Actie tegen te dure vliegtickets Economie Metamorfose aan het ij 'EU-landen doen te weinig aan hun begrotingstekort' Autoverkoop stijgt met acht procent Braziliaans buitenkansje voor ABN Amro Heineken ook op het EK 2000 aan zijlijn ÜDAG9JUL11998 Ire Itoren is en blijft Frans !)e Eiffeltoren is en blijft Frans. Die garantie gaf het mi- |van financiën in Parijs gisteren na berichten dat de to- relijk in yynerikaanse handen komt. Het gemeentebe- n Parijs vreesde daarvoor, omdat het pensioenfonds van 13 [concern General Motors in de race is voor de overname io fcaatsbank CFF. Deze bank is indirect eigenaar van het 245 F 'iet: nieter hoge gevaarte exploiteert. De Eiffelto- Ï29 pet stadsbeeld van Parijs bepaalt, trekt jaarlijks vijf rnil- '°5 [oekers. Volgens minister van financiën Strauss-Kahn is >19 Parijs eigenaar van het bouwwerk en zijn de eigendoms- ?oo [onaantastbaar' en 'onvervreemdbaar'. ;06 foto ap remy de la mauviniere .66 'm Coentunnel met 12 rijstroken 10 Uu De Kamer van Koophandel voor Amsterdam houdt pooi om de toekomstige capaciteit van de Coentunnel eiden van vier naar twaalf rijstroken. De aansluitende 37 a 8 zou verbreed moeten worden tot tweemaal vijf rij- 74 Alleen op die manier kunnen volgens de KvK de files tot os rlbare omvang worden teruggebracht. De Kamer ver- iet dat de nieuwe Coentunnel voor 2006 in gebruik kan 06 genomen gezien de procedures en de bouwtijd van vijf 50 ji recente trajectstudie spreekt van tien rijbanen voor de '°4 n combinatie met verbeterd openbaar vervoer en even- 72 taaistroken'. 00 32 11 e fusie zorgverzekeraars op stapel 09 45 i De zorgverzekeraars Anova-ZAO in Amersfoort en l Utrecht gaan fuseren. Daarmee ontstaat een combina- 10 1,7 miljoen verzekerden, die actief is in de regio's 07 ;en Amersfoort, Amsterdam en Midden- en Noord-Ne- 1 Bij de groep werken 1.900 mensen. De groep voormali-. pfondsen blijft werken onder de huidige namen. Een |\|Q[»elangrijkste drijfveren voor een nauwe samenwerking is aenter werken met informatie- en communicatietechno- s Rabo-pasjes opnieuw gebruikt De Rabobank begint in september als eerste Neder- ank met het recyclen van da chips in creditkaarten en >s. Jaarlijks zorgen de ruim twee miljoen plastic Rabo- voor veertig ton afval. Het is voor het eerst dat ook de If worden hergebruikt. Via een speciale destilleringsme- orden koper, goud en silicium van elkaar gescheiden, clen kost de Rabobank vijftien gulden per kilo verwerkte jes. Verkoop van metaal en silicium levert de bank tien >er kilo op. gedwongen ontslagen Suikerunie :NBij de reorganisatie van de Suikerunie, onderdeel i un, vallen geen gedwongen ontslagen. Bij het bedrijf, igingen in Groningen, Dinteloord en Puttershoek, ver- de komende jaren 91 van de 750 arbeidsplaatsen. Vak- en directie zijn gisteravond overeengekomen de reorga- j lit te smeren over een periode van vierenhalf jaar. In die ïen werknemers van 58 jaar en ouder gebruik maken soort pre-VUT met 75 procent van het loon. Bij de sui- jven werken veel oudere lager opgeleiden. Die hebben p de arbeidsmarkt weinig kansen. omzetderving DB door ongeluk Het ongeluk met de hogesnelheidstrein, Waarbij begin e Duitse deelstaat Nedersaksen honderd reizigers om n kwamen, heeft de Duitse spoorwegen tot nu toe rond iljoen gulden gekost. Alleen al aan omzet liep Deutsche rige maand 50 miljoen mis. Daarnaast kostte het ver fan de wielblokken van alle ICE-treinen uit de eerste se- iljoen, aldus het bedrijf. De spoorwegmaatschappij be- onderstellen te wisselen, nadat onderzoeksresultaten SEfndat metaalmoeheid had geleid tot een wielbreuk. ïgere controle op arbodiensten M» Werknemers die klachten hebben over de arbo- 111 hun bedrijf, kunnen binnenkort naar een geschillen- sie stappen. Ook wordt de reeds bestaande hulpdienst 3 ers begeleidt, uitgebreid. De Brancheorganisatie Arbo- 31 (BOA) heeft met het ministerie van sociale zaken, rersorganisaties en vakbeweging een akkoord bereikt '-6 strengere controle. Aanleiding tot de nieuwe regels is hoeveelheid klachten over onder mëer bedrijfsartsen NV begin dit jaar ontving tijdens een campagne over ar- ten. Volgens de FNV zijn de arbodiensten (commerciële n die in opdracht van de werkgever onder meer de ver- ntrole verzorgen) niet altijd onafhankelijk. Bord over betaling Tulip-schulden Et De ongeveer duizend schuldeisers van de Bossche erbouwer Tulip zijn gisteren akkoord gegaan met een van de Begemann Groep ten aanzien van de afwikkeling 1 vorderingen. De rechtbank in Den Bosch moet over ken nog met het voorstel instemmen en dan kan de sur- 'an betaling worden beëindigd. De Bredase participatie- lappij Begemann, die Tulip van de ondergang heeft ge it de verschillende crediteuren al naar gelang hun af- met het bedrijf zestig, dertig of twintig procent van hun 'g. Begemann gaat 25 miljoen gulden in het kwakkelen- ij'pompen. Over een aantal jaren moet de pc-fabrikant ffzet genereren van zo'n 400 miljoen. Brussel legt grote allianties aan banden De Europese Commissie maakt zich sterk voor goedko per vliegen naar de VS door de overheersende marktposi tie van grote luchtvaartallianties aan banden te leggen. Zowel Lufthansa/SAS/United Airlines als de beoogde combinatie British Airways/American Airlines krijgen pas het groene licht van Brussel als beide giganten landings rechten afstaan aan nieuwkomers. BRUSSEL MARC PEEPERKOORN CORRESPONDENT Het is voor het eerst dat de commissie een standpunt in neemt over de machtsconcen tratie in de luchtvaart. Dat kan leiden tot kunstmatig hoge Schikking van 6,4 miljard voor siliconen MIDLAND »ANP-Rtr-AP Dow Corning, fabrikant van sili conen borstimplantaten in de VS, heeft een schikking getrof fen in de rechtszaak die was aangespannen door 170.000 vrouwen met klachten. Met het akkoord is 6,4 miljard gulden gemoeid. De klachten betreffen lekkages, ontstekingen en ver moeidheid. Do w-directeur Gary Anderson maakte de schikking gisteren bekend. De klagers en justitie in de VS moeten binnen twee maanden beslissen of ze ak koord gaan. De Consumentenbond proce deert namens 2005 Nederlandse vrouwen die klachten hebben na een borstimplantatie van Dow Corning. ,,De schikking geldt in elk geval ook voor vrou wen die via de Consumenten bond procederen", zei een woordvoerster vanochtend. „Over de precieze uitwerking is contact met onze advocaat in de VS." Volgens de Consumenten bond worden alle slachtoffers in Nederland benaderd of zij met het voorstel akkoord gaan. In ons land dragen tussen de 75.000 en 100.000 vrouwen een borstimplantaat. Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu onderzoekt hoeveel van deze vrouwen klachten hebben. Dow Corning heeft al in een eerder stadium laten weten dat vrouwen uit de VS drie keer zo veel krijgen als andere vrouwen. vliegprijzen. Eurocommissaris Van Miert (concurrentie) be aamt overigens dat meer nog dan de transatlantische vluch ten, vliegen binnen Europa duur is. Ook daar wil de com missie op termijn wat aan doen. De alliantie Lufthansa/SAS- /United bestrijkt vooral het vliegverkeer naar de VS vanaf Frankfurt en Kopenhagen. De krachtenbundeling frustreert volgens de commissie een ge zonde concurrentie. In haar voorlopig oordeel - het defini tieve besluit valt dit najaar - ver plicht de commissie de alliantie haar vluchten tussen Frankfurt en Washington/Chicago een half jaar te beperken als een concurrent daarom vraagt. Die concurrent moet dan ook een deel van de benodigde lan dingsrechten krijgen. Daarna mag de concurrentie weer los barsten. Voor de British Airways/Ame rican Airlines heeft de commis sie eenzelfde scenario in petto. Hier zijn het de vluchten tussen Londen en de steden Dallas, Miami en Chicago waar desge vraagd het mes in gezet moet worden. British Airways is niet blij, maar noemt het een stap vooruit omdat de alliantie dan tenminste wordt goedgekeurd. Lufthansa daarentegen is zeer ontstemd over de opstelling van de commissie. In december wordt ook het oordeel van de commissie over de combinaties KLM/Northwest en Sabena/Austrian Airlines/S- wissair/Delt» verwacht. Gezien de criteria die de commissie gis teren hanteerde zullen KLM en Northwest flink moeten hakken in de vluchten tussen Schiphol en Memphis, Detroit en Minne apolis. Er zijn op deze steden wekelijks 42 vluchten, terwijl de commissie er maar twaalf toe staat. KLM wil nog niet reage ren. Van Miert begint ook een on derzoek naar de bestaande re serveringssystemen. De grotere maatschappijen worden ervan verdacht reisbtireaus te dwin gen alleen hun tickets te verko pen. Amsterdam Tientallen jaren werden in het pakhuis 'De Graansilo' goederen - afkomstig uit alle werelddelen - opgeslagen. Door de veranderde situatie in de Amsterdamse haven stond het pakhuis jarenlang leeg. Nadat het gebouw jarenlang bezet is geweest door krakers zijn bouwvak kers nu aan het werk om er luxe woningen van te maken. Daartoe worden onder meer grote gaten gezaagd in de tot dusver raamloze muren. Binnen afzienbare tijd kunnen in de kolos aan de Van Diemenstraat op een steenworp van het IJ mensen gaan wonen. foto dijkstra Duisenberg vindt dat landen gunstig klimaat moeten gebruiken FRANKFURT ANP De Europese economie floreert, maar sommige landen nemen onvoldoende maatregelen om hun begrotingstekort verder terug te dringen. Juist nu hebben overheden daarvoor een fraaie kans ge zien de hogere belastinginkomsten die de bloei ende economie voortbrengt. Dat was gisteren de kern van het betoog van Wim Duisenberg, president van de Europese Centrale Bank (ECB). Gezien het huidige gunstige economische klimaat moeten de overheden zich richten op een begroting die in evenwicht is of die een overschot vertoont. Dat geldt zeker voor de landen die kampen met een grote staats schuld. Maar het ECB-hoofd beklemtoonde voor de komende twee jaar niet veel vooruitgang te zien. Namen noemde hij niet. Daarbij ging hij in op de discussie in een aantal landen hoe de hogere overheidsinkomsten te be steden. Moeten alle meevallers worden aange wend om het begrotingstekort zo ver mogelijk te verminderen of kunnen extra gelden ook voor an dere doeleinden worden ingezet? Dat hangt af van de mogelijkheden die regeringen hebben, al dus Duisenberg, die daaraan toevoegde zelf „wei nig of helemaal geen ruimte te zien voor hogere overheidsuitgaven' Hij signaleerde tevens dat enkele landen weinig moeite hebben ondernomen het tekort verder aan te pakken sinds ze zijn toegelaten tot de Eco nomische en Monetaire Unie die begin volgend jaar van start gaat. De Nederlander liet duidelijk blijken bezorgd te zijn. Doordat sommige EMU- lidstaten niet beter hun best doen om verdere verbeteringen aan te brengen, komen ze wat hun monetaire strategieën betreft, moeilijker dichter tot elkaar. Premier Japan belooft belasting te verlagen NAGOYA KRF-AFP-Rtr De Japanse premier Hashimoto heeft gisteren belastingverlagin gen vanaf volgend jaar in het vooruitzicht gesteld. De VS en de Europese landen hadden bij Tokyo aangedrongen op zo'n maatregel om de kwakkelende economie uit het slop te halen. Over de omvang van de maatregelen liet Hashimoto niets los. Hoe de regering de weggevallen inkomsten wil op vangen, bleef ook onduidelijk. Hij zei alleen dat het hoogste ta rief in de inkomstenbelasting van 65 procent omlaag gaat en de belasting op onroerend goed wordt herzien. De premier zaaide de afgelo pen dagen veel verwarring. Eind vorige week zinspeelde hij op een blijvende belastingverla ging, maar hij trok die in het weekeinde weer in. Hashimoto zei dat hij slechts had gespro ken over een permanente her ziening van het belastingsys teem. DEN HAAG GPD De eerste helft van dit jaar zijn er acht procent meer auto's (312.082) verkocht dan in de vergelijkbare periode in 1997. Bijna de helft van de verkopen kwam op naam van de auto van de zaak (45 procent). De Opel Astra is nog steeds de meest geliefde auto in Neder land. Met 14.863 verkopen prijkt de 'echte volkswagen' nog steeds fier aan kop, vóór de Volkswagen Golf met 13.007 verkopen. Ook bij de merken staat Opel bovenaan, op de voet ge volgd door Volkswagen. Op vallend is de sterke opkomst van Renault. In de eerste helft van 1997 verkocht Renault nog maar 23.988 auto's, in dezelf de periode dit jaar was dat aantal spectaculair gestegen naar 27.865 auto's. Vooral het paradepaardje Megane is de bet aan die stijgende verko pen. In dezelfde prijsklasse als de Opel Astra en de Volkswagen Golf timmert het Franse merk met de kleine ruimtewagen Megane Scenic flink aan de weg. Terwijl de concurrenten licht verloren, de Astra zakte van 15.808 naar 14.863 en de Golf van 13.744 naar 13.007, steeg de Megane van 11.296 naar 12.857 verkopen. Opmerkelijk is ook de we deropstanding van Toyota. In de eerste helft van 1997 wer den er nog maai' 12.012 Japan se auto's verkocht in dit jaar is het aanfal opgelopen tot 15.068 exemplaren. Bij de dure exclusieve auto's is vooral Jaguar/Daimler een flinke stijger. Dit jaar werden er al 479 typisch Britse luxe wagens verkocht, in 1997 wa ren dat er 352. Opvallend is verder dal vooral de middenklassers goed verkopen. Meer dan de helft (51,3 procent) van de verko pen komt voor rekening van de auto's van meer dan 35.000 gulden. Dokter De Faria loodst zijn Banco Real naar 'veilige haven AMSTERDAM GPD De Braziliaanse dokter Aloysio de Andrade Faria is 78 jaar. Hij heeft weliswaar vijf dochters, maar geen nazaten die met zijn meerderheidsbelang in de Ban co Real aan de slag wilden. Toch wilde De Faria, gezien zijn leeftijd, zijn aardse bezit naar 'een veilige haven' loodsen. Vandaar dat hij een half jaar te rug op zoek ging voor een koper voor zijn bezit in de vierde bank van Brazilië. Zijn voorkeur ging nadrukke lijk uit naar een Europese bank. Daarom klopte hij aan bij de Braziliaanse dochter van ABN Amro. Deze week werden de handtekeningen gezet. Die ge ven ABN Amro recht op 70 pro cent van de stemgerechtigde aandelen in de door De Faria's vader in 1922 opgerichte Banco Real. Voor deze aandelen plus een aantal andere financiële bedrij ven van De Faria, betaalt ABN Amro ruim 4,2 miljard gulden. Daarmee is het de grootste aan koop ooit door de Nederlandse bank. ABN Amro wil ook de overige aandelen van Banco Real ver werven. Hoeveel daarvoor nog moet worden neergeteld, is nu Drabbe (links) en Kalff, leden van de Raad van Bestuur van ABN Amro, wijzen op de landkaart van Brazilië het nieuw verworven bezit aan. nog niet bekend. Maar het zal zeker gaan om 'honderden mil joenen', verwacht ABN Amro- topman mr. P.J. Kalff. Vpn de overige stemgerechtigde aande len is 17 procent in handen van de Braziliaanse familie Shaz- man. Of die wil verkopen, weet ABN Amro overigens niet. Met de familie is nog geen contact geweest. De rest moet via de beurs worden opgekocht. Ook al heeft ABN Amro nu dan nog geen meerderheid in de Banco Real, de zeggenschap over het reilen en zeilen ligt al wel mede bij de Nederlandse bank. Een managementover- eenkomst en een akkoord met de aandeelhouders staan hier voor borg. Bij de aankondiging van de deal gisteren in Amsterdam viel de opluchting van het gezicht en uit de woorden van topman Kalff af te lezen. Eindelijk kon hij weer eens een geslaagde aankoop melden, nadat de af gelopen maanden zo veel plan netjes waren mislukt. Bij de verkoop van de Franse staatsbank CIC greep ABN Am ro eerder dit jaar immers mis. En ook bij de miljardenaankoop van de Generale Bank in België moest ABN Amro onlangs na drukkelijk zijn meerdere erken nen in bank-verzekeraar Fortis. Maar met Banco Real is ABN Amro er nu dan toch in ge slaagd een derde thuismarkt te verwerven, na Nederland en het Midden-Westen van de VS. Bra zilië, zo benadrukte Kalff her haaldelijk, stond hoog op het verlanglijstje, met zijn 160 mil joen inwoners en zijn econo mie, die twee keer zo groot is als de Nederlandse. Bovendien staat het land, waar ABN Amro al tachtig jaar actief is, nog wat te wachten op bankgebied. Van de Braziliaanse huishoudens heeft nog maar veertig procent een bankrekening. „Banco Real betekent voor ons echt een grote pilaar erbij. Dit is een zeer belangrijke, grote stap in een van de gebieden waarop wij ons focussen", aldus Kalff. AMSTERDAM ANP Concurrent Carlsberg profileert zich keer in de vier jaar en met de Champions League brengen we met Amstel het hele jaar door topvoetbal", nuanceert de Hei- neken-zegsman het gemis. „In Roemenië hebben we bijvoor beeld nog nooit een pijpje Am- stel verkocht, maar door de Champions League kent veertig procent van de Roemenen het merk." Woltjes rekent voor dat spon soring van de voormalige Euro pa Cup I het Amstel-merk per ingelegde gulden het tienvoudi ge heeft opgeleverd. Heineken geeft wereldwijd 1,6 miljard gul den uit aan marketing op een omzet van 13 miljard gulden. Voor Carlsberg is er overigens een tegenvaller. De bierprodu cent is niet welkom meer als sponsor van de Gemenebest- spelen, later dit jaar in Maleisië. Een lobby van islamitische groeperingen heeft de Maleisi sche regering zover gekregen om Carlsberg te weren. Carlsberg, dat al duizenden flesjes met bijpassende etiket ten klaar had, stopt alle recla me. Bussen en taxi's met merk- reclame moeten worden over- geverfd. Daartegenover staat dat Carlsberg 2,5 miljoen spon sorgeld terugkrijgt. Bierbrouwer Heineken moet op het WK voetbal rivaal Budwei- ser laten voorgaan als hoofdsponsor, in 2000 tijdens het EK in Nederland en België steelt een andere concurrent, Carlsberg, de show in Heine- kens achtertuin. „Natuurlijk hadden we EK 2000 graag ge daan, maar we kunnen niet'al les hebben", zegt woordvoerder Wpltjes van Heineken. Carlsberg was twee jaar gele den in Groot-Brittannië voor twintig miljoen gulden ook al hoofdsponsor. Daarmee had den de Denen automatisch een optie op het volgende EK. De zes na grootste brotiwer van de wereld krijgt nu de kans zich te profileren op de thuismarkt van Heineken. Voor het Heineken-merk is dit niet echt een hard gelag, be weert Woltjes. „Heineken is een individueel bier." Vandaar dat Heineken geld pompt in tennis: het Nederlandse Davis Cup team en de Grand Slam-toer nooien US Open en de Austra lian Open. Amstel is de sponsor van de Champions League, de Africa en Asia Cup. „1-Iet WK en EK zijn maar één

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9