DnzeToplO VS wisten van drugstransport 1 1.69 1.19 0.99 9.90 1.99 1.69 3.17 11.49 17.98 4.19 oh Binnenland Miniprotest Megafestatie Den Haag verbijsterd over kritiek drugsadviseur VS Bouterse was niet verrast door uitleveringsverzoek 'Gemeente Leiden scoort redelijk' Wallage: 'Ik ben in Groningen, ik ben weer thuis' DAC 13 JULI 1998 ucinerende toerist overleden gAM» Een 29-jarige Fransman die zaterdag in het cen- lAnisterdam uit het raam van zijn hotelkamer sprong, ziekenhuis overleden. De man had volgens de politie ebruikt en hallucineerde. Hij raakte zwaar gewond nadat de vierde verdieping van een hotel naar beneden Via een boomtak belandde hij op het wegdek. ■ktlui voorkomen zelfverbranding ijM. Standwerkers hebben gisteren een poging tot zelf- 'b nding voorkomen op een braderie in Castricum. De koop- en bezig met het opbouwen van hun kramen, toen een Castricummer zich met benzine overgoot. De marktlui aanvankelijk dat het om een grap ging, maar toen de K'ei én aansteker tevoorschijn haalde, duwden ze hem op de ''l'e en alarmeerden de politie. De man is overgebracht naar ->on kenhuis in Alkmaar. Hij zou in geestelijke nood zijn ge- eP°doordat een van zijn kinderen van huis is weggelopen. e °ind in caravan: twee doden ja. Een brand in een stacaravan in Sevenum heeft gister kon het 'even gekost aan twee Duitse toeristen. Een derde I jrliep ernstige brandwonden op. De caravan is eigendom n echtpaar uit het Duitse Essen. Zij hadden een bevriend pre lar op bezoek. Iedereen lag te slapen toen de brand uit- n sd 41-jarige vrouw van het bezoekende echtpaar, wist de ^»n te waarschuwen, maar kon zelf de caravan niet meer in. Ook haar echtgenoot overleed. De politie vermoedt dat mis is geweest met de technische installatie van de cara- 15ht e •fe' n ■i joenenschade bij brand drukkerij ■rtel De brand die vrijdagnacht drukkerij Ten Brink in Mep- To woestte, heeft een schade veroorzaakt van 25 miljoen gul ken an het vierduizend vierkante meter grote familiebedrijf ets meer dan een verwrongen hoop smeulend staal. Be de drukpersen, in druk zijnde uitgaven, de papiervoorraad Ie pi administratie is ook het net weer op orde gebrachte ar- aren rerloren gegaan. Het oude archief was tijdens de Tweede doorlog door de bezetters geconfisceerd. linvisje gevonden Pre [jJii Duitse toeristen troffen gistermorgen op het strand e b' jckanje een sterk vermagerde, zes weken oude bruinvis 'en: Iet diertje leefde nog, maar stierf op het moment dat zij hfl [den oppakken. Via een strandtent werd de dierenambu- 8a< gealarmeerd, die het kadaver naar Leiden bracht voor sec- /en Jij is waarschijnlijk verhongerd", denkt Sandra Strammers Dierenambulance. Ze vermoedt dat het diertje al een dag op drift was. „Het was mager, je kon z'n ribben tellen." i" itie betrapt kreeftenstropers jj. De waterpolitie heeft dit weekeinde twee Belgische dui- net een zak vol kreeften gesnapt. De politie gaat ervan uit et gaat om bedrijfsmatige stropers die ruime ervaring in branche hebben. Aanleiding voor de gerichte controle is de Amende visstroperij op de Oosterschelde. Vooral de Vereni- ran Beroepsaalvissers Zuid-West Nederland klaagt over het 51 imend aantal vernielingen en leeghalen van fuiken in de J rschelde. bekend. De duikers die dit weekend werden ge- ;rhv bleken elf kreeften te hebben gestroopt. Een ho'eveelheid r! ilgens de politie duidelijk voor de handel is bestemd. Een jjjjj reeft kost al snel 35 gulden. rmoord kattenvrouwtje herdacht rsto Rdam» Enkele tientallen mensen hebben gistermiddag in da erdam de 80-jarige vrouw herdacht die eind vorige maand nei oord is aangetroffen in de Bijlmer. Het slachtoffer stond in urt bekend als 'het kattenvrouwtje' omdat ze al 25 jaar katten voerde. Buurtbewoners trokken vanaf haar woning de plek waar spelende kinderen haar dood hadden aange- n, vlakbij de plaats waar elke avond tientallen katten haar den op te wachten. Inmiddels heeft de politie een verdachte )akt. Het gaat om een 29-jarige man die onlangs werd aan- ïden wegens een aantal straatroven. Pas later bleek zijn be enheid bij de moord. in steekt zusje in brand erdam De politie heeft zaterdag een 21-jarige man uit Am ant gearresteerd die wordt verdacht van het in brand steken er. zijn 16-jarige zus. Het meisje liep daarbij eerste en tweede ls verbrandingen op. Het voorval deed zich voor in het ou de jkhuis in Bos en Lommer. Het meisje werd overgoten met \je ine, die daarna werd aangestoken. Ze wist zelf het vuur met deken te doven en kwam met brandwonden op haar borst, uder en in haar hals aan in het ziekenhuis. Over de aanlei- tast de politie nog in het duister. Bloemkool, per stuk 2.99 Bonus voordeel 1.30 Gemengde sla of gemengde sla extra, zak 200 gram 1.69 Bonus voordeeL0.50 Shoarmavlees, 100 gram cd®©© 1.8< Bonus voordeel 0.90 Rundertartaar, kilo ®®®a> 17.90 Bonus voordeel 8.00 Casinobrood, wit of bruin, heel 2.59 Bonus voordeel 0.60 Melkunie frismelk, milde limoen of appel/witte druif, pak 1 liter 2.29 voor nog 400 Bonus aanbiedingen in onze winkel. Bonus voordeel 0.60 Mars, Milky way, Snickers of Twix, mini's, zak 300 gram 3.97 Bonus voordeel 0.80 01 Brouwers Bier pilsener, krat 24 flesjes èi 0.3 liter 15.49 Bonus voordeel 4.00 3 halen 2 betalen: Dreft fijnwas compact 3 navulpakken 1 kilo 26.97 Bonus voordeel 8.99 01 Tissue toiletpapier maxi, kringloop, pak 6 rollen 5.49 Bonus voordeel 1.30 CPD Geassocieerde Pers Diensten 'Gecontroleerde doorvoer via marine voldeed aan alle eisen Belangstelling vlootdagen stemt marine tevreden den helder anp De Nederlandse justitie heeft de Amerikaanse autoritei ten op de hoogte gebracht van het drugstransport met het Orion-toestel van de Koninklijke Marine. Dat was no dig omdat het vliegtuig op weg naar Nederland een tus senlanding maakte op een marinebasis op Puerto Rico. Nederland werkt bij de drugsbestrijding in het Caribisch gebied nauw samen met de Amerikanen, die ook de lei ding hebben in de 'war on drags'. amsterdam-den helder anp-gpd De Amsterdamse persofficier van justitie Steenbrink bevestig de gisteren dat de Amerikanen zijn ingelicht. De gecontroleer de doorvoer voldeed aan alle ei sen, aldus Steenbrink. Bij De fensie heerste het afgelopen weekeinde verwarring over de kennisgeving aan de Amerika nen. Niet alle woordvoerders bleken hiervan op de hoogte. In Nederland wisten de mi nisters Voorhoeve (defensie en Antilliaanse zaken), Sorgdrager (justitie) en Dijkstal (binnen landse zaken) van het transport. Ook premier Martha van de An tillen was bij het 'complot' be trokken. Dat zegt hoofd marine voorlichting Benistant. Namens de marine gaf hij het afgelopen weekeinde opening van zaken. „We weten dat met enige re gelmaat marinepersoneel op de Antillen door criminele or ganisaties wordt benaderd om drugs te smokkelen. Die ver zoeken variëren van de waag om één pakje mee te nemen naar huis tot aan het meewer ken aan complete transporten. In het verleden is het een paar keer voorgekomen dat perso neel van ons een pakje mee nam naar Nederland. Ook die zijn gepakt, ontslagen en over gedragen aan justitie", zegt Be nistant. „We kregen begin dit jaar de tip dat een grote criminele or ganisatie bezig was een trans port op poten te zetten en hoorden dat ze voor het ver voer mensen van ons hadden benaderd. Voor het vervoer van een grote hoeveelheid, zijn er maar twee mogelijkheden: met ons fregat of een van de twee Orion verkenningsvliegtuigen. Dat zijn de enige twee regelmati ge verbindingen van de marine tussen de Antillen en Nederland. Onderzoek leidde uiteindelijk naar twee leden van het korps mariniers die het transport zou den regelen. Uit Nederland kwam het verzoek mee te wer ken en het transport doorgang te laten vinden om zo de hele orga nisatie op te rollen. Ook op Val kenburg zou niets gebeuren", legt de woordvoerder uit. Benistant ontkent dat het ma rinepersoneel Nederland zo maar binnen kan wandelen. „Op Valkenburg hebben we een hasj- hond en onze schepen die in Den Helder binnenkomen, kun nen rekenen op éen langdurige controle", zegt hij. Toch hebben de verdachten met het idee ge leefd dat de smokkeloperatie. alle controles ten spijt, kans van slagen moest hebben. Benis tant: „Hoe ze dat hebben kun nen denken, weet ik niet. Dat zal het onderzoek uit moeten wijzen." Overste Duyvendijk zei vrij dag dat de controle op militaire vliegvelden en vaartuigen mo gelijk wordt verscherpt. Of de vorige week aangehouden groep in het verleden nog meer transporten heeft georganiseerd is eveneens (nog) niet bekend. De gearresteerde militairen hadden op Curasao geen be moeienis met de speciale kust wacht die daar op drugssmok kelaars jaagt. 'Dik tevreden' is de Koninklijke Marine over het verloop van de Nationale Vlootdagen in Den Helder. In totaal 145.000 men sen bezochten het drie dagen durende nautische evenement. Grootste publiekstrekker was de Russische onderzeeboot ja ger Bespokoyny. Zeker 27.000 mensen klommen aan boord. Een deel van de bezoekers bleek bovendien zeer geïnte resseerd in de reacties van de marinemensen op de drugs- smokkelaffaire waarbij twee mariniers zijn betrokken. „We waren er een beetje op voorbe reid". zegt de woordvoerder gelaten. „We ontzenuwen niets. We hebben alleen bena drukt dat de marine ook een belangrijke bijdrage leverde aan het oprollen van de ben de." 'Nederlands drugsbeleid volslagen ramp den haag anp „Een volslagen ramp", zo noemde de speciale drugsad viseur van de Amerikaanse president Clinton het Neder landse drugsbeleid. De uitla tingen van de adviseur Barry McCaffrey, die deze week Ne derland bezoekt, wekken bij het ministerie van buitenland se zaken grote verbazing. McCaffrey deed zijn uitspra ken naar aanleiding van de grote Amerikaanse regerings campagne om het gebruik van verdovende middelen onder jongeren aan te pakken. Was hington trekt daarvoor de ko mende jaren jaarlijks 195 mil joen dollar uit. De Nederlandse ambassa deur in Washington, J. Vos, heeft schriftelijk op McCaf freys woorden gereageerd. Hij laat weten 'verward en ver bijsterd' te zijn door de uitla tingen. Ook vindt hij het ge kozen moment opmerkelijk omdat McCaffrey de komen de weken werkbezoeken brengt aan Nederland, Zwe den, Oostenrijk en Groot-Brit- tannië. Echt objectief lijkt de Amerikaan niet aan de reis te beginnen. Donderdag heeft McCaffrey afspraken in Rotterdam, Am sterdam, Den Haag en Delft. Een bezoek aan een coffee shop laat hij achterwege. „Het is de bedoeling dat ik iets van mijn bezoek aan Nederland opsteek. En van toekijken hoe iemand marihuana rookt, word ik niks wijzer." utrecht 'Oorlogsslachtoffers' liggen voor de entree van de Jaarbeurs, waar de Megafestatie wordt gehouden. De actiegroep 'Onkruit Vergaat Niet' protesteert tegen de aanwezigheid van landmacht om jongeren te werven. De Megafestatie, het jongerenfestival dat voor de zesde keer wordt georganiseerd, trok dit eerste weekeinde ruim 40.000 jongeren. foto anp koen suyk Oud-legerleider terug in Paramaribo paramaribo anp ISO: Veel studenten lopen Zalmsnip mis utrecht anpHet studentenoverleg voert landelijk twee hoofdoorzaken aan voor de gesignaleerde mis stand. Gemeenten verrekenen de Zalmsnip met de onroerend zaakbelasting. Die belasting innen gemeenten alleen bij eigenaren of hoofdbewo ners van panden, zodat veel studenten, die een kamer bewonen, geen bericht ontvangen. Bovendien spannen gemeenten zich onvol doende in om de doelgroepen te bereiken die voor de lastenverlichting in aanmerking komen. Sommigen gemeenten geven alleen via lokale media bekendheid aan de Zalmsnip. Ze schrijven zelden studentenhuizen of huisvestingsstichtin gen rechtstreeks aan en ze maken vaak geen ge bruik van de universiteits- of hbo-bladen. Ruim een week geleden trokken drie ouderen bonden ook al aan de bel, omdat één op de drie gemeenten weigert de snip uit te betalen aan be woners van verzorgings- of verpleegtehuizen. Alle fraaie beloften van minister Zalm ten spijt, zouden na ouderen ook veel studenten de zoge noemde Zalmsnip mislopen. Volgens het Inter stedelijk Studenten Overleg (ISO) lopen veel stu derenden het extraatje van honderd gulden mis door 'onwil en onkunde' van gemeenten. Het ISO verrichtte een steekproef onder 25 ge meenten. De gemeente Den Haag bleek een posi tieve uitzondering te zijn. De grootste studenten stad, Amsterdam, dupeert de studenten het meest. „Leiden scoort redelijk", zegt een woord voerder van het ISO. Studenten worden er via lo kale media en via het universiteitsblad opgeroe pen om een aanvraagformulier voor de zalmsnip in te vullen. „Ons grootste bezwaar tegen de werkwijze van Leiden is dat de hbo-studenten niet zijn benaderd." Verdwijnen mus 'erg zorgelijk' den haag gpd Er komen steeds minder huis mussen. Dat is 'onbegrijpelijk' en 'ronduit zorgelijk', vindt D. lonkers van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek. Uitgebreid onderzoek is volgens hem hard nodig. De huismus leek tot nu toe een vogeltje dat niet uit het straatbeeld is weg te denken. Maar volgens recente tellingen zijn er dertig procent minder mussen dan dertig jaar geleden. Mogelijke oorzaken zijn het volbouwen van de ste den, waardoor voedsel zoeken lastiger wordt en de afwerking van huizen waardoor ze een nestelprobleem hebben. Desi Bouterse is terug in Para maribo. Hij heeft nog niet gere ageerd op net Nederlandse ver zoek aan de autoriteiten van Trinidad, om hem te arresteren en uit te leveren. Trinidad is overigens niet ingegaan op het Nederlandse verzoek. Mr. A. Moszkowicz, de raads man van Bouterse, zegt dat de Surinaamse ex-legerleider ,niet verrast' was door het Neder landse verzoek om uitlevering. Verdere mededelingen over zijn gesprek met Bouterse wil Moszkowicz niet doen. De ad vocaat vertrekt op korte termijn naar Suriname „om wat zaken op een rij te zetten" met betrek king tot de strafzaak wegens grootschalige cocaïnehandel. Ook praten Bouterse en mr. Moszkowicz over het nader on derzoek dat het gerechtshof in Amsterdam vorige week gelastte naar de nationaliteit van Bou terse ten tijde van de december moorden in 1982. De weten schap of de huidige adviseur van staat destijds de Surinaam se of de Nederlandse nationali teit bezat, is essentieel om hem te kunnen vervolgen voor zijn eventuele betrokkenheid. In september vindt waarschijnlijk de zitting plaats. De ambassadeur van Surina me op Trinidad, Harvey Naarendorp, zei op een pers conferentie in Port of Spain, dat de beschuldigingen van Neder land aan het adres van Bouterse „van politieke aard" zijn. Ne derland zou er moeite mee heb ben dat Bouterse zo'n belangrij ke rol speelt in het dekolonisa tieproces in Suriname. Tegen Bouterse loopt via Interpol een internationaal opsporingsver zoek wegens vermeende be trokkenheid bij grootschalige cocaïnehandel. groningen rob siebelink De blijdschap kwam pas toen hij afgelopen vrijdag van Den Haag naar Groningen reed. „Ik ben vanaf 7 mei dag en nacht bezig geweest met de kabinets formatie. Ik heb heel weinig tijd gehad om over Groningen na te denken. Tijdens de rit naar huis ging de knop om en maakte een gevoel van blijdschap zich meester, elke vijftig kilometer ietsje meer. En eenmaal thuis was ik onvoorstelbaar blij." Jacques Wallage (51), de nieuwe burgemeester van Groningen, is ontspannen en opgelucht. Tri omf wint het dezer dagen van de vermoeidheid en de uitput ting. Want de jongensdroom die hij sinds de jaren zeventig koestert, is uitgekomen: burge meester worden van de stad waar voor hem alles begon. Het zilveren Martini-torentje dat hij zeventien jaar geleden kreeg bij zijn afscheid als wet houder van Groningen, is nooit van zijn bureau verdwenen. Wallage: „Want ik heb altijd ge dacht: op een dag kom ik terug. Ik heb een prachtige loopbaan gehad, die in Den Haag mis schien nog mooier had kunnen worden. Maar er is niets mooi ers dan nu te kunnen zeggen: Ik ben in Groningen, ik ben weer thuis." Nog een paar weken en dan trekt Wallage de deur van Den Haag definitief achter zich dicht, in het besef dat daar niet iedereen even enthousiast op Wallage is weer thuis. Op de achtergrond de Martinitoren. zijn benoeming heeft gerea geerd. De tweede man van de PvdA, met 30.000 voorkeur stemmen, had volgens velen zo vlak na de verkiezingen de over stap niet mogen maken. Walla ge toont zich allerminst onder de indruk van de kritiek. „Er wordt wel eens gezegd: Politiek Den Haag is een open inrich ting. Kennelijk wordt het niet gewaardeerd dat je die door de voordeur verlaat. Nou, ik heb dat dus wel gedaan." Wallage blijkt al in een vroeg stadium kort na het aftreden van Ouwerkerk voor de bur gemeestersfunctie in Groningen te zijn benaderd. Hij hield de boot af, uit vrees dat hij vanwe ge de kabinetsformatie uitein delijk 'nee' zou moeten zeggen. En: „Groningen wilde een vrouw. Ik heb mij altijd sterk ge maakt voor een betere positie van de vrouw. Het zou bizar zijn foto gpd anne marie kamp als dan uitgerekend ik voorrang zou krijgen terwijl er ook een \touw is met het kaliber waar Groningen recht op heeft." Wallage laat er geen misver stand over bestaan. Hij had nog graag vier jaar de PvdA-kar in de Kamer willen trekken. „Maar ik heb Wim Kok ook heel goed duidelijk gemaakt dat ik niet nog eens tien of vijftien jaar in de landelijke politiek wil door- f brengen, om tenslotte als een soort meubelstuk te eindigen." Niettemin kwam Groningen net iets te vroeg. De rellen in de Oosterparkwijk en het aftreden van Ouwerkerk versnelden het scenario dat hij in gedachten had. En zijn andere ambitie, die van minister van binnenlandse za ken? „Als ik minister had willen worden, was ik over veertien dagen minister geweest. Maar als minister heb je een werk week van honderd uur. Je komt zaterdagochtend thuis met een tas vol papieren en je gaat zon dagavond weer weg. Dat had ik als staatssecretaris al twee keer meegemaakt, dat hoefde voor mij niet meer. Karin Adelmund zei kort geleden tegen mij: 'Jac ques, als jij nu minister wordt, kun je laten zien dat het anders kan. Dat je de ruimte neemt en zegt: Deze minister neemt in het weekeinde geen papieren mee naar huis'. Maar dat is een illusie voor het ministerschap. Je zit op een departement met vierduizend ambtenaren en die stuwen hun beslissingen om hoog. Je zit met de Tweede Ka mer die een onvoorstelbaar be slag op je legt: je draaft op als de Kamer daar om vraagt." „Ik heb zo veel mannen gespro ken die zeiden: Goh, voor ik het wist waren mijn kinderen acht tien jaar en het huis uit. Van Ke- menade vertelde me ooit eens dat hij als minister een dagje vrij had genomen. Hij was met zijn zoon naar Artis geweest, had leuke dingen gedaan. Aan Melkert nieuwe voorzitter van PvdA-fractie den haag gpd Ad Melkert wordt de nieuwe fractievoorzitter van de PvdA. Hij heeft zich als enige kan didaat gesteld om Jacques Wallage op te volgen. De ter mijn voor de kandidaatstel ling werd gisteren verlengd tot vanmiddag half twee, maar er waren vanochtend nog geen nieuwe kandidaten aangemeld bij de PvdA en die werden ook niet meer verwacht. Er is in de PvdA-fractie veel steun voor Ad Melkert, die zich de afgelopen vier jaar als minister van sociale zaken heeft ontpopt als een onver stoorbare tegenstander van WD-minister Zalm en een voorvechter voor de zwakke ren in de samenleving. Melkert is een zakelijk en pragmatisch politicus voor wie vooral het resultaat telt. Hij wordt in politiek Den Haag gezien als de toekom stige opvolger van PvdA-par- tijleider Wim Kok. het einde van de dag ging z'n zoon naar bed. Hij stond onder aan de trap en riep: 'Mooi pap, tot volgend jaar'. Ik zou een he kel aan mezelf krijgen als ik mijn leven zo moet inrichten."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3