Geen supermoskee in Haagse Julianakerk Kerk Samenleving DONDERDAG 16 JUL11998 Eervol ontslag vicaris-generaal breda Bisschop'Muskens van Breda zal zijn vicaris-generaal, drs. L. Aerden, per 1 januari 1999 eervol ontslaan. Aerden had om ontslag gevraagd omdat hij op 27 december zeventig jaar- wordt. Het besluit van Aerden is 'ingrijpend maar 'begrijpelijk', schrijft Muskens in een brief aan onder anderen oud-bisschop mgr. H. Ernst van Breda, de leden van het kathedraal kapittel en alle priesters, diakens en pastoraal werkers in het bisdom. Het is nog niet bekend wie de taken van Aerden overneemt. Aerden werd in 1984 tweede vicaris-generaal onder Ernst. Daarvoor werkte hij in het onderwijs. Sinds 1988 is Aerden de enige vica ris-generaal in het bisdom. Ook is hij proost (voorzitter) van het kathedraal kapittel, het belangrijkste adviesorgaan van de bis schop. Paus 'zwijgt' bij modeshow rome De stem van paus Johannes Paulus II schalt vandaag niet over de Spaanse Trappen in Rome. De Milanese modeontwer per Kean Etro had dat graag gewild, maar na dreigementen van het Vaticaan heeft hij besloten zijn modeshow niet op te luiste ren met een popsong waarin het pauselijke stemgeluid met Gre goriaanse zang en discoritmes is vermengd. Radio Vaticaan be zit de rechten op de stem van de 78-jarige kerkleider en duldde geen inbreuk daarop. Het Vaticaan had daarom met juridische maatregelen tegen Etro gedreigd. De ontwerper liet daarop we ten van zijn plannen af te zien. Hij zei dat zijn initiatief slechts was bedoeld als een bijdrage aan de wereldwijde herontdekking van een 'nieuwe godsdienstige impuls' bij het naderen van het millennium. foto ap Vietnam veroordeelt sekteleden hanoi Vietnam heeft tien leden van een sekte celstraffen opge legd, omdat zij 'ketterse' propaganda maakten en contra-revolu tionair materiaal in bezit hadden. De sekteleider is tot twee jaar cel veroordeeld. De negen anderen moeten tussen de tien tot achttien maanden in de gevangenis doorbrengen. Dat heeft een woordvoerder van een rechtbank in de zuidelijke provincie Bac Lieu gisteren gezegd. Volgens het officiële Vietnamese persbu reau VNA komt de sekte oorspronkelijk uit Taiwan. De sektele den zouden elementen uit het boeddhisme vermengen met an dere godsdiensten die in China populair zijn. Het politburo, het machtigste orgaan in de regerende communistische partij, heeft kortgeleden een nieuwe richtlijn uitgevaardigd om de politieke controle over godsdienstige activiteiten te versterken. „Bepaalde mensen gebruiken de godsdienst om sociale onrust te veroorza ken en de politiek van nationale eenheid te verstoren. Dat zal worden bestraft. Moslims boos op verbod hoofddoekje keulen De Centrale moslimraad in Duitsland heeft felle kritiek geuit op het feit dat een islamitische lerares geen les mag geven aan openbare scholen in Baden-Württemberg zolang ze een hoofddoekje draagt. Dit besluit van deelstaatminister Schavan van onderwijs staat volgens de raad gelijk a^n een verbod voor alle praktiserende moslimvrouwen om les te geven. De moslim raad noemt het besluit een ernstige discriminatie van mensen die volgens hun geloofsovertuiging leven. De autoriteiten in Ba- den-Württemberg hebben een kans gemist om een voorbeeld van tolerantie te geven. Het oordeel van de autoriteiten zal ook voor andere levens- en werksferen gevolgen hebben, voorspelde de raad gisteren in een verklaring. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Geleen-Beek-Urmond (SoW), A.H. van den Bor, kandidaat uit Utrecht. Bedankt: voor Voorburg (buitengewone wijkgemeente), J. Lohuis, kandidaat uitOpheusden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Geleen-Beek-Urmond (SoW), P. Prins te Duisburg-Ruhrort. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Enschede, H.D. Huiting te Stavoren, die dit beroep heeft aange- ir Apeldoorn, DICK VAN DER PLAS den haag. anp De verkoop van de Julianakerk in de Haagse wijk Transvaal aan de Turkse Stichting Islami tisch Centrum Nederland (SICN) is van de baan. Dit meldt de Haagse Hervormde Gemeente. Volgens de huidige eigenaar van de kerk hebben uitsluitend zakelijke redenen een rol gespeeld bij het beëin digen van de onderhandelin gen. „De ophef van de media en eventuele plannen van de gemeente over wat er nu met de kerk moet gebeuren, heb ben geen enkele rol gespeeld. Ook de hoofdvoorwaarden wa ren prima. Over de prijs waren we het eens en de koper kon het betalen. Alleen over de te ontwikkelen procedures kon den we geen overeenstemming bereiken", is* het commentaar van J. Gerritsen, voorlichter van de Haagse Hervormde Ge meente. Wat hij precies be doeld met 'procedures', wil hij niet zeggen. „Het is nooit leuk als een half jaar onderhandelen op niets uitloopt", aldus de te leurgestelde Gerritsen. De onderhandelaar namens de Turkse stichting, G. Alkulu^ is verbaasd. Hij weet niet beter dan dat de onderhandelingen over het kerkgebouw - dat zou moeten worden omgebouwd tot een van de grootste mos keeën van Nederland vakantie zouden do Volgens Gerritsen heb voorzitters van de ondei lingen schriftelijk con; had over het afblazen overdracht van de k islamistische stichting. KERKGESCHIEDENIS1 het verleden van een bedehuis in de Leidse r Het kerkvolk dat zich in het voorjaar van 1512 in de Leidse Pie terskerk heeft verzameld, ontsnapt aan een ramp. In de nacht van 4 op 5 maart - een week nadat er tijdens de eerste misviering na de winter al stenen omlaag waren gevallen en pa niek was uitgebroken onder de kerkgangers - stort de ruim hon derd meter hoge toren van het godshuis in. Het orgel blijft han gen aan de torenstomp. Omdat bij deze ramp niemand wordt gedood of gewond raakt, besluit het stadsbestuur uit dank hier voor tot een processie met het Heilig Sacrament. De herbouw van de toren blijkt voor een stad die inmiddels bankroet is, een onmogelijke zaak. Met het vrijgekomen bouw materiaal wordt de kerk in westelijke richting vergroot. De vroegste geschiedenis van de Leidse Pieterskerk gaat terug tot de twaalfde eeuw - toen op de huidige plek een kapel stond - maar de bouw van de tegenwoordige kerk begint kort voor 1400 met het koor. Dit is dus het oudste deel. Gedurende de hele vijf tiende eeuw wordt nog aan de kerk gebouwd. In 1566 woedt de Beeldenstorm en raakl het bedehuis veel van haar kunstschatten kwijt; zes jaar later wordt hij door de hervormden in gebruik ge nomen. Bijzonder zijn de dubbele zijbeuken van het schip. De preekstoel dateert uit 1525, het klankbord uit de 17e eeuw en het Hager- beer-orgel uit 1641. De kerk heeft tal vari grafmonumenten. Bij de laatste restauratie wordt het koor ingericht met vroeger meu bilair uit het schip. De koorpreekstoel komt centraal te staan. In het koor zijn aan verschillende zuilen muurschilderingen be waard, die waarschijnlijk van omstreeks 1450 dateren. Het koor, waarin een eikenhouten preekstoel uit de 17e eeuw staat, is af gesloten door een eikenhouten hek met koperen spijlen uit de tweede helft van de 15e eeuw. De kerk is in de loop der eeuwen vele keren gerestaureerd, voor de laatste keer in de jaren zeventig toen de hervormde gemeente afstand van haar eigendom deed en de Pieterskerk overging naar een stichting. Op 25 mei 1982 wordt de opgeknapte kerk door prinses Margriet geopend. De Stichting Pieterskerk Leiden verhuurt als eigenaar en beheer der het complex voor congressen, concerten, examens en ande re culturele activiteiten. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U'ontvang de-foto binnen drie weken. ANNO 1898 Zaterdag 16 Juli NOORDWIJK Door de milde gave van een zilveren echtpaar is de parochiekerk van St.-Jeroen een prachtig altaar rijker geworden, bestemd tot bewaarplaats'voor het gebeente van Noordwijks patroon en eersten pastoor, den H. Jeroen. Het is vervaardigd in de ateliers van de firma Margry en Snickers te Rotterdam en in streng Goti- schen stijl uitgevoerd. Het geheel strekt den genoemde firma tot de hoogste eer, den edelen gevers tot onvergan kelijke dankbaarheid van de zijde der parochianen en van allen, die voor de vereering van St.-Jeroen ijveren. LEIDEN Behalve draaimolens, photographie-tenten, gebak-, koek-, nougat- en bijouterie-kramen, zullen dit jaar op de Leidsche kermis aanwezig zijn: kristallen pa leis, stoomcaroussels, hippodrome, panopticum, pano rama, schiettenten, kinematograaf, lachspiegels, som nambule, cagliostrotheater, schouwburgtenten dans tent. LEIDEN Het uitvoerend comité voor de inhuidigings- feesten alhier heeft in zijn jongste vergadering besloten dep Wilhelminaboom te planten in de Plantage, ter plaatse waar nu de groote bloemenvaas staat te midden van een bloemenperk. LEIDEN In het Noordeinde kwam hedenmiddag een paard, waarop een wachtmeester der cavalerie gezeten was, te vallen doordat het dier uitgleed bij het wenden. De berijder géraakte onder het paard en werd met ge kneusd been naar zijn kazerne en van daar met een ra- derbaar naar het militair hospitaal overgebracht. ANN01973 maandag 16 juli VOORSCHOTEN De Voor- schotense vakantiebezigheden voor de jeugd had gisteren „roeien" op het programma staan. In de singel langs de Grieglaah (Adegeest) kwamen 24 kinderen aan de start. De opdracht was met een rubber boot roeiend een vijftig meters te varen, draaien onder een bruggetje en weer terug (tegen de wind in) te keren. De tijden varieerden van drie minuten tot zestien minuten, de leeftijd van 6 tot 13 jaar en de jury kreeg de opgave om alle handicaps te berekenen en uiteindelijk de winnaars te kiezen: Roeien kan op vele manieren gebeuren, althans volgens de Voorschotense jeugd. Vele kin deren roeien op indiaanse wij ze, te weten met het gezicht in de vaarrichting. Hoewel de sin gel ongeveer zeven meter breed is, bleek het water vele malen te smal en aanvaringen met de kant waren niet te tellen. Een van de deelnemertjes aan de Voorschotense 'roeiwed: Het aantal deelnemertjes aan de vakantiebezigheden is dit jaar aanmerkelijk minder dan voorgaande jaren. Waar het aan ligt weet niemand en daarom gaan alle aktiviteiten gewoon door, ongeacht het aantal deel nemertjes. LEEUWARDEN De Haagse meester-inbreker Aage M. heeft dit weekeinde bekend het brein te zijn geweest achter de groot ste brandkastkraak die in Ne derland ooit gepleegd werd. Gisteren bekende hij namelijk, in de nacht van 25 op 26 sep tember 1972 de Nederlandse Middenstandsbank in Helmond ,rg hu leidsa i dagblad te hebben bezocht, waar hij ruim 675.000 buit maakte. Al eerder bekende hij tegenover de Leeuwarder recherche een veertigtal inbraken meteen buit van rond de half miljoen gul den. De namen van zijn „mede werkers" heeft hij niet ge noemd. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.1800-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag v< bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt het automatisch afschrijven vanh geld, ontvangen 1,- korting p? leidsch dagblad opo! Voor mensen die moeilijk leze hebben of blind zijn (ofeeM'< hebben), is een samenvatting*® nieuws uit het Leidsch Dagblada beschikbaar. Voor informatie (Centrum voor Gesproken Lectin Auteursrechten voorts I redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn-en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond Leids Universitair Medisch Centrum 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tef. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14