is sneller dan de baby on van Engelen voelt als het goed is Tour de France ZACHTE BERM //TOUR estina-affaire neemt groteske vormen aan iNDERDAG 16 JUL11998 Le Chéne 665m Chaleau Eymouliers v's'o 00 ,sln'Os Vrijdag 17 juli, zesde etap pe: La Chatre-Brive-la-Gail- larde (204,5 km). De laatste dag van de aan loop naar de tijdrit en de Py reneeën. De laatste kans ook voorlopig voor de sprinters. Drie colletjes van vierde en een bergje van derde categorie (Cöte de la Crois des Bois) zullen waarschijnlijk niet kunnen verhinderen dat de ploegen met de sprinters het koersverloop bepalen. De aankomstplaats was eerder in 1987 en 1996 in het par cours opgenomen. In '87 leid de de etappe naar Bordeaux, waar de Amerikaan Davis Phinney Jean-Paul van Pop- pel (tweede) in de massaspurt klopte. In 1996 voerde de rit naar Villeneuve sur Lot waar Massimo Podenzana als eer ste aankwam. Hij klopte in de sprint ondermeer Peter van Petegem, die in de kop groep van zes van assistent ploegleider Ad Wijnands geen kop werk mocht doen. De gê nante rijstijl wekte de toorn van de mede-vluchters en was de reden dat Wijnands aan het einde van dat jaar werd ontslagen bij 7VM. TOUR IN CIJFERS Vierde etappe, Plouay - Cholet: 1 Bli|leverv. (TVM) 252 km in 5.48.32, 2. Minali (Ita/RIS). 3. Svorada (Ts|/MAP). 4 Moncassin (Fra/GAN), 5. Tsjmil (Bel/LOT), 6. Zabel (Dui/TEl), 7 Steels(Bel/MAP), 8. Michaelsen (Den/TVM), 9. Sciandri (GBr/FDJ), 10 Baldato (Ita/RIS), 11. Vierhouten (RAB), l£. Fagnim (lla/SAE) 0.04, 13. Martinello (Ita/POL) 0.06, 14 Rus (Den /TEL), 15. Heulot (Fra/FDJ), 16. McEwon (Aus /RAB), 17. Voskamp (TVM), 18, Guesdon (Fra/FDJ) 0.08, 19. Casero (Spa/VIT), 20. Mauri (Spa/ONC), 45. Boogerd (RAB), 58. Moerenhout (RAB), 76. Knaven (TVM), 110. Van Bon (RA8), 141. Den Bakker (RAB), 155 Jonker (RAB), 160 De Jongh (TVM) Opgege ven: De Beni (Ita/RIS). Schiavina (Ita/ASI) Algemeen klassement: 1 O'Grady (Aus/GAN) 19 43.29, 2. Hamburger (Den/CAS) 0.11, 3. Hincapie (VSt/USP), 4. Heppner (Dui/TEL) 0.14, 5. Jan (Fra/FDJ) 0.32, 6 Hervè (Fra- /FES) 0.33, 7. Garcia-Acosta (Spa/BAN) 0.34, 8. Chanteur (Fra/CAS) 0.39, 9. Cabello (Spa /KEL) 1.01, 10. Zabel 1.01, 11. Svorada 1.05, 12. Moncassin 1.08, 1*3. Steels 1.12, 14. Blijlevens 1.14, 15. Tsjmil 1.19, 16. Du rand (Fra/CAS) 1.21, 17 Olano (Spa/BAN), 18. Laurent Jalabert (Fra/ONC) 1.22, 19. McE wen, 20. Julich (VSt/COF), 32 Knaven 1.29, 37. Jonker 1.34, 56. Van Bon 1 39. 68. Moe renhout 1.42. 69. Boogerd. 72. Voskamp. 74 Den Bakker 1.43, 98 Vierhouten 1 48. 127 De Jongh 1.56 Puntenklassement: 1. Svorada 99 punten, Zabel 91,3. Steels 87, 8 Blijlevens 57. 26. Vierhouten 22. 44 Voskamp 9 Bergklassemcnt: 1 Hervé (Fra/FES) 34, 2. Za nini (Ita/MAP) 16. 3. Voigt (Dui/GAN) 10 Ploegenklassement, dag: 1. TVM 17.52 4,'. 2 Riso Scotti 0.02, 3 Mapei, 6 Rabobank Algemeen ploegenklassement: 1 Casino 59 12.59. 2 GAN 0.31. 3 Festina 0.32, 9 TVM 1.55. 13. Rabobank 2 01 Jongercnklassement, dag: 1 Ullrich (Dui/TEL) 5.48.40. 2. Bouyer (Fra/FDJ), 3. O'Grady. 6 Moerenhout, 26. De Jongh Algemeen. 1. O'Grady 19.43.29, 2 Hincpi.- 0.11. 3. Ullrich 1.22. 9. Moerenhout 1.42, 17. De Jongh 1.56. 'j hbank-verzorger zou thuis rozen wel eens willen zien bloeien Ton van Engelen leidt een nomadenbestaan. Begin jaren '80 is de Bra bander als verzorger de wielerwereld ingestapt en is hij zo'n tweehon derd dagen per jaar op pad met de renners van de Rabobank. foto gpd cor vos na de aanhouding van Festina- verzorger Willy Voet, die met een lading EPO is aangehouden op weg naar de Tour, als de soigneur weer wordt nagewezen als verdachte van alle doping- onheil dan is hij liever thuis. Want dan voelt hij .zich weer de slaaf van de weg, het voetvolk van de wielrennerij waar de kopman/knecht-verhouding verder gaat dan het fietszadel. „Het is een slechte zaak dat de ze verzorger is aangehouden. Het haalt onze naam door het slijk. Ik had liever gehad dat het niet bekend was geworden. Wat ze rommelen moeten zij weten, maar laat het niet naar buiten komen." Van Engelen kent Voet.' Hij stond tot voor kort bijna dage lijks naast hem bij de ravitaüle- ringspost, samen met mannen als Jan Moors van TVM en Dirk Nachtergaele van Mapei. Van Engelen: ,,Ik ken Willy als een fijne vent. Altijd vrolijk. Veel meer weet je over het algemeen niet van elkaar. Je praat wel eens wat, maar hoe de ander zijn werk doet, daar heb je geen zicht op. Als gebeurd is zoals in de kranten is verschenen, dan is Voet niet meer dan een loop jongen geweest." De verzorger vandaag te dag is volgens Van Engelen niet meer te vergelijken met de soigneur oude stijl die met name in Vlaanderen een twee-eenheid vormde met zijn renner. De ver houding soigneur/coureur was als die van een vader met zijn zoon. Zolang het goed ging (lees: zolang de renner won) bleef de relatie in stand. Maar was de magie uitgewerkt, dan ging de coureur op zoek naar een nieuwe peetvader. „Die soigneurs in de jaren ze ventig waren van die mannen die een coureur vlak voor de koers aspirine gaven. En als die jongen won, dan dacht hij dat het door de soigneur kwam. Zo'n man was machtig." Het zou bij de Rabobank on denkbaar zijn dat een renner zijn eigen soigneur meeneemt. In de ploeg wordt het woord soigneur overigens gemeden. Is te beladen. ,,Er hangt een waas van ge heimzinnigheid rond die naam. Bij de Rabobank spreken we van verzorger en dat is een juis te benaming. Wij zorgen dat die jongens goed te eten krijgen, gemasseerd worden en op tijd hun rust krijgen. Voor de rest is het aan de dokter. Die is de laatste jaren veel belangrijker Verbazing alom bij verzorgers CHOLET GPD De vooraanstaande Vlaamse verzorger Dirk Nachtergaele (Mapei) toont zich net als Van Engelen verbaasd over de af faire-Festina. Dat zijn collega Willy Voet is aangehouden, kon hij bijna niet geloven. „Het heeft me verbaasd, want ik ken hem als een goede col lega." Nachtergaele, privé- soigneur van Johan Museeuw, staat in hoog aanzien in de wielerwereld. Nachtergaele: „Als je je werk niet goed doet, hou je het niet zo lang vol bij een grote wielerploeg. In de Route del Sol nog zijn wij ge controleerd. Zij hebben niets anders gevonden dan wat as pirines. Ik heb geen schrik, want ik doe mijn werk zoals het hoort. Mijn taak is de ren ner te masseren en ervoor te zorgen dat hij gereed is voor de koers. Voor de rest is het aan de arts. Vroeger waren het de soigneurs die de renners begeleidden, maar tegenwoor dig moet je daarvoor 12 jaar aan de universiteit hebben ge studeerd." Nachtergaele vindt niet dat de beroepsgroep waarvan hij deel uitmaakt, be schadigd is. „Omdat één man in opspraak is? Kom nou toch. Omdat Dutroux uit België komt, is toch niet iedere Belg een kindermoordenaar. De Tour was de afgelopen da gen in Bretagne, niet in Frankrijk. Wie de golf van chau vinisme waarop de karavaan door het land trekt dagelijks aan zich voorbij ziet trekken, kan zich wel iets voorstellen bij een zekere drang tot onafhankelijk heid van de BretonZeker nu het land wereldkampioen voetbal is geworden, dankzij twee doel punten overi gens van een kind van Alge rijnse immi granten, voelen de Fransen zich verheven boven de rest, een ka raktertrekje waar iedere va kantie vierende Nederlander wel geworden. De rol van de soig neur is uitgespeeld. Wij weten niets van de manier waarop een renner op een grote wedstrijd wordt voorbereid. Wel staan we heel dicht bij de renners. Je bent de hele dag bezig met aan het lichaam van die gasten te wrijven. Dan moet zo'n jongen wel vertrouwen in je hebben." „Sopis voel ik een bepaalde ver andering van de benen. Ik weet dan niet of het een goed of een slecht teken is. Ik heb het een keer gehad toen ik nog in de ploeg van Post werkte. Post vroeg me vlak voor een grote klassieker hoe de benen van een bepaalde renner voelden. Ik antwoordde dat ik een verande ring had gemerkt. Ik zei dat die coureur óf meteen zou moeten lossen óf zou winnen. Een paar uur later werd hij gehuldigd als winnaar." „Ook het praten met een renner vind ik heel belangrijk. En als het moet, wil ik nog wel eens optreden. Onlangs was er bij ons een renner (Luttenberger, red.) die er tijdens het eten in een buitenlandse koers een zooi van maakte. Ik vind dat dat niet Kan. Dan sta ik op en zeg hem de waarheid." Ton van Engelen was in de ja ren zeventig keeper van PSV en Feyenoord. Hij was geen groot se doelman. Het voetbalweek blad VI noemde hem ooit de GrabbelTon van Feyenoord. Tussen de renners voelt hij zich beter thuis dan onder de lat. „Het is een heerlijk vrij beroep. Je ziet veel en bent altijd met die jonge gasten bezig." eens mee is ge confronteerd. Om de jaarlijkse festiviteiten op 14 jidi, de dag waarop de Franse republiek werd uitgeroepen, ge ven ze niet veel daar in het ui terste westen van het land. Zo sterk als de Corsicaan hebben ze het niet, maar ze koesteren hun eigen vlag, hun taal en hun wielrenners. Uit Bretagne ko men de beste coureurs. Bernard Hinault komt er vandaan, Louison Bobet, Jean Robic en van de huidige generatie houden ondermeer Frederic Guesdon, Lauren Madouas en Philippe Goumont er domicilie. De Breton heeft geen dikke nek. De enige reden waarom ze blij waren met de wereldtitel was dat er één van hen. Guivarc'h, deel uitmaakte van de kampi- oensploeg. Dal hij elke keer het nationale volkslied moest mee zingen, vonden ze minder ge slaagd. De mensen zijn er niet zo opge fokt als in Parijs en beduidend minder uitbundig clan in het zuiden. Dat heeftalles te maken met het klimaat. Vakantie vie rende Nederlanders weten er al les van. I-Iet regent altijd in Bretagne. En als het bij hoge uit zondering eens niet re gent, dan waait het in elk geval on bedaarlijk hard. Geen klimaat om vrolijk van te worden, wèl omstandighe den waar je heel hard van gaat fietsen. En waar je heel koppig van wordt. Bernard Hinault is zo'n type. In zijn grote jaren was hij een echte kopman, een nijdig mannetje dat vernietigend uithaaldeals niet gebeurde wat hij had voor geschreven. Zijn bijnaam, De Das, paste perfect bij hem. Na zijn carrière kreeg hij een ho ge functie bij de Société du Tour de France. De anderen deden echter niet wat hij wilde en Hinault liet zijn ongenoegen daarover blijken. Hij werd gede gradeerd tot chef ceremonie. Een veel te lullig baantje voor een grootheid als Hinault. Die had zich, zoals het een Breton be taamt, niet moeten laten kleine ren en zich voor de rest van zijn leven moeten terugtrekken in Bretagne. fve ritzege was er eerder dan het kleinkind. Afgelopen I |dag al had Aad Bos, sponsor van TVM, opa moeten j^a [den. „Woensdag, woensdag gaat het gebeuren", wist kjJ jzeker. Hij voélde het. „Die champagne komt er wel", t\, ploegleider Cees Priem gisteren vóór de start van de gt tie etappe van de Tour. „Het gaat er alleen nog maar wie er eerder is: Jeroen of de baby." wo ^werd dus Jeroen, want een uitje gisteravond met in Arjen Bos leerde dat hij en vrouw nog steeds in blijde tg" ivachting waren. Jeroen Blij- ,a >ns was dat de afgelopen da- ^ook: van een succesje. Maar het één en ander mis. jvens praatte er met Priem die vervolgens het hele aan tafel riep. Er vielen ele harde woorden, maar resultaat was ernaar, ide flitsende spurt in Cholet e jerommeke het wéér. Vier lier dus. Evenveel ritzeges deelnames. Elk jaar één. En Michaelsen huilde dikke ten van geluk. De Deen was iers de man op wie Blijle- het meeste kritiek had. is Gent-Wevelgem was Ier dit seizoen al een con- ;en de twee. Michaelsen toen mee aan een ont- tg met de Mapei-ploeg- Vandenbroucke en Mede daardoor won ibroucke en kwam het Dteen massasprint. de Tour verschilden Mi- sen en Blijlevens opnieuw H mening. Over hoe zo'n asprint moest worden bereid. Michaelsen bedoel- >t allemaal goed, daar niet Imaar Blijlevens zag het ge- In anders en hij is nu een- Jlde man waar het allemaal ■draait. Het gesprek schiep lelijkheid. In Cholet was het lekend Michaelsen die de pion was in de TVM- imjw* ttAze lie trein in dienst van hun TGV. Die hapte, meteen na dè eindstreep amechtig naar adem. De ritzege was binnen, de Tour gered, het seizoen kan niet meer stuk. Maar eerst lucht, eerst weer normaal ade men, want in de sprint vergeet je dat. „De pijn in het lijf is zo'n laatste kilometer enorm, maar die pijn voel je niet als je wint." Als Blijlevens wint stralen die ogen weer, is de branie snel te rug. Als hij verliest is hij chagrij nig. Zeggen ze, want zelf ziet hij dat anders. „Ik kan gewoon niet tegen nederlagen. Ik wil win nen, altijd, overal. Lukt dat niet, dan moeten jullie mij het eerste half uurtje even met rust laten. Het hoort bij de emoties van de sport." „Die drinkbus die Steels vorig jaar gooide, zoiets mag je nooit goedkeuren, zoiets zal ik nooit doen, maar ik kan het wel be grijpen. Er werd enorm veel van Steels verwacht, hij kreeg de he le Belgische pers over zich heen toen het maar niet wilde lukken. Jeroen Blijlevens viert een klein feestje nadat de TVM-renner de in Cholet getrokken finishlijn als eerste passeert. Jerommeke bleef in de vierde Tour-etappe rassprinters als Nicola Minali (tweede) en Jan Svorada (derde) nipt voor. foto epa En dan groeien de frustraties." „Die rode kaart van Kluivert tegen België, ook zoiets. Het had mij zelf kunnen overko men. Als voetballer was ik vroe ger geen lieverdje. Waar ik stond? In de spits natuurlijk. Pingelen hé. En scoren. Dat zit nu eenmaal in me. Ik wil me onderseheiden van anderen, ook al neemt niet iedereen je dat in dank af." Scoren deed Blijlevens giste ren uitgerekend weer in een lange Tour-etappe. Hoe verder de afstand, hoe meer kansen hij zichzelf toedicht. Vorig jaar vierde hij zijn triomf in de ploegleiderswagen op weg naar zijn hotel, toen bekend werd dat de aanvankelijke winnaar Erik Zabel was gedeklasseerd. Nu kon hij weer gewoon, zoals de beide keren daarvoor, op het erepodium staan. „Ik wil als eerste over die eindstreep ko men, echt gehuldigd worden." Gehuldigd worden in de Tour is voor een coureur als Blijle vens het mooiste wat er is. „De Tour Is het gewoon. Het is de enige wedstrijd die de massa in Nederland aanspreekt. Hier een etappe winnen vind ik zelfs be langrijker dan een klassieker pakken, terwijl het toch eigen lijk de min£t leuke wedstrijd van allemaal is. Hij is gigantisch zwaar, de stress is enorm, hij duurt vreselijk lang, je hebt nooit privacy, nooit rust." Toch maakte Blijlevens de eerste dagen een redelijk ont spannen indruk, liet hij zich niet, zoals anders wel gebeurde, gek maken of uit zijn evenwicht brengen door de nederlagen in de eerste twee massasprints. „Ik ben meer volwassen geworden. Je wordt ouder, gaat meer rela tiveren, anders denken over de wielersport." „Na de Tour van vorig jaar ben ik met de ploegleiders Priem en Redant gaan praten over wat er allemaal mis was iestie van tijd voordat Virenque en de zijnen Tour verlaten Blijlevens boekt 142ste etappezege CHOLET ANP Jeroen Blijlevens behaalde gisteren zijn vierde etappeze ge in de Tour de France. Het was de 142ste Nederlandse etappe-overwinning in de Ronde. Die zeges kwamen tot stand in 62 edities. De 142 ritzeges werden be haald door 55 Nederlandse wielrenners. De Zeeuw Theo Middelkamp was in 1936 de eerste Nederlandse etappe winnaar. Blijlevens gister middag vooralsnog de laatste. Recordhouders zijn Gerrie Knetemann, Jan Raas en Joop Zoetemelk met elk tien overwinningen, gevolgd door Jean-Paul van Poppel met negen. Blijlevens staat ge deeld achtste met Erik Breu- kink en Wout Wagtmans. - yeggenoot Lars Michaelsen huilt dikke tranen van geluk gegaan. Dan weer te laat begon nen, dan weer te vroeg, dan was er weer geen mannetje bij me voor de laatste kilometer. We waren te zenuwachtig, wilden de boel forceren. Daar hebben we van geleerd." Die les werd gisteren in prak tijk gebracht door zo ongeveer de hele ploeg. Debutant Steven de Jongh werd als enige TVM'er ingezet in de jacht van de sprin- tersploegen op het ontsnapte duo Durand en Nazon, de rest werd gespaard voor de echte fi nale. Een valpartij op 2500 meter van de aankomst dreigde nog roet in het eten te gooien. Blijle vens zat ernaast, er viel even een gaatje, maar de ploeg rea geerde attent. Knaven haalde zijn kopman op en de TVM- trein lanceerde Blijlevens daar na zoals het hoorde. De champagne smaakte niet alleen Lars Michaelsen goed, hij smaakte meteen naar meer. In het team vraagt zich nu ieder een af wat er eerder is: het kleinkind van de sponsor, of Jerommekes tweede. GUIDO BINDELS VERSLAGGEVER [our blijft zwanger van de stank. Het is typische ziekenhuislucht. De knipsel- van de advocaten van Festina zal p£| luren moeten draaien, want de publica- ovjr de dopingaffaire nemen groteske nen aan. Ploegleider Bruno Roussel en arts Eric Rijckaert werden gisteren bij lish in Cholet meegenomen voor ver- Beiden werden daarna in voorlopige itenis genomen. Ifs voor de organiserende krant l'Equi- het inmiddels geen dorpsklucht meer, een zware Griekse tragedie. Nu ook organiserende krant de schroom van heeft afgeschud en een eerste poging de houdgreep in te zetten, lijkt het een T stie van tijd voordat Virenque en de zij- j de 'eer' aan zichzelf houden en de Tour 7, 8 Ie achterdeur verlaten. tZwitserse krant Le Matin citeerde gis- 6-: n sportarts Daniël Blanc, die vertelde lij in Lausanne met acht topsporters ische experimenten verricht die geba- èu d zijn op het toedienen van medicijnen '■jj bloedtransfusies. Twee van hen zijn e enners: de Festina-ploegmakkers Vir- en Dufaux. De behandelingen wor den gefinancierd door Novartis, een farma ceutisch bedrijf, dat de dure medicijnen (4000 gulden per dosering) gratis ter be schikking stelt. De acht (de andere zes na men worden niet genoemd) krijgen één keer per maand een dosis toegediend. Daarvoor moeten ze twee tot drie uur aan het infuus. Blanc is tevreden over het resul taat, vertelt .trots dat bij voorbeeld Dufaux dit jaar nog niet één keer ziek is geweest. Er is hier zo op het eerste gezicht geen sprake van doping, maar de grenzen verva gen meer en meer en je kunt je afvragen hoe ver een sporter moet gaan om de top te beteiken. De methode die Blanc gebruikt is afkomstig uit het onderzoek naar Aids, de ziekte die, zoals bekend, het immuunsys teem aantast. PFC, het nieuwe uit Amerika overgewaai de, dopingmiddel, doet dat ook. De insi nuerende opmerkingen hieromtrent ko men, gezien alle consternatie, niet zomaar uit de lucht vallen. Virenque verhuisde vorig jaar naar Zwit serland. Om, zo werd gezegd, meer met Dufaux te kunnen trainen en de vriend schap te verdiepen. De auto met doping- middelen van verzorger Willy Voet was eveneens afkomstig uit Zwitserland. Toeval? In elk'geval is de link van het één naar het ander vandaag-de-dag snel gelegd. Een levensgevaarlijk dopingmiddel toe dienen en ondertussen zoeken naar een middel om het risico te verminderen. Het is de zoveelste theorie die in deze Tour de ronde doet. De verontwaardiging hierover is groot, maar stel je toch eens voor dat dankzij de wielersport een middel tegen Aids werd gevonden. De heren sportartsen zouden meteen voorgedragen worden voor de Nobelprijs voor de Geneeskunde. In een andere Zwitserse krant (het kleine in Genève verschijnende Les Temps) noemt Blanc's collega Gerald Gremion het experi ment van -hem te klein van omvang, om er conclusies aan te verbinden. Gremion zelf was ploegarts van een Zwitserse équipe (Post Swisse, het vroegere PMU). Hij is daarmee gestopt omdat hij, volgens eigen zeggen, schrok van de mate waarin doping werd gebruikt. Gremion is ervan overtuigd dat 99 pro cent van de profrenners wel iéts in die rich ting doet. „Bijna elke coureur heeft zijn ei gen, kleine koffertje met verboden midde len en injectienaalden. Ze hanteren de spuit zelf." Gremion is nu arts van de Zwitserse selectie van 16-18-jarigen. „Zelfs die jon gens vragen al om spierversterkers en ande re middelen." Festina-ploegarts Eric Rijckaert (midden) wordt na de finish in Cholet onder toeziend oog van de internationa le sportpers door twee politie-agenten meegenomen voor verhoor. Rijckaert en ploegleider Bruno Roussel werden in voorlopige hechtenis genomen. foto epa

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23