Oppositie Nigeria eist vertrek junta SUPER DE BOER VERS VAN DE PERS Buitenland Geen woord over Kosovo op web-site van Milosevic Gruwelijke dood broertjes klap in gezicht van Noord-Ieren 2.49 Een politiek heethoofd 1.89 bAG 13 JULI 1998 mad wint presidentsrace Ecuador De christen-democraat Mahuad lijkt af te stevenen op -Lfcidentschap van Ecuador. Dat is vanochtend gebleken na k/van 93 procent van de stemmen. Mahuads voorsprong op l\laa] Alvaro Noboa bedroeg 2,4 procent. De 48-jarige Ma- nu nog burgemeester van de Ecuadoraanse hoofdstad -Sl lij leidt sinds tien jaar de partij Volksdemocratie. Zijn te- jder Noboa wordt beschouwd als de kroonprins van ex- nt 'El Loco' Bucaram. Die werd in 1997 door het parle- bezet nadat zijn gedrag steeds vreemder was geworden. {SE iele einduitslag worden pas woensdag verwacht. laanse Taliban verovert provincie hd» De islamitische Taliban, die het grootste deel van Af- an controleren, hebben gisteren de noordwestelijke pro- jaryab veroverd. Het succes volgde op de inname van de adMaimana. Zo'n tweeduizend fundamentalistische Ta- ijders leverden twee dagen felle gevechten met de troe- i generaal Dostum, de leider van de Oezbeken in Afgha- Maimana gold als machtsbasis van Dostum. De val van steltvoor de Taliban de route naar het noorden van Af- an open. Het noorden is nog altijd in handen van de op- -Timor: 20.000 mensen gevlucht Zeker 20.000 niet-Timorese Indonesiërs zijn sinds eind naand uit Oost-Timor gevlucht uit angst voor een ople- ide onafhankelijkheidsstrijd. Dat heeft een Oost-Timo- ïctionaris gisteren gezegd. De migranten vertrokken vol- woordvoerder na de gewelddadige protesten die zich den tijdens het bezoek van drie ambassadeurs van de Eu- Unie aan Oost-Timor. De roep om onafhankelijkheid in 976 door Indonesië geannexeerde voormalige Portugese Oost-Timor is toegenomen sinds president Soeharto in rd-Korea eist opheffing sancties Noord-Korea heeft zaterdag geëist dat Washington de r/j nische sancties opheft om een snellere toevoer van voed- faedicijnen naar het door hongersnood geteisterde land jkte maken. Het Noord-Koreaanse staatspersbureau lat het land geen voedselvoorraden meer heeft en dat de nguit nood is overgegaan op 'plaatsvervangend voedsel', U| neer gras, houtschors en plantenwortels. Noord-Korea at de internationale gemeenschap zich ernstige zorgen naken om het lot van de Noord-Koreaanse bevolking. van 'spion' aangespoeld Aan de oostkust van Zuid-Korea zijn het leger en de poli- n opperste staat van paraatheid gebracht nadat het ïeen vermeende Noord-Koreaanse spion was aange- Een legerwoordvoerder zei dat er rekening mee wordt ien dat andere Noord-Koreaanse spionnen ongemerkt 3E ld hebben kunnen komen omdat in de buurt ook een wa- jtuigje is ontdekt. Bij eerdere infiltratiepogingen van -Koreaanse agenten werd gebruik gemaakt van een derge- igtuigje. Het lijk werd aangetroffen op het strand bij fi ;ae, op ongeveer 2 kilometer van een belangrijke marine- an de Zuid-Koreaanse oostkust. sachtige drugsvangst in Colombia De Colombiaanse politie heeft vrijdag één van de te drugsvangsten ooit gedaan. Een woordvoerder maakte ag bekend dat er zeven ton pure cocaïne in beslag is geno- )e drugs waren opgeslagen in containers in de havenstad ena, die klaar stonden voor verscheping naar Europa. In lakten de autoriteiten in dezelfde stad een partij van 17 irihuana buit dat op weg was naar Italië. denking slachtoffers Srebrenica '^o» De families van de meer dan 8000 moslimmannen die men uit de Bosnische stad Srebrenica hebben zaterdag de de stad herdacht. Moeders, vrouwen en kinderen van de rs iten, van wie wordt aangenomen dat ze allen zijn ver- e I, liepen door de straten van de Bosnische hoofdstad Sara- ai ïTuzla. Zij eisten dat lokale politici en de internationale nschap achterhalen wat er drie jaar geleden met de man bevolking is gebeurd. Ook voor het ministerie van defen- Den Haag herdachten zaterdag enkele tientallen mensen van Srebrenica. Sinds het einde van de oorlog in Bosnië in ^ïjn de stoffelijke resten van nog maar 1400 mensen opge- in de omgeving van Srebrenica. idjung voorzitter Golkar-partij Ai De Indonesische president Habibie heeft zaterdag een lolitieke overwinning behaald met de verkiezing van zijn Akbar Tandjung, tot voorzitter van de regerende Gol- rtij. Tandjung versloeg met ruim verschil de voormalige ervan defensie Sudradjat, die steun heeft van aanhangers voormalige president Soeharto. Noch Habibie, noch zijn anger Soeharto, was bij de stemming aanwezig. Golkar oor het eerst op democratische wijze zijn voorzitter. Met kiezing van Tandjung lijken alle routes naar de politieke or Soeharto te zijn afgesloten. Bovendien lijkt Habibie met twinning van zijn kandidaat definitief uit de schaduw van lorganger te zijn gestapt. lolitaanse maffiabaas aangehouden Een topfiguur uit de Napolitaanse maffia, Francesco 'one, is zaterdag aangehouden. Een speciale eenheid van litie arresteerde Schiavone in Casal di Principe, 30 kilome- iii Hzuiden van Napels. De politie omschrijft Schiavone, bij- rmd Sandokan, als 'één van de gevaarlijkste leden van de ti litaanse maffia'. Hij werd sinds 1992 gezocht. Schiavone als een meedogenloze mafioso, die ook als tussenpersoon gefunctioneerd tussen de Siciliaanse en Napolitaanse maf- j is hoofd van de misdaadfamilie Casalese die zijn hoofd - tier heeft in Caserte, ten noorden van Napels. Schiavone op de lijst van vijftig meest gezochte misdadigers en wordt verdacht de afgelopen tien jaar opdracht te hebben geven ientallen moorden. O'HARALD DOORNBOS 0NDENT ks de voortdurende aanvallen vische ordetroepen op Alba- bellen in Kosovo, de honder- 'uwe vluchtelingen en de toe- ide internationale druk op Joe- të, kijkt Joegoslavië's president Ian Milosevic vrolijk voor zich tzelfde geldt voor zijn vrouw, larkovic, die als leider van de regeringspartij JUL een belang- olitieke rol vervult. Zij draagt 'tijd een roos in het haar, en balend. „Er komt een nieuwe djk, rechtvaardig, univer se Milosevic heeft Internet f Via het World Wide Web kan 'er nu kijken op de pagina's van vic, vrouw Mira, zoon Marko en rMarija. Slobodans 'home page' op de web-site van de Socialistische Partij van Servië ziet er vrij eenvoudig uit. Een foto van de man, keurig in het pak, die als een goedaardige vader in de lens blikt. Dan volgt er een korte biografie. Maar geen woord over de oorlogen in Kroatië, Bosnië en nu in Kosovo. Wel staat er dat 'president Milosevic eenheid heeft gecreëerd en het beste in het belang van het volk heeft gedaan.' Ook kan men de presi dent een e-mail sturen. Antwoord is niet gegarandeerd. De pagina van Mira Markovic is iets geavanceerder. Ook haar kun je e-mai- len via de JUL ('Joegoslavisch Links'). Maar net als haar man is Markovic nogal selectief als het om de feiten gaat. Geen woord over de Servische re geling, die op dit moment bestaat uit de Socialistische Partij, de JUL en de Servische Radicale Partij, een openlijk fascistische partij die in het partijpro gramma streeft naar een Groot-Servië. Ook mevrouw Markovic rept met geen woord over de situatie in Kosovo. Wel praat ze de oorlog in Bosnië goed door te beweren dat 'Joegoslavië tijdens de oorlog veel Serviërs buiten het moe derland te hulp is gekomen in de strijd tegen nationalisten, die historische nonsens en semi-religieuze argumen ten gebruikten.' Ook in Joegoslavië wordt Internet steeds populairder. Het land heeft een eigen 'provider' (YU-net) waardoor de aansluiting relatief goedkoop is. Veel Serviërs, met name jongeren, hebben echter 'geen geld om zelf een computer aan te schaffen, waardoor met name via computers op universiteiten of in bedrijven van Internet gebruik wordt gemaakt. Vandaar dat ook zoon en dochter Milosevic hun eigen 'web-site' hebben om hun producten aan de man en vrouw te brengen. Beide kin deren bemoeien zich nauwelijks met politiek, maar zoeken hun geluk in de showwereld. Zoon Marko is eigenaar van de groot ste discotheek van de Balkan, Disco Madona, die enkele maanden geleden is geopend op tachtig kilometer van Belgrado. Prominente gast tijdens de openingsceremonie was vader Slo bodan. 'Get Shocked', staat er in grote letters op de eerste pagina van Marko's web-site. „Disco Madona is geen ge wone discotheek, want er is ruimte voor 5000 mensen, er zijn twee terras sen, een amfitheater en een eigen ra diostation." En wie na een bezoek aan Marko's dis co nog niet genoeg heeft, kan afstem men op 'Radio Kosava', opgezet door Milosevic' dochter Marija. De naam Kosava doet ten onrechte vermoeden dat de zender iets met Kosovo te ma ken heeft. Maar het is een muzieksta tion zoals er in Joegoslavië vele zijn. Rock, techno, Servische turbo-folk. Niet alleen de familie Milosevic heeft Internet ontdekt. Ook de etnische Al banezen in Kosovo zijn druk in de weer op het Web. Zo zijn er talloze solidari- teitspagina's waarop valt te lezen dat Kosovo een onafhankelijk land moet worden. Ook zijn alle foto's van door Servische troepen gedode Albanezen op het net gezet. „Deze site bevat fo to's die door sommigen als schokkend kunnen worden ervaren", waarschuwt de Albanese internetkrant Koha Ditore voordat er een serie foto's van ver minkte lijken op het beeldscherm ver schijnt. Zelfs de rebellen van het Kosovo Be vrijdingsleger, UCK, hebben sinds kort een eigen internetadres. Onder bege leiding van Albanese muziek en gelar deerd met vignetten van het UCK, wordt uitgelegd warde rebellen willen, en dat Slobodan Milosevic de grote schuldige is van de oorlog in Kosovo. ALTIJD 0P ZOEK NAAR HET BESTE Op de avond vóór de twaalfde juli, het hoogtepunt van het Orangistische marsseizoen in Noord-Ierland, waren Richard (11), Mark (9) en Jason (8) Quinn uit het stadje Ballymoney zoals altijd bij het traditionele vreugdevuur dat de protestanten ter ere van hun 'Glorious Twelfth' aansteken. De broer tjes wisten waarschijnlijk nauwelijks dat met de vuren een eeuwenoude over winning van de protestantse Orangisten op de katholieke Ieren wordt gevierd, maar een mooi fikkie is voor jongens van hun leeftijd natuurlijk nooit weg. Even later gingen ze naar bed, voor de allerlaatste keer in hun leven. Want terwijl veel Orangisten hun vuren pas een dag later aanstaken vanwege de zondagsrust, hadden sektarische moor denaars zondagmorgen minder scrupu les. Zij gooiden in het holst van de nacht een brandbom in het huis van de broer tjes. De jongetjes verbrandden levend in hun bed. Hun moeder en haar vriend raakten gewond. Ze blijven achter met Lee, hun oudste kind. Hij logeerde toe vallig bij familie. Het vuur was zó hevig en greep zó snel om zich heen dat ook de snel aanwezige brandweerlieden niets meer konden uit richten. Twee van hen liepen brandwon den op toen ze een uiterste inspanning deden de broertjes te redden, en moesten hun poging opgegeven. De hulpverle ners, van wie de meesten door jaren van bruut geweld behoorlijk zijn gehard, huil den openlijk. Zelfs voor Noord-Ierse be grippen is de dood van de broertjes Quinn een wel heel gruwelijke. Na een week van geweld rond de omstre den Oranje-mars in Portadown heeft de ze moord Noord-Ierland dan ook wakker geschud. Van alle kanten kwam gisteren de roep om bezinning, en om de schijn baar eindeloze nachtmerrie van sekta risch geweld te beëindigen. Weken van intensief politiek overleg, tussenkomsten van regeringsleiders uit binnen- en bui tenland, en nachten van geweld bij de belegerde Garvaghy Road bleken niet in staat het land bij zinnen te brengen. Maar de dood van de broertjes Quinn daarentegen heeft gewerkt als een kei harde klap in het gezicht van een samen leving die op het randje van de waanzin balanceert. Carnany Estate in Ballymoney is een ge mengde wijk, één van de weinige die Noord-Ierland nog kent. De familie Quinn was eigenlijk de buurt in het klein, een voorbeeld van hoe het in dit door en door verscheurde land ook kan. De ka tholieke moeder van de jongetjes en haar protestantse vriend hadden er weinig problemen. Richard, Mark en Jason zaten ondanks hun gemengde afkomst op de protestantse basisschool en gingen om met kinderen van welk geloof dan ook. De gruwelijke moord dreunt op deze grauwe en natte zondag dan ook keihard door in de wijk. Verdoofde buurtbewo ners brengen bossen bloemen naar de politieversperringen. De boeketten, veelal voorzien van afscheidsbriefjes van vriendjes en vriendinnetjes, worden door de agenten voor het geblakerde en dicht getimmerde rijtjeshuis gelegd. Andere omwonenden kijken doodstil en ongelo vig toe. Robert Patton, een oudoom van de jon getjes, kan niet begrijpen waarom juist het gezin Quinn werd uitgekozen. „Onze hele familie is gemengd. We hebben ons nooit druk gemaakt om geloof of her komst, en de wijk heeft er nooit een pro bleem van gemaakt. Ik ben kapot, gebro ken. De mensen die dit op hun geweten hebben zijn geen protestanten, het is tuig." Politieagenten bewaken het zwartgeblakerde huis van de familie Quinn in het Noord-Ierse stadje Ballymoney. foto epa justin kernoghan Bevolking weg na Servische beschietingen PEC-PRISTINA AFP-ANP-DPA-AP Tientallen families zijn het afge lopen weekeinde uit hun huizen in het West-Kosovaarse Pee ge vlucht wegens de aanhoudende beschietingen door Servische troepen. De strijdkrachten heb ben het gemunt op posities van het zogeheten Kosovo Bedrij- vingsleger van etnische Albane zen, het UCK. De ontheemden vluchtten naar de aangrenzende Joegoslavische deelrepubliek Montenegro. De regio rond Pee staat bekend als belangrijke wa pensmokkelroute. Bij gevechten elders in het westen van de opstandige Servi sche provincie Kosovo kwamen twee Servische agenten om het leven. Een andere politieman raakte gewond tijdens een con frontatie met de Albanese vrij heidsstrijders. De gevechten in Kosovo eisten inmiddels al drie honderd mensenlevens. Tach tigduizend Albanezen en Ser viërs werden verdreven. Ondanks het aanhoudende geweld blijft Rusland een inter nationaal militair ingrijpen in Kosovo afwijzen. De Duitse mi nister van buitenlandse zaken Kinkel probeerde zaterdag in de Russische hoofdstad tevergeefs zijn Russische collega Primakov over te halen tot het westerse standpunt dat harde actie tegen de Servische machthebbers niet uitsluit. Beide partijen zijn het er wel over eens dat de Albane zen in Kosovo zich niet mogen afscheiden van de Joegoslavi sche deelrepubliek Servië. Palestijn gewond bij bomexplosie JERUZALEM» AP Bij een bomexplosie in Jeruza lem is een 40-jarige Palestijn licht gewond geraakt. Dat heeft de politie vandaag bekend ge maakt. De bom was verborgen in een vuilnisbak bij het Orient House, het hoofdkwartier van de PLO in Oost-Jeruzalem. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd niet opgeëist. Orient House wordt door de Palestijnen gezien als een mo gelijk toekomstig regeringscen trum. PORTRET: RYUTARO HASHIMOTO Royco Cup.a.Soup diverse smaken 3 doosjes naar keuze U Super Krenten- of rozijnenbrood per stuk 500g Abiola aan hartaanval overleden Bamigroentepakket schaal ca. 500g Familieleden en andere belangstellenden rouwen bij het graf van de Nigeriaanse oppositieleider Abiola. Hij werd zaterdag in Lagos begraven. foto »Rtr corinne dufka Nigeria's grootste oppositiegroep NADECO, wiens leider Abiola zaterdag is begraven, heeft gisteren het onmiddel lijke vertrek van de militaire junta geëist. Een aanwijzing dat de junta ook zelf een burgerregering wil, kwam dit weekeinde van Zuid-Afrika's vice-president Tabo Mbeki. De NADECO wil dat de militai ren de macht overdragen aan een regering van nationale een heid, bestaande uit vier leden uit elk van de zes regio's van Ni geria. „Dat is een overgangsre gering voor vier of vijf jaar, die een nieuwe kiescommissie op poten moet zetten en de vor ming van nieuwe politieke par tijen mogelijk moet maken", al dus NADECO-voorzitter Adesa- nya gisteren. De Zuid-Afrikaanse vice-pre sident Mbeki sprak donderdag in Nigeria met generaal Abu- bakar, die op 9 juni de plotse ling overleden dictator Abacha opvolgde. Mbeki hoorde van hem dat politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten en dat de militairen snel uit de politiek moeten stappen. Maar vorige week, in zijn toespraak tot de natie na de dood van oppositie leider Abiola, repte Abubakar niet over democratisering of het beëindigen van de militaire re gering. Hij ontbond wel het ka binet dat uit militairen en bur gers bestond. NADECO's leider Abiola, die aanspraak maakte op het presi dentschap, overleed dinsdag in gevangenschap. Buitenlandse pathologen-anatomen bevestig den zaterdagavond na onder zoek de officiële lezing dat Abiola aan een hartaanval over leed. Zijn familie beschuldigt de militaire regering er echter van Abiola te hebben laten omko men door hem onder meer me dische hulp te weigeren. Ze er kennen nu wel dat Abiola niet is vergiftigd zoals eerder was ge suggereerd. De onderzoekers deden geen uitspraken over de eventuele nadelige invloed die de slechte omstandigheden van zijn ge vangenschap op de ontwikke ling van Abiola's hartproblemen had. De oppositieleider was in 1994 door Abacha gevangen ge zet, een jaar nadat de vorige mi litaire leider, generaal Babangi- da, de verkiezingen had gean nuleerd toen Abiola die dreigde te winnen. Abiola hield tijdens zijn ge vangenschap een dagboek bij, zo bleek afgelopen weekeinde. Hij beschrijft daarin de mishan delingen, de problemen met zijn gezondheid, de verveling en de weigering hem medische bij stand te verlenen, zo meldde de Nigeriaanse krant Sunday Con cord, die eigendom is van de er ven Abiola. De familie heeft nog niet besloten of het dagboek wordt gepubliceerd. Hij praatte als de acteurs in sa- murai-films, en de pommade in zijn haar leverde hem ooit de bijnaam Elvis op. Ryutaro Hashimoto, in januari 1996 aangetreden als premier van Japan, was niet alleen een car rière-politicus met flair, maar ook een keiharde onderhande laar. En als het zo uitkwam een pure pragmaticus. Van daag trad Hashimoto af als premier van Japan. Hij acht zich verantwoordelijk voor de verkiezingsnederlaag gisteren van de Liberaal-Democrati sche Partij, de LDP. Hashimoto komt uit een poli tieke familie. Zijn vader was minister van gezondheid voor de LDP en het was onvermij delijk dat ook de zoon lid zou worden van de partij die Japan tot 1993 nagenoeg alleen be stuurde. Ryutaro Hashimoto was nog maar 26 toen hij in 1963 in het parlement werd gekozen. Net als zijn vader werd hij minister van gezond heid, maar bekleedde ook de posten verkeer, financiën en handel. Terwijl zijn ster binnen de LDP rees, joeg Hashimoto par tijgenoten tegen zich in het harnas met zijn arrogante ge drag en opvliegende karakter. Vooral ook omdat Japan een politieke cultuur heeft waar eerder prijs wordt gesteld op nederigheid en respect. Rei Shiratori, professor politi cologie aan de Tokai-universi- teit, zei onlangs dat Hashimo to eigenlijk te intelligent is om intieme vrienden te maken in de Japanse politieke arena. Maar misschien kwam dat ook wel doordat hij een heethoofd was. Zo sloeg hij eens bijna een partijgenoot op zijn ge zicht toen die de arrestatie van de van corruptie verdachte oud-premier Kakuei Tanaka toejuichte. Tanaka was de gro te leermeester van Hashimoto. Sinds september 1995 was Hashimoto voorzitter van de LDP, nadat de partij het bij de hogerhuisverkiezingen niet goed had gedaan. Zijn pre mierschap betekende niet al leen een persoonlijke overwin ning, maar ook een kans voor de geplaagde partij om er weer bovenop te komen. De LDP De Japanse premier Hashimoto veegt het zweet van zijn voor hoofd na het bekend maken van zijn aftreden. foto rtr susumu takahashi werd na aanhoudende corrup tieschandalen weggestemd in 1993, twee jaar nadat Hashi moto zelf als minister van fi nanciën had moeten aftreden in een omvangrijk schandaal, waarbij ambtenaren van zijn ministerie hadden toegelaten dat beurshandelaren cliënten compenseerden voor verlie zen. De LDP werd maar even bui ten de regering gehouden en ging in juni 1994 een coalitie aan met de socialisten en de kleine Nieuwe Voorbodepartij. Nadat Hashimoto de socialis tische premier Tomiichi Mu- rayama was opgevolgd had de LDP weer een man op het hoogste plan. De partij slaagde er redelijk in het vertrouwen van de Japanners te herwin nen, maar de economische malaise gooide uiteindelijk roet in het eten voor Hashi moto. TOKYO AP

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5