Nieuwe eis PvdA levert irritatie op Binnenland Alcoholcampagne werpt zich op campingjeugd 'Minder pluimvee en geen legbatterijen' Juliana is het populairst Paars 2: Meer medicijnen via ziekenhuisapotheek verstrekken school Oirsbeek Vaten gedumpt Nederlander na maand vrijgelaten door Saudische politie jj nieke geboorte in Apenheul ve ipooRNFeest in de Apenheul in Apeldoorn. Vorige week is letapenpark voor het eerst een wanderoebaby geboren. De enheul heeft dat gisteren bekendgemaakt. foto anp jasper juinen rand scholengemeenschap Castricum icum Een grote uitslaande brand heeft vanmorgen een kdeel het Bonhoeffer College in Castricum in de as gelegd, gens een woordvoerder van de politie moet eenderde van het nplexals verloren worden beschouwd. De brand, waarvan de zaak nog niet bekend is, werd bestreden door de brand weer- psen uit Castricum, Heemskerk en Beverwijk. Het Bonhoeffer is een middelgrote scholengemeenschap voor mavo, ha- envwo. Het was de derde keer dit jaar dat de brandweer uit te voor een brand in deze school. De eerste twee keer was ake van brandstichting. E rtsen klagen over stress •gein Bijna drie van de vier artsen vinden dat zij te veel ss hebben. Ongeveer een kwart van de tandartsen en de sartsen heeft geregeld geen plezier in het werk. De meeste hen zouden dan ook een ander beroep kiezen als zij op- uw konden beginnen, zo blijkt uit een onderzoek dat de ver- 0[ eringsmaatschappij Movir heeft laten uitvoeren. Te grote m( kdruk, een te bemoeizuchtige overheid en een hekel aan za- no als vergaderen en leiding geven noemen de medici als oor- O0 en voor de spanning in hun bestaan. Ook vinden ze dat zij te J. nig tijd hebben voor hun privéleven. di nerbon en fiets lokken sollicitanten ke: rsl m» Ongeveer tweehonderd mensen hebben zich sinds be- deze week aangemeld voor een vacature in het Arnhemse ;enhuis Rijnstate. Zij reageerden op een advertentie waarin ziekenhuis iedere serieuze kandidaat een dinerbon van hon- d gulden aanbiedt. Wie uiteindelijk zijn handtekening onder contract zet, krijgt bovendien een nieuwe fiets. Volgens or|ordvoerder Ten Hage heeft het ziekenhuis door deze actie nu bijna dertig moeilijk vervulbare functies voldoende kandi- eet en. dn fiutale diefstal levert zand op 1^ ienveen Bij de aanleg van de snelweg A32 bij Heerenveen is honderd kubieke meter zand (25 vrachtwagens vol) gestolen, zand onder de oude rijksweg ter hoogte van het Abe-Len- stadion is over een lengte van ongeveer tachtig meter verwij - d, Dat moet al enkele weken geleden zijn gebeurd, vermoedt i woordvoerder van Rijkswaterstaat. Zeker is dat het zand op Jj; fessionele wijze is weggehaald. „De dieven moeten een afmachine en een vrachtwagen hebben gehad." rtie moet condoomschroom wegnemen echt» Een condoom kopen gaat lang niet elke Nederlander (ge; nakkelijk af. Ruim de helft voelt schroom om een pakje te ko- Ook is het voor lang niet iedereen vanzelfsprekend een loom bij de hand te hebben of te gebruiken. Toch zijn con- osi: )ms het belangrijkste middel om hiv-besmetting en andere dst sueel overdraagbare aandoeningen (SOA) te voorkomen. >dï worn is de Stichting SOA-bestrijding gisteren een campagne ;oj jonnen om aandacht te vestigen op condooms onder het 3 itto 'SOA zijn overal verkrijgbaar. Condooms trouwens ook', erf omo-dominee niet welkom orjj [eroam De mogelijke komst van een homoseksuele domi- iheeft voor veel commotie gezorgd binnen de Samen op g-gemeente Oranjekerk in Rotterdam. De kerkenraad heeft irom besloten deze predikant niet te benaderen voor de func- De Oranjekerk is een Samen op Weg-gemeente, wat inhoudt hervormden en gereformeerden samen een kerkelijke ge ënte vormen. Vanuit de conservatieve geledingen rees fel ver- itoen bleek dat de nieuwe kandidaat homoseksueel is. „Dat ft te maken met de opvatting van sommige mensen dat ho- seksuaiiteit volgens bijbelse gegevens niet is toegestaan", Ivoorzitter De Koning van de kerkenraad. r rugsbende opgerold siricht» De Nederlandse en Belgische politie hebben samen on' 'internationale drugsbende opgerold, die aan beide zijden de grens actief was. Bij invallen in woningen in Maastricht Ie Belgische plaatsen Hasselt, Ham en Opglabbeek zijn zes- Jmensen opgepakt. De actie had maandagmorgen al plaats, ri' Br is pas gisteren bekendgemaakt. Bij de inval in Maastricht den vijfduizend XTC-tabletten, enkele plakken hasj, tiental- c grammen cocaïne en amfetamine gevonden. Bij een inval in li werd een compleet XTC-laboratorium met een voorraad tëjj micaliën aangetroffen. »t> ingetje duwt kind onder water Een 9-jarige jongen uit het Drentse Pesse heeft een 5-jarig 0a isgenootje met het hoofd onder water geduwd, waardoor röo hnd moest worden opgenomen op de intensive care-afde- van een ziekenhuis. Hij kreeg water in de longen, zuurstof- rek in het bloed en had onderkoelingsverschijnselen. De fder heeft inmiddels bij de politie aangifte gedaan van po ltot doodslag. De jeugdige dader had in april al een 4-jarig jttje uit het dorp onder water geduwd. Met de 5-jarige gaat weer iets beter. ANP Algemeen N Lastenverlichtig minima weer op tafel PvdA-onderhandelaar Melkert wil in het regeerakkoord vastleggen dat eventuele lastenverlichting in 1999 in z'n geheel naar de minima gaat. Daarmee zijn de eindonder handelingen, die moeten leiden tot een conceptregeerak koord, vertraagd. WD en D66 toonden zich gisteren zeer geërgerd over de nieuwe eis van de PvdA. DEN HAAG CPD-ANP 'Het is hier fantastisch!' Onder die leus wil het Nationaal Instituut voor Gezondheids bevordering en Ziektepreventie (NIGZ) jongeren duidelijk maken dat overmatig alcoholgebruik een vakantie behoorlijk kan verzieken. Het NIGZ gaat deze zomer met een speciale campingbus op pad om jongeren tijdens hun vakantie voor te lich ten over de nadelen van veel drinken. Je zou denken dat een campagne over de gevaren van alcohol bij de jeugd onge veer net zo populair zou zijn als een pleidooi tegen seks voor het huwelijk, maar dat valt volgens campagneleider Van Dalen erg mee: „longeren willen best wor den geïnformeerd. Maar je moet het op een leuke manier doen, en je moet het moment goed kiezen. We gaan mensen natuurlijk niet in de disco benaderen. Dat doe je op de camping, aan het begin van de middag. Dan is iedereen bezig zo'n beetje wakker te worden en is er nog niet veel te doen." „We brengen een harde boodschap, maar dat doen we op een leuke manier. Je kunt bij ons een blaastest doen om te kij ken of je nog onder de invloed bent van de vorige avond, maar onze campagneteams komen ook met allerlei acts en spelletjes. Jongeren vinden al die aandacht in het al gemeen alleen maar leuk. Het is maar een vrij kleine groep die het echt allemaal niets interesseert." Uit onderzoek blijkt dat jongeren het gevoeligst zijn voor keiharde en realisti sche spotjes over de gevolgen van drank misbruik. Tijdens de campagne 'Ben jij sterker dan drank?' kwam de tv-spot van een zichtbaar bloedend slachtoffer na een auto-ongeluk er als overtuigendste bood schap uit. Ook de spot met een brakend meisje sloeg goed aan. DEN HAAG GPD De sociaal-democraten vinden dat de minima in de komende kabinetsperiode te lang moeten wachten op een extraatje. Een groot deel van de beloofde koopkrachtverbetering voor de lage inkomens wordt pas in 2001 bereikt, als het nieuwe be lastingstelsel vah kracht wordt. Een vooraanstaand WD-Ka merlid noemde de opstelling van PvdA-onderhandelaar Melkert 'onvoorstelbaar' en 'niet verstandig'. Volgens deze liberaal hebben de drie paarse onderhandelaars vorige week nog verklaard dat ze het finan ciële akkoord zullen verdedigen in hun fracties. De PvdA heeft sinds maandag Melkert aange wezen als onderhandelaar als opvolger van Wallage. „Het kan toch niet zo zijn dat alles weer anders ligt, als een van de par tijen van onderhandelaar wis selt." De PvdA ontkent dat Melkert een andere inzet heeft dan Wallage. In PvdA-kring wordt erop gewezen dat men aan de onderhandelingstafel al had aangegeven nogmaals te willen praten over de minima. In het financieel akkoord is vastgelegd dat meevallers voor driekwart naar het terugdringen van het financieringstekort gaan. De rest is voor lastenver lichting. Voor 1999 zou daar voor een half tot één miljard be schikbaar zijn, als de economi sche groei inderdaad drie pro cent bedraagt zoals wordt voor speld. D66 is van mening dat er in de afspraken zoals ze nu lig gen, voldoende wordt gedaan voor de minima. Vorige week nog peuterde de PvdA 750 mil joen extra los voor de onder steuning van de lage inkomens. De WD vindt dat ook hoge in komens moeten profiteren van belastingverlaging als gevolg van financiële meevallers. De woordvoerder van de in formateurs verwacht nu dat de drie fracties zich zaterdag defi nitief zullen uitspreken over het conceptregeerakkoord dat er dan moet liggen. Maar bij de WD klinkt de waarschuwing dat nieuwe eisen aan het eind van een formatieperiode voor wekenlange vertraging kunnen zorgen. Natuur en Milieu en Dierenbescherming: DEN HAAG GPD In 2003 moet de laatste legbat terij in ons land zijn verdwenen. Verder moet de pluimveestapel met 30 procent worden ver kleind. Dat stellen de Dierenbe scherming en de Stichting Na tuur en Milieu in hun gisteren gepresenteerde toekomstvisie 'Samen hokken of samen schar relen'. ,Het gaat bar slecht met het welzijn van het pluimvee", zegt Peter Vingerling van de Dieren bescherming: „Negentig pro cent zit in legbatterijen die niet tegemoet komen aan de meeste elementaire basisbehoeften. De twee milieuorganisaties zijn bovendien bezorgd over de fosfaten en ammoniak die door de pluimveesector in het milieu terecht komen. En die sector groeit. Veel varkensboeren en akkerbouwers wijken uit naar de kippenhouderij. Vorig jaar werden ruim twee keer zo veel bouwvergunningen verleend aan pluimveebedrijven dan het jaar ervoor. De nieuwe pluimveebedrijven lijken zich vooral te willen vesti gen in gebieden als Groningen en Zeeland, waar nu nog weinig intensieve veeteelt plaatsvindt. Alleen al in de provincie Gro ningen is dit jaar tot nu toe voor ruim een miljoen slachtkuikens vergunning aangevraagd. „We hebben niet de illusie dat we die vergunningen kun nen tegenhouden", stelt Jeroom Remmers van Natuur en Milieu. „De Europese Commissie heeft voorgesteld om volgend jaar de Volgens de Dierenbescherming en Stichting Natuur en Milieu leven kip pen in onaanvaardbare omstandigheden. foto anp hans steinmeifr oppervlakte die een kip in een legbatterij krijgt te vergroten van 450 naar 550 vierkante cen timeter. Maar als je dat doet en tevens de sector verbiedt om uit te breiden, dan neemt het aan tal kippen al automatisch met twintig procent af." De maatregelen die de Eu ropese Commissie voorstelt gaan de beide organisaties ove rigens niet ver genoeg. Het Ne derlandse ministerie van land bouw zal met financiële steun aan de boeren moeten zorgen voor een geleidelijke gezond making van de pluimveesector, vinden de organisaties. APELDOORN GPD Wie van het Koninklijk Huis geniet de voorkeur? Uit een steekproef onder 1.750 Ne derlanders van 18 jaar en ou der komt prinses Juliana als winnaar tevoorschijn. Zij krijgt 89 procent van de voor keurstemmen. Haar dochter, koningin Beatrix, volgt haar op de voet met 88 procent. Kroonprins Willem-Alexan- der komt met 81 procent op de derde plaats. Twee jaar ge leden kreeg hij 77 procent van de stemmen. Diens vriendin Emily Bremers, is vanuit het niets op 64 procent gekomen. Prinses Margriet krijgt 76 procent, prins Claus 73 pro cent, Mr. Pieter van Vollenho ven 63 procent en prins Bem- hard tenslotte komt bij de huidige peiling uit op 71 pro cent. OIRSBEEK GPD DEN HAAG ANP Medisch specialisten moeten voortaan medicijnen laten aan schaffen via het ziekenhuis waar zij werken. De maatregel is een van de afspraken in het re geerakkoord om de uitgaven voor geneesmiddelen te beper ken. Ziekenhuizen kunnen hun medicijnen vaak goedkoop in kopen bij de farmaceutische in dustrie. Nu is het nog zo dat pa tiënten die poliklinisch worden behandeld, de voorgeschreven medicijnen in hun eigen apo theek moeten afhalen. Daar zijn ze echter veel duurder. Als de medicijnkosten van specialisten in de toekomst on der het ziekenhuisbudget val len, zullen ze aanzienlijk dalen, zo is de verwachting. De paarse onderhandelaars zoeken al weken naar manieren om de medicijnuitgaven te be perken. Zij zijn bang dat ze an ders de komende regeerperiode veel minder kunnen uittrekken voor verbetering van de zorg. Een andere afspraak om me dicijnkosten te drukken is het aanpakken van apothekers. De ze hebben bij de inkoop van medicijnen een monopolieposi tie. Paars 2 wil het mogelijk ma ken dat ziekenfondsen of parti culiere verzekeraars samen met ziekenhuizen inkoopcombina ties beginnen. Op die manier denken PvdA, WD en D66 300 miljoen gulden te besparen, geld dat ze willen gebruiken voor algehele zorgverbeterin- gen. Europarlement verwerpt rapport fundamentalisme STRAATSBURG ANP Het Europees parlement heeft gisteren een rapport van de Ne derlandse christen-democraat Oostlander (CDA) over religieus fundamentalisme afgewezen. Socialisten en liberalen vinden dat Oostlander te eenzijdig de nadruk legt op de islam. De socialisten beschuldigen Oostlander ervan het christelijk fundamentalisme te negeren. Volgens hen laat de moord op de drie kinderen in Noord-Ier- land en het felle verzet tegen abortus zien dat geen enkele re ligie kan worden uitgezonderd. De liberalen vrezen dat het rap port irritatie zal oproepen in de islamitische wereld. Oostlander betreurt de onder gang van zijn rapport. Volgens hem wijzen de felle reacties er op dat in het parlement niet over religie kan worden gespro ken. Hij hekelde de kritiek van de socialisten. „Ze kunnen geen voorbeelden geven waarbij het christelijk fundamentalisme in botsing komt met de openbare orde, zoals wel gebeurt met het moslim-fundamentalisme. Overigens meent Oostlander dat de angst voor religieus fun damentalisme uit sensatiezucht bewust wordt opgeklopt. echt» De politie Limburg-Noord heeft gisteren in Echt vijftig gedumpte vaten aangetroffen met daarin naar schatting vijf- tot zesduizend liter van een nog onbekende vloeistof. De politie vermoedt dat het om afvalstoffen uit een drugslaboratorium gaat. De technische recherche heeft monsters van de vloeistof genomen. De vaten zijn inmiddels opgeruimd. foto anp fer traugott De belangrijkste smet is verwij derd van de Lambertusschool in het Limburgse Oirsbeek. Justitie ziet af van vervolging van twee onderwijzeressen. Er zijn geen aanwijzingen voor beschuldi gingen dat leerlingen van de ba sisschool seksueel zijn mis bruikt of mishandeld, zo blijkt uit een onderzoek. Wel kwam naar voren dat van leerlingen wel eens monden zijn dichtge plakt. Maar dat is volgens justi tie niet strafbaar. Het pedagogisch onderzoek wijst uit dat er op de school din gen gebeurden die niet thuisho ren in een gezonde onderwijssi tuatie, zoals de onderwijsin spectie al eerder vaststelde. Naast het meermalen dicht plakken van monden bij leerlin gen werden wel eens ezelsoren opgezet. Van kinderen in groep 1 en 2 werden soms tekeningen voor de klas verscheurd, en ze moesten weieens met 'slechte werkstukken' langs bij andere klassen. Een erg lastige klas werd door de leerkracht ver deeld in 'goede' en 'kwaden', ofwel 'hemel en hel'. Eenmaal werd een leerling een doek om het hoofd gebonden en uitge maakt voor 'waswijf Seksueel misbruik is volgens de onderzoekers 'volstrekt on aannemelijk', maar een leer kracht heeft zich wel mogelijk een al te vrij gedrag gepermit teerd tegenover kinderen. Het schoolbestuur wil de twee on derwijzeressen die eerder zijn aangeklaagd laten overplaatsen. De directeur, die al een tijd met ziekteverlof was, heeft aange kondigd dat hij ontslag neemt. Hij krijgt kritiek op de lakse ma nier waarop de school met klachten omgaat. Veel van de overige klachten zouden het gevolg zijn van ver dachtmakingen, roddels en ge ruchten. Zo gingen verhalen rond dat leerlingen zouden worden vastgebonden, plastic zakken over het hoofd getrok ken kregen of werden opgeslo ten in kasten of toiletten. Daar voor vond de commissie geen aanwijzingen. MARKNESSE JELLE BOONSTRA Het drama is voorbij voor zakenman Wim den Hartog (35) uit Marknesse. Na een maand is hij vrijgelaten door de politie in Riyad, de hoofdstad van Saudi-Arabië. Daar was hij op 13 juni opgepakt door een team van zeven politiemensen, met de mededeling dat hij 'binnen een uur weer terug zou komen'. Na ellenlange verhoren en weken van eenzame opsluiting werd hij maandagavond opeens in een auto gezet en naar het vliegveld van de Saudische hoofdstad gereden. Daar kreeg hij een stempel in zijn paspoort, ten teken dat hij nooit meer in het land mag terugkeren. Den Hartog denkt dat zijn 'christelijke activiteiten' de aanleiding zijn ge weest tot zijn arrestatie en die van twaalf Filippijnse christenen. Een offi ciële aanklacht is niet tegen hem inge diend. Hij ontkent doelbewust aan evangelisatie te hebben gedaan, maar geeft toe dat hij tijdens zijn verblijf in Saudi-Arabië - hij werkte als verkoper van klassieke cd's - wel eens een bijbel heeft weggegeven. „Dat kan daar be slist niet door de beugel", aldus de za kenman in een schriftelijke verklaring. Pogingen van de Nederlandse ambas sade om Den Hartog te bezoeken wer den door de Saudische autoriteiten geweigerd. Gisterochtend arriveerde de opge luchte Den Hartog op Schiphol, waar hij werd opgewacht door echtgenote Grietje en broer Dirk, die met het co mité Free Wim alles op alles heeft ge zet om zijn broer vrij te krijgen. Den Hartog zegt dat hij goed behandeld is in gevangenschap: „Ik heb prima ge geten. Kip, vis, lamsvlees en twee keer per week kameel. Bovendien kreeg ik elke dag verse groenten en vers fruit. En ik had een airconditioner, buiten was het 50 graden". Aan de vele uren van verhoor is geen lichamelijk geweld te pas gekomen. Dat werd gevreesd door de stichting Open Doors in Ermelo, die bij kerken een handtekeningenactie op touw zet te en vorige week 35.000 kaarten met de foto van Den Hartog liet drukken om diens vrijlating bij de Saudische ambassade te bepleiten. Bij verhoren is hij wel onder zware psychische druk gezet. De eerste 17 dagen bracht hij door in een isoleercel, zonder contact met de buitenwereld. De luitenant kolonel, die de zaak moest behande len, was echter een 'aardige man', die hem bovendien de telefonische bood schappen van Dirk uit Nederland doorspeelde. Hij werd er met respect behandeld. Na 1 juli verbeterde de situatie zien derogen. Toen werd hij van zijn een zame cel overgeplaatst naar een afde ling met andere gevangen. Daar was ook een televisie, waarop hij de wed strijden van het Nederlands elftal kon volgen. Dat de duimschroeven niet verder zijn aangedraaid, heeft wellicht ook te maken gehad met de behande ling van de zaak door ambtenaren van Buitenlandse Zaken in Saudi-Arabie. „Er zijn contacten op hoog niveau ge weest, die aan het beëindigen van het drama hebben bijgedragen," denkt Den Hartog. „Bovendien hebben tien duizenden mensen in de wereld voor me gebeden. Dat heeft, samen met de publiciteit die er is geweest, zeker ge holpen. Voor de stichting Open Doors is de kous overigens nog niet af. Er zitten nog steeds christenen vast in het land. De twaalf Filippijnen, die samen met Den Hartog achter slot en grendel wa ren gezet, zijn maandag ook uitgewe zen. Overigens zijn ze slechter behan deld dan de Nederlander. Enkelen werden gemarteld, en één van hen moest met vier gebroken ribben in een ziekenhuis worden behandeld, zegt Open Doors. Ook blijkt één van hen zich haastig tot de islam te heb ben bekeerd - een methode om in het Arabische land aan strafvervolging te ontkomen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3