'Ik ben in kubistisch acteren' Uv 'm Verslingerd a inspecteur Mo Cultuur&Kunst Kssaamümaim Pijn? Gezondheidsmatras DFOTempur! 1 Herhaling WOENSDAG 15 JULI 1998 -fe N RIJSDAM. 071 -5356444, PLV CHEF AD V John Goodman treitert kabouters in The Borrowers John Goodman beleeft drukke tijden. Hij is momenteel te zien in de Coen Brothers-film The Big Lebowski als bowlingmaatje van Jeff Bridges en in Blues Brothers 2000 als gabber van Dan Aykroyd. In Fallen is hij een politieman die met Denzei Washington jaagt op een moordzuchtige demon. Goodman wordt in Hollywood gevierd als brave lobbes en de ideale 'buddie' voor ster-acteurs. Maar in The Borrowers wordt hij door hele kleine mannetjes geëlektrocuteerd, ingesnoerd als Hongaarse worst en gedompeld in een bak vloeibare kaas. De martelgang zal door een jeugdig publiek met luid gejuich worden begeleid. De zwaarlijvige Goodman speelt in The Borrowers een onbetrouwbare advocaat die niet alleen een leuk gezin het huis ontneemt, maar tevens dakloosheid veroorzaakt voor een familie onderhuurders op Pinkeltje-formaat. Met vereen de krachten leert men de boef een lesje dat zal heugen. The Borrowers is een door Peter He witt geregisseerde kinderfilm die demonstreert dat de Engel sen op het punt van trucages weinig meer te leren hebben van de Amerikanen. De verhalen over The Borro wers vormen geliefde jeugdlite ratuur in de Angelsaksische lan den. Mary Norton schreef 45 jaar geleden het eerste deel van een boekenreeks die vier jaar geleden al eens werd bewerkt tot een BBC-serie waarmee prij zen zijn gewonnen. John Good man heeft er nooit naar geke ken. „De boeken van Mary Norton heb ik vlak voor de opnamen eens ingekeken. De BBC-serie Van alle personages die ik heb gespeeld lijk ik misschien nog het meest op Dan Conner in 'Roseanne'. foto heb ik niet willen zien, omdat ik fris wilde blijven voor onze ei gen versie. Ik vond dit heerlijk om te spelen. Deze man, Ocious Potter, is juist zo komisch om dat hij denkt dat hij heel vrees wekkend is. Hij is zo vervuld van zichzelf, dat het des te grap piger wordt als zijn opgeblazen heid door kaboutertjes wordt doorgeprikt. Daarbij kun je je als acteur heerlijk uitleven in boosaardigheid. Het is goedko per dan therapie." „Geëlektrocuteerd worden, was trouwens een heel grappige ervaring. Ik had wel gruwelijk de pest aan de kaasdagen, 's Ochtends je bed uit moeten, weten dat je weer dat rubberen pak aan moet en in de ketel te recht zal komen waar die kleine pestkereltjes je zullen overgie ten met vloeibare kaas, ik had daar moeite mee. Ik weet niet wat voor spul het was. Geen kaas in elk geval, want daar heb ik verstand van. Het was een nare, ijskoude substantie. Waar schijnlijk zo'n moderne plastic waar ik kanker van krijg. Optreden in een kinderfilm, vindt Goodman zeker niet bè- neden zijn niveau: „Het is het mooiste wat er is. Ik heb jaren lang jeugdtoneel gedaan en ik heb daar van genoten. Maar meen niet dat het makkelijker is, want kinderen zijn niet al leen het meest dankbare maar ook het meest kritische publiek dat je hebben kunt. Ze hebben het onmiddellijk door als je je alleen maar wat staat aan te stellen. Kinderen hebben een onderscheidingsvermogen dat wij zijn kwijt geraakt toen we opgroeiden." Goodman zelf groeide op in St. Louis. Hoewel hij ook huizen bezit in New York en Los Ange les, staat zijn hoofdresidentie in Bogalusa, Louisiana. Het zuiden bleef hem trekken: ..Annebeth, mijn vrouw, heeft net een pand gekocht in New Orleans, in de Franse buurt. Ze wil er een win kel openen met kinderkleertjes. Maar daar probeer ik me zo weinig mogelijk mee te bemoei en, deels omdat ik graag verant woordelijkheid ontwijk maar meer nog omdat ik aartslui ben. Alleen de opvoeding van Molly, onze dochter van zeven, neem ik heel serieus." John Goodman was zijn eigen vader al op jonge leeftijd kwijt. Geld om door te studeren, was er niet. Dus het trof dat hij goed was in American football en zo een beurs kon krijgen aan Southwest Missouri State Uni versity. Hij moest zijn sport op geven als gevolg van een chro nische knieblessure. „Ik was niet echt goed, maar ik was verzot op het spel. Dat is het enige wat ik mis. Maar het is goed dat ik gestopt ben; ik word tóch al elke dag wakker met een zere schouder en een slechte ik er met plezier op terug. Ik was bang voor alles. Angst geen jobs te kunnen vinden, angst in de goot terecht te komen. Maar ik was als een kolossale baby voor wie toch alles geregeld wordt en op zijn pootjes terecht komt. Ik kan nog steeds in de goot terecht komen, maar dan zal het niet in New York zijn. Ik kan er nu een betere buurt voor uitkiezen." Goodman heeft nog steeds grote liefde voor toneel. Hij stond in Henry IV, As You Like It en A Streetcar Named Desire. Desondanks zit hem de type casting waar Hollywood hem voor gebruikt King Ralph, Punchline, The Flintstones niet dwars. „Ik vind dat ik toch redelijke variatie in mijn filmrollen heb gehad, maar ik kan er niet aan ontkomen dat ze aan mij den ken wanneer ze een grote dikke kerel nodig hebben. En ik word ook speciaal geassocieerd met komedie, maar dat komt na tuurlijk vooral omdat men mij nog het beste kent als tv-acteur van 'Roseanne', waar ik trou wens heel trots op ben. Soms wordt het vermoeiend als ook in rug. Dus het was wijzer om te*' het echte leven mensen aldoor gaan acteren. ...Nee, dat zag mijn moeder niet als een af gang. Ze zou me zelfs hebben gesteund als ik bankrover had willen worden." Met gemengde gevoelens denkt hij terug aan de tijd dat hij zich als acteur wilde vestigen in New York: „Het was een tijd van zwaar afzien, maar toch kijk verwachten dat je leuk uit de hoek zult komen. Want dat is mijn talent niet. Mijn talent is, denk ik, dat ik me bij komische rollen concentreer op de donke re kant van die karakters. Zoals ik bij het spelen van dramati sche rollen, automatisch op zoek ga naar de meer lichte as pecten van zo'n type. Altijd op AH Kn OfT 17 17 Ro zoek naar de nurie grijstinten." Drie keer heeft broeders Coen gei wc sing Arizona, Baijo The Big Lebowski. zijn kennelijk spi met Joel en Eth; Ke schrijven? ju Ou „Ze betalen me ik voor ze... Ze m het lachen. Elke He schrijven, vind ik rollen die ze me zijn altijd bijzond me de gelegenhei te acteren van wie dige verschijning Het ene moment de volgende secot vaarlijk. Daar kan voeten. Ik nöem c acteren. Wat zei i acteren? Ik geloof ^(p. nuut meer begin een horse's ass." De enige film w liever nooit meei denkt is The Flintsi o\ „Ik heb de cheq fin ik moet niet zeu kreeg echt de pest mensen me Fred f ven noemen. Ik niet op Fred Flint Di heel anders. Van ges die ik heb gelen misschien nog h Ier Dan Conner in 'Rqzie hem heb ik zeve voor Emmy Award den Globe te da had ik het met I kunnen presteren. W< AUPING BORAS DUNLOPILLO EASTBORN NOLTE PULLMAN STALLMANN SWISSELEX TRECO ZEVENSLAPER Ledikant achterwand nachtkasten tottenbodems polyether matras bedtexticl twv. <400,- 1600,- korting Ce MONTERY Een Stijlvolle slaapkamer van massief pinehout. in de kleur buttermilk, zalm Ledikant nachtkasten 160x200 cm Van 3*951- voor 3195.- 180x200 cm Van3695. voor 3395. Kleurcn-TV t.w.v. 695.- kado. Commode 1795,- Spiegel "95. Kast 4-deur 4296. Hoofd Stijve Spier Pijnlijke Rug Pijnlijke heup- Pi|n pijn nek pijn armen pijn gewrichten kni lijke Circi 1^ &S LA APK mei dit rustieke ledikant, uitgevoerd in grenen kleuren, rustieke vormen. Ledikant inclusief n. 100.\200i ui Van 1795.- voor 1495,- 180x200 Steedsweer zegt de Engelse schrijver Colin Dexter dat hij zijn laatste Inspector Morse heeft afgeleverd. En steeds weer zegt acteur John Thaw dat hij voor de laatste keer in de huid van de norse detective ge kropen is. Maar beide mannen zijn onverbeterlijk. De afgelo pen weken is er in en rond Ox ford weer gefilmd voor een nieuwe aflevering van de popu laire televisieserie Inspector Morse. Eén stap in hotel The Randolph in hartje Oxford en je verwacht ieder moment inspecteur Morse tegen het lijf te lopen. De detec tive en zijn trouwe assistent Le wis zouden zo aan de bar achter een groot glas bier kunnen zit ten. De neiging om op zoek te gaan naar kamer 310, de kamer waar het lichaam van de Ameri kaanse toeriste Laura Stratton werd gevonden in de aflevering 'De Wolvercote Juwelen', is groot. Het is druk rond het middag uur in het klassieke Engelse ho tel, waar niemand oog lijkt te hebben voor de oudere dikbui kige man in de hoek van de lob by. Acteur James Grout, die in de detectiveserie gestalte geeft aan superintendent Strange, zit onverstoorbaar aan de cham pagne. In en rond het hotel vin den de hele dag opnamen plaats voor de nieuwe Morse aflevering. Tussendoor maakt de acteur ruim tijd voor het be zoek uit Holland. De rol van Morse verveelt Thaw na al die jaren nog steeds niet: „Ik maak gemiddeld maar één Morse-film per jaar en daarnaast doe ik als acteur an dere dingen. Ik kan er dus steeds fris aan beginnen.Het blijft ook leuk om Morse te spe len, omdat de afleveringen door verschillende mensen geschre- vep worden. Elke scriptwriter heeft zijn eigen kijk op Morse. Dat houdt de rol interessant." De nieuwste film - 'The wench is dead' - is volgens Thaw een uitdaging omdat het een heel afwijkende aflevering is. „Het gaat in deze aflevering om een moord die meer dan honderd jaar oud is. Morse onderzoekt die moord vanuit zijn ziekbed. Ik lig 50 procent van de tijd in het ziekenhuis. Voor de kijker is het historische aspect van deze aflevering leuk. Je ziet zowel de tegenwoordige tijd als de Victo riaanse tijd met kanalen en ou de vrachtboten. Dat geeft deze aflevering veel kleur. Toen John Thaw 12 jaar gele- pe Eii den gevraagd wen van Inspector M nog nooit van de Zijn laatste ervarii tectives stamde schooltijd toen hij mes moest lezen, kende ik ook nie boeken nooit. Ik meteen 'ja'. Ik h boek, 'The dead o lezen en toen te^ van me, die produi 'Hoe kunnen we nage een compleet tieman maken darij de detectives?' De inspecteur Morse pe gewoon ouden °P veverhalen, maar Morse geeft de kleur. Uiteindelijk stag gegaan omd |8( meer afleveringei liefst twee uur zoi En de beste sch beste acteurs zf') meewerken. Ondanks twaalf teur Morse is Jofc!'e' absoluut niet gaai gen met de detec heel verschillend houd ik helemaal Dat drink ik zei kruiswoordpuzzel de acteur bestee voor klassieke mu bijzonder Bach, Mozart delen de tv Ondanks de nul van Morse, heeft d g harten van de ki, >t J hele wereld gestol pikken het dat Mc tent Lewis altijd laat betalen. De ki bijna niet meer Cvc Lewis een band v; guar van Morse vei 1 In de laatste aflevf zijn baas Strang Morse over te hi pensioen te gaan I IC den ze beiden mt werk moeten stop Strange. Thaw: J Morse 'Nee', maa m. nadenken. We vfo. het einde van 01 naderen. De comfl/C hun intrede i voor de jonge gentfcrt John Thaw heef 7 sluit genomen ov< ior ele volgende Mors ic; hoort dat Colin D<o V een nieuw boek di de bui al hangen. 1 'ondenkbaar' dal acteur de rol va ,0" Morse zou spelen SUZANNE VAN VELZEN' (010) 421 97 33 1.(030)280 2- 15 2,(079)331 49 07 8.(071) 341 90 65 84.(038; 422 59 91 Kom snel naar Dormaël en profiteer van honderden guldens voordeel! De avonturen van Inspector Morse en zijn assiste: en de komende maanden weer bij de KRO op televisie i omroep herhaalt alle 31 afleveringen. De start vanc clus is zondag 26 juli (Nederland 1, 21.16 uur). Van >rf ber gaat de KRO met Morse wekelijks verder op di isc avond. De films worden in z'n geheel uitgezonden Morse-film 'The wench is dead', verschijnt pas vol en de KRO op televisie.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10