X II gi O H 2 Dineren in de geest van het spel Leidsclv^Xagblad Een droom die realiteit werd v-*\ •/i H MAANDAG 13 JULI 1998 3 O 73 O LU i Ci C LO O 2 -* b a o O 5 m O m 5 O LU O In rn LO O O O O LO -'ooooz N3CII33 NOI1V1S '00001. 1N3UD 3a »riMaaooN -'000 21. 1VVH1SHOOA xriMaaooN drmasa Sll31Diai»333 Deze afbeeldingen zijn gebaseerd op het spel Monopoly. Copyright 1998 Hasbro Ine Alle rechten voorbehouden Dubbel twee. Van Algemeen Fonds sturen de dobbelstenen de verslaggevers naar de Teylingerlaan in Sassenheim. In het Monopoly-restaurant verwijzen wegwijzers naar de verschillende straten waar kan worden gegeten. Gasten die dat willen, kunnen de dobbelstenen laten bepalen waar ze komen te zitten. Christiane Körfer was ooit een verwoed speelster van het Monopoly. Straks, als haar dochter van anderhalf kan lezen, schrijven en reke nen, gaat ze weer gooien met de dobbelstenen en het nep- geld tellen. „Het is niet alleen een leuk spel, maar je leert er ook van van. Hoe je bijvoor beeld moet omgaan met de centjes." Met centen heeft de Duitse goed leren omgaan. Ze maakte naam in het res taurant-leven van Hamburg. Ze is een succesvolle zaken vrouw. De naam Körfer staat in de Noordduitse havenstad voor kwaliteit. Toch had ze een gevoel dat haar leven niet 'volmaakt' was. Vijf gele den wist ze wat er aan schortte: Monopoly. Het idee om iets met door haar gelief de Monopoly te doen, liet Chistiane Körfer nooit meer los. Drie weken geleden werd een droom gerealiseerd. Christiane Körfer werd eige naar van het eerste Monopo ly-restaurant in de wereld. Duitse tv-camera's, kwali teitskranten en de vermaarde Duitse roddelbladen waren bij de opening in Hamburg. Op dat moment slaakte Chis tiane Körfer een zucht van verlichting. Het was allemaal niet van een leien dakje ge gaan. Körfer had heel wat moeite om een juiste locatie te vinden. „Want het was niet mijn bedoeling om er eensnelle-hap-restaurant van te maken. Daarvoor heb ik hier in Hamburg een naam hoog te houden." Eigenaar Monopoly verleen de alle medewerking toen Körfer met de plannen op de proppen kwam. „Ik kreeg alle vrijheid, ik kon het restau rant volgens mijn eigen plan nen inrichten. Ze zien het als reclame. Maar geholpen hebben ze me niet, ik kon het allemaal zelf uitzoeken. Dat was allemaal niet zo sim pel." Om ook het menu volledig aan te passen aan Monopoly ging Körfer te ver. „Het res taurant is voor mij nummer e'e'n, daarna komt pas het spel. Klanten hebben de mo gelijkheid om bij binnen komst met dobbelstenen te gooien en kunnen gaan zit ten op de plek waarop ge gooid is. Maar het is geen verplichting. De Hamburger is wat conservatief en staat niet graag voor verrassingen. Daar moet ik rekening mee houden." Als wij op deze avond het pand betreden, is het restau rant niet vol. Volgens de ei genaresse was dat een dag eerder wel anders. Toen was het zweten geblazen, zoveel mensen wilden het Monopo- ly-gevoel opsnuiven. Notoire spelers van het spelletje heb ben reeds genoten van de sfeer en het eten en speelden de hele avond Monopoly. Maar vanavond is gevange nis leeg, dineren tussen tra lies trekt kennelijk niet. De vier stations zijn bezet, in de Duitse Badstrasse (dat is de Dorpsstraat bij ons), zit een jong paartje hand in hand in een strandstoel. Chistiane Körfer kijkt tevreden rond. Dit was precies wat ze had bedoeld. ROB ONDERWATER Hamburg heeft het eerste Monopoly-restaurant ter wereld 'Geistenstadt' noemden de in woners dat deel van Hamburg dat was ingeklemd tussen het centrum met zijn fraaie winkel straten en de wijk van yertier, beter bekend onder de naam Reeperbahn. 'Stad van de gees ten' dus, onjdat het een aan eenschakeling was van grauwe en troosteloze gebouwen, er nauwelijks mensen woonden en er daarom ook volstrekt niets te beleven viel. Het enige mooie aan die vervallen buurt was het kanaal dat hem doorkliefde. Met zijn oude maar statige pak huizen aan beide zijden, riep dat tenminste nog herinnerin gen op aan de vroegere glorie tijd van Hamburg als Hanze stad. Maar de geesten hebben zo'n vijfjaar terug overhaast de wijk genomen naar elders. Het ge meentebestuur van de op één na grootste havenstad van Eu ropa haalde namelijk flink de bezem door dit duistere domein van scharrelaars en zwarthan delaars. Dat geschiedde op z'n Duits, dus gründlich. Bijna alles ging tegen de vlakte. Hoog op gestapeld in glas, staal en beton verrezen er in plaats daarvan bankgebouwen, verzekerings kantoren en hotels. De transfor matie van oude spookstad tot hypermodern zakencentrum was compleet. De geest is uit de fles. Komend vanuit de c/tybepaaJt het immense Steigenberger ho tel het beeld van dit vernieuwde stuk Hamburg. De goedkoopste kamer kost er bijna 400 mark en daarmee is de toon van dit dis trict meteen gezet. Onder de boog door zit links op de Stadt- hausbrücke het antiquaraat van Joachim Lührs en daarnaast de boekhandel van Fleethof, twee peperdure zaken. Op de hoek in de strak gestroomlijnde bistro wisselen stropdassen en man telpakjes aan de bar de laatste financiële nieuwtjes uit. Het is duidelijk: als je een paar D-Mar- ken te verteren hebt, voel je je in deze voormalige spookstad uitstekend op je gemak. Dat moet Frau Körfer ook ge dacht hebben toen ze deze sjie- ke A-locatie uitkoos om een lang gekoesterde droom in ver vulling te doen gaan. Al heel lang liep deze horeca-ondeme- De entree van het eerste Monopoly-restaurant ter wereld in de Duitse stad Hamburg. Het interieur is geheel in de stijl van het spel. Zelfs de aanduiding van het herentoilet (foto rechtsonder) is wat dat betreft niet vergeten. mer en spelletjesfreak met het plan rond om het'eerste Mono poly-restaurant ter wereld te openen. Dan moetje, geheel in de geest van dit spel, ook daar zijn waar het geld daadwerkelijk rolt. Zo op het oog zit ze in de hoek van dat plein en onder duizenden vierkante meters glas van het torenhoge kanto rencomplex prima op haar plek. De entree van het Monopoly- restaurant is zoals die zijn moet. Over het plein heen straalt het logo van het Registered Trade mark van spelletjesfabrikant Parker Brothers je kamerbreed en in rood en wit vanaf de gevel tegemoet. De gastvrouw vergeet van de zenuwen („Het is mijn eerste avond hier, het restau rant is pas drie weken open") dat de dobbelstenen moeten rollen om te bepalen op welke straat en aan welke tafel de gast terecht komt. Nu gaat het linea recta door naar het in blauw neon uitgevoerde straatbord van de Theaterstrasse, gelegen tussen de Schillerstrasse en de Goethestrasse. De stoelen van de Theaterstrasse zijn zo weg gerukt uit de schouwburg van Hamburg zelf. Er is absoluut oog voor detail. Daar moet het restaurant het ook vooral van hebben: van de tails. Wie denkt in een soort eet café terecht te komen waar grijs bebaarde veertigers aan groeze lige tafeltjes met namaakgeld in huizen en hotels handelen in een poging het wereldduurre- cord Monopoly-spelen te bre ken, heeft het mis. Net zo min als dat het spel bij wijze van be hang of vloerbedekking over de grond, langs de wanden of eventueel het plafond loopt. Nee, zo duimendik ligt het er hier ook weer niet bovenop. Zoals gezegd, het zijn de kleine dingen die het 'm doen. De ta fels, met hagelwit linnen, refere ren aan de (Duitse) straten van het spel en de verwijzingen zijn, op de naamborden na, zonder uitzondering subtiel. Een sta tionsklok boven de Bahnhof- strasse en het vertrekschema van de treinen uit Hamburg aan de wand. Degene die de reke ning betaalt, dient de conduc teurspet op te zetten. Stoelen en tafel in Louis XIV-stijl aan de Museumstrasse en strandstoe len plus bijbehorende parasol aan de tafel in de Badstrasse. Al leen de Waterleiding en de Ge vangenis, die zijn pas echt aan het spel gerelateerd. Op het bord van de Waterlei ding stuit je vanzelf na het nut tigen van een paar glazen bier of een flesje Monopoly-wijn (ja wel), name lijk als je naar het toi let moet in het souter rain. Goed gevonden en dat geldt ook voor de fraaie antie ke kranen daar bene den. In de gevan genis, weg gestopt in de verste hoek van het restaurant, zit je ook echt achter tralies en staat water en brood op het menu. „Nee, nog niemand heeft dat ook daad werkelijk besteld", giechelt de serveerster. Die zou je in deze setring wellicht verwacht heb ben, verkleed als pion of dob belsteen. Maar in werkelijkheid heeft ze gewoon een keurig jurkje aan. Het is, kortom, hinken op twee gedachten en dat erkent eigena resse Christiane Körfer ook grif. Wél een thema - het Monopoly- spel - maar dat niet doorge voerd tot in den treure, want bovenal is het een restaurant en niet zomaar eentje ook. „Dit is niet de buurt van McDonald's of de Burger King. Dit is een sjieke omgeving waar de van oudsher toch al traditionele Hamburger ook waar voor zijn geld wil hebben. Natuurlijk kan je de hele boel vol zetten of plakken met Monopoly-parafer- nalia. Maar dat schrikt af. Wij hebben gekozen voor een tus senoplossing. Overigens, als je een spelletje wilt spelen, heb ben we de borden, hoor." Eerst maar even de kaart met uiteraard het Monopoly-logo. Niet op het menu staan dan voor de hand liggende zaken als een Münchenerstrasse-medail- lon, een Wienerstrasse-schnitzel of een Badstrasse-baars. Wél op de kaart en zonder omwegen: carpaccio, heilbot en aardbeien met mascar- ponesaus; het een en ander eventueel weg te spoelen met een mooi Moezelwijntje. Het is volstrekt helder nu: als de keuken de overhand neemt, ont stijgt het res taurant het spel. Die din gen kan je niet anders dan naast elkaar zien. Maar goed, dat wordt uitein delijk vanzelf weer gelijkge trokken bij het afrekenen. De overeenkomst is treffend. Zonder geld bereik je bij het Monopoly-spel niets. Zoals je in het Monopoly-res taurant van Hamburg zonder welgevulde portemonnee al evenmin hoeft aan te komen. AD VAN KAAM WATERLEIDING JACOBSWOUDE HERENWEG 26.000,- JACOBSWOUDE COMRIEKADE 24.000,- STATION LAMMENSCHANS 20.000,- ALPHEN VANMANDERSLOOSTRAAT 22.000,- ALPHEN B. SLOTSINGEL 22.000,- ALGEMEEN FONDS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14