Kwispelend op de modeshow J J Reddingspoging bedreigde boomkikker 1 9,J j f In Natura WOENSDAG 15 JUL11998 160 WK '98 ORANJE T-SHIRTS EN PETJES VOOR 2 DE HOND Ook de hond ontsnapte niet aan de oranjegekte rond het WK voetbal. FOTO CPD Kant en klaarmaaltijden (kip met kerrie of pasta) voor de hond maken het 't baasje gemakkelijk. In de dierenwinkel gaan ze als warme broodjes over de toonbank. foto gpd ALEX VAN HOOF Zijn er grenzen aan de huisdie- rengekte? Waarschijnlijk niet, want in de Verenigde Staten krijgen gecastreerde honden plastic testikels: een volronde balzak oogt mooier. Nederland se baasjes tikken tegen hun voorhoofd bij zoiets, maar ook in ons land worden met de vier voeters vreemde wegen bewan deld. Neem de roadshow van The Eu ropean Petretailer, een detail handelsorganisatie met een aantal dierenwinkels. Op ver zoek van winkeliers trekt een groep getrainde honden door het land om op locatie mode shows te geven. „Onze honden vinden het leuk om aan een modeshow mee te doen. Ze lo pen kwispelend over de catwalk en genieten van alle aandacht", zegt woordvoerster Carla van Aalst. Paraderend over de cat walk tonen viervoeters nieuwe alternatieven voor de oude be kende hondendeken. Hedendaagse hondenkleding moet vooral opvallen, want de collecties bestaan onder meer uit regenjassen, in verschillende kleuren met capuchons, zwarte leren pakjes, trouwjurken, oran je voetbalkleding met mouwen en diverse soorten petten. Van Aalst legt uit: „Baasjes kopen re gelmatig een nieuwe modieuze jas: het is logisch dat het aan bod hondenkleding ook wordt uitgebreid. Met vermenselijking van de hond heeft deze ontwik keling niets te maken. Tijdens een show is het publiek enthou siast en de kwispelende staarten maken duidelijk dat de dieren blij zijn: dan is toch alles in or de." Een blik op de staart is ook voor Monique van de Ven, mede werkster van het Italiaanse be drijf IV San Bernard, voldoende om met een hond aan de slag te gaan. Hierbij draait het niet om kleding, maar om een schone, gekleurde en lekker ruikende vacht. „Wij verkopen onder meer parfums en mascara voor honden. Wanneer de staart flink beweegt, kan ik de hond opma ken. Een stijve staart tussen de benen of een grommende bek betekent dat ik moet stoppen." De Mascara-lijn 'Dogs in Co lors' telt een reeks kleuren voor op bijvoorbeeld de kruin van een hondenkop. „Een paar rode strepen op de vacht combineert prima met een rode halsband. Het geeft de hond een vrolijke uitstraling en die komt met na me bij feesten goed van pas. Wanneer de hond lol heeft, deelt ook het baasje in de pret." In Italië en Spanje schijnt de mascara goed te verkopen, maar ook Nederlandse baasjes raken volgens Van de Ven in de ban van hondencosmetica. Het bedrijf heeft een compleet as sortiment verzorgingsproduc ten, zoals shampoos met vita minepreparaten en middelen met sporenelementen en pla centa-extracten voor honden en katten met huidproblemen. Baasjes kunnen zelf hun vier voeter grondig reinigen en in de watten leggen of ze brengen hem naar een schoonheidssa lon voor huisdieren. In het Zeeuwse Amemuiden staat de eerste. Eigenaar Rita Zuidijk was jarenlang trimster, maar met de producten van IV San Bernard in huis is haar bedrijf veranderd in een 'beautysalon'. Op verzoek stopt ze een vier voeter in bad, geeft hem daarna een massage, knipbeurt en een behandeling met bijvoorbeeld verzorgende oliën. „Dat is voor veel honden geen overbodige luxe, want de problemen ne men toe", vertelt Zuidijk. „Een gezonde huid is blank. Vanwege de milieuverontreiniging, zure regen en uitlaatgassen krijgen echter steeds meer honden last van allergieën en een zwarte, dode huid. Goede verzorging en voeding kunnen dit enigszins voorkomen." Voeding voor honden bestaat niet alleen uit brokken. De Am sterdamse dierenwinkelier en traiteur Stanley van Loggem speelt handig in op een trend uit de mensenwereld: kant-en- klaarmaaltijden. In zijn zaak kunnen baasjes snel een warme hap zoals kip met kerrie en cannelloni voor hond en kat uit- zpeken. Jonge tweeverdieners met te weinig tijd vormen het leeuwendeel van de klanten kring. „Ik vertel dat ze de hond regelmatig een kauwbot geven, want zachte warme voeding is niet goed voor het gebit", zegt Van Loggem. In zijn winkel wordt duidelijk hoeveel geld sommige baasjes aan een huisdier spenderen. Er hangen onder meer halsbanden van ruim driehonderd gulden per stuk, speciale hondenpara plu's en zeer dure kattenledi- kanten. De winkelier: „Mascara, batmanpakken en trouwjurken zijn onzin, bazen moeten hun hond of kat als een dier blijven zien. De producten die op de markt komen voor huisdieren worden weliswaar steeds gek ker, maar slechts een klein aan tal mensen schaft die aan. Ne derlanders zijn nuchter: een hond met mascara en een re genjas heb ik nog nooit op straat zien lopen." De Dierenbescherming houdt met argwaan de ontwikkeling rondom huisdieren in de gaten. Plastic testikels zijn hier nog niet op de markt en een hon denhuwelijk, dat vorig jaar in de Verenigde Staten plaatsvond, staat niet voor de deur. Maar volgens een woordvoerder van de Dierenbescherming worden honden en katten ook in Neder land steeds vaker een vermaak sobject. Dat komt, doordat met name de groeiende groep al leenstaanden en ouderen bij een huisdier warmte en gene genheid vinden. „Oudere mensen zeggen vaak dat ze alleen nog maar voor hun hond of kat leven", stelt Mar griet Thegelkamp, die werkt bij een ziektekostenverzekeraar voor huisdieren uit Enschede. Twintig jaar geleden hadden zesduizend bazen bij haar be drijf een polis afgesloten, tegen woordig zijn er dat honderddui zend. „Dierenbezitters willen goede voorzorgsmaatregelen voor hun hond of kat nemen. Wanneer iets met de gezond heid mis is, moet geld voor een medische oplossing geen groot probleem zijn." Sommige huisdieren boeken dankzij de nieuwe positie in de samenleving financieel succes. Millie bijvoorbeeld, de hond van de voormalige Amerikaanse president George Bush, ver diende in 1991' met haar te boek gestelde mémoires meer geld dan het baasje. De inkomsten gingen echter naar de echtge note van Bush, die het leven van de spaniël heeft opgeschre ven. Voor mémoires over Buddy en Soeks, respectievelijk de hond en kat van president Clinton, is het nog te vroeg. Zij ontvangen echter al wel jaarlijks duizenden brieven van bewonderaars en hebben een eigen fanclub. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Staat niet open voor poëzie (5); 3. Zij bevindt zich in dit werkgebied (5); 4. Neem van ons het honderdste deel! (4); 7. Aangegeven en ge volgd door een setter (5); 10. Achterna (9); 11Buitengewoon, het is niet laag! (8). Verticaal: 1. Verlangen naar een saai wapen (7); 2. Plaats om op te blazen (5); 5. In deze loods worden de punten gedeeld (6); 6. Houden van streepjes (6); 8. ver trouwd met een verward genie (5); 9. Water van geschikte go den (5). Zijn metgezel boog zich over de kuil en trok heer Ollie opnieuw uit de duisternis tevoorschijn. 'Kom, kom!' riep hij uit. 'We blijven lachen, vriend! Dan doet het geen pijn. Be denk, dat er een les verborgen is in alles wat je meemaakt. Zoek de licht kant, dat is mijn motto.' 'J-ja, ja', sta melde heer Bommel. 'M-maar ik heb een teer gestel... ên ik ben lelijk ge kneusd, dat voel ik. Dit is nu al de tweede keer, dat ik vannacht gevallen ben... Ach, ik had nooit naar de bre- kels moeten gaan.' Hij zweeg plotse ling omdat hij door een invallende gedachte getroffen werd en hernam toen aarzelend: 'H-hoe zei u nog maar, dat u heet?' 'Brekel', verklaarde de ander. 'Lieven Brekel. Een beken de naam, vandaag de dag. Je weet wel, de ontwerper van witter dan wit te wasmiddelen, modder-afstotende vloeren, afwasmachines en andere huishoudelijke apparaten die het le ven van de huisvrouw helpen ver lichten. Want dat heb ik mij tot taak gesteld: zonneschijn en vrije tijd, ook voor de vrouw, die al te lang een sloof is geweest. Momenteel ben ik bezig met een automatische baby verzorger...' Zo babbelend sprong hij veerkrachtig over een gevallen' tak die over het pad lag. Helaas, heer Ol lie, die hem verward volgde, zag ook deze te laat en opnieuw stortte hij dreunend ter aarde. 'Haha, we blij ven lachen!' riep de heer Brekel haas tig uit. 'Maar jij moet wel een zwarte kijk op het leven hebben, vriend! Het wordt tijd, dat wij eens samen pra ten.' PETER DE JAEGER In West-Zeeuws-Vlaanderen probeert men de bedreigde boomkik ker te redden, door vóór het jaar 2000 drie- tot vierhonderd bio topen aan te leggen of te herstellen. Belangrijkste voorwaarde voor overleven is de onderlinge verbinding van gebieden waar de kikker nog voorkomt. Daardoor zouden ook andere zeldzame amfibieën een grotere overlevingskans krijgen. De boomkikker is een zeldzaam, felgroen kikkertje dat bij zonnig weer vaak in bomen en struiken is te vinden. Om goed te kunnen klimmen zijn vingers en tenen voorzien van een soort zuignapjes. De boomkikker is vooral 's nachts actief. In het voorjaar reikt 's avonds het luide gekwaak van het mannetje honderden meters ver. De boomkikker komt in Nederland alleen nog voor in Noordwest- Overijssel, de Gelderse Achterhoek en in Zeeuws Vlaanderen. In elk ■■Hi L P u 7 1 2 3 7 8 10 gebied zitten hoogstens vierhonderd dieren. „Dat is veel te weinig om te kunnen overleven", zegt Peter Maas van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. „Er moet snel wat gebeuren voordat het te laat is." Voor West-Zeeuws-Vlaanderen is eind vorig jaar door de provincie Zeeland een actieplan opgesteld, uitgevoerd door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Het reddingsplan bestaat uit aanleg en herstel van kleine biotopen, zoals veedrinkputten en poelen met een gemiddelde doorsnee van twintig meter. Inmiddels is al een derde van de geplande waterpoelen gegraven. Er is een miljoen gulden beschikbaar voor dit project, waarvan het ministerie van landbouw en natuurbeeheer ruim de helft betaalt. „Geld is er in principe genoeg. Maar er is te weinig ruimte beschik baar om de boomkilcker een veilig gebied te geven. Daarom zijn er dringend maatregelen nodig binnen het overgebleven versprei- S T HEINZ dingsgebied. Geïsoleerde biotopen, met slechts enkele kikkers, zijn ten dode opgeschreven. Natte en droge leefgebieden moeten elkaar afwisselen. Dat geeft de beste garantie voor overleven", aldus Maas. Dat blijkt wel uit de drie belangrijkste concentraties boomkikkers in het gebied. Rond de dorpen Aardenburg, Retranchement en Cadzand leven populaties van ruim honderd exemplaren bij elkaar, verdeeld over een tiental putten. Maas: „Ideale situatie zou zijn om die kerngebieden met elkaar te verbinden. Op die manier ontstaat een superbolwerk. De verbeterde biotopen zijn overigens ook bedoeld voor andere zeldzame amfibieën, zoals de rugstreeppad, groene kikker en kam- salam ander. TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger REDACTIE: SASKIASTOELINGAtQ Inzaaien 1 De meeste wilde planten in voormalige hooi- en duingrj den komen niet vanzelf terug. Dit komt omdat het meesi van de veertig tot zestig graslandplanten niet langer dan: jaar overleeft in de grond. „De enige remedie om soorten te krijgen is inzaaien, maar dat ligt heel gevoelig bij Staats beheer. Die wil nog steeds geen menselijk ingrijpen in de tuur", zegt biologe Renée Bekker, onlangs gepromoveerd de Rijksuniversiteit Groningen. De biologe bestudeerded overleving van zaden in de bloemrijke hooilanden langs! Drentse Anloërdiepje en de duinvallei de Kogelwieck op] schelling. Uit genomen bodemmonsters bleek dat het za« minder dan vijf jaar meegaat. Inzaaien 2 „Waar vroeger planten groeiden die nu verdwenen zijn.r oeverkruid, waterpunge en pemassia op Terschelling eni koeksbloem, dotter en ratelaar in Drenthe, kunnen nogz in de grond zitten. Met gerichte maatregelen hoopt de ru beheerder dat de soorten vanzelf terug komen. Maar dat vergeefs", meent Bekker. Staatsbosbeheer wil herstel van tenrijke graslanden bereiken door de bodem voedselarm maken. Een misvatting, volgens Bekker. „Door te stoppej bemesting, direct afvoeren van het maaisel of het plaggen de bovenste toplaag wordt de voedselsituatie goed, maai gewenste soorten blijven uit." De overheid wil het zaadlc laten verspreiden door wind, water, zoogdieren en vogels ker: „Waarom de beheerder niet een handje mag helpen! voor mij een raadsel. Inzaaien is echt de enige mogelijk^ om uitsterven van zeldzame plantensoorten te voorkome Menselijke mest I Het gebruik van menselijke mest kan de gebruikelijke problen met mest van varkens of rioolslib voorkomen. archï De Deense landbouwuniversiteit gaat het gebruik van rat lijke ontlasting voor bemesting onderzoeken. Menselijke bevat geen zware metalen, een groot voordeel boven het| bruik van rioolslib of varkensmest. Bovendien is het stiks fosforgehalte beter in de hand te houden. Professor Gada tinga, hoogleraar Milieutechnologie aan de Landbouwun teit Wageningen, juicht het Deense onderzoek toe. „Vroej werden urine en uitwerpselen volop gebruikt. Uit ervarin ten we dat het goed spul is. Alleen wetenschappelijk is dai nooit aangetoond." Zelf zou hij ook graag dergelijk ondei verrichten. Toepassing van menselijke uitwerpselen inde bouw is volgens Lettinga uiteindelijk veel goedkoper. Menselijke mest 2 Dure zuiveringsinstallaties worden overbodig. En toilette kunnen volgens Lettinga veel beter rechtstreeks wordena sloten op kleinschalige vergistingsinstallaties, die door es meer boeren kunnen worden gebruikt. Volgens Lettinga! na vergisting door natuurlijke bacteriën een prima produ! over. „Er zitten geen zware metalen in. En mogelijke zieb wekkers worden door het gistingsproces om zeep geholpt Maar het beschikbare onderzoeksgeld wordt volgens deb leraar opgeslokt door grootschalige zuiveringssystemen., gaat in Nederland niet om technologie, maar om socioloj stelt Lettinga. Daarom verwacht hij niet dat toepassing ra menselijke mest snel zal gebeuren. „Daar gaan nog wel ei paar generaties over heen. Maar ik ben ervan overtuigd, i! eens zover komt." Buizerds in nood Het kerkelijk pinksterfeest in Wijnjewoude verstoort al ee aantal jaren het nest van een buizerdpaar. De jongen won elk jaar dood op het nest nabij de feesttenten aan de rand het bos gevonden. De buizerds zoeken namelijk het eten' hun kroost op het terrein vYaar het feest wordt gehouden duurt vijf dagen voordat de tenten voor het feest zijn opgf bouwd en afgebroken. In de tussentijd krijgen de jongeni eten en sterven, omdat hun ouders het terrein niet opgaai gelwachters hebben dit jaar voor het eerst de jongeren bij voerd. Ze legden tijdens het feest 26 eendagskuikens in he nest. Hierdoor overleefde een jonge buizerd het feest. De; vogel is door de vogelaars geringd. Algen in ijs Zelfs in dikke ijslagen op de zee rond Antarctica leven bis algen. De vondst geeft wetenschappers de hoop, dat zeoc de deels met ijs bedekte planeet Mars en de Jupitermaaiii pa vormen van leven kunnen vinden. Dit staat in het weia schappelijk vakblad Science. De Amerikaanse onderzoek John Priscu en zijn team vonden in de McMurdo-valleiop tarctica kolonies microben in dikke ijslagen, die noginsü waren tot fotosynthese en ontbinding. De blauwe algen t* den zich in 'zakjes' water, zo'n twee meter onder de opp^ te van het ijs. De omstandigheden in dit gebied lijken steö die van Mars en Europa. S3 "S Een reddingsvest voor de hond die regelmatig met het baasje gaat zeilen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20