Leidsch Dagblad Ter Aar ziet niets in herindeling S smoren rel over drugsbeleid Nederland Geen vervolging voor diefstal uit Volkenkunde Lijfwacht 2Unlimited beboet voor mishandeling Feest ten einde Politie Hollands Midden schiet goed TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X OPGERICHT 1 MAART 1860 Declaraties Europarlement niet aangepakt Economie Aantal files in Nederland stijgt tot zestienduizend Cultuur en Kunst Leidse wetenschapper morrelt aan y literatuurgeschiedenis LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Monopoly Zes ooievaars kruipen uit het ei in De Aarhorst Onderzoek wijst uit: Bewoners vinden situatie in gemeente ernstig HET WOORD IS AAN Epictetus Als u boos bent, is dit niet alleen verkeerd, maar u hebt bovendien een slechte ge woonte versterkt. De meeste inwoners van Ter Aar voelen niets voor een gemeentelijke herindeling, hoe groot zij de plaatselijke problemen ook vinden. Dat blijkt uit een onderzoek dat Research voor Beleid in opdracht van Leidsch Dagblad uitvoerde. van de zorgelijke situatie, die commissaris van de koningin J. Leemhuis-Stout onlangs ern stig genoeg achtte om een on derzoek naar de bestuurlijke toekomst van Ter Aar te laten uitvoeren. Daarin liet zij ruimte voor een eventuele samenvoe ging met een andere gemeente. De meeste inwoners van Ter Aar zien niets in zo'n oplossing. Tachtig procent van de onder vraagden denkt dat de gemeen te Ter Aar de grote bestuurlijke problemen zelf moet aanpak- TER AAR TIM BROUWER DE KONING Van de inwoners die op de hoogte zijn van de bestuurlijke perikelen, vindt bijna zeventig procent de situatie ernstig tot zeer ernstig. Maar een nog gro ter percentage ziet niets hulp van buitenaf, als oplossing voor alles wat er misgaat in Ter Aar. Aan de representatieve en quête van het Leidse onder zoeksbureau werkten 303 inwo ners uit Ter Aar mee. Ruim tweederde bleek op de hoogte Onderzoek vermiste collecties afgerond LEIDEN ANNET VAN AARSEN Staatssecretaris Nuis (cultuur) heeft gisteren bekendgemaakt, dat uit het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden vóór 1991 zo'n 19.000. voorwerpen zijn ontvreemd. Het politie-on- derzoek naar de vermiste col lecties is afgesloten. Maar een strafrechtelijk vervolg krijgt de zaak niet. Er zijn geen verdach ten en geen vermiste voorwer pen gevonden. „Ik ben blij dat we nu een streep onder het onderzoek kunnen trekken. Dat er geen voorwerpen zijn teruggevon den, is een zure conclusie, maar hij is er nu eenmaal", zegt di recteur S. Engelsman. De kous is overigens nog niet helemaal af. „We weten nu precies wat we allemaal in huis hebben. De komende anderhalf jaar zijn we druk met een grondige inventa rislijst een zwartboek van de dingen die er niet meer zijn. Voor het geval ze ooit nog eens ergens opduiken. Het zwart- Zanger ontkomt door fout in dagvaarding HAARLEM PAULINE VAN DER MUE Een 32-jarige lijfwacht van de voormalige housegroep 2 Unlimited is gisteren bij ver stek veroordeeld wegens mis handeling. Hij kreeg een boete van duizend gulden, waarvan 250 gulden voorwaardelijk. Zan ger Ray Slijngaard, ook verdacht van betrokkenheid bij de vecht partij, is niet berecht omdat er een fout in zijn dagvaarding stond. Of hij opnieuw wordt ge dagvaard, is nog niet bekend. Slijngaard vormde vanaf 1991 samen met Anita Doth het suc cesvolle duo 2 Unlimited. In de loop van 1996 gingen ze uit elkaar. Een ander duo trad daarna onder dezelfde naam op. De oorspronkelijke groep reisde in. mei 1996 naar Marok ko. Op Schiphol werden ze op gemerkt door een fotograaf, die tot ergernis van Slijngaard foto's maakte. Toen de man weigerde het filmrolletje af te geven, greep de lijfwacht in. Bij de po ken. Slechts elf procent ver wacht er wel heil van als Ter Aar in een groter geheel en gebruik kan maken van een professioneler bestuurlijk appa raat. boek wordt op 1 januari 2000 gepresenteerd." Een schatting van de waarde van de vermiste voorwerpen kan Engelsman moeilijk geven. „Ergens tussen de 1,9 en 19 mil joen misschien? Nee, we kun nen niks claimen bij de verzeke ring. Het is een rijkscollectie en het rijk verzekert niet." De kwestie kwam in mei 1996 in de publiciteit toen Volken kunde aangifte deed van de ver missing van ruim honderd Ja panse gordeücnopen (netsuke). Deze ldeine beeldjes, die ge bruikt werden bij het dichtkno pen van de traditionele Japanse kimono, waren in de vorige eeuw door Von Siebold, de op richter van het museum, verza meld. Volkenkunde ontdekte in de vijf jaar voor de aangifte dat duizenden stukken uit de col lectie ontbraken. In die periode werd het registratiesysteem van het museum geautomatiseerd als onderdeel van het landelijke Deltaplan voor Cultuurbehoud. litie vertelde hij dat hij de foto graaf met een heupworp op de grond had gegooid en vervol gens bovenop hem was geval len. Verschillende getuigen ver klaarden echter dat hij de man had geslagen en geschopt en in een wurggreep had gehouden. De fotograaf liep een hoofdwond op en kneuzingen aan zijn nek, kaak en ribben. De zanger en de lijfwacht kwamen gisteren niet naar de zitting. Het openbaar ministerie heeft de lijfwacht eerder voor gesteld 2.800 gulden aan de fo tograaf te betalen, maar de ver dachte is daar niet op in ge gaan. „Het slachtoffer heeft ook niets van zich laten horen, dus laat maar", zei officier van justi tie mr. H. Beune daarover. Ze vond een flinke boete wel op zijn plaats. „Het was een for se mishandeling, en dat voor een futiliteit als een filmrolletje. Steeds gefotografeerd worden irriteert waarschijnlijk, maar dat is de tol van de roem. Daar mag je niet zo op reageren." ren een einde gekomen. De Franse nationale feestdag, Quartorze Juillet, stond dit jaar geheel in het te ken van de Franse verovering van de wereldbeker voetbal afgelopen zondag. Voor de derde achtereen volgende dag trokken tienduizenden Fransen naar de Champs-Elysées in de hoofdstad, dit maal om het jaarlijke militaire défilé te aanschouwen. De voetbalploeg was na afloop te gast bij het tuinfeest van pre sident Chirac. Een deel van de 6.000 gasten vergat even waar ze waren. Zij scandeerden 'Zidane for pre sident!'. Chirac, wiens populariteit door de voetbalwinst ongekende waarden heeft bereikt, vond het niet erg. „Deze victorie heeft bewezen dat Frankrijk een eigen ziel heeft gevonden. Ik hoop dat na alle feeste lijkheden het land hier een echt mooi nationaal gevoel aan overhoudt," aldus Chirac. FOTO Rtr CARETH WATKINS Waarnemend burgemeester A. van den Berge, die als rap porteur een sleutelrol vervult, weigert in te gaan op de resulta ten van het onderzoek. „Ik wil niet meer in de krant. Mis schien spreek ik u later nog eens". De provincie Zuid-Hol land laat zich evenmin uit. „We zijn bezig met een onderzoek", legt zegsman J. Distelbrink. „Eind september verwachten we de uitslag. Op grond daarvan worden de gesprekken voortge zet tussen de gemeente Ter Aar en de provincie. Tussendoor doen we geen uitspraak." Pagina 19: Uitslag enquête 'steun in rug' politici Ter Aar AEX boven 1300 AMSTERDAM ANP Op de Amsterdamse effecten beurs is de AEX-index vanmor gen al enkele minuten na het begin van de handel door de grens van 1300 punten gegaan. Dat was sneller dan verwacht, want maandag voorspelden handelaren nog dat die grens aan het eind van de week zou worden doorbroken onder in vloed van sterke activiteit vanuit de optiebeurs. Pagina 8: Van de beursvloer. tóaanse regering heeft giste- cht de indruk weg te nemen aanval heeft geopend op het 'dse drugsbeleid. „Wij willen niet de suggestie wekken dat engen in het binnenlands be ierland", aldus woordvoer- Rubin van het Amerikaanse «van buitenlandse zaken, zei dit in reactie op recente n van president Clintons voornaamste adviseur op het terrein van drugspolitiek, Barry McCaffrey. Washington is kennelijk geschrokken van de verontwaardigde Nederlandse reacties op de ongenuanceerde uitla tingen van McCaffrey. Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) heeft gis teren de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag op het matje geroepen om zijn zorgen en boosheid over de uit spraken van McCaffrey kenbaar te ma ken. Ook een woordvoerder van McCaf frey heeft nieuwe beweringen over het Nederlandse drugsbeleid schielijk in getrokken. Housman verklaarde dat het Nederlandse beleid 'levens van jonge -Amerikanen in gevaar brengt'. Volgens Housman kan het liberale Ne derlandse drugsbeleid namelijk over slaan naar het buitenland. McCaffrey ontketende de afgelopen dagen een rel tussen Nederland en de VS door het Nederlandse drugsbeleid te betitelen als 'een volslagen ramp'. Het gedoogbeleid ten aanzien van soft drugs heeft volgens hem bijgedragen tot aanzienlijke groei van de misdaad in Nederland. Rubin wilde gisteren niet bevestigen of Washington de rondreizende Mc Caffrey die morgen een kijkje neemt in Nederland heeft gevraagd gas te rug te nemen. Maar feit is dat McCaf frey gisteren in Wenen in iets mildere termen sprak over Nederland, een land waar McCaffrey nu 'zeer veel waarde ring' voor zegt te hebben. De WD vindt dat McCaffrey over de Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips20 Uitgaan18 Niemand hoeft wapen in te leveren LEIDEN ANNET VAN AARSEN De dienders van de politie Hol lands Midden schieten beter dan hun collega's uit andere korpsen. Tot genoegen van de korpsleiding. In Hollands Mid den raakte het afgelopen jaar geen van de zogeheten 'straat agenten', politiemensen die ge wapend surveilleren, zijn wa penbevoegdheid kwijt tijdens de periodieke schietvaardig heidstest. Landelijk scoort de politie een stuk slechter. Uit cijfers van de Inspectie voor politie blijkt dat eenderde van alle politiemen sen in Nederland de proeve van bekwaamheid niet met goed ge volg aflegde. Daar zitten men sen in bureaufuncties bij, maar ook van de agenten, die op straat werken, haalde ruim twintig procent ^e minimumei sen niet. De gevolgen zijn ern stig: wapen inleveren tot de test wél met goed gevolg is afgelegd. Woordvoerder C. Jongh van Hollands Midden: „Onze schietdocent kan zich niet her inneren dat mensen, die buiten werken, de schietvaardigheids test niet haalden. Wij werken overigens met een uitgebreide prof check. We vonden de lan delijke schiettest namelijk te licht. Onze mensen moeten nu niet alleen laten zien dat ze met hun wapen kunnen omgaan, ze moeten bijvoorbeeld ook de theorie bijhouden. In welke si tuatie mag je je wapen gebrui ken, hoe ga je om met de wa penstok, de handboeien, dat soort zaken." Van het totale bestand poli tiemensen in Hollands Midden voldeed op de peildatum 1 juli 1997 twaalf procent niet aan de landelijke richtlijnen. De groep 'gezakten' bestond uit werkne mers met bureaufuncties en langdurig zieken. Iedere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 d/min.). Ia, lk wil een abonnement op het Leiduch Dagblad. Naam:1VoorlettoivM/V Adres: scheef is gegaan. „Het is niet juist op deze manier een stereotiep beeld van Nederland te schetsen", aldus WD'er Korthals. Voor minister Borst (volksge zondheid) hoeft het bezoek niet meer zo nodig. „Het was de bedoeling dat zijn bezoek meer begrip voor eikaars standpunten zou kweken", aldus een woordvoerder van het ministerie. „Het is de vraag of dat nog wel zin heeft als hij met zo'n vooringenomen beeld naar Nederland komt." Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Permaand Per kwartaal Oautomatisch (f 94,15) automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1