Regeerakkoord: impuls voor economie Slachting onder jonge ooievaars Binnenland iwoners Bijlmer hopen i parlementaire enquête Steunfonds 'troostmeisjes' Paars 2: Meer ruimte voor centrumsteden de wijk» Het natte en koude weer van de afgelopen weken heeft een slachting aangericht onder de jonge ooievaars in ons land. Bij het ooie vaarsstation De Lokkerij in het Drentse De Wijk is dit jaar sprake van de slechtste broedresultaten ooit. Van de 222 jonge ooievaars die daar in april en mei uit het ei kropen zijn er nog 157 in leven. Dat komt volgens het beheerdersechtpaar Koopman neer op een neststerfte van 30 pro cent, twee keer zoveel als gewoonlijk. Door het aanhoudende slechte weer wordt rekening gehouden met een toename van de sterfte onder de jonge vogels. Vooral vogels die nog niet in de veren zitten lopen gevaar omdat nat dons niet isoleert. Elke regenbui vormt daardoor een bedrei ging voor de dieren die niet meer kunnen opdrogen. Door de grote temperatuurschommelingen zijn de al uitgevlogen jongen bovendien zwak, vallen gemakkelijk ten prooi aan rukwinden waardoor ze tegen auto's of hekwerken te pletter slaan. Op dit moment telt Nederland naar schat ting 1000 tot 1100 ooievaars die zich voornamelijk voeden met wormen, muizen, mollen en kikkers. foto anp herman pieterse DERDAG 16 JUL11998 _oeder en baby dood door brand Ij ajM_. Een 29-jarige inwoonster van Renkum en haar doch- J'evan veertien maanden zijn vanmorgen om het leven geko- v. idoor een brand in hun woning. De brand werd ontdekt g rde echtgenoot van de vrouw, bij thuiskomst na het uitlaten m de hond. Reanimatie door achtereenvolgens de man en de ïdvveer mochten niet meer baten. Beide slachtoffers zijn na j. comst in het ziekenhuis overleden. De recherche stelt een l^( erzoek in naar de oorzaak van het vuur, dat vermoedelijk is itaan op een slaapkamer. ichtoffer Turkse aanslag overleden rei [ENSWAARDManager J. Verhoeven (52) van het Valkens- ij &rdse transportbedrijf Centrum Transport is gisteravond va rieden aan de verwondingen die hij vorige week had opgelo- ui bij een aanslag in Turkije. Een woordvoerder van de politie ft dit meegedeeld. Bij de aanslag in Istanbul op 6 juli raakte directeur van het bedrijf zwaargewond. Beide slachtoffers eind vorige week overgebracht naar Nederland. De Turkse lachte is enkele dagen na de aanslag in zijn vaderland aange Het gaat om een oud-werknemer van Centrum Trans en H jl ichtig Toetje uit de handel WK2 Coberco Zuivel neemt de partijen Luchtig Toetje Aard- Banaan, Chocolade/Hazelnoot en Zomertoetje Limoen met loudbaarheidsdatum 15 juli tot en met 29 juli uit de markt, jens het concern kunnen er door een productiefout geur- en lakafwijkingen optreden. Ook klontvorming en stroperigheid j deze partij niet uitgesloten. ofintig jaar cel voor Alpenmoord 311 !§m_» Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren een 28-jarige i uit Almelo in hoger beroep veroordeeld tot twintig jaar ge- jenisstraf. Hij heeft twee jaar geleden zijn 38-jarige verloofde ivitserland van een berghelling geduwd om zo 2,5 miljoen w verzekeringsgeld te kunnen incasseren, zo stelt het hof. Vol- er ihet hof heeft de man op gewetenloze en berekenende wijze e' vertrouwen van zijn verloofde gewonnen en haar op gruwe- a! wijze van het leven beroofd om zo de verzekeringspremie e kunnen strijken. ii ouwen verslaan mannen in hbo rei haag» Mannelijke studenten in het hoger beroepsonderwijs h(D) worden op twee fronten door hun vrouwelijke collega's f ilagen. Na vijf studiejaren blijkt 57 procent van de vrouwen diploma te hebben behaald, tegen 49 procent van de man- i. Daarnaast doen vrouwen gemiddeld minder lang over hun üe dan mannen. Dat blijkt uit gegevens van de hbo-raad rstudenten die in 1992 aan een studie in het hoger be- isponderwijs begonnen. Gemiddeld bleek na de reguliere lieduur van vier jaar 36 procent van de studenten het diplo- te hebben behaald; na vijfjaar is dat opgelopen tot 53 pro- II :i iderzoek naar spoorwegovergangen haag» De Spoorwegongevallenraad gaat een onderzoek in- en naar het treinongeluk bij Weert. Daar kwam deze week ju zestienjarige tractorbestuurder om het leven toen hij op een 5 knipperlichten bewaakte spoorwegovergang werd geschept reen stoptrein. Per jaar vallen op die manier zo'n dertig do- (Yi .De raad dringt al langer aan op veiliger overgangen, maar •il ;emeenten en de NS botsen nogal over de vraag wie de kos- n van verbeteringen op zich moet nemen. incessies Waddenzee niet eeuwig 2 n. De eeuwigdurende concessies voor aardgaswinning in Vaddenzee kan de Staat zonder grote bezwaren onteigenen, ihoon dat wel handenvol geld kost. Ambtenaren van het mi- 6 erie van VROM schrijven dat in een notitie aan minister De I r. Dit nieuws kwam gisteren voortijdig naar buiten doordat t itenaren de nodtie naar een andere inwoner van Zeijen, het s iwaar de minister woont, faxten. '1 *AG»GPD-ANP HG VOORPAGINA tl ninisterie verkeer en wa- 'at vond het direct na de erramp niet nodig om in It an op het aanbod van de amische Controle Dienst 1 om alle informatie over I acht van het El Al-toestel te in. De ECD had dit toen 0 elijk kunnen opvragen in Tenigde Staten, omdat de li t daar goede contacten p Dat schrijft de commissie stra, die in opdracht van ninisterie de nasleep van np heeft onderzocht, r oktober vorig jaar beweer- Jorritsma (verkeer aterstaat) nog dat de infor- 1 - toen niet te krijgen was. i dat het onderzoek naar de jl id van de Boeing zo laat op j kwam, is eenderde van de g nog steeds onbekend. El 1 tkent dat het om gevaarlij- i offen gaat. Hoekstra zegt et te kunnen controleren, •r de bewonersorganisaties de conclusie van Hoekstra niet als een verrassing. ,,We hebben gelijk gekregen", zegt advocaat Van der Goen, die tientallen slachtoffers van de Bijlmerramp vertegenwoordigt. ,,In principe zegt de commissie in verhulde woorden dat de overheid gefaald heeft." Hij twijfelt echter aan het nut van de onderzoeksopdracht. ,,Wie laat er nou onderzoek doen naar wat er fout ging bij het on derzoek naar de lading, terwijl de vrachtbrieven nog steeds niet boven water zijn. Het wordt zo langzamerhand lachwek kend." Van der Goen heeft zijn hoop gevestigd op een parle mentaire enquête. Ook Het Klankbord vindt het tijd dat er een parlementaire enquête komt. De bewonersorganisatie vraagt al jaren om duidelijkheid over de lading. De organisatie heeft weinig vertrouwen in de onderzoeken die tot nu toe naar de ramp zijn gedaan. „Elke keer krijgen de onderzoekers op dracht om zichzelf te controle- De onderhandelaars hebben in totaal tien weken met de informateurs Kok (PvdA), Zalm (WD) en Borst (D66) overleg gevoerd over het regeerakkoord dat vandaag naar de Tweede Kamer is gegaan. Er ligt nu een „professione ler akkoord" dan vier jaar geleden, stelt de liberaal Bolke- stein tevreden vast. Duidelijk is ook dat het regeerak koord een stuk gedetailleerder is dan dat van Paars 1 DEN HAAG GPD-ANP Centraal Pain Bureau (CPB), die als bijlage is toegevoegd aan het akkoord, krijgt de Nederlandse Volgens de berekening van het economie met het voorgestane beleid een stevige impuls. Door de verwachte economische groei zal er veel financiële ruim te ontstaan. Dit gecombineerd met forse bezuinigingen in met name de collectieve sector, heeft het nieuwe kabinet 16,5 miljard te besteden. Daarvan gaat 4,5 miljard naar lastenverlichting, negen miljard naar nieuw beleid en twee mil jard naar verlaging van het fi nancieringstekort. De partijen houden één miljard achter de hand voor onvoorziene uitga ven. De onderhandelaars waren het lange tijd oneens over de aanpak van de stijgende kosten van de gezondheidszorg. Daar voor wordt 2,1 miljard uitge trokken. Eén van de belangrijkste be sluiten van de onderhandelaars is een grondige herziening van het belastingstelsel. Dit 4,5 mil jard kostende plan wordt in 2001 ingevoerd. Een extra belas tingschijf die vooral gunstig uit werkt voor de laagste inkomens en de verdubbeling van de ecotax gaan volgend jaar al in. Kenmerken van het belasting plan zijn verder een sterke ver laging van de inkomstenbelas ting, het afschaffen van veel af trekposten en verhoging van de BTW naar 19%. Daarnaast komt er een zwaardere belasting op vermogen. Vandaag hebben de fracties nog de gelegenheid met eventu ele wijzigingsvoorstellen te ko men. Die voorstellen zullen vrij dag nog eens door de drie on derhandelaars met de informa teurs Kok, Zalm en Borst wor den doorgenomen. Aanstaande zaterdag sluiten de drie paarse fracties hun beraad over het ak koord definitief af. Na het week einde zullen de informateurs verslag doen aan de koningin. Daarna zal formateur Kok zijn ministersploeg gaan samenstel len, een karwei dat een week tot tien dagen in beslag neemt. Er komt een fonds van voorals nog maximaal 3,6 miljoen gul den voor Nederlandse vrouwen, die in de Tweede Wereldoorlog door de Japanse bezetter van Nederlands-Indië werden ge dwongen zich te prostitueren. De stichting Asian Women Fund (AWF) heeft daarover gis teren een akkoord gesloten met Nederlandse verenigingen van oorlogsslachtoffers. Er is twee ënhalf jaar onderhandeld over dit steunfonds voor „troostmeisjes". Een Nederlands uitvoerings comité, waarin de Stichting Ja panse Ereschulden en de stich ting Pelita zijn vertegenwoor digd, bepaalt wie er aanspraak op kunnen maken. Het fonds is bestemd voor speciale voorzie ningen of medische kosten. Er wordt geen geld uitgekeerd. HET REGEERAKKOORD 1998 Het nieuwe kabinet geeft meer ruimte aan bestuurlijke herin deling of grenscorrecties. Cen trumsteden zoals Haarlem en Leiden, die klem zitten binnen hun eigen grenzen, krijgen in voorkomende gevallen meer mogelijkheden hun gebied aan te passen. Dit geldt eveneens, wanneer samenwerkende ge meenten er onvoldoende in sla gen bevredigende oplossingen te vinden. Afgesproken is dat in gebie den waar geen herindeling heeft plaatsgevonden en waar wel knelpunten zijn binnen een jaar de situatie wordt onderzocht, waarna tot grenscorrectie of herindeling kan worden beslo ten. Vrijwillige herindeling houdt echter de voorkeur. Volgens het ontwerp-regeer- akkoord moeten centrumge meenten in staat blijven hun centrumfunctie te vervqllen. Dit houdt in dat ze voorzieningen bieden, die elders in de regio niet aanwezig zijn. Als grotere gemeenten daar niet meer in slagen, bijvoorbeeld door geld gebrek of door tekort aan bouw grond, moet daar een oplossing voor worden gevonden. In dit soort situaties wil het nieuwe kabinet het plaatselijke bestuur versterken door grenscorrecties of herindeling. De provincie zal bij zo'n voorstel overigens het voortouw moeten nemen. Paars 2 hecht veel belang aan een sterke positie van grote ste den. Dat blijkt uit het voorne men het grote stedenbeleid krachtig voort te zetten. De ex tra investeringen dienen vooral om steden economisch en soci aal te versterken. SOCIALE ZEKERHEID, WERKEN INKOMEN De komende kabinetsperiode komen er 400.000 banen of iets meer bij. Er wordt 4,5 miljard uitgetrokken voor lasten verlichting. Als de economische groei meevalt (boven 2 procent uitkomt), komt daar een kwart van de belastingmeevallers bij. De Melkert-banen worden gehandhaafd. De Melkert-werkers worden beter betaald, hun loon gaat van 120 naar maximaal 130 procent mini mumloon. In totaal is er 950 miljoen gulden be schikbaar voor specifiek werkgelegenheidsbeleid. Er komt een kaderwet deeltijdarbeid waarin het wettelijk recht om korter te werken wordt gere geld en het zorgverlof. Werknemers mogen vrije dagen opnemen als dat nodig is voor verzorging zieke kinderen of familieleden. De koppelingswet wordt uitgevoerd, waardoor uitkeringen meegroeien met de lonen in de marktsector. Daarnaast wordt er voor 750 miljoen gerichte inkomensondersteuning gegeven. Men sen met een inkomen tot 60.000 gulden kunnen een tegemoetkoming in de studiekosten krijgen. Ook wordt er wat extra's gedaan voor chronisch zieken. Voor de minima wordt er al in 1999 iets extra's gedaan door het naar voren halen van een van de maatregelen uit het nieuwe belastingplan. Het gaat om de verlaging van de eerste schijf tot het minimum-inkomen, dat met name voor de laagste inkomens gunstig uitwerkt. Er komt vanaf 2001 een nieuw belastingstelsel, waardoor de belasting op arbeid vermindert (de belastingtarieven gaan omlaag, en de aftrekpos ten worden beperkt) maar de belasting op ver bruik toeneemt door verhoging BTW (nu 17,5 procent wordt 19) en een gefaseerde verdubbe ling van de ecotax (nu 11 cent wordt 22). De be lastingvrije voet wordt vervangen door een hef fingskorting van 3.000 gulden. De vermogensbe lasting wordt veranderd in een vermogensrende- mentbelasting. Er moet 30 procent worden be taald over een fictief rendement van 4 procent. In het nieuwe belastingsysteem wordt een knip in eerste schijf gelegd (tot 31.000 gulden betaal je 32 procent, tot 52.000 gulden 35 procent) waar door lage inkomens verhoudingsgewijs iets meer vooruit gaan. De koopkracht stijgt gemiddeld 1 procent. Er komen geen grote wijzigingen in het sociaal stelsel, wel worden er enkele maatregelen geno men die bezuinigingen zullen opleveren: 1) de uitvoeringsorganisaties worden verzelfstandigd, maar de keuring komt in handen van de over heid, bij zogenaamde centra voor werk en inko men. 2)WAO'ers met psychische problemen zul len vaker worden gekeurd. De capaciteit voor kinderopvang moet worden uitgebreid. Daar wordt 265 miljoen gulden voor uitgetrokken. Daarnaast wordt via fiscale maatre gelen 150 miljoen gulden uitgetrokken. De na schoolse opvang van kinderen tussen 12 en 16 jaar wordt gestimuleerd. VOLKSGEZONDHEID Het volume van de zorg mag de komende jaren groeien met 2 procent. Dat kost 2,2 miljard. Het extra geld is vooral bedoeld om de wachtlijsten in de zorg te verminderen. De prioriteit ligt bij de verpleeghuizen, verzorgingshuizen en de thuis zorg. De wachttijden bij specialisten moeten tot aanvaardbare lengte worden teruggebracht. Om de almaar oplopende kosten voor medicij nen te beteugelen wordt een pakket maatregelen referendum houden over de kandidaten, de uit slag is niet bindend. Een staatscommissie onder zoekt welke gevolgen een rechtstreeks door de bevolking gekozen burgemeester heeft. Voorlopig geen stadsprovincie. De plannen daartoe in Eindhoven en Rotterdam worden in de ijskast gezet. Met name in de grote steden is veel aandacht nodig voor de achterstandwijken en de etnische minderheden. VEILIGHEID EN LEEFBAARHEID De politie krijgt er extra geld bij. Het aantal agenten moet toenemen met 5.000. Daarvan moeten er 2.000 komen door effectiever werk en 3000 kunnen bekostigd worden door extra geld. Er komt extra aandacht voor jeugdcriminaliteit. Het beheer over de politie komt in handen van één minister, die van binnenlandse zaken. Justitie krijgt er geld bij voor uitbreiding van de rechterlijke macht, extra cellen, maatregelen te gen geweld op straat en aanpak criminaliteit on derjongeren. In totaal is er voor politie en justitie 750 miljoen gulden extra. Niet alleen nieuwkomers maar ook werkloze al lochtonen die al langer in ons land wonen, moe ten verplichte taalcursussen krijgen. ONDERWIJS, CULTUUR, MEDIA Er wordt 900 miljoen extra geïnvesteerd in on derwijs om de klassen te verkleinen. Voor andere projecten zoals computers in de klas en het be roepsonderwijs is nog eens 900 miljoen beschik baar. In totaal gaat er 1,8 miljard extra naar het onderwijs. De studiefinanciering is niet langer gebonden aan een maximum-leeftijd van 27 jaar. Wel moet een student beginnen voor zijn 25ste om recht te hebben op studiefinanciering. Er wordt nog beke ken of de OV-jaarkaart in de huidige vorm blijft bestaan. De prestatienorm-verhoging gaat niet door. 115 miljoen wordt extra uitgetrokken voor sport en cultuur. IMMATERIËLE KWESTIES Euthanasie wordt niet uit het wetboek van straf recht gehaald, maar de arts gaat altijd vrijuit als hij zich aan de zorgvuldigheidsregels houdt. Al leen als de officier van justitie kan aantonen dat er fouten zijn gemaakt, wordt er vervolging inge steld. Het huwelijk wordt opengesteld voor homo seksuele paren, of zij ook kinderen mogen adop teren staat nog ter discussie. INTERNATIONAAL De asielprocedures worden bekort en het aantal statussen wordt beperkt tot twee, een permanen te en tijdelijke. Mensen die asiel aanvragen krij gen sneller te horen of ze mogen blijven. Ontwikkelingshulp groeit met de economie mee, en het budget blijf 0,8 procent van het Bruto Nationaal Product. Wel wordt er toch iets bezui nigd. Het departement moet meebetalen aan de opvang van asielzoekers in Nederland. En uitga ven die nu nog worden gedaan door EZ vallen voortaan onder Ontwikkelingssamenwerking. Op Defensie wordt tot 2000 incidenteel 375 mil joen bezuinigd door aanschaf van materieel uit te stellen. Met de komst van de nieuwe Defensieno ta wordt de bezuiniging structureel ingevuld. genomen. Onder meer het gezamenlijk inkopen van ziekenhuisspullen en medicijnen. Het ziekenfonds wordt niet structureel gewij zigd. Wel wordt de eigen bijdrage afgeschaft en gaat de vaste (nominale) premie met 110 gulden omhoog. De toegangsbijdrage voor de thuiszorg ver dwijnt weer, in ruil voor een verhoging van de AWBZ-premie. De Wet op de Toegang tot de Ziektekostenver zekeringen wordt op termijn afgeschaft. Nieuwe 65-jarigen mogen er niet meer in. Daardoor ver valt geleidelijk aan de goedkopere standaardpak ketpolis voor bejaarden bij particuliere verzeke raars. FINANCIEEL BELEID Het beleid wordt gebaseerd op het behoedzame scenario van het CPB, dat uitgaat van een gemid delde groei van 2 procent per jaar. De Zalm-norm wordt gehandhaafd: de uitgaven van een departement mogen niet boven het van- tevoren vastgestelde bedrag uitkomen. Meeval lers in de uitgaven vloeien terug naar de schatkist. Het financieringstekort wordt minimaal terug gebracht tot 1,25 procent (is nu 1,5 procent). Groeit de economie harder dan 2 procent dan daalt het tekort verder. Extra belastinginkomsten worden ten dele gebruikt voor verlaging van het tekort. Er wordt een miljard gulden gereserveerd voor onverwachte uitgaven. Er wordt in totaal 7,6 miljard bezuinigd. Er moet doelmatiger gewerkt worden, onder meer door een verbeterd inkoopbeleid en minder externe advisering. Er wordt bezuinigd op afdracht EU (min 1,3 miljard), Defensie (375 miljoen), Ont wikkelingshulp (125 miljoen). Extra investeringen in onderwijs, zorg, politie, justitie en kinderopvang voor een bedrag van ne gen miljard gulden. Als de aardgasinkomsten hoger uitvallen dan geraamd, gaat veertig procent hiervan naar het fonds voor investeringen in infrastructuur. ECONOMIE EN MILIEU Op alle snelwegen in de Randstad mag overdag (van zeven tot zeven) maar 100 kilometer gereden worden, daarbuiten 120. Buiten de Randstad mag de snelheid worden verlaagd als dat nodig is. Het rekeningrijden wordt in 2001 ingevoerd in de Randstad. Automobilisten die in de spits ge bruik maken van de drukke snelwegen moeten dan vijf gulden per keer betalen. Er komt tot 2002 6,4 miljard beschikbaar voor wegen openbaar vervoer, vaarwegen, vitaliteit steden, milieu en kenniscentra. De C02-uitstoot moet de komende jaren met 6 procent worden teruggebracht. Het nieuwe kabinet moet voor het einde van dit jaar een besluit nemen over Schiphol en eventue le uitbreiding in Flevoland of in de Noordzee. Nieuwe wijken worden zoveel mogelijk ge bouwd tegen de steden. Meer dan voorheen wordt het mogelijk om langs de snelweg te bou wen. OVERHEID EN SAMENLEVING Gekozen burgemeester: elke gemeente kan een De onderhandelaars Melkert, De Graaf en Bolkestein (vlnr) presenteren het onderhandelingsakkoord voor Paars 2. foto anp rocer dohmen ken naar duur speelgoed Wanneer de Dienst der Domeinen in beslag genomen au- zoals deze Ferrari 348TS, in de de verkoop doet, loopt het bti m op de voorafgaande kijkdagen. Gisteren was het weer zo- n het Westbrabantse Rijen. foto anp marc bolsius id iaag» De politie van Den Haag heeft een 17-jarige inwoner die stad aangehouden die heeft bekend afgelopen weekein- in 18-jarige plaatsgenoot te hebben doodgeschoten. De Ha- Wi iar meldde zich gisteren zelfbij de politie. De precieze toe- ;ht van en de aanleiding tot de schietpartij is de politie nog iadsel. igenaar bekent dodelijke schietpartij

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3