Dornbush houdt 't Holland IV WEER Gezichtsverlies Lorient probeert dood Diane te vergeten Het Gesprek van de Dag MAANDAG 13 JULI 1998 152 COMMENTAAR De twee wegens cocaïnesmokkel gearresteerde Nederlandse mari niers behoren niet tot de kustwacht die in het Caribische gebied drugstransporten tegengaat. De marechaussee is juist, samen met de politie, erin geslaagd, om via de zogenaamde 'gecontroleerde doorvoer' een groot deel van een netwerk op te rollen. Dat zijn de twee pluspunten bij afloop van de cocaïne-affaire, die de laatste dagen het binnenlandse nieuws domineert. De jubel hierover van marechaussee en marine is echter een gotspe. De ar restaties wegen niet op tegen het gezichtsverlies. De Amerikanen, met wie Nederland schouder aan schouder de 'war on drugs' voe ren, zullen op z'n zachtst gezegd niet blij zijn met deze ontwikke lingen. Nog niet eerder is er zo veel twijfel gerezen over de controle op zee en in de lucht. Want op de vraag wie nu eigenlijk de marine contro leert, is geen afdoende antwoord geformuleerd. De vice-admiraal van de Koninklijke Marine, Van Duyvendijk, heeft verklaard dat van een 'zeker vertrouwen' moet kunnen worden uitgegaan. De marine vaart en vliegt de hele wereld rond en het is ondoenlijk om alle ba gage telkens te inspecteren, stelt hij vast. Met andere woorden: het is heel wel mogelijk dat er al vaker drugs zijn gesmokkeld door of met hulp van Nederlands marinepersoneel. Daar kan deze conclusie aan worden toegevoegd: was de mare- chausse niet getipt, dan was de smokkel van Curasao naar Neder land van 355 kilo cocaïne waarschijnlijk ook gelukt. De marine zal van goede huize moeten komen om alle twijfel die - ook in de Tweede Kamer - is gerezen, weg te nemen. De tombola van de dood 'Kroatië? Bestaat dat nog? Hebben we eigenlijk niet tegen een geest gespeeld?', vroeg zaterdagavond een zwaarlijvige, wat ka lende. jongeman aan mij, nadat hij zich als een Houdini uit een design-stoeltje had weten te bevrijden. In het gezelschap van zo'n twintig andere collega's en bekenden keken we naar de wedstrijd Nederland-Kroatië tijdens een feestje van de chef. De ramp vol trok zich op een piepklein teeveetje. Oranje postzegelgroot in beeld. Zonder tandjes, bleek achteraf. Zondag de hele dag aan de bank gekleefd. Slap, als een feestbal lon waar de lucht uit is ontsnapt met zo'n flodderige, langgerekte scheet. Wat een anti-climax van de eerste orde. dat Nederlandse voetbal! Had Oranje het derde wiel aan de wagen kunnen wor den, laten ze dat ook nog eens schieten. Het ontnam me de trek in de Tour de France. Even geen zin in Mart Smeets, die over sport praat alsof het quantum-mechanica is. Overdag gekeken naar wat films uit de oude doos. Bewegend be hang. Grappig om de kledingen kapsels uit de jaren zestig-zeven tig weer eens te zien. Van die lange puntboorden en getailleerde overhemden. En het haar nog gewoon over de kraag tegen de tocht van de Koude Oorlog. Detectives die in een telefooncel gaan bellen en niet met een GSM op zak lopen. En tussendoor dat melige programma 'Ongelooflijk'. Een dame die op een snelweg ergens in Amerika rijdt en opeens opzij zakt en met haar wagen tot stilstand komt in de struiken. Geraakt door een verdwaalde kogel die iemand zo'n twee kilometer verderop afvuurde van een jacht, alleen maar om zijn geweer eens uit te proberen. 'Het oppervlak van de zee werkte als plaatstaal, plaat staal waarop de kogel afketste om zijn dodelijke weg te vervol gen.'De tombola van de dood. Toeval. Een meegebrouwen peuk in een fles bier. Een wesp die je in je huig steekt. Door een verkeerde zap-beweging toch weer ineens in Dublin, bij de eerste etappe van de Tour de France. Ja, hoor, daar hebben we Mart Smeets weer. Echte sportjongen. Zelfs in zijn naam zitten de woorden 'start'en 'meet' en als je wat smokkelt ook nog 'sm'. 'ja, ja', roept Smeets als Cipollini onderuit gaat. 'Een dikke valpartij! Een ongeluk zit in een heel klein hoekje. Is hij uitgeschakeld?' Geen idee. Maar mijn teevee wel. Hij schrijft niks over de finale', hoor ik u brommen. Ja, zeg, ik ben geen NSB-er. wil buys Enkele buien Het weer vertoonde gisteren herfstachtige trekjes. Langs de kust stond een groot deel van de middag en avond een stormachtige wind uit zuidwest tot west. Op de pier van IJmuiden werden windstoten tot 93 km për uur gemeten, terwijl het gemiddelde daar 76 km per uur bedroeg, windkracht 9Bft. De dag verliep zonloos en op veel plaatsen viel zo'n 7 mm regen. De oorzaak van het ontstuimige weer was een depressie die via Ier land en het grensgebied tussen Schotland en Engeland naar de Noordzee trok. Het bijbehorende koufront trok de afgelopen nacht naar het zuidoosten weg, waarna het enigzins opklaarde. Vanuit het noordwesten naderde echter alweer een storing met buien. Vanavond vallen nog enkele buien, waarbij ook onweer mogelijk is. De westelijke wind is vrij krachtig, aan zee hard, windkracht 7. Ook van nacht en morgen blijft het buiig. De middagtemperatuur wordt niet veel hoger dan 16 graden. De westelijke wind is nog steeds vrij krach tig, aan zee hard. Woensdag is het wat minder onstuimig, maar ook dan blijft het niet droog. Wel komt de temperatuur met 18 graden op een iets hoger ni veau, maar tot en met zaterdag blijft het wisselvallig en is de zomer ver te zoeken. Hoge temperaturen komen voor in delen van Spanje en Portugal: daar werd gisteren plaatselijk 41 graden gemeten. Overigens was het war me weer gisteren met al te ver weg: in Noord-Frankrijk werd het plaat selijk 26 graden. Zomerse temperaturen van iets boven de 25 graden worden ook in Fins-Lapland gemeten, maar daar kwam het wel tot warmte-onweer. Het wisselvallige weer in Noordwest-Europa vindt zijn oorzaak in de krachtige westelijke circulatie boven de Atlantische Oceaan. Zolang het Azorenhogedrukgebied stationair blijft, komt in deze situatie wei nig verandering. jos broeke Ti De armzalige grafzerken op het kerkhof getuigen ervan dat Lo rient maar weinig grote zonen heeft voortgebracht. Voorname families, die zich de luxe van een grote grafzuil kunnen ver oorloven, heeft Lorient niet. Toch heeft Lorient in de vier eeuwen van zijn bestaan één burger gehad die tot ver over de stadsgrenzen bekendheid ge noot. Maar die burger ligt nu juist in het enige naamloze graf op de begraafplaats in Noord- Lorient. En niet zonder reden: zijn naam is Henri Paul, de chauffeur die prinses Diana het hiernamaals binnenreed. Toen Henri Paul vorig jaar zijn laatste reis maakte, zag Lorient zwart van de persmuskieten. Gewapende politiemannen hadden de toegang naar het kerkhof afgesloten, en alleen met telelenzen zo groot als ra ketwerpers kon de teraardebe stelling worden vereeuwigd. Ge schokt door die belangstelling voor hun overleden zoon, kozen de ouders van He'nri Paul voor een naamloos graf. Het graf is niettemin gemakkelijk te her kennen aan de vele bloemen en brieven - Henri Paul mag dan in de rest van de beschaafde we reld een outcast zijn, in Lorient stond hij bekend als een bemin nelijk heerschap. „Iedereen in Lorient weet waar Henri Paul ligt", grijnst een ou de vrouw die het graf van haar man verzorgt. „Elke dag nog ko men er mensen om bloemen of brieven te leggen. Voor de men sen hier was hij niet schuldig aan de dood van Diana." Probleem is dat hij dat voor vrij wel ieder ander wel was. Aan vankelijk circioleerden allerlei theorieën over de toedracht van de dood van de prinses. Ze zou de dood ingedreven zijn door aasgieren op motoren. Ze zou vermoord zijn door de Britse in lichtingendienst, die geen hu welijk wilde met Dodi el-Fayad, een moslim. Een mysterieuze Fiat Uno zou de Mercedes met Diane de doorgang in de tunnel hebben geblol&eerd. Maar een klein jaar na het dra ma is de meest prozaïsche aller theorieën de enige die over ge bleven is: Diana kwam om om dat haar chauffeur het nodig vond na acht glazen alcohol met minstens 150 km per uur een nauwe tunnel te nemen. Henri Paul mocht dan de naam hebben een voorzichtig man te zijn, die nacht voldeed hij aan de beschrijving die schrijver Pe ter Mayle ooit van Franse chauffeurs gaf: „Ze rijden hun auto's niet, ze richten ze." Nu, bijna een jaar nadat de be- LE TOUR SUR PLACE grafenis van Henri Paul de we reldpers naar Lorient bracht, probeert de stad de herinnering aan de tragedie uit te wissen. Le Télegramme, de plaatselijke krant, heeft na de begrafenis geen enkele verhaal meer over de chauffeur geplaatst. De priester die de dienst leidde, weigert nog met journalisten te praten. De ouders van Henri Paul openen de deur niet meer vooronbekenden. Over enkele jaren, zo hoopt Lo rient, Zeil de herinnering aan Henri Paul uitgewist zijn. „Hen ri wie?" De man in het anonie me graf zal gewoon een van de 8.000 doden zijn geworden die elk jaar op het Franse asfalt val len. „Henriwie?" cees van zweeden Boete en maatregelen Sinds enige tijd is er een strenge wet 'Boete en Maatregelenvan kracht. Ie dereen die op de een of andere manier een uitkering krijgt, kan op het matje worden geroepen. Er hoeft maar een klein foutje te worden gemaakt of men krijgt een boete of een korting op de uit kering. Die wet is in leven geroepen om het 'ten onrechte gebruik maken van uitkeringsgelden' tegen te gaan. Nu heeft het Verweij Jonker Instituut on langs de werking van die wet eens on derzocht. De onderzoekers kwamen op het spoor van straffen die verzonnen le ken doorKafka. In het rapport van het instituut staan een aantal ergerlijke voorbeelden. 1 - Een mevrouw, werkzaam in de thuiszorg, wist dat zij zou worden ont slagen. Pas daarna keek zij om naar een nieuwe baan. Zij werd gekort op haar uitkering omdat zij al vóór haar ontslag had moeten solliciteren. 'Maar man, ik werkte in de thuiszorg. Ik had wel wat beters te doen', wierp zij tegen. 'Dat is dan jammer', luidde het antwoord, 'toch maar betalen 2 - Een mijnheer met een uitkering wil de een weekje met vakantie en boekte een goedkope last-minute reis. Hij kreeg een strafkorting omdat hij de va kantie te laat had aangemeld. 'Maar het was een last-minute reis en de uit kerende instantie vond het goed'. 'Niets mee te makenwas de bitse reactie, 'vier weken van te voren aanvragen'. 3 - Zij werd op 27 december ziek en wilde dat doorgeven aan het GAK. Dat kantoor was echter tijdens de feestda gen gesloten. Pas op 2 januari kon zij haarziekte doorgeven. Haar uitkering werd met vijf procent gekort. 'Maar het kon niet eerder', riep zij. 'Dat is dan uw probleem', kreeg zij te horen. 4 - Iemand had een briefje voorde ver lenging van zijn uitkering 12 dagen te laat ingbediend. Hij kreeg onmiddellijk een strafkorting. 'Maar ik heb dat brief je op tijd en persoonlijk in de brieven bus van de uitkeringsinstantie gedaan', luidde zijn verweer. 'Mijnheer, zij legen die bus maar één keer in de week dus u wordt gekort. 5 procent over 12 dagen is 132 gulden.' Het Iteeft iets weg van de Spaanse in quisitie. En weer lijden de goeden on der de kwaden. Het Verweij Jonker Instituut qdiviseerde dan ook om alle punten in die wet die niets met inkomensfraude te maken hebben te schrappen. Maar he laas is dat nog steeds niet gebeurd. Wij houden u op de hoogte. AAD VAN DEN HEUVEL Lang niets gehoord van THÉ- RÈSE STEINMETZ, die na een carrière als zangeres naam maakte als beeldend kunstena res. Ze inventariseert haar nieu we leven. Na het overlijden van haar echtgenoot - radiomaker, presentator, liedjesschrijver en dichter Gerrit den Braber - heeft ze zich gevestigd in Zuid-Frank rijk, aan de Cöte d'Azur. In het landelijke St. Paul, de woon plaats van Willem Duys, opent ze komend voorjaar een galerie, sa men met haar neef Isidor Poel man. De galerie gaat pas in het voor jaar van 1999 open. „Omdat we voor de grondige opknapbeurt - van de voortuin maken we een parkeerterrein - ruim de tijd moe ten nemen. We hebben daarvoor uiteraard de toestemmingen ver gunningen nodig van de gemeen- teen de staat." ERIC-PAUL DIJKHUIZEN (38) is benoemd tot directeur live enter tainment bij Joop van den Ende Productions te Aalsmeer. Hij zal zich in die functie vooral bezig houden met het management van ShowBizCityte Aalsmeer. Dijkhuizen werkte sinds het be gin van de jaren negentig bij Dis- neyland-Paris. Hij was daar als directeur onder meer verantwoor delijk voor de Nederlandse markt. Totdat PETER PAUL VAN DER KAAIJ op 1 november zijn plaats als directeur van het Algemeen Nederlands Verbond voor Reison dernemingen (ANVR) te Hoofd dorp inneemt, zal HERBERT STEEMAN als waarnemend di recteur optreden. Steeman was al in dienst van het ANVR als se cretaris. De plaats van ANVR- manager was vrijgekomen na het vertrek van THEO SCHMITZ die per 1 juli is begonnen als alge meen directeur van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) in Leidschendam. PETER NIJHOFF krijgt de Prins Bernhard Fonds Prijs voor Na tuurbehoud 1998. Hij krijgt de onderscheiding (100.000 gul den) voor zijn grote verdiensten voor het behoud van de natuur, het landschap en het milieu. De ury noemt de bioloog „de per- soonlijking van de natuur- en milieubescherming in Neder land." Peter Nijhoff (1934) stond lan de wieg van de in 1972 :richte Stichting Natuur en rl punt van mijn amb schap, en niet hetv el Apache gevechtshe! f zoals weieens is gei weinig ambassadei ,r mee dat de preside 'tï bezoektzegt Don L Een gouden greep jc poffertjes te laten ei zin je toch niet? Doi „We hadden de pre 0 opties gegeven onn zijn bezoek aan Rot S- te brengen. We kon h' Oude Kerk gaan in! r een jazzclub in Den n zoeken waar de pre a foon zou kunnen sp paleis Noordeindei !r ontspannen en tem ,n wandelen in Delft e 11 voriete restaurant L We wisten werkelijk gaan gebeuren totdi Clinton in de autos Secret Service vertel naar Delft wilde. To v les. Radio's klonken a ging vooruit naar Di e „Maar'in Delft wast di gedrongen dat de pi ai aan kwam. Er warerve visiestations bij miji d' restaurant en misse de Secret Service oo journalisten die aan naast die van de pre De Secret Service be maar door te lopeni te Markt en naar het tjesrestaurant te ga, gen niemand te ven wij gingen naar de ti dieping. Daar vroeg wat de specialiteit v was, en de ober zei: met aardbeien en sl president was aanh maar hij nam het al! niet met bier, zoalsi meld, maar met kofi het heerlijk. Zijn boi schoon leeg." Poffertjes, een typist se lekkernij. Dornbu mende jaren meerv gerechten op zijn bo „Maar dat hoort bijl leven", zegt Dornbu siast. „Trouwens, ik! wel eens wat bij zo'n wagen waar ze eteni hoor. Na mijn fietsto Zandvoort mag ik da broodje garnalen ne martun delaere Twee Duitsers hebber het Noord-Duitse Sol! reldrecord paalzittenj REGINA ODEH (42)f MANN KÜMMERLEH ten 's middags om 13 precies 1225 uren op meter hoge paal in he centrum Heidepark. I verbeterde hiermeeh van de Nederlander^ (25). Hij bracht toen, in het Heidepark, pre: gen (1224 uur) opee' De palen zijn aan det voorzien van een zito( 40 bij 60 centimeter, bekend gaat het twe^ der met paalzitten. Ambassadeur VS verlaat post na vier jaar, maar blijft in Nederland wonen Milieu, waarvan hijsi recteuren secretaris naast heeft hij in eer viescommissies vani gezeten (onder meer bied van bosbouw en parken). Van zijn hai nen tevens honderde De PBF Prijs voor Na wordt op 4 novemberf door prins Bernhard. Ruim 700.000 Nede circa 200.000 Beige gensde methode MONTIGNAC. Dat Montignac per jaar brief voorde Montignac. zoek naar het „La Méthode", de scheiding tussen, „slechte" Terry Dornbush, de Ameri kaanse ambassadeur in Neder land, verlaat eind deze maand zijn post. Hij heeft het vier jaar lang enorm naar zijn zin ge had. Zozeer zelfs dat hij niet terugkeert naar de Verenigde Staten, maar gaat wonen in Amsterdam. „Ik kan mij ook niet voorstellen dat ik naar een bejaardengemeenschap zou gaan in Florida." „Dat uitzicht zal ik missen. Vooral deze maanden als de Korte Voorhout zo groen is", mijmert Terry Dornbush terwijl hij zich omdraait en vanuit zijn werkkamer in de Amerikaanse ambassade in Den Haag naar buiten tuurt. Nog even en Bill Clintons man in Nederland verlaat de Resi dentie. Dat is niet zo verwon derlijk, per slot van rekening draait de ambassadeurscarrou sel door en zat Dornbush al vier jaar in Den Haag. Wel bijzonder is dat Dornbush niet terugkeert op het oude nest - achtduizend kilometer verder weg in het zui den van Amerika - maar zestig kilometer naar het noorden neerstrijkt. In Amsterdam. Toch bepaald niet het dorpje waar hij een paar jaar geleden zei zich te willen vestigen na zijn pensio nering. „Maar ach, we kunnen Amsterdam toch wel een soort van dorp noemen?", grapt Dornbush in zijn typische zui delijke accent. Kirk Terry Dornbush is verliefd op Nederland. Zo hevig zelfs, dat hij niet terugwil naar de VS en aan de Amsterdamse Kei zersgracht een zeventiende eeuws pand heeft gekocht. Dat is nog eens wat anders dan zijn Franse collega Daniel Bernard, die in 1995 liet weten dat 'als Parijs morgen besluit om mij te rug te roepen, ik mijn tanden borstel pak en weg ben'. Die zag je niet in de winkel of op de fiets. Dornbush deed de afgelo pen jaren niet anders. Het liefst gingen hij en zijn vrouw Mary- lin er stiekem opuit, zonder een veiligheidsagent. „We hebben alle provincies gezien." Dornbush wilde ambassadeur in Nederland worden, kreeg de post van president Clinton via zijn oude vriend vice-president Al Gore en heeft het vier jaar lang enorm naar zijn zin gehad. „Ik kan eigenlijk niets negatiefs bedenken. Behalve dan die donkere maanden van decem ber tot maart." En toch kiest Dornbush voor dagen en maan den en zomers gevuld met re gen en donkere wolken. Waar om? „Ik ben 64 jaar en heb 35 jaar in de VS gewerkt. Toen ik nadacht over wat ik wilde doen na mijn post als ambassadeur en mij realiseerde dat ik nog tien tot vijftien actieve jaren voor mij heb, was de gedachte om terug te gaan naar Amerika om in dezelfde stad hetzelfde te doen wat ik al die jaren had ge daan niet zo aantrekkelijk. Ik kan mij ook niet voorstellen dat ik naar een bejaardengemeen schap zou gaan in Florida. Alle maal minder uitdagend of op windend dan een leven oppak ken in een land dat ik ben gaan liefhebben." Over de keuze voor Amsterdam: „Den Haag en Amsterdam zijn buitenwijken van dezelfde ge meenschap, dus zoveel verschil maakt het, zeker voor een Ame rikaan, niet uit. Als ik kleine kin deren mee zou nemen die naar school moeten en in een fami lie-vriendelijke omgeving moe ten leven, dan zou ik in Den Haag blijven. Maar ik ben op zoek naar nieuwe en andere er varingen. Een deel van dat nieuwe is het Amsterdamse le ven. Een grachtenpand renove ren, het Concertgebouw en mu sea bezoeken. Die opwindende dingen wil ik de komende tien jaar doen." Dornbush wil zich na vier jaar in een 'vissenkom' te hebben gezeten ook weieens inzetten voor allerlei maatschappelijke initiatieven om het begrip tus sen de VS en Nederland te ver groten. Als ambassadeur heeft Dorn bush vier jaar moeten slalom men tussen Amerikaanse en Nederlandse vooroordelen. Nie mand op de tenen trappen, schijnbaar Nederlandse 'onheb belijkheden' verklaren aan Amerikanen en vooringeno menheid ten opzichte van 'de Amerikaan' wegnemen. „Eén van de grootste misverstanden draait om de Nederlandse di rectheid. Wij gebruiken de uit drukking 'Dutch Uncle' om een uitgesproken persoon te type ren. Dat is niet negatief be doeld, maar Amerikanen leggen die directheid weieens uit als onbeleefdheid. Ik heb de afgelo pen vier jaar gemerkt dat dat gewoon de 'Dutch wa/ is. Het betekent niet dat iemand slecht over je denkt of dat je idiote ideeën hebt, het is gewoon dat de Nederlander zijn mening wil geven. Amerikanen neigen er naar veel minder direct te zijn. maar lijken uiterlijk vriendelij ker. Je weet alleen nooit wat ze vinden." Dat gold niet voor president Bill Clinton toen die op bezoek in Delft zijn bordje met poffertjes, aardbeien en slagroom voorge schoteld kreeg. „Het bezoek van de president was het hoogte-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2