eiden Regio Onderzoek naar leegstand Breestraat 'Dit is oplichterij' Steun Van Rij te laat Iepziekte velt bomen Skeelerdisco Vrijspraak door chaotisch dossier eiden moet alternatieven geven voor OostvUetpoldery ERDAG 16 JULI 1998 lpREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Stank /t De horeca aan de I O Lijsterlaan in Alphen heeft Stercompost op de klachtenlijst van de eerste plaats verdrongen. Paard S\ De Dag van het I Paard trok gisteren vooral dagjesmensen naar de renbaan Duindigt in Wassenaar. uw verkracht op Telderskade Een 23-jarige vrouw uit Leiden is gisteravond aangerand jacht op de hoek Telderskade/Rijn en Schiekade. De fietste even voor negen uur in de richting van de spoor- ■rgang toen een man haar de weg vroeg en wenkte. Piot- rok hij haar naar de kant van de weg, waar hij haar aan- en verkrachtte. De dader is daarna te voet gevlucht in de 2van de Rijn en Schiekade. De politie zoekt getuigen. •eker betrapt Agenten hoefden na een melding afgelopen nacht alleen jij de ingeslagen ruit van het bedrijfspand aan het Polder- wachten om een inbreker op te pakken. Na enkele minu- iop een 29-jarige man naar buiten met zijn buit, een tas I stolen geld en etenswaar. - temonnee gestolen 0 Een 22-jarige Leidenaar die in de Pieterskerk actief was iopbouw voor Leiden Culinair, is zijn portemonnee met id kwijtgeraakt. Hij had zijn jas opgehangen in het kantoor, ledelijk hebben twee onbekend gebleven mannen, die t kerk liepen, de portemonnee gestolen. uw breekt neus Een 74-jarige Leidse brak gistermiddag haar neus toen je Lekstraat met haar schoen achter een stoeptegel bleef Igi ten ten val kwam. Zij is met een ambulance naar het zie- jsvervoerd. |;ens onthulde kopie wapenbord Niet kunstrestaurateur T. Prins, maar C. Hugens, de "liter van Leiden Culinair, onthulde eergisteren met burge- •rGoekoop in de Pieterskerk een kopie van het wapen- an Willem van Duyvenbode. Duivenmelker Willem Speel- nderhield met zijn postduiven tijdens het Beleg van Lei- intact met Willem van Oranje in Delft en met de geuzen- ;n. Na het ontzet kreeg hij van Willem van Oranje als dank qjj ;ht om een familiewapen te voeren en veranderde hij zijn in Van Duyvenbode. Na zijn dood werd hij begraven in de ;erk. De restauratie is mogelijk gemaakt door een schen- de Stichting Leiden Culinair. Het evenement Leiden ir begint morgen en duurt tot en met zondag. De gemeente Leiden start na de zomer met een onder zoek naar de oorzaken van de grootschalige leegstand op de Breestraat. Over een lengte van amper tweehonderd meter staan in het oostelijke deel van de winkelstraat op dit moment zes winkelpanden leeg. Makelaars hebben de grootste moeite om huurders te vinden voor winkels die op papier nog altijd op een A-locatie staan. leiden. ruud sep De gemeente is voorlopig nog niet zo ver dat zij zelf panden in de Breestraat gaat aankopen. ,,De Breestraat is pas opge knapt", aldus J. van Doggenaar van de afdeling Economische Zaken. „Dat was de eerste, niet onbelangrijke stap om de straat wat meer aanzien te geven. Daarvan hadden we verwacht dat het zou resulteren in min der leegstand, maar die relatie ligt vaak niet zo direct." Het pand Breestraat 149 staat al zon anderhalfjaar leeg. Mark van Franck van Hulshof Make laars probeert sinds ruim een half jaar een huurder te vinden. Het wil niet echt vlotten. „In een andere stad zou ik zo'n pand op een dergelijke locatie waarschijnlijk zó kwijt zijn. Ik denk dat het een samenloop van omstandigheden is dat er in dit deel van de Breestraat zo veel leeg staat. Maar zo'n grote leegstand schrikt wel af. Het is over het algemeen het begin van het einde. Verval? Ja, dat zit er natuurlijk wel aan te komen." Alleen de komst van een grote publiekstrekker kan volgens de makelaar de boel uit het slop halen. Het valt Van Franck op dat de leegstand aan de Breestraat zich helemaal concentreert aan de 'schaduwkant' van de straat. „Het klinkt misschien vreemd, maar je ziet dit soort dingen al tijd aan de schaduwkant gebeu ren. Mensen lopen nu eenmaal liever aan de zonkant. Het is geen bewezen theorie, maar het valt me altijd weer op." Makelaar Kamerbeek Nieboer heeft zowel het oude pand van computerwinkel Commodore als het pand van Horn Electro te huur staan. Woordvoerder A. Barnhoorn geeft toe dat het niet zo gemakkelijk is om de panden aan de man te brengen. „In het verleden ging het sneller om iets te verhuren, nu moet je wat meer de tijd nemen." Volgens voorzitter A. Elder- horst van de winkeliersvereni ging Breestraat is een groot deel van de problemen terug te voe ren op de enorme prijzen die de makelaars vragen. „Als je die prijzen hoort dan denk je: laat nog maar even staan. De beleg gers die de panden in eigendom hebben moeten wel de realiteit in ogenschouw nemen." Aan de andere kant kijkt Elderhorst graag naar de positieve ontwik kelingen. „Het ziet er toch alle maal weer wat beter uit. Door de herinrichting en het opknap pen van een aantal panden is de straat er de laatste maanden weer wat op vooruit gegaan." Breestraat 143 staat nog leeg, maar het nieuwe huurcontract is al getekend. Na de zomer komt er een computerzaak in het pand. „Het contract was al rond voordat de oude huurder was vertrokken", aldus S. Zwaan van Basis bedrijfshuis vesting. Toch moet ook Zwaan toege ven dat het niet altijd even mge- akkelijk verhuren is aan de Breestraat. „Aan het andere eind van de straat hebben we nog drie winkels te huur staan", meldt hij. „Ja, het is wat lastig. Er wordt dan wel een stukje up grading gedaan maar zo lang er auto's en bussen door de straat blijven rijden, blijft het moeilijk. Je loopt er niet écht lekker, niet zoals in de Haarlemmerstraat." Parkeren in Leiden kan... Parkeren volg bordjes P West naar P Haagweg Gratis vervoer naar binnenstad Dienst Milieu en Beheer Leiden leiden Zeventien bomen aan de Lammenschansweg worden deze week gekapt, omdat ze zijn aangetast door de iepziekte. Met aankon digingen op de bomen vraagt de afdeling Milieu en Beheer van de ge meente Leiden begrip voor de situatie: 'De enige manier om besmet ting te voorkomen, is door besmette bomen zo snel mogelijk te kap pen'. Volgens F. Delemarre heeft de iepziekte, die wordt veroorzaakt door een kever, op meerdere plaatsen in de stad toegeslagen, maar is van een epidemie nog geen sprake: „Om een iepziekte-epidemie te voorkomen, moeten de aangetaste bomen direct worden gekapt en vernietigd. Dat kevertje kan overvliegen naar een andere, gezonde boom." Ter vervanging van de zieke iepen plant de gemeente in het najaar drie nieuwe eiken en vijf linden. Volgend jaar komen daar nog eens zes nieuwe iepen bij. Maar voordat deze bomen kunnen worden geplant, moet de ziekte eerst volledig uit de grond zijn. En dat duurt een jaar. FOTO HENK BOUWMAN leiden wim koevoet vervolg van voorpagina De Katwijkse fietsenhandelaar Van Galen is vanochtend al met de telefoonhoorn in de hand ten strijde getrokken, tegen de uitdrukkelijke wens van zijn echtgenote in. „Ik ga de ge meente bellen, de Kamer van Koophandel, de belasting en re clamecodecommissie. Tegen houden lukt niet. maar ik maak het ze wel moeilijk en hopelijk komen ze dan niet meer terug. In Katwijk heeft die methode voor een deel goed gewerkt. De middenstander beklem toont dat 'ook de consument wordt belazerd'. „Die kan niet terug met klachten want dan is de winkel al gevlogen. De klant komt dan bij mij voor de repa ratie en dat steekt. Veel collega's zeggen dat ze in dat soort geval len flink rekenen, maar ik kan dat niet." Na bestudering van de folder concludeert Van Galen dat een hem bekende 'groep Achterhoe kers' achter de verkoopactie bij Holiday Inn zit. „Het zal wel weer om een partij uit faillise- menten gaan. Ik herken de trucs van andere keren bij het Schip- holhotel van Van der Valk. Ze bieden kwaliteitssloten aan voor dumpprijzen. De mensen ko men daar op af maar ik durf te wedden dat die sloten helemaal niet verkrijgbaar zijn. Datzelfde geldt voor al die prachtige fiet sen die in de folder staan afge beeld zonder prijsopgave." Van Galens Leidse collega van De Klokpoort, J, van Polanen, erkent dat de Katwijkse fietsen handelaar 'er steevast alleen voor staat, als het er echt op aankomt'. „We laten hem het werk alleen opknappen. Dat hij dat zo goed doet, keert zich te gen hem. Daarbij komt dat het zo'n hopeloze strijd is. Aan deze marktvervuiling en oplichterij valt niets te doen. De gemeente en de politie stellen zich nauwe lijks op als bondgenoten. Maar wel roepen dat er meer kwali teitswinkels in de binnenstad moeten neerstrijken." Gemeentewoordvoerder Den Broeder hoort het allemaal knarsetandend aan. „Echt wij nemen die vliegende winkels net zo hoog op als de midden stand zelf. We hebben ze in het geval van de Groenoordhallen, toen die nog van de gemeente waren, de nek omgedraaid. En ook in de privatiseringsovereen komst die we voor de Groen oordhallen met Libema hebben afgesloten, is een verbodsbepa ling opgenomen. Maar van Holiday Inn is de gemeente niet de eigenaar en ook onderhou den we er geen subsidierelatie mee. Het ontbreekt de gemeen te aan een instrument om een horeca-ondernemer te verbie den dat hij een zaal verhuurt voor dit soort verkopen." 'ddorp aan rschoterweg Ide Westen, Duizend nacht, Tijdreizen en ïlen. Het kinderactivi- Drogramma van de Zomer'98 is van 20 juli met 14 augustus in het dorp aan de Voorscho- Elke week staat in het van een ander thema, inde kunnen kinderen e werkdag rond het ge- thema schilderen, to- spelen, verkleden, nken en spelletjes Bovendien geeft een enverteller of een mu- soms acte de presence leugddorp. en het programma om n de kinderen ook en huttenbouwen. tiviteiten zijn bedoeld inderen in de leeftijds zes tot en met dertien )e toegang is 7,50 gul ler dag, een vijf ritten- kost dertig gulden, ten de kosten een be- zijn dan is een regeling sociale dienst mogelijk, tingen over het Jeugd- tijn te verkrijgen bij het tal Bureau van de LWO de Breestraat 117 den haag/leiden persbureau cerberus Het slachtoffer hield aan het avondje stappen een gebroken been, een gekneusde rib en en een hersenschudding over. De 35-jarige Leidenaar die daar door justitie verantwoordelijk voor werd gehouden, werd gis teren door de Haagse politie rechter vrijgesproken. De offi cier van justitie had een celstraf geëist van twee maanden waar van de helft voorwaardelijk. Maar de politierechter oordeel de met de advocaat van de ver dachte dat het strafdossier een zootje was en 'bol stond van de onduidelijkheden'. Op 17 november vorig jaar waren het slachtoffer en de ver dachte in een café aan de Nieu we Beestenmarkt. Volgens ver schillende getuigenverklaringen was in elk geval het slachtoffer dronken. De verdachte was naar eigen zeggen niet dronken, ook al had hij wel wat op: „Niet veel, maar toch wel tien glaasjes bier ofzo", verklaarde hij gisteren te gen de politierechter. Veel meer feiten konden gisteren niet wor den vastgesteld. Het slachtoffer had in elk geval met iets naar het hoofd van de verdachte ge slagen. Hij miste daarbij de ver dachte, maar sloeg wel een ruit in. Of het bij die klap nu om een barkruk of een terrasstoel ging bleef echter de vraag. Net zoals de aanleiding van het conflict volkomen onopgehelderd bleef. Volgens de verdachte viel de man hem zonder aanleiding aan, volgens de aangever was het precies andersom. Na de klap met de stoel of de kruk had de verdachte uit nood weer zijn belager - 'een vent van twee meter lang en enorm breed' - een rake klap onder de kin gegeven. Die ging gestrekt. De verdachte liep vervolgens het café uit, aldus zijn eigen verklaring. Anderen zeggen dat hij nog natrapte en dat het niets met zelfverdediging te maken had. Volgens de verdachte, die het slachtoffer al zo'n twintig jaar uit de horeca van Leiden kent, liep het slachtoffer wel 'vaker vervelend' te doen. De politierechter oordeelde dat er te veel onduidelijkheden bestonden om tot een veroor deling te komen. Daarnaast vond hij dat wel was komen vast te staan dat beide partijen niet helemaal netjes waren ge weest, dus achtte hij het niet noodzakelijk om een nieuw on derzoek naar de ruzie te starten. leiden Speeltuin De Doorbraak aan de Oosterkerkstraat vormde gis teren het toneel voor een skeelerdisco. Kinderen konden zich op skee lers en muziek naar hartelust uitleven. FOTO HIELCO KUIPERS jwman joustra teente Leiden moet duidelijk aangeven hoe de •tpolder er uit komt te zien als er géén bagger- flmt. In de huidige structuurvisie - een ruwe 'oor de toekomst - en in het voorontwerp voor temmingsplan van die polder is daarover geen vinden. Dat schrijft D. van der Hoek, bewoner Wietweg, aan de gemeente. Daarmee maakt hij van de gelegenheid tot inspraak op de struc- een het voorontwerp. 'ogt daar aan toe: „Gezien de ligging van het de- de risico's die het met zich meebrengt voor n milieu ga ik er van uit dat het depot er niet elk geval niet op de locatie zoals nu aangege- 'er Hoek verzoekt de gemeente verder duidelijk n hoe de minister van ruimtelijke ordening, het de provincie de oppervlaJcte van het bedrijven terrein, dat naast het baggerdepot is gepland, hebben vastgesteld. Dat is nu een stuk groter dan aanvankelijk de bedoeling was. Bij de eerste keuze voor een plek om de bagger te storten, kwam men nog uit op veertig hec tare. Bij de nieuwe baggerstortlocatie is dat ineens 61 hectare geworden. Verder wil de bewoner graag inzage hebben in de rapporten van externe bureaus waaruit de behoefte aan een bedrijventerrein zou moeten blijken. In dat ver band vraagt hij zichzelf af of zo'n terrein nu wel zoveel bijdraagt aan de werkgelegenheid in Leiden. Lager op geleiden en langdurig werklozen worden er niet mee aan een baan geholpen, denkt hij, omdat het gaat om een terrein met voornamelijk kantoren. Ook tegen de brug die over de Vliet is gepland maakt de bewoner bezwaar. Die doet volgens hem afbreuk aan de historische omgeving van zijn eigen monumen tale boerderij. En dat niet alleen, ook uit praktisch oog punt is die brug ongewenst. De scheepvaart zal er na melijk hinder van ondervinden. En nuttig is de brug naar zijn mening ook niet: „Omdat vanaf het bedrijfs terrein ten noorden of ten zuiden om het baggerdepot heengereden zal moeten worden om bij de brug te ko men en er dan na het oversteken van de Vliet ook over het jaagpad moet worden omgereden om in Leiden Zuid-West te komen." Over de inspraakprocedure zelf heeft Van der Hoek ook de nodige grieven. Die valt samen met de zomerva kantie en de inspraakprocedure voor de milieu-effect- rapportage van de provincie, waardoor er weinig tijd is om de stukken door te nemen. Bovendien heeft de ge meente in zijn ogen onvoldoende voorlichting gegeven over de nadelen en risico's van een baggerdepot. Ook zou het verslag van de inspraakavond niet tijdig zijn toegestuurd aan de aanwezigen op die avond. En wat die inspraakavond zelf betreft: de indruk is toen vol gens Van der Hoek gewekt dat de structuurvisie en het ontwerp-bestemmingsplan al min of meer vast lagen. De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA/ ruimtelijke ordening) heeft als een schaker een opval lende zet gedaan in het gevecht om de mogelijke komst van een baggerstortplaats in de Oost vUetpolder. Hij wil dat de ge meente Leiden op korte termijn een eigen onderzoek laat uit voeren naar de gevolgen van zo'n dumpplaats vol gif. De wethouder wil vooral weten hoe groot de kans is op uitstroom van vervuUd grondwater. Daar mee doet Van Rij het voorko men dat hij plotseling de grote milieu-activist is geworden in deze polder. Dat is niet het geval. Tot schaakmat zal de actie van Van Rij ook niet leiden, omdat de provincie Zuid-Holland over de baggerlocatie beslist. Wel troeft de wethouder op korte termijn de provincie af, die pas over ve le maanden met een milieu-ef fectrapportage zal komen. Bo vendien neemt hij met zijn zet de tegenstanders van de stort de wind voorlopig uit de zeilen. Van Rij benadrukt steeds dat hij uitermate geïnteresseerd is in het wel en wee van bewoners en volkstuinders aan de Vliet- weg. In werkelijkheid hebben beide groepen het echter aan deze wethouder te danken dat zij óf moeten verhuizen (een deel van de volkstuinders), óf de stort bij wijze van spreken in hun achtertuin krijgen. Vanaf het moment, in 1992, dat sprake was van het aanleg gen van een baggerstort in de OostvUetpolder, heeft Van Rij zich verzet tegen deze 'voor keurslocatie' van de provincie. Togelijkertijd is met name Van Rij er echter verantwoordelijk voor dat het vuil straks waar- schijnUjk wordt gestort in een gat van 27,5 hectare groot, dat dichter bij de woningen komt te liggen dan aanvankelijk de be doeling was. De provincie had de stort plaats in eerste instantie dicht bij de rijksweg A4 gepland. Op aandringen van vooral de ge meente Leiden (Van Rij) is in april vorig jaar besloten om de locatie een kwart slag te draaien met alle gevolgen vandien. Van Rij kreeg daardoor zestig hecta re bedrijfsterrein, de hoeveel heid waarop hij steeds had aan gedrongen. Tot het akkoord met de provincie werd bereikt, zag het er naar uit dat de gemeente zou moeten volstaan met dertig a veertig hectare. Het verzet van de gemeente Leiden was dan ook niet op de eerste plaats gericht tegen de baggerstort, maar vloeide vooral voort uit angst voor het inleve ren van bedrijfsgrond. In dat licht gezien doet de actie, die Van Rij nu onderneemt dan ook vreemd aan. Als hij akkoord was gegaan met de oorspronkelijke plannen van de provincie en dus genoegen had genomen met minder bedrijfsgrond, dan had hij de belangen van bewo ners en volkstuinders beter ver dedigd dan nu. jan preenen ILP7IFKTF

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13