Niets is grootser dan het liefdesverhaal Film/Boeken Primary Colors vooral wat taaie praatfilm Wildwaterbaanritje zonder diepgang Lekkere voorleesboeken voor de vakantie MeefterMax 'Een joodse jongen' van Cornish hangt van hypotheses aan elkaar 943 LMS AMSTERDAM terglow: 13.00, 17.15, 19.30, .15 LEVUE CINERAMA 1(020) 587 6 tyof Angels: 13.15, 16.00, 19.15, 100 130 PSO 1 (020) 6234876 mary Colors: 13.00, 17.00, 20.45 IPSO 2 ■dCorner: 15.15, 18.15, 21.15 CENTER (020) 6236615 ik Mail: 20.00, 22.15; za zo ook ook 11.00, 13.30 ineseBox: 19.30; za zo ook zo ook 11.00, 13.45 nConnait La Chanson: 19.15; zo kll.OO, 14.00 Sppartement: 22.00 utand Death on Long Island: (00; za zo ook 18.45 Poolse Bruid: 19.45, 21.45; za zo X 17.00; zo ook 11.15, 14.00 EMA1 (020) 5475175 imageddon: 15.00, 18.15, 21.30 EMA2 ard Rain16.45, 19.00, 22.00 U (020) 6234 579 iard Rain12.45, 15.00, 17.15, 1,21.45 est in Space: 16.15, 18.45, 21.30 13 liease: 16.15, 18.45, 21.15 '4 Pues Brothers 2000: 12.00, 14.30, 315 [(placement Killers: 17.15, 22.00 Kak Down: 17.00, 19.30, 21.45 (7 mageddon: 12.00, 15.00, 18.00, City Of Angels genietbare remakevan Himmel über Berlin 21.00 DESMET (020) 6273434 I Went Down. 20.00, 22.00 Sunday: 19.30 Marie, Baie desAnges: 21.30 Ponette: vrt/m zo 16.00, 18.00 Knowledge of Healing: vr t/m zo 15.30, 17.30 KRITERION 1 (020)6231708 Het Ondergronds Orkest: 16.30 KRITERION 2 Kleine Teun: 18.30,20.30 Cinema Boulevard: dag. (beh. di) 22.30 NED. FILMMUSEUM (020) 5891400 Het rauwe Japan van Shohei Imamu- ra: 19.00, 21.30 Voyage Au Début Du Monde: 22.00, zo ook 15.00 RIALTO 1 (020)6753994 II Fiore Delle Mille e Una Notte: 21.30 DieSiebtelbauern: 22.00 Who the Hell is Juliette?: 19.30 DieSalzmannervon Tibet: 19.45 THE MOVIES 1 (020) 6386016 The Butcher Boy: 15.15, 17.15, 19.30,21.45 THE MOVIES 2 TheBigLebowski: 17.30, 19.45, 22.00; vr za ook 00.15 THE MOVIES 3 Left Luggage: 15.15, 17.15, 19.30 Boogie Nights: 21.30; vr za ook 00.15 THE MOVIES 4 Wag The Dog: 17.30,22.15 Cinema Boulevard: 19.45, vrza ook 00.15 TUSCHINSKI 1 (020) 6262633 Armageddon. 12.30, 16.30, 20.45 TUSCHINSKI 2 Titanic: 13.45, 20.00 The Borrowers: 18.00 TUSCHINSKI 3 The Wedding Singer: 16.45, 19.15, 21.45 TUSCHINSKI 4 Left Luggage: 17.00, 19.30,21.45 TUSCHINSKI 5 As Good as it Gets: 15.00, 18.00, 21.00 TUSCHINSKI 6 Deep Impact 16.00, 18.45,21.30 DE UITKIJK (020) 6237460 A Thousand Acres: 16.00,20.00, 22.00 The Full Monty: 18.00; zo ook 14.00 'Er is geen grootser verhaal dan het onze', zegt de trape ze-artieste tegen 'engel' Bruno Ganz, aan het slot van Wim Wenders' film Himmel über Berlin. Bruno Ganz heeft uit liefde voor haar zijn vermogen tot gedachten le zen, zijn onzichtbaarheid, zijn bestaan buiten tijd en ruimte, kortom zijn hele engel-zijn opgegeven en ver zucht gelukzalig: 'Sie hat mich Heim geholt und ich habe Heim gefunden.' In de remake van deze film, City Of An gels van nieuwkomer Brat Silberling met in de hoofdrol len Nicholas Cage en Meg Ryan, is deze zintuiglijke en bezielde vereniging tussen twee mensen die in Wen ders film de uiteindelijke uitkomst was van langdurige fi losofische bespiegelingen tot het centrale thema ge worden. FILM RECENSIE JANN RUYTERS City Of Angels. Te zien; Lido Leiden, Euro Cinema Alphen a/d Rijn, Metropole en Tuschinski Den Haag. Hollywood weet al langer dat er geen 'grootser verhaal' is dan het liefdesverhaal en hoeft niet eerst twee uur metafysisch te doen om tot deze wat banale conclusie te komen. Al in de tweede scène van City Of Angels merkt engel Seth (Cage) de hartchirurg Maggie (Ryan) op, wanneer hij in haar operatieka mer een toekomstige dode op wacht. Haar patiënt sterft inder daad en Seth is geraakt door Maggie's verdriet om haar machteloosheid. Hij tracht haar te troosten en besluit zich voor haar zichtbaar te maken. Mag gie wordt dan op haar beurt ge fascineerd door deze in het zwart geklede melancholieke man, zonder geschiedenis of gevoel, maar met een opmerke lijk inzicht in wat er in haar om gaat. Het had heel gemakkelijk ver keerd af kunnen lopen, zo'n project waarin een Duitse meta fysische klassieker met Noord- Amerikaanse pathos opnieuw wordt geënsceneerd, maar City Of Angels is verrassend genoeg een hele aardige sfeervolle film geworden. De Hollywood-re make vertelt wel een ander ver haal dan de Duitse voorganger. In Himmel über Berlin nam en gel Bruno Ganz de toeschou wers mee Berlijn in. De gedach ten van de Berlijners oplepe lend, bood hij ons een inkijkje in de gevoelens en geschiede nissen van verschillende inwo ners van de grauwe, toen nog verdeelde stad. Ganz had als onzichtbare engel een geprivili- geerde (zij het wat voyeuristi sche) positie, waar hijzelf echter niet van genoot. Hij wilde geen Nicholas Cage als de engel die mens wil worden in City Of Angels. toehoorder zijn bij al die flarden geschiedenis van anderen. Hij wilde zijn eigen verhaal. In City Of Angels is, ondanks de titelverwijzing naar Los An geles, niet langer sprake van een caleidoscoop van geschiedenis sen van de inwoners van deze stad. De steriele metropool en de wilde oceaan zijn slechts het passende decor voor Seth's ver langen naar de zintuiglijke erva ringen die hij als engel moet ontberen. Vanaf zijn ontmoe ting met Maggie aan het begin van de film, heeft Seth zijn ei gen verhaal. City Of Angels gaat over de wens tot overgave, de behoefte van het leven te genie ten, en de risico's van verlies en sterfelijkheid die daarbij horen. Seth wil kleuren zien, voelen, proeven en aanraken en ver kiest uiteindelijk lichaam, zin tuigen, eindigheid en onvol maaktheid boven onzichtbaar heid, alwetendheid en onsterfe lijkheid. Maar ook de sterfelijk-' Maggie moet onderkennen niel almachtig en alwetend te zijn. en overgave leren. Dit klinkt al lemaal reuze pathetisch maai dat is het toch niet. Want daar voor is de film te beheerst en af en toe kan er zelfs wat gela chen worden. FILM RECENSIE JANN RUYTERS jy Colors. Te zieri: Trianon Leiden, Tuschinski Den Haag. mry Colors is de derde in reeks van films die de Ame- ianse samenleving, en met de rol van de media bin- idie samenleving, op de hak mt. Al die films hebben min neer dezelfde boodschap: als volk 'soap' wil dan kan het 'soap' krijgen, of het nu om een fictieve oorlog The Dog), een fictief leven Truman Show, binnenkort !e bioscoop) of de wel of niet leve escapades van Mr. Pre- snt himself. Primary Colors volgen we itampagne van gouverneur Stanton, officieel een fictie- iguur maar door John Tra- welbewust ingekleurd als Clinton: lijzig zuidelijk ac- de bekende grijze haardos goedmoedige motoriek, niet alleen het uiterlijk wijst Clinton, ook de gebeurtenis- - of beter de affaires tij de campagne van de gou- neur, roepen de huidige pre- Eén van de belangrijkste pleziertjes van Primary Colors ligt in het bekij ken van hoe goed John Travolta en Emma Thompson de Clintons na doen. sident zeer dwingend in herin nering. Veel mistig gedoe met vrouwen, een krachtige en trou we ondersteuning door zijn echtgenote, en hijzelf immer met brede glimlach en breed gebaar de schijn van idealisme en oprechtheid ophoudend. Ondanks de zware cast is de succesvolle, meestal scherpe re gisseur Mike Nichols (van de klassiekers Whós afraid of Virgi nia Woolf en The Graduate, en recenter van Working Girl en The Bird Cagë) in Primary Co lors eigenlijk te weinig dyna misch en te weinig inventief met het bekende materiaal om gegaan. Het verhaal van Clin tons campagne was al te zien in de documentaire The War Room (1994) en de werkelijk heid spatte stukken energieker, koortsachtiger en bij tijd en wij le zelfs humoristischer van het scherm af, dan de fictie dat nu doet. Primary Colors is uitein delijk een wat taaie praatfilm en één van de belangrijkste ple ziertjes ligt in het bekijken hoe goed Travolta en Thompson de Clintons nadoen. Travolta's rol valt in de categorie van curieuze figuren, vergelijkbaar met Dus- tin Hoffman's autist in Rain Man of Gregory Hines' verwar de pianist in Shine. Op dezelfde manier doet Travolta heel knap een wat windbuilerige, schuin- smarcheerderige president na en me dunkt dat ook aan deze rol de nodige 'method'-voorbe- reiding vooraf is gegaan. De show wordt echter gestolen door de onvolprezen Kathy Ba tes MiseryFried Green Toma toes) als de grof gebekte cam pagne-troubleshooter, die de escapades van de president uit de pers moet houden. Bates' scherpe oneliners brengen le ven in de film. Het is logisch dat juist zij het geweten der natie zal vertegenwoordigen, zoals het cynisch is misschien wel realistisch maar ook onbevredi gend dat juist zij uiteindelijk het loodje legt. Hard Rain kruising tussen rampenfilm en actiethriller FILM RECENSIE HENK MAURITS Hard Rain. Te zien: Lido Leiden, Pathé Scheveningen. Zie voor een interview met hoofdrolspeler Mor gan Freeman elders in dit katern. Hard Rain is nou eens niet het weerbe richt voor het komende weekend, maar de titel van een thriller die zich voor een groot deel in het water afspeelt. Met Christian Slater en Morgan Freeman als duikelaartjes die steeds weer boven ko men drijven in een lange, natte achter volging die bij vlagen spannend is, maar die soms ook iets heeft van een wat ver regende B-film. Ook in Amerika wil het weieens hard en langdurig regenen. Zoals in 1993 toen de Mississippi door buitensporige regen val buiten zijn oevers trad en vele dorpen onder water zette. Scenarioschrijver Graham Yost liet zich er destijds door in spireren voor het script van Hard Rain, waarin het water steeds maai- blijft stijgen in een stadje waai- de stuwdam op breken staat en de sheriff weinig meer kan doen dan iedereen evacueren. Yost wilde echter geen klassieke ram penfilm, maar een soort watersnood thriller tegen de achtergrond van zo'n ondergelopen stadje. Dus bedacht hij het verhaal van twee bewakers, onder wie Tom (Christian Slater), die proberen een geldwagen met drie miljoen dollar in vei ligheid te brengen. Ze worden onder schept door een bende van vier plunde raars, onder leiding van Jim (Morgan Freeman). Parallel hieraan probeert de sheriff (Randy Quaid) met zijn twee hulp jes iedereen het stadje uit te krijgen, wat niet helemaal lukt. Zo slaagt hij er maar niet in restaurateur Karen (Minnie Dri ver) van de plaatselijke kerk uit haar hei ligdom te verdrijven. Het duurt vervolgens niet lang of ieder een komt elkaar tegen in de achtervol ging en de jacht op de drie miljoen. Ka ren en Tom worden daarbij ongewild el- kaars bondgenoten in de steeds feller wordende strijd, waarin op de duur nie mand meer te vertrouwen blijkt. Hard Rain werd gemaakt door mensen die elkaar eerder troffen bij John Woo's actiethriller Broken Arrow en/of Jan de Bont's film Speed. Alleen regisseur Mikael Salomon is redelijk nieuw in het wereldje. Hij is, net als Jan de Bont, van huis uit ca meraman en is nu doorgeschoven naar de regiestoel. Aardig om te weten is ver der dat Hard Rain volledig in de studio werd opgenomen in een watertank met de afmeting van een vliegtuighangar. Salomon is er desondanks in geslaagd een realistisch ogende thriller te maken, waarin het water permanent voor proble men zorgt, maai' waarin het toch vooral de mensen zijn die het elkaar echt lastig maken. Een nadeel is dat er teveel men sen achter elkaar aan zitten en bovendien de casting niet geloofwaardig is. Die aar dige Morgan Freeman bijvoorbeeld is he lemaal niet het type van een bendeleider, maar meer een type dat Tom te hulp zou moeten schieten. Bovendien zitten er personages in de film die nauwelijks iets toevoegen. Scenarioschrijver Graham Yost was blijkbaar bang dat het publiek in slaap zou vallen bij de film, want hij bedacht de ene'na de andere plotwending. Het is als een ritje in de wildwaterbaan van een pretpark, met om elke hoek een nieuwe verrassing, zonder dat je echt nat wordt. Door een soms geraffineerde parallel montage wordt de toeschouwer snel van het ene naar het andere actiemoment ge voerd, maar het is actie om de actie, schieten om het schieten zonder ook maar enige diepgang. JEUGDBOEKEN «RECENSIE CASPER MARKESTEUN Rindert Kromhout - Meester Max en de minimonsters, ill. Sylvia Weve. Uitg. Leo pold, 24,90, Russell E. Erickson - Er vliegt een pad voorbij, ill. Lawrence Di Fiori, ver taling Tjalling Bos. Uitg. Ploegsma, 24,50; Uit de serie 'De mooiste verhalen voor beginnende lezers', uitg. Zwijsen, 14,95 per deel: Rindert Kromhout - Waar ben je nou?, ill. Annemie Heymans; Paul van Loon - De wilde prinses, ill Sjoerd van der Zee, Lian de Kat - De meester wil vliegen, ill. Camila Fialkowski; Els Pelgrom - Pim en de poes, ill. Fred de Heij Voor ouders die nooit voorle zen, nodigt de vakantie uit om te breken met die slechte ge woonte. Bovendien: in tent, ca ravan of appartement is voorle zen ook nog eens een prima methode om de kinderen zich in den vreemde 'thuis' te laten voelen. Dus uitzoeken, doorne men en inpakken die boeken! Heel geschikt voor voorleessessies zijn bijvoorbeeld de drieëntwintig af leveringen uit Meester Max en de mi nimonsters van Rindert Kromhout: uitgelezen vakantievoer voor kinde ren vanaf een jaar of vier. De titel ver wijst naar het beroemde prentenboek Max en de Maximonsters van Maurice Sendak, het favoriete voorleesboek van de kleutergroep waarin meester Max een poosje de honneurs waar neemt voor juf Wendy, die ziek is. Meester Max is eigenlijk 'de baas van de school' maar blijkt voor groep twee een beetje een sul: de kleuters mogen vrijwel alles van hem. Een aantal hoofdstukken zal voor de aandachtige kleuters zeker herkenbaar zijn: de nieuwe trekkar waar om geruzied wordt, de hondenpoep in de zandbak of de dode duif in de bosjes. Daar waar de herkenbaarheidsgraad min der hoog is, compenseert Kromhout dat ruimschoots door zijn vertelkwali- teiten. en 4e wfWvMOHjterf BOEK RECENSIE PIM EN DE POES Een lekker ouderwetserig verhaal is Er vliegt een pad voorbij, het derde 'paddenboekje' van Russell E. Erick- duur en soms van hoge kwaliteit, son. Als technisch leesniveau staat Rindert Kromhout schreef en Anne- AVI 7 aangegeven kinderen in mie Heymans illustreerde het deeltje groep vijf zouden dit dus zelf zonder Waar ben je nouKim mag van moe- veel moeite moeten kunnen lezen, der geen rat houden: 'Een rat stinkt'. Van een oude wastobbe en dichtge- Kim stampt en gilt, maar de rat moet naaide slangenhuiden maakt pad het huis uit. Ze brengt hem naar een Wart een luchtballon om daarmee op oude schuur aan de rand van het een warme dag met pad Mort hoog in dorp. Als ze 'm van papa (nog steeds de lucht af te koelen. Na een crash tegen de zin van mama) mag terug- worden de arme padden gevangen halen, is de rat al verdwenen uit de genomen door de luie wezels, die de doos. De beloofde marmot kan al het twee als voedselvoorraadje achter dé verdriet niet helemaal goedmaken, hand houden. Ze worden echter ge- Paul van Loon kan ook voor deze red door hun eigen slimheid, en drij- doelgroep origineel schrijven. Prinses vend in de tobbe gaan Wart en Mort Tilda blijft in De wilde prinses in alle een nieuw avontuur tegemoet. omstandigheden wild, ook nadat zij Een aantal door Zwijsen heruitge- de zoete prins uit de bek van de draak geven boekjes uit de reeks 'De mooi- heeft gered. 'Trouw met mij. Dan le ste verhalen voor beginnende lezers' ven we nog lang en gelukkig', zegt de (vanaf een maand of zes leesonder- prins. Maar daar trapt Tilda niet in: 'Niks ervan, dat is een slap verhaal.' En op de rug van de draak vliegt ze weg. Een leuk half-open einde heeft De meester wil vliegen van Lian de Kat met frisse tekeningen van Camila Fialkowski. De meester leert inder daad vliegen en met een 'Tot zo!' ver dwijnt hij uit het raam. Dat kwaliteit zich niet verloochent, bewijst Els Pel grom ook in zo'n kort, maar origineel stapelverhaal als het sprookjesachtige Pim en de poes. Onderweg naar school komt Pim in een huis achter eenvolgens een poes, een beer, een heks, een draak en een man van hon derd tegen, die hem allemaal iets meegeven voor zijn zieke moeder. 'Wat voel ik mij fijn', zegt moeder als Pim haar alles gegeven heeft. 'Jij weet wat goed voor mij is.' 'Ik wel', zegt Pim. Lieflijk, fantasierijk en troostrijk. FRANS BLOK Kimberley Cornish - Een joodse jongen, over de ontmoeting tussen Hitler en Witt genstein die de Ioor van de geschiedenis zou veranderen Gezamenlijke uitgave van Van Reemst Uitgeverij en Uitgeverij Icarus, prijs 55,00. De omslag van Een joodse jon gen wekt nieuwsgierigheid. We zien een uitsnede uit een schoolfoto, waarin twee gezich ten zijn uitgelicht. Blijkens de ondertitel gaat het om Adolf Hitler en de filosoof Ludwig Wittgenstein. Dat beiden op de zelfde school hebben gezeten (de 'Realschule' in het Oosten rijkse Linz) is geen nieuws. Het is, zoals auteur Kimberly Cor nish zelf ook aangeeft, al in eer dere biografiën van Wittgen stein opgetekend. Maar het be long van dit feit is volgens Cor nish no'oit gezien. De hypothese van de schrijver is dat aan het handelen van Hit- Ier een toegepaste filosofie ten grondslag lag. En inderdaad: het gaat daarbij volgens Cornish om een filosofische theorie van Wittgenstein, natuurlijk door Hitier zwaar geperverteerd en aan zijn eigen bedoelingen aan gepast. En al op de 'Realschule' in Oostenrijk zou Hitier aan die theorie zijn gekomen, tijdens een mysterieuze ontmoeting met Wittgenstein. Details over deze ontmoeting blijven bij Cornish in nevelen gehuld. Wel wijdt hij uitvoerig uit over Wittgensteins theorie van het monopsychisme (de door hem aangeduide, door Hitier gebruikte theorie) en gaat hij in op de occulte verschijnse len die met de opkomst van het nazisme gepaard gingen. Verder geeft hij uitvoerige, maar tame lijk eenzijdige schetsen van de opkomst van het antisemitisme en stelt hij en passant dat de zelfde Wittgenstein van de ont moeting met Hitler, in de jaren dertig onder Britse studenten de grote spionnenronselaar was voor de Sovjet-Unie. Wittgen stein is volgens hem de man die mensen als Guy Burgess, Anthony Blunt en Kim Philby tot spion voor de sovjets maak te, de man naar wiens identiteit al jaren wordt gegist. Nu zou het vanuit het oog punt van geschiedschrijving al leen al prachtig zijn als Cornish slechts dit laatste punt onom stotelijk boven water zou heb ben getild. Het zou zelfs genoeg stof hebben kunnen opleveren voor een heel boek. Maar Cor nish tilt helemaal niets anders boven water dan (werk)hypotheses en rijen cita ten om deze veron derstellingen aanne melijk te-maken. Be - wijzen doet hij niets Het wemelt van de vraagtekens, de als dan-redeneringen en de misschiens. Maai Cornish stoort dal helemaal niet, ster ker nog: als hij heeli uitgesproken dat één van zijn veronder stellingen toch wel 'zeer waarschijnlijk' is, ligt volgens hem de taak om het te gendeel te bewijzen bij degenen die hei met hem oneens zijn. Het toetsen v^n een werkhypothese bij vakgenoten kan een wetenschappelij ke methode zijn Maar om een heli reeks meer of minder gewaagd" veronderstellingen in boekvorm te gieten en het daarbij te Jaten, is nogal aanmatigend. Cornish bewijst niets, wil niets bewijzen en wekt zo de indruk niets Ir künnen bewijzen. Hij lijkt een beetje op de de tective Poirot in de verhalen van Agatha Christie, die soms hei hele plot van de misdaad heefi ontrafeld, maar de begane moord niet kan bewijzen. En daarom alle betrokkenen bijeen brengt in een kamer om zo, door alle aanwijzingen in een logische volgorde te presente ren, de dader tot een bekentenis te dwingen. Helaas voor Cor nish is ook dit voor zijn hypo these onmogelijk: Hitier en Wittgenstein zijn dood. En dat is maar goed ook.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21