Nederlander de maat genomen Plezierwijn uit de Provence Smaak Keizer terug DONDERDAG 16 JULI 1998 De keizer van de zee, zoals de kreeft vanwege zijn smaak en uiterlijk wel wordt genoemd, is weer terug in Hol lands vaarwater. Na 35 jaar afwezig heid - de stormen en vrieskou in de winter van 1963 roeiden bijna de hele Zeeuwse kreeftenpopulatie uit-floreert de homarus gammarus weer als van ouds. Datkreeftvissen op zich een span nende belevenis is mocht ik aan den lij ve ondervinden. In alle vroegte reisden we onlangs af naar Yerseke, het cen trum van de Zeeuwse kreeftenvisserij. Daar monsterden wij aan op het scheepje met de toepasselijke naam De Kreeft. Aan het roer troffen wij Jan Zoe- teweij, eenvan de vijf officiële kreeften vissers. Er mag worden gevist van 1 april tot 15 juli en men schat dat er in die periode zón 25.000 zwarte kreeften op legale wijze aan land worden ge bracht. Dat de kreeft van vaderlandse bodem zo in opmars is hebben we te danken aan de Oosterschelde dam tus sen Schouwenen Noord-Beveland. „De sterke werking van de getijden werd door de dam terug gebracht en dat had een positieve invloed op de groei van de eieren en de jonge kreeftjes", aldus Jan Zoeteweij die eraan toevoegde dat er pas de laatste jaren weer sprake is van een volwassen cultuur. Volwassen om dat een eetbare kreeft ongeveer een pond moet wegen. Om dat gewicht te bereiken gaan er behoorlijk wat jaren over heen want een kreeft groeit gemid deld 1 ons per jaar. Een volwassen kreeft van vijf kilo is veelal dertig jaar oud", aldus Zoeteweij. Samen meteen illuster gezelschap begaven wij ons met De Kreeft naar de visgronden waar de in totaal 28 korven, voorzien van vette schol als lokaas, aan lange lijnen wor den uitgelegd. Een van de opvarenden, de journalist Leo Thuring, had zich als enige een plaatsje verschanst in de stuurhut terwijl de rest de voorkeur gaf aan de frisse zeelucht op hetdek. Hij heeft het geweten want naarmate de zeereis vorderde nam ook de 'drukte' in de stuurhut toe. Drukte in de vorm van levende kreeften die zich met hun lange tentakels kris kras langs zijn voeten een weg trach tten te banen. Met opgetrok ken knieën heeft hij enigszins bevreesd de reis volbrach t. De visserij in Zeeland is maar wat blij met deze nieuwe aan winst. De mossel-en oesterkwekers hebben dankzij de uitstekende kwali teit van dit zeebanket internationaal een goede naam opgebouwd en met de kreeft vergaat het netzo. Tot voor kort hadden de Nederlandse restaurants al leen kreeften uit Noorwegen, Schotland en Canada op het menu staan. Tot eind juli maakt de rode buitenlandse kreeft in de 38 JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Miche- lin-sterren gede coreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. Oppen'lakte onderbeen of volume borsten TRUUS DUISTERWINKEL Een broek die net niet lekker zit, een knellende bh of een trui met iets te korte mouwen. Grote ergernissen die binnen een aantal jaren wellicht verle den tijd zijn. Kleding op maat. Het klinkt ouderwets, maar volgens Hein Daanen, werkzaam bij TNO afdeling Technische Menskunde in Soester- berg, is dat over tien jaar waarschijnlijk weer helemaal in. Allemaal met behulp van een nieuw apparaat: de li chaamsscan. Een meetlint en een schuiflat zijn al lang niet meer voldoende om iemands maten op te meten. „Dat kost heel veel tijd en je hebt bovendien een grote kans op fouten", zegt Daanen. In na volging van Amerikaanse experimen ten liet TNO een apparaat ontwikkelen dat alle meetlinten overbodig maakt. Duurder dan een lintje is deze li chaamsscan wel. Het apparaat kost vierhonderdduizend gulden. De scan maakt een kopie van de buitenkant van de mens. Een laserstraaltje tast het lichaam af en levert een driedimensio nale afbeelding met alle maten van de betreffende persoon. Vrijwel alles kan in kaart gebracht worden. Ook maten die nog nooit eerder zijn bepaald, zoals de oppervlakte van het onderbeen of het volume van borsten. Lengte en omvang zijn niet langer de belangrijkste gegevens. „De vorm, daar gaat het om", zegt Daanen enthou siast. Voor een brillenfabrikant is bij voorbeeld de ronding achter de oren belangrijk. En een meubelontwerper kan eindelijk de vorm van de bil als uitgangspunt nemen voor een nieuwe bank. In september begint TNO met een ma- tentoernee door het land. Met een vrachtwagen van meer dan veertien meter lang trekken de onderzoekers langs vijf -ü zes locaties in Nederland. Van tweeduizend mensen tussen de achttien en de vijfenzestig jaar wordt de maat genomen. Daarbij letten de onderzoekers ook op het geslacht, de leeftijd en de etnische verschillen van de proefpersonen. „De jongeren zullen wel een groeispuit hebben gemaakt", vermoedt Daanen. Maar om spectaculaire resultaten gaat het de onderzoeker niet. „De resulta ten moeten toepasbaar zijn. Als je een bed van twee meter hebt, is het be langrijk te weten hoeveel procent van de Nederlanders daar nog op past." Het onderzoek wordt behalve in Ne derland, ook uitgevoerd in Italië en de Verenigde Staten. „We betrekken Italië bij het onderzoek omdat daar relatief gezien de kleinste mensen wonen. In de Verenigde Staten wonen naar ver houding de meeste mensen." De kosten van het project bedragen tien miljoen. TNO en de auto- en kle dingindustrie betalen een groot ge deelte van dat bedrag. Elk bedrijf dat toegang wil hebben tot het matenbe- stand, betaalt 25.000 gulden. In sep tember volgend jaar verwacht Daanen klaar te zijn met de metingen. „Het is de hoogste tijd om de Nederlander op nieuw te meten", vindt hij. De laatste steekproef dateert uit 1985. Bovendien is de kwaliteit van het huidige bestand niet goed. „Het is gewoon een lappen deken. Er zijn zoveel deelonderzoeken gedaan, dat we geen duidelijk over zicht meer hebben." De maat van de Nederlander is een be langrijk gegeven voor onder andere de overheid, schoenontwerpers, autofa brikanten, gereedschapfabrikanten, ar chitecten en plastisch chirurgen. Voor al de kledingindustrie heeft volgens Daanen baat bij het onderzoek. „Met het nieuwe apparaat kunnen de fabri kanten een betere pasvorm maken". De situatie in de modewereld is verre van optimaal, meent hij. „Mensen zoe ken eerst uit wat ze een leuk stofje vin den en dan pas kijken ze naar de maat." Op dat moment haken twee op de drie klanten af omdat de juiste maat niet te krijgen is. Een ander nadeel is de ruimte die het huidige systeem in beslag neemt. „Alle maten moeten immers in de winkel hangen", zegt Daanen. Bovendien blij ven de winkeliers met heel veel artike len zitten die ze in de opruiming voor veel minder geld van de hand moeten doen. Dat moet heel anders kunnen. En dat gebeurt al in Duitsland. „Het klinkt vreemd, maar kleding op maat is in een Duitse winkel al werkelijkheid", vertelt Daanen. Je komt de kledingzaak binnen en loopt door een scanner. Die bepaalt je lichaamsvorm en dus de be nodigde maat. Daarna kan de klant een leuk stofje uitzoeken en wordt de kleding gemaakt. Het lijkt nu nog on voorstelbaar, maar het snuffelen tus sen overvolle kledingrekken kan over een paar jaar verleden tijd zijn. HUBRECHT DUUKER Tussen de Lubéron en de uit lopers van de Alpen ligt een klein, onbekend gebied dat lekkere wijnen voortbrengt: Coteaux de Pierrevert. Er werd weinig over geschreven, en men dronk vrijwel de hele oogst in de eigen streek. In de ze situatie kwam echter veran dering, want onlangs ontving Coteaux de Pierrevert zijn 'ap pellation contrölée' en daar mee een nationaal en interna tionaal erkende sterstatus. De wijngaarden van Coteaux du Pierrevert grenzen aan die .van Cötes du Lubéron, maar bevinden zich wel in een an der departement, namelijk niet Vaucluse, maar Alpes de Haute-Provence. Lage heuvels met licht golvende plateaus vormen het terrein. De drui- venstokken groeien er op ge middeld zon 450 meter boven zee. Dit maakt het klimaat wat koeler en ruwer dan dat van andere delen in de Provence. De belangrijkste stad is Mano- sque. Deze verrees al in de Keltische tijd langs de Durance en heeft een sfeervol, eivormig oud centrum waarvan een der toegangen wordt gemarkeerd door de fraaie Port Saunerie. Dit is een versterkte zoutpoort uit de 14e eeuw. Even buiten het centrum vind je de plaat selijke wijncoöperatie. Via een vrij slingerende weg kan Pierrevert worden bereikt, het dorp waarnaar de wijn streek werd genoemd. Ook hier bestaat een 'cave coopé- rative': samen met die van Manosque produceert deze 70 procent van alle wijn. Omdat Pierrevert ten dele fungeert als slaapgemeente voor Manos que, is het visueel niet echt in teressant. Alleen het oudste dorpsdeel, Wijndomein in Coteaux de Pierrevert, dat onlangs een sterstatus kreeg. dat boven op een flinke heuvel prijkt, verdient een bezoek. Daar zijn de middeleeuwse wallen en poorten te zien, een fraai kerkportaal en een 13e- eewse kapel. Vanaf de heuvel top heb je ook een fraai uit zicht over de wijde omgeving. Velden met wijndruiven zijn slechts af en toe waarneem baar, want heel Coteaux de Pierrevert telt slechts 310 hec tare - die dan ook nog over voornamelijk vijf gemeenten zijn verspreid. Vanwege het wat koelere weertype, datje zou kunnen FOTO GPD omschrijven als bergachtig Mediterraan, zijn de meeste wijnen tamelijk licht en fris. Ruim de helft van het volume bestaat uit rode wijnen, ge volgd door circa 30 procent ro sé en 10 procent wit. Tot nu toe vindt export slechts mond jesmaat plaats, maar ik heb in Nederland toch een Coteaux de Pierrevert gevonden. Het is de rode 1997 van Domaine La Blaque. De wijngaarden van deze even buiten Pierrevert gelegen bezitting werden al in het begin van de jaren '60 ge plant, door een wijnbouwer uit het Rhöne-dal. Deze was ook jarenlang de enige particuliere bottelaar van Coteaux de Pier revert. In de nu 52 hectare bestrijken de akker worden uitsluitend Zuid-Franse druivensoorten geteeld. Zo heeft de rode 1997 als basis grenache, syrah, mourvèdre en carignan. Hét is een wijn met wat meer kleur en kracht dan de doorsnee Co teaux de Pierrevert. Voorts biedt hij een sappige, soepele smaak waarin jam-achtig fruit van rode en zwarte vruchtjes sterk domineert. Daarnaast proefje een vleugje kruidig heid. Ik vind het een zeer plezierige wijn, die bijvoorbeeld perfect past bij vleesgerechten van de grill of barbecue. Domaine La Blaque 1997 wordt door zijn Limburgse importeurs Goes- sens gedistribueerd via slijters. Deze verkopen hem gewoon lijk voor circa fl. 12,50. Voor adressen: Widiuisveld 15,6226 NV Maastricht, tel.: 043- 352.3200, fax: 352.3209. BWÈKHHBSm Z Z E 1 6 9 7 2 9 7 2 3 10 6 7 4 10 4 7 2 2 9 4 8 9 10 7 2 3 2 7 1 9 3 2 2 8 5 7 2 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1Leerling; 2. gummi; 3. op eenvolging; 4. gemaakt op een draaibank; 5. landverhuizer; 6. eilandengroep; 7. acrostichon; 8. bandrecorder zonder verster ker. CRYPTOGRAM dicht o- -o- rayon s--r-gram trend-e-i e-i-o-m-n negentien -e-g-s-e ongemeen HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Met die woorden hielp hij heer Ollie overeind, klopte zijn jas af, gaf hem een stok om op te steunen en deed kortom alles om hem een beetje op zijn gemak te stellen. 'Goed doen is een behoefte voor mij', verklaarde hij, toen ze ten slotte weer verder gingen. 'Het is geen verdienste, hoor; ik kan niet anders. Als ik een onge lukkige zie, zoals jij, wordt mijn bete re ik wakker. We blijven lachen! roep ik dan. Is me dat vallen! Daar knapt een sukkelaar van op, wat jij? Hahaha!' Zijn lach schalde smakelijk door de morgenstond en trof het oor van de markies De Canteclaer. De edelman placht vroeg op te staan om zijn dag te beginnen met licht tuin werk, in de stille natuur. Hij keek dan ook gestoord op. 'Parbleu,' sprak hij, 'als dat Bommel niet is! Huiswaarts na verlaat cafébezoek, wed ik?' Heer Ollie schrok op en deed een krachti ge poging om zich te herstellen. 'Dan wedt u verkeerd', zei hij koeltjes. 'Ik had wel wat anders te doen, van nacht. We hebben een weddenschap lopen, weet u dat niet meer?' 'Par exemple', prevelde de markies ver rast. Hij hief zijn face-a-main en be keek heer Bommel met nieuwe ogen. 'Wilt u zeggen,' hernam hij, 'dat u naar het Savelbos gegaan bent? Al leen, bij volle maan? Naar de zeven boom, zoals de afspraak was? En hebt ge daar het vers opgezegd, ami ce?' 'Dat heb ik!' verklaarde heer Bommel fier. 'Deze heer hier kan het getuigen.' 'Jazeker', gafBrekeltoe. 'Hoewel ik moet zeggen, dat ik niet van een dergelijke weddenschap houd. Er blijkt een zwartgallige kijk op het leven uit - en daar houd ik niet van.' REDACTIE SASKIASTOELINf Aardappel 1 Zestien jaar geleden is hij ge boren. Jarenlang is aan hem gewerkt. Nu is hij klaar om de markt te veroveren. Donald is zijn naam en het gaat over een aardappel. Sinds vorige week te koop bij een groot aantal groentenzaken in Noord-Nederland. Voor f 2,98 per zakje van drie kilo. De presentatie van een nieuwe pieper is geen alledaagse ge beurtenis. Hooguit eens in de paar jaar komt er een nieuwe consumptie-aardappel op de markt. Gezien de lange voor bereidingstijd is dat niet zo vreemd. En dan is het nog maar de vraag of de aardap pel het plekje op de markt weet te veroveren. Consu menten zijn vrij behoudend en grijpen uit gewoonte vaak naar bekende oude soorten. Aardappel 2 Donald is een ras me rie mogelijkheden. Heti Di ovale vrij vlakogigea hi met een lichtgele sch de lichtgele vleeskleur. Of de Donald het go doen moet nog eve: afgewacht, al zijn ds i kenen niet slecht. „1 nald is een ras meti '0 gelijkheden", aldus van handelshuis Ste in Emmeloord dato ontwikkelde. Kweker Frits Werkman vertelt dat je bij de ontwikkelival een nieuw ras rekening moet houden met een groot; ken. „Het eerste is wel dat de aardappel goed moet si Maar er is zo veel meer waaraan hij moet voldoen. N ken mag hij bijvoorbeeld niet verkleuren. Als een sch J!' appelen binnen tien minuten na het serveren al w blauw ziet, kun je wel inpakken". De Donald is een o vlakogige knol met een lichtgele schil en een lichtgeli kleur. Aardappel 3 Donald is niet alleen als con sumptie-aardappel geschikt. Omdat hij zich goed laat bak ken, scoort hij ook op de chips- en fritesmarkt. Verder laat de Donald zich uitste kend pureren. Omdat hij zich bovendien goed laat bewaren onder wanne omstandighe den en goed 'reist', zoals dat heet, is hij ook geschikt voor de export. Bovendien ziet Stet mogelijkheden op de zet- meelmarkt. Wie vandaag bij een supermarkt naar de Do nald vraagt, wordt nee ver- Glitter 1 kocht. „De rechtsta e gang in de superma bijna niet mogelijk' Stet. „Ze hebben ge bij nog een nieuw, ras. Daarom hebbe; sloten om eerst via boeren, aan huis ve de volkstuinders de kendheid van de Dcff,r vergroten en markt! krijgen. Wanneer wi koopkanalen weten ren, denken wij dat ook bij de supermaip' Donald zal gaan vra Het glimt en glittert in de nieuwe make-uplijn Cindei Helena Rubinstein. Om dat effect te bereiken moetu worden gedaan. Na het aanbrengen van een basisma met veel oriëntaalse rood tinten, komen de glim-g schijn. Het decolleté, de wenkbrauwen en oogleden v bestreken met een gel die effervescen t wordt genoero nagels is er een zilver- of multicolor glitters, die overl met namen als red alert, night carmine, green under,g poison purple wordt heen gezet. Dezelfde truc kan wo J gehaald met de lippen. Glitter 2 Opvallende nagels voor een party, waarmee je niet nootjes moet grabbelen. Rood op de mond, de ogen en de nagels. Rood, paarsachtig: subtiel, contrasterend of gloeiend, in make-up die Fred Farrugia voor Lancöme rood wordt 's avonds opgesierd met Deze vederlichte pailletten kunnen met de jukbeenderen, rond de ogen en zelfs op de nagels gebracht. Een flesje Paillettes Hologramme kost 27 gu nagels krijgen glitter door er een laagje gewone en ee: glitterlak over aan te brengen. Zo'n duootje kost het geheel te completeren is er ook een eau de rode tint. Een vaag zoete geur (houtachtig or never' heet en 49,50 gulden kost. Jaguar Je hoeft geen rijbe wijs te hebben om een Jaguar te bezit ten. Jaguar staat te genwoordig ook voor Heding, accessoiress, brillen en sieraden enz. Onlangs werd op de beurs in Keu len zelfs speciale Ja- guar-kleding voor golfers geïntrodu ceerd. Informatie: United Fashion Ma kers BV, Waalwijk tel. 0416565656.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10