bedrijf bij elkaar houden. „Ik vind het een schandaal dat ze twee dagen voor de bedrijfsva- kantie begint uitstel van beta ling aanvragen. Ze wisten drie weken geleden ook al van deze problemen. Het is een raar spel letje", fulmineert Anthonis. Steve Ballmer, de nieuwe president van softwarereus Microsoft. FOTO AP ROBERT SOBRO den haag Fred van essenHarvard universiteit in Boston van meet af aan betrokken ge weest bij Microsoft, zij het dat hij eerst zijn studie heeft afge maakt en Gates voortijdig af haakte. Mede-oprichter Paul Al len is de bedenker van de oer versie van het eerste besturings systeem voor pc's, MS DOS, Ga tes de man die er een hand zaam product van maakte en Ballmer de man die ervoor heeft gezorgd dat MS DOS en later Windows wereldwijd werden verkocht. Volgens insiders is Ballmer het brein achter de even uitgebalanceerde als kei harde strategie waarmee Micro soft zich zijn bijna-monopolie op de softwaremark't heeft ver overd. Via wurgcontracten en koppelverkoop zijn concurre rende systemen van Apple en IBM (OS2 is ontworpen door Microsoft en vervolgens ge dropt) van de markt gedrukt. Bill Gates, oprichter, directeur en gezicht van Microsoft, doet een stapje terug. Steve Ballmer is benoemd tot 'president' van de computergigant en neemt een aantal taken van Gates over. Bill zal zich meer toeleg gen op de lange-termijn visie en productstrategie. De publieke opinie keert zich meer en meer tegen de steenrij ke (honderd miljard gulden dankzij een 22-procentsaandeel in Microsoft) en opvliegende computer-'nerd' gekeerd. Een machtige oppositie aangevoerd door computerfabrikant Sun en Netscape heeft het zelfs voor el kaar gekregen dat justitie Mi crosofte monopoliepolitiek aan pakt. Gates heeft geen adequate rol kunnen spelen in de publie ke discussie die daarmee syn chroon liep en op punten verlo ren van het andere kamp, zo heeft Microsoft toegegeven. Steve Ballmer kan, nu Micro soft een gevestigde multinatio nal is geworden met grote be hoefte aan stabiliteit, in dat ge vecht een belangrijke rol spelen. Al zullen degenen die hem ken nen weten dat hij zijn humeur wellicht beter de baas is dan Gates, maar dat er achter zijn pokerface een meedogenloze, haast gewelddadige zakenman schuilgaat. Voor het zakelijk succes is Steve Ballmer in hoge mate ver antwoordelijk. Hij is als oud-ka mergenoot van Bill Gates op de NOBLE HOUSE The Searching Company b.v. Bedrijfsovernames Verkoopbcmiddeling Strategische allianties Bel voor deskundig advies: 0252 515973 ARCHIEFFOTO ANP HANS STEINMEIER welzijn van de dieren niet ver betert, grijpt de overheid in. De vakgroep pluimvee van LTO Nederland vindt de groei van het aantal vleeskuikens en legkippen zorgwekkend. „Maar we hebben weinig invloed op de individuele boer zolang de overheid veel toestaat", zegt vakgroep-voorzitter Boonen. „Een boer mag kippen en kui kens houden als hij voldoende grond heeft om zijn mest af te zetten." londen-baarn anpJonny Lang, Elvis Costello en Burt Bacharach. Ook vestigt Po lygram zijn hoop op lokale be roemdheden als Marco Borsato, André Rieu. Banda Eva, Zuc- chero en Jacky Cheung uit Hong Kong. Bij de nieuwe uitgaven was 3 Car Garage van Hanson goed voor 1,5 miljoen exemplaren. It's Dark and Hell its Hot van DMX scoorde er 1,2 miljoen. Andrea Bocelli verkocht 700.000 exemplaren van zijn Aria-tlie Opera Album en was het best verkopende klassieke album. De filmdivisie dook het twee de kwartaal verder in de rode cijfers: 99 miljoen negatief. Dat was 57 miljoen slechter dan het jaar ervoor. Een aantal nieuwe films loopt slecht. Bij de film- poot moet de heil komen van vijf films die nog voor dit jaar gepland zijn. Daarbij zitten Mic key blue eyes met Hugh Grant en What dreams may come' met Robin Williams. De nettowinst van muziek- en filmconcern Polygram daalde het tweede kwartaal dit jaar met 125 miljoen gulden naar 23 mil joen. Dezelfde periode vorig jaar behaalde het concern nog 148 miljoen winst. De herople ving van Grease was een kleine pleister op de wond door de verkoop van 800.000 sound tracks. Toch daalde het bedrijfsresul taat in de muziekdivisie naar 167 miljoen. Een jaar daarvoor lag dat op 276 miljoen. Het con cern schrijft de daling vooral toe aan het 'zwakkere poprelease programma'. Ook de economi sche onrust in Azië deed de sec tor geen goed. Polygram-top- man Cook kondigde voor de rest van het jaar een sterker re leaseprogramma aan. Voor het komend half jaar verwacht Cook veel van interna tionale sterren als Bryan Adams, The Cardigans, Sheryl Crow, de weg moeten de schade aan het milieu, kans op files en on gevallen worden meegerekend. Brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland juicht het principe van 'de vervuiler betaalt' toe, maar de effecten moeten niet worden overdre ven. Minder files verwacht TLN niet omdat het vrachtvervoer maar een bescheiden percenta ge van het totaal aantal verre den kilometers voor haar reke ning neemt. brussel marc peeperkorn correspondent De lappendeken van dure, con currentievervalsende tolheffin gen, vignetten en belastingen voor het Europese vrachtver voer moet verdwijnen. De Eu ropese Commissie streeft naar één eerlijke, elektronisch gere gistreerde kilometerheffing, die ook rekening houdt met milieu schade. Om fraude te voorkomen moet elke vrachtwagen worden uitgerust met een'zwarte doos'. Daarin zit een elektronische ta chograaf die, verbonden met het wereldwijde satellietsysteem GPS, elke beweging van de vrachtwagen exact vastlegt. Eu ropees commissaris Kinnock (transport) presenteerde giste ren zijn plannen. De Europese Commissie wil de komende jaren geleidelijk overschakelen naar de elektro nische kilometerheffing, waar mee het principe van de gebrui ker/vervuiler betaalt overal in de EU zijn intrede zal doen. Naast de kosten voor aanleg van NOBLE HOIJSF. The Searching Company b.v. Bedrijfsfinanciering Venture Capital Informal Investors Joint Ventures Strategische allianties Bel voor deskundig advies: 0252 515973

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9