Vakantie werker erg moeilijk te vinden IHC Caland: er is veel meer dan alleen winst chtbank gooit claims ipshol in prullenbak Economie Gratis bussen in Hasselt HAL heeft belangstelling voor ECT Ondergrondse gasopslag Verkoop zaadbedrijf levert Unilever ruim miljard op Rioja-aandelen zeer gewild lERDAG 16 JUL11998 3V J neemt uitgever Tien voor Taal over 'H y. VNU neemt WIN Productions over. Dit Amsterdamse leis bekend van de Tien voor Taai-uitgaven. De Haarlem- ever van onder meer Nieuwe Revu, Donald Duck en Mar- de Amsterdamse branchegenoot integreren in de divisie Of Ibladen. Welk bedrag met de overname is gemoeid, willen tijen niet kwijt. Twee medewerkers van WIN zullen bin- irt verhuizen naar VNU. De twee vennoten blijven achter ntertrust, het moederbedrijf van WIN. VNU is op puzzel- actief in drie landen: Nederland (met Bingo en Puz- 3 irt). Hongarije en Groot-Brittannië. 2! els Amsterdam beter bezocht 2. cam? Het aantal bezoekers van Amsterdamse hotels blijft ^n~1997 telden de hotels drie miljoen gasten en 6,7 mil- /emachtingen. Ten opzichte van 1996 is dat een toename 2 5pectievelijk twee en vijf procent. De stijgende trend zet 10k dit jaar door. aldus een woordvoerder van het Amster- h Bureau voor Onderzoek en Statistiek. Het bureau baseert 3 ipgegevens uit de gastenregistratie van Amsterdamse ho- 'j ooral de kamerbezetting in hotels met drie of meer sterren 73 inds 1992 toe tot ruim zeventig procent in 1997. De groei ninder luxe hotels (tot twee sterren) stagneerde. Verreweg este gasten komen uit Groot-Brittannië en de VS. Boer Unigro moet uit Superunie De Boer Unigro trekt zich terug uit de inkoopcombi- juperunie. Het supermarkconcern komt daarmee tege- ian de eis die de Nederlandse Mededingsautoriteit (NMa) esteld voor het goedkeuren van de fusie met de Vendex iroep. De 'kartelpolitie' vreesde dat de nieuwe combinatie macht zou krijgen als beide branchegenoten hun inkoop i3 nonderbrengen bij Superunie. Deze inkooporganisatie ïunog een marktaandeel van dertig procent. Inclusief xFood zou dit percentage zijn toegenomen tot 42. De Jnigro was al lid van de coöperatie, Vendex Food over- jenzelfde stap. Door het samengaan van Vendex Food en >r Unigro ontstaat de op één na grootste supermarktorga- in Nederland, na marktleider Albert Heijn. 11 Duisenberg levert fors in 5BURGHet zwaar bevochten presidentschap van de Eu- Centrale Bank (ECB) kost Duisenberg twee ton per jaar. nieuwe functie ontvangt de Nederlander 41.575 gulden per maand, ofwel bijna een half miljoen per jaar. Als presi- an De Nederlandsche Bank verdiende Duisenberg jaarlijks ton. Als blijk van zijn 'openheid' aan het Europees parle- rerklapte Duisenberg gisteren dat hij veertig procent meer ie ntdan de best betaalde Europese ambtenaar. Een simpele iom leert dat dit goed is voor een half miljoen. Duisenberg Ie erbij dat hij daarover ruim dertig procent belasting af- l ans bedrijf wint stroom uit olijven Endesa, het grootste elektriciteitsbedrijf van Spanje, et drie maatschappijen een centrale bouwen die stroom ren opwekt. De centrale komt te staan in Ciudad Real ten ivan Toledo in centraal-Spanje, vlakbij de olijfprovincie )e centrale draait op olijfpulp, die overblijft na de produc- olijfolie. Volgens Endesa staan de hoge energiewaarde en nge vochtigheid borg voor een goede brandstof die van er al in huishoudens en bedrijfjes is gebruikt. "De bouw centrale kost 343 miljoen gulden, die jaarlijks goed zal or een verbruik van 83.000 ton olijfpulp. Het vermogen op veertien megawatt. ren lopen opbrengst uien mis ien» De oogst van de overwinteringsuien is voor sommige 1 dit jaar rampzalig verlopen. Waren de prijzen vier weken nnog hoog, nu ploegt een aantal boeren percelen met ui- 80 dgedwongen om. Importuien en de kwalitatief betere ihebben de prijzen doen kelderen. Met name bedrijven 2 iws-Vlaanderen waar het weer en een schimmelziekte de lebben uitgesteld, lijden verliezen. De opbrengst van uien ifvorig jaar alle verwachtingen. Veel boeren hadden daar- jaar extra veel zaad besteld. Door de hoge prijs kwamen aar veel uien op de markt. Slimme handelaars besloten ui- 10j nporteren. Het aanbod werd te groot en de prijs zakte in tal drukt Compaq diep in het rood ici rk. Het Amerikaanse computerconcern Compaq is in het kwartaal diep in de rode cijfers beland. Het bedrijf reser- 4,6 miljard gulden voor de reorganisatie die nodig is na in meming van branchegenoot Digital. Door de inlijving ver ia n 15.000 van de 53.500 banen. Overplaatsing van perso- 112 fschrijvingen van bepaalde technologieën en het sluiten n aantal Compaq-vestigingen behoren tot deze kosten- let negatieve nettoresultaat over het tweede kwartaal be- uim 7,2 miljard vergeleken met een nettowinst van 514 ïin de vergelijkbare periode een jaar geleden. De omzet levan 11 tot 11,8 miljard. Ie verrast met kwartaalwinst c: 10; Computerfabrikant Apple is iri het tweede kwartaal oor de dag gekomen dan verwacht. De nettowinst kwam !02 miljoen gulden, vergeleken met een verlies van 112 ïin de vergelijkbare periode vorig jaar. Zonder eenmalige jL >edroeg de winst 150 miljoen. De omzet zakte van 3,4 tot 10 jard. president-directeur Steve Jobs wees bij de bekend- van de cijfers ook op relatief lage voorraden bij Apple. iccountants die in 1993 naakten van Coopers 1 kunnen even rustig Ien. De rechtbank in am wees gisteren de ijke schadevergoeding 3! hipshol Forward en de 'richters van deze vast- wikkelaar eisten van het antskantoor en ex-be- 1. »rzitterC. van Luijk. 10I en de familie Poot er echter niet bij zit- onderneming, vooral ndom Schiphol, gaat in •roep. In het vonnis zit- 'grijpelijke en/of on- issages, zeggen Chips- Structureel tekort in zomer extra voelbaar DEN HAAG GPD Veel bedrijven slagen er niet in voldoende vakantiekrach ten te vinden. Vooral de horeca en het midden- en klein bedrijfhebben er last van dat steeds minder scholieren in de zomermaanden een aantal weken achter elkaar gaan werken. Veel bedrijven, winkels en horecagelegenheden proberen via krantenadvertenties en wervingsacties de tekorten op te vangen. Horecabond laat weten hetzelf de probleem te hebben en on derschrijven de argumenten. Elk jaar doen in Nederland zo'n half miljoen jongeren va kantiewerk. De top-5 van de po pulairste vakantiebaantjes is al sinds 1990 hetzelfde, zo blijkt uit cijfers van het NIBUD, het Nederlands Instituut voor Bud get Voorlichting. De meeste jongeren werken in een winkel of in de agrarische sector. Daar na zijn klusjes 'in en rond het huis' en fabrieksarbeid favoriet. De rij wordt gesloten door werk in de horeca. Toch is het vooral de horeca die het moet hebben van va kantiewerkers, omdat de sector nu eenmaal sterk afhankelijk is van een zomerpiek. Het pro bleem is daar dan ook nijpend- ...Veel ondernemers bieden jon geren tegenwoordig vaak extra vergoedingen om in de vakantie bij hen te komen werken", zegt Met name uitzendorganisaties doen er alles aan jongeren bij hen naar binnen te krijgen. Het resultaat is niet alijd bemoedi gend. „Het tekort is en blijft enorm", ervaart men bij uit zendbureau Vedior ASB. „Het lukt ons lang niet aan de vraag naar arbeidskrachten tegemoet te komen." Volgens een woordvoerder van MKB-Nederland (midden- en kleinbedrijf) is er een aantal jaren geleden een trend in gang gezet die de huidige schaarste aan vakantiehulpen verklaart. „Scholieren en studenten willen tegenwoordig structureel bijver dienen, en niet een paar weken per jaar." Dat leidt ertoe dat zij vaker een baantje nemen voor bij voorbeeld iedere zaterdag, in plaats van een hele zomer te gaan werken. De Nederlandse een woordvoerder van Horeca Nederland. „Anders krijgen zij de plekken helemaal niet ge vuld." Ook in andere sectoren pro beren bedrijven het tekort te lijf te gaan door meer salaris te bie den. De Bloemenveiling Hol land komt tachtig werkkrachten te kort voor de maand augustus. In totaal heeft het bedrijf uit Honselersdijk voor de hele zo merperiode 350 hulpkrachten nodig. Door het personeelsge brek duurt het verdelen van bloemen en planten 's morgens langer, en dat kost geld. Hulp krachten die bij de veiling gaan werken krijgen dan ook een gul den bonus op hun uurloon. De Nederlandse economie kampt tegenwoordig structureel met een tekort aan arbeids krachten: er zijn meer vacatures dan mensen die ze kunnen ver vullen. Het gebrek aan vakan tiekrachten maakt de 120.000 vaste vacatures die nu open staan actueel en zichtbaar. Doordat vaste werknemers on verminderd op vakantie blijven gaan, en hun plek moeilijk op gevuld kan worden door tijdelij ke werknemers, komen bedrij ven in de problemen. sterd. Op grond van dit rapport zetten de Chipshol-aandeel- houders Poot jr. aan de kant. Later heeft de tuchtraad van de accountantsorganisatie Nivra Bresser voor dit rapport een waarschuwing gegeven. Van Euijk dreigde vervolgens het jaarverslag van Chipshol goed te keuren, tenzij de pro jectontwikkelaar zou afzien van schadeclaims. De toenmalige Chipshol-directie gaf aan die eis gehoor. Van Luijk kreeg in ver band met deze handelswijze in hoger beroep een berisping van het College van Beroep voor het bedrijfsleven. Vader en zoon Poot stapten daarop naar de rechtbank. Zij eisten in totaal 652 miljoen gul den van Coopers, Van Luijk en Bresser. Alle leden van de toen malige maatschap kregen op hun privé-adres een dagvaar ding toegestuurd. De rechtbank vindt de han delwijze van de accountants en Coopers niet onrechtmatig. Ook hebben de opmerkingen van Bresser volgens het vonnis niet geleid tot de breuk tussen vader en zoon Poot en de andere aan deelhouders van Chipshol. Zij draaien dan ook op voor de om vangrijke kosten van de slepen de procedures; bijna één ton. DSM gaat in VS tapijt recyclen HEERLEN GPD DSM gaat samen met het Ame rikaanse AlliedSignal in Augusta (in de staat Georgia), een fa briek bouwen waar caprolactam wordt gemaakt uit tapijtafval. Dit gerecyclede nylon kan wor den gebruikt in de auto-indu strie. De joint venture van het Heerlense chemieconcern en zijn Amerikaanse branchege noot gaat Evergreen Nylon Re cycling heten. De bouw van de fabriek kost 160 miljoen gulden. DSM Chemical North America heeft al een fabriekscomplex in Augusta. Daar komt ook de nieuwe Evergreen-fabriek te staan. DSM en AlliedSignal hebben samen een manier ontwikkeld om tapijtresten te sorteren en het materiaal vervolgens af te breken tot de grondstof caprol actam. De auto-industrie wil graag meer hergebruikte mate rialen in auto's toepassen. hasselt De winkels in het centrum van de Belgische gemeente Hasselt floreren als nooit tevoren. Dat is volgens burgemeester Steavert te dan ken aan de grotere bereikbaarheid van de binnenstad. Hij verlaagde ge lijktijdig de lokale belastingen en sloot een van de rondwegen af voor auto's. Deze afgesloten rondweg onderging door de aanplant van bo men een gedaanteverwisseling en is nu een fraaie boulevard. Tegelij kertijd werd het openbaar vervoer in de stad gratis. Steavert heeft innmiddels een nieuwe pijl op zijn boog: het witte-fietsenplan. foto anp ROTTERDAM GPD HAL Investments, de oude moedermaatschappij van de Holland Amerika Lijn, wil geld steken in het Rotterdamse con taineroverslagbedrijf ECT. Grootaandeelhouders van ECT (Pakhoed, Nedlloyd en Interna- tio-Müller) hebben al enige tijd geleden hun belang 'in de etala ge' gezet. Een woordvoerder van HAL Investments bevéstigt dat het bedrijf belangstelling heeft voor deelname in ECT. Enkele weken geleden werd al bekend dat het Duitse containeroverslagbedrijf Eurokai (met terminals in Ham burg, La Spezia, Gioia Tauro en Lissabon) met belangstelling de ontwikkelingen in Rotterdam volgt. Eerder liet terminalopera- tor Hutchison Whampoa uit Hong Kong weten belangstel ling voor ECT te hebben. Ook Hessenatie in Antwerpen heeft interesse getoond. HAL Investments heeft de af gelopen tijd veel geld vrijge maakt. Deze week nog werd be kend dat het bedrijf het belang (22 procent, 2,5 miljoen aande len) in hoekmanhuis Van der Moolen gaat afstoten. Drie maanden geleden verkocht HAL Investments het aandelenpak ket van effectenbank Kempen Co. Dat leverde de investeerder ruim 310 miljoen gulden op. ROTTERDAM ANP Yokohama Tokyo Gas bouwt op het ogenblik een enorme ondergrondse opslagplaats voor aardgas bij de vestiging in Yokohama. Voor de bouw op grote diepte is gebruik gemaakt van de modernste technische hoogstandjes. In oktober worden de gigantische opslagtanks voor vloeibaar aardgas en LPG in gebruik geno men. Bovengronds komt er een grote pier waar olietankers kunnen afmeren. De opslag omvat twee tanks met een capaciteit van respectievelijk 200.000.000 en 60.000.000 liter die via een hoofdleiding van bijna twee ki lometer op een diepte van tachtig meter met elkaar zijn verbonden. fotos »apkatsumi kasahara ge, 33 mensen in Frankrijk en Duitsland en elf bij het aardap- pelbedrijf in Schotland. Plant Breeding draait jaarlijks een omzet van ongeveer vijftig miljoen. De waarde van de on derneming wordt echter ge schat op honderden miljoenen ponden. „Dit komt voorname lijk door de royalty-inkomsten uit dertig verschillende landen", vult de Unilever-zegsman aan. Plant Breeding is marktleider in wintertarwe en heeft verder ver- edelingsprogramma's ontwik keld voor gerst, haver, bonen en aardappelen. Unilever heeft zijn zaadbedrijf Plant Breeding International voor ruim een miljard gulden verkocht aan het Amerikaanse chemieconcern Monsanto. De Nederlandse multinational kocht in 1987 het bedrijf in het Engelse Cambridge voor ruim 218 miljoen. Unilever bestempelt de over nameprijs als 'fair'. „We hebben in die elf jaar flink geïnvesteerd vooral in Frankrijk en Duits land", aldus een woordvoerder. Het merendeel van de 284 werknemers werkt in Cambrid- MADRID Rtr laties over nieuwe beursintro ducties. Maar de industrie is zo versplinterd dat maar weinig Rioja-makers groot genoeg zijn voor een beursgang. Er zijn ruim 2.500 Rioja-procucenten en dat aantal loopt nog steeds Een jaar na hun introductie op de beurs in Madrid zijn de aan delen Rioja een toost waard. Hun koerswinst is ongeëve naard en de vooruitzichten zijn uitstekend. De vraag naar Rioja is natio naal en internationaal op zijn hoogtepunt, meent analist Ra mos. Tot vorig jaar juli was Bo degas y Bebidas het enige wijn fonds uit de Rioja, Spanje's be langrijkste wijngebied. Baron de Ley en Compania Vinicola del Norte Espana waagden daarna de stap. Bodegas Riojanus sloot in september voorlopig de rij. De vraag naar stukken overtreft het aanbod. Spanje is het enige traditione le wijnland dat een volwaardig beursgenoteerde wijnsector heeft. Samen met Frankrijk en Italië is het land goed voor on geveer zestig procent van de wereldproductie aan wijn. De Rioja-streek dekt veertig pro cent van de Spaanse productie. Met het nijpende geldgebrek in de sector zijn er volop specu- op. De bestaande Rioja-fondsen doen het uitstekend. Riojanus steeg 45 procent, Compania Vi nicola zestig procent en Baron de Ley liefst 76 procent. De laatste investeert de komende jaren 53 miljoen gulden in kwa liteitsverbetering, terwijl Rioja nus de productie wil opvoeren van vier tot 4,5 miljoen liter in 2005. De Rioja-verkoop nam vorig jaar met vorig jaar met vijftien procent toe tot ruim 205 mil joen liter. Enige struikelblok voor een verdere groei zijn de beperkingen aan het productie areaal dat 50.000 hectare be slaat. De druivenprijzen zijn daardoor de laatste tijd omhoog geschoten naar 1,70 gulden per kilo. Begin jaren negentig was dat nog zestig cent. HAARLEM HANS JACOBS NIEUWSANALYSE Zaken zijn zaken. President-directeur Jan Diederck Bax van IHC Caland zou zelfs met Idi Amin, Radovan Karadzic of Saddam Hussein nog contracten afslui ten. Je kunt, zo zei Bax gisteren, als on dernemer nu eenmaal niet kieskeurig zijn als het erom gaat in welk land je wel en niet investeert. Geld verdienen voor de aandeelhouders, dat is het streven. Iets anders telt niet. „Ik ga geen dominee spelen, ik ben zakenman", voegde Bax er ten overvloede nog aan toe. Zijn bedrijf gaat voor de kust van Myan mar, het voormalige Burma, de komen de jaren een olieopslagplaats bouwen en exploiteren. Een opdracht die enkele honderden miljoenen guldens oplevert. IHC werkt samen met de Britse olie maatschappij Premier Oil. Die nam het project over van de Amerikaanse olie maatschappij Texaco, die zich onder druk van een boycotdreiging terugtrok. Op het aanvaarden van dat contract is veel kritiek. Myanmar behoort tot de pa ria-staten van Azië. Oppositieleider en Nobelprijs-winnares Aung San Suu Kyi heeft buitenlandse investeerders her haaldelijk opgeroepen geen geld te ste ken in het door een militaire raad be stuurde land. Behalve Texaco hebben ook Heineken, KLM en Unilever die raad schoorvoetend opgevolgd. Bax heeft daar geen boodschap aan. De mate waarin bedrijven zich bij hun beleid moeten laten leiden door de inter ne politiek en de status van de mensen rechten in landen staat al decennnia ter discussie. Economische boycots, zoals tegenover de apartheidsregimes van Rhodesië en Zuid-Afrika (waar Shell rus tig doorhandelde) en tegen Irak, zijn bij na altijd omstreden, vooral door zaken mensen als Bax. Toch hebben ze nut, en niet alleen als een moreel signaal. Het Zuid-Afrikaanse regime werd, zo heeft de huidige president Mandela regelma tig benadrukt, door de handelsbelemme ringen ondermijnd en ook Rhodesië (nu Zimbabwe) moest uiteindelijk door de knieën. Myanmar weet zich buiten de schijnwer pers van de wereldpolitiek. Het land. ge legen tussen India en Thailand, heeft zich in de jaren zestig afgesloten van de buitenwereld. Buitenlanders waren niet welkom en mochten ook maar een weekje in het land blijven. In 1988 orga niseerden de militaire bewindvoerders opeens vrije verkiezingen, in het volste vertrouwen dat de bevolking haar zou steunen. Toen de door Aung San Suu Kyi doch ter van de Burmese vader des vader lands geleide Nationale Liga voor De mocratie (NLD) tachtig procent van de parlementszetels veroverde, werd de uit slag geannuleerd. De junta regeert nog steeds. Aung San Suu Kyi kreeg jarenlang huisarrest en is ook nu nog niet vrij om te gaan en staan waar zij wil. Myanmar is een veel volkerenstaat. De gedachte federale structuur, waarin de verschillende bevolkingsgroepen een ze kere mate van autonomie kregen, is nooit van de grond gekomen. Dat zette aan tot militair verzet tegen de centrale regering. Er woedt in de binnenlanden al jaren lang een hevige strijd. De regeringstroe pen, die gebruik maken van dwangarbei ders en slaven, proberen met wisselend succes de Karen en Shan te onderwer pen. De Aziatische buurlanden nemen een tweeslachtige houding aan ten op zichte van Burma. Het feit dat mensen rechten in een deel van deze landen (Indonesië. Vietnam, Laos) niet hoog op het prioriteitenlijstje prijken, is daar ze ker debet aan. Internationaal zijn er geen sluitende of dwingende afspraken gemaakt over de contacten met het Zuid-Oost-Aziatische land. Ook de Nederlandse regering houdt zich op de vlakte. De IHC-voor- man Bax beroept zich daar op. Hij vindt ook dat de politiek de problemen in Bur ma maar moet oplossen. Dat het juist buitenlandse deviezen zijn die de junta in het zadel houden deert hem niet, zo blijkt uit verschillende kran teninterviews. Onder het mom van za- kenbelangen gaat hij voorbij aan zijn bredere maatschappelijke verantwoor delijkheid. Die eist juist wel betrokken heid en een keuze die op meer is geba seerd dan koele winstcijfers. Over de eerste vier maanden van dit jaar boekte HAL Invest ments 235 miljoen gulden winst. Er wordt nu al bijna een jaar gestudeerd op de toekomst van ECT door een investeringsbank. Het onderzoek wordt bemoei lijkt door het uitblijven van een akkoord tussen ECT en de rede rij Maersk. De Deense rederij is de grootste klant van ECT in Rotterdam en wil graag een ei gen terminal. Beide partijen on derhandelen al meer dan een jaar over de invulling van een joint-venture voor de exploitatie van een exclusieve terminal met ECT-personeel. Onrust bij drie GWK-kantoren DEN HAAG GPD Personeel van drie GWK-vesti- gingen hield vanmiddag de monstratief werkoverleg van twee uur. Of de loketten dicht zouden blijven, was vanmorgen nog onduidelijk. De actie trof de vestigingen op de stations Den Haag HS en Utrecht CS en het grenskantoor bij het Noord- Brabantse Putte. Volgens het actiecomité sti muleert de vorig jaar aangetre den directie de mensen heel erg om elders een baan te zoeken. 'Daardoor lekt er veel kennis weg en neemt de werkdruk toe'. Achtergrond van alle proble men is dat de GWK Bank door de komst van de euro een be langrijk deel van hun werk het kopen en verkopen van vreemde valuta'szien weg vallen. Daarom moet de helft van de ongeveer duizend banen verdwijnen. Bovendien is er nog geen nieuwe CAO afgesloten. Toch akkoord CAO-thuiszorg DEN HAAG ANP De leden van de AbvaKabo en CFO zijn akkoord gegaan met de nieuwe CAO voor de thuis zorg. Het hernieuwde overleg met de werkgevers heeft geleid tot een iets beter resultaat dan wat in eerste instantie op 30 april werd overeengekomen. Dit beginselakkoord werd door de leden van de twee grote bonden verworpen, omdat zij het te ma ger vonden ten opzichte van de later afgesloten ziekenhuis- CAO. De loonsverhoging van 3,5 procent per 1 juli wordt ge handhaafd. De aanvankelijk overeengekomen eindejaarsuit kering van 0,5 procent gaat naar 0,75 procent. Per 1 januari 1999 krijgt het thuiszorgpersoneel er nog één procent structureel bij. Voor de extra verhogingen is fi nanciële ruimte gevonden door de nieuwe functiewaardering te verlagen. De verkorting van de werk week van 37 naar 36 uur gaat al leen voor nieuwe werknemers gelden. Ook het vervallen van het inleveren van vakantie dagen bij ziekte is volgens de bonden een belangrijke verbe tering. BEDRIJF VERKOPEN? Voor deskundig advies: Noble House The Searching Company b.v. Tel. 0252-51 59 73 Fax. 0252 -i51 59 28 De professionele intermediairs

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9