Technische vondst helpt diagnose ziekte Crohn Gezondheid In het buitenland .V.AANDAG 13 JUL11998 REDACTIE •SASKIASTOELINGJ „Er is telefoon uit Zwitserland"zegt mijn assisten te. Meneer Baker belt, dat het niet goed met hem gaat, en wil je spreken". Ik ken Baker goed. Hij is afkomstig uit Schotland en al twintig jaar werkzaam in Nederland. Hij is vrijgezel, houdt van alle sporten die in Schotland beoefend kunnen worden: skiën, golf, vissen, wan delen, klimmen. Als hij even kans ziet, gaat hij clan ook in zijn vrije tijd naar de bergen. Dit keer was hij naar Frankrijk gereisd, en door naar Zwit serland. „Wat is er gebeurd?", vraag ik hem, als ik doorver bonden word. „Ik kreeg plotseling een heftige kramp op de borst, en een zwaar gevoel in mijn linker arm", vertelt hij. „Omdat ik hier jaarlijks kom in mijn voorjaarsva kantie, ken ik de plaatselijke huisarts goed. Ik heb hem direct geconsulteerd. De diagnose luidde: kramp op de borst op basis van angina pectoris. Dat is toch wonderlijk, terwijl ik eigenlijk wel ge zond leef. Nu ben ik opgenomen in een Zwitsers ziekenhuis. Kunt u ervoor zorgen dat ik weer naar Nederland terug kan komen? De artsen vinden het niet verantwoord me te ontslaan. Ik zou dus opge nomen moeten worden in een ziekenhuis Na de eerste schrik, dat dit hem overkomen is, volgt de opluchting dat hij in goede handen is. Ik overleg telefonisch met een cardioloog, die hem kent. Als ik het probleem uitleg, komt hij met de boodschap dat een opname niet eenvoudig te rea liseren zal zijn. Als een patiënt in een ander land is opgenomen, en door moet naar een Nederlands ziekenhuis, moet hij in quarantaine. Dubbel geïso leerd, in een afzonderlijke kamer. Dat is noodza kelijk omdat hij uit het buitenland de MRSA-bac- terie kan meenemen. MRSA wil zeggen: multi re- sisten te staphylococcus aureus. Deze bacterie is resistent tegen onze gebruikelijke antibiotica, en als zo'n bacterie het ziekenhuis binnen komt, lopen pa tiënten kans dat ze ermee besmet worden. In Neder landzijn we zuinig met het geven van antibiotica: als het verantwoord is gunnen we het lichaam de kans zelf weer in even wicht te komen om zo een natuurlijke weerstand op te bouwen. Een tweede voordeel is dat de bacteriën niet ongevoe lig worden voor de anti biotica. In de ons omrin gende landen wordt een minder terughoudend be leid gevoerd. Daardoor ontstaat dus resistentie, met ab gevolg deze onzichtbare vijand. Na wat wikken en wegen b er toch een kamer. Me neer Baker wordt onder medische bewaking over gevlogen, en geobserveerd in het ziekenhuis in de stad. Ab ik hem kom opzoeken, moet ook ik me omkleden in een lange groene jas, een haarkapje op, mondmasker voor. en - na mijn handen goed gedesinfecteerd te hebben - handschoenen aan. Meneer Baker zelf loopt rond, b al van de hartbe- wakingaf Hij moet nog enige aanvullende onder zoeken ondergaaii, maar dat kan pas als de ver plichte 14 dagen voorbijzijn. In die tijd wordt zijn bloed nagekeken op de beruchte bacterie. Tot ie ders opluchting is hij geen drager en kan hij als vrij man de onderzoeken verder ondergaan. Ik zie hem terug op het spreekuur. „Ik heb me nooit gerealiseerd dat het consequenties kan heb ben ab ik in een ander land in een ziekenhub zou worden opgenomen. Nu ik dat weet, probeer ik mijn voorzorgsmaatregelen te nemen, want dit heeft mijn plannen fors in de war gestuurd. Hoe wel ik blij ben dat mijn situatie zich zo gunstig ontiuikkeld heeft. Ik had in Zwitserland geen keus, maar het was anders geweest ab ik van tevoren geweten had wat me te wachten kon staan. Baker is een voorbeeld van de moderne Europeaan die de landsgrenzen niet meer ab een barrière er vaart. Totdat de medische zorg om de hoek komt kijken. Dan blijkt eigen haard goud waard. TACO VAN DER MARK Aan de ziekte van Crohn, een ont stekingsziekte van het maag-darm kanaal, lijden in Nederland zo'n 6800 mensen. Per jaar komen er 900 patiënten bij. Soms is het lastig om Crohn op te sporen. Radioloog J. van Oostayen ontdekte een metho de om de ziekte gemakkelijker te ontdekken. Dankzij zijn HTS-ach- tergrond kwam hij er achter dat met echografie meer te doen is. Het ont dekken wordt daardoor gemakkelij ker. Van Oostayen promoveerde on langs in het Leids Universitair Me disch Centrum op dit onderzoek. De ziekte van Crohn is niet alleen voor patiënten uiterst lastig, maar baart ook artsen de nodige zorgen. Want Crohn is niet altijd actief, maar steekt bij tijd en wijle de kop op. Een tijdlang heeft de patiënt nergens last van, maar dan komt er weer een periode waarin de darmen opspelen, met alle nare gevolgen van dien. Afhankelijk van de ernst van de aandoening zijn de klachten diarree, gewichtsverlies en pijn. In sommige gevallen functioneren de darmen zo slecht dat een kunstma tige uitgang noodzakelijk kan zijn. Het is van belang dat Crohn zo vroeg mogelijk wordt ontdekt. Vaak gebeurt dat niet. Vooral bij jonge kinderen komt het voor dat de ziek te pas najaren duidelijk wordt. „De arts ziet dan wel dat er iets aan de hand is, maar wat het precies is, dat blijft onbekend. Ook verschillende onderzoeken geven geen uitsluitstel. En ondertussen gaat de ziekte on verminderd door", meldt van Oostayen. Maar ook als Crohn wel bij een pa tiënt is vastgesteld, kan de behande ling moeizaam zijn. Als een patiënt klachten heeft, volgen in de regel vervelende onderzoeken. Rectaal onderzoek of het slikken van bari- umpap zijn daarvan voorbeelden. Ook komt het voor dat een arts me dicijnen voorschrijft, omdat hij bij klachten van zijn patiënt er vanuit gaat dat Crohn weer actief is. „Maar soms is daar geen sprake van. Nu is het voor een arts ook verdraaid moeilijk om te bepalen of de ziekte weer de kop opsteekt of dat er iets anders aan de hand is." Vier jaar geleden begon Van Oostayen in het Leids Universitair Medisch Centrum met zijn onder- Correctie In ons artikel over hoge bloeddruk dat op 6 juli op deze pagina stond, zijn beweringen geslopen die niet étroken met de waarheid. Het is niet juist dat All-antagonist losartan (merknaam Cozaar) nier beschadiging veroorzaakt. Ook is niet aangetoond dat eprosartan minder bijwerkingen heeft dan Co zaar. zoek om de diagnose van Crohn te vergemakkelijken. Dat hij daarvoor gebruik maakte van echografie was geen noviteit. Al jaren gebruiken ra diologen deze methode om via ge luidsgolven beelden te krijgen van de darmen. „Je ziet dan op je com puterscherm het afwijkende stuk darm. Maar je kan daaruit niet aflei den of de ziekte van Crohn actief is". Van Oostayen opperde de suggestie om de bloedstroom te meten. Een bekende onderzoeksmethode bij andere ziekten, maar nooit eerder gebruikt bij de ziekte van Crohn. Als Crohn actief is, zou er meer bloed moeten stromen door de darmslag ader, zo redeneerde Van Oostayen. „Vergelijk het met een zwerende vinger. Elke ontsteking smeekt als het ware om meer bloed, dat is het eerste wat je leert tijdens je studie medicijnen. Bij een opvlamming van Crohn zou er dus meer bloed moeten stromen door de darmslag ader". Voor het meten van de hoeveelheid bloed zocht Van Oostayen zijn toe vlucht tot de negentiende-eeuwse natuurkundige Doppler. „Hij is de eerste geweest die wiskundig onder woorden heeft gebracht dat de toonhoogte van geluid verandert bij een bewegend voorwerp. Vergelijk het met een politieauto met gillende sirenes. De toonhoogte wordt hoger naar mate hij je nadert en lager als hij weer voorbij scheurt." Met behulp van het Dopplereffect wist Van Oostayen de hoeveelheid bloed per tijdseenheid in de darm slagader te meten. Hij werkte met een groep van 150 patiënten, be staande uit mensen met een actieve Crohn, met een rustige vorm van Crohn en met volledig gezonde mensen. „En duidelijk werd dat bij degenen met een actieve Crohn in derdaad meer bloed vloeide door de darmslagader dan bij de anderen. Vijfhonderd milliliter per minuut was de kritische grens voor een ont steking. Dat bleek bij alle onder zochte patiënten het geval te zijn. Ikzelf was ook verbaasd dat dit on derzoek zulke zuivere resultaten op bracht." De gevonden resultaten werden gepubliceerd in vooraan staande medische tijdschriften. Dat was reden voor artsen in Amerika en Engeland om hetzelfde onderzoek te proberen. En ook daar bleek bij de onderzochte patiënten 500 milli liter per minuut de kritische grens te zijn. „Eigenlijk uiterst simpel", zegt Van Oostayen over zijn onderzoek. „Maar wel bijzonder prettig voor de patiënt. Het scheelt hem allerlei ver velende onderzoeken. Met een echo sta je binnen een kwartier weer bui- ten en het onderzoek zelf is pijnloos. In een oogopslag zie je of er sprake is van Crohn dan wel of de ziekte zich in een actief stadium bevindt." Toen Van Oostayen met zijn onder zoek begon, moest hij bij collega's de nodige scepsis overwinnen. Me dici hebben weinig op met techniek en dat is ook niet zo gek, vindt de in Rotterdam opgeleide arts. „De ge middelde arts heeft nog nooit ge hoord van het Dopplereffect en is niet geïnteresseerd in bloedstroom- onderzoek. Zelf heb ik HTS-electro- nica gedaan. Ik ben altijd geïnteres seerd geweest in techniek. Het is ook niet voor niets dat ik radioloog ben, dat is een heel technisch vak. Het aardige is overigens dat mijn af studeeronderwerp aan de HTS een duidelijke link heeft met mijn pro motieonderzoek. Daar werkte ik met bloedstroommetingen. Maar toen ging het me meer om het me tingsapparaat. Je mag gerust stellen dat dit onderzoek moeilijker was ge weest als ik niet de HTS had ge volgd". Van Oostayen zou wel van de daken willen schreeuwen hoe gemakkelijk het echo-onderzoek is. Ook al is hij er zich van bewust dat zijn onder zoek niet zaligmakend is.Andere onderzoeken zoals de bariumpap of de röntgenstraling blijven natuurlijk nodig. Elk onderzoek lost een stukje van de puzzel op. Dat geldt ook voor mijn onderzoek. Maar ik hoop dat door mijn verhaal ziekenhuizen meer gebruik zullen maken van mijnonderzoek." Tot nu toe lijkt het daar wel op. Van Oostayen wordt regelmatig ge vraagd voor lezingen in het buiten land. De reacties zijn zeer positief. Nu nog een verandering in werkwij ze. „De medische wereld is eigenlijk bijzonder conservatief. Voordat echo-onderzoek bij nierpatiënten volledig was geaccepteerd waren er al tien jaar verstreken. Maar ik heb goede hoop dat, gezien de positieve reacties die ik ontvang, ziekenhui zen sneller deze methode zich eigen zullen maken." P U z Z E L s G N 1 N E K E R F A E E A P O O K D E O G E N C S A R E T S U G 1 L 1 1 A M G 1 D N A H 1 A P V N U S G N E L E R Z U R U R R s N N 1 N E A L E A T E P A 1 E R D 1 E S F N T E L 1 L G E S E H N E U C N E S L R T O H 1 C O 1 E E E N A O E O E N B A S S T 1 E T Z 1 R 1 A L N M R N R T S E G U K 1 E 1 A 1 E P R T B T N S D E T E A A P O 1 R 1 T R O N E D O Z A H U U E A L w U D A H c S M T N A B N E R E F 1 N O C aanbieding gaas prieel aarde gieter roos afrekening goedkoop schaduw azalea handig service bezorgen hortensia specialisten bloei liguster tuincentrum coniferen lupine tuinkabouters enten maaimachine uitstalling fauna personeel zoden OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar bene den, of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van bo ven naar beneden nog een woord. CITAAT Klank, kruit, maand, putter, spier, mango, winkel, rozijn, ploeg, opaal, dreef, snavel, karos, blaas. Het citaat is van Plinius: 'Geen boek is zo slecht, of men kan er wat uit leren'. S T R I ZAAT /K \SOEZ /*t£" Z'&V STUK t TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Heer Bommel begreep, dat zijn laatste ogenblik gekomen was. Kwiske...? prevelde hij met bevende lippen, doch de rest van de bezwering ontschoot hem, zodat hij geheel machteloos aan zijn jaskraag hing. Een groot berouw over alle§ wat hij fout had gedaan, begon hem nu te kwellen. L-laat me gaan, riep hij met piepende stem. Ik zal het weer g-goed maken... Het is alle maal de schuld van mijn v-vader! L-laat me gaan! Op dat moment werd hij aan de rand van de kuil op zijn voeten gezet en de grijpende klauwen lieten zijn revers los. Heer Ollie sloot de ogen en kruiste zijn vingers, want hij had wel eens gehoord dat dit de demo nen verdrijft. Maar veel vertrouwen had hij er niet in en het is dan ook geen wonder, dat de door en door beangste heer door de knieën begon te zakken. Is er iets? vroeg een prettige stem achter hem. Voel je je niet goed? Zoek de zon op, vriend, ook als de maan schijnt, hahahoho. Ja, ja, we blijven lachen, niet? Heer Bommel sloeg de ogen op en keerde zich verward om. Tot zijn verbazing zag hij een keurige heer tegenover zich staan, wiens vriendelijke glimlach blinkerend door de maan beschenen werd. Aidsconferentie Nederlandse aidsonderzoe- kers dreigen binnenkort bui tenspel te staan. Omdat het ministerie van Volksgezond heid de komende jaren nog maar mondjesmaat wil bij dragen aan de strijd tegen de infectieziekte, kunnen de Ne derlandse onderzoekers, die een goede naam hebben, hun werk niet meer doen. Dat beeld schetste de Amster damse hoogleraar F. Miede- ma voor een gehoor van 7000 wetenschappers tijdens de Wereld Aids Conferentie in Genève. Miedema wordt ge zien als één van de vooraan- staandste onderzoekers in Europa op het gebied van het afweersysteem en aids. Wiplash 1 Nieuwe insuline Ruim 325.000 Nederlanders moeten leven met diabetes mellitus. In het dagelijks ge bruik ook wel suikerziekte ge noemd. Een van de kenmer ken van diabetes is een te ho ge concentratie van glucose in het bloed. Oorzaak hiervan is (grofweg) onvoldoende of on voldoende werkende insuline. Dit laatste komt vaak voor bij ouderen. Er bestaan ook niet- insuline afhankelijke vormen van diabetes en diabetes ver oorzaakt door andere aandoe ningen of medicijngebruik. Met diabetes mellitus valt heel goed te leven, als je je aan een aantal voorschriften houdt. Op tijd insuline gebruiken, regel matig kleine hoeveelheden eten, voorzichtig omgaan met alcohol en snoep en zorgen voorvoloende rust/slaap. Bij iemand met diabetes melli tus, die geen of onvoldoende insuline aanmaakt, betekent dat zelf die stof toevoegen. Wat het lastig maakt is dat je daar niet af bent met een keer per dag een flinke hoeveel heid. De balans tussen glucose en insuline moet steeds in evenwicht worden gehouden. Dat hield tot nu toe voor veel mensen in: insuline toedienen een halfuur voor het eten. Dat is een enorme beperking van de bewegingsvrijheid. Gezellig Volgens het ministeri r het aidsonderzoek in land op eigen benen; De afgelopen tien jaa:1 cierde het ministerie! derzoek met 110 miljl den. Vorig maand koifl het Aidsfonds een act! om geld te verzameleiA/ wetenschappelijk oni$a Juist dinsdag presentje een Britse uitgever ingn< een lovend boek overlel Nederland gehanteerf 01 pak van de ziekte. T response to HIV: Pragj and Concesuss, is deï het boek waarin voorl wordt opgegeven vanl derlandse preventiebi) dat al in 1982 van stari De universiteit van Utrecht is in samenwerking met het Whiplash Centrum Neder land begonnen met een on derzoek naar 'klachten-clus ters' bij mensen met een whi plash (zweepslag). Als kan worden aangetoond dat whi- plash-slachtoffers reeksen van samenhangende klachten hebben, biedt dat perspectief voor een betere behandeling, zegt E. Bol van de Vakgroep Medische Fysiologie en Sportgeneeskunde van de Universiteit Utrecht. Het is van belang dat vooral Whiplash 2 Jaarlijks krijgen ruim 20.000 mensen een zweepslag. Deze vorm van nekletsel levert vol gens berekeningen van TNO per jaar een kostenpost op van circa 600 miljoen gulden aan medische ingrepen, soci ale uitkeringen en ziektever zuim. Voor het onderzoek worden honderd mensen met klach ten en honderd zonder klach ten (controlegroep) gezocht. Allemaal mensen die van ach teren zijn aangereden. De groepen worden gelijk ver uit-eten moet nauwkei nij worden gepland. Ergei en uurtje blijven hangeni onmogelijk. Vertraging het openbaar vervoert Eéi probleem. En dan del: m ren. Opeens hebben v ei ze hun insuline hebbe de gen, geen trek meer of heel iets anders eten. De nieuwe insuline 'H tel lost voor mensen deze kingen op. De insuline heel snel, direct na hei ren, en bereikt na een maximale werking. De werkingsduur is ongev uur. Omdat Humalog' male maaltijd-interval ongeveer zes uur overt uc| ontstaat een bijna natn werking, zoals bij iema e der diabetes. Ter introductie van dit medicijn is een heldert n brochure geschreven, toekomstige gebruiker vertelt over werking bruik. Desondanks ma art zonder advies van art; jk betesverpleegkundige middel worden overgejus keld. Omgaan met diat s blijft'maatwerk'. wc Meer informatie: Diabf Nutrition Organizatio tel, 020 - 4440538, Dial n. vereniging Nederland 4630566. w< Whiplash 3 Volgens Bol zijn er nu al aan wijzingen dat bepaalde klach ten bij whiplash altijd samen gaan, al zijn ze op zich vaak niet aantoonbaar. .Concentratiestoornissen gaan vaak samen met slaap en zichtproblemen. Dat kan wijzen op beschadiging van het terugkoppelingssysteem in de zenuwbanen die over het ruggenmerg lopen". An der voorbeeld is de reuk die door whiplash verstoord kan worden. „Reukwaarneming wordt geregeld door een heel mensen aan het onde deelnemen die zeer re een whiplash opliepei volg van een aanrijdic vroeger het letsel won gesteld, hoe groter de genezing is en hoe ko: arbeidsverzuim duur om hebben verzeken tionale Nederlanden, UAP-Nieuw Rotterda Delta Lloyd toegezegi daten te benaderen vd willige medewerking. Praeventiefonds geeft 300.000 gulden steun Wiplash-klachten ontstaan vaak als mensen van achteren*fceb aangereden. Naar die klachten wordt nu een groot onderzee i daan om een beter zicht te krijgen hoe ze kunnen worden b ,0 deld. foto dun zenuwbaantje dal een klap van achteren schadigd kan worden, speelt een belangrijke de communicatie tuss mensen. Als die wordt p stoord, hapert de com R catie. Mensen die niet nen ruiken krijgen eer, aan psychische klachüJ completer het beeld, fe 1 richter je vervolgens k. ,f handelen", zegt Bol.K j wacht óver een jaar de r resultaten. 7. deeld over geslacht eif Ook wordt gelet op kli bijvoorbeeld schoudefï die al voor het ongelujJ stonden. Direct na d dan na twee en zes rr wordt bekeken welkep ten er dan zijn, en o staande erger zijn geil Mensen worden uitge ondervraagd door eer,! een van de locaties vaf plash Centrum Nederjï Rotterdam, Lelystad,,! Amsterdam of Groninf

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 12