De krasse knar als WEER Het Gesprek van de Dag 'Jacht' op Bouterse De verloren Feyenoord-Ajax van Nicole Edelenbos In het spoor van Gérard Depardieu WOENSDAG 15 JULI 1998 COMMENTAAR Aan het kat-en-muis-spelletje tussen Desi Bouterse en Nederland komt voorlopig geen einde. De gewezen Surinaamse legerleider is niet van plan op te houden met reizen integendeel, zo liet hij gisteren nog eens nadrukkelijk weten. Hij gaat waar en wanneer hij wil, al zit een trip naar Den Haag er voorlopig niet in. 'Binnenkort ben ik weer weg. Dan weet men dat', aldus Bouterse. De buurlanden van Suriname staan niet te trappelen om de 'advi seur van staat' te arresteren. Het hemd is nader dan de rok. Neder land is ver weg, de hele zaak is erg onduidelijk en met Suriname moet dagelijks zaken worden gedaan. Bouterse heeft ook gezegd dat de Nederlandse onderzoekscommissie, die moet bezien of hij indérdaad betrokken is geweest bij drugssmokkel, bij hem niet wel kom is. Het maakt van het op Nederlands verzoek uitgevaardigde internationale opsporingsbevel een farce. Het is tijd voor een herbezinning. Suriname is zelf de eerst aange wezene om Bouterse aan te pakken. Zo lang de voormalige legerlei der in eigen land nog een machtsbasis heeft, hoeft Den Haag niet op succes te rekenen. Nederland zet zichzelf met de onbeholpen jacht op Bouterse daarom voor schut. Den Haag verliest aan ge loofwaardigheid en aanzien, terwijl Bouterse gezien zijn succesvol le uitstapjes naar Brazilië, Trinidad en Guyana alleen maar aan po pulariteit wint. David die het tegen Goliath opneemt. Niet hij, maar Nederland heeft op deze manier last van het opsporingsbevel. Bovendien worden de toch al broze betrekkingen met Suriname en de buurlanden geschaad. En er zijn waarachtig wel belangrijker vis sen te vangen dan een betrekkelijke kruimelboef als 'Bouta'. Op slechts een paar duizend kilometer van Nederland bij voorbeeld lo pen twee Bosnische-Servische oorlogsmisdadigers rond (Mladic, Karadzic), binnen handbereik van NAVO-militairen (inclusief Ne derlanders). Nederland doet er goed aan zich over hen druk te ma ken, niet in de laatste plaats omdat generaal Mladic zijn terreurda den in en rond Srebrenica mede heeft kunnen verrichten door Ne derlands falen. NSt „Sporen van Gérard Depardieu? Madame de directrice van het lokale toeristenbureau kijkt de bezoeker aan alsof die van een andere planeet komt, en zegt dan misprijzend: „Nee mon sieur, u vindt hier geen enkel spoor van Gérard Depardieu." Toch is Chateauroux onbetwist de geboortegrond van 's we relds beroemdste Fransman. In Londen kan de toerist in de be bloede voetsporen treden van Jack de Ripper, in Médan staat het geboortehuis van schrijver Emile Zola open voor een ieder die betaalt. Maar in Chateau- roux, dat wel een leuke attractie kan gebruiken? Niets. De directrice van de lagere school Jean Moulin, waar Gé rard destijds leerde lezen en schrijven, weet wel waarom. „De jaren die Depardieu hier doorbracht", zegt ze, „waren niet zijn meest glorieuze." Op de school is niemand meer die kleine Gérard nog heeft on derwezen, maar een groot ge noegen kan dat niet zijn ge weest. Gérard was geen briljan te leerling, wat wellicht de re den was dat hij de school nooit afmaakte. Nog voor zijn twaalf de had hij zijn biezen gepakt en was hij naar Parijs vertrokken om nooit meer een school van binnen te zien (hij nam alleen nog acteerlessen). Dit alles kon hem er niet van weerhouden om vorig jaar de hoofdrol te spelen in 'Le plus beau métier du monde', een film over het schone beroep van leraar. Gérard Depardieu was dan een mislukkeling op school, daar buiten stond hij zijn mannetje. Zijn jeugd in Chateauroux bracht hij door met vernielen en stelen, en als hij geen acteur Morgen regen De strijd tussen Ajax en Feyenoord kent vele memorabele ontmoetingen, maar het jongste treffen lijkt alle vorige te gaan overtreffen. Feyenoord wil af van direc teur algemene zaken mr. Nicole Edelen bos om haar relatie met Ajax-collega Maarten Oldenhof. De Rotterdamse kan tonrechter moet zich begin volgende maand over deze kwestie buigen. In hoeverre een privérelatie aanleiding kan of zelfs mag zijn voor ontslag, daarover verschillen de meningen. In de voetbal wereld voeren maar al te vaak emoties de boventoon. In dat licht bezien staan de zaken er voor Edelenbos niet best voor. Want wie als directeur van Feye noord tussen de lakens kruipt met de di recteur van Ajax die pleegt hoogverraad. Maar waarom zou zo'n Ajax-Feyenoord- relatie eigenlijk niet kunnen? Zijn er niet genoeg soortgelijke voorbeelden? Die zijn er. Advocaten en rechters, crimine len en advocaten, persvoorlichters en journalisten, noem maar op. De edelachtbare kantonrechter krijgt nog een flinke kluif aan 'de zaak Feye noord versus Edelenbos', zo voorspellen juristen. Datzelfde geldt voor Feye- noords voorzitter Jorien van den Herik. Hij zal moeten aantonen dat de relatie van zijn directeur de belangen van Feye noord schaadt. En, zo is een veel gestel de vraag, waarom moet Edelenbos han gen en blijft het stil in het Ajax-kamp? Dat Feyenoord en Ajax concurrenten van elkaar zijn, is duidelijk. Beide ijveren voor 's lands hoogste voetbaleer. Beide zijn ook wereldwijd op zoek naar nog betere spelers en laten geen kans onbe nut elkaar in die speurtocht af te troe ven. Vorig jaar nog kaapte Ajax op Schip hol voor de neus van Feyenoord de Cos- taricaan Ledezma weg. Maar Feyenoord en Ajax zijn óók strijd makkers. Hun voorzitters Van den Herik en Van Praag zijn goede vrienden van el kaar. Zij aan zij streden Ajax en Feye noord ruim een jaar geleden tegen de te levisiezender Sport7 en de nu in op spraak geraakte directeuren werken ook eendrachtig samen aan de oprichting van de nv Eredivisie. Volgens arbeidsrechtdeskundige mr. P.EAM. Gerritse van Gerritse Poelman Advocaten in Tilburg staat Feyenoord zwak, maar vermoedelijk zal de kanton rechter tóch besluiten de arbeidsover eenkomst van Nicole Edelenbos te ont binden. Want de arbeidsverhoudingen tussen de directeur en Feyenoord lijken goed verstoord. Volgens mr. Gerritse mag een werkgever zich niet mengen in de privésfeer van de werknemer. „Tenzij het bedrijfsbelang in het geding komt," tekent de jurist daarbij aan. „De grond wet geeft het recht op eerbiediging van persoonlijke levensomstandigheden. Die wet is met voeten getreden door Van den Herik." Mr. Gerritse onderschrijft niet het door Feyenoord-voorzitter Van den Herik aangevoerde argument van concurren tie. „De punten worden in het voetbal op het veld verdiend," legt hij uit. „Feye noord en Ajax hebben als clubs elk een aparte uitstraling. Zij bijten elkaar niet. Volgens mr. Gerritse had Feyenoord als werkgever een heleboel ellende kunnen elimineren.Als goed werkgever had Feyenoord de relatie kunnen aanvaar den maar kunnen stellen er niet blij mee te zijn," legt hij uit. „Men had vervolgens mevrouw Edelenbos uit de projectgroe pen kunnen halen zodat ze geen direct contact meer heeft met de bewuste di recteur van Ajax. Zo'n handelwijze is als goed werkgeversschap te kwalificeren. Als Feyenoord en Edelenbos de ont slagaanvraag begin volgende maand voor de kantonrechter betwisten, ligt volgens mr. Gerritse de bewijslast bij de club. „Feyenoord zal moeten aantonen dat er sprake is van belangenverstrenge ling en dat het instandhouden van de ar beidsovereenkomst niet langer houd baar is. Ervan uitgaande dat mevrouw Edelenbos haar werk goed doet, denk ik niet dat dat Feyenoord lukt. Mevrouw Edelenbos is zelf advocate geweest en advocaten kunnen zaken goed schei den," vervolgt mr. Gerritse. „Feyenoord heeft, denk ik, geen direct en indirect be wijs dat zij haar werk niet goed heeft ge daan. Maar heel zwaar weegt dat de ar beidsverhoudingen zijn verstoord," con- Nicole Edelen bos. FOTO CPD cludeert hij. „Maar ze zijn wel verstoord door de publiciteit." Ontbinding van de arbeidsovereenkomst door de kantonrechter ligt dan ook voor de hand, vindt mr. Gerritse. Wat rest is de hoogte van de afkoopsom. De wet zegt dat die schadevergoeding in rede lijkheid moet worden vastgesteld. „In de praktijk," zegt de jurist, „komt het door gaans neer op één maandsalaris per dienstjaar. Maar gezien de publiciteit zal er wel met een hogere rekenfactor wor den gewerkt. Daar ligt een mooie taak voor de advocaat van mevrouw Edelen bos." alexander bakker Een gevangene in se staat Californië joen gulden schad omdat de rechter h behandeling van stroomstoot heeft laf nen. De 48-jarige RONNll was gepakt voor het: een buisje aspirine.: den was hij weieens weest tegen gezags om droeg hij tijdens zaak de zogenaamds doods', een speciale mee het lichaam van onder stroom gezetlt 1 Agressief was Ha« niet, maar wel praatt H zo vond de rechter.) rende acht seconden volt door Hawk ins he Hawkins wil nu vijfti, dollar, duizend dolls zend gulden) voor eli te verduren heeft gef In de Amerikaansesj is gisteren een van dl gers van het McDona urn, RICHARD McDD leden. Hij werd 89ji opende samen met a Maurice in 1940 in! dino, Californië, eenf restaurant. Na de or ze over op een self-sJ restaurant met friet® gers. Tien jaar later* ze de rechten aaneJ die de eerste echte'1 in de huidige stijl opi Plaines, llliois. Kroc onderneming uit tot satie met 23.000veE 111 landen. Maurice McDonald,: als 'Mac', overleedr LE TOUR SUR PLACE Dagelijks wordt in deze ru briek de finishplaats van de Tour de France voor het voet licht gehaald. Morgen stopt de Tour in Chateauroux. was geworden, zou hij naar ei gen zeggen nu 'een moorde naar' zijn geweest. In 1978 vertelde Depardieu te gen het Amerikaanse blad Film Comment in een opwelling van openhartigheid over zijn jeugd in Chateauroux, waar hij als 9- jarige betrokken zou zijn ge weest bij een verkrachting. De pardieu zei later dat de journa list hem verkeerd begrepen had, maar deed verder geen enkele poging zichzelf mooier voor te doen dan hij was. Verkrachter, nee. Kleine crimineel, ja. In de straat tegenover de school Jean Moulin in de volkswijk Omelin woont nog altijd een van zijn zussen. Madame Ou- vrou herinnert zich niet veel van de jonge Gérard, die zeven jaar ouder is. Gérard vertrok uit het ouderlijk huis, toen zij nog in luiers rondliep. Dit wil ze echter wel kwijt: „De media schrijven maar wat. Het is waar dat hij niet zo mooi is als Leo nardo Di Caprio. Maar Gérard heeft nooit in de gevangenis ge zeten. En u denkt toch niet dat een 9-jarig jongetje in staat is tot een verkrachting?" cees vanzweeden Nederlands 'in dier voege' verrijkt door 'vrije jongens' Koot en Bie Volgens Ewoud Sanders heb ben Kees van Kooten en Wim de Bie de Nederlandse taal ver rijkt met zeker veertig woor den en uitdrukkingen. Maar onder- én overschat hij deze volgens hem 'unieke prestatie' niet? Bij de Haagse handbalvereni ging Hellas zitten de positivo's in het bestuur. En een paar on vermijdelijke regelneven zorgen steeds weer dat het alsnog goed komt met de barploegen, kassa diensten, het clublad en de be geleiding van de teams. Het zal de leden een zorg zijn dat de termen positivo en regelneef komen uit de koker van Van Kooten en De Bie. Als er maar mensen gek genoeg zijn om te besturen en de zaken te regelen. De taal van Van Kooten en De Bie is gemeengoed geworden. Ze hebben keihard en succesvol toegeslagen in de Nederlandse taal. NRC Handelsblad-journa list Ewoud Sanders dook in de digitale bestanden van NRC, de Volkskrant, Trouw, Algemeen Dagblad, het ANP en tientallen regionale bladen en kwam bo ven met 'zeker veertig' woorden en uitdrukkingen waarmee het duo de Nederlandse taal heeft verrijkt. Woorden en uitdrukkingen die zijn gaan leven in de taal, door gebruik, aanpassing, uitbrei ding. De regelneef kreeg er een regelnicht bij. Doemdenken (verzonnen in de jaren tachtig) bleek een perfect woord bij de beschrijving van de situatie in de jaren dertig. Sanders noemt dat in het juli- augustusnummer van Onze Taal een 'unieke prestatie'. Maar is dat zo? Is dat uniek? Is veertig veel? Onderschat hij het aantal niet? Zou clichémannetje Van Kooten niet meteen den ken: 'Wat wênag'? En denkt Haagse Harry met talloze ande re landgenoten niet: „Kap Nah, ik ken dah veel meah"? Met een blaadje en een pen onder hand bereik overstijg je de veertig êÊt Kees van Kooten en Wim de Bie toch makkelijk? Sanders sluit dat absoluut niet uit. „Geef ze me maar, als je ze weet", zegt hij. Het is een niet te negeren uitdaging en je komt, zo blijkt in de praktijk, al gauw een eind. Zo waren F. Jacobse en Tedje van Es onder meer goed voor 'had u al koffie ge had?', 'neutronenkorrels', 'god ver de godver basterdsuiker', 'winterklaar maken', 'blad- schurft', 'houd je muil Van Es'; 'en dan een liter bulgaarse yo ghurt na', 'in commissies zitten lullen', 'dat Den Uyl geen En gels ken?' en 'samen voor ons eigen'. Tien stuks. Tel daar de Clichémannetjes bij op met die prachtige conferen ce over seksuele problemen waarin een schier eindeloze reeks aanduidingen om 'de daad' te omschrijven passeerde. Ze rolbezemden, gingen van bil, kierden, peilden roompotjes, maakten de oudste beweging ter wereld. En als de wereldwij ze van de twee 'door zijn rem men schoot', dan zag hij: lam metjes, blauwe zwaailichten, stjromende bergbeken, gevulde koekenDe andere kwam daar nooit aan toe, want die dacht er in het heetst van de strijd altijd aan dat hij 'nog een lepelrekkie moet ophangen" en dan zat hij weer met 'maatje pink'. En passant kreeg het 'nachtkastje van pallisander' een andere klank en 'het moyenne' een betekenis buiten het biljarten. Dan had je Cor van der Laak, die het had over Te café d'Ab', de 'fopknop' van de verkeers lichten, 'zeldzame zangplaten', 'een dame zonder schoteltje is geen gezicht'. De Vieze Man kreeg vaak 'ballen in zijn buik' en wilde er bij een typetje van De Bie bijhoren door steeds te zeggen 'in dier voege'. En het was oud-mijnbouwingenieur Walther de Rochebrune die woest opmerkte 'volledig self supporting' te zijn, al woonde hij 'in het tuinhuis van mijn moeder'. Totaal 27, nog zonder de bekakte zussen, Koos Koets en zijn maatje Robbie Kerkhoff, de dikke tandeloze zwerver en al die andere types, zonder een doublure met Sanders' top tien en de 29 andere voorbeelden in zijn artikel. Toch moet je uitkijken met po gingen de invloed van de vin dingen van Van Kooten en De Bie op de Nederlandse taal op te blazen tot oncontroleerbare omvang, meent hij. „Je kunt bij de spreektaal niet meten in hoeverre hun woorden en uit drukkingen in heel Nederland algemeen zijn geworden. Fans zullen ze veel gebruiken, maar anderen helemaal niet." San ders kwam aan zijn oogst van ruim veertig vondsten van het duo en woorden/uitdrukkingen van anderen die dankzij de twee alom gebruikt worden via kran ten en tijdschriften. Voorwaarde was, uiteraard, dat een verwij zing naar Van Kooten en De Bie moest ontbreken. Het moest dus gaan om personen die wer den vergeleken met wethouder Hekking, dr. Clavan of als typi sche regelneef danwel krasse knar werden neergezet. „De kranten en tijdschriften zijn het enige objectieve instrument om de invloed op het Nederlands van Van Kooten en De Bie te meten", verklaart hij de op het oog bescheiden oogst. Van een overschatting van de invloed van de twee tv-makers- /komieken/ schrijve ders overigens ooki „Ruim veertig is qui heel uniek. NiemaiK veel. Wie nog een buurt komen, zijnM Toonder en tv-makt Schippers." Hetvoo Toonder (goedvooi jaren TomPoes) on: volgens Sanders mo succes van Van Koo en Bie maar zeer ten de volg is van hun nadi aanwezigheid op tel boekhandel (boekei bescheurkalenders! he plaat. „Toonder is op televisie geweest Het succes zit 'm vo zi ders in het vakmarc dj Van Kooten en DeB o feilloos gevoel voorl ion schrijft hij in het arti orl ze vervolgens op eet er kende manier de dr ken. Daarnaast zijn woon populair bij et rijke groep." Met da doelt hij op jeugd, ji schrijvers, politici et schappers. Met de verspreiding wel snor. Het succei uit de top tien, ging! het woord op de loo: hij 'oudere jongere' Het woord maakte: zo veel opgang, dan [f vergeten is dat hete van het duo. Met 'w K overigens geen eiget scoorden ze 609 kee regelneef (304), dek 1C ren (245) en de postDI zijn het de bekendst Sl den van de invloed^ Kooten en De Bieof Maar de lijst 'K&B is lang. In een overe maanden te verschï zal Sanders er veert alfabetische volgons ren, compleet metb herkomst en andere waardigheden. erik huisman Wil Buys is met vakantie. De tv-recensie zal in de zomermaanden dan ook niet verschijnen. Begin september pakt Buys de draad weer op. Mussen Gisteren was het rond de middag slechts 13 tot 14 graden. Omdat het later in de middag nog wat opklaarde steeg het kwik nog tot 16 a 17 graden. De normale maximumtemperatuur voor midden juli is 19 tot 21 graden. De depressie die verantwoordelijk is voor het koele weer, trekt nu verder naar het oosten. In de westelijke stroming trek ken storingen van de Atlantische Oceaan naar West-Europa. Vanavond en vannacht is het vrijwel overal droog, morgen zorgt een nieuwe oceaanstoring voor perioden met regen. De zuidwestelijke wind is meest matig.- De middagtemperatuur komt uit op 18 graden. Vrijdag is het op de meeste plaatsen droog en met 19 graden boekt de temperatuur een graadje winst. Zo stevenen we met koel weer af op de Hondsdagen, die zondag be ginnen. De ster Sirius in het sterrenbeeld Grote Hond komt dan tege lijk met de zon op en voor onze voorouders brak een tijd aan waarin door het vaak warme en vochtige weer etenswaren snel bedierven. jos broeke De constante factor in een snel veranderende wereld is de huis mus. Altijd aanwezig, brutaal en vertrouwd. Natuurtalent in overleven. Kruimeldief uit roe ping. Zo leek dat tenminste. Maar het is allemaal maar schijn. Ook de mussen zijn in eens een bedreigde diersoort, meldt de krant Zouden ze met hun honderdduizenden tege lijk ineens vanwege de hitte dood van het dak zijn gevallen? Dat lijkt niet erg plausibel als ik in juli 1998 de herfststormen te gen de ramen hoor beuken en de thermostaat van de verwarming spontaan hoor aanslaan. Het moet wat anders zijn met die mussen. De wereld van de vogel bespieders staat voor een raadsel. Het is achteraf gepraat maar er HAN MULDER was me eigenlijk al het een en ander opge vallen. Wanneer ik me rond het middaguur wel eens steels ontdeed van de boterhammen die een zorgzame echtgenote onvermoeibaar steeds maar blijft smeren dan kwamen daar nooit meer mussen op af. Op het sombere te gelterras van het vroegoude overheidsge bouw waar ik mijn dagen met wisselend succes zin en inhoud tracht te geven, zijn het de meeuwen die de dienst uitmaken. Op af stand gevolgd door duiven en dan een hele tijd niets. Geen mussen in elk geval. De stad is vol gebouwd, zeggen de kenners. Er is geen plaats meer in de herberg voor de mussen. Glas en beton, maar geen kier of gat. Vandaar. De mussen verhongeren en ontwikkelen hoogtevrees; allemaal gevleu gelde Bergkampjes met vliegangst. Maar is dat wel zo? Waar zijn alle kadavertjes dan, met pootjes omhoog, met de ogen gebroken, met de snavel dof? Nergens gezien. De mus sen zijn gewoon geëmigreerd naar prettiger oorden. Zoals de grote-stadsmens een ver pieterde zomer op de camping met spiritus om de barbecue aan de praat te houden, prefereert boven zijn woonkazerne met de Ikea-inbouwkeuken. Vooreen gemiste pe nalty behoef je in elk geval niet tien hoog thuis te blijven. Zo wordt de huismus zeld zaam. Omdat alles stroomt en verandert, zoals een wijze Griek al enige eeuwen voor Christus vaststelde, lopen er tegenwoordig in de klei ne uren vossen door de straten van mijn woonplaats Scheveningen. Misschien zijn ze en passant ook wel verantwoordelijk voor het verdwijnen van een mus hier of daar. Vroeg op de zondagochtend scharrelde zelfs door mijn tuin een vos. De klokken beierden en riepen op tot kerkgang en gebed. Maar bij mij ach ter preekte de vos kortstondig zijn ei gen passie. Nog niet zo langgeleden gaf de vossenstand reden tot bezorgdheid. Nu zijn lietde mussen. We raken ongemerkt veel kwijt. A wetse melkfles bij voorbeeld is rm tors item. Alleen de biologisch con tailhandel doet de scharrelyoghul eens in een flesje. Een pick-up voo mofoonplaat is louter antiquarisd men. Insgelijks is het de wringer n bonte was (over het bijbehorende- blauw aarzel ik), de stoker op dek de sokophouder en nu dus de huü gaan. Ook de oranjevlaggetjes ven uit de natte straten. Trouwens ooi verdween. Maar we kregen wat terug. Franb scheen! De vos beperkt zich niet in duin maar jaagt op het asfalt ven De meeuw is voorlaan voor het on Over vier jaar is de wereldbeker oo dan pakken we hem. Dus blij beg derland die ene dooie mus. Idyllisch plekje in Chateauroux. FOTO CPD

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2