Goud voor Van Nes en Van Dishoeck Dopingvangst legt bom onder de Tour afeber kan zich )g kwalificeren Sport ist en verlies honkballers <JDAG 13 JULI 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 j^hs gaat niet naar Feyenoord (jchem Robert Fuchs blijft definitief bij De Graafschap. De St(Ügemiddenvelder kon bij Feyenoord een vijfjarig contract len, maar was niet tevreden met de aanbieding die de Rot- ïf\Lse club hem deed. Fuchs is na komend seizoen transfer- '^nhoopt dan zijn slag te kunnen slaan. „De eerste aanbie- van Feyenoord heb ik afgelopen donderdag afgewezen", al- -iichs. „Vrijdag hebben ze me een verbeterde aanbieding in, maar daar zat weinig speling in. Toen heb ik besloten Graafschap te blijven. Ik weet dat ik een risico neem. Ik 7tHlnu een 8oec* seizoen draaien om me in de kijker te spelen. zijn er dan weer clubs in me geïnteresseerd." dij noente redt het met tien man diej rpgpjviNGER FC Twente heeft zich zaterdag in Noorwegen zon- 'eft anje geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de cijfJoto Cup. De ploeg van trainer Hans Meyer hield FC Kongs- zilifmet tien man in bedwang: 0-0. De eerste wedstrijd in En- leele eindigde in 2-0. In de volgende ronde speelt FC Twente is 1 Casino Salzburg, dat FC St. Gallen uitschakelde (3-1 en 0- aijalente moest door een gebrek aan concentratie en inzet het ?n zfief aan de thuisploeg laten, die in de eerste helft twee goe- j Is ®sen kreeg. Na de rust kreeg Oude Kamphuis snel de rode i dhVan de Engelse arbiter Barber, na een grove overtreding op titeisson. Met tien man bleek FC Twente sterker dan met eft. Her.pt en Ten Hag kregen in de slotfase de beste kansen. Bei- ichoten in dezelfde aanval op de lat. jjeman en Holmes in 1999 in de ring ^rk De 'oudjes' George Foreman en Larry Holmes, bei- pöïmalig wereldkampioen boksen bij de zwaargewichten, elkaar op 23 januari 1999 in de ring. Dertien dagen viert Foreman zijn vijftigste verjaardag. Foreman is een r sIjnger dan Holmes. Waai' het gevecht moet plaatsvinden is .(nbekend. Madison Square Garden in New York is een op ook Las Vegas en Houston behoren tot de mogelijkhe- jleybalsters naar EK 1999 a-BiALA Het Nederlands vrouwenvolleybalteam heeft zich jatst voor het Europees kampioenschap, dat in september md jaar in Italië wordt gehouden. De nederlaag tegen Polen jleed weliswaar pijn, het nieuws van Tsjechië - Roemenië leidde alsnog tot uitzinnige vreugde in de hotelkamer in (o-Biala. „Wij zijn nu zeker van de vierde plaats in onze 01", juichte bondscoach Pierre Mathieu. Theoretisch kan id het Nederlands team nog voorbij gaan. Maar het land, Ieerste vier wedstrijden verloor, zou dan de nog resterende '{rijden alle moeten winnen. „En daar houdt niemand reke- toee", aldus Mathieu. „Wij gaan naar Italië, en dat is een itisch resultaat." ngruiters winnen landenwedstrijd rbo De Nederlandse springruiters hebben gisteren de Wedstrijd van het CSIO in het Zweedse Falsterbo gewon- srazilië werd tweede, Frankrijk derde. Jeroen Dubbeldam, Dijdag in de Grote Prijs als tweede was geëindigd, onder- ite zijn eigen vorm en die van zijn paard V8lL De Sjiem. De Inatie ging tweemaal foutloos rond. Peter Geerinkr..vrijdag i| was minder succesvol. Hij maakte met DBH Heartbreaker eerste manche drie springfouten en kwam later op de mid- Het meer in actie. Jan Tops met Montemorelos La Silla (4 ijl Eric van der Vleuten met Vink Flower III (4+4) hadden indeel in het Nederlands succes. Het totaal aantal straf ei kwam daardoor op 12, goed voor een ruime voorsprong ilië (32) en Frankrijk (32,50). ,p rt» anpChris van der Velde lijkt, ook al gezien de slechte weersom standigheden aan de Engelse westkust, nu al kansloos. Ro- bert-Jan Derksen neemt op de baan van Westlane (par-72) de gedeelde 36ste plaats in. De Nijmegenaar liet een 78 note ren, na een double bogey - op de eerste hole - en vier bogeys. Hij kon geen enkele birdie maken. Derksen moet vandaag in 67 slagen of beter rondgaan om een kans op kwalificatie te hebben. Op Westlane gaan de Welshman Bradley Dredge en de Engelsman Darren Lee met een score van 69 siagen aan kop. Het weer was in de namid dag op Westlane zo slecht, dat de wedstrijdleiding het spel staakte: op sommige greens be gonnen de ballen door wester storm spontaan weg te rollen. Joost Steenkamer lijkt na zijn 73 op Southport Ainsdale nog een kansje op succes te hebben. De Heemstedenaar plaatste zich vorig jaar voor het Brits Open, dat toen op Royal Troon werd gespeeld. Steenkamer staat gedeeld 23ste. Dat had een plaats of veertien hoger kunnen zijn, als hij niet een double bo gey op zestien en een bogey op zeventien had gemaakt. Vijf spelers maakten op deze par-72 baan een 68. Onder hen bevond zich de winnaar van het Dutch Open'97, de Duitser Strüver. Roeisters redden vaderlandse eer op Rotsee 1-: :ogl redelijke kans dat aan- donderdag een of meer mdse golfers aan de start (K nen in het Brits Open (Eit il Birkdale. Vier spelers, jfjan Derksen, Maarten Joost Steenkamer en an der Velde, strijden [ovl i anderen om iets meer "tig startbewijzen voor Open. ten Lafeber staat na een baan van de par-72 an Golfclub Hillside op I. eelde achttiende plaats, te twaalf spelers na 36 krijgen een startbewijs !t kampioenschap dat in Irittannië simpelweg ->en wordt genoemd. Op ^e baan ging Chris van de in 77 slagen rond. Hij 'veld van 120 spelers Iste. n0\e 'buurman' van Royal /ai i gaat de Fransman Tho- ret met een score van 69 aan de leiding. Lafeber in zijn degelijke ronde rdies en vier bogeys. Op m p twee holes miste de rhu iindhovenaar twee putts rdie. Op Hillside is waar- ro 'en totaal van level par voor kwalificatie. tekent voor Lafeber de it om vandaag de baan 71 slagen te spelen. w Üerlands team heeft de 19de Haarlemse Honkbal Week ge smet winst en verlies. Australië werd zaterdag met 4-2 versla teren was Japan veel te sterk voor Oranje, 9-2. Tr1 irt Faneyte maakte zaterdag in Haarlem zijn rentree in de ue ploeg. Hij speelde zijn laatste interland in 1990. Vorig jaar -Jid-prof Faneyte geselecteerd voor het EK, maar was hij niet tersteld van een beenbreuk. te stond in de derde innings aan de basis van het tweede 1 uidse punt. Hij gaf een opofferingsstootslag, waarna Johnny el' ia scoorde. Daarmee kwam de stand op 2-1. Nederland had erste innings de score geopend, in de volgende slagbeurt ustralië door een homerun van Johnson op gelijke hoogte, ifde innings volgde opnieuw een gelijkmaker. Pas in de ze- inings kon Nederland de wedstrijd beslissen, door toedoen il Morel en Jurjan Koenen. Rob Cordemans, die de volle ne- ings op de heuvel stond, werd daarmee de winnende wer- m i Japan was Jurriaan Lobbezoo de startende werper. Hij 'i<ji de derde slagbeurt door coach Leurs vervangen. Japan nam ie honkslagen en een wilde worp van Lobbezoo de leiding, aanval van Oranje deed alleen in de derde en vijfde innings lg. Een homerun van de Japanner Abe besliste de wedstrijd ïsde slagbeurt. Eeke van Nes (Die Leythe) en Piëta van Dishoeck hebben op de idyllische Rotsee de vaderlandse eer opnieuw ge red door in de dubbeltwee op overtuigende wijze goud te grijpen. In de schaduw van de twee scullsters (met twee riehien ieder) gaf de zesde plaats van Pepijn Aardewijn en Maarten van der Linden in het veld van de lichte dub beltwee reden tot tevredenheid. LUZERN PIM VAN BAKEL GPD-VERSLAGGEVER Verder werden geen grootse da den verricht door de Neder landse roeiers tijdens de we reldbekerwedstrijden op het Zwitserse meertje. Het grootste deel van de nationale selectie was niet in staat aan te klampen bij de internationale top. De eindstrijd was voor niet meer dan zes van de vijftien boten weggelegd, waarvan slechts twee in een olympische klasse. En dat kwam niet alleen door de zeldzaam harde tegenwind die deze keer de Rotsee Regatta parten speelde. Als geldt dat een slechte ge nerale repetitie automatisch een geslaagde première bete kent, zit de Nederlandse roei- bond gebeiteld. Maar al duurt het nog twee maanden voordat het WK in Keulen op het pro gramma staat, de laatste grote test in Luzern doet voor het gros van de bondsploegen het ergste vrezen. Daarop konden de bronzen medailles van de lichte vrouwen dubbelvier en de lichte twee-zonder-stuurvrouw niets afdingen. Laat staan de fina leplaatsen van de ongestuurde vier bij de vrouwen (vierde) en de lichte mannenacht (vijfde). De prestaties in deze vier niet- olympische en ondermaats be zette nummers misten de uit straling om het falen in de meer prestigieuze klassen weg te poetsen. Meest schrijnend was het de sastreuze optreden van de vrou wenacht. Bondscoach Adriaan Lieszner had de vorige wereld bekerwedstrijd, in het Belgische Hazewinkel, aan zich voorbij la ten gaan. De presentatie tijdens de Holland-Bekerwedstrijden was vervolgens al weinig hoop vol en Luzern overtrof het meest pessimistische scenario. De Nederlandse ploeg roeide helemaal aan het eind van het veld en kwam niet verder dan een laatste plaats in de B-finale. Mijlenver verwijderd van de we reldtop. De mannenacht behaalde met een negende plaats een zelfde eindklassering als de vrouwelijke collega's. De af stand met de voorliggende lan den was aanmerkelijk kleiner, maar ook hier heerste versla genheid. Bondscoach Kris Kor- zeniowski had na het oneven wichtige optreden van zijn pu pillen tijdens de strijd om de Holland Beker zelfs even over wogen niet naar Zwitserland af te reizen. Eenmaal toch in Lu zern was het volgens de emotio nele globetrotter weer het oude liedje. „Waar ter wereld ik ook werkte, ik heb altijd agressieve ploegen gehad. En deze jongens missen juist die agressiviteit. Natuurlijk is het een onervaren boot. Hoezo geduld? Ik kan me toch moeilijk op de Spelen van Athene in 2004 richten." Speelt bij de boordroeiers het gebrek aan routine duidelijk een rol, op de scullers is dit ze ker niet van toepassing. Maar ook in die categorie kwamen verschillende boten op de Rots ee totaal niet uit de verf. Kon den Michiel Bartman en Derk Fontein nog wijzen op de rug blessure die de laatste in de hal ve finale van de dubbeltwee had opgelopen, de dubbelvier had geen enkel excuus voor zijn te genvallende prestatie. Boegroei er Diederik Simon wond er dan ook geen doekjes om: „We ha len gewoon het niveau niet." Temidden van al die Neder landse malaise gingen Eeke van Nes en Piëta van Dishoeck in Luzern onverstoorbaar door met hun rondgang langs de Eu ropese erevlotten. Het duo liet zich gistermiddag in de finale niet gek maken door een blik- semstart van de Duitsen, hield de verrassend sterke Fran^aises in het oog en won afgetekend. Opgeteld met hun zege in Ha zewinkel was de winst boven dien goed voor een eerste plaats in de eindrangschikking van het Worldcup-klassement. De pre mie van ruim tweeduizend gul den werd dankbaar aanvaard. Voor Van Nes was het na twee zilveren en een bronzen me daille de eerste gouden plak op de Rotsee Regatta. „We hebben dit weekend zeker geen perfecte Een diepe vleeswond in zijn been liep Erik Dekker (midden, staand) op bij de valpartij op negen kilometer voor de finish van de eerste Touretappe, een 180,5 kilometer lange rit die be gon en eindigde in Dublin. Dekker reed de koers uit, maar het is onzeker of hij zich vandaag zal melden in het peloton. De sprint werd in Dublin gewonnen door de Belg Tom Steels. FOTO ANP DUBLIN. GUIDOBINDELS GPD-VERSLAGGEVER Er ligt nu al een bom onder de 85ste Tour de France. Als hij ontploft, worden heel wat reputaties aan flarden gereten. Willy Voet is immers de persoonlijke verzorger van niemand minder dan Ri chard Virenque, Frankrijks populairste en beste wielrenner. In de auto van de 53-jarige soigneur werden vorige week ruim 400 verboden middelen gevonden, waaronder 250 doseringen EPO. In te genstelling tot wat ploegleider Roussel beweerde, was Voet wel degelijk op weg naar de Tour-start in Ierland. Voet maakte vorige week een lange autorit. Hij haalde in Zwitserland en Duitsland dopingproducten op en wilde via België naar Calais om daar de boot richting Tour te nemen. Net over de grens, op een stil binnenweggetje bij het Franse Neuville-en-Ferrain, werd hij door een vliegende brigade aangehou den. Dat laatste zou er op kunnen dui den dat de narcotica-politie vooraf is ge tipt. Onlangs werd tijdens het Criterium International winnaar Christophe Mo- reau op doping betrapt. Festina ging hiertegen in beroep, slaagde erin de zaak over de Tour heen te tillen. Moreau kon dus gewoon van start gaan in Dublin, stond in de proloog zelfs lange tijd aan de leiding en werd uiteindelijk vijfde. Zijn positieve controle zou echter wel de kop van een Spaanse verzorger hebben gekost. Die zou, zo is één van de com plottheorieën die hier de ronde doen, op wraak hebben gezind en de politie op het spoor van Voet hebben gezet. Toegegeven, het is nog slechts een theorie, maar Festina geeft er zelf voe ding aan door dezer dagen een stevig rookgordijn rond de ploeg op te trekken. Het is in de wielersport jamrrier genoeg vaker zo dat de leugen snelheid heeft en de waarheid uithoudingsvermogen. Dui delijk is in elk geval wel, dat met de aan houding van Voet Festina voor de zo veelste keer in korte tijd in de verdach- tenbank zit. Ploegarts Rijckaert moet zich dan ook als een kat in het nauw voelen. Hij ont kent dat de doping die Voet bij zich had voor de Tour-équipe was bestemd. ,,Als u met een vrouw( in de auto zit, wil dat nog niet zeggen dat u met haar hebt ge slapen", is zijn zwakke verweer. Later spreekt hij dreigende taal. „We hebben besloten een advocaat op deze zaak te zetten. Van publicaties met valse be schuldigingen maken we werk." Nu is Rijckaert bepaald geen dokter van onbesproken gedrag. Daar heeft uit gerekend de Nederlandse FIOD voor ge zorgd. Eind vorig jaar deed de FIOD im mers in Geleen een inval bij de voorma lige Nederlandse PDM-ploegarts Wim Sanders. Bij het onderzoek naar zwart geld stuitte men op de naam van een apotheker in het Belgische Lovendegem, waar Sanders EPO kocht. In de administratie van die apotheker stond niet alleen de naam Sanders, maar ook Rijckaert. Wat met een simpele zwart-geld-affaire in Geleen begon, reikt nu dus al tot ïn de Tour de France in Dublin. En weer gaat het om EPO, het middel dat de aanmaak bevordert van rode bloedlichaampjes, die voor het zuurstoftransport in het bloed zorgen. Voor duursporters prestatieverho- gend, maar tegelijkertijd levensgevaar lijk. Door het gebruik van EPO wordt het bloed immers dikker en dat kan hartrit mestoornissen en zelfs hartstilstand tot gevolg hebben. EPO was het begin van de Hi Tech-doping. Met de bloedcontro- les, die sinds vorig seizoen in de wieler sport worden uitgevoerd, leek het ge bruik ervan te zijn afgenomen. De affaire-Festina maakt het product echter opeens weer tot een 'hot item'. En dat kort nadat bekend werd dat er in middels alweer een nieuw middel op de markt is. Dat heet PFC, perfluore clarbu- res, een synthetisch preparaat dat even eens het zuurstoftransport in het bloed bevordert. Het gevaar van dit middel is dat het lever, milt en nieren kan aantas ten en het immuunsysteem vernietigt. Voor de start van de Ronde van Italië schreef de medische commissie van de internationale wielerbond (UCI) de ploegen een brief, waarin werd gewezen op die gevaren. Vanuit de teams werd verontwaardigd gereageerd. Dit zou de wielersport alleen maar onnodig in een kwaad daglicht stellen. Bovendien zou PFC nog volledig onbekend zijn en kon de brief coureurs alleen maar op ideeën brengen. De bedoelingen van de UCI waren echter duidelijk. Men doet er alles aan om de wielersport een schoner-aanzien te geven. De bloedcontroles leken ook een goede stap vooruit, maar met de aanhouding van Voet wordt meteen weer al het 'gewonnen' terrein ingele verd. De UCI kan nóg zoveel waarschuwen en brieven schrijven, het gevecht tegen doping is een frustrerend gevecht. Om dat het niet te winnen is. Want met som mige topsporters is het net zoals met dat jongetje dat in de klas moest voorlezen. Toen hij klaar was vroeg de meester uit te leggen wat hij zojuist had gelezen. 'Sorry', was het antwoord, 'ik heb niet geluisterd'. Meer nieuws over de Tour op pagina 21 races gevaren. Dat we dan toch winnen zegt veel over ons ni veau. Het is nu zaak in de aan loop naar het WK de boel scherp te houden. We gaan daarom de training meer vari eren. Om niet in een sleur te ra ken", sprak de 29-jarige Leidse met een zelfvertrouwen dat de rest van de Nederlandse roei- équipe in Luzern met afgunst zal hebben vervuld. Waterpolosters wachten op geld van NOCNSF De nationale vrouwenploeg ein digde gisteren in het eigen wa- terpolotoernooi om de Dutch Trophy in Zeist op de derde plaats. Het zevental speelde één slechte wedstrijd: in de halve fi nale tegen Australië, 7-9 (1-2 2- 3 2-3 2-1). Door die nederlaag werd de ploeg verwezen naar de troostfi nale. In de strijd om de derde plaats bezat de ploeg tegen de Verenigde Staten halverwege vijf doelpunten voorsprong (7- 2). Aan het einde was die marge bijna verdwenen, 9-8 (2-0 5-2 2- 4 0-2). Edmee Hiemstra en Ka rin Kuipers waren topscorer met elk drie treffers. Ingrid Leij- endekker was de productiefste speelster van Oranje in het toer nooi, met elf doelpunten. De Dutch Trophy waarmee Australië aan de haal ging door de overwinning van 12-4 in de finale op Rusland, betekende voor de vrouwenploeg het eer ste toernooi na het zilver op het WK in januari in Perth. Jan Mensink debuteerde als bonds coach. Hij is de opvolger van Kees van Hardeveld die water- polocoördinator -werd bij de zwembond. Van de WK-ploeg stopten twee speelsters: Marjan op den Velde en Sandra Nieuwenburg. Flun plaatsen werden in Zeist ingenomen door Leontien Koops (Polar Bears) en Mirjam Overdam (Gouwestaete). In het doel lag Karla van der Boon. De aanvoerder tekende hij tot en met hel Olympisch toernooi van 2000 in Sydney. Het toernooi in Zeist waaraan alle toplanden deelnamen met uitzondering van Hongarije, was voor de selectie de start van de voorbereiding op het toer nooi om de FINA Cup in juni 1999 in Canada. Op dat toer nooi kan de Nederlandse ploeg een olympisch startbewijs be machtigen. Dat komt neer op een strijd met wereldkampioen Italië, Rusland, Hongarije en Grieken land. Van der Boon: „De speel sters uit die landen trainen full time, wij zijn semiprofs." Na het zilver in Perth werd de vrou wenploeg door het NOCNSF opgewaardeerd tot speerpunt. „Maar we zien nog geen geld en zonder geld geen voorberei- ding." De selectie gaat vanaf sep tember drie halve dagen in de week samen trainen. Vanaf ja nuari wordt dat aantal verhoogd naar zes plus wekelijks een oe fenwedstrijd. „We moeten wel als we de kans op olympisch goud willen behouden", aldus Van der Boon. „Maar we wach ten eigenlijk op het NOCNSF. Als die over de brug komt, gaan we direct van start."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19