)uderen it hun iolement Lampje op giek helpt surfers de nacht door k ben een eenvoudige jongen die hard werkt' Rijn Veenstreek Goed jaar voor melkboeren Groene Hart Boomkwekers uit Boskoop krijgen water uit Oude Rijn Burgemeester en ondernemingsraad Ter Aar om tafel IPAG 13 JULI 1998 chef tim brouwer de koning, 071 -5356417, plv -chef marieta kroft, 071 -5356-111 jdalen steken hout hutten in brand amjden rijn Vandalen hebben alvast een voorschot geno ten pde huttenbouwweek in Alphen. Zij stichtten zaterdag- id omstreeks 4.20 uur brand in een stapel pallets op een ~s jaan de Nieuwe Sloot. De brandweer had anderhalf uur orTi de brand te blussen. riel 1 nifietser botst op auto w mm oen rijn Een bromfietser heeft knieletsel opgelopen D^laamijding met een auto. De 27-jarige Alphenaar verleen- ■nii erdagavond in de Reigerstraat in zijn woonplaats geen ij, ng aan een 26-jarige automobilist uit Benthuizen. De Jjetser, die alcohol bleek te hebben gedronken, belandde ongeval in het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Wind jaagt deelnemers op tijdens '24 uur van Langeraar' eet Wegwijs werpt vruchten af ihense stichting Wegwijs boekt opbeurende resul- met haar voorlichtingsproject voor ouderen. Het is volgens directeur L. van Veen zelfs boven ver ing. Sinds mei van dit jaar brengen vrijwilligers van ijs huisbezoeken aan bejaarden van 75 jaar of ou- )t dusver hebben 150 Alphenaren bezoek gehad. minkhorst ïlll[ zullen de vrijwilligers mjlOO ouderen hebben ge- kei i. Een van de doelen van )f( ject is om ouderen meer te maken in welke roorbeeld voor het Al- project diende een iin lijk in Leiden. Voor de zodit Van Veen contact Stichting Dienstverle- jiden. Ervaringen brengt iver. Het Alphense pro- |jt aan bij het gemeente- :moedebeleid. Alphen Ich ten doel gesteld om voorzieningen onder meer bekend te ma- tet gebruik ervan te sti- zijn blij, krijgen het gevoel hier mee een stap verder te komen." „Het moet ook vooral een ontspannen gesprek zijn", zegt Van Veen verder, „en niet het afwerken van een vragenlijstje. Ik denk dat dat de kracht is van een bezoek. Mensen vertellen heel trots hoe ze de eindjes aan elkaar knopen. Aan de andere kant bekennen anderen hoe moeizaam het gaat. Zeggen dat ze van het ene gat in het andere vallen." Wegwijs wil nauwe banden aangaan met de woningcorpo raties, Sociale Zaken van de* ge meente, de Riagg, Thuiszorg Groot-Rijnland, ouderenbon den en andere vrijwilligersorga nisaties. Van Veen heeft ge merkt dat er in de eerste maan den van het project nog wat 'aanloopproblemen' zijn ge weest in de onderlinge contac ten. „Het gaat erom dat er bij de andere instanties ook een vast aanspreekpunt is. Soms bleken dingen niet goed doorgespro ken." Het project kost zo'n 75.000 3 Stichting Wegwijs ook gulden. De Stichting Wegwijs 1, zijn binnenkort extra betaalt ongeveer eenderde van nodig, verwacht Van dat bedrag zelf. Volgens Van zo goed loopt het voor- Veen heeft de provincie Zuid- jsproject. Holland een bijdrage van ruim o* eb zeker een goed gevoel 20.000 gulden 'informeel toege- zo|e toekomst", aldus Van zegd'. Bij de gemeente ligt een .Ouderen vinden de ge- subsidie-aanvraag van 25.000 in ontzettend zinnig. Ze gulden. langeraar robbert minkhorst Sebastiaan kijkt Ad Otto stra lend aan. Zijn surfpakje drupt een beetje. Kapot is de jongste deelnemer (10 jaar) aan de '24 uur van Langeraar', maar hij voelt zich ook voldaan. „Ik ben wel helemaal rondgekomen", zegt hij tegen de pr-man van de surfclub. „Maar het is veel te zwaar", puft hij er achteraan. „Ik heb wel een half uur over een rondje gedaan." De wind blaast het doek van de feesttent zaterdag als appel wangen zo bol. Kracht vijf, met op het water uitschieters naar zes, weet Otto. De 'grote jon gens' vliegen dan ook over de Langeraarse Plassen, doen am per een minuut of zes over het rondje. Een nieuw record ligt voor het oprapen. Er is dit weekeinde meer dan surfen alleen, 's Avonds kunnen de mensen klaverjassen, uiter aard is de troostfinale Neder- land-Kroatië vanaf een tv- scherm te volgen en zondag is er bingo. Aan de tiende editie van de surfmarathon doen 19 teams mee in drie klassen. Voor de overall-winnaar (klassement plus het meest aantal rondes) ligt duizend gulden klaar. Hans Wendel, teamgenoot van Otto, twijfelt zaterdagmid dag nog of hij het water opgaat. Het waait wel heel hard, vindt hij. Otto, net van het water af, beaamt dat. „Ik heb er een uur op zitten en ben kapot." Listig is de hoek van de plas bij de kruising van de Lange- raarseweg met de Geerweg. De surfers varen daar vanaf het clubgebouw naar toe, gaan ver volgens langs de kerk van Lan geraar naar de overkant en ke ren dan terug. Bij de eerste boei valt de wind weg, heeft Otto ge merkt, om vervolgens weer aan te trekken. „Daarna zijn gelijk mijn armen tien centimeter lan ger. Vanaf de kerk gaat het zo verschrikkelijk hard. Af en toe -moest ik loslaten." Door de golfslag gaat de plank zo hard 'stuiteren', dat Otto hem niet meer onder controle kan hou den. Met hulp van de wal probeert een jeugdige deelnemer aan de 24-uursrace op de Langeraarse Plassen de strijd tegen de elementen aan te gaan. De surfmarathon van Lange raar bestaat bij de gratie van de plaatselijke middenstand. Die steunt de club zo veel, dat de 24-uursrace kan blijven be staan. „We zijn de enige in Ne derland die dit nog doen", aldus dorpsbakker Otto. Wendel: „Er zou ook in Reeuwijk een mara thon zijn. Het is afgeblazen om dat ze het financieel niet rond krijgen." De Surfclub Ter Aar begon tien jaar geleden met een mara thon omdat andere verenigin gen in de omgeving dat ook de den. „In het eerste jaar waren we nog een zwarte club, omdat we nog niet aangesloten waren bij de bond", zegt Otto. „De ra ce zat toen nog vroeg in het jaar. We hebben in de nacht al les meegemaakt: regen, sneeuw. Dat is ook ji'ist kicken. Midden in de nacht denk ik, in mijn nat te surfpak: regen, zal ik naar huis gaan? Dan ga ik toch door en dat geeft zo'n voldaan ge voel." Saskia van Smoorenburg uit Leimuiden en Linda Logtenberg uit Enschede zien de duisternis als een uitdaging. Dankzij het lampje op de giek en de verlich te boeien blijven zij op koers. Voor de 17-jarige Twentse is het haar debuut, haar leeftijdgeno ten Saskia en Esther van der Linden (uit Alphen) vroegen of ze wilde meedoen nadat een ander deze week was uitgeval len. Zondag rond het middaguur breken bakkerszoon Fabian Ot to en zijn teamgenoot Ronald de Jong het record van 151 ron des. Het oude record stond ove rigens al op naam van Otto, maar dan behaald met Marco van der Lippe. „In onze klasse moesten we zeker eerste wor den", zegt De Jong als het duo even na tweeën op 180 is geëin digd. „Overall hebben we toch goed gepresteerd. Hun grootste concurrent is het team van Van der Lippe, Remco Otten en Peter Daner- berg in de raceboard-klasse. De Jong en Otto winnen in de open klasse, het trio schrijft de twee de klasse op zijn naam. Tot za terdagavond doen ze niet voor elkaar onder. Drie rondes be draagt uiteindelijk het verschil tussen de twee favorieten. „Het ligt er helemaal aan wat de wind 's nachts doet", zegt FOTO ENGEL LAMEIJER Fabian Otto. „Dat kan zo veel schelen." Hij en De Jong zijn in het voordeel, omdat ze in hun open klasse met grotere zeilen mogen surfen. Voor een ereplaats strijden Saskia, Esther en Linda niet. „Het is leuk om jongens te ver slaan", zeggen de eerste twee. „Vannacht is dat wel gelukt." Esther: „Nu ben ik wel moe. Niet als ik op de plank sta. Het is een avontuur, het is overle ven." Saskia: „Hier leef je naar toe." Volgend jaar weer, dus? „Jazeker", lachen ze. psbezoeken hebben er- dat meer ouderen iep doen op bijvoor- sondere bijstand, huur- p of op de Wet Voorzie- ndicapten (WVG). t Alphense Zorgloket, Inkomen over 1997 aanzienlijk hoger rijnstreek robbert minkhorst Melkveehouders in het Groene Hart hebben een goed jaar ach ter de rug. Hun inkomen is in 1997 aanzienlijk gestegen. De dalende lijn, zo constateren de Westelijke Accountskantoren (WEA) in een analyse van be- drijfsrapportages, is omgebo gen. De WEA stellen voor veel melkveehouders in het Groene Hart en de Rijnstreek een be- drijfsrapportage op. Aan de hand daarvan maken de WEA een gemiddelde op en dat geeft een gunstig beeld, vinden de accountantskantoren. WEA be rekenden dat een melkveehou der met een doorsnee bedrijf over 1997 ruim 12.000 gulden meer heeft verdiend dan het jaar daarvoor. De WEA zien als belangrijkste reden voor het herstelde inko men de gestegen melkprijs. In het begin van vorig jaar viel de geboden prijs nog tegen. Dank zij een stijgende prijs voor kaas later dat jaar, nam de prijs uit eindelijk toe met ruim drie gul den per 100 liter koeienmelk. Boeren kregen vorig jaar ruim 76 gulden voor 100 liter. Verder was het groeiseizoen gunstig voor de melkveehou ders, stellen WEA. Vooral door de natte maand april verbeter den de groei-omstandigheden. Daardoor werd ook het voer voor de koeien goedkoper. Boeren in het Groene Hart le verden vorig jaar ook meer melk. Het aantal liters steeg ge middeld met ruim 3.000 tot 412.160 liter per bedrijf. Ook le verden de koeien meer melk. Een koe gaf in 1997 gemiddeld 259 liter meer melk. Overigens nam het aantal dieren per be drijf licht af. Boomkwekers uit Boskoop kunnen voor de begieting van hun gewassen, binnenkort gebruik maken van water uit de Oude Rijn in plaats van uit de Gouwe. Het Waterschap De Gouwelanden en het Hoogheemraadschap van Rijnland willen elk zes ton be schikbaar stellen voor de verandering van het inlaatpunt van de Gouwepolder. De twee waterbeheerders komen hiermee tege moet aan een wens van de boomkwekers. Het water uit de Gou we bevat volgens hen te veel zout. '•uien schenken dokter Saeys uit Oude Wetering reis naar Indonesië 'akterschets van zichzelf? draait wat onge- I, ijk op zijn stoel. Hij eerst een slok thee en al aan zijn sigaret. Zucht erhaalt de vraag en ant- „Ik ben een eenvoudige die altijd hard werkt. En 'eer minder gevoelig te an ik in werkelijkheid er de huisarts, die 25 jaar in Oude Wetering neer- in er nooit meer weg wil. met zijn patiënten vier- nt inlangs zijn zilveren jubi- |én ding is zeker: ze dra- n dokter op handen. De en overlaadden Saeys deaus. De grootste ver was toch wel de reis die hij er nauwelijks over eeft hij het als kind niet e' celijk gehad. De Jappen 3' hem, zijn oudere zus en 'gevangen. Ze brachten nge uren door in een iaeys' vader werd naar getransporteerd om aan ichte spoorlijn te werken, "ezin kwam net na de Wereldoorlog (in 1946) ederland. Saeys was toen aar. Later ging hij in Am- rt n psychologie studeren, snel kwam hij er achter, ze studie niet de juiste was. Zijn oudere zus (zij 'i: ads) adviseerde hem uit- 5 ik medicijnen te gaan n- Dat vak ligt je wel, zei e' ls geschiedde. l[ s koos ervoor om huis- worden. Voordat hij naar Wetering kwam nam waar in Amsterdam en In 1973 nam hij de aan de Kerkstraat in %ering over. „Van die ik nooit één dag spijt gehad. Zeker, ik ben wel eens opgebrand geweest. Maar de laatste tien, vijftien jaar heb ik daar geen last meer van. Je komt nóg wel eens wat jongere collega's tegen die het niet meer zo zien zitten. Ik ben dat punt gelukkig gepasseerd. Ik ga er met plezier voor zitten." De patiënten dragen Saeys niet alleen op handen, anders om is dat ook het geval. De huisarts spreekt van 'lieve men sen'. „In een dorp ken je je pa tiënten. Ze komen van genera tie op generatie bij je in de praktijk. Van oma, op kind, op kleinkind. Je kent ze allemaal. In een stad als Amsterdam heb je met een enorm verloop te maken. Om daar een huisart senpraktijk te runnen is abso luut niet gemakkelijk. De men taliteit van de mensen is er veel harder. Hier gaat het soepel, ge moedelijk, menselijk en minder zakelijk. In Amsterdam zegt een patiënt: ik wil dertig slaappillen. Klaar uit. Verder moet je je mond houden en ze voorschrij ven. Hier gebeurt zo iets nau welijks. Je kunt er met de men sen over praten. Bovendien slik ken mijp patiënten niet zo graag. Moeder natuur moet het nog doen." Geweld, zoals in de huisart senpraktijken in grote steden met regelmaat voorkomt, is Saeys vreemd. „Ik heb daar vroeger wel eens mee te maken gehad", vertelt hij, „maar daar- FOTO HIELCO KUIPERS na nooit meer. Kijk, ontevreden patiënten houd je altijd. Daar ontkom je niet aan. Je kunt het niet iedereen naar de zin ma ken. De eisen van de patiënt worden hoger. De mensen den ken dat je alles aan een genees kundige kan vragen. Ze denken dat hij meer kan dan in werke lijkheid mogelijk is. Sommige zaken horen helemaal niet thuis bij de huisarts. De patiënt ziet een stoornis al gauw als iets medisch. Een voorbeeld? Ie mand is ontslagen. Natuurlijk, dat is triest. De arts wil best als praatpaal fungeren. Als een pa tiënt uit mijn praktijk met zo'n probleem kampt, kan hij altijd met me komen praten. Maar hij mag niet van de huisarts ver wachten, dat hij de baas opbelt en zegt: je mag die man of vrouw niet ontslaan." De huisartsenpraktijk van nu en 25 jaar geleden: is het ver schil erg groot? Saeys knikt. Zegt: „De samenwerking tussen de artsen is nu veel beter. Jonge huisartsen zijn opener. Ze wil len graag samenwerken. Dat is mede te danken aan de oplei dingen. Dankzij de verplichte bijscholing zijn er ook meer in tercollegiale contacten. Vroeger was het een autoritair vak, nu is het een overlegvak. Jaren terug zei je: zo moet het en niet an ders. Nu is het veel meer open. Dat komt ook, omdat de men sen meer weten." Saeys ziet de toekomst van de huisarts positief. „We kunnen sinds 1990 zeggen: we hebben een ploeg in Alkemade, die de gezondheid van de mensen goed bewaakt. Niemand gaat graag naar een dokter. Ze ko men alleen als er problemen zijn. Dat is ons werk. Ik schat, dat ik zo'n veertig, vijftig men sen per dag zie. Als ik 's avonds in bed lig, laat ik ze allemaal nog even aan me voorbijgaan. Al die mensen, die normaal ge sproken voor zichzelf bij mij in de praktijk komen, kwamen nu voor mij op het feest. Dat heb ik als fantastisch ervaren. Kenne lijk beteken ik toch wel wat voor hen." Saeys denkt er nog niet aan om te gaan aftellen. Ondanks het feit, dat hij al 58 jaar is. „Ik denk daar nog lang niet aan", zegt hij vastbesloten. „Ik kan best nog wat jaartjes mee. Het eind is wat mij betreft nog niet in zicht." De ondernemingsraad (OR) van de gemeente Ter Aar bespreekt donderdag met waarnemend burgemeester A. van den Berge de onderlinge problemen. De ondernemingsraad wil ophelde ring over uitlatingen die Van den Berge in diverse dagbladen heeft gedaan. De burgemeester meldt dat het optreden van de OR deel uitmaalct van de pro blemen in zijn gemeente. OR-secretaris H. Ruhe neemt het de burgemeester kwalijk, dat hij vorige week juist toen de OR een driedaagse cursus elders volgde, zich publiekelijk uitliet over de situatie in Ter Aar. On der andere in deze krant deed Van den Berge mededelingen uit een gesprek dat hij met OR- voorzitter J. van Dongen had gevoerd. Van Dongen reageert hier furieus op: „Van den Berge is formeel geen gesprekspartner van de OR. Dus kan de burge meester alleen maar hebben ge put uit een persoonlijk gesprek met mij. Door daar mededelin gen over te doen, schendt hij mijn privacy. Dit druist tegen alle regels in." Ruhe bestrijdt Van den Berges opvatting dat de OR van de gemeente Ter Aar niet namens zijn achterban spreekt. „Van den Berge han teert de bekende tactiek van verdeeldheid zaaien. Maar hij verkijkt zich op de daadkracht van de OR." Morgen voert de OR een ge sprek met het Woerdense bu reau Van Naem en Partners, dat onderzoek of herindeling een oplossing biedt voor de be stuurlijke problemen in Ter Aar. Ruhe is benieuwd welke op dracht commissaris van de ko ningin J. Leemhuis het bureau Van Naem heeft verstrekt. Offi cieel betreft het een onderzoek naar de bestuurlijke toekomst van Ter Aar, waarbij de moge lijkheid tot samenvoeging met een andere gemeente een mo gelijkheid is. Het rapport, dat het bureau opstelt aan de hand van gesprekken met direct be trokkenen, moet in september af zijn. De ondernemingsraad moet zich nog buigen over de overna me van het gemeentelijk wo ningbedrijf van Ter Aar door Woningstichting Jacobswoude. Ook dat voortraject verliep vol gens Ruhe niet volgens de re gels. „Wij zijn afgelopen vrijdag pas op het allerlaatste ogenblik op de hoogte gesteld van een persconferentie." Van den Ber ge bestrijdt dat: „Wij hebben de OR als eerste ingelicht." Alphenaar mishandeld en bestolen ALPHEN AAN DEN RUN Een Alphenaar (17) is gisternacht omstreeks half drie op het Thor- beckeplein bestolen en mishandeld. De jongen reed op zijn brom fiets vanaf de Hooftstraat het Thorbeckeplein op en werd door twee mannen tot stoppen gedwongen. Die gaven hem een paar vuistsla gen in zijn gezicht. De tweede verdachte bekraste de bromfiets met een scherp voorwerp en sneed het zadel stuk. Toen het duo weer weg was, bleek dat het de portemonnee van het slachtoffer had meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13