eiden Regio Vraagtekens rond sanering blijven steunt Vlietweg Lauwerkrans voor Carla 22 Strijkzool loopt voor geen meter Rode-kopautomaten voor kopmeters Met z'n allen gratis in de carrousel NPAG 13 JUL11998 IAN PREENEN, 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 ÖÈf izie in bordeel Een 48-jarige Leidenaar heeft in de zondagmorgen om Jur voor de nodige opschudding gezorgd in een bordeel aan ooigracht. De man kwam verhaal halen voor zijn zoon, die rijdagavond bij een bezoek aan de dames een ketting was geraakt. De bezorgde vader kwam met een borrel op het ren kleinood terughalen. Daartoe schopte hij de voordeur vervolgens binnen het een en ander te verbouwen. Omdat ader er niet achter kwam wie van de dames de ketting van zoon onder haar hoede had, heeft zoonlief uiteindelijk maar rifte gedaan van de vermissing. appen na botsing Een 16-jarige Leidenaar kreeg gisteravond een aantal pen van drie mannen nadat hij met zijn brommer op de nschuur tegen iemand was opgereden. Door Werfpop was daar erg druk. De bromfietser was na de aanvaring ook nog helm kwijt, die door de mannen in de gracht werd gegooid. kkenrollers actief in het centrum Bij de politie zijn het afgelopen weekeinde vijftien aan- i van zakkenrollen binnengekomen. De diefstallen hadden plaats in de Haarlemmerstraat en op de markt. De buit werd alleen uit de gebruikelijke plaatsen -broek- en jaszakken- iofd, maar ook uit rug- en schoudertassen. s kwijt na nederlaag Oranje Een 27-jarige Leidse, die in een café aan de Stationsweg Nederland-Kroatië aan het kijken was, miste plotseling tas, die zij onder een tafel had gezet. De politie werd ge- rschuwd en die hield twee mannen, beiden wonend in Rot- am, aan. De tas is, zonder geld, in een steeg weer terugge- den. eidooi van de bewoners en volkstuinders van de Vlietweg om aats van de baggerstortlocatie opnieuw te bekijken, krijgt i van de provinciale SP. In schriftelijke vragen die gisteren de uit gingen, dringt SP-statenlid F. Vergeer aan op een nieuwe a-effectrapportage (MER). Naar haar mening is de MER uit op grond waarvan de provincie de keuze maakte voor bag- Dit in de Oostvlietpolder, inmiddels verouderd. In 1992 werd vanuit gegaan dat de Oostvlietpolder tot in lengte van dagen igrarische functie zou hebben. Inmiddels heeft de gemeente ilder echter volledig ingetekend met naast de baggerstort een bedrijventerrein. „Daarmee is de MER uit 1992 in feite niet "jen moet een nieuwe afweging worden gemaakt", aldus ier in haar vragen aan het provinciebestuur. Afgelopen «vrij - 3; rond maakten bewoners en volkstuinders van de Vlietweg be- dat zij vandaag eenzelfde verzoek zouden indienen bij de I ncie. Van terrein Langegracht/Noorderstraat De ordners waarin de gang van zaken rond de sanering van het terrein op de hoek Langegracht/ Noorderstraat is vastgelegd, kunnen nog niet definitief worden opgebor gen. Er blijven nog zo veel vragen rond de in november 1996 door de gemeente uitgevoerde schoonmaak onbe antwoord, dat jurist P. Ruijs de zaak voorlopig niet loslaat. Op het terrein was het galvaniseringsbedrijf Cu pera gevestigd. LEIDEN. RUUD SEP Anderhalve maand geleden meldden de Leidse milieuwet houder A. Pechtold en gedepu teerde J. Wolf van ruimtelijke ordening trots de uitkomsten van een onafhankelijk onder zoek naar de sanering. De con clusie: er zijn geen aanwijzin gen voor fraude, er is hier en daar alleen wat slordig gewerkt. Zo was een 'stomme fout' ge maakt bij het intekenen van de te saneren locatie op de kadas- terkaart. Het afgegraven terrein zou hierdoor kleiner lijken dan in werkelijkheid het geval was. Pechtold beloofd een verbeter de tekening te laten maken. Ruijs heeft de afgelopen maanden zwaar ingezet op de oorspronkelijke tekening van het te saneren terrein. Wanneer die klopte, kon de gemeente nooit zo veel vervuilde grond hebben afgegraven als de ge meente aangeeft. De jurist, en met hem onder anderen Groen- Links-statenlid C. van Laar, is er stellig van overtuigd dat onder de noemer van de Noor derstraat ook grond van elders is afgevoerd. Niet alleen de te kening wijst in die richting, ook de administratie van de aan- en afgevoerde grond is hier en daar verdacht. Inmiddels heeft Ruijs een concept van de 'verbeterde' te kening binnen. Hij is verbaasd. „Er is veel meer aan veranderd dan de schaal. De tekening is ingrijpend veranderd", stelt hij vast. Op de nieuwe tekening is de grond onder de stoep van de Noorderstraat over een lengte van dertien meter tot ruim drie meter diep uitgegraven. Op de oorspronkelijke tekening is daar niets van te zien. Bovendien is de kelder die in de oude teke ningen bijna vierkant was, op de nieuwe tekening ineens langgerekt. Ruijs, die de zaak onderzoekt in opdracht van de voormalige eigenaar van het terrein L. Lol- kes de Beer, beschikt bovendien over foto's van de sanering. Hieruit lijkt af te leiden dat on der het voetpad nooit is afge graven. De voor de afgraving geslagen damwand stond, zo blijkt uit de foto's, immers stijf tegen de keldermuur aan. De nieuwe ontgravingsteke- ning is deze week officieel door de gemeente opgestuurd naar de provincie. „Ja, dat is dezelfde tekening die meneer Ruijs al heeft. Officieus had de provin cie al een paar weken de be schikking over de nieuwe teke ning", vertelt milieu-ambtenaar G. in 't Veld. De ambtenaar er kent dat er het één en ander is veranderd in de tekening. „Maar het gaat om zaken die eerder al bekend waren, maar die nog nooit waren ingetekend. De tekening heeft ook nooit tot doel gehad om daar precies uit af te kunnen leiden hoeveel grond zou worden afgegraven. De tekening is slechts een indi catie van de situatie ter plaat se." Op de onverenigbaarheid van de nieuwe tekening met de foto's van Ruijs, wil In 't Veld niet reageren. „Ik ken die foto's niet, en voel ook eigenlijk niet de behoefte om daar nu op te reageren." Voor wethouder Pechtold is het dossier Noorderstraat geslo ten zo gauw de provincie haar zegen heeft gegeven aan de nieuwe tekening. „Alleen als de provincie niet akkoord gaat, gaat het dossier weer open. Ruijs opent voor mij geen dos sier meer. Als hij het daar niet mee eens is, spant hij maar een rechtszaak aan", aldus de wet houder. Ruijs heeft echter helemaal geen zin om naar de rechter te stappen. „Pechtold moet ge woon een half uurtje vrij ma ken, dan zal ik hem vertellen wat er niet deugt. Hier is hele maal geen rechter nodig." Carla 22: niet uniek, wel bijzonder. foto mark lamers Carla 22 heeft zaterdag een lauwerkrans om ge kregen vanwege een bijzondere prestatie: de der tien jaar oude zwart-bonte Holstein Friesan, op stal in de Elza Hoeve op de Vlietweg, heeft inmid dels al 100.000 liter melk gegeven. Een productie van formaat voor een koe, die de Leidse boer Wim van der Post in 1986 kon kopen, omdat de andere gegadigden haar links lieten liggen: „Mijn vader zag iets in Carla, dat andere boeren niet za gen omdat ze te mager was", aldus zijn zoon Wil- bert. „Al snel won ze aan diepte. Ze werd zo goed en zo mooi dat ze uiteindelijk erg veel prijzen won." De productie van Carla is niet uniek, maar wel bijzonder: „Waar andere koeien een jaar of vijf kunnen kalven, houdt zij het al tien jaar vol met daarbij een, normale, jaarlijkse productie van tienduizend liter. Helaas waren haar nakomelin gen vooral stieren. Er zijn maar twee koeien bij, die het allebei ook goed doen." Van Carla 22, dochter van Tops -één van Nederlands topfok- stieren uit de jaren '80-, wordt verwacht dat ze zeker nog tot in de volgende eeuw productief zal zijn. En daarna: ,,Als ze nog goed op de been is, mag ze lekker gaan uitrusten in de wei." de bekende parkeerautomaten, die al in de binnenstad staan. Het verschil is dat zij niet grijs, maar rood zijn. Daarmee wordt aangegeven dat de parkeerre gels bij die automaten anders zijn dan bij de grijze automaten. Bij de nieuwe rode-kopautoma ten moet 24 uur per dag worden betaald, zoals dat ook het geval was bij de rode-kopmeters. Ook houders van een parkeerver- gunning dienen te betalen. Plaatsen waar 24 uur per dag moet worden betaald, zijn voor al bedoeld voor bezoekers van bewoners, winkels en bedrijven in de binnenstad. Stadstoezicht, het vroegere par keerbeheer, heeft besloten om met ingang van vandaag de ro de-kopmeters in Leiden te ver vangen door rode-kopautoma- ten. Er is begonnen met het in stalleren van de automaten op de Langebrug, de Steenschuur, het Gangetje en de Nieuwe Rijn. Daarna komen de Pieterskerk gracht, de Doezastraat, de Lan gegracht, het Schuttersveld, de Lange Mare, de Lammermarkt en het Rapenburg aan de beurt. Vorige week zijn overigens al enkele automaten geplaatst, maar nog niet aangesloten. Vanaf het moment dat de parkeermeters zijn neergezet, in 1997, zijn er veel problemen ge weest. Een aantal meters ver toonde al snel technische ge breken. De laatste friaanden zijn bovendien veel parkeerme ters gestolen of gekraakt. In april liet Stadstoezicht daarom al weten dat zij zo snel mogelijk afwilde van die kwetsbare appa raten. De nieuwe automaten zijn beter beveiligd en onder meer voorzien van een alarmin stallatie. De kopautomaten verschillen qua uitvoering op één punt van LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De verkoper van de strijkzool kijkt mistroostig over de Boter markt. De deelnemer aan het Leidse standwerkersconcours wacht tevergeefs op een massa le toeloop van klanten. Een stukje verderop is het veel druk ker. Op de hoek van de Vis markt en de Koornbrugsteeg verkoopt een slimmerik, die niet aan het concours meedoet, paraplu's. De regenschermen vinden gretig aftrek, de koop man lacht. Het is zondagmiddag rond de klok van twee en het is nat en winderig op de Lakertmarkt. Toch proberen de acht deelne mende standwerkers er het bes te van te maken. „Mevrouw, slaapt u wel goed?", vraagt de verkoper van Sumwaka hoofd kussens gevuld met boekweit korrels aan een passerende da me. De vrouw reageert niet. „Dan moet u het zelf maar we ten als u vannacht weer geen oog dichtdoet", roept de hoofd kussen-man haar na. Want zijn product is uiteraard gegaran deerd succesvol. Nooit meer nek- en rugpijn en altijd vredig slapen. Wie wil dat nou niet? Met verve overtuigt hij zijn ge hoor en met grote regelmaat wisselen de kussens van eige naar. De strijkzool 'loopt' minder. Het stukje kunststof onder een strijkijzer dat strijkgoed moet beschermen tegen schroei- en Eerste plaats Van der Ruit De eerste plaats op het standwerkersconcours ging gisteren naar L. van der Ruit uit Capelle aan den IJssel. Van der Ruit plaatste zich voor het Nederlands kam pioenschap dal in Apeldoorn wordt gehouden. De tweede plaats was voor P. Middag uil Zwaag en het brons werd door E. Ligtvoet uit Enschede in de wacht gesleept. De jury bestaande uit Joke de Jong van de gemeente Leiden, WD-gemeenteraadslid Alexander Geertsema en Eric-Jan Berendsen van het Leidsch Dagblad lette vooral op welsprekendheid, overlui ging en originaliteit. brandplekken is in Leiden ken nelijk niet populair. In tegen stelling tot de poppen die door een koopman uit Almelo wor den verkocht. „Honden en kat ten vechten, dat is bekend maar heeft u wel eens vrouwen ge zien die met elkaar op de vuist gingen?" Dat heeft het publiek niet, de Almeloër uiteraard wel. „Vorige week nog in Groningen, daar was het zo druk dat de mensen knokten om mijn spul letjes, eerlijk waar." Waarschijnlijk was het toen in Groningen beter met het kli maat gesteld, want in Leiden loopt het bij zijn kraam beslist geen storm. Toch doet hij rede lijke zaken. Rad van de tong- .riem gesneden en met gevoel voor humor probeert hij zijn brood te verdienen. „Hier heb ik een vrouwtjespop voor 59 gulden en haar vriendje doe ik erbij voor maar één piek. En ik zeg u, ze hebben nog nooit ru zie gehad, eerlijk waar." Toch is de poppen verkoper de eerste die er de brui aan geeft. Rond een uur of drie ver dwijnt zijn handel in een busje en begint hij aan de thuisreis. Zijn voorbeeld wordt gevolgd door de rest van de deelnemen de standwerkers. Rond half vijf is de Lakenmarkt zo goed als leeg. Op één plekje na. Op de hoek van de Vismarkt en de Koornbrugsteeg wordt nog steeds druk gehandeld in para plu's. En de koopman lacht van oor tot oor. Lange rijen zijn er zaterdag voor de mini-carrousel op het Hooglandse Kerkplein niet te vinden, terwijl toch elke stoel is bezet. Prijzige toegangskaartjes voor de molen worden ook al niet verkocht aan het versierde loket. Het antwoord is verras send voor alle mamma's en pappa's: de talloze ritjes zijn, evenals alle andere attracties op de kinderkennis, gratis. En dat laat je je, jong én oud, geen twee keer zeggen. Het pleintje ziet urenlang zwart van de mooi geschmink te kleuters die niet weten hoe ze het hebben. Kiezen tussen popcorn en suikerspinnen is normaal best moeilijk, maar waarom zou je als je twee handjes hebt? Volgeplakt met roze zoetigheid kun je daarna de calorieën weer verbranden op het springkussen of rustig luisteren naar de avonturen van de 'wereldberoemde' Jan Klaassen in de poppenkast. De dikste en vrolijkste rij is ongetwijfeld die aan de kraam van de Turkse ijsverkoper Ali Geng. Van zijn goocheltrucs met gevulde hoorntjes gaat ie dereen wel een paar bolletjes lusten. Zijn manier van verko pen staat garant voor succes, staat er op zijn kraam te lezen, en zo is het. Een bijzonder feestje in een grote feestweek. Aan organisator en onderne mer Chris Verplancke de vraag: waarom uitgerekend een ker mis voor de lege portemonnee op de nieuwe marktplek in de Nieuwstraat? „Voor de ouders is er deze dagen in het kader van de Lakenfeesten van alles en nog wat te doen. Die hoe ven zich geen moment te ver velen. De kleintjes die door pa en ma op sleeptouw worden genomen, hangen er vaak toch maar een beetje bij. Wat is er dan leuker om op de zaterdag van Stichting Stadsimpuls zo'n kinderkennis op touw te zet ten. Een ijsje en een springkus sen regel je zo. Bovendien geeft het een hoop gezelligheid. Met dit lekkere wandelweer lopen veel toeristen in de stad rond." Een kinderhand is natuurlijk snel gevuld, maar de kosten? „Uit de pot van Stadsimpuls. In tegenstelling tot wat men sen vaak denken, hoeft het al lemaal niet duur te zijn." Rugbyclub DIOK deed onder meer met een team van oudgedienden ('De Oude Meesters') mee aan de Drakenbootrace. foto henk bouwman De Drakenbootrace is een er- me aangeeft, doet de gemiddel- nog het meeste weg van een ou- elkaar. Als dat een keer niet ge varing op zich. Het grachtenwa- de Nederlander weer beseffen derwets riddertoernooi. Je raakt beurt, doet je teamgenoot niets ter is koud en het stinkt. Het zit- dat hij eigenlijk helemaal geen voortdurend slaags met de man liever dan zoveel mogelijk water bankje is hard, de boot onsta- ritmegevoel heeft. En het ped- of vrouw die op het bankje voor de boot inscheppen. Het maakt biel. De trommelaar die het rit- delen met zestien man heeft je zit. Steeds raken de peddels dan ook niets uit of je, zoals de onfortuinlijke Hoogwerk Spe cialisten, vlak na de start ten onder gaat of dat je de race uit roeit. Nat word je toch. Toch waren er teams waar zulke problemen zich niet voor deden. Het Warmondse Aerofit bijvoorbeeld roeide als toon beeld van gedrilde sportschool discipline naar de eerste plaats. In een spannende finale moest het team van sportschool Ver beek genoegen nemen met de tweede plek, terwijl voor de sterk ogende ploeg Van der Born/DIOK Dragons slechts het brons restte. Maar het leukst van dit soort wedstrijden zijn altijd de verras singen. De vrouwen van As- opos/De Vliet die tijdens een wedstrijd tegen het mannen- team zo sterk voor de dag kwa men dat ze hun herenteam bij na naar huis roeiden. Of de ploeg van f Praethuys dat een strenge selectie had toegepast. Want het gros van de bezoekers van dat café aan de Vrouwen- kerkkoorstraat biedt een minder fitte aanblik dan de frisgescho ren jongensknapen die zaterdag meededen. Het was verbazing wekkend hoe mooi gelijk de peddels van de teamleden door het water flitsten. Zeker omdat ook deze knullen tussen de be drijven door hun pilsjes achter over sloegen. De concurrentie had er eigenlijk maar één ver klaring voor. „Als je tegelijker tijd kan innemen, kan je ook mooi gelijk roeien.' LEIDEN DORITH LIGTVOET De Turkse ijsverkoper Ali Geng had veel succes met zijn goocheltrucs. ag werd op de Rijn de Boommarkt de enbootrace gehouden. roeiers behoorde aggever Dorith Ligt- Een impressie van spectaculair evene- waaraan zestien teams deelnamen. hebben zeker steekpen- 11 betaald, want die tijd op corebord klopt niet." Een urrent voor de zege tijdens aarlijkse Drakenbootrace er na de voorronden za- j^fg 8een doekjes om. De J ch Dagblad-roeiploeg was stomheid geslagen. Het is e geloven welke verdacht- 3Ï|ngen een team zich moet welgevallen als het voor de e keer meedoet met de be de wedstrijd op de Rijn. toord, het had ons een pak 1de koeken gekost. En de jongens van Asopos/De waren ook niet vies van leuke drakenbootshirts. .00 irtjes afpeddelen, geheel en jwillig bij ons in de boot 05 'pt. Natuurlijk dachten wij .07. ïm met hulp van dit zestal [jjjj kansje te maken op de uit- e zege. Maar helaas, de tweede wedstrijd we het opnemen tegen tere winnaar Aerofit. Toen en we het natuurlijk wel dden en moesten we ge en nemen met een plaatsje 1 middenmoot.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9