KLM koopt aandelen staat terug Economie Zien wie er belt. at kan binnenkort, met NummerWeergave. Commerciële taak voor bladenman Warm klusje Elektronisch betalen blijft sterk groeien Grootbloemige roos zorgt voor omzetstijging bloemenveiling Consumentenbond weer uit rode cijfers GWK trendsetter met hanteren vaste wisselkoersen (AG 8 JULI 1998 j Nutrix Rijstebloem uit handel Nutricia Nederland heeft gisteren ruim 15.000 do- x Rijstebloem met Vanille wegens een productiefout uit I laten halen. Het gaat om de producten van dit merk ng met de houdbaarheidsdatum 04 09 99. Aan de pro- li waarschijnlijk door een storing tijdens de productie, te Ie toegevoegd. Daardoor heeft de pap een onaangena- k en is die geler gekleurd dan gebruikelijk. Volgens het [staat er geen gevaar voor de volksgezondheid. jticht fonds voor dwangarbeiders Volkwagen AG, de grootste Europese autofabrikant, n een particulier fonds op te richten voor mensen die Tweede Wereldoorlog als dwangarbeiders in het be tten. Het fonds moet „humanitaire hulp bieden aan Irsdie in 1944-1945 tot werken werden gedwongen" in j, het hoofdkwartier van de autofabriek. Meer details \j in september bekend. Vorige maand nog zei VW dat ,p1^rs zich met hun eisen tot de overheid moeten wenden. bij 'inlichtingen' opgeschort __jvv Dreigende acties bij de telefonische inlichtingen- n KPN Telecom (0900-8008) zijn vooralsnog van de - JN is bereid te praten met de vakbonden en het gesprek [deze week plaats. Aanleiding voor de onrust zijn de - kjedragsregels. Zo mogen de telefonisten niet langer ro- Iffiedrinken op hun werkplek. Vooral de uitzendkrach ten zeer groot deel van het personeelsbestand uitma- (daar boos over. Deze regels zijn zonder overleg met J usteld, omdat zij geen werknemers van KPN zijn. "wijst akkoord Kaspische Zee af Iran heeft het akkoord tussen Rusland en Kazachstan terdeling van oliereserves in het noorden van de Kaspi- jals ongeldig bestempeld. Teheran meent dat alle lan gen aan de zee recht hebben op een evenredig deel. gerdeling van de geschatte reserves, evengroot als de i olievoorraden van Koeweit, kan volgens Iran alleen bij je instemming van de vijf kustlanden worden beslist, olie herbergt de Kaspische Zee ook gas. De andere oe- I zijn Turkmenië en Azerbeidzjan. Zij hebben zich ook ider van een omschrijving als zee getoond. icumentenbond stopt met Toets oor'fe De Consumentenbond stopt zijn deelname aan de binfcnteninformatielijn Toets. Via deze lijn, een initiatief tie Mediaservice, kunnen consumenten informatiepakket- jragen over een product dat zij wilen aanschaffen. De 3Ct'^n zouden ook een vergelijkend warenonderzoek van de wirjentenbond bevatten. Volgens de bond bevatten de pak- 6 laatste tijd uitsluitend commerciële informatie. Boven- roefde Toets de vergoeding voor de Consumentenbond titie Swissair met Japan Airlines hetSwissair, de nationale luchtvaartmaatschappij van Zwit- °p|s een alliantie aangegaan met Japan Airlines. Met betere rdeingen en meer verkooppunten wereldwijd wil men meer [rekken. De samenwerking omvat ook activiteiten als ca- n' agagevervoer en onderhoud van vliegtuigen. Swissair i tejerder een alliantie met de Belgische luchtVaartmaat- I Sabena. «Jtoren wellicht naar Amerikanen Iet gemeentebestuur van Parijs maakt zich zorgen over llijkheid dat de Eiffeltoren in Amerikaanse handen komt. rikaanse groep GMAC, die het pensioenfonds van auto- General Motors beheert, heeft zijn oog laten vallen op jbank Crédit Foncier de France (CFF) dat voor de helft ris van het bedrijf SAGI. SAGI is op zijn beurt voor ze rocent eigenaar van de exploitatiemaatschappij van de en. Half juli neemt de regering-Jospin een besluit over lame. Het dreigende Amerikaanse 'gevaar' kan simpel bezworen: de stad Parijs wordt voor 6,7 miljoen gulden [heidsaandeelhouder in SAGI. kuntian tijdelijk directeur ANVR 5C|1W>' H. Steeman is tot november waarnemend directeur INVR, de koepelorganisatie van de reisbranche. Steeman de lacune die is ontstaan door het vertrek van directeur litz naar het Nederlands Burêau voor Toerisme en de an zijn opvolger P. Kaaij. Steeman was secretaris retail ZaileANVR. Aankoop voltooiing langlopend proces De KLM gaat de gewone aandelen - die de staat nog bezit - terugkopen. De staat houdt nog wel 11,75 miljoen pre ferente aandelen A in handen, evenals 1300 prioriteits aandelen. Die zijn samen goed voor veertien procent van het stemrecht op de aandeelhoudersvergadering. Boven dien wordt de mogelijkheid opengehouden om als dat uit oogpunt van luchtvaartpolitiek nodig is via uitgifte van nieuwe preferente aandelen B een meerderheid te ne men in de KLM. amstelveen rudolf kleun De maatschappij heeft daar naast een overeenkomst geslo ten met de Stichting Pensioen fonds voor het Vliegend Perso- - Nieuw: NummerWeergave. Op 1 augustus iduceert KPN Telecom NummerWeergave. Met een abonnement van slechts f2,50 .maand en een apart verkrijgbaar display, an de telefoon klikt, kunt u zien wie lt. Nog voordat u de telefoon opneemt. Bovendien kunt u van tevoren beslissen wie telefoontje gaat aannemen: uzelf, een huis- uw VoiceMail of uw antwoordapparaat. Omgekeerd heeft degene naar wie u belt de mogelijkheid om uw nummer te zien. Alle informatie hierover kunt u lezen in de folder over NummerWeergave die u bij uw laatste telefoonrekening hebt ontvangen. Hebt u die niet gezien of bent u die kwijt? En wilt u straks toch kunnen zien wie er belt, bel dan nu 0800-0402 en vraag de gratis brochure aan. altijd dichtbij. neel om alle participatiebewij- zen van die instelling over te nemen. Met de transacties is af hankelijk van de uiteindelijk te betalen koers 1 tot 1,2 miljard gulden gemoeid. De ingekochte aandelen zullen worden ge schrapt. Het totaal aantal aandelen vermindert daardoor met acht tien procent. De KLM heeft al uitgerekend dat de winst per aandeel over het boekjaar 1997/1998 na deze transactie ongeveer vijftien procent hoger uitvalt dan nu het geval is. De aandeelhouders moeten op 4 augustus nog wel toestem ming geven voor de transactie. Die gaat overigens alleen door als de aandelenkoers zich bin nen een bandbreedte bevindt van 76,11 gulden en 94,89 gul den. De beurs reageerde giste ren enthousiast. Direct na de bekendmaking van de overeen komst steeg de koers van 85 gulden naar 92,50 gulden. Alle gewone aandelen van de KLM zijn in principe vanaf 14 augustus vrij verhandelbaar. De staat houdt daarnaast echter de preferente aandelen A en de proriteitsaandelen. Daarnaast worden bij een op te richten Stichting Luchtvaartbelangen Nederland nieuwe preferente aandelen C ondergebracht, sa men goed voor elf procent van het stemrecht. De nieuwe stich ting krijgt drie bestuursleden, van wie één benoemd door de KLM. De certificaten van deze prferente aandelen gaan naar de Rabobank die daar 47 mil joen voor betaalt. De KLM heeft voor deze bank gekozen omdat die met zijn corporatieve ach tergrond een puur Nederlandse instelling is, zo verklaart een woordvoerder. Met de aankoop van de aan delen wordt een al langlopend proces voltooid. Nog in 1980 bezat de staat 75 procent van de aandelen in de maatschappij. Dat is sindsdien geleidelijk te ruggebracht. Ruim een jaar geleden werd het belang verminderd van 38,2 hoofddorp» anp De leesmappenbezorger krijgt er commerciële taken bij. Voortaan ontvangt de abonnee van hem niet alleen de leesmap, maar ook een test- of reclame product. VNU, MultiQuest en ABN Amro Participaties hebben een bedrijf opgericht, Media- Quest, dat de speciale relatie van de bladenman met de klant gaat uitbuiten. VNU brengt zijn leesmapbe- drijf Leesland in, de grootste van het land met 100.000 abon nees. De andere twee brengen geld en kennis in. Hoe de eigen domsverhoudingen zijn, wil MultiQuest-directeur Wyler niet bekendmaken. VNU wordt min derheidsaandeelhouder. Wyler: „Het is een hele legi tieme manier om aan de deur te komen. Beter dan die lastige re clametelefoontjes." Leesland werd in mei 1996 door VNU ge kocht. Er werkten toen 109 mensen. Computerbedrijf VS koopt Vobis keulen anp/dpa Het Duitse detailhandelscon cern Metro verkoopt zijn com puterdochter Vobis voor 657 miljoen gulden aan het Ameri kaanse computerbedrijf CHS Electronics. CHS neemt ook de schulden van Vobis van zo'n 769 miljoen over. Vobis, met 48 winkels en 500 werknemers in Nederland, zag de omzet vorig jaar fors groeien van 3,7 miljard tot 5 miljard gul den. Maar door de scherpe con currentie op de markt voor pc's zakte de winst van 5^,5 miljoen tot 42 miljoen gulden. Het bedrijf is de op vier na grootste pc-fabrikant in Europa. Dubai Aziatische bouwvakarbeiders bevestigen bij een temperatuur van 44 graden Celcius steigerdelen aan de gevel van het indrukwekkende clubhuis van de Creek Golf Club in Dubai. Het gebouw, dat een van de beeldbepalende bouwwerken van het oliestaatje is, moet worden geres taureerd. FOTO AP KAMRAN JEBRELLI tot 25 procent. De toenmalige KLM-president Bouw stelde toen nog dat de inkoop van aandelen 'naar meer' smaakte. De KLM ziet er onder andere de mogelijkheid in om af te ko men van het imago van 'staats bedrijf waarvan de onderne ming volgens de woordvoerder nog steeds last heeft. Dat de staat nog altijd via preferente aandelen op de achtergrond een belang heeft, moet gezien worden in het belang van luchtvaartpolitiek en daarmee samenhangend als bescher ming tegen vijandelijke over names. utrecht anp Het aantal girale betalingen dat de Nederlandse banken verwer ken, is vorig jaar gegroeid met twaalf procent tot bijna 1,8 mil jard. Per werkdag komt dit meer op bijna zeven miljoen transac ties. Voor dit jaar verwacht In- i terpay, die voor de banken het betalingsverkeer verwerkt, op- nieuw een stijging met vier pro cent. Interpay meldt in haar jaar verslag over 1997 de grootste stijging bij de PIN-transacties. Het aantal daarvan nam toe met meer dan dertig procent tot 485,5 miljoen. Het aantal trans acties met machtiging liep ver- der op van 418,5 miljoen naar 465,8 miljoen. Het gebruik van Eurocheques en girobetaalkaarten bleef afne men. De chipknip wil nog niet, maar de banken blijven vol goe de moed over de kansen voor de elektronische portemonnee. Het aantal Chipknip-automa ten steeg vorig jaar van 48.000 naar 105.000. Het aantal PIN- passen met Chipknip nam toe tot 8,2 miljoen. Interpay denkt dat de knip, die nog erg weinig wordt gebruikt, na de aanloop fase nog sneller zal zijn ingebur gerd dan het pinnen. De PIN- pas en de creditkaart hebben immers een voortrekkersrol ge speeld bij de acceptatie van de plastic kaart en daarvan kan de Chipknip profiteren, zegt Inter- pay. De omzet van de bloemenveilingen is in de eerste helft van 1998 ten opzichte van 1997 met 5,5 pro cent gestegen. Die stijging was mede te danken aan de populariteit van de grootbloemige roos. Bij de veilingen werd ruim vijftien procent meer van deze rozen aangevoerd. De veilingen haalden de eerste zes maanden een omzet van 3,7 miljard gulden. De snijbloe men namen hiervan 2,5 miljard voor hun reke ning, zo blijkt uit gisteren bekend gemaakte cij fers van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland. Naast de grootbloemige rozen deden dit jaar ook de gerbera en de gypsophila het goed. Bij de kamerplanten had de ficus het als gevolg van een mindere productie moeilijk. De omzet daalde met 7,8 procent naar 58 miljoen gulden. Hoewel het aanbod van violen groot was, liet de verkoop door het slechte tuinweer het afwe ten. De gemiddelde prijs duikelde van 54 cent vo rig jaar naar 35 cent. De omzet van de Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale (CNB) in Lisse is het afgelo pen jaar met zeven procent gestegen tot bijna 490 miljoen gulden. De omzetstijging werd groten deels veroorzaakt door de toegenomen hoeveel heid bollen waar bij de veiling een bemiddelende rol speelde terwijl ook het prijsherstel een - zij het geringere - rol speelde. Dat deelde directeur Goos Cardool gisteren mee bij de opening van het nieuwe seizoen 1998/1999. Bij de bolgewassen was de omzet in stuks zelfs 28 procent hoger dan in het vorige boekjaar. Lelies sprongen er dit jaar bijzonder uit met een aanbod dat 3,5 maal zo hoog lag als in het vorige oogstjaar. Ook het aantal aangevoerde gladiolen steeg fors. De CNB-veüing heeft het boekjaar per 31 mei 1998 zo gunstig afgesloten dat er een voorstel op tafel ligt om de leden tien procent van de betaal de provisie terug te geven. den haag anp De Consumentenbond komt dit jaar uit de rode cijfers. Vo rig jaar leed de organisatie nog een verlies van 3,6 mil joen gulden omdat geld werd gereserveerd voor de reorga nisatie. Bij de bond verdwe nen 47 banen. Er zijn 171 ar beidsplaatsen over. Gedwon gen ontslagen zijn er niet ge vallen. Het conflict tussen de on dernemingsraad en de direc tie over de reorganisatie is ook voorbij. De OR zegde eind vorig jaar het vertrouwen op in algemeen-directeur D. Westendorp omdat er door zijn beleid - zoals een te dure nieuwbouw - nogal wat mis zou zijn gegaan bij de bond. De Consumentenbond heeft inmiddels haar organi satie gewijzigd om de dienst verlening beter op de wensen van haar leden te kunnen af stemmen. Dat betekent meer individuele service. Nu zijn ongeveer 640.000 mensen lid van de organisa tie. Oud-wethouder Etty van Amsterdam is voorgedragen voor het voorzitterschap van de bond. Groot deel valuta goedkoper na invoering duidelijker tariefstructuur haarlem jan peter versteege Geld wisselen bij Grenswissel kantoren (GWK) is in de meeste gevallen voordeliger geworden. Dat komt omdat vooruitlopend op de invoering van de euro het bedrijf voortaan een vaste wis selkoers hanteert plus een per centage aan kosten in plaats van een dubbele marge, het ver schil tussen aan- en verkoop- koers plus een variabele provi sie. Op deze wijze worden de echte wisselkosten zichtbaar. Het voordeel zit in het om wisselen van guldens in de zo genoemde euro-valuta zoals de Franse franc, de Italiaanse lire en de Portugese escudo. Twee euro-valuta zijn bij GWK duur der geworden, de Duitse mark en de Oostenrijkse schilling, de rest van de euro-valuta is goed koper geworden. Met het oog op de invoering van de euro hebben de 'minis ters van financiën van de elf eu rolanden in mei de officiële on derlinge wisselkoersen vastge steld. Die koersen moeten de banken vanaf 1 januari volgend jaar rekenen. GWK heeft vooruitlopend daarop het systeem van aan- en verkoopkoersen afgeschaft en Bank Guldens Marken Ponden Dollars Peseta's ABN Amro Rabobank GWK 500 434,76 435,56 428,75 141,05 142,14 141,73 235,31 235,78 235,83 34.964,79 35.283,69 36.473,52 ABN Amro Rabobank GWK 750 653,68 654,44 643,13 212,07 213,57 212,60 353,79 354,27 353,74 52,570,42 53.014,18 54.710,28 ABN Amro Rabobank GWK 1000 872,59 873,31 857,50 283,10 285,00 283,46 472,27 472,75 471,65 70.176,05 70.744,68 72.947,04 Aankoop incl.kosten. Bron: Damiate BV (koers 6 juli 1998) De verschillen tussen GWK enerzijds en ABN Amro en Rabobank an derzijds zitten vanwege de vaste wisselkoers vooral in de euro-koer sen D-mark en peseta. Bij het Britse pond en de US-dollar zijn de verschillen relatief geringer. Bij deze valuta geldt immers geen vaste wisselkoers. berekent zijn klanten nu een vast omrekenpercentage van 3,5 procent tot 5000 gulden. Daar boven gelden voordeliger tarie ven. De GWK verwacht dat an dere banken zullen volgen. Intussen kan het voor vakan tiegangers richting Middelland se Zee interessant zijn om met een zakjapanner een berekenin- getje te maken vooraleer ze bij een willekeurige bank francs, li res of peseta's aanschaffen. Het verschil kan flink oplopen. Bij het omwisselen van vijf honderd gulden betaalt de va kantieganger bijvoorbeeld bij de Rabobank of ABN Amro respec tievelijk £en knaak en 3,50 gul den aan transactiekosten: bij GWK kost diezelfde handeling 3,5 procent of 16,91 gulden. Dat lijkt meer, maar schijn bedriegt. Door de vaste wisselkoers be taalt de toerist uiteindelijk min der en krijgt hij bij GWK bedui dend meer peseta's voor die zelfde vijf snippen. Inclusief kosten krijgt de vakantieganger bij GWK 36.473 peseta's in han den en bij Rabo en ABN Amro respectievelijk 35.283 en 34.964 peseta's (koers 6 juli). Directiewoordvoerder A. Stougie van GWK ziet het sim pel. „Door dat besluit van de euroministers is ons koersrisico weggevallen. We hoeven dus ook geen marge meer te bereke nen. Nu kunnen we onze kosten inzichtelijker maken. Het is ver moedelijk een kwestie van tijd, dat andere banken zullen reage ren." Woordvoerder e. van Velzen bevestigt dat ook bij de Bank op de problematiek wordt gestu deerd. „De banken moeten iets doen", zegt hij. „Ik verwacht dan ook dat voor 1 januari an dere banken GWK zullen volgen met een soortgelijke opslag." Op dit moment zijn Rabo en ABN Amro alleen qua marken en schillings beduidend goed koper dan GWK. Uit een onder zoekje blijkt, dat het op vijfhon derd gulden ruim zes gulden scheelt. Op duizend gulden meer dan twee keer zoveel. „Klopt", zegt GWK-zegsman Stougie, „de marge op de mark en de schilling is bij ons tradi tioneel altijd wat lager geweest dan op andere valuta. Waarom weet ik eigenlijk niet. Nu wij on ze kosten voor alle valuta gelijk hebben getrokken, wordt dat zichtbaar." Hoewel GWK een onmiddel lijke samenhang ontkent, lijkt het er veel op dat de snelle af schaffing van aan- en verkoop kosten op valuta ingegeven is door het dreigende marktverlies van GWK na invoering van de euro op 1 januari komend jaar. Waar GWK het in het verleden vooral moest hebben van valu tatransacties, is nu al duidelijk dat door de vaste wisselkoersen straks in het euro-gebied (EMU) die tak van dienst als een kaar tenhuis in elkaar stort. Een paar maanden terug zei de bank dat volgende eeuw naar schatting vijf van de zeven miljoen wisseltransacties per jaar zullen komen te vervallen. Bijna de helft van de ongeveer duizend banen op de 41 kanto ren wordt dan overbodig. Ook moeten waarschijnlijk vijftien tot twintig kantoren aan de grens met Duitsland en België in 2002 worden gesloten.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7