Lijsterlaan eerste op stanklij st' 'V5 Rijnland onderzoekt water Bodegraafse VI Veense zit al weken onder dikke laag roet Vergaderkostuum zit Hoogervorst als gegoten Rijn Veenstreek Anderha jaar cel geëist tej ondernti DE BOER OP va/ BOOT - RIALTO Cen zaa/ van ver fro J LANCIA® anno DONDERDAG 16 JULI 1998 chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta krqf7 Inbraak in cafetaria benthuizen» In cafetaria Martin's Corner in Benthuizen is giste ren vroeg ingebroken. De dader sloeg een zijruit van de snack bar aan het Prins Willem Alexanderplein in, brak een gokau- motaat open en nam daaruit een onbekend geldbedrag mee. Hij stond binnen luttele minuten weer buiten. Onbekend is of meer mensen bij de kraak waren betrokken. De politie verricht van daag buurtonderzoek. Arbeidsbureau krijgt nieuwe directeur alphen aan den run Het Arbeidsbureau Alphen aan den Rijn krijgt een nieuwe directeur. De 39-jarige O. Meijer volgt R. Ada- mowicz op die de organisatie na vijfjaar verlaat voor een nieuwe functie. Meijer is geen onbekende binnen Arbeidsvoorziening. Zes jaar geleden begon hij in de regio Zuidelijk Noord-Holland als plaatsvervangend directeur. Hier gaf hij leiding aan de sector arbeidsversterking. In Alphen gaat Meijer zich onder meer be zighouden met het opzetten van een Centrum voor Werk en In komen voor de zes gemeenten in de regio. Meisje ernstig gewond aan voet alphen aan den rijn» Een vijfjarig meisje uit Alphen is gistermid dag met ernstig letsel aan haar voet overgebracht naar het Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp. Het kind zat achter op een fiets, toen ze met haar voet tussen de spaken kwam. Het ongeluk ge beurde op de Van Dijkstraat. Bewoners Vlietkade zijn stank beu bodegraven robbert minkhorst Het Hoogheemraadschap van Rijnland onder zoekt, op aandringen van de bewoners van de Vlietkade en de GGD, de kwaliteit van het water in de Bodegraafse Vliet. Hoogheemraad P. Kers- sens deed die toezegging gisteravond tijdens een informatie-avond op het gemeentehuis. Aanleiding voor de bijeenkomst was een 'vuil- waterprop' in de Vliet, die begin juli een week voor stankoverlast zorgde. Die geur bezorgde ver schillende bewoners hoofdpijn. Door een slecht werkende rioolzuivering werd slecht gezuiverd afvalwater direct in de Vliet geloosd. Het euvel is inmiddels verholpen. De bewoners kregen gisteravond in het ge meentehuis tekst en uitleg van Rijnland en de GGD. Om hun ongerustheid weg te nemen be loofde Kerssens dat het hoogheemraadschap vandaag monsters in het water neemt. De aanwe zigheid van ongeveer duizend kuub vervuild slib speelt daarin ook een rol. Volgens Rijnland zitten in de bagger geen giftige stoffen en hoeven de be woners ook niet te vrezen voor hun gezondheid. De GGD buigt zich ook over de monsters en brengt vervolgens advies uit. Overigens raadde zowel de GGD als Rijnland af om in de Vliet te zwemmen of te 'spelevaren'. „Zieke mensen gaan ook naar het toilet", aldus een woordvoerder van het hoogheemraadschap. „De zuiveringsinstalla tie breekt hun virussen niet af." Volgens de GGD is het zwemmen in elke sloot af te raden wegens de kans op infectieziekten. Wethouder A. Rijnbeek wilde de bewoners eer lijk vertellen wat er mis was gegaan en hoe hij dit soort problemen in de toekomst zou kunnen voorkomen. Die boodschap bracht vrijwel meteen ook de provincie Zuid-Holland over aan het hoogheemraadschap, zei Rijnbeek verder. De provincie ziet toe op het functioneren van de rioolzuivering. Zuid-Holland stuurde een brief waarin het bij een volgende miskleun stappen aankondigt. Hoogheemraad Kerssens erkende de fout, maar beloofde niet dat het bij deze ene keer blijft. „Ik bied mijn excuses aan. Het begon met een klei nigheidje. dachten we. Achteraf zeg ik: we had den het u vooraf moeten vertellen. Dan had u ons direct kunnen inlichten als er toch problemen zouden ontstaan." De bestuurder zei verder dat het euvel inmid dels is verholpen. Aanleiding voor de 'ontsnap ping' van ongezuiverd water was de verbouwing van de installatie. Er is een nieuw gedeelte bijge bouwd en het oude deel wordt opgeknapt. Het ging mis toen het hoogheemraadschap het riool water overschakelde op dat nieuwe gedeelte. De instantie verslikte zich in de hoeveelheid beno digde zuurstof, waardoor het water slecht werd gezuiverd en linea recta op de Vliet werd geloosd. Door extra zuurstofrijk water toe te voegen is het probleem opgelost. S. Oey van de GGD bevestigde dat klachten na aanhoudende stank goed mogelijk zijn. „Sommi gen krijgen ook branderige ogen, een geïrriteerde keel of hebben last van vermoeidheid." Reden tot ongerustheid was er niet meer. hield woners voor. „Zodra de overlast wi de gezondheidsklachten over." Volgens de aanwezige bewoners trai heemraadschap te laat op. „Begin jui al klachten en is er niets gebeurd. Pas krant erbij haalden, deden jullie wat", Kerssens verklaarde dat de eerdere schijnlijk is veroorzaakt door veronti dat al jaren op de bodem ligt. Bij mi spreiden borrelende gassen een lucht. Overigens verwijdert Rijnland stelling van de bewoners pas volgendjj vuilde slib. Eerst moet de zuiveringsins timaal werken. De hoogheemraad beloofde wel na er vaker water kan worden gemaald kans op stank kleiner wordt. Bewoner die tijd motten we maar effe doorbijten él „Doormodderen bedoel je", verbctei der. Minder klachten over Stercompost De horeca aan de Lijsterlaan in Alphen heeft het GFT-af- valverwerkende bedrijf Stercompost op de ranglijst van de Milieuklachtentelefoon Rijnstreek gepasseerd. Uit het tweede kwartaaloverzicht van de telefoonlijn, een service van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek, blijkt dat er in de maanden april, mei en juni 37 keer ge klaagd is over stankoverlast in de omgeving van de Lijs terlaan. Over Stercompost kwamen 16 klachten binnen. alphen aan den rijn» robbert minkhorst Omwonenden zeggen al jaren last te hebben van de stank die een slagerij, een groentehandel, pizzeria Pico Bello en grillroom Exodus verspreiden. In 1996 en 1997 werd er over beide jaren ruim veertig keer geklaagd. Tus sen 1 april en 30 juni van dit jaar grepen 220 klagers de tele foon. De Lijsterlaan en Ster compost zijn duidelijke uit schieters. De gemeente besloot eind vo rig jaar dat Exodus, Pico Bello en slagerij Van Vliet (die in fe bruari van dit jaar in handen kwam van F. de Prie), extra maatregelen tegen stankover last moeten nemen. Alphen ver plichtte de ondernemers om aan de achterkant van hun zaak een afzuiginstallatie te plaatsen. De eigenaar van de grillroom had toen overigens al besloten om maatregelen te treffen. De gemeente trad op naar aanleiding van de overzichten van de Milieuklachtenlijn. Bur gemeester en wethouders zei den toen dat als de aanpak te weinig succes had, zij nadere ei sen overwegen. De reeks klach ten in de afgelopen drie maan den wijst erop dat de situatie in de Lijsterlaan niet is verbeterd. Dat is wel het geval bij Ster compost aan de Schans. Na een aanhoudende stroom klachten hing de composteerfabriek lan ge tijd een .dwangsom boven het hoofd, maar nadat de fa briekshal em de installaties voor een miljoen gulden waren ver beterd, klaarde de lucht voor Stercompost op. Riet Akerboom kan brandverzekering en reinigingskosten niet betalen roelofarendsveen marijn kramp Op de kasten en in de laden lig gen dikke lagen roet, het pla fond en de muren zijn bedekt met roetwebben en de gordij nen en de bekleding van de stoelen en de bank ogen een tikkeltje grijs. Riet Akerboom kan zichzelf wel om de oren slaan. Hoe heeft ze, ruim vier weken geleden, het waxine lichtje kunnen laten branden toen ze boodschappen ging doen? Een vuurzee bleef de 62-jari ge Veense bespaard, maar het kaarsenhoudertje heeft waar schijnlijk uren staan vlammen. De rook- en roetschade is niet te overzien, vooral omdat zij geen brandverzekering heeft. Vanwege financiële problemen besloot ze die enkele jaren ge leden op te zeggen. „Het was één van de weinige zaken waarop ze kon bezuinigingen. Nu zit ze met de gebakken pe ren", zegt haar zus Berna Kraan. „Professionele reiniging kan zij niet betalen. De wo- - ningbouwvereniging Alkemade u'* kussens opstuift, betaalt de reiniging van het pand. De muren, het behang en het plafond nemen zij voor hun rekening. Maar ook meu bels, vloerbedekking enzo, moeten worden schoonge maakt." De afgelopen weken was me vrouw Akerboom druk in de weer in haar huis aan Praam 8. „Maar er valt niet tegen op te werken. Na één veeg met een doekje heb je direct een nieuw sopje nodig. En hoe ik de bank en fauteuils schoon moet krij- de woningbouwvereniging pas na de bouwvak." Directeur A. Beljaars van de woningbouwvereniging Alke made wijt die vertraging echter aan mevrouw Akerboom. „Wij wilden het bedrijf voor begin deze week bestellen, maar me vrouw wilde wachten totdat ze een oplossing had voor de in boedel. Want je kunt het pand wel reinigen, maar als je daar vervolgens weer meubels vol roet inzet schiet je niet op, meende zij. Wij hebben haar toen wel gewaarschuwd voor vertraging." Ook de gemeente Alkemade is van mening dat zij het leed van mevrouw Akerboom niet kan verzachten, meldt A. van Zoen van de afdeling sociale zaken. „Het kan niet zo zijn dat iemand die willens en wetens geen verzekering afsluit, bij de gemeente aanklopt om te beta len. Het is een trieste situatie, maar het is toch niet de bedoe ling dat de gemeenschap voor dat soort zaken opdraait. Bin- Riet Akerboom: „Als je op de bank gaat zitten, is je kleding zwart en zit alles weer onder het roet, omdat het nen onze gemeente zijn nog foto henk bouwman we) kerkelijke charitatieve in stellingen. Misschien kunnen gen, weet ik niet. Als je erop gaat zitten is je kleding zwart en zit de omgeving weer onder het roet, omdat het uit -de kus sens op stuift." Akerboom is daarom naar de gemeente Alkemade gestapt voor een tegemoetkoming in de kosten. Van haar maande lijkse bijstandsuitkering van ongeveer 1200 gulden kan zij geen duizenden guldens neer tellen voor een professioneel reinigingsbedrijf. De gemeente gaf haar echter niet thuis. „Wel kon ik drieduizend gulden ren teloos lenen. Maandelijks moet ik dan 110 gulden aflossen, maar dat kan er bij mij hele maal niet af. Niet dat ik zo ruim leef, maar ik heb mijn huur en mijn vaste lasten en ik los een huurschuld af. Achteraf bleek namelijk dat ik twee jaar geen recht had op subsidie, dus dat moetje dan ook terug betalen." Mevrouw Akerboom piekert en piekert maar, vertelt haar zus. „Het is triest. Ze gaat er aan onderdoor. Wij hebben aangeboden om haar financieel te helpen, maar duizenden gul dens... Het geld groeit ons ook niet op de rug. Daarbij wil ze niet dat de hele familie bij springt. En de gemeente denkt: wie zijn billen brandt moet op de blaren zitten. Maar onder tussen zit ze al ruim vier weken tussen het roet en er gebeurt nog steeds niets. Waarschijnlijk komt het reinigingsbedrijf van die iets voor haar betekenen." Overigens is de gemeente zo coulant mogelijk geweest voor mevrouw Akerboom, meent Van Zoen. „We hoeven niets te doen, maar alles overwegende hebben we besloten dat ze een renteloze lening kon krijgen. Als zij vervolgens zegt, dat ze dat niet kan betalen, dan kan ze via ons schuld- en budget hulpverlening krijgen. Maar verder gaat onze verantwoor delijkheid niet." den haag/alphen persbureau cerberus ;M M dl )tb I juni I n iJ Tuinderszoon komt zelden meer in de kas Groei is belangrijk voor Frans Hoogervorst. Als kleine jongen wist hij al. dat hij vooruit wilde in het leven. De tuinderszoon wilde al snel wat anders dan op zijn knieën tussen de stekkies rondkruipen. Rotkarweien als stomen en kolenrijden nam hij voor lief om dat hij hoop te op betere tijden. Maar de jonge Hoogervorst kon onmo gelijk be vroeden dat hij nog eens zou uitgroei en tot een vergadertij ger. Als voor zitter van de vakgroep Glastuin bouw Land- Tuinbouw Organisatie (LTO) en fractievoor zitter van de plaatselijke WD houdt hij nauwelijks tijd over om zijn eigen bedrijf te bezoeken. Na een drukke werkdag par keert Hoogervorst zijn glanzen de auto in de garage bij zijn riante woning in Papenveer. Zijn huis, met daarin een met zeil afgedekt zwembad, ligt pal naast het tuindersbedrijf Al batros. Bij dat voormalige fami liebedrijf werkt Hoogervorst nog maar één dag per week als technisch directeur. Zijn bezig heden bij de LTO Nederland, op basis van een onkostenvergoe ding, slokken de meeste tijd op. Het vergaderkostuum zit de voormalige tuinder als gegoten. „Als je dat bestuurswerk niet leuk vindt", merkt Hoogervorst nuchter op, „dan begin je er niet aan." Toen de leergierige tuinders zoon de lagere tuinbouwschool had doorlopen, dacht de jonge Hoogervorst in de eerste plaats aan uitbouw van het familiebe drijf. In navolging van zijn va der, die als één van de eersten halfhoge kassen in Ter Aar in troduceerde, had hij een scherp oog voor de ontwikkelingen in de tuinbouw. Samen met zijn broer Jan bouwde Frans Hoog ervorst het Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering aandacht voor Frans Hoogervorst, een tuinder die vooral gedijt als bestuurder. met gepaste trots. Behalve oog voor groei had Hoogervorst ook een goede kijk op ontwikkelingen in zijn be drijfstak. Zo stootte hij ten tijde van de grote reconstructie van de glastuinbouw in 1983/84 drie van de vier bedrijven af. „Eén bedrijf werkte veel efficiënter", zegt hij op zakelijke toon. Net zo goed als Hoogervorst zonder een spoor van emotie van de veredeling van chrysanten switchte naar potplanten. „Ik zocht steeds nieuwe uitdagin gen. Daarbij mislukten er ook wel eens dingen." Maar over het algemeen boerde Hoogervorst goed. Als 'selfma de man' verrijkte hij zijn kennis over tuinbouw met cursussen en vakliteratuur in de spaarza me vrije uurtjes. Werkweken van 70 tot 80 uur waren en zijn de gewoonste zaak van de we reld voor hem. Stukje bij beetje Frans Hoogervorst: „Als je dat bestuurswerk niet leuk vindt, dan begin je er niet aan." raakte hij vertrouwd met be stuurswerk, of het nu bij de Land- en Tuinbouw Bond of de Nederlandse Tuinbouw Studie clubs was. Hoogervorst groeide uit tot een bestuurder die de twee organisaties in 1995 sa mensmeedde tot WLTO. „Dat waren tropenjaren. Met duw en trekwerk heb ik als voorzitter van beide clubs de emoties kunnen beteugelen. Uit de fusie vloeide een ingrij pende herstructurering van de Nederlandse tuinbouw voort, waar Hoogervorst nog steeds foto taco van der eb vierkant achtertstaat. „Snoeien is niet populair, maar ik wist dat dertig procent van de tuinders het niet zou overleven. Niet ie- dereen kan nu eenmaal een groot tuinbouwbedrijf runnen. Er zijn tuinders die nooit tuin der hadden moeten worden. Ik probeer hun uit te leggen, dat zij geen mislukte personen zijn als voor hun bedrijf geen plaats meer is. Gelukkig ligt er geen ta boe meer op dat onderwerp. Voor tuinders zijn er verschil lende mogelijkheden: speciali satie, afbouwen, stoppen of groeien." Hoogervorst prijst zich gelukkig dat de glastuin ders voor een andere tactiek hebben gekozen dan de var kenshouders, die door hun ver zet tegen vernieüwing een eind achterlopen. „Bij ons in de sec tor heerst rust. Wij hebben met de overheid afspraken gemaakt tot het jaar 2010. Ondanks in vesteringen om aan de steeds strengere milieu-eisen te vol doen kunnen tuinders kosten besparen." Ook de andere kant van de streep kent Hoogervorst uit ei gen ervaring. Zo'n vijftien gele den rolde hij in de plaatselijke politiek. „De WD kwam langs. Als het CDA eerder was ge weest, had ik die partij waar schijnlijk vertegenwoordigd in de gemeenteraad." Hoewel hij herhaaldelijk meldt dat hij als voorzitter van de LTO glastuinbouw en part-time di recteur van Albatros weinig tijd kan besteden aan raadswerk, legt zijn zakelijke oordeel in Ter Aar gewicht in de schaal. „Al be grijp ik best dat we de 'BV Ter Aar' niet in alle opzichten met een bedrijf kunnen vergelijken. Wel vind ik dat de gemeente als dienstverlenend bedrijf snel en adekwaat paspoorten en bouw vergunningen moet kunnen af geven." Als het nodig is, deinst Hooger vorst ook in de gemeentepoli tiek niet terug voor ingrijpende maatregelen. Commissaris van de koningin Leemhuis had haar quick scan', het provinciale on derzoek naar de bestuurlijke toekomst van Ter Aar, van de tuinders kunnen afkijken. Met een externe deskundige in zijn gemeente heeft Hoogervorst al helemaal geen moeite. „Als je zo'n onderzoek zelf wilt uitvoe ren, bega je altijd een vergis sing. Bovendien gaan emoties anders'een te grote rol spelen." En dat is wel het laatste wat Hoogervorst wil. tim brouwer de koning Rijbewijs beschonken man ingenomen hazerswoude-dorp» De politie heeft in Hazerswoude het rijbewijs van een beschon ken man ingenomen. Bovendien kreeg hij een rijverbod van ze ven uur. De Hazerswoudenaar reed op de Rechthuislaan met al coholpromillage van 1,5. De procureur-gener; 3] gerechtshof in Den! er gisteren anderhalf (waarvan een half waardelijk) geëist tej jarige ondernemen^ De voormalig eigena las-en constructiebe tot 1993 enkele jan belastingdienst en d vereniging voor v< Dat deed hij onder n frauderen met wed het onttrekken van zogenaamde G-i Met de opbrengst de man zijn gokver; De Haagse rechtbi deelde de man juni voor deze feiten maanden geval waarvan vijf maar f waardelijk. Maar ad M. Scharloo stelde ii roep dat haar cliënt1 gaan. Het openbaai zou in de ogen van re Scharloo niet-o moeten worden vt verband met de '0 jn lange' termijn die is vanaf het moment van het strafrechte! zoek tot aan de ting bij de rechtban! n De eerste feiten op ding werden al in pleegd. Als het hofc ontvankelijk verklaai - Scharloo hooguit eet ve straf op zijn plaats Hofaanklager mr. dat hij in zijn eis had gehouden met( de zaak. Hij zei dal dit geval wel degelijl lijk was. De Alphem malen eerder wegen veroordeeld. Het hof doet spraak. lei De passie voor Italiaanse topmerken is er bij ons met de paplepel ingegoten. Bei daarom eens onze werkplaats. Want onze monteurs laten u graag meegenieten van al het moois dat zich onder de motorkap afspeelt. Bovendien ben ons altijd verzekerd van originele onderdelen, uiterst schappelijke uurtarieven en service waar je 'u' tegen zegt Da's nou Boot-Rialto, uw dealer van Groot-Leidi 12. 2352 BZ Leiderdorp. Tel. 071-589890 2$c rtu

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16