Kerk Samenleving Europarlement verwerpt rapport fundamentalisten NEDERLANDSCHE ZENDINGSSCHOOL W Dienaren Leidsch DagbladAliCHIEVEN Lerarenopleidij verwacht geen rond hoofddoe Anglicanen willei schulden van Der Wereld kwijtsche WOENSDAG 15 JULI 1998 979 redactie* dickv Pater Gemmeke overleden deventer Pater E.H.P. Gemmeke, karmeliet, is zondag op 74-ja- rige leeftijd in zijn woonplaats Deventer overleden. Dat is giste ren bekendgemaakt. Van 1989 tot 1992 was Gemmeke adjunct secretaris van de Nederlandse bisschoppenconferentie. Ook was hij nauw betrokken bij de zaligverklaring van zijn ordegenoot Ti tus Brandmsa in 1985. Gemmeke, geboren in Maastricht, werd in 1949 priester gewijd. Hij was onder meer bisschoppelijk gede legeerde voor de religieuzen van het aartsbisdom Utrecht en lid van de priesterraad van het aartsbisdom. Gemmeke was officier in de Orde van Oranje-Nassau en commandeur in de Orde van het Heilig Graf van Jeruzalem. Gemmeke was vice-postulator bij het proces dat leidde tot de zaligverklaring van Titus Brandsma, die in 1942 het concentratiekamp Dqchau overleed. Een postu- lator is een priester die bij het Vaticaan de zaak van een zalig- of heiligverklaring aanhangig maakt. Paus-cd bij wekt woede Vaticaan rome» Het Vaticaan wil desnoods via de rechter voorkomen dat de stem van paus Johannes Paulus II over de Spaanse Trappen in Rome schalt. De jonge Milanese modeontwerper Kean Etro heeft het pauselijke stemgeluid met Gregoriaanse zang en disco- ritnjes tot een popsong laten samenvoegen. De paus-cd met als titel Vergeef ons moet de presentatie van Etro's collectie tijdens een grote modeshow in de Italiaanse hoofdstad begeleiden. Het Vaticaan'dreigt met juridische maatregelen tegen de ontwerper. Radio Vaticaan bezit de rechten op de stem van de 78-jarige kerkleider en duldt geen inbreuk daarop, liet het radiostation dinsdag weten. De strijd rond de cd duurt al enkele maanden. De producenten Andrea Mariotti en Fabrizio Consoli uit Milaan hebben tijdens een mis in januari 1997 de stem van de zingende paus opgenomen en tot de gewraakte popsong verwerkt. Coutu rier Etro ziet de remix als een 'eerbetoon' aan de Heilige Vader met het oog op het jaar 2000. Zingen in Noordwijk noordwük» Zanglustigen kunnen op vanavond weer in Noord- wijk terecht. In de Nederlands hervormde kerk aan de Hoofd straat is er vanaf 20.30 uur de wekelijkse woensdagavondzang. Dit keer verzorgt het Gereformeerd Vredeskoor uit Katwijk on der leiding van Peter Dingemans enkele liederen. De organist J. van Harskamp uit Waddinxveen begeleidt het koor en de sa menzang. Ds. G.N.N. Germans spreekt de gebeden uit en leest enkele bijbelteksten voor. De deuren zijn vanaf 20.00 uur ge opend. Dorkas Hulp doet beroep op donateurs anduk De evangelische hulporganisatie Dorkas Hulp heeft de donateurs om een extra gift gevraagd om een tekort van drie ton over het eerste half jaar van 1998 weg te werken. Als het geld er niet komt, moet de organisatie enkele hulpprojecten schrappen. „De groei van de inkomsten is niet groot genoeg om te voldoen aan alle toezeggingen die we hebben gedaan", aldus directeur D.J. Groot. Bij de vaststelling van de begroting in oktober had Dorkas Hulp op een toename van de giftenstroom gerekend. Als alle Dorkas-vrienden' 25 gulden extra storten, komen er volgens Groot geen hulpprojecten in de knel. Op een totale begroting van 6,5 miljoen gulden is een tekort van drie ton overigens niet 'dramatisch', benadrukt Groot. Katholieken Zürich betalen weer zürich De rooms-katholieken in het kanton Zürich in Zwitser land dragen vanaf volgend jaar weer hun steentje bij aan het bis dom Chur, waartoe zij behoren. Als opvolger van de aartscon servatieve bisschop Wolfgang Haas is kortgeleden bisschop Amédée Grab van Lausanne, Genève en Fribourg benoemd. Uit protest tegen Haas besloten in 1990 de rooms-katholieken in Zürich, die ruim 60 procent van de 670.000 gelovigen van het bisdom vormen, hun bijdrage van één frank per persoon in te houden. Het bedrag (ongeveer 400.000 frank, ruim 530.000 gul den) ging naar instellingen en naar een speciaal fonds voor de oprichting van een eigen bisdom Zürich. Sinds de benoeming van Haas in 1988 werd het bisdom Chur geteisterd door diep gaande conflicten. Zowel de bisschoppen als de Zwitserse rege ring hadden er bij paus Johannes Paulus II op aangedrongen Haas uit zijn functie te ontheffen. Vorig jaar werd Haas wegge promoveerd tot aartsbisschop van het nieuwe aartsbisdom Va duz in Liechtenstein, zijn geboorteland. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Havelte, Th. J. Veenstra te Goënga, die dit beroep heeft aangeno men; te Nieuwerkerk (Z.), G. Klein, kandidaat uit Utrecht; te Westerlee-Heili- gerlee, F.J. van Harten, kandidaat uit Steenwijk. Aangenomen, naar Wolphaartsdijk (SoW), mw. V E Huls, kandidaat uitZoe- termeer; naar IJmuiden-Oost (SoW), B.C. Helmers te Wormerveer (SoW) Bedankt: voor Herwijnen, N. Noorlande.rte Noordhorn Toegelaten: tot de evangeliebediening en beroepbaar; A. de Groot, Pinkster bloemstraat 112971 BN Bleskensgraaf; J. Moerman-Szabo, Boris Paster nak-erf 102, 3315 BR Dordrecht; P. Vernooij, Kastanjelaan 32, 3465 TD Driebruggen straatsburg anp Het Europees parlement heeft gisteren een controversieel rapport van de Nederlandse christen-democraat Oosüander (CDA) over religieus fundamentalisme afgewezen. Soci alisten en liberalen vonden dat Oosüander te eenzijdig de nadruk legt op de islam. De socialisten beschuldigen Oosüander ervan het christelijk fundamentalisme te negeren. Volgens hen laat de moord op de drie kinderen in Noord-Ierland en het felle verzet tegen abortus zien dat geen enkele religie kan worden uitgezonderd. De libera len vreesden "dat het rapport irritaüe zou oproepen in de islamitische wereld. Ook Blokland (GPV) verwees de aanpak van Oosüander. die „meer verwarring dan dui delijkheid schept", naar de prullenbak. Oosüander betreurt de ondergang van zijn rapport. Volgens hem wijzen de felle re acties erop dat in het parlement niet over religie kan worden gesproken. Overigens meent Oosüander dat de angst voor religieus fundamentalisme uit sensa tiezucht bewust wordt opgeklopt. Het ge vaar voor gewelddadigheden wordt binnen de Europese Unie volgens hem zwaar over trokken. Om deze angst weg te nemen, zou den de Europese lidstaten een bewust inte gratiebeleid moeten voeren. Volgens hem is er onder andere behoefte aan Europees ge schoolde imams. „God is overal in Ghana. In Nederland is God geparkeerd op een uurtje op de zon dagochtend. In Ghana is het hele maat schappelijk leven doortrokken van God. Die verwevenheid vind ik mooi." Arrie van Nierop is alweer twee jaar met vrouw en kinderen gestationeerd in Tamale, een stad in het noorden van Ghana. Hij is er districtspastoor van de Presbyteraanse kerk. Nu is hij voor een paar maanden in Nederland met verlof. Hij verblijft in het Zendingshuis in Oegstgeest. Binnenkort gaat hij met zijn gezin terug naar Tamale. „Voor de kinderen is het goed om een aantal jaren daar te wonen. Ik heb het ge voel dat kinderen hier in Nederland zich alleen maar druk maken om de juiste kle ding en om Nikes. In Ghana zien mijn kin deren andere kinderen die op blote voeten lopen en helemaal geen speelgoed heb ben. Het is ook leuk om te zien hoe ze het volkomen vanzelfsprekend vinden om met zwarte kinderen te spelen." Met zijn gezin woont hij in de stad, maar voor zijn werk is hij ook vaak op het platteland te vinden. „Het is een droog sa- vannegebied, met in het hete seizoen temperaturen van boven de veerüg gra den. Het christelijk geloof daar ziet er heel anders uit dan hier, zeker op het platte land. Het percentage christenen is klein en de traditionele godsdiensten spelen nog altijd een belangrijke rol. Er wonen ook veel moslims. Vanuit Noord-Afrika is de islam via de Sahara daarheen geko men. De islam is trouwens sterk vermengd met die traditionele godsdiensten." Al tijdens onze Middeleeuwen kwam de islam in de regio. Het christendom deed heel wat later zijn intrede. Toch is ook het christendom sterk vermengd met die tra ditionele godsdiensten, vertelt van Nierop. „Het respect voor de wereld van de gees ten en de voorouders blijft belangrijk als mensen christelijk worden. Mensen zeg gen niet: ik hoef niet meer bang te zijn voor de evil spirit want ik ben nu christe lijk. Die geesten blijven realiteit. Maar mensen vragen wel: hoe kan ik van mijn christelijke God bescherming krijgen." In de stad is de bevolking gemengd, maar op het platteland wonen overwe gend Dagomba. „Je moet dus zoeken naar een kerk met een authentiek Dagomba- gezicht. Het moet aansluiten bij de plaat selijke cultuur. Een voorbeeld: bij de Dagomba krijgt een kind pas op de acht ste dag na de geboorte een naam. Daar hoort een heel naamgevingsritueel bij. Dat hebben we in de kerk ook opgepakt. Er komt dan een dienst omheen en ik lees een bijbelverhaal dat past bij de naam van het kind. Soms blijkt dat het kind dan al een ritueel heeft gehad op de traditionele wijze en ook al op de moslimmanier. Daarna krijgt het dus ook nog eens het ri tueel op de christelijke wijze." uit de Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 Vrijdag 15 Juli RECHTBANK In een vrijsprekend vonnis heeft de rechtbank overwogen, dat het woord „smeris" bekend is als een in sommige gemeenten van Noord-Holland onder het onbeschaafde publiek gebruikelijke benaming voor politiebeambten, welke soms kortheidshalve, soms ook, maar dan meestal in vereeniging met beleedigende ad- jectiva, in minachtende beteekenis, gebezigd wordt, maar die opzichzelve niet als beleedigend kan worden aangemerkt. Op dien grond verklaarde de rechtbank dat dit bewezen feit niet strafbaar is en is de beklaagde te dien aanzien ontslagen van rechtsvervolging. LEIDEN Wij ontvingen bericht dat op 12 juli j.l., in den ouderdom van ruim 65 jaren, geheel onverwacht in het Botanisch Laboratorium der [Rijks-universiteit alhier is overleden dr. W.F.R. Suringar, hoogleraar in de bota nie aan de Rijks-universiteit alhier. Op 14 November des vorigen jaars had de overledene met veel luister zijn 40- jarig professoraat mogen herdenken. Hij heeft bij die ge legenheid ondervonden, hoezeer men zijn verdiensten op prijs stelde. In 1871 werd hij benoemd tot directeur van 's Rijks Herbarium te Leiden, een betrekking, die hij sedert onaf gebroken naast zijn professoraat bekleed heeft, evenals het directeurschap van den Leidschen Hortus Botanicus. Suringars heengaan laat een leemte achter, die niet gemakkelijk aangevuld zal worden. Het stoffelijk over schot van wijlen prof. dr. W.F.R. Suringar zal a.s. Zater dag op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier wor den ter aarde besteld. ANN01973 maandag 16 juli KAAG Het was moeilijk met de daverende disco-show van Veronica en het vaak onbeleef de publiek, maar er is toch een Miss Kaag 1973 uit de bus ge komen. Het heeft er echter naar uitgezien dat de finale al bij de eerste kandidate in het water zou vallen, want toen zij haar praatje van één minuut moest houden, was het zo'n herrie dat ze zich nauwelijks verstaanbaar kon maken. Die eerste kandidate, Jacque line Jacké, liet zich echter niet uit het veld slaan en probeerde in haar minuut het „onwillige publiek" aan het verstand te brengen hoe moeilijk zo'n mi nuut praten wel kan zijn. Dat moedig optreden leverde haar veel punten op. Toen de uitslag van de bikini-ronde daarbij werd geteld bleek dat Jacque line de „Miss Kaag"-titel en de 14-daagse reis naar Ierland in haar bezit had. Een tweede plaats, een week Ierland was voor de charmante Willeke van Lou Geels zet Miss Kaag '73, Jacqueline Jacké, de fraaie 'gouden' hoed in Kaag-stijl op. Op de achtergrond kijken Annie v.d. Aar (links) en Louise Scheffer, die vierde werd, met duidelijk plezier toe. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Trigt, die wat haar uiterlijk be trof bij het publiek een eerste plaats innam. Het scheelde dan ook maar 3 punten met de „miss". De Hillegomse Annie v.d. Aar, die een geweldig verhaal ophing over haar werk als pompbedien de- „Ja, kijk en toen reed hij weg met de slurf er nog in, die vent kwaad natuurlijk" - werd derde. Voor haar ging een harte- wens in vervulling want ze kreeg een filmcamera - „Hier ben ik al een hele tijd voor aan het sparen" - die ze niet voor een week Ierland wilde ruilen. DEN HAAG Per 1 september wordt de porto van brieven tot 20 gram verhoogd van 35 naar 40 cent. diemen anp In Nederland zullen de meeste scholen weinig moeite hebben met islamitische leraressen die voor de klas een hoofddoekje dragen. Imam I. Spalburg, co ordinator van de HBO-oplei- ding islam aan de Hogeschool Holland in Diemen, acht het ondenkbaar dat gemeenten een hoofddoekjesverbod op openbare scholen uitvaardi gen. In de Duitse deelstaat Ba- den-Württemberg kan de isla mitische lerares Fereshta Lu- din een aanstelling aan een openbare school vergeten als ze haar hoofddoekje ophoudt, oordeelde deelstaatminister Schavan van godsdienstzaken maandag. Tijdens haar stage mocht de 25-jarige Duitse van Afghaanse oorsprong nog wel haar hoofd bedekken. Spalburg verwacht zo'n situ atie in Nederland niet. „Ik kan me niet voorstellen dat een wethouder het hier in zijn hoofd haalt om moslimlera ressen met een hoofddoekje uit openbare scholen te ver bannen. De meeste scholen realiseren zich dat het niet om het doekje gaat maar om wat er in het hoofd zit." De opleiding islam in Die- men levert volgend jaar de eerste godsdiensüeraren af. Bij het regelen van stageplaatsen heeft de hoofdbedekking van vrouwelijke stude voor problemei Slechts in twee g belde een (bijzon terug, toen bleek verde stagiaire eer je droeg. „De mei beoordelen de s woon op hun den", aldus Spalbi Naarmate meisjes een I volgen, zal het aj tische leraressen i moeten meer si standpunt ten aar dragen van hoofd: de klas bepalen. ligt wat anders dai laten van leerl hoofddoekjes, on wijzend persom wordt een voorbei hebben. Een lera openbare school vertegenwoordigei staat en zijn waart de Duitse minister De Commissie handeling heeft klachten binneng islamitische lerare hun schoolleiding zijn gekomen ove van een hoofddo behandelde de co problemen rond te kledingstuk in i situaties. Ook he van Onderwijs w zulke incidenten o londen «afp/anp Meer dan 800 anglicaanse bis schoppen uit 164 landen zullen tijdens de komende Lambeth- conferentie pleiten voor kwijt schelding van de schulden van de Derde Wereld. De Britse mi nister van fin anciëft, Gordon Brown, en de president van de Wereldbank, John Wolfensohn, wonen de kerkelijke vergade ring in Canterbury bij. Dat heeft het hoofd van de Anglicaanse Kerk, aartsbisschop George Carey van Canterbury, gezegd. De schulden van de Derde Wereld zijn volgens hem het belangrijkste onderwerp van de tienjaarlijkse conferentie van alle anglicaanse bisschoppen in de wereld. De bisschoppen zul len de politiek leiders in een krachtige boodschap laten zien „dat er iets gedaan moet wor den" tegen de armoede in de wereld en oproepen tot kwijt schelding van schulden. De synode van alle Aziatische rooms-katholieke bisschoppen deed begin mei dezelfde op roep. Eind vorig jaar hadden de Amerikaanse rk-bisschoppen ook al tot volledige of gedeelte lijke schuldverlid jaar 2000 opgeroi Europese oecumei blee in Graz riepen jaar op de schuldei ste landen in h 2000 nietig te verkl De anglicaanse buigen zich tijden: Lambath-conferer 18 juli tot 9 august over de houding v genover homosei milieu, technoloj dienstfundamenta het eerst zullen v schoppen de were bijwonen. De vo ring, in 1988, bep tionale kerken vrij beslissen of ze priester of bissche den. Twee schoppen werken nog aan een con homoseksualiteit, een afwijzing va seksueel gedrag zo servatieve bisscho: moeten gaan mei len van het pries praktiserende hom LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54,. 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTED Maandag t/m vrijdag v; abonneme bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een n het automatisch afschrijven: geld, ontvangen 1,- kortir^ VERZENDING^ per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD ON Voor mensen die moeilijk li hebben of blind zijn (otn hebben), is een samenvatting nieuws uit het Leidsch Dagb< beschikbaar. Voor informal* (Centrum voor Gesproken Ls ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14