Voorschoten '97 feestelijk ingemaakt irm en regen Mbrekers bij §te Kaagweek Superdag Heidema in Leidse triatlon Sport WERELD BAL Van der Marei wordt verrassend kampioen Erik Kollenberg verkiest Leiden boven het NK Vlasveld valt uit op WK 13 JUL11998 do floeproeiers 's middags stormproof j^jSERTJAN VAN GEEN en s,agre8ens wa~ b de grote spelbre- tweede dag van de \eek. Werd de ope- nog gekenmerkt n stralend zonnetje, Jng na één uur 's Jeen zeilboot meer 'p 'op, uit angst voor 'fi In en beschadigin- Tboten door de ruk- ochtend hadden jeugdwedstrijden iden, 's middags :en de sloeproeiers er van de Kaag- broeien mag zich in groter wordende ig verheugen, ze- iuisploeg van KWV Vijf jaar geleden mderdeel voor het lonstratie aan het a toegevoegd - als 'e' Stuurman Rien iest zijn ploeg deze echt op het water tj ziet dit onderdeel tersport binnen de groeien. en is de jongste loot jjnvan De Kaag", al- 1rt. „Inmiddels heb- teams, twee heren - Ames- en een ge- pn. Bij deze Kaag- Jen we een mix van yj gemaakt voor een 5 en een mannen- ,.~j geleden voer De jmet een geleende Riddels beschikt de over een eigen ^ert: „Toen we weer 1P»n sloep wilden le- 'n1n we te horen dat maar een moesten '°^idat er binnen de n "genoeg animo was, rjngeschaft. We heb- ~ergeveer zestig roeile- 'n< van De Kaag is een isterdamse werf ge- imhoutwahler. Het vroeger gebruikt isvaarders. „Deze .me door vrouwen ïvaren. Het is hard laar wel te doen" fe Verhage, een rs van het vrou- boot wordt be- cht roeiers. Het ux. ploegen tijdens de Kaagweek moeten varen is vier kilometer lang. Relatief kort voor een sloeproeiwed- strijd. „De wedstrijden Harlin- gen-Terschelling, Muiden- Pampus-Muiden en de grach- tertïace in Amsterdam zijn al lemaal rond de twintig kilome ter", aldus Mussert. Daar ko men ook zo'n 150 sloepen aan de start. De vier kilometer hier staan daar niet mee in verhou- ding." De Kaag wordt ondersteund door de sloeproeiers uit Mui den, dat al een langere traditie op dit onderdeel heeft. Omdat er verschillende typen boten zijn, gaat het er bij het sloeproeien niet om wie er als eerste over de finish komt. Ze ker niet nu er door het slechte weer tijdens de Kaagweek niet tegelijk gestart wordt, maar achter elkaar. Aan elk type boot wordt een 'handicap' toegekend, waarna via een in gewikkelde formule de tijd wordt berekend. Hoewel de afstand relatief kort was dit weekeinde, bleek de wedstrijd toch lang genoeg voor beide Kaagteams. Door de harde wind en de regen was het rondje Lakerpolder met name gisteren zwaar. Op het eerste stuk voor de wind is het uiteraard prettig roeien, maar na de eerste bocht krijgt iedereen de wind vol tegen. De mannenploeg van De Kaag wordt daar dan ook ingehaald door 'De Octopus' uit Muiden en eindigt in de achterhoede. Toch is het niet 'De Octopus' dat de strijd wint, maar 'Het Sloepweesje' uit Leiderdorp. Bij de vrouwen gaat de 'Tante Agaath' uit Muiden met de ze ge aan de haal. Mussert: „Dit weekeinde was onze eerste krachtmeting. En het gaat bij ons toch vooral om het mee doen." Uitslagen 78ste Kaagweek: Regen- boogklasse, Holland - Friesland na één race: 1. Holland 42,5 punten, 2. Friesland 67. EWR-jeugdcompetitie, Splash A: 1. Maurice van Kleef (Leidschendam), 2. O. Severijnse (Overveen), 3. Minke van der Zee (Hillegom). Splash B: 1. Maarten Hepkema (Wassenaar), 2. Sjoerd Kamminga (Den Haag), 3. Coen For- Juyn (Oegstgeest). Cadet: 1. Matthieu Moerman (Leiderdorp), 2. Max Blom (Wassenaar). Optimist A: 1. Marie- Louise van Kleef (Leidschendam), 2. Merel Witteveen (Rotterdam), 3. H. Heukels (Overveen). Optimist B: 1. Vincent van Kampen (Sassenheim), 2. Coen van der Zalm (Oegstgeest). 3. Jasper van Eijk (Warmond). Hkvan de 31 landen die naast Nederland aan het kampioenschap voetbal deelnemen is wel iemand listig die in Leiden en omstreken woont of werkt, "de het WK komt vrijwel iedere nationaliteit aan bod. jls laatste John Djeranian, een 15-jarige scholier van Jïands Lyceum in Oegstgeest. De Leiderdorper werd IJl in Grenoble, maar woont sinds zijn tweede jaar in Hij heeft de Franse en Nederlandse nationaliteit. Hij Iizoenkaart voor Ajax en is in Frankrijk supporter van Cannes. le| is Armeniër, stfben we de •elers met :ht gevolgd, isian (Samp- ef Armeniër p Djorkaeff heeft Ar- DeArme- r ferg trots op dat zij ie zitten. Boghos- :hter geen basis- >mt er meestal in als eJttkaeff heeft natuur lef plaats." n perigens veel spelers cifindse afkomst in de /aftie, van de 22 spe- s, jen 'echte' Fransen, djnden er wel zes in clfn Brazilië." ri(fi hebben steeds ge- lojdkampioen te wor- nijpten ook dat het een ^Nederland zou wor- ctpseri vonden dat nfeel goed heeft ge- atfcet Nederlands elftal mFranse tv veel ge- 3 Feyenoorcl toont nieuwe gezichten Voorschoten '97 is trots op zijn nieuwe complex en wil dat iedereen laten weten ook. Voor de officiële opening afgelopen zaterdag van sportpark Adegeest wilde de fu sieclub best diep in de buidel tasten om een tegenstan der van formaat te laten optreden. Feyenoord werd be reid gevonden om zijn eerste oefenwedstrijd van het sei zoen in Voorschoten af te werken. Omdat de Rotterdam mers ook wel wat wilden laten zien, brachten ze onbe doeld ook het enige manco van Adegeest aan het licht. Feyenoord scoorde zaterdag twaalf keer, maar het score bord kon niet alle treffers aan. Robin Nelisse scoorde tegen Voorschoten '97 tweemaal. FOTO HENK BOUWMAN VOORSCHOTEN GERTJAN VAN GEEN Terwijl de Voorschotense voet ballers de kloppartij wel konden verwerken, stond er na negentig minuten 'slechts' 0-2 op het scorebord. Voorschoten '97 gaat haar tweede levensjaar in na de fusie tussen SV Voorschoten, SVLV en Randstad Sport. Maar ook al was de fusie een feit. de club bleef verdeeld in twee kampen. De wedstrijden werden niet al leen op Adegeest, maar ook op het oude SVLV-terrein afge werkt. De troosteloze en hope loos verouderde accommodatie langs de spoorbaan behoort echter tot het verleden. Op Ade geest is een modem sportpark verrezen, dat de concurrentie met elke amateurtopclub moei teloos aankan. Het is wellicht ook de ambitie van Voorschoten '97 om tot het hoogste niveau door te stoten. Met het aantrekken van trainer Gerard Desar voor de zaterdag- tak (tweede klasse) en spelers als Barry Dubbeldeman (ex- Feyenoord, ex-FC Lisse) en Ger- rie Jansen (UVS) wekt het in ie der geval wel die indruk. Maar het feestje van afgelo pen zaterdag tegen Feyenoord was nog voorbehouden aan de oude garde. Frank van Dam zat voor het laatst op de bank als 'Ik deed hier alleen mee om ervaring op te doen sproken." „De Fransen hebben in de pou le erg goed gespeeld. Voord te gen Denemarken speelden ze voortreffelijk. De andere wed strijden tegen Zuid Afrika en Saudi Arabië waren natuurlijk vrij gemakkelijk." „Voordeel voor mij is dat ik twee landen had, waarvan ik supporter kon zijn. De kans was vrij groot dat een van de twee in de finale zou komen. Als ze te gen elkaar hadden gespeeld, zou ik Frankrijk hebben ge steund. Dat komt ook omdat ik op dit moment in Frankrijk op vakantie ben. Ik kan dus mee feesten." WILLEM SPIERDIJK LEIDERDORP MARC VAN DER JAGT MEDEWERKER Wiebe Heidema heeft tegen alle verwachting in de kwart-triatlon van De Zijl-LGB op zijn naam geschreven. Voor de bondswed' strijd over olympische afstand stonden hele andere namen op het favorietenlijstje. Maar waar Casper van den Burgh (Leiden) en Ferry den Elzen (Noordwij- kerhout) gisterochtend door een lekke band opgaven, had de 22-jarige Leidenaar een super dag. Daardoor bleef hij in Lei derdorp op indrukwekkende wijze de laatst overgebleven 'ge tipte' triatleet Rinse van den Ouweelen (Leiden) voor. Op het programma van de ze vende editie stonden drie wed strijden. Harde wind en regen noopten de organisatie echter om de kwart-triatlons over olympische afstand (1500 meter .zwemmen, 40 kilometer fietsen, 10 kilometer hardlopen) en olympische afstand 1 (1000 m, 40 km, 10 km) samen te voegen. Heidema liet zich er niet door van de wijs brengen. De jonge triatleet voelde in Leiderdorp nauwelijks druk. Hij hoefde er geen eindzege te verdedigen en moet het normaliter afleggen tegen doorgewinterde collega's als Van den Burgh, die mee draaien in het elite-circuit. „Dit was pas mijn tweede wedstrijd over olympische af stand. Vorig jaar heb ik aan die van Woerden meegedaan. Het is me ook maar één keer eerder gelukt om te winnen. Eerder dit seizoen in Gorinchem; een achtste triatlon. Ik deed hier al leen mee om ervaring op te doen en snelheid te kweken", aldus Heidema. De triaüeet, die lid is van De Zijl-LGB, kwam juist goed uit de verf op het zwemonderdeel, dat hem door gaans het minst ligt. Aan een podiumplaats dacht de ortho pedisch instrumentmaker na 1000 meter door de Dwarswate- ring niet. Van den Burgh zat al ruim een minuut op zijn fiets toen Heidema op de walkant klom. Na zestien kilometer fietsen moest Van den Burgh de strijd staken. „Mijn band liep lang zaam leeg. Normaal doe ik aan wedstrijden mee waar je mag stayeren. Als het daarin gebeurt, dan ben je gelijk gezien. Hier was het niet toegestaan, maar ik had zoals gebruikelijk geen spullen bij me om 'm te plak ken." De door pech achtervolg de triatleet - onder meer fysieke problemen - nam later op de dag buiten mededinging mee aan de sprinttriatlon. Hij liep een ronde teveel over het par cours door sportpark De Bloe- merd en verpestte zijn fictieve klassering. Heidema profiteerde opti maal van de verplichting om minimaal tien meter achter een ifif J De triatleten banen zich een weg door de Dwars watering. concurrent te rijden. Den Elzen kwam langszij en trok zijn ou dere regiogenoot mee. „Die go zer rijdt zo verschrikkelijk hard. Ik voelde me goed, dus daar Heb ik misbruik van gemaakt. Het is pech voor hem dat 'ie ook lek reed, maar prettig voor mij. Ik kreeg vleugeltjes." Achter Hei dema, die finishte in een rappe 1.50.30, rukte de strijdende Van den Ouweelen op naar de twee de plaats. De Leidenaar liep op de afsluitende tien kilometer Stefan van Namen uit Ablas- seradam en Rijnsburger Harco Schaafsma voorbij. Hij maakte in korte tijd een minuut goed op het duo en kwam drieëneen halve minuut voor Namen on der het finishdoek door. Het deelnemersveld bij de vrouwen was als gebruikelijk mager. Daardoor kon Elske(He- tebrij van De Zijl-LGB zonder coach. Van Dam is dit seizoen technisch coördinator van de geelgroenen, maar mocht als dank voor bewezen diensten als trainer de afgelopen vijf jaar nu op waardige wijze afscheid ne men. Voorschoten '97 gaat een aar dige traditie opbouwen als het gaat om oefenwedstrijden tegen profclubs. Vorig jaar al bezoch ten ADO Den Haag en FC Utrecht Adegeest. De mix van zaterdag- en zondagvoetballers mocht meelopen in de ongelijke strijd. Droop FC Utrecht vorig jaar nog met het schaamrood op de kaken af na de nipte winst (2-4), Feyenoord toonde zich van een andere orde van grootte. Het massaal opgekomen pu bliek, zo'n 3500 mensen maak ten de gang naar Adegeest, zag Feyenoord de nieuwe namen aan het publiek presenteren. Al leen Peter van Vossen - de meest verse aankoop werd vori ge week aangetroldcen - trok zijn trainingspak niet uit, terwijl de Argentijnen Julio Ricardo Cruz en Pablo Sanchez nog in hun geboorteland verkeren. Jon-Dahl Tomasson maakte wel zijn opwachting als nieuwe nummer tien bij de Rotterdam mers. De Deen die via Heeren- veen en Newcastle United bij de Rotterdammers terechtkwam, toonde zich met de eveneens nieuwe Braziliaan Tininho de ijverigste van het stel. Tomas son kon zijn klasse zowel door de lucht als over de grond laten zien, terwijl Tininho een echte flankspeler is, die op links de ruimte tussen beide achterlij nen bestrijkt. Voorwaar niet zo heel moeilijk tegen een beschei den amateurclub. maar het zorgde er wel voor dat dit geen saaie ontmoeting werd. Bona venture Kalou, die vorig seizoen nog de tropische verrassing in De Kuip was, bakte er immers niet veel van, terwijl Henk Vos eveneens niet kon bewijzen dat hij terecht voor een nieuw con tract in aanmerking is gekomen. Feyenoord, dat net een week in training is, vond voor rust acht keer het net via Tomasson (3x), Robin Nelisse, Bonaventu- re Kalou, Bert Konterman, Allo- tey en Jean-Paul van Gastel. De goal van Feyenoords aanvoer der was de mooiste van de mid dag. Van Gastel toonde zijn bij zondere traptechniek door van ruim 25 meter snoeihard uit te halen. Na de rust verdubbelde Nelisse zijn eigen totaal, terwijl Igor Korneev (2x) en Christian Gyan de score tot 12-0 lieten oplopen. Voorscholen '97 - Feyenoord 0-12 (0- 8). 3.0-1 Tomasson. 12. 0-2 Tomasson. 15. 0-3 Nelisse, 23. 0-4 Kalou. 26. 0-5 Konterman, 29. 0-6 Tomasson, 33. 0-7 Allotey, 37. 0-8 Van Gastel. 51. 0-9 Kor neev, 52. 0-10 Nelisse, 54. 0-11 Kor neev, 70. 0-12 Gyan. Scheidsrechter: Schaap Toeschouwers: 3500. Voorschoten '97 (eerste helft): Kuyt; Snel, De Hollander. Van Aken, Helder; Vincent van Veen, Behimehr, Diemei; Arbouw, Van Dijkc, Verwey. Tweede helft: De Laat, Van Veen, De Graaf, Poorta, Dekker; Van der Veer, Thelen. Visser; De Zwart, Heetveld. Grosman. Feyenoord (eerste helft): Xoctcbici. Van Gobbel, Konterman, De I laan. 'I i ninho; Kalou. Van Gastel. Tomasson, Allotey; Vos. Nelisse Tweede helft: Dudek; Gyan, Schuiteman. Bosvelt, IV cun; Van'Wonderen, Korneev. Kalou. Tininho; Nelisse (Buffel), Vos. Kortekaas tweede op 'sprintafstand' LEIDEN WILMAR KORTLEEVER MEDEWERKER Onverwacht heeft Jan van der Marei gisteren in Stein het Ne derlands kampioenschap triat lon op de middenafstand in zijn voordeel beslist. Na 2,5 ki lometer zwemmen en tachtig kilometer fietsen troefde de triatleet uit Ter Aar de plaatse lijke favorieten Guido Savel- koul en Luc Huntjens af. Zoals altijd liep Van der Ma- rel in de openingsetappe ach terstand op, maar met drie mi nuten bleef dat redelijk be perkt. Opvallend was meer de actie van twee andere kans hebbers, Rob Barel en Ralph Zeetsen, die op de fiets fel van start gingen, maar evenzover terugvielen. Van der Marei maakte veel goed en begon met een verschil van slechts een minuut op Barel en nog minder op een groepje andere concurrenten aan de afsluiten de drie ronden hardlopen. „Ik had in gedachten dat het net als vorig jaar stroef zou gaan, vijf weken na de lange duatlon in Zofingen", aldus Van der Marei, „Maar dat viel erg mee." In het heuvelachtige Limburgse land ontspon zich een schitterend gevecht, waar in Van der Marei pas in de laatste kilometers voorop kwam. Na vier uur, zeven mi nuten en drie seconden had de full-time ingenieur precies twintig tellen voorsprong op Savelkoul en 48 op Huntjens. Het Nederlands kampioen schap was voor Van der Marei de generale repetitie voor de hele triatlon van Almere over vijf weken, tevens nationaal kampioenschap voor de lange afstand. De nummer twee van vorig jaar is de favoriet voor dat Nederlands kampioen schap en de hoofdprijs van 20.000 gulden, mede omdat ti telverdediger Frank Heidoorn deze week geopereerd wordt aan een hernia. Op de 'sprintafstand' in Stein, over 750 meter zwem men, 29 kilometer fietsen en 6,7 kilometer lopen, eindigde Royce Kortekaas als tweede. De Lisserbroeker moest het vooral hebben van een goede fietsetappe, het gaatje van veertig seconden na het zwemmen had Kortekaas in enkele kilometers gedicht. Winnaar werd John Aalbers, een EK-ganger en diiatleet die blijkbaar ook zwemmend uit de voeten kan. Hoogspringer Erik Rollenberg zorgde gisteren tijdens de vrij wel verregende atletiekwedstrijd in de Leidse Hout voor een spaarzaam hoogtepunt. De vroegere kampioen, in 1982 goed voor 2,20 meter, ging een maand voor zijn veertigste ver jaardag nog over 1,95 meter. Ter vergelijking: die hoogte was bij de Nederlandse kampioen schappen, die gelijktijdig in Groningen werden gehouden, goed geweest voor de vierde plaats. Rollenberg is echter in voorbereiding op zijn 'eigen' kampioenschap: de Haarlemse hoogspringer is verantwoorde lijk voor het atletiekgedeelte van de Gay Games in Amsterdam (4-9 augustus). De Leidse junior Niels Gelder blom liep op zijn eigen baan een verdienstelijke 100 meter in 11,38 (0,10 voor. clubgenoot Casper Ong). Jan Kortekaas vierde zijn rentree na een aantal gekneusde ribben met 4.11,07 op de 1500 meter. FOTO TACO VAN DER EB tegenstand de overwinning voor zich opeisen. De 20-jarige triat lete uit Rijnsburg zette 2.17.52 op de klokken. Dat. was een klei ne drie minuten sneller dan Carla Spijkers uit Barendrecht en ruim dertien minuten rapper dan de nummer drie. De sprint triatlon (750 meter zwemmen, 20 kilometer fietsen, 5 kilometer hardlopen) werd een prooi voor Davy Aerts uit het Belgische Booischot. Atlete Marjan Vlasveld is gisteren in het Italiaanse Servinia uitge vallen tijdens de wereldkampioenschappen skyrunning. Tijdens deze bergloop-variant moest op toppen tot 4200 meter 42 kilome ter worden afgelegd op een bijzonder lastig parcours met steile klimmen en keienpaden. Na 35 kilometer kampte Vlasveld (Leiden Atletiek) met de verschijnselen van hoogteziekte: hoofdpijn en dui zeligheid. Hoewel er op dat punt nog slechts een afdaling van ze ven kilometer resteerde, moest Vlasveld de wedstrijd op advies van de wedstrijdarts staken.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23