Bestuur Europarlement pakt gesjoemel niet aan Buitenland Nieuwe Duitse spelling kan van start SPD-lijsttrekker Schroder begint fouten te maken Bestand van Sudanese rebellen maakt voedselhulp mogelijk Drie jonge martelaars kjSDAG 15 JULI 1998 leharto werkt mee aan onderzoek TA. De Indonesische ex-president Soeharto is bereid gege- jvér door hem geleide liefdadigheidsinstellingen te over- aan een commissie, die onderzoek doet naar de omvang ijn bezit. Dat heeft het blad Pikiran Rakyat vandaag ge- Soeharto wordt ervan beschuldigd tijdens zijn 32 jaar du- L bewind een enorm fortuin te hebben vergaard ten koste vone Indonesiërs. Hij staat nog steeds aan het hoofd van iot aantal charitatieve instellingen. egolf Texas eist twintig levens De autoriteiten van de Texaanse stad Dallas hebben de jtöestand afgekondigd, nadat de aanhoudende hitte giste ler een nieuw slachtoffer eiste. Een 84-jarige vrouw werd ]in haar woning gevonden. Volgens medici zijn temperatu- 1 haar huis van tegen de 40 graden haar noodlottig gewor- paarmee zou het dodental alleen al in de omgeving van sop zestien komen. In de hele staat vielen de laatste weken [21 doden door de warmte. Volgens de weersverwachting het nog zeker tot eind deze week extreem warm in Texas. 1: doden Sierra Leone door ziekte iwNi In de stad Massingbi in het diamantrijke Kono-dis- het oosten van Sierra Leone zijn onlangs zeker 750 men- igekomen van de honger of gestorven aan ziekten als je en mazelen. Dat heeft een hulpverlener van de Verenig- ties gisteren gezegd. Nog eens duizenden mensen lopen •vaar binnenkort te overlijden. Massingbi, dat op 200 kilo van de hoofdstad Freetown ligt, is zwaar overbevolkt door itroom van vluchtelingen uit omliggende gebieden, waar idige militairen vechten tegen het regeringsleger en een Afrikaanse interventiemacht. Door de gevechten is Mas- voor hulporganisaties moeilijk te bereiken. ICR: exodus uit Angola Volgens de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR vluch- uizenden Angolezen wegens de strijd in hun eigen land iet buurland Congo. In Zuidoost-Congo bivakkeren nu on- r22.000 vluchtelingen, aldus een UNHCR-woordvoerder, week staken zo'n 7.000 vluchtelingen de grens over om te ippen aan de voortdurende gevechten tussen Angolese re- Pi ;stroepen en UNITA-rebellen. Ondanks een vredesakkoord partijen in 1994 sloten, laait de strijd geregeld op. Het 'da CR gaat proberen de vluchtelingen binnen een paar Dedselhulp te voorzien. eouw Sakic verdacht van genocide ■PI po» Het gerechtshof van Belgrado heeft een onderzoek leid naar Nada Luburic-Sakic, de echtgenote van Dinko Sa- t in de Tweede Wereldoorlog de leiding heeft gehad over roatisch concentratiekamp. Ze wordt verdacht van genoci- u ada Luburic-Sakic zou een vrouwenkamp geleid hebben in ovac. Tienduizenden Serviërs, joden, zigeuners en anti-fas- che Kroaten zijn daar vermoord door het nazi-getrouwe aarjha-regime. Het echtpaar Sakic leefde tot april van dit jaar entinië. Toen echter bekende Sakic in een interview de lei- 11|e hebben gehad over Jasenovac. Hij werd gearresteerd en momenteel berecht in Kroatië. Zijn vrouw woont nog in tinië. Nazi-jager Zuroff heeft de Argentijnse regering ge- om haar arrestatie en uitlevering. .sident Loekasjenko: EU chanteert President Loekasjenko van Wit-Rusland heeft giste- !t besluit van de EU om hem en tientallen andere rege- iinctionarissen geen visa meer te verstrekken veroordeeld lantage'. Maandag werd een lijst bekend gemaakt met 3 131 Wit-Russische personen die niet langer de EU in n. De ruzie tussen de EU en Wit-Rusland gaat over de resi- is van ambassadeurs en diplomaten. De VS maakten later ens bekend de verstrekking van visa aan Loekasjenko en den van zijn regering te zullen beperken. De EU heeft de nog niet opgegeven dat Wit-Rusland tot concessies te be is. De Europese ministers van buitenlandse zaken beslo- steren de Duitse ambassadeur in Wit-Rusland te benoe- ot speciale afgezant die moet proberen de dialoog met Huweer op gang te krijgen. rinefregat pikt vluchtelingen op lder Het Nederlandse marinefregat Hr. Ms. Van Speyk gistermiddag op de Middellandse Zee ten noordoosten van iaanse havenstad Brindisi negentien vluchtelingen opge- iteen rubberbootje. De groep was vanuit de Albanese Durres onderweg naar de Italiaanse kust. Na overleg met [iaanse autoriteiten zijn de vluchtelingen afgezet bij het rnse Bari. Daar hebben de lokale autoriteiten hen overge- n. De groep wilde asiel aanvragen in Europa. «{er verdacht van ontvoering a. De militaire politie in Indonesië heeft zeven leden van te-eenheid Kopassus van het leger aangehouden. Zij wor- erdacht van de ontvoering en de illegale arrestatie van te- anders van het bewind van de vroegere president Soeharto. oofd van de militaire politie noemde tegenover het persbu- Intara niet de naam of de rang van de arrestanten. Leden opassus hebben meer dan twintig mensen opgepakt of erd, onder wie studentenleider Pius Lustrilanang, die in naar Nederland vluchtte en tegenover journalisten vertelde ij was gemarteld. Van de twintig zijn er acht weer op vrije keerschaos in Rome door staking Door een wilde staking onder het bus- en metroperso- i gisteren het verkeer in Rome totaal vastgelopen. Duizen- ieristen en forenzen zijn gestrand. De negen uur durende ig begon tijdens de ochtendspits. Het personeel protesteer en de nieuwe CAO-voorstellen van hun werkgevers. Waar- lijk zal het verkeer in Italië de hele week nog hinder onder van stakingen bij vervoersbedrijven. inda zet VN-waarnemers land uit Rwanda zet de Verenigde Naties voor het blok met de jsing de VN-waarnemersmissie voor de mensenrechten in 3' id te beëindigen. Dit blijkt uit een officieel VN-document. lering in Kigali wil dat de nationale commissie voor de enrechten de taken voor de VN overneemt. De VN-samen- ig is opgezegd per eind juli. De Rwandese autoriteiten ver- ihun beslissing de 57 VN-waarnemers naar huis te sturen e bewering dat het Tutsi-bewind stevig in het zadel zit en erne situatie onder controle is. Maar afgelopen weekend ^.l een hotel westelijk van Kigali aangevallen door Hutu-rebel- larbij 34 Tutsi's zijn vermoord. span: Obuchi stelt zich kandidaat Een dag na het aangekondigde vertrek van de Japanse er Hashimoto heeft minister van buitenlandse zaken li zich kandidaat gesteld voor het leiderschap van de rege- j LPD. Dat meldt het persbureau Kyodo, dat zich ba- P kringen rond Obuchi. Het voorzitterschap is traditioneel ap voor de post van regeringsleider. Obuchi geldt, samen d-kabinetssecretaris Kajiyama, als grootste kanshebber et premierschap. tallen doden na busongeluk India Bij een busongeluk in de Oost-Indiase deelstaat Pradesh zijn gisteravond zeker 45 mensen om het le- omen, aldus het Indiase persbureau PTI vandaag. Om bekende redenen raakte het voertuig van de weg en stort- rivier. bonn peter van nuusenburg correspondent 'Geen fouten maken', pleegt de lijst trekker van de Duitse sociaal-democra ten zijn partijgenoten op het hart te binden. De stemming in het land werkt in zijn voordeel, weet Gerhard Schro der. De kiezers hebben na 16 jaar ge noeg van bondskanselier Helmut Kohl en willen deze na de Bondsdagverkie zingen van 27'september met dank voor de bewezen diensten uitzwaaien. En om te profiteren van deze stem ming, moeten uitglijers, miskleunen en blunders voorkomen worden. De SPD houdt zich aardig aan dit de vies. De sociaal-democraten slaan nor maal gesproken geen gelegenheid over om elkaar in de haren te vliegen, maar dankzij de straffe hand van partijvoor zitter Oskar Lafontaine straalt de partij al maanden een opmerkelijke eensge zindheid uit. De tijd van ongebreidelde egotripperij en ideologische haarklove rijen leek voorbij. En inderdaad, er werden geen grote fouten gemaakt. Tot de lijsttrekker zelf uit de bocht vloog. Dat begon met de benoeming van een schaduwminister van econo mische zaken die een groot bewonde raar van Helmut Kohl zei te zijn, wei nig heil bleek te verwachten van het 'pakt voor werkgelegenheid', waarmee Schroder de werkloosheid te lijf wil gaan, en zijn neus bleek op te halen voor één van de verworvenheden van de Duitse vakbeweging, de onderne mingsraad. Jost Stollmann was aange zocht om de kiezers in het midden te overtuigen van de nieuwe koers van de SPD en slaagde er in de eigen achter ban in de gordijnen te jagen. Stollmanns tweede faux pas was zijn voorstel om een 'basisbelasting' voor iedereen in te voeren. De intentie was ongetwijfeld eerbaar. Schroder wil met die belasting de 'ontduikingsvirtuozen' aanpakken. Maar, zo vroeg menig bur ger zich verbijsterd af, waarom had de SPD dan de belastinghervorming van de regering gesaboteerd, die behalve in een verlaging van de algemeen als te hoog erkende tarieven ook in een be- perlung van de aftrekposten voorzag? En, kan daar aan toegevoegd worden, moet je het voor een normaal mens toch al onbegrijpelijke belastingstelsel daar nog ingewikkelder voor maken? De CDU van Kohl rook zijn kans en at tendeerde de kiezers, en vooral die in het midden, glunderend op de bij de SPD van oudsher favoriete oplossing van een probleem: het aandraaien van de belastingschroef. En vorige week ging de lijsttrekker zelf onbedaarlijk in de fout. Tijdens een in terview verklaarde Schroder dat de economische opleving en de daling van de werkloosheid in de eerste plaats aan hem te danken was. Het vooruit zicht dat hij op 27 september de staf van Kohl overneemt, had de economie de broodnodige impuls gegeven. Dat was niet alleen arrogant, het was ook in strijd met het eigen partijstandpunt. De SPD had namelijk met grote stellig heid verkondigd dat ervan een 'echte' doorbraak geen sprake was. Met ande re woorden: Schroder zei de geestelijke vader te zijn van een ontwikkeling die weinig voorstelt en morgen al weer voorbij kan zijn. Dat is een blunder waar politici 's nachts wakker van lig gen. Het andere kamp zou nu juichend de peilingen moeten bestuderen. Maar de regeringspartijen blijven op royale ach terstand vdn de SPD. Dat ligt deels aan de diffuse anti-Kohl-stemming, maar ook aan het onvermogen om nu einde lijk eens de rijen te sluiten. Het meest recente conflict tussen de coalitiepart ners behelst het vreemdelingenbeleid. Dat wil met name de Beierse zuster partij van de CDU, de CSU, aanscherp en. De CSU denkt daarmee de deel staatverkiezingen van begin september te winnen. Maar het beste nieuws voor de rege- ring-Kohl was het bericht dat de popu laire president Roman Herzog (CDU) toch overweegt zich volgend jaar her kiesbaar te stellen. Herzog had altijd verklaard het bij een termijn te willen laten. Nu zal hij na de Bondsdagverkie zingen zijn standpunt bekend maken. De boodschap was duidelijk. Wie wil dat Herzog aanblijft, moet op 27 sep tember op Kohl stemmen. De nieuwe spelling van het Duits gaat op 1 augustus verplicht van start op scholen en bij overheidsinstellingen. Het Bundesverf- assungsgericht in Karslruhe heeft gisteren bepaald dat de spellingshervorming niet in strijd is met de grondwet. Evenals in Nederland en België zijn ook bij onze oosterburen wijzigingen in de spelling een zaak van lange adem. Er is tien jaar aan gewerkt. Tijdens een over gangsperiode tot het jaar 2005 wordt de oude spelling op scholen niet fout gere kend. De spelling wordt eenvoudiger. Het aan tal spellingsregels wordt teruggebracht van 212 naar 112. Van de 52 ingewikkelde re gels over het gebruik van de komma blij- als Ringel-s) wordt teruggebracht. Het wordt na een korte klinker vervangen door een dubbele s in woorden als Kuss (kus) en Hass (haat). In de toekomst wordt van drie achter eenvolgende zelfde medeklinkers in sa mengestelde woorden de derde medeklin ker nooit meer geschrapt. Het wordt dus Schifffahrt, Stillleben (stilleven) en Ballett- tanzerin (balletdanseres). Duitse scholleren zullen nog moeten wennen aan hun nieuwe spelling. Maar voor veel Nederlandse scholieren zijn de verandérde Duitse spellingsregels al gesne den koek. In Nederland krijgen leerlingen op de middelbare school namelijk al een jaar lang les uit boeken met de nieuwe Duitse spelling. Sprankje hoop in een uitzichtloze hel van burgeroorlog en hongersnood Voorstel tot versobering onkostenvergoedingen terzijde geschoven Het bestuur van het Europees parlement wenst voorlopig geen eind te maken aan het gesjoemel met onkostenver goedingen. Een voorstel van de parlementariërs zelf om alleen nog de werkelijke gemaakte kosten te vergoeden, werd gisteren door het bestuur terzijde geschoven. straatsburg marc peeperkorn correspondent De Nederlandse europolitici zijn zeer ontstemd over de gang van zaken. Vorige maand im mers besloot het parlement ein delijk eens de bezem door de fraudegevoelige onkostenrege- lingen te halen. Een ruime meerderheid drong daar, onder druk van de aanhoudende ne gatieve publiciteit, op aan. Dat het Bureau, zoals het bestuur van het parlement officieel heet, deze wens nu aan zijn laars lapt, wekt dan ook grote verbazing. Omdat het Bureau bijkans auto noom optreedt, verandert er voorlopig niets aan de onkos- tenregelingen. Volgens PvdA- europarlementariër Dankert staat nu wel vast 'dat ons pe stuur de fraude niet serieus neemt'. De Groenen zullen par lementsvoorzitter Gil-Robles om opheldering vragen. De bestuursleden zijn voor het merendeel parlementariërs uit de zuidelijke lidstaten, waar de laagste salarissen voor politi ci betaald worden. Dat zou kun nen verklaren waarom zij zich zo verzetten tegen een versobe ring van de overige vergoedin gen. Om een eind te maken aan die salarisverschillen moet er één salaris komen voor alle eu roparlementariërs. Het parle- mentsbestuur wil dat een onaf hankelijke club van wijze lieden advies uitbrengt over de hoogte daarvan. Een werkgroep van het parlement berekende eerder dat de begroting een salaris van 20.000 tot 25.000 gulden per maand toestaat. Dat het daad werkelijk zo hoog zal worden, is zeer onwaarschijnlijk. Dankert voorspelt een harde discussie over de salariskwestie. Italiaanse europarlementariërs verdienen nu bijna twintig mille per maand, terwijl hun Portuge se en Spaanse collega's het met circa zesduizend gulden moe ten doen. Dankert verwacht dat de club van wijze lieden uitein delijk op zo'n 11.000 gulden per maand zal uitkomen, ruwweg het bedrag dat de Nederlanders nu al ontvangen. De kans is groot dat de sala riskwestie komend voorjaar wordt uitgevochten, precies de tijd dat de campagne voor de Europese verkiezingen op stoom komt. Dankert vreest een nog lagere opkomst als de geld kwestie het debat domineert. Uiteindelijk is het aan de Eu ropese regeringsleiders om de salarishoogte vast te stellen. ven er maar 9 over. Het gebruik van de ty pisch Duitse letter Eszett (Schweifen-s, in Nederland ook wel eens foutief aangeduid Rebellen in het zuiden van Sudan hebben vandaag eenzij dig een bestand van drie maanden afgekondigd om hulp aan het gebied mogelijk te maken. De bevolking daar is al jarenlang verwikkeld in een burgeroorlog en staat voor een periode van ernstige hongers nood. Een gezant van het Sudanese Volksbevrijdingsle ger (SPLA) heeft in Nairobi ge zegd dat het bestand vandaag is ingegaan en van kracht is in de Bahr el-Ghazal en Boven- Nijl provincies, de belangrijk ste strijdtonelen in de oorlog tussen de Arabisch-islami- tische noorderlingen en de zwart-Afrikaanse niet-islami- tisiche zuiderlingen in het land. Een bestand was hard nodig want de nood in het land is hoog. Vooral de Dinka's, een Zuid-Sudanese volksstam van zo'n vier miljoen mensen, heb ben het extreem zwaar. Volgens hulporganisaties van de Vere nigde Naties en het Internatio nale Comité van het Rode Kruis (ICRC) zijn in Zuid-Sudan dit jaar al meer dan 100.000 Din ka's doodgehongerd, verkeren er twee-en-half miljoen door nijpend voedselgebrek in le vensgevaar en balanceren mo menteel 390.000 mannen, vrou wen en kinderen op het randje van de dood. Het Wereld Voedsel Program ma (WFP) van de VN vliegt we kelijks 300 ton levensmiddelen naar Wau, de hoofdstad van de Dinka-provincie Bahr-al-Ghazal en voert voedseldroppings uit in andere centra. Maar dat is een druppel op de gloeiende plaat geweest, want de meeste gebie den waren door de weer opge laaide burgeroorlog voor de hulporganisaties onbereikbaar. Afgezien van het slepende conflict tussen de Arabieren van het Islamitische noorden en de zwarte Christenen in het zuiden Een ernstig uitgehongerde man wacht samen met zijn vrouw bij een voedselcentrum van Artsen zonder Grenzen in Ajiep, in de hoop een beetje eten te krijgen. Per week sterven tiental len mensen in Sudan door ondervoeding. foto reuters corinne dufka wordt dit gebied geteisterd door wat Dr. Abura van Artsen Zon der Grenzen beschrijft als een 'Bijbelse plaag. De laatste drie jaar is in Zuid-Sudan geen druppel regen gevallen en ook het komende oogstseizoen is al afgeschreven. De meestal nomadische Din ka's slachten hun laatste runde ren - voor zover die niet werden geroofd door de soldaten van dictator Omar al-Bashir of de rebellen van het SPLA. Hyena's, die ook honger hebben, belagen baby's. En wat er nog aan graan over is valt vaak ten prooi aan een onstuitbare mierenplaag. De rampen, die zich in de hel van Zuid-Sudan voltrekken, tar ten volgens het Internationale Rode Kruis en andere hulporga nisaties dan ook iedere be schrijving. „Maar de donorlan den laten het afweten", aldus een woordvoerder van het ICRC. .Afgeven van de roem ruchte 'donorvermoeidheid' ligt de internationale gemeenschap van het al vijftien jaren durende conflict in de zuidelijke Sudan nauwelijks wakker. Trammelant en honger in Sudan, Somalië, Eritrea, Ethiopië, het is allemaal één pot nat en afgeschreven." ballymoney-belfast Familieleden dragen de kistjes van de drie jon getjes, Jason (9), Mark (10) en Ri chard (11) Quinn, uit het huis van hun oma in het Noord-Ierse dorpje Rasharkin naar de begraaf plaats. Onder massale belangstel ling zijn de broertjes gisteren be graven. Ze verbrandden zondag levend toen er brand was gesticht in hun huis in het plaatsje Bally- money. Duizenden mensen vorm den een haag van tien kilometer tussen de kerk in Ballymoney en de begraafplaats in de buurge meente Rasharkin. De dragers van de drie witte kistjes werden ge volgd door de moeder van de jon gens en een stoet van circa 200 andere familieleden en dorpelin gen. De teraardebestelling vond vervolgens plaats in Rasharkin, omdat de moeder niet in Ballymo ney wil terugkeren. De drie kisten werden in één graf gelegd. De re latieve rust in Noord-lerland is on dertussen weer voorbij. Aanhan gers van de Noord-Ierse Oranje Orde hebben vannacht opnieuw met geweld geprotesteerd tegen de blokkade van hun mars door een katholieke straat in Drumcree. De politie werd bekogeld met mo lotovcocktails en vuurwerk. De agenten schoten terug met rubbe ren kogels. foto reuters paul hackett ferares Anne Reichel oefent de nieuwe spel ling met een leerling op een basisschool in Bremen. foto •ap* joerc sArbach

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5