Zidane: 'Dit was mijn grote avond' lonaldo mocht deze edstrijd niet spelen' Geen medaille, geen bloemen voor Oranje uijff tipt Jansen en tart Van Gaal Erkenning A Q Frank de Boer vindt I O dat hij eindelijk in ternationale erkenning heeft gekregen Doping q Dopingvangst bij I 27 Festina-ploeglegt bom onder de Tour de France ef kroonprins aan Oranje Kroonprins Willem Alexander heeft zaterdag een brief ~;t Nederlands elftal gestuurd. Daarin feliciteerde hij Oranje |e mooie prestaties bij het WK in Frankrijk. Bovendien e hij de spelers en de technische staf nog veel succes bij de [om de derde plaats tegen Kroatië. Bondscoach Hiddink de brief vlak voor het afsluitende duel in Parijs overhan- J.Hiervan ga ik in mijn laatste praatje in de kleedkamer nog gebruik maken", liet hij weten. |A: vrouwen hebben de toekomst De FIFA heeft het vrouwenvoetbal ontdekt. Voorzitter llatter zei zaterdag in Parijs enorme groeimogelijkheden ie tak te zien. „De vrouwen hebben de toekomst", liet de e preses weten. Volgens Blatter zijn in heel de wereld al veertig miljoen meisjes en vrouwen actief. „In het jaar 2000 het er meer dan vijftig miljoen zijn", wist hij zeker. Het WK voor vrouwen is in juni 1999 in de Verenigde Staten, n teams strijden in zeven steden om de titel. Elke wed- _;omt rechtstreeks op de televisie. De mooiste stadions van enigde Staten fungeren als speellocatie. De finale is in de lowl in Pasedena. ■a erije viert feest om treffers Zidane 5. Niet alleen Parijs vierde de wereldtitel voor Frankrijk ïdig. Ook in Algiers, de hoofdstad van Algerije, ging de vlag Algerijnen juichten voor Zinedine Zidane, de maker van i reffers tegen Brazilië (3-0). Hij is een zoon van Algerijnse die voor zijn geboorte naar Frankrijk emigreerden. m ikmakers blij met Franse zege In Londen waren de bookmakers verheugd over de zege. Dat scheelde vele miljoenen guldens aan uitbeta- „Door dit resultaat hebben we tientallen miljoenen gul- erdiend", jubelde een woordvoerder van William Hill, één grootste wedkantoren in Engeland. „Het is de beste uit- or de gokindustrie ooit." De bookmakers hadden bij een ïaanse zege grote bedragen moeten uitkeren. Zo zou één rruim anderhalf miljoen gulden hebben geïncasseerd bij euwe wereldtitel voor Brazilië. Dankzij andere gokcombi- hield hij toch nog een kleine drie ton aan het WK over. nario vecht opnieuw tegen tranen ANEiROHuilend verliet Romario vorige maand gebles- ïet Braziliaanse trainingskamp. Zondag vocht de aanvaller verloren finale tegen Frankrijk opnieuw tegen de tranen. ?zen is altijd moeilijk, maar met deze cijfers had ik abso- :en rekening gehouden", zei de oud-PSV'er na de 3-0. Met rio treurde heel Brazilië om het verlies van de wereldtitel.- jden 160 miljoen mensen. Voor ons telt de tweede p.laats aldus een Braziliaanse commentator na het laatste fluit - Jong en oud verzamelden zich na afloop op de straten in Janeiro, Sao Paulo, Brasilia en de andere grote steden. Ve len hun tranen de vrije loop. [iliaan zwaar geblesseerd aan knie llo is ervan over- dat Frankrijk met zijn 'e held Zinedine Zidane de werelditel had gewon- Is zijn eigen ster Ronaldo geweest. Zagallo ont- na de WK-finale dat de titaBiutter zwaar geblesseerd et duel was begonnen en t^ps doktoren niet eens had spelen. „In ons trai- en in onze kleedka- nebben zich de laatste raor de wedstrijd drama taferelen afgespeeld", allo. ildo bezocht op de dag finale chirurgen in een ziekenhuis, die oordeel- lat zijn knie zodanig be was dat hij niet in ac- ïocht komen. Ronaldo de eerste keer gebles- tegen Schotland, kreeg er Igens een tik op in de hal- ale tegen Nederland. De medici raadden de 21- vedette zelfs sterk af om de|iet gras van het Stade de te betredën als er door hnische staf een beroep ('en ni zou worden gedaan, i di jallo: „Maar wat moest ik? do is niet zomaar een in mijn selectie. Toen de het nieuws hoorden, het moreel naar een :punt. Iedereen was to rn slag. Zonder Ronaldo, zo was de overtuiging, kon Brazilië geen wereldkampioen worden." Zagallo besloot een uur voor de wedstrijd in over leg met Ronaldo om hem niet op te stellen. De FIFA-mensen, die nog van niets wisten, rea geerden eveneens verbijsterd. In het Franse kamp kwam de opstelling op papier binnen en ook daar was men verbijsterd. Jacquet: „Geen Ronaldo? We konden het niet geloven." De chaos werd nog groter toen een half uur later de op stelling werd aangepast. Ronal do en Zagallo zagen zoveel el lende en wanhoop in de ogen van de overige spelers, dat be sloten werd om een 'krankzin nige gok' te nemen. Zagallo: „De aanwezigheid van Ronal do zou een psychologische voorsprong kunnen betekenen, ook omdat de rest van het team daardoor weer honderd procent zou zijn." Maar van een elftal met zelf vertrouwen bleek geen sprake meer. Brazilië, dat al twee jaar zijn hele tactiek op het feno meen Ronaldo heeft afge stemd, was een teleurstellende ploeg in de eindstrijd. Het cre- eerde geen kansen en van 'droomvoetbal' was helemaal geen sprake. Zagallo zag de troonsafstand van de wereld kampioen voor zijn ogen vol trekken. „We voetbalden niet, het echte Brazilië kwam niet boven. En elke minuut die de finale langer duurde, pijnigde ik mijzelf met de vraag: moet ik Ronaldo van het veld halen? Ik bleef het uitstellen. Aime Jacquet had geen boodschap aan de problemen van het Braziliaanse wonder kind. „Frankrijk heeft ook met handicaps moeten spelen. Twee keer stonden we dit toer nooi al met tien man en in de finale was het weer raak", sprak de Franse bondscoach. „Er is niemand die deze we reldtitel onverdiend zal noe men. Mijn spelers hebben alles gegeven in moeilijke tijden." Zagallo wilde Jacquet niet voor zijn hoofd stoten en bond snel in op een bizarre perscon ferentie, waarbij de FIFA moest ingrijpen om woeste Brazi liaanse journalisten in toom te houden. Zagallo: „De l'Arc de Triomf is helemaal voor jou, Aimé. Ik heb vier jaar van de wereldtitel gedroomd, maar het is me niet gelukt." Vervolgens ontstond een bij na banale woordenwisseling tussen de coach en de media uit Brazilië, die het hadden ge waagd op de dag van de finale opnieuw hun twijfels te uiten over het vakmanschap van Zagallo. „Hoe durven jullie? Ik vraag me af wat jullie bezielt", schreeuwde de coach volledig over zijn toeren de zaal in. Daarna beende hij woedend van het podium. Cruijff heeft geen trek om bondscoach •Nl Hiddink, die mogelijk naar Real Madrid t, op te volgen bij het Nederlands elftal. De ier in ruste heeft 'geen zin en geen inte- Dat zei hij zaterdag in het NOS-program- Rt idio Sport. De ideale kandidaat om Hid- j een eventueel vertrek op te volgen, is vol- 'd uijffoud-Feyenoorder Wim Janssen, jff reageerde op een verbale voorzet van it-bondscoach Ronald Koeman. De naar jrl na vertrekkenue hulptrainer schoofde tö alige nummer 14 nadrukkelijk naar voren. nu hreeuwen allemaal al jaren dat Johan het worden", zei Koeman. „Hij moet het nil eus een keer doen. Hij kan als één van de ,l e trainers deze groep nog een stapje verder 1 i." ff zei zich gevleid te voelen door de woor den van Koeman. „Maar voor deze functie moet je tweehonderd procent klaar zijn. Zowel geeste lijk als lichamelijk. Dat ben ik op dit moment niet. Misschien dat ik nog wel op een andere ma nier nuttig kan zijn voor Oranje. Bij de jeugd bij voorbeeld moet veel gebeuren om de doorstro ming op gang te houden." Koeman noemde ook de naam van Wim Jan sen (ex-Celtic). Ook Cruijff ziet in hem een ideale kandidaat. „Wim heeft enorm veel inzicht. Zijn voetbalkennis gaat veel mensen te boven. Hij is een buitengewone trainer die aardig en rustig ge noeg is om zijn land als bondscoach te vertegen woordigen", aldus Cruijff. Voor Barcelona-trainer Louis van Gaal, van wie bekend is dat hij 'ooit' bondscoach wil worden, vindt Cruijff het nog te vroeg. „Hij moet een beetje bijleren. Bovendien is hij vergeleken met Wim Jansen iets arroganter, om het aardig te zeg gen." 13 JULI 1998 Zinedine Zidane torst de wereldcup. 'Le numero dixtoont ware aard met twee doelpunten Dat hij geniale ingevingen heeft en tot de beste spelma kers van Europa behoort, was bekend. Maar het WK van Zinedine Zidane was nog niet compleet. Als je echt bij de wereldtop hoort, laat je als aanvaller zo nu en dan met prachtige goals het net bollen. Bij 'Zizou' ontbrak de slagroom op een reusachtige WK-taart. Hij had nog één kans: de finale. Zidane greep hem, met beide handen. PARUS MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER 'Le numero dix' kopte in de be langrijkste wedstrijd in de ge schiedenis van het Franse voet bal twee keer raak, besliste daarmee de WK-finale en kroonde zichzelf tot de belang rijkste Franse voetballer van de eeuw. Wat Michel Platini, Frankrijks meest beroemde nummer tien tot gisteravond, nooit lukte, klaarde Zidane in een tijdsbestek van twintig mi nuten. Hij bezorgde de Fransen de wereldtitel in een kolkend Stade de France. 'Zizou' leverde zijn gouden bijdrage aan het WK-sprookje van Frankrijk in één helft. Hij evenaarde het succes van nie mand minder dan Pele, die in 1958 ook twee keer scoorde in de WK-finale. Het record van de Engelsman Geoff Hurst (drie keer in 1966) bleef onbereik baar, maar geen Fransman die daar wakker van zal liggen. Voor de 80.000 in Saint-Denis en de ruim 45 miljoen Fransen (ook een record) die het duel op de buis volgden was het belang rijker om te zien dat Zidane gis teravond een andere wereldster deed verbleken. Want de mondiale eindstrijd was meer dan alleen Frankrijk versus Bra zilië. Het was ook Zidane versus Ronaldo, de Adidas-vedette te gen het uithangbord van Nike. Zidane, 26 jaar, de man van tien miljoen, versloeg Ronaldo, 21 jaar en de man van zestig miljoen niet alleen op punten. Hij deed de Braziliaan bijna knock-out gaan. Ronaldo speel de uitgerekend in de finale zijn meest dramatische wedstrijd van het WK. Alles mislukte, alles zat hem tegen. Ging hij alleen op het doel af, dan klapte hij bovenop Barthez en bleef hij kermend op de grond liggen. Zocht hij de combinatie, dan sprong de bal alle kanten op be halve zijn kant. Zidane behandelde het leer met fluwelen bewegingen, maar sloeg genadeloos toe op het moment dat hij halverwege het eerste bedrijf bij een corner hoog voor het doel verscheen. Leonardo kon hem niet de baas: 1-0. Op slag van rust herhaalde Zidane dat huzarenstukje nog een keer: 2-0. Het wereldkampioenschap werd daarmee goud gekleurd, nadat rood aanvankelijk de de tragiek van Zidanes titelstrijd had omgeven. Weggestuurd in de tweede groepswedstrijd om dat hij een Arabier in de buik had getrapt. Tegen Denemar ken en Paraguay (achtste finale) bleef hij met pijn in zijn ziel langs de kant. „Na zo'n dramatische start zo'n magnifieke ontknoping meemaken is iets dat niemand op deze aarde had kunnen ver zinnen", zei hij na afloop hui lend op het veld. „Ik wist dat het WK voor mij na het berei ken toch wel was geslaagd, maar iedereen wist en voelde dat ik de kroon op het werk wil de zetten." Zidane, wiens transferwaarde in eigen land na gisteravond op 50 miljoen wordt geschat, zei dat de druk om in het toernooi te scoren niet buiten proporties was gegroeid. „Alle bekende aanvallers, van wie de wereld had verwacht dat ze in Frankrijk zouden scoren, vonden het net. Shearer, Batistuta, Ronaldo, Bierhoff, noem ze maar op. Al lemaal maakten ze hun reputa tie waar. Ik bleef op nul staan, maar ik wist dat ik goed speelde en dat was me ook veel waard. Maar nu? Nu realiseer ik me pas hoe mooi het is om het WK zo af tesluiten. C'etait le grand soir de Zidane." En niemand die hem tegensprak. Het was de grote avond van Zidane. Brazilië - Frankrijk 0-3 (0-2). 27. Zida ne 0-1, '15. Zidane 0-2, 90. Petit 0-3. Scheidsrechter: Belqola (Mar). Toe schouwers: 80.000. Rode kaart: 08. Desailly (Fra) 2x geel. Gele kaart: Baia- no (Bra), Deschamps, Desailly, Karem- beu (Fra). Brazilië: Taffarel; Cafu, Aldair, Baiano en Roberto Carlos; Sampaio (74. Ed- mundo), Dunga, L.eonardo ('16. Denilson) en Rivaldo; Bebeto en Ro naldo. Frankrijk: Barthez; Thuram, Desailly, Leb'óeuf en Lizarazu; Karembeu (56. Boghossian), Deschamps, Zidane en Petit; Djorkaeff (76. Vieira) en Gui- varc'h (66. Dugarry). Oranje is vierde geworden op het wereldkampioenschap voet- bed. Een mooie prestatie, op zich. Maar voor de - volgens veel kenners - beste ploeg in Frankrijk is dat een bittere te leurstelling. Daarom, geen feest, geen jubel en geen lintjes. Sup porters waren niet welkom op Schiphol, een officiële ont vangst van de ploeg komt er niet. Er komt niets. Er valt na melijk niets te vieren, vinden de voetballers en de coach. Ze wil den niets minder dan de we reldtitel. Na de ongelukkige hal ve finale brak er iets. De spelers wilden alleen nog maar naar huis of naar hun vakantieadres sen. Ze moesten nog langs Pa rijs, voor de 'strijd' om de derde plaats. Dat werd dus niets; 1-2 tegen Kroatië. Natuurlijk wilde Oranje die derde plaats. Maar als de druk weg is, is de scherpte verdwe nen. Patrick Kluivert liet dat mooi zien in het duel van zater dag. Tegen de Brazilianen zo scherp als een scheermes. In de troostwedstrijd liet hij vier aar dige kansen liggen. Net niet, dat is vaak een kwestie van scherp te. En in de defensie was dat ook duidelijk. De Kroaten kre gen niet meer dan twee kansen. Er kwamen twee doelpunten. „Slecht gedekt", mopperden de spelers van Oranje. Een gebrek aan concentratie moet de oor zaak zijn geweest. Suker en Bo- ban moeten heerlijk hebben ge zwommen in de zee van ruimte. Maar ook de eenheid, toch de kracht van Oranje op dit WK, was plotseling verdwenen. Nu het gezamenlijke doel was weg gevallen, viel de ploeg uiteen. Clarence Seedorf was zaterdag weer voor zichzelf begonnen. Hij moest de rechterflank bewa ken. Hij was overal, behalve op zijn plek. De eerste goal kwam van Seedorfs kant. Jarni rende zo maar langs zijn flank, be diende Prosinecki die in de draai scoorde. Dat foutje kon nog worden weggepoetst. Bou- dewijn Zenden, hij speelde met zijn linkerbeen als rechterspits, draaide naar binnen en krulde de bal over doelman Ladic. Maar na de tweede goal van Su ker was de veerkracht en de zin op. Er viel nog een echt doel punt, van Seedorf. Maar scheidsrechter Gonzalez Chavez volgde zijn Maltese grensrech ter en gaf buitenspel door. Ter wijl de bal door een Kroaat - Stanic - werd doorgekopt. Oran je reageerde maar even. Patrick Kluivert 'poetst' de schoenen van Boudewijn Zenden na diens doelpunt tegen Kroatië. Phillip Cocu geeft zijn clubgenoot een schouderklop je, terwijl Edgar Davids zijn veters strikt. foto reuters „Heel teleurstellend," vond Wim Jonk het laatste optreden van Oranje. „Het negatieve overheerst, maar ik denk en ik hoop dat straks het positieve gevoel alsnog zal komen. We horen bij de beste vier voetbal landen van de wereld en dat is toch niet zo verkeerd?" Philip Cocu, joker en alles- kunner in Oranje, denkt dat Ne derland op het laatste WK-toer- nooi van deze eeuw het mooiste voetbal heeft laten zien. „Over het verlies tegen Brazilië kon deze groep zich echter niet meer heenzetten. Zijn we in normale doen dan gaan we over een ploeg als Kroatië heen. Nu lukte dat niet meer", zei de middenvelder, die tegen zijn zin halverwege al mocht gaan dou chen. „Ik ga hier met gemengde gevoelens vandaan. Ik ben te vreden over mijn spel, niet over die laatste wissel en de vierde plaats." Voor Patrick Kluivert was er ook een schaduwzijde. De man in vorm ontbeerde tegen de Kroaten de scherpte om op be slissende momenten toe te slaan en Oranje alsnog aan een bronzen plak te helpen. Oog in oog met Drazen Ladic verdwe nen de ballen ver naast de paal, op het been van de keeper of een verdediger. „Ik had er twee moeten maken. Op andere be slissende momenten in dit toer nooi was ik er wel. Ik heb mijn vorm getoond en daar houd ik me maar aan vast. Ik hoop dat ik op deze weg verder kan." Kluivert kwam voor goud, maar zag zijn WK al in de ope ningswedstrijd rood kleuren. „Die kaart heeft in mijn ogen een grote rol gespeeld, zowel wat hel team als mijzelf betreft. Waar ik me aan vasthoud is dat de mensen toch van dit Neder lands elftal hebben genoten. Dat is me ook wel wat waard." Pierre van Hooijdonk hoopt met de Premier League als het podium zijn status als Oranje international te verstevigen. „Ik maak nu twee jaar deel uit van deze groep en ben niet van plan mijn plaats nog zomaar af te staan. Het volgende WK is nog ver weg, maar met het EK houd ik zeker rekening. Die vierde plaats zit iedereen dwars. Er was al een kater na Brazilië, die is nu nog veel groter. En ik ben bang dat-ie lang blijft hangen." Nederland - Kroatië 1-2 (1-2). 13. Prosinecki 0-1,21. Zenden 11. 36. Su ker 1-2. Scheidsrechter: Chavez (Par). Toeschouwers: 35.000. Gele kaart: Da vids, Jonk (Ned), Jurcic, Asanovic, Sta nic, Stimac (Kro). Nederland: Van der Sar; Stam, Frank de Boer en Numan; Zenden, Seedorf, lonk, Cocu (46. Overmans) en Davids; Bergkamp (58. Van Hooijdonk) en Kluiven. Kroatië: Ladic; Bilic, Soldo, Stimac en Jurcic; Prosinecki (78. Vlaovic), Boban (86. Tudor), Asanovic en larni; Stanic en Suker.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17