Een bekertje limonade voor de dors Kerk Samenleving uit de Leidsch DagbladAllC III li VliiX VRIJDAG 17 JULI 1998 REDACTIE DICK VAN DER Pu Zwitser voorzitter YMCA geneve De 48-jarige Zwitser Martin Vogler is gekozen tot voor zitter van de YMCA. het internationale verband van christelijke jonge mannen. Hij volgt de 67-jarige Zuid-Koreaanse theoloog David Kwang-sun Suh op, die zich na vier jaar voorzitterschap herkiesbaar had gesteld. De YMCA werd in 1844 in Londen op gericht als uitvloeisel van gebedsbijeenkomsten onder leiding van George Williams. Wereldwijd heeft de organisatie ongeveer 30 miljoen leden in 28 landen. DE YMCA is in veel landen be kend door haar jeugdhotels die hier en daar daklozen opnemen. Geen boycot Canterbury om vrouwen canterbury Anglicaanse bisschoppen die legen de wijding van vrouwen zijn, zullen om die reden de kerkdiensten tijdens de Lambeth Conferentie niet boycotten. Dat heeft het geestelijk hoofd van de Anglicaanse Kerk. aartsbisschop Carey, gezegd. Op de tienjaarlijkse Lambeth Conferentie, die morgen in Canterbu ry begint, komen de ruim 800 anglicaanse bisschoppen uit de hele wereld bijeen. Sinds de vorige bijeenkomst zijn ell vrouwen tot bisschop gewijd: acht in de Verenigde Staten, twee in Canada en één in Nieuw-Zeeland. Zij nemen ook aan de conferentie deel. Carey zei dat hij van de traditionele bisschoppen de verze kering had gekregen dat zij de kerkdiensten en belangrijkste bij eenkomsten bijwonen. Wel krijgen ze een eigen ruimte waar ze met elkaar bijeen kunnen komen. Ook over de kwestie van de homoseksualiteit verwacht hij geen moeilijkheden. „We moeten zorgvuldig naar elkaar luisteren. Zo'n heikel onderwerp los je niet op met woede en verbittering, maar door gebed en gemeen schapszin. Ik ben ervan overtuigd dat'we in deze zaak vooruit gang zullen boeken. Driedaagse seminar Soefi Beweging katwijk De Soefi Beweging organiseert vrijdag 7, zaterdag 8 en zondag 9 augustus een driedaagse introductie-seminar waar de verschillende aspecten van het soefisme, meditatie en prakti sche oefeningen aan de orde komen. De thema's zijn: Het Soefi- pad en de meesterschap van het leven. Belangstellenden kun nen hieraan actief deelnemen. Plaats van handeling is de Soefi- tempel in Katwijk aan Zee. archieffoto wim dijkman Bedevaart naar Kevelaer leiden» De Haagse Bedevaarten organiseren van 6 tot en met 8 augustus een pelgrimage naar het Duitse Kevelaer, net ovef de grens bij Venlo. Er rijden onder meer bussen vanuit Leiden, Al phen, Hazerswoude en Bodegraven. Het is ook mogelijk om een eendaagse bedevaart naar de Duitse plaats te maken. En wel op vrijdag 7 augustus. De bus vertrekt die ochtend om half zeven uit Leiden. Voor meer informatie: Haagse Bedevaarten (W. van Houdt), Diamanthorst 303,2592 GH Den Haag, telefoon 070- 3835033. Jan van der Kooij bij Moker leiden» Ian van der Kooij is op 18 juli te gast bij Moker, het me dia-overleg, tussen kerken in Rijnland en de Bollenstreek. Het ge sprek met hem heeft als thema 'Langs wegen van duister en licht'. Desirée van Keulen van de Vertelkring verzorgt de rubriek Raakvlak. Moker zendt op zaterdagmorgen 18 juli uit van 9.00 tot 10.00 uur via de frequenties FM 105.7 en FM 88.1 (Holland Centraal). BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te 't Harde (2de predi kantsplaats): J. van Doorn te Strij- en; te Koog-Zaandijk. D.L. Schiet- hart, kandidaat uit Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen: te Wijnjewoude: F.J. van Harten, kan didaat uitSteenwijk. GEREF. KERKEN Beroepen: te Heemskerk: W. Vene- GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Gronmgen-Zuid J T. Oldenhuiste Zwolle-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Dundas (Canada): H. Polinder te Genemtfiden. Kheminda Merkus over het boeddhisme en het leven als non Twintig jaar geleden kwam ze voor het eerst in aanraking met het boeddhisme. Kheminda Merkus werd meteen enthousiast en tien jaar later reisde ze af naar Azië om zich terug te trekken in een klooster. Inmiddels woont ze weer in Nederland en geeft ze les in boeddhistische filosofie en meditatie. Onlangs verscheen haar boek 'De tuinen van wijsheid'. In de tijd dat ze ermee begon vonden nog veel mensen haar boeddhistische bezighe den vreemd. „Iets werd toen al snel be stempeld als een sekte. Wat uit het Oosten kwam was geheimzinnig, daar waren mensen bang voor." Voor haarzelf bracht het boeddhisme ech ter nieuwe perspectieven.„Boeddhisme opent een heel andere manier om met jezelf en je leven om te gaan. Boeddhistische meditatie is in feite een systeem van zelfhulp. De mentale bagage en de bijbehorende emoties die mensen alsmaar met zich meeslepen, maakt dat veel mensen met zichzelf overhoop liggen. Je moet naar de basis van al die gevoelens om dat te kunnen bestrijden. Door meditatie kunnen die dingen beter begre pen worden. Je leert alles uit een andere hoek te bezien, je gangbare concepten los te laten, op een andere manier naar de dingen te kijken. Je ont wikkelt jezelf naar een rustigere manier van le ven, zonder al die stress. Je kunt wel zeggen: het verleden bepaalt het heden, maar dat betekent niet dat je ook steeds die hele emotionele lading hoeft mee te nemen." Enige tijd geleden kwam haar roman 'De tui nen van wijsheid' uit. Ze schreef het boek omdat ze merkte dat de gangbare literatuur over boed dhistische meditatie voor veel mensen ontoegan kelijk was. „De meeste boeken zijn duidelijk op de theorie en de leer van het boeddhisme gericht. En als je nog niet zo bekend bent met het boed dhisme, kom je termen tegen die het lezen van die boeken heel moeilijk maken. Ik heb mijn boek in verhalende vorm geschreven, zodat men sen het gemakkelijker zelf kunnen beleven. De personen in het boek staan voor de kwaliteiten in je eigen geest. Ik beschrijf hoe de hoofdpersoon met de buiténwereld omgaat, maar daarmee wordt tegelijkertijd het innerlijke proces van die persoon verbeeld. Het boek is gedeeltelijk gebaseerd op haar ei gen ervaringen in de verschillende kloosters die ze van binnen zag. „Als ik ergens mee bezig ben, wil ik me er daadwerkelijk in verdiepen. In het boeddhisme is het kloosterleven een goede ma nier om dat te doen. Daarom ben ik naar Azië ge gaan om een meditatief leven te kunnen leiden." Het was in 1987 dat ze haar bezittingen opgaf en met alleen wat kleding en wat boeken naar Sri Lanka trok. „In de eerste instantie was het na tuurlijk wel wennen aan de nieuwe samenle vingsvorm van het klooster. Ook al omdat maar weinig mensen Engels spraken. Er kwamen veel westerlingen naar ons klooster om te mediteren. De monnik die het klooster leidde, gaf mij al snel de taak om het onderricht te regelen. Ik moest toen mijn eigen ontwikkeling en meditatie wel heel erg bewaken." Op Sri Lanka brak op een gegeven moment de burgeroorlog uit en de situatie werd zo gespan nen dat de westerlingen steeds minder naar het klooster kwamen. „Nadat toen ook nog eens de Golfoorlog was begonnen, bleven ze helemaal weg. Westerlingen waren doodsbang dat ze daar door op Sri Lanka vast zouden komen te zitten. Kheminda Merkus: „Door meditatie leer je alles uit een andere hoek te bezien." FOTO HIELCO KUIPERS Toen ben ik uit dat klooster weggegaan en heb ik een tijdje in de stad gezeten. Daar kwam ik eindelijk aan meditatie toe. Het was op die ma nier alleen wel veel moeilijker óm aan eten te ko men. Het is namelijk zo dat je als boeddhistische non of monnik geen bezit mag hebben en geen geld mag hanteren. Als je in Azië komt en je wordt in het kloosterleven ingewijd, dan neem je de pij en de bedelnap aan en dan moet je leven IST3rIüV!E^H van wat je krijgt. Het is daar een traditie dat de mensen de mon niken te eten geven. Dat is soms erg grappig. Dan sta je op een bus te wachten en dan komt iemand je zomaar een bekertje limona de brengen. Gelovigen beschouwen het als een eer om je iets te kunnen geven. Toen ik uit dat klooster ging, was het alleen een stuk moeilijker om op die manier in leven te blijven. De mensen weten een klooster nu eenmaal gemakkelijker te vinden dan een individuele non. Geli ook veel steun gekregen van de bevo sen die meer met het westen bekend den het leuk om me bij hen thuis uil en dan gaf ik daar lezingen. Ik was v anders dan de lokale nonnen, omdat re culturele achtergrond had. Daard ze ook op een andere manier met me „In Azië vind je het boeddhisme twee niveaus. Het ene niveau speelt z dagelijks leven en in de tempels. Daa meditatie een ondergeschikte rol. En niveau waarbij mensen zich in de g ken voor meditatie. Dat laatste is mt het hier kennen. Dat komt zo: bij on groei van een boeddhistische traditie - Daardoor kunnen wij kijken naar d Wij hebben het boeddhisme als hi nieuw ontdekt. Hier is ook veel meer eruit gepikt dat je ook terugvindt in psychologie." Na Sri Lanka verbleef ze korte tijd en daarna nog eens twee jaar in Au werd ze op verschillende plaatsen om lessen te geven. Maar toen ze ziek ze terug naar Nederland. Hier zag dwongen om haar pij af te legg treft ben ik erg pragmatisch. In Nede: B je eenvoudigweg niet aan de leefregel kunt hier niet leven van wat je krijgt. 1 te betalén en niemand komt je ete brengen. Daarom heb ik besloten oi i als non door het leven te gaan. Ik Amerikaanse non die van haar pens i de. Dat is tegen de regels en ik vindi gels vrijwillig op je hoort te nemen a wilt leven. Anders hoef je net zo goed worden." In de jaren dat ze weg was, heeft h( me in Nederland meer voet aan de gen. Hoewel er nog altijd mensen zijl een vreemde eend in de bijt zien, w het algemeen minder 'raar' tegenaan mag het zich verheugen op een toen langstelling. „De westerse wereld i listisch, gericht op techniek. En vooi mensen blijkt dat allemaal niet zalig gaan op zoek gaan naar nieuwe ding is bijvoorbeeld New Age zo populairi dhisme krijgt ook om die reden stee langstelling. De invloed van het chi afgenomen, maar mensen zitten to spiritueel gevoel dat ze ergens kvvi| boeddhisme is niet aan tijd en plaat Daarom kan het gemakkelijk in denksysteem integreren. Het boeddh godsdienst, het is een methode. He" bezig met wat een mens denkt ei boeddhisme is ook geen organisatie spreekt aan. Het past bij deze tijd." Kheminda Merkus: De tuinen va kroniek van een innerlijke ontwikk (1998), 416 blz. f42,50. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwartwit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van net Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 ANNO 1973 Zaterdag 16 Juli KATWIJK De gewone beproeving der brandbluschmid- delen had Donderdag te Katwijk-aan-den-Rijn en gisteren te Katwijk-aan-Zee plaats; een en ander werd in goede orde bevonden; de groote spuiten gaven in een rjnnimum van tijd veel water, terwijl het personeel onder ieiding der op- perbrandmeester grooten ijver aan den dag legde. LEIDEN Niettegenstaande door ouders en voogden de jeugd er dikwijls op gewezen wordt, hoe gevaarlijk het is zich met aasjesscheppen bezig te houden, komt het toch nog meermalen voor, dat zoo nu en dan een jongen daar door in het water valt. Zoo ook gisteravond. Eeri jongen, die -poogde eenige vischjes machtig te worden, liet zich in zijn vijver om er een aan te haken zóó ver voeren, dat hij met het eene been misstapte, met het andere uitgleed en zoodoende in het water der Waardgracht terecht kwam. Ge lukkig echter voor hem passeerde juist V.E.N.T. turfhande laar, die het genoegen mocht smaken, na bij hem gespron gen te zijn, den jeugdigen drenkeling op het droge te bren gen. AMSTERDAM Zooals reeds gemeld werd, is dezer dagen aan de school voor kunstnaaldwerk te Amsterdam gereed gekomen de japon, welke Hare Majesteit de Koningin bij de inhuldiging zal dragen. Namens Hare Majesteiten werd de japon bezichtigd door een der dames van het Hof, die daarvan aan Hare Majesteiten verslag moest uitbrengen. De beschrijving mocht in alle opzichten de goedkeuring van Hare Majesteiten wegdragen. DE ZOMER VAN 1898. Te Harlingen viel gistermiddag omstreeks 5 uren sneeuw. dinsdag 17 juli VOORSCHOTEN De dierenshow in het kader van de jeugdvakan- tiebezigheden blijft een topper. Ook dit jaar waren er weer een ze ventig kinderen die een groot assortiment huisdieren bijeenbrachten op het plein voor sporthal ,,De Vliethorst", waar de dierenarts C.P. van Oostrom handen te kort kwam om de dieren te keuren en daarna de prijs te bepalen. Gelet werd op de harmonie tussen het kind en het huisdier. Honden waren er in alle soorten en maten. De zorgenkinderen zijn steeds de diverse katten en poezen. Grote vreugde, maar ook stil ver driet, zoals dat meisje dat door de modder moest kruipen om haar poesje onder een auto vandaan te halen en het wilde maar niet ge lukken. Nieuw was ditmaal de wandelende tak. Er was er maar zo ook het kalfje, dat door een trotse boerendochter ter show gevoerd werd. Verder cavia's, marmotten, konijnen, witte muizen en zelfs een paard, maar dat was per vergissing. LEIDERDORP Sinds de ingebruikneming van het St. Elisabethzie- kenhuis 20 december van het vorig jaar> mochten er 248 piepjonge landgenoten het levenslicht aanschouwen. Daarbij waren 31 Leider- dorpertjes en 69 inwoners van de grote buur Leiden, zo meldt de ..Leiderdorper", het voorlichtingsblad van de gemeente. NIJMEGEN Vanochtend zijn in Nijmegen 13.019 wandelaaars op pad gegaan voor de 57ste vierdaagse. Het meest gewillige dier tijdens de dierenshow was de hond in al zijn variëteiten. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 directie B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (ad/und) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blók, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: adverten1 Maandag t/m vrijdag v< ABONNEMEN' bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig het automatisch afschrijven vr geld, ontvangen 1,- kortingp VERZENDING PP per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OPC Voor mensen die moeilijk Ie hebben of blind zijn (oleen* hebben), is een samenvatting' nieuws uit het Leidsch Dagblad beschikbaar Voor informatief (Centrum voor Gesproken Led K N H U I ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. DiaconesseriViuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon Leids Universitair Medisch Centrum 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14