Samen-op-W egkerk verliest 45.000 leden Verzoening bisschoppen en pastores blijft uf Kerk Samenleving i 'Angstschreeuw hyperventilerende lutheranen misplaatst Leidsch Dagblad ■■■■■■F MAANDAG 13 JULI REDACTIE* DICKV Zwarte Madonna: 400.000 pelgrims warschau Ongeveer 400.000 pelgrims hebben gisteren een be zoek gebracht aan Czestochowa, het populairste Mariabede- vaartsoord van Polen. De speciale pelgrimstocht was georgani seerd door het radicale rooms-katholieke station Radio Maryja, dat gemiddeld ruim twee miljoen luisteraars trekt. Tijdens de mis beklaagde aartsbisschop Kazimierz Majdanski zich over 'de geestelijke en verbale wanorde' die volgens hem tegenwoordig de overhand heeft. Hij noemde in dat verband onder meer het 'morele relativisme' en abortus. De heuvel Jasna Gora in Czestochowa is sinds de veertiende eeuw een bedevaartsoord omdat daar de icoon van de Zwarte Madonna, de beschermhei lige van Polen, wordt bewaard. Jaarlijks trekken ongeveer vier miljoen pelgrims naar de stad. Moslims eren Mohammed Amsterdam Enkele honderden moslims hebben in Amsterdam de geboortedag van hun profeet Mohammed herdacht. Ze be tuigden hun liefde voor 'het licht van Allah' en prezen de islam als voorbeeld voor de mensheid aan. „Accepteer de islam voor geld en succes", riep de leider van de processie. „Mohammed, de genade der werelden", stond op een spandoek dat de over wegend Surinaamse gelovigen meevoerden op hun tocht van de Taibah-moskee naar de islamitische school As-Soeffah. FOTO ANP Louis-Marie Billé aartsbisschop Lyon lyon Paus Johannes Paulus II heeft de aartsbisschop van Aix- en-Provence, Louis-Marie Billé, benoemd tot aartsbisschop van Lyon. De 60-jarige Billé volgt kardinaal Jean Balland op, die op 1 maart overleed. Billé is voorzitter van de Franse bisschoppen conferentie. Als aartbisschop van Lyon, het op één na grootste bisdom van Frankrijk, mag hij zich primaat van Gallië noemen. Daarmee herinnert de Rooms-Katholieke Kerk eraan dat Lyon het eerste bisdom in Gallië, het huidige Frankrijk, was. Billé werd in 1962 tot priester en in 1984 tot bisschop gewijd. Oostenrijk erkent Jehova's wenen Oostenrijk heeft de Jehova's Getuigen en zeven andere groeperingen als religieuze gemeenschap erkend. De nieuwe status betekent niet dat de staat de groepen als godsdienst be schouwt. Ook houdt het geen wettelijke erkenning als kerkge nootschap in, zo heeft het ministerie van culturele zaken ver klaard. Religieuze gemeenschappen mogen daardoor geen offi cieel godsdienstonderwijs geven. Ook kunnen ze geen aan spraak melken op de wettelijke zendtijd of belastingvoordelen. Oostenrijk telt twaalf kerkgenootschappen of geloofsgemeen schappen die daar wel recht op hebben. Daartoe behoren de Rooms-Katholieke Kerk, de Evangelische Kerk, het Israëlitisch Kerkgenootschap, de islam en het boeddhisme. De acht nieuwe religieuze gemeenschappen zijn: de Baha'i Gemeenschap, de Bond van Baptistengemeenten, de Bond van evangelische ge meenten, de Christelijke beweging voor religieuze vernieuwing, de Pinkstergemeenten, de Zevende-dags Adventisten, de Kop- tisch-Orthodoxe Kerk en de Jehova's Getuigen. De Scientology Kerk en een hindoeïstische groepering hadden hun verzoek om erkenning ingetrokken. De aanvraag van de Sahaja-yoga is afge wezen. Ontvoerde Canadese religieuze vrij Montreal» Een Canadese religieuze die in de nacht van dinsdag op woensdag in het noorden van Rwanda was ontvoerd, is het het afgelopen weekeinde vrijgelaten. Over het lot van twee Rwandese nonnen, die in dezelfde nacht door een groep gewa pende mannen waren meegenomen, is nog niets bekend. Op 22 maart werden zeven religieuzen in Rwanda ontvoerd. De ver moedelijke Hutu-rebellen lieten hen'ongeveer een week later vrij. rotterdam anp De lutheranen moeten htm no titie 'Omwille van de naam' in trekken. Het stuk, waarin de lu therse synode de hervormde rechterflank van intolerantie ten opzichte van de fusiepart ners beticht, is hard, bitter en soms bewust kwetsend. „Als je Samen-op-Weg stuk wil ma ken, dan moet je zó doen", schrijft ds. P. de Jong, lid van de hervormde synode, in het blad Woord Dienst. De Rot terdamse predikant, lid van de behoudende Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk, beschouwt de notitie als een 'hyperventilatie, een angstschreeuw', terwijl er voor de lutheranen geen enkel gevaar is. Het zou hen sieren als ze het rapport terugnemen, meent De Jong Het steekt de lutheranen vooral dat de hervormde syno de in maart onverwacht een al ternatieve naam voor de toe komstige verenigde kerk van hervormden, gereformeerden en lutheranen koos, Om tegen standers van de kerkfusie in ei gen kring tegemoet te komen, gaven de hervormden de voor keur aan Verenigde Kerk der Hervorming. Gereformeerden en lutheranen hielden vast aan Verenigde Protestantse Kerk in Nederland. De lutheranen be schuldigden de hervormden van intolerantie omdat zij van de discussie over de naam een 'prestigekwestie' hadden ge maakt. De Jong veroordeelt de suggestieve en beledigende toon in de notitie. Hij vindt dat de lutheranen eerst eens naar zichzelf moeten kijken voordat wederzijdse acceptatie moge lijk is. De 16.000 lutheranen moe ten volgens De Jong beseffen dat hun kerk eigenlijk te klein is om invloed te willen hebben op de naam van de SoW zou een beetje begrip zwaarde hervormde t0 zijn. Tot nu toe zettei nf ranen star en zonder ativiteit de hakken in schrijft De Jong. Hei gens hem beter zijn ;0 het hervormde signa sitiefs te doen en nieiffiS. standpunt te herhalenH Het totale ledental komt op 2,4 miljoen leusden anp De Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Ker ken hebben in 1996 samen 45.000 leden verloren. Het ledental van de toekomstige Samen-op-Weg- kerk komt daarmee op 2,4 miljoen. Dat is 15,4 procent van alle Nederlanders. Dat blijkt uit de Statistische Jaarbrief 1996, die de gegevens van de drie kerken voor het eerst gezamenlijk presen teert. In 1990 hadden de kerken nog bijna 2,7 miljoen leden. Het rapport onderscheidt lidma ten (leden die gedoopt zijn en belijdenis hebben gedaan) en doopleden (leden die als kind ge doopt zijn). De 521.048 hervormde en 669 luther se papieren leden vallen buiten de telling. De Nederlandse Hervormde Kerk is met 1.672.683 leden (69 procent) de grootste SoW- partner. De Gereformeerde Kerken volgen met 721.845 gelovigen (30 procent), terwijl de Evange lisch- Lutherse Kerk in 1996 bleef steken bij 17.275 leden (0,7 procent). Van de hervormden en gereformeerden is 17 procent jonger dan 20 jaar, 60 procent is tussen de 20 en 64 jaar en 23 procent is ouder dan 65 jaar. Van de lutheranen zijn deze gegevens niet bekend. In 1996 lieten ongeveer 16.300 mensen zich dopen. Dat was een daling van 20 procent ten opzichte van 1990. Het aantal mensen dat in het openbaar belijdenis van zijn geloof deed, daalde in dezelfde periode met 26 procent tot 9350. De populariteit van kerkelijke huwelijksinzegeningen nam ook af, maar de statistici hadden geen gere formeerde gegevens tot hun beschikking. Als het om de inkomsten van de kerk gaat, tasten gereformeerde lidmaten met een gemid delde bijdrage van 454 gulden (1995) het diepst in hun buidel. Lutheranen geven het minst (290 gulden) aan de kerk, terwijl hervormden gemid deld 382 gulden bijdragen. In 1995 incasseerden de drie kerken in totaal ruim 479 miljoen gulden aan „levend geld". De bijdragen voor bijvoor beeld zending en diaconie vallen daar niet onder. Naam De toekomstige verenigde kerk van hervormden, gereformeerden en lutheranen beschikt over 2260 gemeenten, 3110 dienstdoende predikanten en 1717 emeriti. Nederland telt 1341 hervormde gemeenten, 862 gereformeerde kerken en 57 evangelisch-lutherse gemeenten. De drie kerkge nootschappen zijn sinds 1986 in staat van hereni ging. Maar over de naam van de SoW-kerk ver schillen de partners nog altijd van mening. Gere formeerden en lutheranen houden het op Vere nigde Protestantse Kerk in Nederland. Hervorm den geven de voorkeur aan Verenigde Kerk der Hervorming. De hervormde kerk in Rijnsburg. De Nederlandse Hervormde Kerk is met 1.672.683 leden (69 prcGr< grootste SoW-partner. VPW laakt geheime agenda en 'kliklijn HAARLEM/HILLEGOM KEES VAN DER LINDEN De bisschoppen Bomers en Punt zijn onaangenaam verrast door de open brief die de Ver eniging van Pastoraal Werken den (VPW) vorige week heeft verstuurd. „Het is nogal een straf middel", zo laat hun woordvoerder weten. In de brief beschuldigt de VPW de bis schoppen van het voeren van een geheime agenda. „Zo'n agenda bestaat helemaal niet, dat ontkennen ze categorisch," aldus de zegsman, die laat we ten dat Bomers en Punt niet zullen reageren op de brief. „Het volgende gesprek tussen de VPW en de bisschoppen staat gepland voor dit najaar. Dat willen ze afwachten." De boze brief van de VPW aan de bisschopsraad komt am per twee maanden na een ver zoenend gesprek tussen de twee partijen. Sinds de VPW de bis schopszetel van Haarlem in 1993 'pastoraal vacant' verklaar de, zaten de bisschopsraad en de VPW niet meer samen om de tafel. Nu is er opnieuw wrijving ontstaan. Bisschop Bomers en zijn rechterhand hulpbisschop Punt praten vriendelijk en be gripvol met alle betrokkenen in het bisdom, maar voeren on dertussen slechts hun eigen wensen uit, zo stelt voorzitter G. Smit van de VPW vast. De VPW constateert dat vaca tures Voor pastores niet worden ingevuld. „Pastoraal werkers die zich melden bij het bisdom om zich beschikbaar te stellen, ko men niet aan de bak. Er zijn geen plekken vrij, krijgen ze te horen." Volgens Smit is dat een leugen. „De beschikbare plaat sen worden gewoon open ge houden voor priesterkandida ten uit Vogelenzang en Nieuwe Niedorp." De bisschoppelijke priester opleiding in Vogelenzang, die Bisschop Bomers. ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER samenwerkt met het seminarie van het conservatieve Neo-Ka- techumenaat in Nieuwe Nie dorp, levert jaarlijks zo'n drie kandidaten af. „Maar het is de vraag of deze mensen wel pas sen in het klimaat van het bis dom", aldus Smit. Hij kent voorbeelden van parochies die de naar voren geschoven kandi daat weigerden. „Er zijn kandi daten waar de bisschop het hele bisdom mee is doorgegaan, om ze maar ergens kwijt te raken. Niet alle 'parochies laten zich dat aanleunen. Die weigeren en zoeken een oplossing in een sa menwerkingsverband met an dereparochies." Voor de priester-kandidaten uit Vogelenzang is het niet een voudig om als pastor te functio neren in de huidige samenle ving, meent Smit. „Je zou kun nen zeggen dat ze worden op geleid tot pastoor in de ouder wetse betekenis, dus met twee oo's. De vakken die ze op school krijgen zijn voor een deel erg traditioneel. Over de inhoud van het curriculum is trouwens met de bisschoppen geen ge sprek mogelijk." Smit voorziet dat in het bis dom Haarlem dezelfde situatie gaat ontstaan als in het diocees Den Bosch. „Pastoraal werkers worden alleen maar benoemd in ondersteunende functies, dus als catecheet of opbouwwerker. Het basispastoraat is daar voor behouden aan priesters." Ge zien het afnemende aantal celi batair levende priesters, schuilt in zo'n beleid een groot gevaar. „Als je alles toesnijdt op het be schikbare personeel, ben je op gegeven moment koud aan het saneren." In de brief bekritiseert de VPW de gretigheid waarmee de bisschoppen ingaan op 'roddel en achterklap' uit het bisdom. Priesters die - in strijd met het kerkelijk wetboek - de hostie uitreiken aan protestanten, worden in het bisschoppelijk paleis op het matje geroepen. „Ik vind dat de bisschoppen niet serieus moeten ingaan op Foto uit de archieven ..fill® Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 ANNO 1973 Woensdag 13 Juli LEIDEN In den boek- en kunsthandel van Blanken berg Co., op de Mare alhier, is geëtaleerd en verkrijg baar een prachtig medaillon van Koningin Wilhelmina, in passend encadrement, zeer zeker het best gelijkend van al hetgeen tot heden is verschenen, 't Is een waar kunstwerk, dat den naam van Ant. Latour alle eer aan doet. Zoo iets is een waar salonartikel. LEIDEN Het weder is de Beiersche infanteriekapel gisteravond niet ter wille geweest. De hoop, dat er reeds toen, in plaats van heden, een gunstige verande ring zou intreden, is niet bewaarheid. Het is daarom den Leidenaars niet euvel te duiden, dat zij in zoo'n geringen getale waren opgekomen. Het was er in den tuin van ,,Zomerzorg" werkelijk koel en wegens den fij nen regen nu en dan, ook vochtig. Het is wel jammer, dat het concert onder zulke omstandigheden plaats had, want de kapel van den heer Joh. Strauss is de aandacht in vele opzichten waard. Het publiek getuig de den geheelen avond van veel waardeering. Het was tevreden. LEIDEN De Leidsche kampioenclub ,,Ajax", die over uitmuntende spelers beschikt, was alhier de laatste tegenstander der Engelsche cricketers in ons land. De Leidenaren hadden bijzonder hun dag in het vangen. De conclusie is, dat ,,Ajax" door de Engelschen is geklopt op de 1ste innings met 30 runs. Van de 7 in het geheel gespeelde wedstrijden wonnen de Hollan ders 3-maal en de Engelschen 4-maal. De tournée is nu afgeloopen en de Engelschen keerden naar hun land terug. vrijdag 13 juli LEIDEN Een momentopna me van een stukje Haagweg. Het is een heerlijk stukje groen langs het water van de Rijn. Het was een herenhuis, dat lelijk in verval was geraakt. Erachter stond aan de oever van de Rijn een houten gebouw, dat eens atelier is geweest van de schil der Menso Kamerlingh Onnes. Het is allemaal verdwenen. Één troost: de bomen zullen blijven. Binnenkort begint de bouw van een flat, maar het hoge groen wordt gespaard. ROME De kleinzoon van de olie-miljardair J. Paul Getty, de 17-jarige Paul Getty is sedert enkele dagen uit Rome verdwe nen waar hij als hippy leefde. De politie vermoedt dat hij ont voerd is, maar het wordt niet uitgesloten dat de jongen een schijn-ontvoering op touw heeft gezet om een deel van de mil jarden-erfenis van zijn grootva der in handen te krijgen. Paul Getty had twee jaar geleden het huis van zijn moeder verlaten om in een commupe te gaan le ven. Van zijn moeder kreeg hij LEIDEN - Een momentopname van een stukje Haagweg. nauwelijks geld. Hij voorzag in zijn levensonderhoud door de verkoop van zijn schilderijen. DOVER Lange-afstands- zwemmer Graham Mclntyre zag zijn poging om in recordtijd het Kanaal over te zwemmen letter lijk naar de haaien gaan. Na ne gen van de 33 kilometer te heb ben afgelegd kwam Mclntyre in botsing met een vier vijf meter grote haai. Hevig geschrokken werd hij aan boord van zijn volg boot geholpen en naar Dover te ruggebracht. Schipper Brickell van de volgboot zei zich niet te FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD kunnen herinneren ooit iets dergelijks in zijn 21-jarige loop baan te hebben meegemaakt. Ik heb nog nooit een zwemmer zo snel aan boord zien klim men", aldus Brickell. In het Ka naal worden regelmatig haaien gesignaleerd. dergelijke mededelp k lijkt wel een kliklijn. Bovendien is het derlijk voor een goei is houding als je mee es oren mept met eeni dus Smit. „We snapj di een organisatie re heeft, maar we voorkeur aan dat de geest wordt geïntei t niet naar de letter."" viseert haar leden matje worden gerc nooit alleen te me! bisschop. „Als ze tuurlijk, want er zijlne gewoon niet gaan." De priesterraad, uit gekozen verteger J van de priesters inl buigt zich in augus }'s brief van de VPW. L Hillegom, emeritus aangesloten bij de p zegt op persoonlijk t ven in de brief in onderschrijven. msÊ LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J.Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie- Hoofdredactie: ADVERTENTIE^ Maandag t/m vrijdag vi A ABONNEMENÏÏ bijvooruitbetaling: v. per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een macht het automatisch afschrijven van geld, ontvangen 1,- korting VERZENDING PERf per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CAT" eilijklea I hebben of blind zijn (of eens' :n samenvatting vï li vs uit het Leidsch DJ' - beschikbaar. Voor informatief! Auteursrechten voort K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10