Aantal files stijgt tot zestienduizend Economie Staking Zuid-Korea breidt zich uit tierikanen steken 28 ljoen in Pharming f spreekt reserves aan fors krediet Rusland igelijk morgen geld F voor hulp Indonesië KLM gaat reizigers ook trein aanbieden IHC Caland heeft geen boodschap aan politieke situatie Myanmar Hypotheek goedkoper dan ooit Halve ton huisvuil per huishouden General Motors vecht staking bij rechter aan C Schiphol genomineerd voor prijs jL. Het World Trade Center (WTC) Schiphol is één van de nomineerde gebouwen voor de FGH Vastgoedprijs 1998. lere zijn De Hogenhout in Den Haag en Winkelcentrum ilein in Rotterdam. De gebouwen zijn geselecteerd door yonder leiding van de Utrechtse burgemeester I. Opstel- 13 november wordt de winnaar bekend. Dan wordt de jrlijkse prijs uitgereikt in de RAI. De vorige keer werd de egekend aan de gemeente Den Haag voor de ontwikke lde combinatie stadhuis/bibliotheekcomplex. rner wil Japanse films maken Warner Brothers gaat in Japan kwaliteitsfilms en tv-pro- (a's maken. Bedoeling is dat het Amerikaanse amuse- incem in een gezamenlijke onderneming met Nippon lion Network vanaf 2000 één tot twee films per jaar produ- films worden niet alleen gemaakt voor de binnenland- kt. De nieuwe joint venture onder de naam Towani wil dere markten bedienen. Ook het Japanse computerbedrijf m ia en Time Warner Entertainment doen mee. 'H Lufthansa voor facelift vliegveld en. Het vliegveld van München wordt met financiële edvan de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa uitge- Erkomt een tweede luchthavengebouw, voor 1,2 miljard it< Lufthansa draagt 520 miljoen mark bij in de kosten. De aartmaatschappij zit voor veertig procent in de maat- lij die de terminal, goed voor een jaarlijkse capaciteit van miljoen passagiers, gaat exploiteren. De andere zestig itis in handen van FMG, het bedrijf achter de luchthaven iinchen. Lufthansa en zijn partners krijgen het exclusieve ksrecht over de terminal, die in 2003 klaar moet zijn. er vluchten Nederland-China |G. China en Nederland hebben een akkoord gesloten tbreiding van het luchtverkeer tussen beide landen. Zo- M als dochter Martinair mogen meer vluchten gaan uit- De KLM vliegt nu twee keer per week naar Peking, dat drie keer. Daarnaast mag de fOJVl ook twee keer per week inghai en Nangjing gaan vliegen. Martinair voert nu al eer per week vrachtvluchten uit op Guangzho (Kanton) en raks ook twee keer per week naar Nangjing. ostriële productie stijgt grillig jRGHet volume van de industriële productie blijft stij- e cijfers laten echter een grillig verloop zien. De groeicij- rieerden de jongste maanden tussen de 1,6 en 6,5 procent ;basis, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), bedroeg de groei ten opzichte van een jaar eerder slechts icent. Ten opzichte van april is er zelfs sprake van een da- et drie procent. In de eerste vijf maanden lag de industrië- luctie 4,8 procent hoger. Het relatief lage cijfer van mei vooral veroorzaakt door de voedings- en genotmiddelen- rie, die met 1,7 procent groei achterblijft. De overige in- :1e sectoren kennen groeipercentages van boven de vijf. NP/RUDOLF KLEUN lerikaanse biotechnolo- jf Genzyme General in- circa 28 miljoen gulden Leidse branchegenoot ïg. De ondernemingen lan samenwerken bij de ïling van een medicijn ziekte van Pompe, een spierziekte. Hiervoor ielk gebruikt van gene- ïgepaste dieren, ning verwierf eerder be id met de genetisch ge leerde stier Herman. De eling van een medicijn le ziekte van Pompe aats in de VS. De tech- Pharming hanteert, is ind niet toegestaan, de aard en inhoud van :genomen joint venture nzyme willen beide on togen geen nadere me- doen. De investe- n Genzyme had plaats liddel van de aankoop iTON «KRF-Rtr-AFP-DPA-ANP itemationaal Monetair noet zijn reserves aan- Dat is nodig nu de in- na de enorme kredieten iele crisislanden in Azië •e leningen heeft toege- Rusland. moment heeft het IMF miljard dollar waarover direct kan beschik- i dat bedrag zou aan het ii het jaar weinig meer miljard dollar overblij- )aarmee komt de mate we in staat zijn om aan irplichtingen te voldoen n de grens waaronder niet op ons gemak voe- d verldaarde plaatsver- i lMF-directeur S. Fi- .Dat zou betekenen dat nieuwe kredieten meer IE «AP vandaag na een tweede en laatste overlegronde het licht op groen zal zetten. Het IMF heeft Indonesië' 43 miljard dollar (86 miljard gul den) toegezegd om het land uit het economische dal te helpen. De regering in Jakarta heeft daarnaast gevraagd om vier tot zes miljard dollar (acht tot 12 miljard gulden) extra steun om de ergste nood van de bevolking te kunnen lenigen. Veel Indone siërs zijn door inflatie of werk loosheid in moeilijkheden geko men, terwijl er een tekort is aan rijst en ander voedsel. »ië kan mogelijk morgen ien op de volgende deel- 'van de met het Inter- al Monetair Fonds (IMF) gekomen noodlenin- it heeft Kadhim Al-Eyd, gste vertegenwoordiger 'MF in Singapore, van gezegd. eelbetaling omvat een dollar (twee miljard gul- ei Al-Eyd na een confe- 'ver de herstructurering Indonesische schulden zei te verwachten dat bestuur in Washington In Zuid-Korea hebben werkne mers van een aantal grote staatsbedrijven en vijf banken, ongeveer 45.000 man, zich van morgen aangesloten bij de lan delijke staking. Deze is gisteren begonnen onder metaalarbei ders in verschillende takken van zware industrie. Het gaat om protesten tegen massa-ontsla gen. In totaal zijn nu ongeveer 100.000 werknemers in staking. Niet iedereen doet mee. De ongeveer 50.000 vakbondsleden bij Korea Telecom weigeren mee te staken. Ze zeggen goede vooruitgang te boeken bij on derhandelingen met de bedrijfs leiding. De politie heeft inmiddels ar restatiebevelen gevraagd om een twaalftal vakbondsleiders te kunnen oppakken wegens het organiseren van illegale stakin gen. Volgens de overheid heb ben sommige bonden niet vol daan aan de wettelijke verplich ting om overheidsbemiddeling te vragen bij hun arbeidsconflict alvorens te gaan staken. De sanering van zijn staatsbe drijven die Zuid-Korea moet doorvoeren in ruil voor het fi nanciële reddingspakket dat het eind vorig jaar van het Interna tionale Monetaire Fonds heeft losgekregen, heeft een verdub beling van het aantal werklozen tot gevolg gehad. Verwacht wordt dat de komende tijd nog Duizenden werknemers van de autofabriek Hyundai bij Ulsan in Zuid-Korea staken tegen de massa-ontsla gen. Bij Hyundai moeten vanwege herstructurering 4.800 van de 26.000 werknemers ander werk zoeken. foto reuters veel meer ontslagen zullen val- Vandaag zeiden de bonden in plande staking te zullen door- len. De twee grootste vakbon- een verklaring woedend te zijn zetten. Alleen bij de autofabriek den zijn uit protest hiertegen over de plannen om 'arbeiders Hyundai zullen 26.000 werkne- vorige week opgestapt uit het te arresteren die voor hun rech- mers ook na morgen doorsta- overleg met de werkgevers en ten opkomen'. Zij kondigden ken. de overheid. aan de tot en met morgen ge- Over afstanden tot 600 kilometer AMSTELVEEN RUDOLF KLEUN De KLM, Luchthaven Schiphol en de Nederlandse Spoorwegen willen nauwer gaan samenwerken. Dat moet er toe leiden dat reizigers over afstanden tot 600 kilometer vaker voor de trein kiezen en dat minder passagiers met de auto naar Schiphol komen. De drie partijen tekenen volgende week een intentie verklaring om de mogelijkheden voor samenwerking te on derzoeken. Die volgt na een experiment vorig jaar waarbij KLM-passagiers voor het eerste of laatste deel van hun reis, tussen Brussel en Schiphol, konden kiezen uit vervoer per vliegtuig of met de snel le trein Thalys. Nu willen de drie partijen de mogelijkheden ver der uitwerken om reizigers die naar Parijs en Brussel, en later ook naar Londen en steden in Duitsland willen, vaker voor de trein te laten kiezen. De trein kan bovendien een alternatief zijn voor binnenlands vliegverkeer. De samenwerking kan er volgens de KLM toe leiden dat de maatschappij en de spoorwegen hun reserveringssystemen aan elkaar koppelen. Ook wordt nagegaan of het mogelijk is dat pas sagiers die per trein naar Schiphol gaan hun bagage bij vertrek op het station afgeven en laten labelen. Ze hoeven er daarna niet meer mee te sjouwen op de luchthaven. De NS wil daar niet na der op ingaan. ,,We sluiten juist een overeenkomst om de moge lijkheden te onderzoeken. Een KLM woordvoerder somt een aantal voordelen van sa menwerking op. Iedere vermindering van autoverkeer rond Schiphol is welkom omdat de wegen dreigen te verstoppen. Het verminderen van vluchten over korte afstanden en vervanging door de trein is opgenomen in de planologische kernbeslissing over de uitbreiding van Schiphol. Het eventueel schrappen van regionale vluchten biedt bovendien extra ruimte biedt voor het rendabelere lange afstandsverkeer. van aandelen Pharming. Pharming deed vorige maand al een aandelenemissie waar mee het bedrijf zo'n 120 mil joen gulden binnenhaalde. Het bedrijf heeft sinds begin juli een notering aan de Europese beurs Easdaq. Pharming verwacht voor de ontwikkeling van nieu we producten in de periode tot 2005 in totaal 150 miljoen gul den nodig jte hebben. Directeur G. Hersbach zei eerder te ver wachten de resterende dertig miljoen gulden binnen te kun nen halen uit de opbrengsten van de eerste te produceren middelen. Met de nu gesloten samenwerking heeft Pharming zich echter nu al verzekerd van voldoende financiële armslag. Hersbach kondigde eerder ook al aan voor eventueel onder zoek dat in Nederland niet is toegestaan zijn heil te zoeken in het buitenland. Pharming heeft al vestigingen in Finland, België en de Verenigde Staten. kunnen verlenen", voegde hij daaraan toe. Elke financiële crisis die in een ander land ontstaat, zou het IMF in grote moeilijkheden brengen. Het bedrag dat het fonds nu ter beschikking staat, is op het laagste niveau sinds het begin van de jaren tachtig beland. Daarom wil het IMF ruim 8 miljard dollar uit zijn reserves aanspreken. Deze middelen ko men uit een algemene leen- overeenkomst (GAB) die aan het begin van de jaren zestig is opgezet door de rijkere landen, de zogenoemde G-10, waartoe ook Nederland behoort. In geval van nood kan het fonds hierop een beroep doen. Daarmee maakt het IMF voor de eerste keer in twintig jaar weer gebruik van deze mogelijkheid. RUSWUK* ANP Met de slechte politieke situatie in Myanmar (het vroegere Burma) heeft president-directeur J. Bax van IHC 'als zakenman' niets te maken. IHC gaat zoals gisteren gemeld voor de kust van Myanmar een drijvende olieopslag bouwen en exploiteren. Een order van honderden miljoenen guldens in een periode van vijftien jaar. Volgens Bax zou de concurrentie IHC uitlachen als het bedrijf had af gehaakt vanwege de mensenrechten. De Europese Unie is evenwel 'zeer bezorgd' over de slechte politieke situatie in Myanmar en de Verenigde Naties hebben kritiek op de schen dingen van de mensenrechten in het Aziatische land. In Nederland neemt het ministerie van eco nomische zaken als leidraad dat er geen officiële boycot van Myanmar is. EZ stimuleert investeringen niet, maar remt ze ook niet af. Bedrijven zelf moeten het besluit ne- Bovag en RAI: Jaarlijks anderhalf miljard schade aan economie Het aantal files op de Nederlandse wegen is vorig jaar met zeven procent toegenomen tot 16.000. Er stonden fi les met een totale lengte van 68.000 kilometer. Die ver oorzaken een jaarlijkse schade aan de economie van 1,6 miljard en meer dan een miljoen gederfde arbeidsuren. AMSTERDAM ANP Uit de jongste cijfers van Bovag en Rai blijkt dat zestig procent van de files in de ochtend- en avondspits vallen. Een op de vijf files wordt veroorzaakt door een ongeluk. In een op de tien ge vallen zijn wegwerkzaamheden de oorzaak. Zeven procent van de verkeersopstoppingen zijn 'kijkfiles'. De Nederlandse schatkist strijkt dit jaar 22,2 miljard gul den op aan motorrijtuigenbe lasting, brandstofaccijnzen en belasting op personenauto's en motorfietsen (BPM). Dat is 4,4' procent meer dan vorig jaar. De gemiddelde aanschafprijs van een nieuwe auto steeg vorig jaar van 38.400 naar 39.600. Bo venop de netto catalogusprijs komt gemiddeld 45 procent of ongeveer 13.000 aan belastin gen, zoals BTW en BPM. Daar mee is Nederland een van de duurste landen in de EU. In Duitsland geldt een heffing van 15 procent, in België 22 procent, het Verenigde Koninkrijk 17,5 procent en in Italië 19 procent. Alleen de Denen zijn duurder uit met een belasting van 198 procent op de cataloguswaarde. Aan de verkoop van benzine gaat 76 procent naar de Neder landse schatkist. Het aantal voertuigen dat wordt gestolen stabiliseert zich rond de 30.000 per jaar. Rabobank zet trend met verlaging rente DEN HAAG GPD De hypotheekrente is gezakt naar een historisch laagtere cord. Bij de laatste verlaging van de hypotheekrente in februari werd al gesproken van 'een his torisch laagterecord', maar die kwalificatie zal niet meer lang stand houden. De hypotheek met een rentevaste periode van vijf jaar zakt bij de Postbank vanaf morgen naar een niveau van 5,3 procent, geringer dan ooit tevoren. Nu bedraagt de hypotheekrente voor een derge lijke periode bij de Postbank nog 5,5 procent. Er is geen directe aanleiding voor de tariefverlagingen. De banken wijzen eensgezind naar 'de ontwikkelingen op de geld en kapitaalmarkt'. ,,Geld is mo- DEN HAAG GPD menteel goedkoop, zo simpel is dat", aldus een woordvoerder van ABN Amro. De Rabobank nam afgelopen vrijdag het voortouw en ontke tende daarmee een sneeuwbal effect. De grootste Nederlandse partij als het gaat om hypothe ken verlaagde over de hele linie de tarieven. Over een hypo theek waarvan de rente voor vijf jaar vaststaat, hoeft geen 5,6 procent meer betaald te wor den, maar 5,4 procent. „De ren teverlagingen op de geld en ka pitaalmarkt zijn substantieel ge bleken, daarom besloten wij on ze tarieven te verlagen", aldus een woordvoerder. Vervolgens ging het snel. Een dag later maakte Aegon bekend de rente voor een periode van tien jaar of langer te verlagen tot onder het niveau van de Rabo bank. ABN Amro moest het week einde laten passeren, maar kwam daarna meteen in actie. Ook bij deze bank zakten alle tarieven. ABN Amro voert bijna exact dezelfde wijzigingen door als de Rabobank. De rente over vijf jaar blijft bij ABN Amro met 5,5 procent echter duurder dan bij de concurrenten (Postbank 5,3 procent, Rabobank 5,4 pro cent). De Postbank kwam dinsdag als laatste in actie. De bank liet de voor een en twee jaar in tact, maar verlaagde de eest. Het is de vraag hoe lang het huidige laagterecord in de boeken blijft. „Je kunt nooit uitsluiten dat nog meer verlagingen volgen", aldus een zegsman van de Rabobank. IHC Caland is geen onbekende in het Verre Oosten. Op de foto de Tantwan Explorer van IHC-dochter SBM Production Contractors. Het gevaarte buitengaats Myanmars buurland Thailand wordt ingezet bij tal van ope raties rond de oliewinning in het gebied. foto anp men. Buitenlandse Zaken formuleert het zo: „Er zijn geen dwingende regels en zonder die kan dit ministerie geen stappen nemen". IHC werkt samen met de Britse oliemaatschap pij Premier. Die nam het project over van Texaco dat zich onlangs onder dnrk van de publieke opi nie en van Amerikaanse boycotdreiging terug trok. De Nederlandse bierbrouwer Heineken stond twee jaar geleden op het punt een brouwerij te bouwen in Myanmar, een joint venture met een plaatselijk bedrijf. De partner bleek eigendom van het militaire regime in het land. Heineken be zweek uiteindelijk onder druk van vooral Ameri kaanse actiegroepen. Die zouden oproepen de- bierflesjes van het merk dicht te laten. IHC noemt de investering voor het land een 'cruciaal' project. „En daar doen wij aan mee", al dus Bax.Als ik op m'n gevoel zou handelen, kan ik nergens zaken doen." De Nederlandse huishou dens hebben vorig jaar ge middeld elk een halve ton af val langs de stoep gezet. In totaal haalden de vuilnis mannen bijna 8 miljoen ton huishoudelijk afval op. Dat was vijf procent meer dan in het voorgaande jaar 1996. Een en ander blijkt uit voor lopige berekeningen van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). De vuilnisman heeft dui delijk kunnen merken dat Nederland vorig jaar weer stevig aan het verbouwen is geweest. Er werd twintig pro cent meer verh.ouwingsafval ingezameld. Er was boven dien flink veel, gescheiden ingezameld, tuinafval meer dan in 1996. Het CBS ziet een duidelijk verband tussen de stijgende inkomens en de toename van het aantal woningen met een tuin. Nettowinst fors teruggelopen NEW YORK KRF-Rtr-ANP General Motors heeft het ge duld verloren met zijn staken de werknemers. Het Ameri kaanse autoconcern wil dat de rechter een halt toeroept aan de acties, die fors inhakten op de nettowinst in het tweede kwartaal. Die zakte van 2 mil jard dollar (ruim vier miljard gulden) vorig jaar tot 389 mil joen dollar (ruim 780 miljoen gulden). GM eist onmiddellijke arbitrage, zoals in dit geval verplicht is volgens de CAO uit 1996. Vol gens het concern is de staking onrechtmatig. De werkweige- ring begon op 5 juni in Flint (Michigan) en heeft intussen 26 van de 29 GM-fabrieken in Noord-Amerika platgelegd. De acties leveren een schade post van ongeveer 1,2 miljard dollar op. De productie-uitval beloopt zo'n 227.000 wagens. Er zitten ongeveer 165.000 mensen noodgedwongen thuis. GM eist ook schadevergoeding van de vakbond UAW, die de staking organiseert. „De tweedekwartaalcijfers zijn zeker niet representatief', stelde GM-voorzitter John Smith gisteren. De kosten van de acties zouden deels terugver diend kunnen worden door overuren te draaien en de pro ductie op te voeren. Door de staking gaat GM zijn investerin gen terugschroeven. De omzet nam toe van 38,9 miljard tot 42,6 miljard dollar. Inzet in het conflict is behoud van banen. GM had gehoopt dat de werknemers deze week weer aan de slag zouden gaan, na de twee weken zomervakan tie die achter de rug is. Maar af gelopen weekeinde zei hoofd personeelszaken van GM G. Knechtel 'zeer teleurgesteld' te zijn na het laatste overleg met UAW-vice-voorzitter R. Shoem aker. Analisten vrezen dat de staking tot half augustus voort duurt nu Knechtel de onder handelingstafel heeft verlaten.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7