Europa wil uitbreiding strijd tegen witwassen Economie - onsumentenbond krijgt nmalig 2 miljoen steun Fiets krijgt tweede leven British Airways laat omstreden staartvinnen weer overschilderen Rusland ontvangt 45 miljard aan noodhulp Verbruik elektriciteit neemt toe door economische groei Helft medewerkers Lufthansa aandeelhouder via winstdeling FISPACJ orse vertraging op vliegveld Athene lENü Het drukke vliegverkeer en protestacties van piloten I 5ben gisteren op de luchthaven van Athene gezorgd voor ver gingen die opliepen tot zes uur. Volgens luchtverkeersleiders jen de vertragingen gedurende de hele zomer voorkomen, idat er te veel vluchten geboekt staan. Gisteren werd de toe- nd verergerd door een stiptheidsactie door piloten van nnpic Airways, die met de bedrijfsleiding een meningsverschil iben over de hoogte van hun salaris. Irisis treft ook McDonald's Indonesië jrtai Vanwege de economische crisis heeft eenvijfde van de j Donald's restaurants in Indonesië zijn deuren moeten slui- Veertien van de 101 fastfood restaurants zijn gesloten zijn dat de omzet door de verminderde koopkracht van de Indo- iërs te sterk was gedaald. Nog eens zes restaurants zijn ver- tijdens de rellen in mei. Ook de terugval van de koers van jepia met tachtig procent heeft voor McDonald's grote fi- iiciële gevolgen. utobedrijf Athlon koopt Duitse Avag >rp* Athlon gaat het Duitse Avag Leasing overnemen, deze acquisitie voegt het beursgenoteerde Athlon (autolea- dealeractiviteiten en autoschadeherstel) uit Hoofddorp 80 J iljoen D-mark (90 miljoen gulden) toe aan zijn omzet. Na de emame van het autobedrijf CC Raule in februari is dit de eede stap van het Hoofddorpse autobedrijf in Duitsland. Avag eft in 25 jaar met twintig medewerkers 3.500 leasecontracten elkaar verzameld. Athlon rekent er op dat de overname direct I bijdragen aan de winst per aandeel. IC Caland stapt in gasproject Myanmar ;dam De Azië-crisis lijkt IHC Caland (nieuwbouw bagger- lepen en olieplatforms) nauwelijks te deren. Het bedrijf heeft nieuw een order in de wacht gesleept in het gebied. Dochter M Production Contractors bereikte gisteren een akkoord over SSC bouw van een drijvend olieopslagsysteem, 180 kilometer voor kust van Myanmar (voorheen Birma). Het contract behelst de ppe- uw, de bediening en het onderhoud van een installatie die het ndensaat opvangt dat wij komt bij gaswinning. IHC Caland wil er de omvang van de order niet meer zeggen d inderden miljoenen' gaat. r zeggen dan dat het om |U|) olvGram nu baas bij Plaza Müzik v hoen» PolyGram, de huidige amusementsdochter van Philips, jeft zijn beiang van 25 procent in de Turkse platenmaatschap- J j Plaza Müzik uitgebreid tot 51 procent. Plaza Müzik gaat on- 'dj rde naam PolyGram Plaza verder en zal exclusief de muziek PolyGram in Turkije distribueren. Tot de artiestenstal van ra behoren lokale sterren als Celik Erisci en Izel, die in 1997 pectievelijk 500.000 en 300.000 albums verkochten. De Turk- muziekmarkt was vorig jaar goed voor zo'n 180 miljoen dol- .PolyGram, dat voor ruim 10 miljard is gekocht door het Ca- deseSeagram, kocht in 1997 de eerste 25 procent in Plaza. ecessie Maleisië na krimpen economie fitalumpuR' Maleisië zal als gevolg van de financiële crisis dit r in een recessie belanden, heeft minister van financiën An- i q, r Ibrahim gisteren gezegd. Het bruto nationaal product van __l| üeisië zal dit jaar met een tot twee procent afnemen. Tot nu •had de regering steeds gezegd dat een groei van twee tot drie 0 icent haalbaar was. In het eerste kwartaal van dit jaar kromp Maleisische economie met 1,8 procent, vergeleken met een ei van 6,9 procent in de laatste drie maanden van vorig jaar. M heeft problemen met airbag roitDe Amerikaanse autofabrikant General Motors roept m 800.000 auto's terug naar de fabriek vanwege problemen de airbag. In de modellen Chevrolet Cavalier en Pontiac l' ifire zouden die zich spontaan kunnen openen. De airbags Qg iden vooral bij kleine aanrijdingen bij lage snelheden plotse- Ffi) gin werking kunnen treden. De automobielfabrikant zegt tot sver 231 meldingen te hebben gekregen van gevallen waarin irbag te snel in werking trad. Daarbij vielen 91 gewonden. j leer passagiers Eindhoven Airport woven Het aantal passagiers op Eindhoven Airport blijft leien. In de eerste helft van 1998 maakten bijna 138.000 men- i gebruik van de regionale luchthaven. Dat is tien procent 'er dan in de eerste helft van vorig jaar. Het merendeel van de ssagiers, ruim 110.000, maakte gebruik van een van de dertien idiensten op Europese en binnenlandse bestemmingen. ipanse bedrijven massaal bankroet Sïo. Japanse bedrijven gaan in hoog tempo bankroet in de gste faillissementsgolf sinds de Tweede Wereldoorlog. Dat eft het onderzoeksinstituut Teikoku Databank vanmorgen ge- gd. Het faillissementspercentage steeg in juni met 29,1In to- i p gingen 1.741 bedrijven failliet, het hoogste aantal ooit in een limaand gemeten. De totale schuldenlast van failliete bedrij- inliep in juni op tot 1,36 biljoen yen (19,4 miljard gulden). df haag.anp miljoen, omdat ze geld opzij moest leggen voor een reorga nisatie. Er verdwenen 47 ar beidsplaatsen. De bond heeft inmiddels haar organisatie ingrijpend gewijzigd om de dienstverlening beter op de wensen van de leden af te stemmen. Van Dok schrijft aan de Tweede Kamer dat zij er op basis van het reorganisatieplan vertrouwen in heeft dat de fi nanciële positie van de Consu mentenbond zich zal herstellen. Vorige week maakte de bond bekend dat zij dit jaar uit de ro de cijfers zal komen. Consumentenbond krijgt eenmalige bijdrage van 2 oen gulden van het ministe- ran economische zaken. Dat U ft staatssecretaris Van Dok eren bekendgemaakt. Het I is bedoeld om financieel top zaken te stellen. Ébrig ja r kwam de consu- jj ttenorganisatie in financiële 01 blemen, onder andere door wegvallen van de jaarlijkse 'heidsbijdrage en het [tierend ledenbestand. De ,1, ld leed een verlies van 3,6 Lufthansa kiest voor de trein ankfurt afp-anp Duitse luchtvaartmaat- toppij Lufthansa kiest voor trein. Het bedrijf heeft een entieverklaring getekend it de Deutsche Balm (DB), Duitse spoorwegen, om bil- «n te ontwikkelen die zo- in vliegtuig als trein geldig Luchtreizigers kunnen Rks op elk Duits station in teken. Dankzij de samenwerking Lufthansa met minder tienlandse vluchten toe. 'ardoor komt op de luchtha- "s. en met name op Frank- a ruimte vrij voor Europese intercontinentale bestem mingen. Het contract geeft de DB uitzicht op meer reizigers in het langeafstandsverkeer in het binnenland. Duitsland be schikt over een netwerk van hogesnelheidslijnen. Volgend jaar wordt de fijn van Frank furt naar Keulen geopend, waardoor de reistijd meer dan gehalveerd wordt tot een klein uur. De luchthaven van Frank furt heeft een eigen station. In het Verenigd Koninkrijk vormt British Airways een con glomeraat met de maatschap pijen die de Eurostar uitbaten. Dat is de snelle trein van Lon den naar Parijs en Brussel. Europese Commissie wil meldplicht accountants, notarissen en advocaten De Europese Commissie in Brussel wil de strijd tegen het witwassen van crimineel geld uitbreiden. In de toekomst moeten ook accountants, notarissen, advocaten, vast goedmakelaars en casino's alert zijn op verdachte finan ciële transacties. brussel. anp Op basis van een Europese richtlijn uit 1991 hebben alle vijftien EU-landen een meld punt ingesteld. Daar moeten banken en wisselkantoren ver dachte financiële transacties melden. Volgens de Europese Commissie heeft die richtlijn inmiddels de nodige vruchten afgeworpen. Toch vermoedt men in Brus sel dat er meer zwart geld gewit wordt dan nu aan het licht komt. Aanpassing van de richt lijnen is daarom nodig, ook al omdat criminele organisaties hun witwasactiviteiten steeds meer verplaatsen naar niet-fi- nanciële sectoren. De Europese Commissie wil dan ook het aan tal beroepsgroepen dat ver dachte transacties moet mel den, uitbreiden. De Europese Commissie wil verder de samenwerking tussen de lidstaten verbeteren. Op dit moment mogen de nationale meldpunten van Oostenrijk, Denemarken, Duitsland, Luxemburg, Ierland en Finland geen informatie uitwisselen met hun collega's in sommige ande re EU-landen. Betere uitwisse ling van gegevens leidt tot ver- Zakdoekje Thatcher kan terug in de tas De omstreden staartvinnen van British Airways, die volgens de luchtvaartmaatschappij onder meer (vlnr) Afri ka, Amerika, Schotland en Polen moeten verbeelden. foto epa londen hans jacobs Barones Thatcher kan tevreden zijn. Het rood-wit-blauw komt terug op de staarten van de vliegtuigen van British Airways. Dat meldt de Sunday Times uit kringen van BA. De kleurrijke, op etnische kunst gebaseerde vinnen zijn vanaf het begin omstreden ge weest. Thatcher was slechts één vein de stemmen in het koor te genstanders, waartoe ook de Britse schandaalpers behoorde. 'Bèlachelijk' en 'afschuwelijk' waren nog de minst kwetsende kwalificaties. Bekend is het optreden van Thatcher bij de presentatie van het nieuwe ontwerp. Misprij zend greep ze naar haar hand tas en viste er een flink formaat zakdoek uit. Tot hilariteit van de omstanders drapeerde ze die zorgvuldig over het schaalmo del van een Boeing. Dit kleurrij ke affront, deze verloedering van de nationale trots kon bij de voormalige Britse premier niet door de beugel. Algemeen directeur R. Ayling van de Britse luchtvaartmaat schappij vond de staartvinnen van zijn toestellen te ouwerwets en nationalistisch. 'Cool Brittan- nia', het moderne, veelzijdige en etnisch diverse Albion, ver eiste van Europa's grootste luchtvaartmaatschappij bij het begin van een nieuwe eeuw een verjongd en verfrist imago. De kleuren van de vlag en het gestyleerde wapen werden met instemming van de raad van bestuur ingeruild voor veelkleu rige ontwerpen. Die zijn door een select gezelschap van kun stenaars bedacht. Ten dele lie ten de artiesten zich inspireren door de exotische bestemmin gen, met fantasieën op kunst van bijvoorbeeld de Australi sche aborigines, de Inuit, en tropische bloemenpracht. 'Ne derland' is vertegenwoordigd met een Delftsblauw fantasie- ontwerp. De nieuwe look, waarvoor zo'n 210 miljoen gulden is uit getrokken, viel niet in goede aarde. Ook de Amerikaanse za kenpartners vinden de vinnen maar niks. Bovendien maakt concurrent Virgin het beleid be lachelijk door op haar toestellen de vroegere reclameslogan van BA over te nemen: Fly the Flag. British Aiways keert daarom op zijn schreden terug. De vlag gaat weer uit. Het zakdoekje van Thatcher kan terug in de hoging van het aantal vervolgin gen en veroordelingen, zo ver wacht de Commissie. Op dit moment worden in Brussel concrete voorstellen uit gewerkt. Deze zullen uiteraard eerst op juridische en maat schappelijke consequenties worden getoetst. De Commissie verwacht komend najaar de landen van de EU uitgewerkte voorstellen te kunnen overhan digen voor aanpassing van de richtlijn. Vervolgens moeten de EU-landen na bespreking in ei gen land een beslissing nemen. Toezichthouder licht Japanse kredietbank door Medewerkers van het in juni opgerichte Japanse Bureau voor Financieel Toezicht zijn giste ren begonnen met de inspectie van de in financiële problemen verkerende Japanse Bank voor Langlopend Krediet. Het is vol gens een functionaris van het bureau de eerste keer dat de nieuwe 'waakhond van de fi nanciële wereld' een Japanse bank inspecteert. De Bank voor Langlopend Krediet, geteisterd door moeilijk te innen leningen ter waarde van 9,86 miljard dollar, begon onlangs onderhandelingen over een fusie met de Sumitomo Krediet- en Bankcorporatie, een grote Japanse kredietbank. Veel Japanse banken gaan ge bukt onder een last van moeilijk invorderbare leningen met een totale waarde van 535 miljard dollar. Die maken hen behoed zaam om nieuwe kredieten te verstrekken. Het herstel van de Japanse economie wordt hier door extra vertraagd. De functionaris weigerde de tails te geven over de inspectie. De krant Yomiuri wist echter te melden dat de inspecteurs on geveer een maand nodig zullen hebben om te onderzoeken of de leningen van de bank aan de aangesloten niet-bancaire fi nanciële instellingen te laat of helemaal niet worden afgelost. Het Bureau voor Financieel Toezicht, dat taken heeft over genomen die voorheen door het ministerie van financiën wer den uitgevoerd, zal in de nabije toekomst ook inspecties hou den bij achttien andere grote bankinstellingen. Amsterdam Het Amsterdamse recydingbedrijfje Fiets op Slot helpt mee aan het hoofdstedelijke fietswrakkenprobleem. Aan rekken en bruggen vastgeketende fietswrakken worden door de reinigingspolitie gratis bij het bedrijf afgeleverd. Fiets op Slot in Oud-West haalt de fiet sen uit elkaar, controleert de onderdelen en het frame en maakt vervol gens van drie oude fietsen weer een gaaf en deugdelijk exemplaar. De recyclers leveren de fietsen weer af bij de reguliere vakhandel. Langs gaan bij Fiets op Slot voor een goedkope fiets heeft vanwege die af spraak dus geen zin. De meeste werknemers van Fiets op Slot werken in het kader van werkgelegenheidsregelingen zoals de Melkert-regeling. foto anp koen suyk Van IMF, Wereldbank en Japan MOSKOU «AFP Rusland krijgt dit jaar en vol gend jaar aan noodhulp 22,6 miljard dollar (45 miljard gul den. Dat heeft de Russische onderhandelaar Tsjoebais gis teren bekendgemaakt. Van dit geld krijgt Moskou nog dit jaar 14,8 miljard dollar. Het pakket is door het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) bijeengebracht en be doeld om Rusland uit de hui dige financiële crisis te trek ken. ,,De internationale finan ciële organisaties ondersteu nen de economische hervor mingsmaatregelen van de re gering", aldus Tsjoebais. Rusland heeft het geld hard nodig. De economie liep vast, omdat het land geld tekort kwam door de daling van de olie- en gasprijzen. De export van deze grondstoffen zorgt voor het merendeel van de in komsten. Die opbrengst ging omlaag, waardoor de Russi sche regering in betalings moeilijkheden kwam. Daar naast stroomde er minder geld naar de staatskas door de steeds sterker wordende belas tingontduiking. Al in maart legde de Russi sche regeringschef Kirijenko aan het parlement een bezui nigingspakket voor. Het parle ment wordt echter gecontro leerd door oud-communisten en nationalisten die weinig zin hebben in de bezuinigingen. Verwacht wordt dat het pakket midden juli toch geaccepteerd wordt. Het IMF overhandigt de mil jardenkredieten alleen als Ki rijenko zijn anti-crisispro gramma kan doorzetten, zo verkondigde IMF-directeur J. Odling Smee gisteren. In zijn ogen is het hervormingspad van de huidige Russische rege ring de enige manier om het land gezond te maken. Van de leningen die Rusland tot het eind van dit jaar krijgt, komt 12,5 miljard dollar van het IMF, terwijl de Wereld bank 1,7 miljard dollar ver strekt. lapan stelt 600 miljoen dollar ter beschikking. De eer ste 5,6 miljard dollar kan het Kremlin op korte termijn al le- gemoetzien, als volgende week maandag het IMF-bestuur zijn goedkeuring aan het pakket hecht. De valutamarkten rekenen erop dat de gevreesde devalu atie van de roebel van de baan is. Een devaluatie zou de infla tie in het land alleen maar aanwakkeren, waardoor de lo nen en spaargelden nog meer onder druk komen te staan. De beurs in Moskou reageerde opgelucht, de koersen trokken ruim vijf procent aan. De sociale onrust in het land is groot. Stakende mijnwerkers eisen al wekenlang uitbetaling van hun loon en bedrijven weigeren schulden af te beta len. Gasgebruik door zachte weer in 1997 met dertien procent gezakt arnhem anp Het gebruik van elektriciteit steeg het afgelopen jaar met 3,3 procent naar 80,4 miljard kilo wattuur. De toename komt voornamelijk door de industrie vanwege de economische groei. Door het zachte weer daalde het gasgebruik met dertien pro cent naar 24,4 miljard kubieke meter. Dit blijkt uit cijfers die Energi- eNed, de vereniging van distri butiebedrijven, gisteren bekend heeft gemaakt. Het elektrici teitsgebruik bij bedrijven en in dustrie groeide met 3,8 procent harder dan het gemiddelde ter wijl de huishoudens met een groei van twee procent daaron der zaten. Het lagere gasverbruik schrijft EnergieNed toe aan de zachte wintermaanden van 1997. De koude-index die de vereniging hanteert, lag dat jaar acht pro cent onder het gemiddelde, ter wijl het jaar daarvoor de index acht procent erboven lag. De cijfers bevestigen de trend van de laatste tien jaar. Het stroomgebruik steeg in die pe riode met twintig procent, met name door de opkomst van vaatwasser en wasdroger. Ruim de helft van de huishoudens heeft een wasdroger en dertig procent bezit een vaatwassser. Het gasgebruik daalde door de opkomst van de hoogrende mentsketel en betere isolatie sinds 1986 met 36 procent. De ze daling is gecorrigeerd voor temperatuurschommelingen. Uit de cijfers blijkt dat de gro te elektriciteitsproducenten ver der terrein verliezen. Een kwart van alle stroom wordt decen traal en in kleine centrales op gewekt. Dat is zeven procent meer dan in 1996. Die kleine, vaak efficiënte warmte/kracht centrales zijn vaak eigendom van de distributiebedrijven, de industrie of bedrijven. Deze kleine centrales leveren 53 procent van de opgewekte stroom aan het openbare nel. De rest is voor het eigen gebruik van de eigenaren. Van de totale stroomafzet van de distributie bedrijven werd het afgelopen jaar 1,3 procent opgewekt uit duurzame bronnen als wind en zon. Nederland blijkt in Europa niet de duurste op het gebied van energie. Inclusief alle belas tingen kost een kilowattuur 26,5 cent, goed voor een vijfde plaats. Finland is met 17,4 cent koploper. Met 66,6 cent voor een kuub gas neemt Nederland de derde plaats in. Groot-Bril tannië is met 53,1 cent in Euro pa het goedkoopst. frankfurt jan peter versteege Vanwege de goede winstcijfers krijgen alle 50.000 medewerkers van de Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa een douceurtje. Met zijn allen mogen ze een bedrag van bruto 100 miljoen mark verdelen, ongeveer 112,6 miljoen gulden. De werknemers mogen zelf uitmaken hoe ze uitbe taald willen krijgen: in contant geld, in aandelen of in opties. Bovenop de winstdeling ontvangen de medewerkers nog' eens een extra bonus van tien procent van het maandsalaris. Het beleggen in het eigen bedrijf is in korte tijd zeer populair geworden onder het personeel van Lufthansa. Bijna de helft van de medewerkers is de laatste twee jaar aandeelhouder geworden. De kleine 25.000 aandeelhouders in kwestie hebben samen ongeveer vijf procent van de uitstaande aandelen in bezit. Ook nu weer zullen weer vele werknemers voor aandelen kiezen, zo verwacht de bedrijfsleiding. Men heeft de keus óf aandelen voor een tegen waarde van 1.225 mark óf opties ter waarde van 1.450 mark. Wie liever geld wil, kan zijn winstde- ling contant verzilveren. Deze mensen krijgen 1.000 mark uitbetaald. In 1996 was dat bedrag nog 600 mark. Lufthansa behaalde vorig jaar een bruto winst van 1,6 miljard mark op een omzet van 23 miljard mark. Dat was bijna een miljard meer dan de 686 miljoen mark van '96. Het aantal vervoerde pas sagiers was met 44,5 miljoen ruim zeven procent hoger dan in 1996. Het bedrijf beleefde naar eigen zeggen het beste jaar uit zijn geschiedenis. De rooskleurige cijfers van de laatste twee jaar geven een ommekeer aan, nadat de bedrijfstop zich in september 1996 nog uiterst zorgelijk uitliet over de toekomst. Topman J. Weber zei onder meer dat hij vanwege de sterke concurrentie in de bedrijfstak een bevriezing wilde van de salarissen gedurende een periode van drie jaar. Verder wilde hij tot 2001 in totaal 1,5 miljard mark aan directe en indirecte kosten besparen. De bedrijfsleiding van Lufthansa drong vervol gens in het CAO-overieg met de bonden aan op langere werktijden, kortere vakanties en minder vrije dagen. Weber toonde zich tegenover de per soneelsvertegenwoordiging bereid arbeidsplaat sen te sparen, wanneer de bonden hem enkele ja ren 'passende' arbeidskosten zouden garanderen. Bijzonder was, dat Lufthansa in september 1996 ook winstdefing in aandelen aanbood. Al thans wanneer het personeel zich in zijn loonei sen zou beperken. Lufthansa deed dit in navol ging van Amerikaanse maar ook Franse en Ne derlandse bedrijven, die dit middel al met succes hadden beproefd. Wie geen aandelen wil, mocht ook kiezen voor een kleiner bedrag aan contant geld. Bij Lufthansa was men ervan op de hoogte dat bij bedrijven met werknemersparticipatie het ziekteverzuim vaak daalt. Ook blijkt uit weten schappelijk onderzoek dal in de meeste gevallen vanwege de grotere betrokkenheid de productivi teit per werknemer stijgt. Bijna de helft van de Lufthansa-werknemers koos in 1996 voor aande len. Of het gevoel een beetje mede-eigenaar te zijn ook bij de werknemers van Lufthansa recht streeks heeft geleid tot een beter bedrijfsresultaat, is niet na te gaan. De meeste luchtvaartbedrijven doen het immers uitstekend. De bedrijfsleiding bevalt de werknemersparticipatie in elk geval goed. Die wil het belang van het personeel in het uitstaande aandelenpakket verder opvoeren.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7