eiden Regio Van Rij houdt vast aan eigen onderzoek 'Zo'n onderzoek is alleen maar toe te juichen' ountant niet akkoord t jaarrekening WBL Valse start voor kermis Garenmarkt Wapenbord van duivenmelker Junks trokken 'kraakspoor' door Leiden PREENEN. 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 lerziende in de Merenwijk Op uitnodiging van Human Centre Merenwijk doet de lamse Fran^oise Wessilius morgen helderziende waarne- iaan de hand van voorwerpen en tarotkaarten. De bij- aSt begint om 20 uur in het Human Centre aan de Arend- jiepkwekerij opgerold De politie heeft gistermiddag in een pand aan het ise Jaagpad een hennepkwekerij opgerold. In het gebouw inaast 230 hennepplanten ook nog 26 assimilatielampen, ompen, ventilatoren, afzuigers en filters aangetroffen. De was over de kwekerij getipt. jen Tulip zoekt naam Een nieuwe inrichting van het restaurant en een nieuwe ik. Om de zaak helemaal compleet te maken, moet daar geen nieuwe naam bij, vinden ze bij het Leidse Golden otel. Om een nieuwe naam voor het restaurant te vinden, [het hotel een prijsvraag uit. Wie een goed idee heeft voor am van het vernieuwde restaurant kan daarmee tot 24 is terecht bij het Golden Tulip hotel aan de Schipholweg sus geloof en politiek Hoe actueel zijn de tien geboden voor de hedendaagse i?Het is één van de vragen die aan bod komen tijdens de Geloof Politiek waarmee de Leidse RPF half september Daarnaast komen zaken als christelijk burgerschap, tole- j en de bescherming van het leven. De cursus wordt gege- vijf dinsdagavonden in wijkgebouwDe Goede Herder Oude Vest. De lessen worden verzorgd door het Alphense ladslid Ton Viezee en de Leidse oud-voorzitter van de deling Frank Moree. Deelname kost vijftig gulden, aan- bij RPF Kader&Vorming, telefoon 0341-256744. dertheater De Wip Kindertheater De Wip treedt vrijdag in het kader van Zo- iop met de voorstelling 'Voor niemand anders', die be svoor kinderen uit stadsdeel Midden in de leeftijdsgroep zevenjarigen. De gratis voorstelling begint om elf uur in ainDe Doorbraak aan de Oosterkerkstraat tegenover de briek. balwedstrijd vervangt waterballet Op het plein van de Dr. Voorthuizenschool staat een wedstrijd tussen kinderen uit Slaaghwijk en de Marnix- iphet programma. Het duel komt in de plaats van een lallet en het spel Opsporing Verzocht, die door de organi- lerden afgelast in verband met het verwachte slechte weer wege het feit dat er door ziekte te weinig medewerkers aftrap is om half vier. Leden van het Sleuteldropproject een gulden, niet-leden 2,50 gulden. Provincie laat nieuwe milieu-effectrapportage maken De provincie Zuid-Holland laat een nieuwe milieu-effect rapportage maken nu besloten is om de baggerstort- plaats in de Oostvlietpolder veel dichter bij woningen aan te leggen dan oorspronkelijk de bedoeling was. „Zo'n onderzoek staat gewoon op de rol. Er is een structuur schets gemaakt en nu wordt een milieu-effectrapportage opgesteld", aldus de Zuid-Hollandse gedeputeerde J. Nolten (WD). ountant van Woning- eniging Leiden (WBL) niet akkoord met de ning 1996. Voordat de ur zijn handtekening stukken zet, moet er onafhankelijk onder en naar de hoogte van ringen voor onder an- K achterstallig onder- DEN HAAG/LEIDEN *MONICA WESSELING Nolten reageert op de uitspraak van de Leidse wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning), die een onafhankelijk on derzoeksbureau wil inschake len om te laten bekijken of er kans bestaat op het weglekken van vervuild water. Ook bewo ners en volkstuinders aan de Vlietweg en de werkgroep Milieubeheer Leiden hebben er bij de provincie de afgelopen dagen op aangedrongen het 'huiswerk' over te maken. „Die milieu-effectrapportage (MER) moet juist duidelijk ma ken wat de milieu-effecten zijn. Als dat onderzoek uitwijst dat de milieu-effecten onaanvaard baar zijn, dan wordt het plan voor de baggerstort natuurlijk veranderd. Daar is zo'n onder zoek juist voor", zet Nolten uit- De gedeputeerde acht het 'hoogstonwaarschijnlijk' dat voor de stort wordt uitgeweken naar een andere locatie dan de Oostvlietpolder. „Aan elke lo catie in deze provincie kleven bezwaren." Ondanks de toezegging van Nolten houdt Van Rij vast aan een 'eigen' onderzoek in op dracht van de gemeente Leiden. „Het zal nog maanden duren voor die milieu-effectrapporta ge er is. Voor die tijd moeten wij wel .een reactie geven op de bezwaren die zijn binnengeko men op het voor-ontwerpbe- stemmingsplan. Als wij dan te gen de mensen zeggen dat het veilig is, dan moet het ook echt veilig zijn. Kan er water weg lekken, hoe groot zijn de risico's en meer van dat soort vragen." Van Rij schat de kosten van een onderzoek door een onafhanke lijk adviesbureau op tiendui zend gulden. Zijn voorstel voor een extra onderzoek wordt vol gende week besproken in het college. B. van Gellecum, één van de woordvoerders van de Vliet- wegbewoners, reageert ver heugd. Én op de opstelling van Van Rij èn op de reactie van de provincie. „Dit is werkelijk heel goed. Zo snel hadden we geen reactie verwacht. Het blijkt dat het goed is de druk erop te hou- Afgelopen maandag stuurden bewoners en volkstuinders van de Vlietweg een brief aan de provincie met de boodschap dat Zuid-Holland zijn huiswerk moest overdoen en een nieuw onderzoek moest laten uitvoe ren naar de milieu-effecten van een baggerstort in de Oostvliet polder. Het eerste onderzoek van de provincie waarop de keuze voor de polder is geba seerd, ging nog uit van een an dere plek voor de stortplaats. Het was gisteren nog een troosteloze bedoening bij de kermis op de Garenmarkt FOTO HIELCO KUIPERS Bij de kermis op de Garenmarkt was gisteren nog niet veel te beleven. De kermis zou rond het mid daguur beginnen, maar het vermaak was ver te zoeken. Volgens organisator H. Kabalt is de ker mis pas gisteravond kort open geweest. „We wil den gistermorgen beginnen met het opzetten van de attracties, maar een aantal exploitanten kon het terrein niet op vanwege geparkeerde auto's. Gewoonlijk krijgen omwonenden van tevoren be richt dat de kermis komt, maar als zij parkeerver- gunningen hebben en niet thuis zijn, kun je wei nig doen." Het probleem is inmiddels opgelost, de kermis draait vanaf vanmiddag. De kermis is er nog tot en met zondagavond tien uur. Meeste partijen steunen Van Rij in kwestie baggerstort de opstelling van de ac- t kan de algemene ver- (AV) van de WBL pas mber een besluit nemen aarrekening. In de oor- lijke planning zou de avond bijeen zijn geko- de jaarrekening vast te directeur J. de Greef laat dat het besluit om de iderhalve maand uit te breed wordt onder- „De accountant wilde fhankelijke rapportage Qfl en en de Raad van psarissen wilde liever tot de accountant een had gegeven. De drie commissies van de algemene vergadering konden zich daarin vinden en ook het bestuur staat achter het besluit", aldus De Greef. Het bureau dat de WBL in de arm heeft genomen, moet een oordeel vellen over de manier waarop de reserveringen zijn berekend. De WBL heeft in de jaarrekening in totaal 51 mil joen gulden apart gezet, met name voor het inlopen van ach terstallig onderhoud Overigens zou het ook los van de opstelling van de accountant waarschijnlijk tot uitstel zijn ge komen. W. Plasmeijer laat we ten dat de financiële commissie ook al van plan was om de jaar rekening af te keuren. Dat het niet zo ver hoefde te komen, be grijpt Plasmeijer wel. „De ac countant en de Raad van Com missarissen wilden duidelijk geen herhaling van vorig jaar. Toen keurde de AV de jaarstuk ken af. Ze hadden natuurlijk geen zin om opnieuw onderuit te worden gehaald door een paar eenvoudige boekhouders." leiden heraaan joustra De mogelijke komst van een baggerstortplaats in de Oost vlietpolder blijft de gemoede ren bezighouden. Maandag nog stuurden bewoners en volkstuinders van de Vlietweg een brief aan de provincie met de boodschap dat die het huis werk nog maar eens moest overdoen en opnieuw moest bekijken wat de gevolgen er van voor het milieu zijn. En wethouder T. van Rij (PvdA/ ruimtelijke ordening) liet gis teren weten de opmerkingen van bewoners en volkstuinders serieus te nemen. Hij zei erbij dat hij graag ziet dat er een on afhankelijk onderzoek wordt uitgevoerd naar die gevolgen. Wat vinden de politieke partij en in Leiden van die laatste ontwikkelingen? Een korte rondgang. R. Hillebrand (PvdA) vindt dat een onafhankelijk onder zoek naar de uitstroom uit de baggerput geen kwaad kan. „Ik verwacht er geen schokkende dingen van. Maar het is natuur lijk altijd beter om nu zorgvul dig onderzoek te doen om later niet voor verrassingen komen te staan." De PvdA is nooit voor stander geweest van slibstort op Leids grondgebied, omdat de ruimte hier. zo schaars is. „We hadden liever geen stort gehad, maar dat is een beetje een ach terhaald geheel. Mijn verwach ting is dat de plannen zoals die er nu liggen wel kunnen. Maar omdat de locatie van de stort iets is gewijzigd ten opzichte van de oorspronkelijke plannen, is het goed om alles nog eens op een rijtje te zetten." R. Breedveld (CDA) noemt een onafhankelijk onderzoek 'een goede zaak'. „Dat alles rond de baggerstort op een juis te en verantwoorde manier ge beurt, lijkt me logisch. Het is dan ook niet vreemd eerst een onderzoek te laten uitvoeren. Echt blij met de komst van de baggerstort is het CDA niet. „Maar dat er een moest komen, wisten we natuurlijk al jaren. Ze moeten natuurlijk ergens naar toe met die rommel. Alleen wis ten we nog niet precies op wel ke plek. We vinden wel dat de mensen die schade ondervin den door de komst van de bag gerstort - bewoners en volks tuinders - een goede compen satie moeten krijgen. Met de nadruk op moeten. Breedveld noemt verder de komst van het industrieterrein naast de A4, waarvoor in het nieuwe bestemmingsplan voor de Oostvlietpolder een plek is ingeruimd, belangrijk. „In we zen heeft er nu een soort uitruil plaatsgevonden met Roomburg. Dat zou eerst voor een deel wo ningbouw en voor een deel be drijventerrein zijn. Nu is dat al leen woningbouw. S. ter Harmsel (Groenlinks): „Prachtig natuurlijk, prima. Je kan niet zorgvuldig genoeg zijn in dit soort zaken." Groenlinks had zich tot nu toe nog niet ge mengd in de discussie over de baggerstort. „Maar intern in de fractie hebben we wel gezegd: daar moeten we nog eens naar kijken. Tjeerd is er nu erg snel bij. Dat is alleen maar toe te jui chen." O. Welling (D66) kan zich wel voorstellen dat Van Rij het no dig acht om een eigen onder zoek door de gemeente te laten uitvoeren: „Ik ben het er mee eens gezien de verontruste re acties van omwonenden. Het is beter om het nu goed te doen dan dat je later zegt, hadden we het maar laten uitvoeren." Ook P. Day (SP) is blij met de toezegging van de wethouder. „Natuurlijk zijn we hier geluk kig mee. Beter laat dan nooit dat Van Rij terugkomt van een dwaalspoor." De SP heeft al eer der de aandacht proberen te vestigen op de stort. „Onze voorman Cor Vergeer heeft twee raadsvergaderingen gele den nog aan Van Rij gevraagd of de stort verplaatst kon worden. Daar kwam toen geen duidelijk antwoord op. Toen hebben we gesproken van 'het dictaat van Van Rij'. Met de volkstuinders hebben we een alternatief plan gemaakt waarbij de stort aan de kant van de A4 komt te liggen. We hopen dat deze toezegging het begin is van een misschien heel goed alternatief voor de tuinders, en hopelijk op het he lemaal verdwijnen van de bag gerstort uit de Oostvlietpolder." RPF/SGP/GPV is niet blij met de nieuwe plek van de bagger stort, zegt H. Vollaard. Het liefst had de fractie gezien dat was vastgehouden aan de plaats waar men in eerste instantie de stort had gepland. „Dus voor het depot tussen Vlietweg en A4. Daarvoor is al een milieu-ef fect-rapportage, een nieuw on derzoek is dan niet nodig. Bo vendien is die keuze beter voor de ecologische groenzone, daarvoor is dan meer ruimte. En de volkstuinders hoeven dan ook niet te verhuizen. Nu de keuze voor de plek een andere is geworden is een nieuwe mli- lieu-effect-rapportage nodig. Het is belangrijk dat de zorgen van bewoners en tuinders wor den weggenomen. P. Day: „Natuurlijk zijn we geluk kig." FOTO HENK BOUWMAN WD-leider J. Kradolfer wordt 'onrustig' van de aankon diging van een milieu-onder zoek. „Ik had gedacht dat dit soort zaken al bekend zouden zijn. Er gaat voor mij zo'n logica van uit dat je pas gaat praten over zo'n slibstort wanneer vast staat dat het veilig is, dat ik niet anders verwacht had. Nu blijkt dat er toch onzekerheid bestaat. Wij zullen heel kritisch zijn wanneer het college in het na jaar met een officieel voorstel komt. Wij zijn bereid het com promis van slibstort en bedrij ven in de Oostvlietpolder te ver dedigen. Maar dan willen we de garantie dat de overlast binnen aanvaardbare grenzen blijft. Wij willen geen halve garanties voor de bewoners daar in de buurt." J. de Coo (LWG/De Groenen) heeft geen hoge pet op van de intenties van Van Rij. „Ik denk dat dit weer een typische aflei dingsmanoeuvre is van hem. Omdat bewoners en tuinders van de Vlietweg vinden dat de provincie het huiswerk moet overdoen, roept hij nu dit. Dit is gewoon een zoethoudertje. Net als zijn aankondiging dat er een discussie zou komen over de Meelfabriek. In werkelijkheid denkt hij heel anders. Hij denkt dat de zaak wat de Oostvlietpol der betreft al in kannen en krui ken is. Hij vindt de komst van de baggerstort ook heel belang rijk, want die komst hangt heel nauw samen met de verkoop van de 3,5 miljoen kuub zand die moet worden weggegraven. En dat zand heeft het Rijk weer nodig voor de verbreding van de A4. Dat zit erachter." „Het misverstand dat nu heerst bij sommigen is dat er al sprake was van een milieu-ef- fect-rapportage. Maar die heeft betrekking op de locatie waar de baggerstort aanvankelijk was gepland. Nu men voor de bag gerstort een andere locatie op het oog heeft is een nieuwe ef fect-rapportage nodig. Dat staat ook gewoon in het structuur plan van Zuid-Holland. De me ning van LWG/De Groenen over de Oostvlietpolder blijft overigens onveranderd. Wat we altijd al gezegd hebben zeggen we nu ook: de polder moet ge woon een polder blijven." subsidie en voor Games naar reachfonds connie van uffelen [eente Leiden schenkt J van haar subsidie 95 bestemd voor deelne- an de Gay Games aan teachfonds. Dit fonds omoseksuele sporters len waar homoseksu- ri moeilijk ligt'. O" gaat om een bedrag va'pigeveer drieduizend Met de opbrengst e verkoop van i uns wordt dit bedrag fuld tot ongeveer vier- d gulden. Burgemees- rtinf E*00P overhandigt het 'ïot 128 juli aan het Out- kf °nds. Goekoop is ere- el het Leidse team van Hers aan de Gay Ga- 1 igt op deze dag sporttenue offi- *V Games worden dit Amsterdam gehou- duren van 1 tot en augustus. Het Leidse aro bestaat uit 43 Diers. leiden Burgemeester C. Goekoop en kunstrestaurateur T. Prins ont hulden gisteren in de Pieterskerk gezamenlijk een kopie van het wa penbord van Willem van Duyvenbode, de Leidenaar die gedurende het beleg van Leiden met zijn postduiven contact onderhield met Wil lem van Oranje in Delft. Van Duyvenbode, geboren als Willem Speel man, ontving voor zijn bijdrage aan de strijd tegen de Spanjaarden als eerste burger in de Lage Landen het recht om wapens te dragen; een voorrecht dat daarvoor slechts was voorbehouden aan de adel. Na zijn overlijden werd Van Duyvenbode in de Pieterskerk begraven en achter de kansel kwam een memorietafel, het wapenbord, te hangen. Het origineel daarvan hangt in de Lakenhal. Restaurateur Prins kreeg de opdracht om van het bord een kopie te maken. De restauratie is mo gelijk gemaakt door een schenking van de Stichting Leiden Culinair. FOTO TACO VAN DER EB den haag/leiden» persbureau cerberus Als hun auto wordt gekraakt, hebben veel auto-eigenaren ve le honderden guldens schade, ook al blijkt uiteindelijk niets uit hun auto gestolen. Of alleen een waardeloze zonnebril. „Dat maakt autokraken juist zo extra frustrerend", legde officier van justitie Geradts gisteren nog maar eens uit aan twee Leidse junks. Die stonden dit keer bij de meervoudige kamer van de Haagse rechtbank terecht. Ze waren al vaker veroordeeld, maar dat was bij de politierech ter, die maximaal zes maanden cel op mag leggen. Gisteren werd een jaar cel plus drie maanden voorwaardelijk geëist tegen beide Leidenaars. De mannen, 22 en 31 jaar oud, hebben bekend. Ze trokken een heel kraakspoor door Leiden. Im mei dit jaar sloegen de twee in twee nachten tijd met een ruitentikker bij minimaal zeventien auto's de ruiten in. Vaak dus zonder dat ze iets buitmaakten. Toch verdween er nog voor een aardig bedrag aan stereo's, aktetassen, noem maar op. Die spullen werden in Rot terdam ingeruild voor drugs, voornamelijk cocaïne en heroï ne. De 31-jarige was teruggeval len na drie jaar clean te zijn ge weest in een strenge afkickkli- niek. Zijn 22-jarige maat vindt dat het met zijn verslaving alle maal nog al meevalt. Dat baart de aanklager echter zorgen. De rechtbank doet 28 juli uitspraak. Inzamelaars afval moeten samenwerken worden ze niet opgekocht. Wél zou de inzame ling onder een coördinerende directie gebracht kunnen worden. Allerlei zaken, zoals het inzame len en scheiden van bedrijfsafval kan dan name lijk door combinatie van afvalstromen voor ieder een voordeliger en technisch beter worden uitge voerd". rusenhout/leiden piet arp De afvalinzamelaars tussen Leiden, Beverwijk, de kust en Amstelveen, een regio met zo'n anderhalf miljoen inwoners, zouden binnen vier jaar nauw moeten samenwerken. Alleen op die manier kun nen de afvalinzamelaars die vanuit de overheid zijn ontstaan op de lange duur de multinationale particuliere ondernemingen als BFI het hoofd bieden. Dit zegt directeur G. de Jong van De Meerlan den afvalverwerking, recycling en reiniging in Rij- senhout. De Meerlanden verzorgt de afvalinza meling in de Haarlemmermeer en in Aalsmeer. Samenwerking is volgens De Jong een vereiste om na 2010 te overleven. „De deelnemende rei nigingsdiensten hoeven niet te privatiseren, ook Directeur P. Peters van de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden e.o. (Gevulei) laat weten dat een fusie voor hem onbespreekbaar is. „Lei den is zelf in Gevulei-verband bezig met het op zetten van een grotere inzameldienst. Op die ma nier kom je sterker te staan tegenover de verwer kers van het afval. We hebben met zijn allen be sloten dat we niet gaan privatiseren en dat een fusie absoluut niet aan de orde is", aldus Peters.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13