'Wat die drie doen, is niet echt fraai' Vergoeding per bebroed nest goed voor boer én weidevogel Openbaar vervoer moet collectieve I voorziening zij Positieve reacties op extra economiepagina Bommelding of bom melding? Meningen Klankbord Slibopslag: een schande niet over de stad mag koi Is voetbal nog wel een sp; WOENSDAG 15 JUL11998 UITGELICHT De vorige keer schreef ik over •de kritiek van lezers op de in middels teruggedraaide veran deringen in de berichtgeving over het weer. Maar er is meer veranderd, gelukkig wel met instemming van de lezers. Vorig jaar heeft de redactie uitputtend gediscussieerd over wenselijke aanpassingen, daarbij gesteund door de be vindingen van onderzoeken onder de lezers. Sinds afgelo pen januari zijn de uitkomsten zichtbaar in de krant. Op deze pagina bijvoor beeld, zijn meningen van le zers samengebracht die voor heen elders of helemaal niet in de krant verschenen. Er staan de vertrouwde lezersbrieven op, maar ook is er elke week ruimte voor de opinie van een gastschrijver over een regiona le kwestie. In de rubriek 'Klankbord' geven regiogeno ten hun mening over een ac tueel onderwerp en in 'Uitge licht' bespreekt de hoofdre dactie kritiek van lezers. Sinds begin dit jaar is ook meer ruimte gemaakt voor nieuws en achtergronden uit Kerk en Samenleving. Het kerkbezoek blijft teruglopen, maar dat geldt niet voor de be langstelling voor geloofszaken. Een kritische lezer uit Katwijk meldde zich onlangs met de vraag waarom de redactie ook aandacht geeft aan andere dan traditionele Nederlandse godsdiensten. Na enige uitleg bleek hij begrip te kunnen op brengen voor onze pogingen om ook de hier nieuwe gods diensten als het hindoeisme en de islam te belichten. Veel positieve reacties kre gen we op de extra pagina met economisch nieuws. Daar de komst van die extra pagina kregen we de ruimte om feiten en meningen die voorheen op de tweede pagina verschenen, nu te plaatsen op de pagina's waar ze thuishoren. Dus: Haagse analyses op de bin nenlandpagina, buitenlandse achtergronden op de buiten landpagina en financiële com mentaren op de pagina econo mie. Voor pagina 2 bedachten we een nieuwe formule. Daar over volgende week meer. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Het blijft me verbazen dat er te genwoordig altijd geschreven wordt: 'bommelding'. Een bom melding is mijns inziens iets uit de strip van 'Marten Toonder over Heer O. Bommel. Als er ergens een bom wordt vermoed en dat wordt gemeld, is dat volgens mij een bom mel ding. En als er ergens brand is en dat wordt gemeld, is dat een brand melding. Is er iemand die dat óók zo ziet? PAUL DE VLIEGER. De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en - indien van toepassing - publicatiedatum van het artikel waai reageert. De redactie kan brieven bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen nai Leidsch Dagblad, t.a.v. redactie Meningen, Postbus 54,2300 AB Leiden, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Omdat enkele passages een ver keerd beeld geven van de wer kelijkheid, wil ik reageren op het artikel 'Werkwijze nestbe schermer steeds wetenschappe lijker' dat onlangs in het Leidsch Dagblad stond. Vooral de rol van de agrariër komt mijns inziens in het stuk niet goed over. Weidevogelbescherming mag zich de laatste jaren verheugen in een toenemende belangstel ling; zowel van de agrariërs, de vele vrijwilligers als van de over heid. Dit is een goede ontwikke ling omdat de weidevogels, als zij onze weilanden en akkers bezoeken, elk jaar weer aan een groot aantal gevaren bloot staan. Dat de grazige weilanden een favoriet zomerverblijf zijn, blijkt wel uit de hoge aantallen wei devogels die, vergeleken met andere landen, in Nederland voorkomen. Van alle grutto's komt bijna 80 procent in ons land broeden. Verder zijn onder ander 'kievit, tureluur en scholekster in ruime mate aan wezig. Weidevogels moeten worden beschermd omdat de moderne landbouwmethodes het de die ren niet gemakkelijk maken om te zorgen voor nageslacht. Be scherming begint met het op zoeken van de nesten en dat al leen al is een tijdrovende klus in debroedperiode, die drie maanden - van half maart tot half juni-duurt. Deze periode is ook voor de boer een drukke tijd omdat hij dan naast de zorg voor zijn koeien ook diverse werkzaam heden op het land moet uitvoe ren zoals bemesten, rollen en slepen. Hij probeert dit te doen vóór het broedseizoen, maar vaak is de (veen) grond nog te nat om de zware machines te kunnen dragen en wordt het werk uitgesteld tot de draag kracht voldoende is. Hier ligt zowel de zwakte van de boer als zijn sterke kant. Voor eep agrariër met kennis van de weidevogel, zijn de werkzaamheden in het broed seizoen een uitgelezen kans om de nesten te vinden. Hij is dan immers veel op het land, rijdt meestal langzaam en zit in een trekker die door de weidevogel niet als een gevaar wordt ge zien. In tegenstelling tot bij een wandelaar vliegt een broedende weidevogel pas van zijn nest op als een trekker dichtbij komt. De boer ontdekt zodoende ge makkelijk de plek van een nest en kan die markeren. Gebleken is dat een boer goed uit de voeten kan met een ge markeerd legsel. Bij werkzaam heden zoals bemesten en maai en kan hij om het nest heen rij den. Door middel van cursus sen wordt deze kennis bijge bracht. Vrijwilligers gebruiken een andere, voor hen heel goed wer kende, methode om nesten te ontdekken. Eerst wordt met be hulp van een verrekijker het land goed afgetuurd, waarbij wordt genoteerd wat wordt waargenomen. Daarna gaat men pas het veld in met maxi maal twee tot drie personen te- gelijk. Een boer met minder kennis van de weidevogels kan onbe wust schade toebrengen aan de legsels. Onderzoek in de jaren '93 tot en met '96 toonde aan dat dit in 40 tot 60 procent van de gevallen gebeurt. De in het artikel genoemde 80 procent is waarschijnlijk inclusief predatie (het verstoren van het broedsel door roofdieren, red.). Om het percentage nestbe schadigingen door mensen om laag te brengen, is er lang ge zocht naar een systeem dat de boer moet stimuleren goed voor de weidevogels te zorgen. Mede gezien het feit dat er te weinig vrijwilligers zijn om alle boeren te helpen bij het zoeken naar nesten. Het systeem waarbij boeren een vergoeding wordt gegeven voor een bebroed legsel is expe rimenteel uitgeprobeerd en voor de praktijk geschikt geble ken. In het kader van de 'Kwali teitsimpuls Groene Hart', mag dit systeem ook in dit gebied worden toegepast en de belang stelling was het afgelopen sei zoen, zoals verwacht, erg hoog. Zo'n 12.000 hectare was voor 1998 aangemeld. De vergoedingen zijn overi gens aanzienlijk anders dan het artikel vermeldde. Ze zijn vooral gerelateerd aan de tijd die nodig is om het nést te beschermen cq te zoeken. Voor een bebroed legsel ontvangt de boer in het Groene Hart voor eèn scholek ster 25 gulden, voor een kievit 50 gulden, voor een grutto 100 gulden en voor een tureluur of slobeend 150 gulden. Alleen voor een bebroed leg sel (dat betekent dat de eieren warm moeten aanvoelen) wordt een vergoeding gegeven. De op merking in het artikel dat er nesten 'gejat worden van de buurman' is daarom plaatst en getuigt van matige kennis vai drag van de weidevt grutto- of tureluurnesi te verplaatsen zondei broedsel voorgoed w stoord. Al vele jaren zijn boeren bezig om zich ten voor de weidevog hebben daar vooral I plezier in. De vergoedi een stimulerend midd ken en komen daaro het welzijn van de bot de weidevogel ten gi bedragen zijn dusd overheid gaat uit van per hectare) dat het het artikel genoemde kens' wel zal meevallen Het kabinet is nog niet rond of drie prominente politici geven zo'n beetje tegelijk te kennen dat ze het bijltje erbij neergooien (Hans van Mierlo van D66), toch maar liever burgemeester van Groningen worden (Jacques Wallage van de PvdA) of dat ze de rit niet helemaal zullen uitzitten (Frits Bolkestein van de WD). Geen van deze mutaties was voor de Tweede Kamerver kiezingen bekend. Zijn de kiezers bedrogen? Burgemeester M. Zonnevylle (WD) van Leiderdorp: „Ik wil de heren Wallage, Bolkestein en Van Mierlo in dit verband niet over één kam scheren. Met Bol- kesteins mededeling dat hij de rit niet uitzit, heb ik geen moei te. Over Wallage heb ik ge mengde gevoelens. De Tweede Kamer moet bij wijze van spre ken nog beginnen, of hij haakt af. Bovendien was de burge meestersvacature in Groningen al ver voor de verkiezingen be kend. Voor Van Mierlo geldt dat hij op z'n minst kon vermoeden dat D66 tijdens de kabinetsfor matie niet de ministerspost zou binnenhalen die hij ambieert en dat hij dus wel eens 'gewoon' Tweede Kamerlid zou kunnen worden. Voor de verkiezingen heeft hij daarover niets gezegd. Zeker mensen die niet net als ik de cv's van Wallage en Van Mierlo kennen, zullen roepen: zakkenvullers! Of: bedriegers. Zelf ben ik geneigd naarmate de tijd verstrijkt wat clementer te zijn. Maar echt fraai kan ik het Hans van Mierlo (links), Frits Bolkestein (rechtsboven) en Jacques Wallage stoppen nu of binnenkort als Kamerlid. allemaal niet vinden. A. Pechtold, D66-wethouder in Leiden, een van de lokale pleit bezorgers van het vertrek van Hans van Mierlo: ,,De publieke opinie is doorgaans dubbel als het komen en gaan van politici het onderwerp is. Als een politi cus aanblijft, zit hij vastgebak ken aan het pluche, vertrekt hij dan bedriegt hij de kiezer. Ken nelijk mag de politicus maar een keer in de vier jaar een af weging maken over zijn verdere loopbaan. Maar dan is het nog niet goed. Kijk naar m'n collega van de PvdA, T. van Rij. Die gaf voor de verkiezingen keurig aan dat hij mogelijk halverwege de ze rit stopt. Toch werd ook hij bedolven onder de kritiek. Het is kennelijk nooit goed. Ik heb geen moeite met de besluiten van Wallage en Van Mierlo. Van de geslepen politicus Bolkestein vraag ik me af of hij bijbedoe lingen met zijn mededelingen in de pers heeft. Bij hem heb ik sowieso iets van: eerst zien, dan geloven." Het Noordwijkse CDA-raadslid Victor Salman was tot de ge meenteraadsverkiezingen wet houder: ,,In mei 1997 heb ik al aangegeven dat ik niet meer be schikbaar zou zijn als wethou der of als lijsttrekker, dat ik niet op een verkiesbare plek wilde komen te staan. Vlak voor de verkiezingen heb ik gezegd dat ik nog eens zou nadenken over mijn besluit, om niet in de poli tiek terug te keren, als ik met voorkeursstemmen gekozen zou worden. Ik vind dat je als politicus duidelijk moet zijn over wat je van plan bent en dat je je plannen ruim van te voren FOTO'S GPD REUTERS moet aangeven. Landelijke poli tici hebben daar klaarblijkelijk minder moeite mee. Mensen als Van Mierlo en Wallage zou je kunnen beschuldigen van kie zersbedrog. Al moet ik zeggen dat ik wel enig begrip heb voor iemand als Van Mierlo. Hij had zich teruggetrokken als politiek leider van D66. Als hij zegt dat hij het niet meer moet doen, dat hij mensen voor de voeten gaat lopen, dan kan ik daar wel inko men. Wat Wallage heeft ge daan... Ik vind dat je dat eigen lijk niet kan maken." Leidenaar J. Hoekema, Tweede Kamerlid namens D66: „Strikt formeel zou je ze alle drie kie zersbedrog kunnen verwijten. Geen van de drie heeft voor de verkiezingen aangegeven ande re plannen te hebben dan er ge woon nog vier jaar bij te zijn, hetzij als Kamerlid hetzij als mi nister. Bij Van Mierlo ben ik toch geneigd m'n hand over m'n hart te strijken, gezien de lange periode dat hij deel uit maakt van het openbaar be stuur. Wallage vind ik proble matischer. Hij heeft zes tot ze ven weken meeonderhandeld over het nieuwe kabinet en nu komt er een ander het karwei afmaken. Hij kan wel zeggen dat de sollicitatieprocedure na de verkiezingen begon maar die vacature was al in januari of fe bruari bekend. Bolkestein heeft tenminste ruimschoots van te voren aangegeven dat hij af zal haken. Toch had ook hij dat vóór de verkiezingen moeten doen. Maar gezien zijn leeftijd, vind ik niet dat je hem kiezers bedrog kunt verwijten. Makelaar Harry Mens, gaf eni ge tijd geleden teleurgesteld zijn pogingen tot een politieke carrière op: „Kiezersbedrog? Ach, laten we het er op houden dat de spelregels in die wereld voor normale mensen niet te bevatten zijn. Wij vinden dat sommige dingen niet kunnen, maar politici doen het met een glimlach rond hun mond. Ik sta nergens meer van te kijken. Po litiek Den Haag is zo rot als een mispel. Van mij mag het alle maal, hoor. Alleen, ik begin me in de politiek - ik volg het alleen nog maar als deskundige leek - steeds minder thuis te voelen." ANNETVAN AARSEN 'Te wapen!' riep in de Middel eeuwen de als monnik ver momde Gijsbrecht van IJsel- stein - volgens de schrijver C. Joh. Kievit in het jongensboek Fulco de Minstreel - de burgers van Dordrecht toe, toen de wre de Baljuw 12 onschuldige men sen, onder wie Bertha zijn ge malin, hun leven zou laten ein digen aan de galg. 'Te Wapen, Poorters van Dordrecht, laat de ze schande niet over onze stad komen. Te Wapen!' En het ge lukte hem, de twaalf ongelukki- gen te bevrijden met behulp van de toegesnelde burgers. Zo roep ik nu u, Leidenaren te hulp. Uw Vroede Vaderen zijn van plan om in de Oostvlietpol- der een gigantische gifbom op te bouwen. Waar nu de prachti ge volkstuinen Roomburg en OTV liggen, wordt (jen kuil ge graven van veertig meter diep en oppervlakte van 27 hectare. Vervolgens wordt die kuil vol gestort met 4,8 miljoen kubieke meter zwaar vergiftigd slib uit de Zuid-Hollandse rivieren en kanalen. Ook het slib uit de Gouwe - waar al jaren geen vis je meer in zwemt en het riet langs de oever afsterft - komt in die kuil, met alle gevolgen van- dien. Natuurlijk, onze generatie zal er geen last van ondervinden, hooguit een geweldige stank overlast bij zuid-oostenwind. Maar onze kleinkinderen zullen het ons verwijten, als over pak weg veertig jaar blijkt dat in Lei den een veel hoger percentage leukemie of lymfklierkanker voorkomt dan elders. Nu zeggen onze Vroi ren wel, dat het gee kan, en dat de kans d in het grondwater tere vrijwel nihil is, maar d lekkage was ook niet volgens de deskundig vaten verwerkt uraniii kerncentrale van Do Maar ze lekten wel. En zo veel dingen gebeurt j^j gens deskundigen niei waren, maar wel gebeu En wat te zeggen imago van Leiden. Leiden synoniem mei teitsstad. Dat wordt s anders, als eenmaal bekend is wat een g den in de grond is Denk maar eens kerk! Nu nog, na jarei met een soort van oir door dat dorp. Straks i mens meer die noge Leidse kaas durft te niemand zal meer ra een kopje koffie drink terras van Cronesteijn bij de gifbelt. Daarom roep ik u van Leiden 'Te Wapen' ze schande niet over; stad komen. Te Wa| met het zwaard, maa pen. Roep de hulp ii politieke partij, of Gn Dwing B en W dat ze rendum houden. Do: Het kan nu nog! Na 20 te laat. Te Wapen Pot Leiden. Te Wapen! KA' WIM KOEVOET Heel Nederland was in de ban van het voetballen en zelfs mensen die er nooit eerder om gaven, raakten besmet. Maar ik vraag me af: is voetbal nog wel een sport, is het nog wel ver maak? Volgens mij niet. Het gaat al leen maar om geld en het gaat ook steeds vaker hand in hand met vandalisme Maar geestelijke en po ders doen er niets geld en macht stinken niet. PJ. (Door de redactie bek Een jaar of zes geleden waren er am bitieuze plannen om het openbaar vervoor een grotere rol te; geven bij de verplaatsingen van mensen. De Neder- OPINIE landse Spoorwegen kwamen met een plan - 'Rail-21' - waarin een groot aantal verbeteringen stond. Er zouden Dick Wijfje was zeven jaar voorzitter van de afdeling Leiden van ROVER (Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer). Tegenwoordig is hij duo- raadslid voor de PvdA. Hij schreef een opinie over het besluit van minister Jorritsma om station Leiden-Merenwijk niet te realiseren. meer ongelijke kruisingen moeten ko men, een aantal lijnen zou worden ge ëlektrificeerd en bij- voorbeeld de lijn Utrecht - Leiden moest worden ver dubbeld. De bedoe ling was dat er een systeem kwam met intercity's, snel treinen en stoptreinen. Dit alles met de 'OVx2-gedachte' als inspiratiebron: het aantal reizigerskilometers in het openbaar vervoer moest worden ver dubbeld. Ongeveer gelijktijdig viel het besluit de NS te verzelfstandigen. Het bedrijf moest voortaan zijn eigen broek op houden, met een bijdrage van enige tientallen miljoenen om onrendabele lijnen te kunnen blijven rijden. Een aantal zaken uit Rail-21 is in middels gerealiseerd. Er kwam een ongelijkvloerse kruising bij Gouda, bij voorbeeld. Leiden - Den Haag werd viersporig en aan Rail-21 danken we ook de verdubbeling van het stukje van Leiden Centraal naar Leiden Haagweg. Een groot aantal andere za ken is echter niet doorgegaan. Maar erger nog is dat de NS zich hebben omgeturnd tot een aantal commercië le bedrijven (bijvoorbeeld NS-Reizi- gers die zorgt voor de treinen, NS- Vastgoed die het beheer over de sta tions doet, en NS-Cargo voor het goe derenvervoer) die alle rendabel moe ten zijn. Stoptreinen zijn onrendabel. Ze stoppen op een groot aantal plekken en in bijvoorbeeld Voorschoten of op De Vink stappen nu eenmaal minder mensen in dan in Den Haag. Stoppen kost geld: je bent langer onderweg, je moet elektriciteit gebruiken om te remmen en op te trekken en stoppen betekent dat je een halte moet aanleg gen met perrons, een wachtruimte en De beoogde locatie voor station Merenwijk. misschien ook nog personeel dat kaartjes verkoopt. En zoals Philips kri tisch kijkt naar activiteiten die weinig rendement opleveren, zo kijken Ne derlandse Spoorwegen naar de stop stations. En hier zit nu de crux waarom Lei den-Merenwijk en bijvoorbeeld Ha- zerswoude niet doorgaan. En om deze reden willen de NS tot een contract komen met de landelijke overheid, waarbij zij het recht krijgen om het in tercity-net te rijden en waarbij het on derliggende stoptreinen-net door an deren gedaan kan worden (al zijn zij best bereid om daarop in te tekenen). Openbaar vervoer moet concurrerend worden. Dat betekent echter dat je niet alleen een rendabel hoofdnet overeind houdt, maar dat je ook moet zorgen voor aanvoer. Maar dat laat de NS graag aan anderen over. Concurrerend openbaar vervoer be tekent ook dat je prijzen concurrerend moeten zijn. De NS verhogen de prij zen inderdaad minder dan in de tijd dat de minister van verkeer en water staat ze nog vaststelde, maar daar staat tegenover dat ze bijvoorbeeld nu de OV- en NS-jaarkaart voor samen wonenden door deze af te schaffen in feite fors duurder maken. Waar ligt nu eigenlijk de zorg voor een integrale aanpak? Niet bij de NS, die nu ook al weer begrip hebben voor het feit dat de Treintaxi (een NS-doch- ter) in een aantal kleinere stations niet langer zal rijden. En niet bij de minis ter, die geen zin heeft in mogelijke budgettaire consequenties. Zolang openbaar vervoer duct is, en geen collectieve ning (zonder te impliceren maar bakken met geld heen zal het moeilijk tot om stations als de nen. Een station dat ver van Leiden-Centraal ligt, wel een wijk met 16.000 de nieuwe inwoners van dacht voor het milieu Poelgveest een eigen station gei NS zouden eens moeten kijk» 'de stations die - bij Gods onlangs zijn geopend, zoals Voo Die blijken zelfs meer passag trekken dan gepland.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16