Klonen op bestelling WEER Het Gesprek van de Dag Propaganda-oorlog Brive is verslaafd aan rugby GTST-Roos 'in geheim' getrouwd DONDERDAG 16 JUL11998 COMMENTAAR Miljarden dollars steken de Amerikanen in hun War on Drugs. Harde tv-spotjes wijzen ouders op hun verantwoordelijkheid. Laboratoria ontwikkelen dodelijke giffen waarmee de cocaïnevelden in Zuid-Ame- rika besproeid kunnen worden. Een generaal en oorlogsheld, Barry McCaffrey, gaat voorop in de strijd. Driekwart van alle criminaliteit hangt samen met drugs. Bijna een miljoen Amerikanen zit in de cel. Helpt die keiharde aanpak? Het antwoord is 'nee'. Het aantal ver slaafden stijgt met de dag. Het recreatief gebruik van drugs is voor honderdduizenden Amerikanen net zo gewoon als een borrel of een sigaret. De laatste twee genotsmiddelen hebben vergeleken met hard drugs een veelvoud van doden op hun naam. Slechts een schamele vijf procent van alle drugs die richting VS gaat, wordt onderschept. De Amerikanen hebben kennelijk niets geleerd van de Prohibition-ja- ren toen er een compleet verbod kwam op de verkoop en consumptie van alcohol. Dat verbod stond aan de wieg van de georganiseerde mis daad. Omdat alle drugs (inclusief marihuana of wiet) door de Ameri kanen in de ban zijn gedaan, spelen handel en gebruik zich volstrekt in de illegaliteit af. Het Nederlands drugsbeleid, waarin ten aanzien van het gebruik het woord 'gedogen' centraal staat, lijkt meer vruchten af te werpen. Na tuurlijk zijn er ook hier verslaafden, is er ook hier criminaliteit. De stap van wiet naar speed, coke en erger is snel gemaakt. Het justitieel apparaat is overbelast door de vele drugszaken. Maar talrijke aan drugs gerelateerde problemen zijn mede dankzij duurzame me- thadonverstrekking en de zorg voor 'schone' naalden beheersbaar. In Amerika is daar geen sprake van. Het past McCaffrey dan ook niet op basis van onjuiste (misdaad)cijfers Nederland de les te lezen. Mc Caffrey kent de juiste cijfers donders goed. Zijn opmerkingen zijn dan ook vooral bedoeld voor intern Amerikaans gebruik. De publieke opi nie in de VS trekt zich niets aan van de junk. Ziet hem of haar het liefst achter slot en grendel. Bij het gebrek aan echte overwinningen in zijn oorlog, gebruikt McCaffrey 'drugsland' Nederland als zondebok om zijn eigen falen te camoufleren. Zijn oorlog is niet meer dan een propaganda-oorlog. De onverwachte zege van het nationale voetbalteam in de WK bracht afgelopen zondag tot in de stoffigste provinciestadjes re cordaantallen mensen op de been. Maar er was één stad in Frankrijk waar geen records werden gebroken: Brive-la Gail- larde, morgen finishplaats in de Tour. Dat is niet omdat Brive niet van voetbal houdt. Met ruim 5.000 mensen was eentiende van de plaatselijke bevolking uitgelo pen om hulde te brengen aan Zidane Co. Maar Brive houdt gewoon meer van rugby. Begin vorig jaar, toen de plaatselijke rugbyclub Europees Kampioen was geworden, verdrong de hal ve bevolking zich in de straatjes van de stad om de helden in te halen. Er zijn in Frankrijk andere ste den waar rugby belangrijker is dan voetbal, zoals Angers en Narbonne. „Maar is geen stad zoals Brive", zegt Jean-Jacques Madrias, voorzitter van de CA Brive. „De conversatie hier in de cafés gaat alleen over rugby." Rugby dankt zijn naam aan het gelijknamige stadje in de Engel se Midlands. De sport werd in 1872 naar Le Havre geëxpor teerd door twee Engelse studen ten, die in de Franse havenstad een rugbyclub stichtten. Pas dertig jaar later zou de sport de poorten van Brive bereiken. Van meet af aan werden de ste delingen door de sport gegre pen. In 1910 werd de CA Brive opgericht, twaalf jaar later ver rees ook een stadion. Er was ei genlijk maar één dieptepunt, zoals een monument in hetzelf de stadion anno 1998 nog me moreert: de Eerste Wereldoor log, tijdens welke 27 spelers in de loopgraven stierven. In 1996, toen de CA Brive zich voor de Europa Cup kwalificeer- Dagelijks wordt in deze ru briek de finishplaats van de Tour de France voor het voet licht gehaald. Morgen stopt de Tour in Brive la Gaülarde. de, stroomden de straten van het stadje al vol met feestende supporters. Een boek over de geschiedenis van de club, dat kort daarna werd gepubliceerd, was in luttele weken uitver kocht. Maar toen de spelers be gin '97 vervolgens ook nog de Europa Cup wonnen, was de stad te klein. Naar schatting 30.000 'Brivistes' liepen uit om hun helden te verwelkomen, meer dan de helft van de bevol- king. De club kan in het stadion, dat plaats biedt aan 18.000 man, gemiddeld op 9.000 supporters rekenen. Dat is meer dan meni ge voetbalclub in de hoogste di visie, maar de belangstelling voor de rugbyclub gaat veel ver der. De Europacupfinale tegen Leicester werd op het tweede Franse televisienet door 7 mil joen mensen gezien, zegt Ma drias. Daarmee was er voor de ze wedstrijd bijna net zo veel belangstelling als voor de eerste WK-wedstrijden van het Franse voetbalteam. Hoe een stadje van niks als Bri ve de bakermat kan zijn van een club die alle concurrenten in Europa de loef afsteekt, is vol gens de voorzitter eenvoudig te begrijpen. „Het is een kwestie van geld investeren en de juiste spelers aantrekken. cees van zweeden Af en toe zon Gisteren was het met 18 tot 19 graden, slechts een enkele-bui en en kele zonnige perioden best redelijk weer. Maar inmiddels is een sto ring afkomstig van de Atlantische Oceaan via het Kanaal naar België getrokken. Het bij deze storing behorende regengebied breidde zich vanochtend vanuit Zeeland naar het noorden en noordoosten uit en ook in onze regio viel af en toe wat regen Opklaringen vanuit het noordwesten breiden zich nu over ons land uit. De minimumtempera tuur ligt de komende nacht rond 13 graden. Morgen schijnt de zon van tijd tot tijd maar er vallen ook enkele bui en. De zuidwestelijke wind is matig, aan zee later vrij krachtig. De middagtemperatuur komt uit op 19 graden. Zaterdag trekt een volgende storing over onze omgeving en valt er weer wat regen. Zondag tot en met dinsdag blijft de buienkans groot maar er zijn ook zonnige perioden. De temperatuur loopt geleidelijk verder op en begin volgende week zijn maxima van 22 tot 23 graden mogelijk. De temperatuur is deze maand nog niet boven 20 graden geweest. Het lijkt in dat opzicht wel wat op juli 1965 toen de temperatuurook laag bleef. De zomer van 1965 maakte deel uit van een lange reeks te koele zpmers tussen 1954 en 1975. Sinds die tijd is het zomerweer in Nederland aanzienlijk verbeterd met enkele zeer warme zomers maar dit sluit natuurlijk niet uit dat koele zomers geheel ontbreken. Het maakt allemaal deel uit van de natuurlijke schommelingen in ons klimaat, die vaak worden toegeschreven aan verschijnselen als broei- kasteffect of El Nino. Toen ons land in 1540 een extreem warme en droge zomer meemaakte werd dit aan bovennatuurlijke krachten toe geschreven. Het was in dat jaar zo droog dat de Rijn beneden Keulen vrijwel droog kwam te staan. jos broeke Begrip voor huilende voetballers Voetballers mogen huilen. Zeker als ze hebben verlo ren. Volgens de vakgroep psychologie van de Katho lieke Universiteit Brabant kan het Nederlands elftal, dat na de WK-nederlaag tegen Brazilië de tranen rijkelijk liet vloeien, op breed begrip rekenen. Meer dan 90 procent van de Nederlanders vindt het gedrag van de spelers be grijpelijk en absoluut niet belachelijk. Op het imago heeft huilen zeker geen negatief effect, integen deel. Een niet geringe minderheid (25 tot 50 procent) vindt dat ze symphatieker en gewoon 'menselijk' overkomen. De Tilburgse universiteit ondervroeg 410 mensen, het onderzoek maakt deel uit van een langlopend project over huilen. Vooral vrouwen (70 pro cent) vonden het ontroe rend, tegenover 45 pro cent van de mannen. Van de vrouwen gaf voorts 30 procent aan zelf te heb ben gehuild of althans tra nen in de ogen te hebben gehad. Voor mannen was dat 19 procent. Zien hui len, doet huilen, meent onderzoeker dr. A. Vinger- hoets. „Bij vrouwen lijkt het zien van de huilende mannen een belangijker rol te hebben gespeeld dan de nederlaag dan bij mannen." Na de dramatische neder laag in Frankrijk waren doelman Edwin van der Sar en Philip Cocu lang huilend in beeld. Ooit barstte Ronald de Boer na een overwinning voor de telvisiecamera's in tranen uit. Ook hij kon op sym pathie van de Nederlan ders rekenen. „Maar of mensen anders reageren op tranen van vreugde dan tranen van verdriet moeten we ook nog on derzoeken", meldt Vin- gerhoets. In de ban van de bal MENSELIJ] J PRINSES STEPHANIEvi" is gisteren bevallen vaneri Het meisje, dat de naam Marie Kelly heeft gekregi1C om 9:23 uur ter wereld iitc ses Grace ziekenhuis. Moel kind maken het uitstekent! het ziekenhuis. De identiteit van de vade by is niet bekendgemaak nie heeft al twee kindere n niel Ducruet, van wie ziji k 1996 na een huwelijk vai k maanden scheidde. Loui; b Pauline (4) werden geboift het paar trouwde. Het hui d strandde nadat Italiaanss ei to's hadden gepubliceerc lai Ducruet te zien was tijde d< stoeipartijtje met de toen t. gische Miss Naakt, Fili H Stephanie is de jongste v kinderen uit het huwelijk tC Rainier van Monaco en di ge Amerikaanse filmster! jr ly, die in 1982 bij een au om het leven kwam. 01 jei ia! De Zweedse kroonprinse RIA heeft haar eetlust tei anorexia waarvan zij voii had, is een einde gekomt veel tijd nodig om er bov ee komen", aldus de populo ses die dinsdag 21 jaar w ve interview met verschillei ten. Bij de vraag over de ve van haar problemen brat vv ria haar rechterhand opl een gebaar dat werd uitg liefdesverdriet. De prinses studeert al bij 0 jaar kunstgeschiedenis a Amerikaanse Yale-univei gens de Zweedse deed hi in de Verenigde Staten, i 'al huis, haar goed. Koning! di en koningin Silvia hadde f exia van de prinses toege^6 aan drukke werkzaamhei sl )sj 1 ie Een paar zwarte pantoffel j, len de Britse premier Wil CHURCHILL is gisterent veiling in Londen verkoel IC 17.000 gulden. De metc WSC bestikte huisschoen - Britse staatsman waren oen van een veiling met pol it# nirs bij Sotheby's. Twees gemaakt door Churchill,t was tijdens de Tweede Wi log, brachten onverwacht »en zen op. Een landschap inm Frankrijk uit 1954ging\t 225-000 gulden van del |j voorstelling van een tuini gelse Norfolk werd op 121 u den afgehamerd. Andere Va« ten tijdens de veiling war- :ho koop van een zwarte 'hog< eri (hoed) van de staatsman, r.I 70.000 gulden opbracht ite gouden sigarenetui telde iw wonderaar 115.000 guld etui was Churchill geschc de Griekse reder Onassis, Dankzij het WK ontkwamen we er de laatste weken niet aan te filosoferen over de Nederlandse aard en identiteit. Allerlei deskundigen draafden in de media op om het massale Oranjegevoel en de voetbalge- kte te analyseren. Gebrek aan zelfbewust zijn, de moeizame, stroeve manier waarop Nederlanders met hun lichaam en emoties omgaan, de individualisering en globali sering, dat zouden verklaringen zijn waarom de WK vooral het mannelijk deel van de natie zo buiten zinnen bracht, alsmede de sterke identifica tie met het wel en wee van het Ne derlandse voetbalelftal. Wekenlang heb ik mij verbaasd over de Oranjegekte. Over dat na tionaal chauvinisme, geworteld in het verlangen als klein land toch érgens groot in te zijn. Over het feit dat voetbalwedstrijden de mannen van dit land kenne lijk een existentieel doel gaven om voor te leven. En een alibi om te mogen dansen en de eigen sekse enthousiast te knuffelen, dit alles binnen het stramien van 'een ge oorloofde oorlogen een rechtvaar - dige overwinning, zoals een psy- HELEEN CRUL choloog dat zei Een opvatting die overi gens niet leidde tot een kritische kantteke ningbij het censureren en castreren van het begrip 'mannelijkheid' door onze wes terse cultuur onder invloed van de vrou wenemancipatie en beschavingsdwdng. Veel van de voetbalgekte, het voetbalvan dalisme en het zinloze geweld om ons heen heeft, mijns inziens, te maken met het ver schijnsel dat de natuurlijke drang tot ex pansie en agressie van mannen geen ruim te meer krijgt. En datgene wat een samen leving onderdrukt, zoekt toch een uittueg en komt dan onbeheersbaar, vervormd en explosief naar buiten. Mannelijke agressie in zijn rauwe vorm wordt in onze hoogontwikkelde hightech- cultuur louter als een negatieve energie be oordeeld. Alleen in de wereld van de krijgs macht, politiek of het bedrijfsleven, wordt agressiviteit, keurig verpakt in witte boord en weldenkendheid, als bewijs van leider schap positief gewaardeerd. Maar voor vele mannen is hel kanaliseren van hun agres siviteit op deze wijze niet weggelegd. In een land waarin iedere vierkante centimeter ordelijk is verkaveld en het lijfsbehoud nauwelijks eigen inspanningen vraagt, zijn er bovendien ook weinig andere manieren om legaalfi'siekedaden testellen. Dankzij een evolutie van miljoenen jaren beschikken jonge mannen over krachtige, uiterst behendige lichamen waarmee zij oorlog kunnen voeren, op voedsel kunnen jagen, zeeën kunnen bezeilen, nieuwe lan den kunnen ontdekken en ontginnen, en vrouw en kinderen tegen gevaren van bui tenaf kunnen beschermen. Wat moeten (jonge) mannen in Nederland aan met hun energie, hun hang naar avontuur en grensverlegging die het voortbestaan van de stam, en de gemeenschap waarvan zij deel uitmaakten, altijd hebben gediend? Zelfs de dienstplicht is afgeschaft.- Geen wonder dat de spirit van die lichamen, de kracht die er in schuilt, de behoefte aan uitdagingen het stellen van daden, bij sommige groepen een uitweg zoekt in ge welddaden. Terwijl wij als natie heel rationeel bezig zijn met het millenniumvraagstuk, de eu ro, deAzië-crisis en Paars-II, kortom met de perikelen en prioriteiten van een hoog ontwikkelde samenleving,functioneerde het WK als uitlaatklep voor tienduizenden Nederlanders op de voetbaltribunes en in de cafés. Ze zagen eruit als een primitieve stam, gehuld in een wolkbreuk aan kleu ren. Op een wijze die aan Indianen en Aborignals deed denken. ILG' Wekenlang was ons land in de ban v$ totem: de bal als het vereerde centrum een collectief bewustzijn. Nu het WKcn de rug is, zijn wij weer teruggekeerd c" de realiteit, de laagvlakte waarin wij lt311 het dichtst bevolkte van de wereld, del nog eens gegeseld wordt door een grau o miezerig Oost-Atlantisch zeeklimaat.1 lch niet alleen het gemis aan zon en wam ln; dat ons teistert, hoewel het zonlicht, zo eÜj schrijft de Duitse hoogleraar dr. W. irei Hellpach in zijn boek 'Geopsyche', 'juii1 1 indruk volkomen on weerstaanbaar of Da gemoed inwerkt'. slr; Maar door het ontbreken van zonnesd 'in ontstaat een 'terneerdrukkende eentor mP heid', omdat wij dan ook de 'blijde vet °kt scheidenheid aan prikkels missen'. Zoo 'mi 'de bontheid van de kleuren, de speelst a'ei spiegeling van glanzend blad en water, 1 tc vele contrasten die door de verdelingn dat licht en schaduw in de stad of in de na 'd ontstaan'. Dat alles 'wekt zelfs een knit av uitzijn lethargie'. Sn Geen wonder datNederland opnieuw "te ban van de bal is, dit keer de gouden b °ff< die zon heet, en hem massaal opzoekt. ett 'rd de Guusje Nederhorst, 'Roos' uit de de Tijden Slechte Tijden, is vorig vrijdag in het geheim getrouwd i Dilchoff, een kandidaat-notaris u dam. De huwelijksplechtigheid in Bloemendaal, waar Katja Schi bruidsmeisje optrad en Babettei een van de getuigen was. Met dii lega's vormt Guusje de groep Lin en Jessica, die op 1 augustus voo keer optreedt in Bob's Saloon in De Haarlemse (29) en haar vrien den hun huwelijk geheim houde I 'roddelbladen', maar de datum li 1 'het circuit'. Eén van de bladen2 duizend gulden hebben betaald' Gevolg van een en ander was dal 2 trekking van het huwelijk zes foti n rondliepen. n Na de plechtigheid in Bloemend; het paar de taarten aan in het ou huis van Guusje Nederhorst aan I lemse Olieslagerslaan. 's Avonds H, Woodstock in Bloemendaal eenl j feestje gevierd, waarbij een grooi e GTST-medewerkers aanwezig w« later werd ten huize van de famil horst een receptie gegeven. Hetj R in een camper op huwelijksreis n rijk. Guusje Nederhorst en Sander Dikhoff op het Bloemendaalse strand op weg naar hun feestje in Woodstock. FOTO EDWIN SMULDERS Is uw liefste Hector of Minoes tragisch aan zijn of haar einde gekomen? Geen nood, Clonaid levert op bestelling een kloon. Het kost een paar centen, maar u hebt weer jaren plezier van de hond of kat die u zo miste. De firma Clonaid (postadres op de Bahamas) beweert binnen enkele maanden zo ver te zijn huisdieren op bestelling te kunnen klonen. Binnen de we tenschappelijke wereld wordt het bedrijf echter niet al te seri eus genomen. 'Clonaid, het bedrijf dat in de voorbereidende fase is om mensen te klonen, zal binnen korte tijd een nieuwe service aanbieden: het klonen van huisdieren om personen die hun overleden huisdier op nieuw tot leven wensen te brengen van dienst te zijn', zo jubelt de persverklaring van de zaak. Om te vervolgen met: 'Deze service zal ook worden aangeboden aan eigenaars van renpaarden, een veelbelovende markt vanwege de buitensporig hoge bedragen die voor kam pioenen betaald worden. Clo naid zal binnen zeer korte ter mijn operationeel zijn voor het dieren klonen. Omdat, in te genstelling tot het klonen van mensen, er geen wettelijke re gelgeving is voor het klonen van dieren.' Dat laatste is maar ten dele waar. In Nederland mogen bij voorbeeld niet zo maar dieren worden gekloond. Het Leidse Pharming (voorheen Gene Pharming, een Nederlands be drijf met vestigingen in diverse landen, dat zich bezighoudt met genetische manipulatie en klonen) presenteerde in febru ari van dit jaar de twee gek loonde kalfjes Bell en Holly. Bij die gelegenheid liet minister Van Aarts en van landbouw we ten dat, vooruitlopend op nieu we wetgeving, de experimenten stopgezet dienden te worden. Clonaid is officieel gevestigd op de Bahamas, „maar dat is maar een postadres", vertelt medisch directeur Brigitte Boisselier vanuit Frankrijk. Waar het la boratorium van het bedrijf is gevestigd, wil ze niet zeggen. „Het ligt allemaal nogal gevoe lig, begrijpt u. Maar we zitten op een plek waar ons werk ge heel legaal is." Gevoelig ligt het inderdaad. Veel mensen rijzen de haren te berge bij de gedachte aan hele series identieke koeien, of, nog enger, mensen. Brigitte Boisse lier ziet het probleem niet. „Dezelfde collectieve angst be nen we mensen doden, maar ook mensen maken. Ach, we tenschap is eigenlijk ook reli gie." Dr. Hugo Verbrugh, universi tair hoofddocent bij de Vak groep Filosofie, Ethiek en Ge schiedenis van de Geneeskun de aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, reageert laconiek op de ideeën van Boisselier en de haren. „Of ik het ethisch verantwoord vind om op be stelling dieren te klonen? Ach, dat scenario is zo onwaar schijnlijk. De dienstweigeraars zeiden indertijd: als er nie mand meer in dienst gaat, kom er nooit meer oorlog. Ja, zo lust ik er ook nog wel een paar. Misschien kan hefover tien jaar, maar nu kan het in ieder geval nog niet." Hij sluit overigens niet uit dat er serieuze wetenschappers bij Clonaid werken. „Het verhaal over die buitenaardse wezens kan een publiciteitsstunt zijn. Op die manier kun je financiers trekken en klanten. Maar het onderzoek kan dan nog wel se rieus zijn. Het kan echter ook een ordinaire manier zijn om emotionele oude dametjes die hun schoothondje kwijt zijn een hoop geld af te troggelen. Dat laatste lijkt me waarschijn lijker. In dat geval past het be ter onder het kopje 'forensische psychiatrie' (de wetenschap die zich bezighoudt met de behan delingvan criminelen met een psychiatrische afwijking) Woordvoerder Rob Meines van Pharming noemt het zeer on waarschijnlijk dat Clonaid kan waarmaken wat het beweert. „Het klonen van een volwassen dier is bijzonder gecompli ceerd. Er is maar één geval be kend waarbij onomstotelijk vaststaat dat het gelukt is, en dat is het schaap Dolly. In alle andere gevallen werd er met embryonale cellen gewerkt. Zelfs de Schotse wetenschap pers die de kloning hebben uit gevoerd waar Dolly het resul taat van was, hebben het daar na nooit meer kunnen herha len. Het lijkt er op dat het nu in Japan weer gelukt is met twee kalfjes, maar dat moet eerst nog wetenschappelijk worden bewezen. Ik kan natuurlijk van een afstand geen oordeel vellen over dit bedrijf, maar het lijkt me zeer sterk dat deze mensen binnenkort op grote schaal vol wassen dieren kunnen klonen. Bovendien heb ik nog nooit van Clonaid gehoord." menno pols stond toen de eerste auto's gin gen rijden of toen er begonnen werd met reageerbuisbevruch ting, terwijl die laatste techniek tegenwoordig ook volop wordt toegepast." Het klonen bij Clonaid zal niet goedkoop worden: een baasje zal voor een kloon van zijn oogappel een bedrag van tus sen de veertig- en de zestigdui zend gulden neer moeten tel len. Het doel van Clonapet ('Kloon-een-huisdier', zoals de nieuwe service is gedoopt) is dan ook om geld in te zamelen voor nieuw onderzoek. Want de uiteindelijke droom van Clonaid gaat veel verder: het dupliceren van mensen. „We kunnen hier zo veel men sen mee blij maken", zegt Bois selier. „Denk eens aan homo seksuele stellen die geen kinde ren kunnen krijgen of aan echt paren van wie een van de part ners onvruchtbaar is." Ook denkt Clonaid weduwen van dienst te kunnen zijn die een Clonaid brengt overleden huisdieren weer 'tot leven' kind willen dat een kloon is van hun overleden echtgenoot. Het bedrijf denkt zelfs dat via klo nen het eeuwige leven binnen bereik komt: een bejaarde van wie het lichaam 'op' is, stapt gewoon over in een nieuwe, van te voren gekloonde 'huls'. Clonaid komt voort uit de Raë- liaanse beweging, de volgelin gen van Raël. Deze spirituele leider, achter wie de Fransman Claude Vorilhon schuilgaat, be weert door buitenaardse we zens, de Elohim, te zijn ont voerd. Zij namen hem mee naar hun planeet, aan de rand van ons melkwegstelsel, en lie ten hem daar zien dat klonen bij hun al lang dagelijkse prak tijk is. Ook wij stammen volgens de Raëliaanse beweging van de Elohim af. De Hof van Eden was geen paradijs, maar het eerste kloonlaboratorium op aarde (werd Eva niet gescha pen 'uit' Adam?). De Elohim willen terugkomen, maar pas wanneer wij niet meer zo rot tegen elkaar doen én wanneer we in staat zijn op grote schaal mensen te klonen. Want vanaf de aarde willen de Elohim de rest van het heelal koloniseren. Dus propageert Raël vrede op aarde en wil hij de kloontech- niek op grote schaal toepasbaar maken. Boisselier wimpelt vragen over dit onderwerp af. „Natuurlijk was Raël bij de Elohim. Ik ben ook een Raëliaan. Ik heb er veel voor op moeten offeren. Ik ben er mijn man en mijn vorige baan door kwijtgeraakt. Maar voor mij is dit serieuze weten schap. Met onze handen kun- Schotse Dolly: de eerste kloon van een volwassen dier.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2