Demonstranten ruimen het veld in Drumcree Buitenland Colombianen zetten grote stap naar vrede Wateroverlast in Bangladesh VS stemmen niet in met ontwerpstatuut Strafliof Mandeia's tachtigste verjaardag is al een beetje afscheid nemen Kerk en politiek blijven twisten over laatste Russische tsaar _SRC ;RDAG 16 JUL11998 ;ië: VN-waarneemster vermoord 'en Poolse vrouw die werkte als militair waarneemster •Verenigde Naties in Georgië is eerder deze week door ide aanvallers in Tbilisi doodgeschoten, aldus een terder van het Georgische ministerie van binnenlandse isteren. Een motief is nog niet bekend. De VN zijn in Ge- iwezig om het bestand tussen regeringstroepen en op- igen in de noordwestelijke provincie Abchazië te con- De rebellen namen de macht in de provincie over na uiifpogdie in 1993 eindigde. ifiet ingrijpen in Kosovo ton» De NAVO is vooralsnog niet van plan in te grijpen ra. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van defensie JJj1 i laten weten. Hoge functionarissen van het ministerie dat een besluit over enige vorm van gewapend ingrijpen y> volstrekt niet in zicht is. Ze zeiden verder dat zelfs di- eke bemoeienis moeilijk is geworden, omdat niet duide- e de leiders van de Kosovo-Albanezen zijn en of onder- ngen haalbaar zijn. De functionarissen wezen er ook op 1AVO niet voor onafhankelijkheid van Kosovo is, waar oco Bevrijdingsleger (UCK) voor vecht, maar voor een mate van zelfbestuur binnen Joegoslavië. ria laat honderden gevangenen vrij De militaire regering van Nigeria heeft gisteren de vrijla at van honderden gevangenen. Het is niet duidelijk hoe- angenen er precies vrij zullen komen, maar de regering ;n dat het in elk geval gaat om 400 gevangenen die wer- Kal Dordeeld door speciale militaire tribunalen. Ook alle ge- iur( *n d'e vastzitten zonder te zijn veroordeeld en alle ge nie en die nog vastzitten hoewel ze hun straf hebben uitga lm illen vrij komen. Ook is volgens de krant Lagos Press de i w ;van plan de in april gehouden verkiezingen ongeldig te eid( in. De parlementsleden is al verteld dat zij zich kunnen an i eiden op nieuwe verkiezingen. De parlementsleden bun- n ge ii hun krachten om te voorkomen dat de uitslag ongeldig et j erklaard. „Het niet erkennen van de verkiezingen zal het eldi nieuwe politieke ontreddering storten", aldus één van f^da rolt groot drugsnetwerk op nn! De Canadese politie heeft een internationaal drugs- 1 s! opgerold dat gezien wordt als het grootste ter wereld. st8e rvan de bende, die zich gespecialiseerd had in smokkel ritwassen van geld, is een lid van een beruchte Siciliaan- familie. Italië en de VS hebben inmiddels om zijn uitle- -jvraagd. In totaal verrichtte de politie vijftien arrestaties. ^af ;eld en juwelen werden in beslag genomen. De bende I 0 de in dertien landen, waaronder Aruba. „Dit zal grote ;ste ïebben voor de internationale drugshandel. De handel ^e.J earner verlopen en de prijzen zullen stijgen", aldus de hrif Toronto, liet t io-gemeenschap VS groeit snel vollT0N* 'n de Verenigde Staten zijn er voor het eerst meer maj n van Latijns-Amerikaanse immigranten dan van Afro- H men. Dit heeft het Amerikaanse bureau voor bevolkings- lek gisteren bekend gemaakt. Van de zeventig miljoen inen onder achttien jaar zijn er iets meer dan 10,5 mil- lanstaligen. Dit zijn er 35.000 meer dan er zwarten zijn jJ zelfde leeftijdsgroep. Op basis van demografische bere- n zullen de Spaanstaligen met deze bevolkingsgroei over lar de grootste etnische minderheid zijn in de Verenigde egen 2020 zullen de Latino's 22 procent van alle inwo- ler de achttien jaar vormen. De zwarten vormen dan 16 van alle jongeren, aldus het rapport. j ter sluit ETA-gezinde krant !a» De Spaanse politie heeft gisteren op last van onder ster Garzon het Baskische dagblad Egin en de radiozen- i /rrahrt gesloten. Er werden elf mensen opgepakt, allen inii lid van de raad van bestuur van uitgeverij Orain S.A., de ah rvan de beide media. Egin wordt in Spanje beschouwd ireekbuis van de terreurorganisatie ETA. De uitgeverij van beschuldigd deel uit te maken van de 'criminele or- e ETA' en te dienen als 'instrument voor misdadige doel- De aanklacht vloeit voort uit een groot onderzoek naar iciële netwerk achter de ETA. Daarbij zouden 170 be etrokken zijn. ion: Geen stemrecht-aborigines i» De leidster van de uiterst rechtse Australische One >artij, Hanson, heeft gisteren op een partijbijeenkomst lat Australië beter had moeten nadenken voordat het de les stemrecht gaf. In haar toespraak gaf Hanson toe dat gines het in het verleden zwaar te verduren hebben ge- ar betoogde zij tevens dat de weegschaal 'nu teveel naar re kant is doorgeslagen'. Premier Howard zei in een re ally 'het meest sinistere is dat Hanson het idee heeft geop- de aborigines niet het recht zou mogen hebben om te m*n.' bi; deringen in Indonesië De Indonesische politie heeft deze "week waarschu- hoten afgevuurd om een menigte van zo'n 2.000 man te l00[ in die een garnalenfarm even buiten Jakarta plunderde. nc istrict Banyuwangi op Oost-Java hebben duizenden r koffiebonen gestolen. De krant Kompas citeerde een be- we in de garnalenfarm in Tangerang, even ten westen van D, istad, die zei dat de plunderaars voor duizenden gul- analen meenamen. Velen trokken zich niets aan van de Ewingsschoten. enden Ethiopiërs vast in Assab Circa 30.000 Ethiopiërs worden onder mensont- imstandigheden vastgehouden in de Eritrese havanstad n, ii >it zei de Ethiopische regering in Addis Abeba gisteren, vrij ese autoriteiten weigeren het Rode Kruis toegang te ver- Na tde Ethiopiërs. Zeker twee vrouwen hebben zelfmoord ion d, omdat ze hun gezin niet meer konden voeden. De ier irs werden in Assab samengedreven naar aanleiding van rbe sconflict tussen beide landen dat begin mei tot een oor- jkei t geleid. Eritrea beschuldigde Ethiopië er eerder van dui- nn gedetineerde Eritreërs in Ethiopië te'mishandelen, ok pese verkiezingen in weekeinde j 1R£» De verkiezingen van het Europees parlement moe- nm ?°rkeur in het weekeinde gehouden worden. Tevens |n( -U-landen, om een overdaad aan kleine fracties te voor een kiesdrempel van maximaal vijf proeënt inbouwen, -on eaan^eveUngen beslechtte het Europees parlement gis- 1 gj n discussie van ruim veertig jaar over een nieuw kies- iinds 1957 was het parlement er al van doordrongen dat 'gels meer op elkaar afgestemd moesten worden. Maar ere voorstellen liepen steeds vast. Dat het er nu toch >men is hangt nauw samen met de steeds fers. De nieuwe regels gelden nog niet voor de verkie- olgend jaar. Pas in 2004 worden zij van kracht, mits de e regeringsleiders er dit najaar mee akkoord gaan. n door blikseminslag China Tijdens hevig onweer zijn in Zuidwest-China veertien door een blikseminslag gedood. De krant Yancheng meldde dat 42 anderen gewond raakten, van wie er en- r listig aan toe zijn. In het dorp Xinmin bezochten tal van er'e markt toen het onweer plotseling losbarstte. Tiental- ir i se'i zochten bescherming tegen de regen in een nieuw ivo ebouw waar de bliksem insloeg. Verdachte van moord op broertjes weer vrij De Noord-Ierse politie (RUC) heeft vanochtend slechts enkele tientallen loyalistische demonstranten toegelaten op het terrein rond de kerk in Drumcree bij het Noord - Ierse Portadown. Na eerdere ongeregeldheden en de vondst van vuurwapens duldt de RUC nog slechts een symbolische aanwezigheid van protestanten op de rand van de katholieke wijk in Drumcree. troonhulzen in beslag. Ook wer den de tenten en caravans doorzocht op explosieven en wapens. Twintig mensen wer den gearresteerd. Na de ontrui ming bleven veel protestanten uit zichzelf weg. Eén van de twee mannen die waren aangehouden voor ver hoor in verband met de dood van de drie broertjes Quinn, is gisteren vrijgelaten. De andere wordt nog verder ondervraagd, aldus de politie. De drie kinde ren uit een gemengd protes tants-katholiek gezin kwamen om nadat een brandbom in hun huis was gegooid. Hun dood heeft alom tot ontzetting geleid. Vannacht zijn twee Ierse poli tieagenten gewond geraakt bij een ontploffing in een hotel in Dublin. Volgens de Britse om roep BBC werd de klap veroor zaakt door een explosief dat af komstig was van een Noord-Ier se protestantse guerrillagroep. De Loyalist Volunteer Force stuurt al vanaf mei explosieve pakketjes naar diverse adressen in Ierland. Alle andere zendin gen konden tot dusver tijdig on schadelijk gemaakt worden. MAINZ-WURZBURG DPA-AFP-Rtf Na dertig jaar geweld is er ein delijk serieuze hoop op vrede in Colombia. Linkse rebellen en vertegenwoordigers uit de Co lombiaanse gemeenschap heb ben gisteren een grote stap zet in de richting van een vre desregeling. Na drie dagen on derhandelen in een klooster bij de Duitse stad Würzburg onder tekenden ze een document dat de basis vormt voor een defini tieve regeling. Vertegenwoordigers van de Duitse katholieke kerk, die het initiatief namen voor de vredes- gesprekken, zeiden gisteren dat de linkse rebellen van het Na tionale Bevrijdingsleger (EL^N) afzien van ontvoeringen van ouderen, kinderen en zwangere vrouwen en helemaal afzien van ontvoering als de beweging andere bronnen van inkomsten heeft. Ook belooft fiet ELN geen landmijnen meer te leggen en zal het zich houden aan de mensenrechten. Scholen, zie kenhuizen en watertoevoer zul len met rust gelaten worden. Zowel het ELN als de vertegen woordigers uit de samenleving, onder wie vakbondsmensen, zakenmensen en kerkelijke lei ders, noemden het document een doorbraak. Colombia wordt al dertig jaar geteisterd door een burgeroorlog. Ruim 35.000 mensen zijn omgekomen als gevolg van het geweld. PORTADOWN-LONDEN AP-ANP Na tien dagen van protesten leek vanochtend de fut er uit bij de meeste demonstranten. De dood van drie jongetjes bij een aanslag op zondag heeft ver deeldheid gebracht in de gele deren van de Orangisten. De helft van de duizend extra man schappen, die vorige week wa ren aangerukt om eventuele on geregeldheden de kop in te drukken, zullen naar verwach ting vandaag weer vertrekken. Gisteren ontruimde de politie het veld waar demonstranten al sinds vorige week zondag bi vakkeerden bij de politie- versperringen die hen beletten de katholieke wijk binnen te gaan. De ontruiming was vol gens de politie nodig in verband met de vondst van verdachte voorwerpen, die door explosie- vendeskundigen onderzocht moesten worden. De politie nam een bom, een zelfgemaakt machinepistool, twee kruisbo gen, 22 kruisboogpijlen met ex plosieve punten, vijf katapulten, vuurwerk, zo'n 20 liter benzine, bivakmutsen en twee lege pa- rome Rtrdig autonoom hof, zodat geen staat vervolging kan verhinde ren van volkenmoord, misda den tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Frankrijk en de VS vinden dat het hof wèl automatisch vervolgingsrecht moet krijgen voor volkenmoord, maar niet voor misdaden tegen de menselijkheid en oorlogs misdaden. satkania Inwoners van het dorpje Satkania in het district Chittagong in Bangladesh waden over een overstroomde autoweg. Door de overstro mingen, ontstaan door hevige aanhoudende regenval, zijn ruim twintig mensen omgekomen en ongeveer 15.000 mensen dakloos geraakt. foto reuters mustafizur rahman De VS hebben de deelnemers aan de conferentie in Rome over de vorming van een Inter nationaal Strafhof gisteren ge waarschuwd dat zij niet kunnen instemmen met het huidige ontwerpstatuut voor het hof. De VS doen niet mee aan het hof, als hun eisen niet worden inge willigd. Dat zei de leider van de Amerikaanse delegatie, Schef- fer, enkele uren voordat de Ca nadese voorzitter van de confe rentie een definitief compromis aan de delegaties zou voorleg gen. Door het conflict kan de conferentie morgen eindigen zonder akkoord. Washington eist dat het hof geen burgers van staten kan vervolgen die het statuut niet hebben onderschreven, 'tenzij de staat zelf toestemming geeft dan wel de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Het vreest dat het statuut anders tegen Amerikaanse soldaten kan wor den gebruikt, als die deelnemen aan vredesmissies. Maar in tegenstelling tot de VS, willen alle EU-staten, op Frankrijk na, een politiek volle- Armoede ex-DDR stuttgart anp Ongeveer 22 procent van de kinderen in de vroegere DDR leeft in armoede. In West-Duits- land ligt dat percentage volgens een Duitse commissie van des kundigen op 12. De commissie schrijft in een nog niet gepubli ceerd rapport dat armoede een probleem is waarmee in Duits land te weinig rekening wordt gehouden. Het rapport ligt vol gens de krant Süddeutsche Zei- tungal sinds februari op het bu reau van bondskanselier Kohl, maar zal niet voor de Bonds dagverkiezingen worden gepu bliceerd. Pers: Mandela gaat trouwen johannesburg afp De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela trouwt za terdag, op zijn tachtigste ver jaardag, met Gra^a Mathei, weduwe van de Mozambik- aanse president Samora Ma- chel. Dit meldt de pers in Jo hannesburg vandaag. Volgens de krant Star zal de trouwerij in vriendenkring plaatsvinden bij de president thuis. Nelson Mandela heeft de 52-jarige Gra^a eerder be schreven als de vtouw die 'het hem mogelijk heeft ge maakt open te gaan als een bloem.' Mandela leerde Gra«;a Ma thei kennen, nadat hij in 1990 uit de gevangenis werd vrijgelaten. Sinds 1996 wordt er gespeculeerd over een amoureuze verbintenis. In dat jaar scheidde Mandela van Winnie Madikizela-Man- dela. Een woordvoerder van Mandela heeft de berichten in de pers afgedaan als ge ruchten. Na vier jaar presidentschap status van halfgod bereikt KAAPSTAD PETER TER HORST CORRESPONDENT Zuid-Afrikaanse bedrijven pak ken uit met advertenties en wervingsacties alsof hij Sinter klaas is. Internationale artiesten maken zich op om hem muzi kaal te eren. Op Internet is een website geopend om hem te fe liciteren (www.mandela80.iafrica.com) en de speciale krantenbijlagen ronken van de bijvoeglijke naamwoorden. Nelson Mandela wordt zaterdag tachtig jaar oud, en Zuid-Afrika grijpt de kans met beide handen aan om flink te feesten. De serie vieringen begint van daag met een verjaarspartijtje in het Kruger wildpark, waar de president 1.400 kinderen uit Zuid-Afrikaanse pleegt ehuizen heeft uitgenodigd. De verjaar dag zelf viert hij zaterdag met de familie in Johannesburg. Zondag wordt hij publiekelijk geëerd op een groot feest met tweeduizend genodigden. On dermeer Michael Jackson, Ste- vie Wonder en Dionne Warwick worden verwacht. De televisie zendt het feest live uit. De presi dent gebruikt zijn verjaardag om de kas van zijn charitatieve kinderfonds te spekken. Aan schuiven bij de verjaardagspar tij kost zondagavond ruim 2.500 gulden. Het lijkt wel of het land bij deze mijlpaal in een klap de 27 ver jaardagen probeert goed te ma ken die Mandela als 's lands be kendste vrijheidsstrijder in de gevangenis moest vieren. Na vier jaar presidentschap heeft hij de status van halfgod be reikt. Maar Zuid-Afrika beseft dat het bijna voorbij is. Volgend jaar treedt Mandela af als presi dent en neemt vice-president Mbeki het roer van hem over. De laatste verjaardag van Man dela als president is alvast een beetje afscheid: niet alleen van de man die zijn pensioen ruim verdiend heeft, maar ook van het sprookje van de gevangene die president werd, en die zijn land na de apartheid in ieder geval symbolisch wist te vereni gen. Mandela lijkt zelf meer uit te zien naar zijn 81 ste verjaardag. „Ik zou willen dat ik met pen sioen kon gaan, zelfs voor het eind van dit jaar, en dat jonge mensen het zouden overne men", zei hij onlangs. „Ik vervul al niet meer de functies van een president. Ik heb al honderd keer gezegd dat Thabo Mbeki de echte president is, en dat ik slechts versiering ben." moskou-ruswuk» ap-anp De herbegrafenis van tsaar Ni- colaas II had de Russen moeten helpen in het reine te komen met het communistische verle den, maar ze lijkt vooral oude wonden open te rijten. Veel ker kelijke en politieke leiders laten het afweten. Aan het geruzie over de echtheid van de stoffe lijke resten van de laatste tsaar is geen einde gekomen. Onver wacht heeft president Jeltsin echter besloten de begrafenis wél bij te wonen. Jeltsin gaat naar Sint Petersburg omdat noodzakelijk is dat de waarheid over het drama van tsaar Nico- laas II en zijn familie wordt ver teld. Dit zei hij in een gesprek met het Russische televisiesta tion NTV. Maar de 'verliezers' van de Ok toberrevolutie van 1917, zoals de adel, de naar het buitenland gevluchte Russen en de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk in het buitenland, verdenken de rege ring in Moskou de herbegrafe nis te willen misbruiken. Dit wantrouwen wordt gevoed doordat veel regeringsfunctio narissen hun carrière aan de communisten te danken heb ben. De herbegrafenis van Nicolaas, zijn vrouw Aleksandra en hun dochters Olga, Tatjana, Anasta- sia en vier van hun bedienden, begint vandaag met een plech tigheid in Jekaterinenburg in de Oeral. Daar werden zij precies tachtig jaar geleden door een vuurpeloton van bolsjewieken onder leiding van Jacov Joerovs- ki doodgeschoten, kort voordat Een ongedateerde foto van de tsa ren-familie die morgen opnieuw begraven wordt. Rechts achter tsaar Nicolaas II staat zijn echtge note Aleksandra. De familie werd tachtig jaar geleden door de Bol sjewieken vermoord. foto ap de anti-revolutionaire 'Witten' de stad innamen. Morgen heeft de bijzetting plaats in de Petrus- en Pauluskathedraal in St. Pe tersburg, waar vrijwel alle tsaren uit de Romanov-dynastie hun laatste rustplaats hebben ge vonden. Het overbrengen van de been deren van Nicolaas en zijn fa milieleden naar de vroegere Russische hoofdstad werd mo gelijk na de publicatie van het rapport van een onderzoeks commissie begin dit jaar. De commissie onder leiding van vice-premier Nemtsov was na een onderzoek van vijf jaar tot de conclusie gekomen dat beenderen die in 1991 in een massagraf in de buurt van Jeka terinenburg zijn gevonden, on betwistbaar toebehoren aan de tsaar, zijn vrouw en hun drie dochters. De commissie baseerde zich in Russische soldaten houden de wacht bij de stoffelijke resten van tsaar Nicolaas II en zijn familieleden in Jeka terinenburg. De kisten worden vandaag overgevlogen naar St. Petersburg. foto »apmikhail metzel haar rapport van 1500 pagina's vooral op genetisch onderzoek. Ook de lijken van de hofarts en drie leden van het hofhouding zijn geïdentificeerd, maar de stoffelijke resten van de veer tienjarige tsarevitsj Aleksej en zijn negentienjarige zuster Ma ria zijn niet aangetroffen. Lange tijd zijn er geruchten ge weest dat dochter Anastasia de executie zou hebben overleefd. Wetenschappelijk onderzoek heeft echter aangetoond dat het Maria's resten zijn die ontbre ken. Op één van de kistjes staat dan ook 'Anastasia' te lezen. De Russisch-Orthodoxe Kerk aanvaardt de.conclusies van de commissie niet. Zij meent dat in het rapport te veel vragen onbe antwoord blijven. Patriarch Aleksej II wil niet het risico lo pen dat de verkeerde lichamen worden bijgezet, te meer daar de kerk overweegt de laatste tsaar en zijn familie heilig te verklaren. Slechts eenvoudige geestelijken zullen de plechtig heid in de kathedraal bijwonen. Aleksej leidt morgen op het mo ment van de herbegrafenis een dienst in Sergejev Possad ten noorden van Moskou. Aleksej viel dinsdag voor de te levisie uit tegen de regering. Hij beschuldigde de regeringscom missie ervan dat zij het onder zoek op een ondoorzichtige manier heeft uitgevoerd en 'be langrijke wetenschappelijke ad viezen' terzijde heeft gelegd. De Doema, de Russische Tweede Kamer, stuurt geen officiële de legatie naar St. Petersburg. De kerk heeft volgens een re cente opiniepeiling de steun van de meerderheid van de Russen. Van de ondervraagden zei 52 procent niet meer te gelo ven dat de beenderen aan Nico laas hebben toebehoord. Slechts 23 procent deelde de mening van de regeringscom missie. De afstammelingen van de Ro manovs zijn verdeeld. Ongeveer de helft van de meer dan 90 ge nodigden uit de familie zijn aanwezig, onder wie het hoofd van de familie, Nikolaj Roma- novitsj, groothertogin Leonida Georgjevna en haar kleinzoon Georgi, de troonpretendent. Het Nederlandse koninklijke huis is niet in de kathedraal vertegen woordigd. Koningin Beatrix is via haar betovergrootmoeder Anna Paulowna en haar groot vader prins Hendrik verwant aan de Romanovs. De Neder landse regering wordt vertegen woordigd door de consul-gene raal in St. Petersburg. Ook de financiële problemen waarmee Rusland kampt, doen afbreuk aan de historische waarde van de plechtigheid. De regering wil er zo min mogelijk geld aan uitgeven. Zo lijken de grafstenen van marmer, maar zijn ze van hout gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7