Hoog muzikaal peil redt 17de Werfpop 'Levende letterkunde' bij Noordwijkse boekpresentatie North Sea Jazz '98 scoort risicoloos hoog gemiddelde Cultuur Kunst mgenaam uitstapje uit èhtige zaterdagmiddag 13 JULI 1998 ik no«a J«* blociaer. - noe» Je* ««rei in de vroegt* iic noeB je: nooi l soes Je: narcissen in de nacr.t **aroverheen de wind strijdt naar oij toe ii noca je: bloenen in de nac mmmmÊÊÊÈÊÈÊÊÊÊHÊKÊKÊ*. 'M ^Insloop met het bekende liefdesgedicht 'Ik noem je bloe- jjanHanlo. foto»pr £fe op kussenslopen Slapen op een gedicht. Dat kan nu de Stichting Plint, iierfnoemer 'Poëzie om te kussen', twee kussenslopen op heeft gebracht. Op het ene staat een gedicht van Jan ;noem je bloemen', en op de andere een van Hans en Hagen, 'Heel dichtbij'. De witte slopen kQsten 17,50 ;r stuk en zijn verkrijgbaar met blauwe of zwarte op- irmeer informatie: tel. 040-2454001. jfnde Zaken voor schoenenfreaks Schoenenfreaks kunnen geheid aan hun trekken ko- i («ITRotterdamse tentoonstelling 'Lopende Zaken'. Tus- "pftember en 6 oktober zijn in het Centrum Beeldende jytjder meer slippers met zonnecellen, keramieken pumps sk fraffiti bekladde punkschoenen te bekijken. De expositie Mjij zowel de functionele als de maatschappelijke rol van ieojn. Twaalf ontwerpers en zestien kunstenaars leveren ten bijdrage. ;arj ïparade trekt miljoen dansfanaten ialfet een Nederlandse pronkwagen aan kop van de stoet, ,jd).Ag in Berlijn de tiende Loveparade begonnen. Het me- Ivoor techno- en andere discofans trok ook dit jaar ruim orsPen j°n8eren naar de Duitse hoofdstad. De organisatie Bucarnaval der jeugd' kampte dit jaar met aanzienlijke "a ld na de afvalproblemen vorig jaar. Maar met financiële stofhet bedrijfsleven kon de Love Parade een concept «en om de gigantische rotzooi sneller te kunnen oprui- ■jsitie Nederlandse architectes Tien Nederlandse architectes staan centraal in een «helling die van 15 tot en met 25 juli te zien is in Amster- ji de hand van dia's en geluidsfragmenten presenteren Jstellers het persoonlijk verhaal, de visie en de werk- n zowel beginnende, als van ervaren architecfes op d van planologie, interieur, architectuur of steden- ijet evenement vindt plaats op de Kloveniersburgwal, «Nieuwmarkt in het centrum. De avondtentoonstelling met zaterdag 25 juli dagelijks te zien tussen 22.30 en "liljoen voor Nederlandse meesters vse'; Bij het veilinghuis Christie's in Londen zijn vrijdag doe- Do Naamse en Nederlandse meesters voor flink wat geld hamer gegaan. Werken van de zeventiende-eeuwse idse meester Jan Davidsz de Heem (een stilleven met en landschapsschilder Jacob van Ruisdael (een zo- ichap met velden en een vijver op de voorgrond) gingen 2 uim 2,2 miljoen gulden naar een nieuwe eigenaar. Sta telfde bedrag werd ook een doek van Jan Brueghel de 1568 - 1625) verkocht. Het schilderij toont reizigers op een bos. Het hoogtepunt van het eerste deel van de Ir# in oude meesters had de verkoop moeten worden van d ue van Venus en Adonis van renaissancemeester Titiaan 2 76). Maar het werk vond geen koper. Deskundigen had- i loek op omgerekend vijf miljoen gulden geschat. ir Splotsz Festival idsveen Het Splotsz Festival in Roelofarendsveen :h dit jaar af op twee podia. Het jaarlijkse festival in jon- 11 trum Splotsz wordt gehouden op zaterdag 18 juli. Op en amma staan één dj, vijf bands: powerpop van het 4 Amsterdamse Nuff Said, salsa en samba van Tok Rhy- rass, Jedand (het vroegere Sleeze Beeze) en big beats injd First. Het Splotsz Festival begint om 19.00 uur. 'Epische Goden in Rijksmuseum In het kader van de Gay Games Amsterdam presen- Amsterdamse Rijksmuseum vanaf 18 juli een overzicht ten, tekeningen en foto's waarin verbeeldingen van de :he goden en godinnen centraal staan. De goden dan- j| naam aan de Olympus, de berg waarop ze, volgens de e mythologie, gezamenlijk verbleven. De tentoonstelling 11 n gespierde, erotiserende naaktheid en verhaalt ovér liefdesavonturen, al dan niet met de eigen sekse. De telling is dagelijks te zien van 10.00 tot 17.00 uur en 16 augustus. susanne lammers G ila Cantorum van de Harte- René Verhoeff. Gehoord mgkerk, Leiden. Nog te ho- laar 18/7.15.00 uur. trie, iedereen haast, kkende auto scheurt es uit. Binnen tien eenstemmig een verspreiden. De Scho- im van de Hartebrug- tijdens de Lakenfees- jilprt concert op de za- n dag. 1 ee\ eenvoudig eel, n daardoor zeer nd. Het halve uurtje ia >og het best omschij- kwikkend. n lanse gezangen zijn a i'g worden van lezongen door man- zingt de Schola van »nig ze ook. Uit het epertoire - elke dag j t zeggen, zijn eigen t >s dirigent René Ver- ,e paar representatieve ai Maria-lofzangen, een uit de Lijdensweek, "s voor Hemelvaarts- Technische ongemakken en regen val zorgen voor problemen Vervolg van voorpagina Technische problemen en regenbuien hebben gisteren de 17de aflevering van Werfpop voor een belangrijk deel bedorven. De organisatoren vinden dat ook de gemeente Leiden blaam treft. Zij lieten presentator Rob Wiedijk, zanger bij The Bob Color, tegen het eind omroepen dat de liefhebbers van live muziek zelf maar in de gemeente raad zitting moeten nemen. „Deze gemeenteraad wil dat het om 23.00 uur stil is in Leiden. Wij willen dat niet, jul lie ook niet." Waarna de teleurstellende mededeling volgde dat de hoofdact, Eat Static uit het Verenigd Ko ninkrijk, slechts een half uurtje kon spelen. met een vertwijfelde glimlach: „Dat zien we dan wel weer." En: „Ik ben blij dat we nu een heel sterk programma hebben. An ders had niemand dit honden weer getrotseerd en waren we weg geweest." Werfpop begon op tijd, met een verbluffend sterk optreden van de Leidse stonerrock-for- matie Jimmy Hat. De groep heeft met zanger Dennis Hols- wilder een goudklompje in de gelederen. Voor het genre, dat voorheen met 'grunge' werd aangeduid, maakte Jimmy Hat opvallend 'catchcy' songs. Ver stoppertje spelen achter de zelf gebouwde gitaarmuren, was er niet bij. De vier bleven transpa rant klinken. Daar kan Pearl Jam nog een puntje aan zuigen. Het Amsterdamse trio Nuff Said is muzikaal gezien geen di recte familie maar wel een soortgenoot van de Leidenaren. Gitarist en zanger Marijn Slager bespeelde al tijdens het tweede stuk z'n gitaar met z'n mond maar hij bleek toch geen Jimi Hendrix-kloon. Daarvoor is Nuff Said een te eigenwijze band met grillige nummers. Als het tempo zakte, klonk het powertrio bij vlagen als Radiohead. Tijdens The Continental Drif- „De elektronische poppenkast voor volwassenen", zoals Wie- dijk de act van het Britse duo treffend typeerde, was nog maar net begonnen of er daalde weer een regenbui neer op de mod dervlakte voor het podium. De dansende meute maalde daar niet meer om. Werfpop 17 had al bij het optreden van Rowwen Heze, laat in de middag, alle kenmerken van 'Mudpop' (de term 'Trogpop' is ook van toe passing) gekregen. Sterker nog, het was juist het modderbad, al dan niet door een ander opge legd, waardoor over deze afleve ring van Werfpop nog lang zal worden nagepraat. Maar daarmee zijn de voor delen van de vele regen wel ge noemd. Want het hemelwater drukte het bezoekersaantal met misschien zo'n vijftig procent. Ook de baromzet bleef onder het waterpeil steken. Johan An dree, voorzitter van de stichting Werfpop, had van tevoren dui delijk gemaakt hoe Werfpop - in grote lijnen - wordt gefinanci- eerd: de bezoekers drinken het programma voor het volgende jaar bij elkaar. Over deel 18 van Werfpop zei hij gistermiddag, ters, Werfpop was toen nog Pa raplupop en er was zelfs nog wat gras op het veld voor het podium, viel de regen met bak ken uit de hemel. De Amerika nen toonden zich bezorgd over het publiek en speelden een ge- inspireerde set. Zij waren ook verantwoordlijk voor het mooi ste nummer van het hele festi val: 'Daddy just wants it to rain'. Op plaat is de gitaarsolo van ex- Bangle Vicky Peterson, de kroon op dit werkje, op Werfpop was het de zang van REM-klusjes- man Peter Holsapple die kip penvel genereerde. Thirld World speelde degelij ke en wat voorspelbare reggae. Bij Rowwen Heze begon het moddertrappen en -duiken pas echt goed los te komen. De aan dacht werd door dit vermaak - gelukkig voor de Limburgers - afgeleid van de boertige muzi kale verrichtingen. Docrr het park liepen steeds meer mod dermannen en -vrouwen. De groep had op dit festival net zo veel te zoeken als Billy Turf in Biafra maar de randstedelijke afstandelijkheid waarmee ze doorgaans wordt bejegend, ging in eh, modder op. Zelfs de on vervalste schlager die ten geho re werd gebracht, werd niet af gestraft met bij voorbeeld mod dergooien. Werfpop liep toen al niet meer op schema. Head First, dat het dansvermaak met een onweerstaanbaar spervuur van chemical beats flink opvoerde, begon veel te laat en de afslui tende set van DJ Angelo werd verschoven naar de pauze tus sen Head First en Eat Static. Maar zelfs het indikken van het programma hielp niet. Eat Sta tic trok daardoor aan het kortste eind. Boertige muzikale verrichtingen van Rowwen Heze. noordwuk sabine van den berg Noordwijkse zeewind doet dichtaders openwaaien. Nederlandse dichters en schrijvers hebben zich in de loop der eeuwen laten inspireren door zee, zand en markante figuren die de dorp se geschiedenis van deze badplaats kleuren. In het boekje 'Aan Noordwijk, Een literaire fietstocht aan zee' be schrijft Thijs den Otter een aantal let terkundige 'attracties' waarvan boe kenwurmen moeten smullen. Afgelo pen zaterdag maakte een groep fietsers op uitnodiging van Boekhandel Van der Meer Antiquariaat Moby Dick, initiator en uitgever van dp routebe schrijving, deze tocht voor het eerst. Even na eén uur 's middags presen teerde de uitgever het boekje op ludie ke wijze tijdens de jaarlijkse boeken markt op het Noordwijkse Vuurtoren plein. Den Otter mocht dan met va kantie zijn, er moest wel gefietst wor den. Een aantal van de aangestipte plaatsen werd tot leven gewekt en vormde het decor van illuster spel door leden van de plaatselijke toneel vereniging en hartstochtelijke voor dracht door lezers en een schrijver. De fietsers ontmoetten dichter Al- bert Verwey (1865-1937) vlakbij de plek waar zijn huis ooit stond. Verwey werd heel even leven ingeblazen. Ter wijl hij op de tram wachtte las hij niet alleen voor uit 'eigen werk' maar ook uit het werk van zijn dochter. In de Voorstraat, waar kinderboekenschrijf ster Simone Schell woont en inspiratie vond voor haar boek 'Een zeer gehei me reiskist' hadden twee dames van de klederdrachtgroep van 'Genoot schap Oud-Noordwijk' zich in zondag se vissersdracht gehesen. Toen een van de dames haar onderrokken toon de riep een passerende fietser 'Hé, niet verder hè!' Een deelnemer vroeg waar zij hun portemonnee bewaarden en nadat de jongste een wit zakje onder haar glanzende schort vandaan tover de, vertelde hij 'Zie je, dat had opoe ook.' Halverwege de route kon de groep, die zo'n vijftien fietsers telde, op adem komen in de tuin van jazzmusicus en schrijver Bob Rigter die de nacht er voor nog speelde op het North Sea Jazz Festival. Hij serveerde sap en pan nenkoeken en las een passage die aan sloot op de moord op Sint Jeroen uit zijn roman 'Jazz in de Oostzee'. De club kon niet te lang blijven rondhangen want er stonden nog twee voorlezers te wachten. De omslagillu strator en vormgever van het boekje sprong op zijn tandem en ook de Noordwijkse misdaadauteur Emile van Gelder de Neufville die in het boekje wordt geciteerd, vervolgde de tocht die door al die 'acts' twee uur zou duren. Een geboren en getogen Noordwijkse vertelde dat zij zich de 'stoute Kee', dorpsgekkin en 'kinderschrik', die in het boekje in dichtvorm wordt be schreven nog precies zo voor de 'geest kon halen als een actrice haar onder weg vertolkte. Staand bij het monument voor de gevallenen sloot een voorgelezen pas sage uit de verhalenbundel 'Zuidland', die vloeide uit de pen van de schrijver Thomése, de tocht af en keerden de fietsers terug naar het beginpunt. Deze 'aangeklede boekpresentatietrip door het literaire heden en verleden van Noordwijk leek het levende bewijs van de door 'Albert Verwey' aangehaalde woorden 'een dichter sterft eigenlijk niet'. Vip-lounges rukken op: een jazzfestival wordt doodgeknuffeld Het koor is klein, bepaald niet pretentieus, maar wel zeker van zichzelf. Het zingt met een van zelfsprekendheid en expressie die staat als een huis. Zeer ver zorgd en goed verstaanbaar en met subtiele dynamiek. De Gra duale 'Christus factus est' en de Introïtus 'Viri Galilaei' contras teren mooi en worden effectvol na elkaar gezongen. 'Christus factus est' begint in de diepte en de vele noten op een letter greep versterken het klagende en sombere karakter. Fraai zijn de Maria-lofzangen, waarvan sommige ultrakort zijn, zoals het Regina Coeli. Het mooist is het Salve Mater, met voorzang en koor, waarbij ieder gevoel van tijd verdwijnt. Een eindeloze spiraal waarin telkens dezelfde woorden van lof terug komen, afgewisseld door be schrijvingen uit het leven van Maria. Er ontstaat een gevoel van totale rust, alle wereldse be slommeringen doen er niet meer toe. Een buitengewoon aangenaam uitstapje uit de jachtige zaterdagmiddag. den haag john oomkes Ooit was Ajax een club van de arbeider in Betondorp en jazz een vorm van tegencultuur. Totdat de skyboxen rond het voetbalveld zich ontwikkelden tot het zondagse decor van het bedrijfsleven en de Amsterdam ArenA zich gaandeweg ontpop te als een verlengstuk van de beurs aan het Damrak. Bij Nor th Sea Jazz is eenzelfde maat schappelijke 'upgrading' merk baar: de laatste achterafzaaltjes in het Nederlands Congres Cen trum zijn omgetoverd tot tijde lijke VIP-lounges van verzeke ringsmaatschappijen en uit zendorganisaties. Is er iets tegen deze maat schappij-brede omarming van 's wereld grootste overdekte, driedaagse, jaarlijkse jazzevene- ment in Den Haag? Als we op de programmering afgaan of de publieke belangstelling meten niet. Editie 1998, alweer de 23ste aflevering, scoort ondanks de finale van het WK Voetbal, slechts een slordige tweedui zend onder de maximale capa citeit van circa 70.000 bezoe kers. Het pure jazz-gehalte van het festival is dit jaar bovendien beter gewaarborgd gebleken dan in andere jaren. Het niveau blijkt op een hoog gemiddelde te liggen, maar het is inmiddels vooral een risicoloos hoog ge middelde. North Sea werd vaak vergeleken met een supermarkt. Tegenwoordig is het vooral een buitengewoon goed gesorteerd consumentenparadijs. Treft de organisator, North Sea Jazz BV, enige blaam? Het festival presenteert immers alles wat de moeite waarde is. Zo worden uit de oude doos be langrijke, nog levende represen tanten van de tweede generatie jazzmusici tevoorschijn ge toverd: van de inmiddels al zwak spelende Slide Hampton tot en met de nog immers strui se Betty Carter. Anderzijds wor den ook de jongste dwarsver banden met de wereld van de dance bijna angstvallig actief onderhouden: zo presenteert North Sea een invloedrijke d.j. als Photek, die zijn samples vooral uit de bop en de free jazz haalt. Tot slot worden de vaste waarden uit de rijke historie van jazz, blues en gospel nadrukke lijk onderstreept met odes aan Billie Holiday. Ella Fitzgerald (tweemaal) of in de vorm van een all-star-jam van veteranen als Stanley Turrentine en John ny Griffin bij het Roy Hargrove Sextet. Die monumenten in concert formaat vallen hier en daar als ondermaats te betitelen. De ode aan Ella, zoals die zich voltrekt aan de hand van waterige ar- Kofy Brown, een sprieterige Amerikaan se bitch die de show steelt, foto gpd/rob keeris rangementjes van Frank Foster en Milt Jackson, mist zelfs ni veau en spanning. En als Tur rentine een enkele, langere solo speelt bij Roy Hargrove c.s. wordt hij door het jonge volk doodgeknuffeld alsof hij het bergklassement in de Tour de France op zijn naam heeft ge bracht. Er zijn slechts weinigen in staat om zich met overgave te wijden aan een dergelijk eerbe toon. Dee Dee Bridgewater, al heel lang onder de plak bij Ella, negeert de valse bas van Ray Brown en bewijst haar voor beeld tijdens alweer een ander tribuut wèl alle eer. Gitarist John Scofield maakt van zijn wereldpremière, live optredend met het hammondtrio Medeski, Martin Wood, een vlammend kunststukje. Het is een eerbe toon aan de funk van Booker T. The M.G's en de hitsige soul van James Brown (vooral Shank! is een meesterstuk). Muzikaal explosieve opwin ding is er tijdens North Sea ge noeg, ontdekkingen ook, maar ze liggen bijna allemaal in die sectoren van de zwarte muziek, die niet als pure jazz te boek staan. Zo is daar op zaterdag ene Kofy Brown, een sprieterige felle Amerikaanse bitch met jongensachtige heupen die de show steelt op een moment dat elders in het gebouw George Benson voor de zoveelste keer 'On Broadway' speelt of Bootsie Collins het verleden probeert te omzeilen. Kofy oogt als een combinatie van Little Richard, Sly Stone, Angela Davis en Len ny Kravitz, vecht volumineuze robbertjes uit met haar gitarist Richard T. Harry en bezit ook nog eens de macht van het ge sproken (rap-)woord. De lijst met zeer goede optre dens is ook dit jaar te lang om North Sea Jazz in de hoek te zetten van uitsluitend door con sumptieve óverwegingen voort gedreven culturele instellingen. Neem bijvoorbeeld het concert dat Herbie Hancocks heropge richte Headhunters op zater dagavond geven: veel beter, ge- agiteerder en meer geladen dan de voortkabelende cross-over- klanken op hun recente reünie- cd. Een duivelse mix van akoes tische, ritmische precisie, mooi geprogrammeerde compu tersounds en een reeks van lan ge, geïnspireerde soli van de maestro zelf, zetten de Staten- hal in vuur en vlam. Zo zouden we nog wel even door kunnen gaan: het even wichtige, buitengewoon romig musicerende pianotrio van Brad Mehldau, het scherp spe lende kwintet van James Carter, het enthousiasme van trombo nist Ku-umba Frank Lacy, de hartverscheurende zang van de nieuwe souldiva Carleen Ander son, de alomtegenwoordigheid van Nederlands talent (Saskia Laroo, SFeQ, Boi Akih, Yuri Ho ning, Michiel Borstlap). En toch ontbreekt er iets op North Sea. Een opmerkelijk rebels geluid bijvoorbeeld. De jazz zelf is op reproduce ren ingesteld geraakt, of nog er ger, op het aanbieden van een muzikaal product waar de markt om vraagt. Het grote im presariaat van George Wein, dat een belangrijk deel van het Amerikaanse aanbod op de gro te Europese festivals bepaalt, durft amper risico's aan lx;on Ramakers, directeur van Mojo Concerts en indirect als over koepelend topman op afstand verantwoordelijk voor. North Sea Jazz, merkt op dat de inter nationale markt harder wordt en dat North Sea in Europa er alleen voor staat als meer ge waagde programma's voorgesteld. Bootsie Collins probeerde het verleden te omzeilen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25