Ierland prefereert Guinness boven fietsers Tom Steels wil van verkeerde imago af Erik Dekker toch van start in tweede etappe van Tour ZACHTE BERM Tour de France 13 JULI I Wö 21 Boardman is onlosmakelijk verbonden met de proloog Op het snelle circuit in de Ierse hoofdstad Dublin won Chris Boardman zaterdag de proloog over 5,6 kilome ter. De Brit behaalde een gemiddelde snelheid van 54,193 kilometer per uur. Eén keer was Boardman in de Tour sneller. Vier jaar geleden in Lille, toen over een afstand van 7,2 km, haalde hij een moyenne van 55,152 km/u. Board man verdedigde gisteren in de eerste etappe zijn gele trui met succes. Boardman heeft nu de drie snelste prologen achter zijn naam staan. In Rouen legde hij vorig jaar de 7,3 ki lometer af met een gemid delde van 52,465 km/u. „Dit was vergelijkbaar met Lille. Grote, brede straten. Ik kende elke plek van het parkoers, wist precies hoe ik de bochten zou nemen. En had het geluk dat het in middels droog was, zodat het wegdek ook niet al te glad meer was", aldus de winnaar. Roscoff O J \Commans 39km 2 Roe Trevezel FRANKRIJK Ju Faou 67Vm Chateauneul du Faou 82km Q ^du Fa iU2nm i rMer U 30km hoogteverschil en moeiliikheidsgraad Roe Trévéze) 354m j Jg» Chaieauneu! du Faou 245m °"0m 'li f 0 Scaer 201m Okm* 102IUI1 169kml Dinsdag 14 juli, derde etappe: Roscoff-Lorient (169 km) Op de nationale feestdag keert de Tour terug in Frankrijk. De etappe begint pas om half twee zodat de twaalfhonderd volgers - die met een veerboot zijn ver scheept - daarbij aanwezig kun nen zijn. Het parcours snijdt dwars door het westelijk deel van Bretagne, de wielerstreek bij uitstek. Voor de Franse thuisrij- ders alle reden vandaag voor de winst te gaan. Coureurs als Fré- déric Guesdon en Philippe Gau- mont zullen vandaag alles op alles zetten aan het peloton te ontsnappen. Wordt het een mas sasprint, dan zullen Frédéric Moncassin en Christophe Mengin zich van voren tonen. TOUR IN CIJFERS Proloog, individuele tijdrit in Dublin: IBoard man (GBr/GAN) 5.6 km in 6 12 (54.395 km/u). 2 Olano (Spa/BAN) 0 04. 3 Laurent Jalabert (Fra/ONC) 0 05. 4 Julich (VSt/USP). 5 Moreau (Fra/FES). 6. Ullrich (Dui/TEL). 7. Zulle (Zwi/FES) 007. 8 Dufaux (Zwi/FES) 0 09. 9 Tsjmil (Bel/LOT) 0.10. 10. Ekimov (Rus/USP) 0.11. 11 Andreu (VSt/USP). 12 Casero (Spa/VIT). 13. Heulot (Fra/FDJ). 14 Vi- renque (Fra/FES) 0.12. 15 Nicolas Jalabert (Fra/COF). 16 Brochard (Fra/FES). 1 7 Knaven (Ned/TVM), 18 Cipollini (Ita/SAE) 0.13. 19 Dekker (Ned/RAB), 20 Di Grande (Ita/MAP), 29. Jonker (Ned/RAB) 0.17. 52. Van Bon (Ne d/RAB) 0.22. 69 Moerenhout (Ned/RAB) 0.25. 72. Boogerd (Ned/RAB), 77. Blijlevens (NecVTVM). 79. Den Bakker (Ned/RAB) 0.26. 89 Voskamp (Ned/TVM) 0.27. 156 Vierhou ten (Ned/RAB) 0.39. 157. De Jongh (Ned/T osieve mixture e, warmte, mu le bakermat van Jt, het beroemde die melkachtige Mick]agger en der graag muziek Lizzy, U2 en Bob ien hier hun carri- l O'Connor bele- \us. 'an de jeugd, voor \zin van het be- end bandjes: 'Mu- 't love, and it will annad, de muziek ■«ini»»inigi»iaia 'ii stuk in de kraag. t. het gigantische rum vallen zatte n van krukken of je heen. Ze zijn ?"d gekleed als ze T hebben alles be- oel voor inge- locli ook van de literaire groothe- iblin gaf de wereld Vilde, George Ber- iann O Brian. W.B. urlijk Samuel Beckett aan wie je juist nu, juist in de Tour, opeens moet denken. Wachten op Godot, het even be roemde als omstreden toneelstuk van Beckett. Vladimir en Estra- gon, twee zwerverachtige types, die kletsen over niets in het bij zonder, terwijl ze wachten op de komst van een nooit komende Godot. Sean en Stephen lijken er een beetje op, want ze hopen dat met het binnenhalen van de Tour de wielersport in Ierland een enorme impuls zal krijgen. Opvolgers van de Tour-helden Roche en Kelly, je kunt er vol gens de tiuee nu op wachten, maar het is het zelfde als wach ten op Godot. Dublin is Guin ness en geen Medoc, een pint en geen wijn, stevige slokken in plaats van proevend nippen. Dublin is The Cranberries en UB40 en niet Gil bert Bécaud en Edith Piaf pop in plaats van chansons. Dublin is Ierland, de Tour Frankrijk. Die Tour kwam hier een zak geld ophalen. Het was er leuk. het was er gezellig, het was op windend, cool en ruig. Maar het effect ervan op de Ierse wieler sport, nee, dat is hetzelfde als Wachten op Godot. En dat doet de jeugd die de toekomst heeft hier het liefst in de Pub. 11 erd kreeg na af- 'i' proloog van de k evan 1672 gulden at hij niet in de reed. De kop- abo-formatie had nelle pak aange- t was er niet in de 3< vit-blauw. De Ha ir de in de proloog en teleurstellende 'fi Hij moest 25 se- [C ven op winnaar ik ;n Roche kwam ei onden' door het le inde. Uitspraken Tour de France de camera van de ■visiezender RTE U el veroorzaakt in SI de Tour de Fran- in id heeft gehaald. dat hij bang li bekomst van zijn misch gesproken S ede kant op, maar •n op straat zie e ers over crimina- ikbang". Dn van het organi- i dat Roche geen ent had kunnen zijn uitspraken, o ch inmiddels ver voor de uitlatin- at hij er van was het niet zou wor sen. ook aanwezig bij heeft zich terug- het organisatieco- 1TE een belangrij- Het had nooit uit- gen worden". Kel- ovendien onheus RTE. Hij is ont- e gang van zaken orstelling van de n voor hem tegen ikte afspraken in ni zorgt elletje land' droeg Mario rochtend op een start van de eer- n de Ronde van )e Tour-directie itieke uitspatting niet netjes, irectie liet weten ming te hebben de actie van Ma- rn enkele begelei- :o. Ze waarschuw- ding dit soort ac- ide dagen achter- „Dit ligt politiek les Tour-directeur eblanc op de hui len in Noord-Ier- iten de regels van Tour respecteren, n we met sanc- Met negen hechtingen in zijn linkerknie is Erik Dekker van morgen toch van start gegaan in de tweede etappe van de Ronde van Frankrijk. De renner van de Rabobank tekende in En- niscorthy met een flink verband om de wond de startlijst voor de rit naar Cork waar de coureurs vanavond met het vliegtuig naar Brest worden overgebracht. Hij liep gisteren bij een valpartij acht kilometer voor de finish in het Phoenixpark van Dublin bij een valpartij een wond op, net onder zijn linker knie. Mario Cipollini en Sergei Oetsjakov waren de voornaam ste andere slachtoffers van de klap die werd veroorzaakt door Cipollini's ploeggenoot Fornaci- ari. Dekker haalde het einde van de etappe, net als 'Cipo' en Oetsjakov (TVM), maar werd onmiddellijk na aankomst over gebracht naar het James Con nolly Memorial Hospital van de Ierse hoofdstad. Daar werd de snee met negen hechtingen ge dicht. Zonder Dekker, die vanmor gen nog wel klaagde over pijn. verplaatste de Rabobankploeg zich gisteravond naar het zui den van Ierland waar vandaag de tweede etappe wordt verre vorig jaar aan goed te kunnen tijdrijden. Hij werd in de 'chro no' van Eurodisney op de voor laatste dag van de vorige Tour vijfde. ,,In die laatste dagen ben ik tot de conclusie gekomen dat ik meer kan dan ik tot nu toe dacht. Ik ben gaan beseffen dat ik best eens een ritje zou kun nen winnen." Dekker dacht de voorbije winter uit de perfectionering van zijn fietshouding profijt te kunnen trekken en plaatste zijn zadel een centimeter hoger. De nieuwe 'zit' leidde tot irritatie van de hamstrings in zijn beide benen. Hij moest het trainings kamp van de Rabobankploeg, in februari in Toscane, verlaten omdat hij zijn collega's niet kon volgen. In Veenendaal-Veenendaal verscheen hij terug in hel pelo ton. Vanaf dat moment ging het weer de goede kant op met de in België woonachtige Drent. „Ik ben er door die blessure een tijdje uit geweest. Ik hoopte daardoor meer reserves te heb ben dan de anderen te hebben en daar in de eerste dagen van de Tour mijn voordeel mee te doen. Ik had alles op het begin in Ierland gezet. Vreselijk dat dit nu is gebeurd. Maar wie weet herstelt de knie snel en kan ik later in de Tour nog iets laten zien." Dublin tot Frans grondgebied verklaard bij opening 'Tour de Francs Belgische sprinter revancheert zich voor 'bidon-incident' den. Dekker reisde de ploeg la ter op de avond in gezelschap van Adri van Houwelingen ach terna. „Normaal", zei Dekker, „stap je met zo'n blessure uit de wed strijd. Maar dit is de Tour. Ik heb er wel wat voor over om te kunnen blijven. Stel je voor dat ik naar huis ga en ik blijk na twee dagen helemaal geen last meer te hebben. Dan sla ik me zelf voor mijn kop. Aanvankelijk deed het vreselijke pijn. Nu gaat het wat beter, al moet ik na tuurlijk afwachten hoe het gaat als ik echt kracht moet zetten." „Dit zijn zo van die dagen", verzuchtte Rabobankmanager Jan Raas. Zijn van ambitie bar stende ploeg toonde zich aan geslagen door de blessure van Dekker, een niet te verwaarlo zen schakel in het Nederlandse collectief. Erik Dekker had grote plan nen, de eerste dagen van de 85e Tour de France. Dekker wilde hoog eindigen in de proloog en in de etappe van vandaag naar Cork, op een parcours dat zich enigszins laat vergelijken met dat van de Amstel Goldrace, mee springen met een vlucht- groepje. Met het geel om de schouders Frankrijk bereiken. Op de nationale Franse feestdag nota bene. Dekker droomde er van. Maar wie niet? Erik Dekker raakte gisteren tijdens de eerste Tour-etappe betrokken bij een valpartij. De Drent werd met de nodige moeite terug op de fiets geholpen en finishte ruim acht minuten achter winnaar Tom Steels. foto wfa „Toch had ik echt het ver trouwen dat ik het zou kunnen. Het eerste weekeinde hier was er geknipt voor." De proloog van zaterdag verliep al niet zoals hij had gehoopt. Hij mocht niet starten in het pak met de schaatsstrips waarmee hij in de Ronde van Zwitserland proef draaide. Bovendien gokte hij verkeerd door zich in de eer ste startgroep te laten opne men. „Ik hoopte dat het dan droog zou zijn en na mijn tijdrit zou gaan regenen. Dat hadden ze hier ook voorspeld. Die Ierse weermannen zijn ook niet te vertrouwen." Dekker toonde Stephen Roche wijst naar een echtpaar van rond de der tig dat de knuisten vol heeft met Guinness en sigaretten. Hun kinderen hangen aan een fruitautomaat en hebben snottebellen als ijspegels. „Dit is precies wat ik bedoel", zegt de voormalige Tourwinnaar. ,,Die kids zien hun va der en moeder de hele dag drinken en roken en denken dat het zo hoort. Op deze manier wordt het nooit wat met het wielrennen in Ierland." De Tour kwam dit weekeinde langs, maar de Dubliners heb ben wel wat anders aan hun hoofd dan fietsen. De start is feestelijk, maar de meeste lol beleven de mensen in de dui zend pubs die de hoofdstad rijk is. Jongeren hangen laveloos over de toog. Dublin is niet voor niets Keltisch voor moeras. De meesten zakken er in weg. De Franse invasie, exact tweehonderd jaar nadat Frank rijk de katholieken in dit land te hulp schoot in hun strijd tegen protestantse Engelsen, trekt slechts eenderde van de ver wachte driehonderdduizend bezoekers. De golf van Frans chauvinisme waarop de kara vaan zich door hun land ver plaatst, wekt nogal wat irritatie. Vooral bij de middenstand. Winkelstraten zijn deels tot Frans grondgebied verklaard en dus onbereikbaar voor toeris ten. De lokale Alliance Fran^ai- se, die een tentoonstelling over de Tour heeft ingericht, houdt zijn deuren gesloten. 'Tour de Francs' noemen de kranten het miljoenen verslindende project dat Ierland drie dagen in een wurgende greep houdt. „Ik hoop", zegt Roche, „dat de start van de Tour een impuls kan geven aan het wielrennen in Ierland." Hij weet wel beter. Ierland houdt van rugby, hur ling, voetbal en gemotoriseerde sporten. De televisie gaf giste ren de voorkeur aan een inte grale uitzending van de Formu le 1 op Silverstone. Ieren hebben niets met de fiets. Ze maken er slechts gebruik van als ze door overmatig alcoholgebruik niet meer in staat zijn hun auto te besturen. Roche en Kelly waren geen producten van gedegen opleiding maar toevalstreffers. In 1988 telde de Ierse wieler federatie vierduizend licenties. Het waren de hoogtijdagen van Roche en Kelly. Op dit moment zijn er nog slechts tweeduizend renners ingeschreven. Er zijn best talenten, zoals Mark Scan- Ion (19) uit Sligo. Hij wint alles en moet dus snel naar het vaste land van Europa. Anders zakt ook hij weg in het moeras. „Er is geen structuur in de scouting waardoor veel jonge tjes verloren gaan", moppert Roche. De man met de hemels blauwe ogen zal zelf niets on dernemen om die situatie te veranderen. Met zijn Franse vrouw en zijn drie kinderen ver huist hij binnenkort naar Frank rijk. „Daar is het sportklimaat beter voor de kinderen." Zijn 'vlucht' wordt hem kwa- DUBLIN GUIDO BINDELS GPD-VERSLAGGEVER De gele broek die Mario Cipolli ni bij zich had om vandaag in de tweede etappe aan te trek ken, kan weer de koffer in. De grootste ijdeltuit onder de ren ners, de man die zo graag 'de blits' maakt, ging er al vanuit dat hij gisteren de gele trui zou veroveren. En geel bij geel, tja, dat staat toch leuk. Een valpartij, op acht kilome ter van de aankomst, veroor zaakt door zijn eigen ploegmaat Mori, dwarsboomde echter de plannen van de Leeuwenko ning. Waardoor proloogwinnaar Boardman aan de leiding bleef en Steels de massaspurt kon winnen. Vorig jaar ging Tom Steels met hooggespannen verwach tingen naar de Tour en bezweek hij onder de hoge druk. Tijdens de historische massaspurt in Marennes, waarin Zabel inder tijd ten faveure van Blijlevens werd gedeklasseerd, gooide Steels met een drinkbidon naar Moncassin. Hij kon na zes etap pes meteen door naar huis. Gis teren zei hij zijn les te hebben geleerd. „Als je aan een avontuur be gint dat drie weken duurt, moet je niet in paniek raken als het in het begin een paar keer tegen zit. Je moet kunnen wachten, geduldig zijn, want er komt al- Tom Steels kan zijn geluk niet op. De Belgische sprinter klopte gisteren in de.eerste Tour-etappe Erik Zabel (links) en Robbie McEwen (rechts) en revancheerde zich derhalve voor zijn uitsluiting van vorig jaar, toen hij door het gooien van een drinkbidon werd gediskwalificeerd. foto reuters tijd weer een nieuwe kans". Die kans kreeg Steels nu meteen al in de eerste etappe. Dankzij de val van Cipollini en de beslissing van Telekom om Lombardi thuis te latën. De Ita liaan is de man die Erik Zabel tijdens de laatste honderden meters van een massasprint moet 'afleveren'. In Dublin moest Zabel dat laatste stuk al leen doen. Steels koos met suc ces zijn wiel. In dat wiel had Robbie McE wen ook wel willen zitten. De rappe man van de Rabo-ploeg (derde) zat echter ingesloten. Dat was eveneens het geval met Jeroen Blijlevens, die er hele maal niet aan te pas kwam: 21ste. Volgens de Nederlander was het tempo te laag om er een straks georganiseerde sprint van te maken. „De laatste 1300 meter was het één lange, rechte, brede weg, met de wind vol op kop. Jammer, alvast één kans verprutst". Door de val van Cipollini, die van alle sprinters de beste pro loog had gereden, bleef Chris Boardman onverwacht in de ge le trui. Zabel staat op acht, Steels op negen seconden. Boardman heeft de afgelopen maanden heel wat aan zijn hoofd gehad. Privé-problemen en een zware griep doorkruisten de aanloop naar zijn jaarlijkse hoogtepunt, de proloog van de Tour. De overwinning op zijn speci aliteit beschouwde hij daarom ook als een mentale zege. Die hij meteen opdroeg aan zijn vrouw Sally-Anne. „Zonder haar zat ik hier nu niet. Ik heb vier kinderen, thuis moet er een hoop gewerkt worden. Dit is het moment om 'dankjewel' tegen mijn vrouw te zeggen". Na de proloog reed Board man eergisteren nog een paar honderd meter door voor hij eindelijk tot stilstand kwam. Puffend hing hij over het stuur. Een rokend meisje was er als een der eersten bij. „Hoeveelste ben je geworden?", vroeg ze en blies de rook recht in het ge zicht van de winnaar. Board man reageerde niet, hapte slechts naar adem. Het meisje nam nog maar een trek aan de sigaret en kwam met de volgen de vraag. „Hoe heet je eigenlijk? Het voorval zegt alles over de Tour-beleving in Ierland, maar tevens over Boardman. De Brit is niet alleen 's werelds beste tijdrijder, maar ook aardig. Te aardig om van zich af te bijten. Steels kan dat in de massasprint wél, maar ook hij is de slechtste niet. Integendeel, hij is één van de netste spurters van allemaal. Toch heeft hij sinds het voor val vorig jaar in Marennes bij de massa een slechte naam. De ko mende dagen krijgt de man, die België voor het eerst sinds Jo- han Bruyneel in 1995 weer een ritzege in de Tour schonk, de kans om van dat verkeerde imago af te komen. In Ierland weet men niet zo goed raad met de komst van de Tour-karavaan. In het land van oud-winnaar Stephen Roche prefereert men het drinken van Guinness boven een ritje op de fiets. foto cpd cor vos lijk genomen in Ierland. Ze heb ben meer op met Sean Kelly, de sobere boerenzoon uit Carrick on Suir die zijn afkomst trouw blijft maar evenmin in staat is verandering te brengen in de drankcultuur. „Schreeuw de renners toe", zei de plaatselijke microfonist toen de renners gisteren werden weggeschoten voor de eerste etappe. „Geniet van hun aan wezigheid." Want het zal lang duren voordat de Tour Ierland weer aan doet - heel lang waar schijnlijk. De enige voor wie dat niet geldt is Emma O'Reilly, de enige Ierse vertegenwoordiger in de Tour. Ze is verzorgster van US Postal en gaat vannacht met de renners mee naar het vaste land van Europa. De rest blijft achter in het moeras.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21