Paars beleid voor meer 'blauw' faalt Binnenland Bunker naar museum Fiscus moet wietkwekers bij Justitie aangeven Fiscale bijtelling auto van de zaak blijft ongemoeid Hulpverleners in Boston jaloers op drugsbeleid Nederland IDERDAG 16 JULI 1998 :,|k op stuk na snelheidsovertreding '^jnRECHT» Weggebruikers die op de A16 bij Dordrecht het niet vljauw nemen met de snelheidsbeperking kunnen vanaf sep- hber binnen 24 uur een bon op de deurmat verwachten. Op V'fatiefvan Rijkswaterstaat begint de regiopolitie rond LP0|drecht 7 september met een lik-op-stukbeleid. Het snelle ,ei|delen door de politie kan door computers aan elkaar te scha- -In. De kentekens van overtreders worden digitaal gelezen en [n digitaal verwerkt tot en met het uitprinten van de bekeu- L, Het project op de A16 is een proef die twee jaar zal duren. pel acties tegen luchthaven Flevoland «mIctad» Milieu- en bewonersgroepen in Flevoland bundelen tegen de mogelijke komst van een tweede natio- \{e luchthaven in hun provincie! Het Platform Geen Tweede fiiphol in Flevoland wil na de zomer eerste acties voeren 'om /(Lorkomen dat Flevoland het vuilnisvat van Schiphol wordt'. Anderhandelaars voor Paars-2 hebben al gezegd dat het liliwe kabinet nog dit jaar een besluit zal nemen over de nood- Rvan een nieuwe locatie voor de opvang van de groeiende ^htvaart. Flevoland staat op de lijst van mogelijke gegadigden !||r een tweede Schiphol. Juyana: Bouterse niet arresteren Guyana zal niet meewerken aan een eventueel verzoek voor de arrestatie van Bouterse, in het geval adviseur van staat het land bezoekt. Dat heeft de minister van buitenlandse zaken, Clement Rohee, gis- gezegd. „Wij zijn niet van plan iemand uit een naburig arresteren, als er geen uideveringsverdrag is", aldus Ro- „Ik zou niet weten waarom meneer Bouterse ons land niet )umogen." Hij voegde daar overigens aan toe geen enkele wijzing te hebben dat Bouterse binnenkort een bezoek ïgt aan zijn land. lstraf voor bedwelmen toeristen terdam Twee 20-jarige mannen uit respectievelijk Libanon Israël die in Amsterdam toeristen hadden bedwelmd met kjes vol slaapmiddelen, zijn gisteren door de rechtbank in de jfdstad veroordeeld tot 3,5 jaar gevangenisstraf. Officier van titie Aben had vijf jaar cel geëist tegen het duo dat tussen ja- ari en maart minimaal vijf vakantiegangers beroofde, nadat zijn slachtoffers met geprepareerde biscuits had bedwelmd. htpaar vindt hoofd in plastic tas stad Een echtpaar uit Harderwijk heeft gistermorgen in de iervaart in Lelystad een plastic tas met het hoofd van een uw gevonden. De politie gaat er voorlopig van uit dat het torn het hoofd van een 47-jarige vrouw uit Den Haag. Het li- am van deze vrouw werd op 4 december 1996 zonder hoofd en bosperceel bij Lelystad gevonden. De vrouw bleek door feld om het leven gebracht. De daders werden achterhaald, ar het hoofd dat in de Larservaart was gegooid, bleek onvind- rugssmokkel geen smet op Kustwacht' haag» Minister Voorhoeve vindt dat de cocaïnesmokkel ir Nederlandse mariniers bij betrokken zijn, geen smet werpt le Kustwacht voor de Nederlandse Antillen. Bij de smokkel Curasao naar Nederland is gebruik gemaakt van een mari- i patrouillevliegtuig van Defensie. Voorhoeve erkent in ant- >rd op schriftelijke vragen van CDA-Kamerlid Hillen dat on- le verdachten personeelsleden van Defensie zijn. Geen van :httien verdachten heeft echter iets te maken gehad met de sbestrijdende taak van de Koninklijke marine en de Kust- it, aldus de minister. Voorhoeve zegt verder dat hij de jhten met militair materieel frequenter zal laten controleren. st. agatha De kazemat op de dijk in St. Agatha bij Cuijk is gisteren verhuisd naar het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon. De complexe verhuizing van de 110 ton zwaar wegende bunker is voorbereid door medewerkers van het Genie-Opleidingscentrum uit Vught. De onderaardse bomvrije bunker moest van zijn plek in verband met dijkverbetering. foto anp hanssteinmeier groningen-den haag gpd De Groningse hennepkwekers die vorig jaar meededen aan een experiment met belasting heffing over hun inkomsten zijn woedend. De belastingdienst had beloofd hun gegevens niet door te zullen spelen naai' Justi tie. Maar na vragen in de Twee de Kamer is gebleken dat de be lastingdienst die gegevens wel aan Justitie moet doorgeven. Vorig jaar spoorde het canna- bisteam van de belastingdienst wietkwekers aan om aangifte te doen, met als geruststelling dat 'de informatie niet kan worden uitgeleverd op aanvraag van een andere overheidsdienst'. Veel kwekers, belust op een 'wit' inkomen, voldeden aan de op roep. Dat leverde het team ver volgens vijf miljoen gulden op. Begin deze week beant woordde Vermeend (staatssecretaris financiën) Ka mervragen van onder anderen GPV-fractieleider Schutte, die vanwege de belastingpraktijken vreesde dat de hennepkweek wellicht niet alleen fiscaal maar ook justitieel wordt gedoogd. Dat laatste is zeker niet het ge val, stelde Vermeend in zijn ant woord. Sinds maart van dit jaar is de belastingdienst op grond van het Voorschrift Informatiever strekking— verplicht aangifte te doen bij Justitie in geval van het aannemen van steekpen ningen en van misdrijven waar voor een aftrekpost wordt ge claimd. Dat laatste bezegelt het lot van de hennepkwekers die blind voeren op het advies van het cannabisteam. den haag anp Werknemers met een auto van de zaak moeten evenveel belas ting betalen, of zij nu binnen dertig kilometer van hun werk wonen of niet. De Hoge Raad bepaalde dit dinsdag. In de praktijk blijft het onderscheid echter bestaan, omdat de raad vindt dat de overheid met nieu we regels moet komen. Daar wordt al aan gewerkt. Financiën beschouwt de uit spraak als een overwinning. Als de Hoge Raad had gezegd dat het verschil in belasting onmid dellijk teniet moest worden ge daan en dat slechts het laagste tarief was gerechtvaardigd, had dit de overheid veel geld gekost. Wie meer dan dertig kilome ter van zijn werk woont, moet van de belastingen 24 procent van de cataloguswaarde optel len bij het belastbaar inkomen. Is de afstand minder, dan geldt een percentage van 20. De Fe deratie van Belastingadviseurs adviseerde in 1995 de zwaarder aangeslagen groep tegen dit verschil in beroep te gaan. De Hoge Raad heeft nu be paald dat er inderdaad geen rechtvaardiging is voor de onge lijke behandeling en vindt dat de wetgever de ongelijkheid moet opheffen. Omdat er nieu we wetgeving in voorbereiding is, heeft de raad niet gezegd hoe dat moet gebeuren. In de for matie hebben PvdA, WD en D66 al overeenstemming be reikt over afschaffen van de 20- en 24-procent bij telling. ig is Clintons belang- adviseur op het gebied igs, ex-generaal McCaf- ip werkbezoek in Neder- De afgelopen dagen heeft jenoemde'drugstsaar'al ||stof doen opwaaien door ige beschuldigingen te ui- het adres van Den Zo noemde McCaffrey ifSederlandse drugsbeleid ülslagen ramp'. Minister lierlo heeft zelfs even jwogen het bezoek af te ge- McCaffrey zei gisteren ich nog steeds open te voor de Nederlandse er- jen met drugsbeleid. „Ik 9 Sn te luisteren en te leren." Njiedereen in de Verenigde i denkt echter zo over de rlandse werkwijze als de 'n generaal, zoals blijkt uit een bezoek van onze cor respondent John Wanders aan de verloederde wijk Roxbury in de Amerikaanse stad Boston. boston john wanders correspondent George Arlos is uitstekend op de hoogte van de ontwikkeling in het Nederlandse drugsbeleid. Enthousiast praat hij over de proefprojecten in Rotterdam en Amsterdam met gratis verstrek king van heroïne. Het zijn expe rimenten waarvan hij in eigen land slechts kan dromen. Sa men met collega Rhoda Cre amer opende Arlos vorig jaar voor de junks van Boston een opvanghuis plus de mogelijk heid vuile injectienaalden om te ruilen voor schone. De moeite die het beiden kostte om dit project van de grond te tillen en de vele obstakels die ze ook vandaag nog op hun weg vinden, typeren de verkrampt- heid waarmee de Amerikaanse politiek reageert op het wijd verspreide probleem van drugs verslaving. De meeste westerse landen kwamen jaren geleden al tot de conclusie dat het uit de roulatie halen van gebruikte injectie naalden ontegenzeglijk een bij drage levert aan het tegengaan van de verspreiding van HIV. Vuile spuiten kunnen niet al leen aids, maar ook allerlei an dere riskante infectieziekten overdragen, zoals het onder junkies veel voorkomende he patitis. Hoe minder vuile spui ten op straat, hoe beter. Voor de l STEVENHAGEN 4h| GA Ni N U0L|AN17 (^wiwiof coftNHA^a n- junks zelf, maar ook voor spe lende kinderen die zich onbe wust zijn van de gevaren van rondslingerende injectienaal den. De gedachte achter het project van Arlos en Creamer was en is derhalve nobel, zou je denken. Maar die logica gaat in de Verenigde Staten niet op. De doorsnee Amerikaanse be stuurder wenst onder geen be ding te worden geassocieerd met een project als dat van Ar los en Creamer. Gratis verstrek king van schone injectienaalden aan junks dient mede het be lang van de verslaafden. En dat is in de publiciteitsgevoelige Amerikaanse politiek een explo sief gegeven. Een bestuurder die direct of indirect steun verleent aan verslaafden kan tijdens zijn eerstvolgende verkiezingscam pagne een hoop tegenwind ver wachten. „In Amerika worden drugsge bruikers al honderd jaar lang beschouwd als discipelen van de duivel", zegt Rhoda Cre amer, een kleine zwarte vrouw met een lange staat van dienst in de verslavingszorg. „Deze sa menleving ziet niet de mens achter de verslaafde. Ze ziet al leen de demon. Al vaak in mijn leven heb ik moeten aanhoren dat junkies het beste af zijn als ze vroeg sterven. Ik ken hier in Roxbury een vrouw die dolblij reageerde toen ze hoorde dat bij haar aan hero ine verslaafde broer aids was vastgesteld." Het verklaart de naam van het opvanghuis: Safe Place, veilig plekje. „Onze cliën ten weten en voelen dat ze hier in de eerste plaats worden be schouwd als mens en pas daar na als verslaafde", zegt Crae- mer. „De levensstijl van junks is heftig. Hun wereld is er een van angst en geweld." Na een jarenlange campagne wisten Creamer en Arlos met de hulp van een aantal belangen groepen hun ondergrondse pro ject in 1993 gelegaliseerd te krij gen. Een jaar later werd in de staat Massachusetts de eerste legale spuit omgeruild, onder de vlag van de Gemeentelijke Dienst voor Volksgezondheid van Boston. De aangepaste wet van de staat schrijft voor dat projecten voor de omruil van spuiten alleen kunnen worden begonnen na goedkeuring door het lokaal bestuur. En dat blijkt een lastig te nemen horde. „Die voorwaarde blokkeert een hoop projecten en helaas vooral daar waar schone spuiten het hardst nodig zijn", stelt Arlos. Safe Place kreeg bij de start ook een blok aan het been. Het juni vorig jaar geopende opvanghuis kreeg een wetenschappelijk jas je, dat de feitelijke betekenis van het project voor de buiten wacht zoveel mogelijk moet verdoezelen. George Arlos komt van de Universiteit van Harvard en moet erop toezien dat de ge gevens en gebruiken van de drugsverslaafden wetenschap pelijk verantwoord in kaart wor den gebracht. „Om onze fondsen veilig te stel len, moeten we onze cliënten bij de deur allerlei intieme vra gen stellen. Over hun broers, zusters, vaders, moeders, over hun strafblad. Het is van de gekke. Het is een vreselijke last voor onze cliënten. Vanzelfspre kend verhoogt het de drempel enorm." De Amerikaanse overheid bena dert het drugsprobleem in de eerste plaats als een juridisch probleem dat met stalen vuist tegemoet moet worden getre den. Het lijdt geen twijfel dat harddrugs, alom aanwezig, in combinatie met het wijd verspreide vuurwapenbezit tot de grootste kwaden van de Amerikaanse samenleving be horen. De verkoop van drugs vormt de olie die talloze jeugd bendes draaiende houdt. Die bendes bestrijden elkaar op le ven en dood. Ze vormen de somberste wijken van de bin nensteden om tot levensgevaar lijke zones. Niet toevallig wordt in de VS al jaren gesproken over 'De Oor log tegen Drugs'. Niet toevallig is president Clintons voornaam ste adviseur op het terrein van drugspolitiek een militair: vier- sterrengeneraal Barry McCaf frey, veelvuldig gedecoreerd voor zijn heldendaden in Viet nam en Irak. McCaffrey windt er geen doekjes om dat hij het Nederlandse drugsbeleid met de oogluikend toegestane ver koop van softdrugs in cof feeshops 'een volslagen ramp' vindt. „Onderzoek in Vancouver en Montreal heeft aangetoond dat de projecten voor de omruil van spuiten in die twee Canadese steden tot een astronomische stijging van het aantal heroïne- verslaafden leidden. Bovendien bleek HIV dat aids veroorzaakt gemiddeld genomen veel vaker voor te komen onder de groep van heroïneverslaafden die bij George Arlos en Rhoda Creamer: „Deze samenleving ziet niet de mensen Politiekorpsen verdoezelen cijfers Er zijn vorig jaar in Nederland ruim 1.300 politiemensen uit het straatbeeld verdwenen. Daarmee is niets van het kabinetsbeleid terechtgekomen dat ertoe moest leiden dat juist meer 'blauw' op straat verschijnt. Op dit mo ment telt de Nederlandse politie 31.412 manschappen met een opsporingsbevoegdheid. Dit schrijft het vakblad Politie Magazine (PM), dat morgen verschijnt. Het aantal 'echte' agenten (dat wil zeggen met eqn rang, op sporingsbevoegdheid en het recht een wapen te dragen) is volgens PM onder Paars-1 niet met de beloofde 6.000 of 4.700 toegenomen, maar met slechts 237. Uit het onderzoek komen grote verschillen tussen de poli tieregio's naar voren. Sommige korpsen zijn topzwaar gewor den. De grootste terugloop van agenten is te zien in Rotterdam (-351), Brabant-Noord (-268) Noordoost-Gelderland (-240), Amsterdam (-107) en Midden- en West-Brabant (-106). Heel Brabant raakte in één jaar 410 agenten kwijt, elf procent van de totale sterkte. De 'gelukkige' regio's, die er overigens niet meer dan hooguit 45 agenten bij kregen, zitten voornamelijk in de Randstad. De 'kwijtgeraakte' agenten hebben waarschijnlijk nooit be staan. Dat komt omdat het poli tieblad zijn cijfers (van eind 1997) afzet tegen die van het ministerie van binnenlandse za ken van een jaar eerder. Maar die cijfers rammelen aan alle kanten, volgens de Algemene Rekenkamer, die de afgelopen kabinetsperiode meerdere ke ren de vloer aanveegde met de sterktecijfers van het ministerie. De Rekenkamer becijferde eind 1994 al, dat de werkelijke poli tiesterkte duidelijk lager was dan het aantal waar minister Dijkstal bij zijn aantreden reke ning mee hield. Dijkstal werd meerdere keren door de Tweede Kamer verwe ten dat hij als hoogste politie- baas geen beloften kan waar maken omdat hij de werkelijke cijfers niet kent. In maart maak te Binnenlandse Zaken nog op getogen bekend, dat er 3.750 agenten zijn bijgekomen. In dit getal bleken ook politiemensen in opleiding te zijn meegeteld. Het kostte de redactie van Po litie Magazine de grootste moei te de juiste cijfers te achterha len. Ze moesten soms weken lang zeuren om medewerking, dreigen met de Wet Openbaar heid Bestuur (WOB) en af en toe omwegen en trucjes gebruiken. Sommige politiekorpsen mani puleren volgens PM met hun sterktecijfers. Dat verklaart waarom die gegevens niet of nauwelijks in de openbaarheid komen. Wie mocht denken dat vooral de rijkelijk met (extra) mensen bedeelde korpsen zwijgzaam zijn (uit angst op rantsoen te worden gezet), die heeft het mis. De 'verliezers' hebben juist vaak meer te ver bloemen, omdat zij de afgelo pen vier jaren hun extra inkom sten hebben geïnvesteerd in an dere zaken dan personeelsuit breiding. PM wijst erop dat de met veel pijn en moeite verkregen aan tallen van het eigen onderzoek niet alles zeggen. „Bij een rond je langs de korpsen wordt er steevast op gewezen, dat de of ficiële aantallen hoger zijn dan de praktijk te zien geeft. Het scala aan opgevoerde redenen is breed: detacheringen, op cur sus, ouderschapsverlof of ge woon 'ziek thuis'. Vancouver en Montreal. „Onze conclusies wijzen jqist in tegen gestelde richting", stelt Bru- neau. Vrijwel alle overheids diensten in de VS wijzen junkies de deur zolang ze niet hebben afgerekend met hun verslaving. Junks hebben op grond van hun negatieve ervaringen vaak geen vertrouwen meer in de reguliere overheidsinstellingen, zelfs niet in de afdeling Eerste Hulp van publieke ziekenhuizen. Afkic ken gaat in de VS doorgaans op de harde manier. De kuren zijn er op gericht het verslaafde li chaam in drie tot vijf dagen tijd te bevrijden van alle giftige stof fen. Arlos: „Na vijf dagen afzien, kun je gaan. 'Sterkte', is het eni ge wat je meekrijgt. Er is geen vervolg op het programma." Er bestaan wel methadonpro- gramma's in de VS, maar de wachtlijsten voor die humanere wijze van ontwennen zijn ellen lang, overigens ook tot ergernis van een man als McCaffrey. Een aanpak als in Nederland, waar junks van overheidswege semi permanent methadon verstrekt krijgen teneinde hun verslaving te reguleren, is in de VS on denkbaar. „De federale overheid drukt een zwaar stempel op de regulering van methadon", zegt Arlos. „Een soepelere verstrekking van methadon zou ongetwijfeld tot gevolg hebben dat meer junks vrijwillig in een afkickprogram ma stappen. Ze willen allemaal dat hun verslaving geleidelijk omlaag wordt gebracht. Niet weer op de harde manier, zeg gen ze zonder uitzondering. Dat nooit meer." de omruil van injectienaalden was betrokken", meent McCaf frey. De Canadese onderzoekers Julie Bruneau en Martin Schechter denken daar anders over. In een opiniestuk in het dagblad The New York Times uitten zij eer der dit jaar hun verontwaardi ging over de 'volkomen verkeer de interpretatie' die McCaffrey geeft aan hun onderzoek in achter de verslaving." foto cpd john wanders

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5