Modaal profiteert het minst van belastingplan GOED KOOP Harde euro gevaar voor economie Economie Jsi lisdreiging streekvervoer •tale chaos bij Greenery Kleinste kwaaltje leidt tot hogere verzekeringspremie Nieuwe concurrent NS NedCar verwacht veel van Spacestar WITTE PUNTJES .69 Oü IMF en Rusland eens over miljardeninjectie _JaG13 ,C 13 JULI 1998 I gitisering Telstra geblokkeerd 1. De Eerste Kamer van Australië heeft de verdere priva- [van het telecomconcem Telstra dit weekeinde opgehou- Jbeslissing werd genomen op politieke gronden. Tegen- fjLwülen meer tijd om de gevolgen van de verkoop te be- ^)e privatisering van nog eens tweederde van het concern 2gDens de slotkoers van afgelopen vrijdag ruim 45 miljard ylche dollar (57 miljard gulden) hebben opgeleverd. Tel- !- ren van de bedrijven van WorldPartners. een verbond S Jt Europese Unisource (KPN) deel van uitmaakt. nie voor werknemers Porsche Het vijftigjarig bestaan van de Duitse fabrikant van ^jgëns Porsche heeft zijn werknemers een jubileumpre- Truim zes mille (vijfduizend) opgeleverd. Daarbovenop tee nog een eenmalige bonus van 20 mark voor elk jaar lij het bedrijf in dienst zijn. Bovendien krijgt elke baby Q-Iche-medewerkers die in het jubileumjaar zijn geboren larbankboekje met een startkapitaal van 911 mark, dat tot haar 18de jaar wordt vastgezet. Het cijfer 911 verwijst _f4succesvolle Porsche 911. M«ke loonsverhoging houtindustrie oufiL De lonen in de houtverwerkende industrie, waar vijf- Irnensen toe behoren, gaan flink omhoog. In twee jaar *ge«en de werknemers er in vier tranches 7,5 procent loon Tjs gelijk aan de eis van de vakbonden. Verder zijn rege- ogifgesproken over ar beidsomstandigheden, diplomatoe- fen kledingvergoeding. Ook komt er meer geld voor kin- JCnlI__ ectcPn8- l Hellendoorn in andere handen ipoRNAvonturenpark Hellendoorn komt in handen van Man, de eigenaar van toeristische attracties in Harder- pisureplan is ook holding van Dolfinarium, de camping fctrand van Nulde (bij Harderwijk, aan het Veluwemeer) :hthaven van Harderwijk. Het pretpark in Hellendoorn niliebedrijf. De broers Van den Berg konden in eigen jn opvolger vinden. Beiden blijven tot het einde van dit voor het Avonturenpark werken. Vorig jaar telde Hellen- '00.000 bezoekers. De eigenaren doen geen mededelin- •r omzet of resultaat. opees vliegverkeer neemt fors toe Het Europese vliegverkeer is vorig jaar opnieuw ge- »n heeft voor een verviervoudiging van de winst (3,68 gulden) gezorgd. Het aantal passagiers steeg met 10,7 it. Keerzijde van het succes zijn de oplopende vertragin- ln op de vijf vluchten vertrok of landde ten minste een fer later dan gepland. Dat is een diepterecord sinds 1990 Jhuwt de AEA, de vereniging van Europese luchtvaart- fliappijen in het vrijdag verschenen jaarverslag. De orga- 1(27 luchtvaartmaatschappijen waaronder KLM) pleit voor ere luchtverkeerscontrole (ATC). Dit omdat de maat- ijen door het huidige gebrekkige systeem en de extra kos- ir vertragingen dubbel gestraft worden. kels P&C naar Zwitsers heer Kledingketen Peek Cloppenburg (P&C) heeft 29- verkocht aan de Zwitserse branchegenoot Charles Vogele Alle 500 medewerkers komen per 1 februari 1999, de medatum, in dienst van de nieuwe werkgever. De Zwit- eldden zich anderhalve maand geleden al bij P&C voor de lelgische en 22 Nederlandse winkels. In de Benelux was Vogele nog niet actief. Vorig jaar draaide het Zwitserse een omzet van 1,3 miljard gulden. P&C zette de 29 za- le etalage, omdat zij qua lokatie en/of grootte niet ge baren om als omgebouwde Ansoms-winkel terug te keren ktraatbeeld. een crisis te ontstaan benoemingsprocedures ieuvve busbedrijf VSN 1. lelijke groepsonderne- ad (GOR) van het be ft de directie verzocht oemingsprocedures stil in. Als dit niet gebeurt. 50R juridische bijstand De GOR verwacht van- n antwoord van de di- voormalige Verenigd irvoer Nederland (VSN) formeel opgesplitst in - ndstadbedrijf VSN 1 g [WN, Midnet en Oost- SN Noord (Drenthe, ;<jid en Groningen), Her- ^■"iburg), BBA (Brabant) ragebedrijf. in VSN 1 heerst grote ./ïheid onder het indirecte l, dat weet dat er vele Jen banen moeten ver- Niemand weet echter de groep afvallers be- t Wij willen nu eerst we de organisatie er uit in en hoeveel mensen bij de megaveiling The ry is vrijwel totaal. Vrij- apte bestuursvoorzitter Mee op. Er is 'onvol- vertrouwen in mijn neren' stelde de be- oorzitter. De overgeble- en van de raad van be nnen tijdelijk de leiding Greenery International, sieproduct van negen en fruitveilingen, inds haar oprichting 2,5 •leden geteisterd door "en. Telers stappen op en handelaren kla- ir chaotische toestanden afzet van groenten en aamaast lijkt de raad van meer op een duiventil een gestructureerd be- 'tgaan. opgestapte bestuurs- 'er was de laatste repre- van het oorspronkelijke dat het fusieproces tot ed einde moest brengen, leze week vertrok B. Pau- het bestuurslid dat ver- Melijk is voor de divisie png en Sales. In mei van was bestuurslid Van amsterdam sylvia marmelstein Verzekeraars grijpen het klein ste gezondheidsprobleem aan om een klant een fors hogere premie te laten betalen voor een levens- of arbeidsonge schiktheidsverzekering. Vaak staan de verhogingen in geen verhouding tot het extra risico dat de verzekeraar loopt. Dr.t blijkt uit klachten die binnen komen bij de Helpdesk Ge zondheid, Werk en Verzekerin gen. Het telefonische meldpunt voor vragen en klachten over het af sluiten van verzekeringen maakt steeds vaker mee dat 'mensen met een vlekje' een veel te hoge premie moeten be talen. Dertig procent van de kla gers stuit op problemen bij het afsluiten van een levensverzeke ring. Maar ook een betaalbare dekking vinden voor het ANW- gat (weduwen), arbeidsonge schiktheid of ziektekosten blijkt bijna onmogelijk voor dergelijke mensen. Voor klanten die een ver hoogde kans hebben op ziektes, lopen verzekeraars extra risico. „Op zich is het dus logisch dat ze daarvoor extra premie vra gen", zegt helpdesk-coördinator Huson. „Maar steeds vaker krij gen we klachten over premie verhogingen die onterecht zijn. Iemand die last heeft van rug pijn of astma en drie keer de normale premie moet betalen voor een levensverzekering. Aan die kwalen ga je helemaal niet eerder dood. Veel mensen komen nooit te weten waarom ze extra premie betalen. „De uitleg is beroerd", zegt Huson. „Het gros van de verzekeraars volstaat met een mededeling aan de kandidaat- verzekerde dat hij om 'verzeke- ringstechische redenen meer moet betalen'. Maar waarom betaalt iemand vier en niet twee keer de normale premie, wat is de rekensom die de maatschap pij maakt?" Het Breed Platform Verzekerden en Werk pleit daar om voor een doorzichtiger ac- ceptatiebeleid. „Verzekeraars moeten meer uitleggen", zegt beleidsmedewerker Wewer. Het Verbond van Verzeke raars is het daar mee eens. „Het zou goed zijn als alle maat schappijen duidelijker zijn te genover hun klant", zegt woordvoerder Terwisscha. „Maar een doorzichtiger accep- tatiebeleid is onmogelijk." Er bestaan immers geen algemene richtlijnen. Elke maatschappij bepaalt zelf voor welke ziektes een hogere premie wordt ge- rotterdam Een trein van Shortlines, de tweede concurrent van NS op het gebied van goederenvervoer. Zaterdag reed de maatschappij voor het eerst over het spoor bij Rotterdam. Het bedrijf gaat dagelijks met een containertrein rijden tussen enkele terminals in de Rotterdamse haven en Bom in Zuid-Limburg. Eerder dit jaar ging al een kleinere concurrent van start op het spoor; afvaltransporteur ACTS. foto anp arie kie Onderzoek vakcentrale MHP: houten anp De middeninkomens gaan er bij de aanstaande wijzigin gen in het belastingstelsel het minst op vooruit. De lagere inkomens en de topsalarissen blijken het meest te profi teren van de veranderingen. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakcentrale MHP. weer hoog te liggen: 4,1 pro cent. Bij alleenverdieners met een gezin tekent zich hetzelfde beeld af. Rond de 30.000 gulden plus 4,3 procent, rond 50.000 gulden nog maar 1,9 procent er bij en de alleenverdiener die 75.000 gulden verdient, gaat er een mager half procentje op vooruit. Met een inkomen van een ton is het voordeel weer ho- Alleenstaanden die bruto rond de 30.000 gulden verdienen, gaan er 4,8 procent op vooruit. Dat is veel meer dan de alleen staande die rond de 50.000 bru to verdient. Die heeft een be scheiden plusje van 1,7 procent. Verdient hij twee keer zo veel, dan blijkt het voordeel juist ger: 2,2 procent. De MHP heeft zich gebaseerd op het Belastingplan van de vol gende eeuw, waarover het nieu we kabinet nog een definitief oordeel moet vellen. Sommige details kunnen nog worden ge wijzigd. De MHP gaat verder uit van gemiddelden. Omdat vooral veel wordt veranderd in het aantal aftrekposten, hangen de gevolgen van de maatregelen sterk af van de mate waarin ie mand daar momenteel gebruik van maakt. Vooral voor ouderen is de si tuatie nog niet duidelijk. In de huidige plannen gaan ouderen zonder of met een laag aanvul lend pensioen er zelfs op ach teruit. Alleenstaanden met een aanvullend pensioen houden 2,6 procent minder te besteden over. De rijke alleenstaande be jaarde met een aanvullend pen sioen van 80.000 gulden gaat er juist 3,7 procent op vooruit. In deze rekenvoorbeelden is echter nog geen rekening ge houden met een eventueel 'in- actieven-forfait', waarover nog wordt gesproken. Daardoor zouden de negatieve gevolgen voor ouderen kunnen worden omgezet in positieve. daarvoor nodig zijn. Vervolgens willen we (laten) onderzoeken of er op die manier een werkza me situatie ontstaat. Pas daarna kunnen de benoemingen plaatsvinden", zegt GOR-voor- zitter Van der Hooft. Van dër Hooft contateert dat er op dit moment binnen VSN 1 veel tijdelijke benoemingen plaatshebben. Hij stelt dat de directie daarmee gemaakte af spraken schendt. Eerder heeft de CNV Bedrijvenbond, ge steund door FNV Bondgenoten, ook al een brief over dit onder werp aan de directie geschre ven. Volgens een woordvoerder van VNS 1 is de situatie 'lang niet zo dramatisch als de GOR die voorstelt'. Hij erkent dat er de afgelopen tijd op een aantal plaatsen 'knelpunten' zijn opge treden. De kans dat de directie de benoemingsprocedures in derdaad stop zal zetten, is vol gens hem klein. „Dat zou ertoe leiden dat mensen nog langer in onzekerheid blijven." Het over leg tussen GOR en directie heeft vanmiddag plaats. Bouwbond heft banvloek op uitzendwerk op woerden anp Enkele jaren nadat het grootste deel van de vakbeweging uit zendwerk heeft geaccepteerd, is nu ook de Bouw- en Houtbond FNV om. Een experiment met uitzendarbeid in de bouw, dat de bonden jarenlang hebben te gengehouden, is naar het oor deel van de FNV-bond geslaagd. Sinds mei vorig jaar mogen uitzendkrachten de bouwplaat sen betreden. Jarenlang was dat verboden, maar door een wets wijziging konden de bonden de 'flexwerkers' niet langer tegen houden. Daarom hebben ze met de vereniging van werkge vers AVBB een experiment afge sproken, waarbij uitzendwer- kers hetzelfde loon krijgen als 'gewone' bouwvakkers. De Bouw- en Houtbond FNV wil de regels die in het experi ment zijn afgesproken, omzet ten in definitieve afspraken. De organisatie van aannemers AVBB, die het experiment even eens geslaagd vindt, is het daar mee eens. van^ey 11' BONDUELLE GROENTEN diverse soorten blikje 200 gram NU HAMLAPPEN ■W 500 gram -in UJ[ II 7/ NU J* NU D4ed'nfPs«^c«"BVatel3^35-548333 ELKE DAG GOED NIEUWS Oosten Pauli en Van der Mee voorgegaan. De megaveiling regelt de afzet van de producten van de ne genduizend aangesloten telers naar ondefmeer grote super marktketens in binnen- en bui tenland. Maar daar kwam door de chaos bij de veiling weinig van terecht. Daarom eiste de coöperatie VoedingsTuinbouw Nederland (VTN), de feitelijke eigenaar van .The Greenery, meer greep op het bestuur. De VTN stelde dat door de grote uittocht van telers de doelstellingen van de megavei ling in gevaar komen. Door schaalvergroting zouden er kos tenvoordelen optreden. Door de uittreding van telers en door de chaos komt dat doel in gevaar. In mei reageerden de hande laren al boos op de puinhoop bij de megaveiling. „Het is top- seizoen voor de kasgroenten. Maar het komt dagelijks voor dat handelaren hun bestelde spullen niet op tijd kunnen op halen bij de veiling", zo vatte secretaris Welschen van de Ver eniging Groot- en Tussenhandel in Groenten en Fruit (VGT) in mei de problemen samen. De Spacestar moet het grote succesnummer van NedCar worden. Fabrieksdirecteur De- wulf en Mitsubishi's vice-presi dent Arinishi presenteerden af gelopen vrijdag de Spacestar, de nieuwe ruimtewagen waarmee Mitsubishi de strijd aanbindt met de Europese concurrentie. ,*,Ik ben erg trots dat ik de in troductie van de Spacestar kan vieren", zei vice-president Ari nishi. „Veel mensen hebben er hard aan gewerkt. In de herfst brengen we drie nieuwe model len op de markt: de Spacestar in Europa, de Galant in de Vere nigde Staten en een minicar in Japan. Ik ben er van overtuigd dat NedCar met de Spacestar de beste start van de drie gaat ma ken." Mitsubishi stapt met de Spacestar in het groeiende seg ment van de kleine gezinswa gens met veel binnenruimte. Belangrijke concurrenten zijn de Renault Mégane Scénic en de Fjat Palio Weekend. De Spacestar auto kan niet worden gebouwd op dezelfde productielijn als de Carisma en Vol trots werd afgelopen vrijdag de nieuwe Mitsubishi Spacestar getoond. De auto moet het nieuwe succes nummer worden van NedCar. foto opd»ermindo armino de Volvo-modellen S40 en V40. vijf- tot zeshonderd mensen, meer dan vijftigduizend exem- Daarom wordt een nieuwe lijn Verloopt alles volgens plan, dan plaren van de Spacestar de gebouwd, die werk biedt aan rijden vanaf oktober jaarlijks Bornse fabriek uit. moskou hans hoogenduk correspondent Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Russische re gering hebben op alle hoofd punten overeenstemming be reikt over een miljardeninjectie om Rusland te helpen. Dat deel den Russische regeringskringen gisteravond mee. Het groene licht voor de vele miljarden, waar in Rusland smachtend naar wordt uitgekeken, heeft het IMF nog niet gegeven. Zaterdag werd de hele dag vergaderd en gisteren zaten de Russische premier Kirijenko en zijn secondanten weer uren roiid de tafel met de IMF-dele- gatie. „Er is een akkoord bereikt over alle belangrijke vraagstuk ken", verklaarde het Kremlin. Maar waarom er dan geen geld was vrijgegeven werd niet ver teld. Regeringsbronnen die ano niem wilden blijven, meldden „Geen reden voor paniek. Maandag zullen de details wor den uitgewerkt, zo was te horen. De optimistische geluiden waren vooral bestemd om de effectenbeurzen, vooral die in Moskou, te kalmeren. De Russi sche aandelen hebben in korte tijd bijna tweederde van hun waarde verloren. De New York Time» meldde zaterdag dat Rusland zo'n 23 miljard zou ontvangen, onge veer het dubbele van de som waartoe het IMF in eerste in stantie bereid was. De helft zou direct worden verstrekt, de rest verspreid over de rest van het jaar. De Amerikaanse krant be richtte dat tegelijkertijd een ak koord is uitgewerkt met de We reldbank over een injectie van tussen de twee en drie miljard. 'TjéSm 500 De euro zou in 2002 wel eens zo hard kunnen worden, dat er waardevermeerdering of appre ciatie dreigt. Europese producten worden dan duurder voor niet-EU-landen. foto erwin joh ann wodicka frankfurt frank hendrickx Door de komst van de Europese Centrale Bank (ECB) groeit Frank furt uit tot het financiële zenuwcen trum van het continent. De Nij meegse hoogleraar Kolodziejak heeft een jaar vrij genomen om het grote Europese experiment ter plek ke te volgen. „Het gevaar bestaat dat de euro te hard wordt", zegt hij na een eerste analyse. De Frankfurter Kaiserstrasse lijkt steeds meer het financiële kloppende hart van Europa te worden. De Eu ropese Centrale Bank heeft er twee weken geleden zijn onderkomen ge vonden in een pand dat in grootsheid niets onder doet voor de nabij gele gen hoofdkantoren van Commerz- bank, Deutsche Bank en Dresdner Bank. Voor architectonische fijnproevers is Frankfurt geen lustoord. Voor de Nij meegse econoom Kolodziejak is de stad desondanks een walhalla. Frank furt is voor hem vooral de stad waar de financiële eenwording van Europa gestalte krijgt. Kolodziejak behoort tot de grote groep specialisten die in het kielzog van de ECB is neergestreken in Frankfurt. De assistent hoogleraar in ternationale economie aan de Uni versiteit van Nijmegen heeft een sa- baticalyear (jaar van bezinning) ge nomen om twaalf maanden lang de ECB op de voet te volgen. De econoom is inmiddels kind aan huis in het dure Frankfurter Marriott Hotel waar zakenmannen en ban kiers elkaar ontmoeten en waar de ECB zijn persconferenties houdt. Hij geeft gastcolleges aan de plaatselijke universiteit en volgt verder de grote uitdaging waarvoor Duisenberg en zijn collega's staan; de introductie van een Europese eenheidsmunt. Het verblijf in Frankfurt heeft van Ko lodziejak geen scepticus gemaakt. In tegendeel. De vooral door Diiitsers gekoesterde vrees dat de euro niet even hard zal zijn als de mark en dat spaarcenten daardoor als sneeuw voor de zon zullen verdwijnen, deelt de wetenschapper geenszins. „Het gevaar bestaat juist dat de euro te hard wordt." Kolodziejak sluit niet uit dat de nieu we munt gaat appreciëren, zoals een sterke waardevermeerdering in het fi nancieel jargon heet. Een te sterke euro brengt de Europese exportposi tie in gevaar, omdat producten dan veel te duur worden voor landen bui ten de EU. Dat zou tot grote onrust kunnen leiden bij het bedrijfsleven. De appreciatie kan volgens de weten schapper optreden doordat de Eu ropese munt in vergelijking met de dollar een ijzersterke economische basis heeft. De Amerikaanse dollar is nu nog sterk omdat de hele wereld economie is gekoppeld aan de munt. De euro zal die rol echter voor een deel overnemen, verwacht de econoom. „Landen als Rusland en Polen zijn nu al bezig een koppeling met de euro tot stand te brengen. Een appreciatie van de euro kan dat proces echter in gevaar brengen. „Als de euro te sterk wordt, zal het te hard gaan voor landen die een koppeling willen. Ze zullen dan afhaken." Volgens Kolodziejak is Duisenberg zich terdege bewust van het risico van appreciatie. Veel spierballenver- toon verwacht de econoom dan ook niet van de Europese Centrale Bank. Hoewel andere specialisten in Frank furt denken dat het bankbestuur in het begin de rente omhoog zal gooi en om de hardheid van de nieuwe munt te garanderen, ziet Kolodziejak dat niet gebeuren. „De euro wordt eerder te hard dan te zacht." Meer problemen voorziet Kolodziejak voor landen die buiten de euro blij ven. „Ik denk dat die gevolgen vrese lijk worden onderschat. I Iet Britse pond en de Amerikaanse dollar zul len enorme klappen krijgen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7