Uitslag enquête 'steun in rug' politici Ter Aar Paardenmiddel voor Ter Aar /Jodel vliegtuigen als herinnering aan beroep jituatie voor Aardappelteler eeds slechter Oud-burgemeester Verhoef: laat mij er alsjeblieft buiten' Buurman eist garantie dat wooncontainer verdwijnt Rijn Veenstreek NSDAG 15 JULI 1998 Net als de overgrote meerder heid van de plaatselijke bevol king, gelooft oud-burgemees ter P. Verhoef (CDA) nog heilig in een zelfstandig Ter Aar. „Ik weet niet of daarmee de pro blemen op het gemeentehuis worden opgelost. Ik wil me daar niet mee bemoeien. Houd me daar alsjeblieft bui ten. Wat er allemaal gebeurt, is in- en indroevig. Maar los daarvan is Ter Aar het waard om zelfstandig te blijven. Ik ben nog even enthousiast als destijds toen ik te vuur en te zwaard alle kanalen bevoer om Ter Aar zelfstandig te hou den." De lobby van Verhoef (bur gemeester van Ter Aar van 1978 tot 1993) in Den Haag om Ter Aar zijn zelfstandig heid te laten behouden, hielp. Het dorp, dat met ingang van 1 januari 1991 zou worden sa mengevoegd met Nieuwveen en Zevenhoven, ontsnapte, in tegenstelling tot vele buurge meenten, aan de gemeentelij ke herindeling. „Het is gek", zegt Verhoef daarover nu. „Maar één van de overwegingen van de Ka merfractie om Ter Aar zijn zelfstandigheid te laten be houden, was de aanwezigheid van een sterk bestuur. Kamer breed, zowel bij de PvdA als bij de WD, was dat een overwe ging om Ter Aar niet her in ,te delen." Voorzitter J. van Dongen van de ondernemingsraad van de gemeente Ter Aar vindt de uitslag van de enquête duide lijk. „Ook ik vind dat wij eerst de organisatie op orde moeten hebben", zegt van Dongen. Zij voerde gisteren een serieus ge sprek met het bureau Van Naem en Partners, dat in dienst van de provincie onder zoek verricht. „Mocht daarna gemeentelijke herindeling aan de orde komen, dan beoor deelt de ondernemingsraad zo'n voorstel op zijn merites. Ik vind het voorbarig om daar op vooruit te lopen." Gemeentelijke herindeling is geen wondermiddel. Dat vindt de overgrote meerderheid van de inwoners van Ter Aar. De be volking signa leert net als ieder ander dat er heel wat loos is in de 9000 tellende kleine gemeente, maar acht ei gen bestuurders nog altijd mans genoeg om de impasse te door breken. Met die opvatting slaan de in gezetenen een andere weg in dan waarnemend burgemeester A. van den Berge. Hij meldde de dreigende onbestuurbaarheid van de gemeente - die hij tot 1 november 'dient' - bij zijn baas J. Leemhuis, commissaris van de koningin van de provincie Zuid-Holland. Zij noemt - en dat kan Van den Berge als goe de bekende van Leemhuis on mogelijk verbazen - gemeente lijke herindeling als mogelijke oplossing voor de chronische bestuurlijke problemen in Ter Aar. Met hun pleidooi voor een in terne oplossing steken de inge zetenen van Ter Aar de plaatse lijke politici een hart onder de riem. Desondanks krijgen de wethouders E. Kraak, I. Riedel en J. Bron geen vrijbrief om Ter Aar naar hun model te wijzigen. Ook zij speelden immers een rol in het bizarre verleden van de gemeente, dat Ter Aar gemaakt heeft tot wat het is. Maar zelfs als de nieuwe wet- houdersploeg de net begonnen rit mag afmaken, is het de vraag onder wiens leiding dat moet gebeuren. Van den Berge (69), inmiddels murw door de niet- aflatende reeks verwikkelingen in zijn laatste gemeente, haakt volgens afspraak uiterlijk 1 no vember aanstaande af. De oud- dijkgraaf beseft dat hij ondanks zijn inzet de verziekte ver houdingen in Ter Aar niet wezenlijk heeft kunnen verbete ren. Een nieuwe burgemeester ziet Leemhuis onder de gegeven omstandigheden niet zitten. Om Ter Aar in het gareel te krij gen, zoekt zij een paardenmid del. Voor samenvoeging met een andere gemeente lopen de inwoners niet warm, maar dat doen zij vrijwel nergens. Veel andere smaken zijn er echter niet. Een nieuwe burgemeester, nieuwe gemeenteraadsverkie zingen en de zoveelste dure re organisatie op het door ziekte verzuim en wantrouwen geteis terde gemeentehuis, het is alle maal al eens geprobeerd. Misschien zou een regerings commissaris de etterende zwe ren voor eens en voor altijd kunnen wegsnijden. Zo'n door de minister aangestelde ambte naar, met meer volmachten dan een waarnemend burgemees ter, moest na de oorlog het vast gelopen democratische proces in communistisch Finsterwolde weer opgang helpen. Maar destijds was gemeente lijke herindeling nog niet in zwang. Voor de inwoners van Ter Aar valt te vrezen dat zij, met of zonder regeringscom missaris, samenvoeging met een andere gemeentelijke her indeling niet meer kunnen af wenden. TER AAR TIM BROUWER DE KONING WOUBRUGGE MARUN KRAMP Ter Aarder B. van Heuveln, ei genaar van een stuk grond langs de Vrouwgeestweg in Woubrug- ge, eist van de gemeente Ja- cobswoudê een bankgarantie. Zijn buurman Camfferman mag van de gemeente vijf jaar lang in een wooncontainer op 25 meter van Heuveln blijven zit ten. Van Heuveln, die vreest dat de waarde van zijn grond en zijn toekomstige huis hierdoor daalt, pleitte gisteren voor de commissie bezwaar en beroep schriften om een bankgarantie aan het vertrek te verbinden. De commissie adviseert het ge meentebestuur. Van Heuveln vindt dat de buurt verpaupert door het tijde lijke onderkomen en vreest dat deze niet na vijf jaar weg is. In Jacobswoude zijn volgens hem meer tijdelijke huizen blijven staan. Daarbij vindt hij het vreemd dat de gemeente de aanvraag voor de wooncontai ner in eerste instantie afwees en vervolgens toch akkoord ging. Volgens ambtenaar J. Meden- dorp veranderde de gemeente van mening vanwege de finan ciële situatie van de familie Camfferman. Camfferman mag vijf jaar op het terrein langs de Vrouwgeestweg blijven wonen om zijn bedrijf dat daar is ge vestigd af te bouwen. Daarna moet hij een ander onderko men hebben. Een bankgarantie acht de gemeente niet nodig, omdat de wet voldoende aan knopingspunten biedt om de afspraak na te leven. Camffer man begreep niet waar Van Heuveln zich zo druk om maak te. Toen zijn bedrijf nog op volle sterkte opereerde, stonden er meer containers op het terrein. Sinds hij aan het afbouwen is, is de Vrouwgeestweg 'er veel net ter op geworden'. Verdachten aanranding voorgeleid Twdfe Alphenaren van 30 en 32 jaar die ervan worden verdacht een 16-jarig meisje te hebben willen verkrachten, worden morgen voor geleid aan de officier van justitie. De politie hield de mannen maandag aan. Het meisje wilde op 5 juli in Ridderveld een vriendin bezoeken. In het huis van de vriendin werd ze, zo verklaarde ze la ter, door diens vriend en een tweede man aangerand. ittenbouw in Roelofarendsveen Gemeentebestuurders scharen zich achter overgrote deel bevolking bouwde Duraplane en een DeT clathon. Toestellen, die gele verd worden in een bouwdoos met al afgewerkte onderdelen. „Ze zien er prachtig uit, maar het is wat te gemakkelijk. Van daar dat ik nu een tekening heb gekocht van de Nieuport. Dit vliegtuig wordt geheel van hout gemaakt. Dat is prachtig om te doen. Hout is heerlijk materiaal om mee te werken. Op die ma nier beleef ik veel plezier aan het bouwen. En of ik er nu een of twee jaar aan bouw dat maakt niet uit. Het gaat mij vooral om de precisie." Het is de bedoeling van Querido dat The Duke, zodra die klaar is, ook daadwerkelijk gaat vliegen. Met behulp van een 10 cc Japanse Enya viertakt motor. „Met minder lawaai en milieuvriendelijk. Dit type houdt de olie binnen", geeft hij het milieuvriendelijke aan.Als er gevlogen wordt sta ik met het zweet in m'n handen. Niet alleen omdat ik bang ben dat m'n werk onherstelbaar be schadigt als het misgaat, maar ik heb zelf vliegangst. In m'n le ven heb ik veel gevlogen, maar altijd met angst. Dat zet zich door in m'n hobby. Maar ik bouw en vlieg gewoon door." Sé fQuerido exposeert 'hobby' in galerie De Stal op Kaageiland foto engel lame!ier Querido noemt diverse ke- wertde naam Fokker. Niet zo onderlijk. Hij werkte er 32 Net als veel anderen ver hij z'n baan toen de vlieg- louwer failliet ging. „Dat is chien een van de redenen op dit moment als hobby er Rj elvliegtuigen bouw", ver- oore de 57-jarige Querido „Als en-t inering aan mijn beroep, ld van ik zo heb genoten. Al de afloop daarvan drama- loorl Daar denk ik nog heel defan." dit moment bouwt Quer- die al vijftien jaar op eiland woont - The Duke. is een Nieuport, een Frans tiig uit de Eerste Wereld- ERT, g. Een toestel dat be id werd onder de baan The Die tijd vanaf de Eerste loiief1 met de Tweede Wereld je >g op het gebied van de n uil uigbouw boeit me enorm. ï|te" laar dat ik dit toestel heb k0° uwd", zegt hij. „Bij Fokker ik vooral bezig met de Bo ;t moderne technieken en ijn hobby zoals het begon- Verjl s." e Duke is, hoewel Querido wol no8 niet klaar is, komend pas heeft gekozen in elk geval tot eind dit jaar de kans moeten geven de problemen op te los sen. Ik ben blij dat de bevolking ook vindt dat gemeentelijke herindeling geen oplossing is." Wethouder Riedel wil echter niet langer de zwartepiet bij de burgemeester neerleggen. „Hij heeft gemeentelijke herindeling niet aangeroerd bij de provin cie. Dat heeft hij ons vorige week maandag tijdens een overleg gezegd. Hij zegt boven dien geen voorstander van her indeling te zijn. Ik geloof dat ook wel." Eerder was Riedel evenals haar collega-wethou ders E. Kraak en J. Born ervan overtuigd dat de burgemeester een duidelijke rol heeft gespeeld bij het besluit van de commis saris van de koningin om ge- ren op de uitslag na raadpleging van partijgenoot Jonker. „De uitslag van de enquête is niet zo verwonderlijk", zegt Otto ver volgens. „Dat de commissaris van de koningin desondanks gemeentelijke herindeling bij haar onderzoek betrekt, is haar goed recht. Vanuit haar positie bekeken, kan ik dat wel begrij pen. Dat wij daar niet blij mee zijn, is een andere zaak." WD-raadslid F. Hoogervorst - een fervent voorstander van grootschaligheid in de tuin bouw - houdt zich in zijn reac tie op de enquête-uitslag op de vlakte. „Als we de burgers seri eus nemen, moeten we hieruit conclusies trekken. En dat is dat we de opdracht hebben gekre gen de problemen op te los sen." De 'vloot' van Rolf Querido. The Duke moet nog worden afgebouwd, de andere twee toestellen zijn vlieg- klaar. foto engel'lameijer weekeinde te bewonderen op tijdelijk tot expositeruimte in- exposant, maar ook secretaris de tentoonstelling van kunst en gerichte stal van de familie Van van de kunstenaarsclub, zoals hobby in galerie 'De Stal' op Ruiten. De expositie is vrijdag hij de organisatie noemt. „Een het' eiland. Deze expositie van van 14-17 uur, zaterdag van 10- activiteit in het kader van Kaag- werk van Kagenaars wordt voor 17 uur en op zondag van 11-17 promotion", merkt hij op. Di- de vijfde keer gehouden in de uur. Rolf Querido is niet alleen verse uitingen van kunst en hobby zijn in de stal van de kaasboerderij te bewonderen. Querido is sinds een jaar of vijf hobbybouwer. Niet alleen van vliegtuigen, maar ook klok ken en dan vooral de Friese staartklok heeft zijn liefde. „Een overzichtelijk uurwerk en niet al te klein. Ik zeg altijd dat klokken en vliegtuigen dichtbij elkaar liggen. Zowel bij een klok als een vliegtuig, zijn de instrumenten onmisbaar. De Kagenaar is al vanaf zijn jeugd 'gek' op vliegtuigen. Na zijn opleiding aan de Anthony Fokkerschool in Den Haag ging hij voor zijn 'nummer' naar de luchtmacht en vervolgens trad hij in dienst van de vliegtuig bouwer in de ontwikkeling. „Alle vliegtuigtypen meege maakt, maar ook heb ik ge werkt voor de ruimtevaart, aan telescopen, bij de Marinelucht vaartdienst, autofabrieken en aan atoomonderzeeërs. „Fok ker was beroemd om de lijn verbindingen van de diverse onderdelen. Ik speelde een rol bij het testen van die verbin dingen. Niet alleen voor het ei gen bedrijf, maar ook voor der den. All over the World." De vliegtuigen laten hem niet los. Trots toont hij een zelfge 'minel phytophtora gedijt in slecht weer uatie voor aardappeltelers regio verslechtert. De ge- Je schimmelziekte phy- ira infestans grijpt om n leen nu het weer slecht n De WLTO noemt de toe- vrij ernstig. lens voorlichter H. Koet an de dienst landbouw- :hting heeft vrijwel iedere het Groene Hart te kam net de schimmel. „Dat ui va ;een probleem te zijn, zo- annj en boer de rest van zijn !®l|J n maar gezond kan hou- "Jgj )at hangt weer af van de ,tj imstandigheden." d{ ihytophtora is vele malen op! elijker dan de bruinrot- ie die vorig jaar in de eek de kop opstak. De mei tast de bladeren aan, na regen de grond in en errotten door zijn vernie- e werking de knollen. twee weken sterft de if. De Westelijke Land- en ouwbond heeft verklaard schimmel veel agressie- geworden. De phytophto- liermaal sterker dan tien ieden. or de telers is het zaak om natie de komende tijd ettend in de gaten te hou- waarschuwt Koetsier, nerend is de toestand nog Re 'laar als daadwerkelijk de e' e knollen worden aange- •t ost dat de nieuwe oogst, is het nu nog niet." De schimmelepidemie (de ziekte waaide over van de Zuid- Hollandse eilanden en uit Noord-Hollarid en tart ook de boeren in Noord-Nederland) heeft inmiddels wel zulke grote vormen aangenomen dat ook biologische telers gewasbe schermingsmiddelen mogen gebruiken. De aardappelziekte gedijt juist bij vochtig weer goed. Bovendien kunnen boe ren door het natte weer minder geregeld bestrijdingsmiddelen inzetten. „Het weer deze week was puur slecht", zegt de Leimui- dense teler P. van Woerden, te vens bestuurslid bij de WLTO. Zijn uitgekiende spuitprogram- ma, dat mislukking van zijn oogst moet voorkomen, dreigt in het honderd te lopen. „Het wordt riskant. De telers hadden enkele weken geleden de ziekte aardig onder controle. Sinds dien is het een stuk erger ge worden. Alleen met een hele mooie augustus kan het nog bij trekken." Koetsier laat nog weten dat pas eind juli, uiterlijk begin au gustus duidelijk is wat de phy tophtora heeft aangericht. Hij zegt dat telers tot dusver nog geen 'geneesmiddelen' voor hun gewassen hebben hoeven gebruiken en dat is gunstig. „Het middel is niet zo bijzonder sterk. De kans bestaat dat de schimmel zich aanpast en dat het geneesmiddel dan helemaal niet werkt." Vervolg van voorpagina De politieke partijen in Ter Aar zijn blij met de uitslag van de enquête. „Ik be schouw dit ads een steun in onze rug", zeggen wethou der I. Riedel (VVD) en frac tievoorzitter L. van Doorn van de collegepartij Ge meente Belangen. „Ge meentelijke herindeling is geen oplossing voor de problematiek. We moeten er zelf uit komen." Het PAK en oppositiepartij CDA zijn dezelfde mening toegedaan. TER AAR MARIETA KROFT jtfARENPSVEENNa een dag timmeren zijn de contouren van luttendorp in Roelofarendsveen zichtbaar. De onderkomens le ruim 500 kinderen die meedoen aan de VAKantiespelen reliswaar nog niet helemaal af, maar sommige kinderen il druk in de weer met de inrichting van hun hutje. foto taco van der eb Het gemeentehuis van Ter Aar. meentelijke herindeling van Ter Aar te onderzoeken. R. Boelens (PAK) en N. Jonker (CDA) scharen zich ook vierkant achter de tachtig procent van de bevolking die zegt dat Ter Aar niet moet worden samenge voegd met een andere gemeen te. Juist omdat er problemen zijn, is herindeling op dit mo ment geen goed idee, vinden ze. „Als de problemen niet eerst worden opgelost, kom je als een zwakke schakel in een ander verband. Dat lijkt me niet goed", zegt Jonker. Boelens: „We moeten onze eigen broek ophouden. Als we worden uit gehuwelijkt, moeten we een nette bruidschat kunnen mee nemen." CDA-fractievoorzitter A. Otto wilde gistermiddag pas reage- Riedel, wethouder bestuursza ken, gaf in mei al een eerste aanzet tot een oplossing van de problemen die er zijn binnen het ambtenarenapparaat. Zij kwam met een reorganisatie plan en kreeg van de raad een miljoen gulden om schoon schip te maken in het gemeen tehuis. Het is een klus die het ge meentebestuur van Ter Aar zelf moet klaren, meent ook Van Doorn. Ze vindt dat waarne mend-burgemeester A. van den Berge voorbarig is geweest met zijn rapportages aan commissa ris van de koningin J. Leemhuis van de provincie Zuid-Holland. Mede op grond daarvan besloot Leemhuis een onderzoek te la ten uitvoeren dat tot herinde ling van Ter Aar kan leiden. Van Doorn: „Van den Berge had het nieuwe college dat de bevolking

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19