Zondag cruciaal voor Ierland Buitenland ïf' belangrijk bericht r Nutrix Rijstebloem met Vanille Justitie Maryland wil Tripp vervolgen Medewerker premier Blair verdacht van voortrekkerij Hongaarse premier verklaart georganiseerde misdaad de oorlog Holbrooke: Milosevic oorzaak problemen Moshood Abiola: de man die president had moeten zijn Overstromingen in China j 8 JUL11998 AFP Agence France Presse DPA Deutsche Pi f Berlusconi wegens corruptie Yjsmisdaden Kosovo aanpakken' et Joegoslavië-tribunaal in Den Haag zal niet aarze- ^^»nde partijen in Kosovo, bij voldoende bewijs van ^^laden, in staat van beschuldiging te stellen. Hoofd- rvan het tribunaal, Louise Arbour, maakte dit giste- in een boodschap aan leiders van de landen die lid Contactgroep voor Joegoslavië. Zij komen vandaag in l De aanklaagster vindt dat de aard en omvang van n bewijzen dat in Kosovo sprake is van een gewa- :t in de betekenis van het internationale rechtsstel- rikaanse mensenrechtenorganisatie Human Rights beide partijen in Kosovo beschuldigd van oorlogs- )e organisatie zegt onder meer dat de Servische poli- vf iche Albanezen zonder enige vorm van proces heeft d. status Palestijnse delegatie VN )e Algemene Vergadering van de Verenigde Naties lus van de Palestijnse delegatie bij de VN, die slechts ter vergaderingen kan bijwonen, verhoogd. Ondanks jraël en de Verenigde Staten krijgt de Palestijnse de- r rechten en privileges'. De delegatie kan nu deelne- algemene debatten en meewerken aan resolutie- pver het Midden-Oosten en Palestina. Desondanks [geen stemrecht en mag zij geen kandidaten voor- is de resolutie. Het Israëlische ministerie van buiten- j- In noemde het besluit van de Algemene Vergadering 'het vredesproces in het Midden-Oosten. jjfli rechtbank in Milaan heeft de Italiaanse oppositie- sconi gisteren veroordeeld tot twee jaar en negen ïlstraf wegens corruptie. Tegen hem was drie jaar ge- iters zeiden dat Berlusconi's bedrijven in zijn Finin- "n tussen 1989 en 1991 in totaal 430.000 gulden aan n hebben betaald aan belastingsinspecteurs in ruil iilante behandeling van de belastingaanslag. Berlus- 1994 negen maanden premier van een centrum- »ring was, hoeft voorlopig niet de gevangenis in, om- alle rechtsmiddelen zijn uitgeput. Het is de tweede Dud-premier is veroordeeld. In november 1997 werd \jfalsheid in geschrifte tot zestien maanden celstraf Ook die straf heeft hij nog niet uitgezeten. ;se leger doodt ruim 50 rebellen gandese regeringstroepen hebben meer dan 50 re- od en 15 van hun kampen vernietigd in het zuidwes- land en in het oosten van Congo. De acties tegen de de Verenigde Democratische Krachten (ADF) wa- »el van een 30 dagen durend offensief dat begin juni ongeveer 80 leerlingen van een technische school waren omgekomen bij een brand in hun slaapzaal, as aangestoken door ADF-rebellen. De rebellen stre- liverwerping van het regime van president Museveni. 'erkers blokkeren spoorlijn lakende mijnwerkers hebben gisteren voor de vijfde t B(blgende dag het verkeer geblokkeerd op de spoorweg Brverbindt met Oost-Siberië, deTrans-Siberië-spoor- jnwerkers begonnen de actie vrijdag uit protest tegen Isplannen om mijnen te sluiten en de subsidies „te pr lokale bedrijven die kolen stoken. De stakende USien dat vice-premier Sysoejev naar Siberië komt om aaiperen met de actievoerders, die zeggen dat de rege- ;dere overeenkomst niet nakomt. Sysoejev wil echter voals de stakers een einde aan de blokkades maken. ien baby's niet geregistreerd eldwijd worden jaarlijks 40 miljoen kinderen na hun et geregistreerd. Daarmee wordt eenderde van alle "ten een 'elementair burgerrecht' ontzegd. Dit staat in ririÉport van het VN-kinderfonds Unicef. De organisatie ^^lat een geboorteakte in veel arme landen nodig is om )ben op voedselhulp van de staat. Ook kunnen men- n geboorteakte bezitten in moeilijkheden komen als ouwen of willen stemmen. Unicef zegt dat in Thai- lagc5o,000 mensen niet geregistreerd zijn omdat ze tot behoren en hun ouders niet als Thais gelden. In vij (idden-Europa staan veel zigeunerkinderen buiten de pij. In China mogen echtparen volgens richtlijnen iring slechts één kind nemen, maar velen krijgen 'ur0:ren en laten die niet registreren uit angst voor repre- heic lië beperkt rechten Aboriginees De Australische senaat heeft vandaag de landaan- ijk n de aboriginees beperkt. De senaat voorkwam daar- t Yfgde verkiezingen. Het voorstel was door de conser- ering van premier Howard ingediend. De wet stelt be- in op de aanspraken die aboriginees volgens een uit- het Hooggerechtshof uit 1992 kunnen doen als oor- ;e bewoners van Australië. In een arrest in 1996 werd .t aboriginees ook aanspraak hebben op de uitgestrek- >ok j die door de regering in pacht zijn gegeven aan boe- doQbouwers. Na zijn verkiezing in hetzelfde jaar kondig- I wijzigingen in de landwet aan omdat die onwerk- jn. Het tienpunten plan dat de senaat nu heeft aange- ïft boeren en mijnbouwers volgens Howard de zeker- i hun land niet hoeven af te staan. Leiders van abori- digden aan dat zij de wet zullen aanvechten voor de en bij de Verenigde Naties. -Jngezonden Mededeling cia Nederland heeft besloten om een partij Nutrix Rijstebloem met Vanille net houdbaarheidsdatum 04 09 99 narkt te halen, omdat een deel van deze partij doet aan de kwaliteitseisen van Nutricia. betreffende deel is tijdens de productie te ïille toegevoegd. Dit kan een onaangename /eroorzaken, maar er bestaat geen gevaar volksgezondheid. lenten die een pak Nutrix Rijstebloem met met daarop de houdbaarheidsdatum 04 09 99 gekocht (zie bodem), worden verzocht de hiervan weg te gooien. De uitgeknipte bodem lis naar Nutricia Nederland worden gestuurd, vervangend Nutrix Rijstebloem met Vanille den toegestuurd. Vergeet niet uw naam en vermelden. Het adres is: Nutricia Nederland Antwoordnummer 5246 3640 ZM Mijdrecht gen is een gratis telefoonnummer "aar: 0800-022 08 22 Nutricia biedt haar oprechte excuses aan voor het ongemak. Dominee Paisley waarschuwt premier Blair voor ramp Noord-Ierland wacht zondag 12 juli 'een dag van de waarheid' als de Britse regering het verbod op de omstre den protestantse Oranjemars over de katholieke Garvag- hy Road in Portadown niet voor die tijd alsnog intrekt. Dat zei de radicale dominee Ian Paisley gisteren bij het kerkje van Drumcree in Portadown, waar de Orangisten zich hebben ingegraven sinds ze zondagmiddag door le ger en politie werden tegengehouden. BELFAST PATRICK VAN DEN HURK De twaalfde juli is het jaarlijkse hoogtepunt in het marsseizoen. Met honderden parades wordt op die dag herdacht dat de pro testantse koning Willem III in 1690 zijn katholieke rivaal en schoonvader James II versloeg, waardoor Ierland definitief on der Britse heerschappij kwam. Naarmate die dag nadert, neemt de spanning in het toch al onrustige Noord-Ierland steeds verder toe, zeker omdat de paradecommissie die de mars in Portadown verbood, ook andere parades beperkin gen heeft opgelegd. Paisley waarschuwde de Brit se premier Blair, die vandaag met leiders van de Oranje Orde over de crisis praat, dat een ramp alleen kan worden afge wend als de Orangisten alsnog over de Garvaghy Road mogen lopen. Hij wilde niet zeggen wat de Noord-Ieren anders te wach ten staat, 'maar iedereen met een beetje fantasie kan zich voorstellen wat er gaat gebeu ren', aldus de dominee. Blair heeft ook gisteren echter weer duidelijk gezegd dat aan het verbod niet te tornen valt. In Noord-Ierland kwam het ook gisteren weer tot ongere geldheden. Woedende pro testanten blokkeerden op nieuw wegen en hier en daar kwam het tot gevechten met de politie, vooral in Belfast. Maar ook in Portadown zelf, waar het tot nog toe relatief rustig was, liep de spanning op. Protes tantse demonstranten meldden zich aan de versperringen bij de Garvaghy Road, die daarop door de politie werden afgeslo ten. De katholieke bewoners van de straat zitten daardoor nu opgesloten in hun eigen wijk. Ook werd het autoverkeer in het stadje enige tijd stilgelegd door demonstranten. Orangis ten namen verder bezit van het spoorwegstation', waardoor het treinverkeer moest worden ge staakt. Volgens de bewonersver eniging van de Garvaghy Road tonen de acties van gisteren aan dat de Oranje Orde een draai boek heeft om Noord-Ierland de komende dagen zo veel mo gelijk te destabiliseren, zodat de mars uiteindelijk toch zal wor den doorgelaten. De Orde ontkent dat niet, maar nam gisteren opnieuw na drukkelijk afstand van het ge weld van de afgelopen dagen. Bij de onlusten van de afgelo pen dagen zijn al 42 agenten ge wond geraakt, van wie één ern stig. BSE kost Groot-Brittannië acht miljard LONDEN AFP De gekke-koeienziekte BSE heeft de Britse regering in 1996 en 1997 2,5 miljard pond (onge veer 8,3 miljard gulden) gekost. De kosten zullen tussen 1998 en 2000 nog met 3,4 miljard gulden oplopen, voorspelt een onaf hankelijke commissie. De kos ten hebben betrekking op de hulp die de regering in Londen heeft gegeven aan de veehou ders, maar ook aan andere sec toren van de economie die sinds het uitbreken van de crisis in maart 1996 schade hebben geleden, zoals de slachthuizen en de tussenhandel. Als gevolg van BSE zijn in Groot-Brittannië ongeveer 2,6 miljoen koeien ge slacht. wuhan Een echtpaar roeit op een zelfgemaakt vlot door de overstroomde straten van de Chinese stad Wuhan. Heftige regenbuien hebben de afgelopen dagen in het midden en zuiden van China tot grote overstromingen geleid. Meer dan 200 mensen zijn door het noodweer omgeko men. Ook de materiële schade is enorm. foto reuters WASHINGTON Rtr Justitie in de Amerikaanse staat Maryland wil Linda Tripp ver volgen omdat zij in het geheim opnamen maakte van telefoon gesprekken met Monica Le winsky. een van de hoofdperso nen in het seks- en meineed schandaal rond de Amerikaanse president Clinton. Een grand ju ry buigt zich inmiddels over de vraag of Tripp in strijd met de wet van Maryland gehandeld heeft, die het opnemen van ge sprekken alleen toestaat als bei de gesprekspartners ervan op de hoogte zijn. Tripp heeft de pech dat zij zich in Maryland bevond toen zij de opnamen zonder medeweten van Lewinsky maakte. Deze staat is een van de weinige die strikte beperkingen kent op het opne men van telefoongesprekken. /Us Tripp schuldig zou worden be vonden, kan zij een maximum straf van vijf jaar cel en 10.000 dollar boete krijgen. Vervolging van stiekem opne men. is echter een gecompli ceerde zaak. In 1996 bepaalde een rechter in hoger beroep dat de aanklager moet kunnen aan tonen dat overtreders van deze wet van het bestaan ervan op de hoogte waren, toen zij hem overtraden. BOEDAPEST HANS GERTSEN londen ap De Britse premier Tony Blair heeft laten weten dat een naaste medewerker zal worden ontsla gen als blijkt dat deze een poli tieke lobbyist zakelijk heeft ge holpen. Dat heeft de Britse krant de Financial Times giste ren bericht. De beschuldiging van vriendjespolitiek door Blairs medewerker Roger Liddie werd zondag voor het eerst gebracht door het dagblad The Observer. Liddie is een vooraanstaand lid van de zogenaamde 'Policy Unit', die Blair van beleidsad viezen voorziet. Medewerkers van The Observer hadden con tact gezocht met Liddie onder het voorwendsel dat ze afge vaardigden van Amerikaanse energiebedrijven waren die contracten met de Britse rege ring wilden afsluiten. ,,Zeg me wat jullie willen, wie jullie willen spreken en Derek Draper en ik zullen voor jullie opbellen", had Liddie gezegd. Draper is een voormalige functionaris van Blairs Labour-partij. Als profes sioneel lobbyist zou hij, samen met twee andere voormalige re geringsmedewerkers, contacten met bewindslieden verkopen. Liddie ontkent dat hij ooit heeft aangeboden ten behoeve van Drapers lobby-onderne ming contacten met regerings functionarissen te regelen. Man schuldig aan moord Cosby SANTA MONICA DPA-Rtr Een jury in de Californische plaats Santa Monica heeft giste ren een 19-jarige Oekraïense immigrant schuldig verklaard aan de moord op de 27-jarige zoon van tv-ster Bill Cosby. De man, die al negen jaar in de Verenigde Staten woont, kan le venslang krijgen. De strafmaat moet nog worden vastgesteld. Ennis Cosby werd in januari vo rig jaar doodgeschoten. De da der, die na de tip van één van zijn kennissen werd opgepakt, heeft bekend dat hij Cosby wi de beroven, maar dat dat uit de hand was gelopen. stond om zijn contacten in het criminele milieu. De drie andere dodelijke slachtoffers waren toe vallige passanten. De politie heeft in verband met de bomaanslag van afgelopen donderdag een eerste arrestatie verricht. Het gaat om eén 32-jarige makelaar die een zakelijk geschil met Boros had. Hij zou de moordaanslag beraamd hebben, maar de politie zei 'nog minstens zes andere sporen' te onderzoe ken. Boros haalde zich anderhalf jaar geleden de woede van de Boedapester onderwereld op de hals door de politie informatie te verschaffen over een aantal grote zwendelzaken. Premier Orban maakte duidelijk dat hij het in de strijd tegen de onderwereld niet bij woorden wil laten. De nieuwe ministers van justitie en bin nenlandse zaken hebben de afgelopen dagen een 'anti-maffiawet' in elkaar getimmerd die op korte termijn aan het parlement zal worden voorgelegd. CORRESPONDENT De nieuwe Hongaarse premier Viktor Orban heeft de georganiseerde misdaad in zijn land gis teren de oorlog verklaard. „We gaan de rollen omdraaien. In de nieuwe situatie die we zullen scheppen, hebben gewapende criminelen reden om bang te zijn", zo zei Orban tijdens een pers conferentie. Hij reageerde daarmee op de grote publieke verontrusting over de bomaanslag die afgelopen donderdag in het centrum van Boeda pest aan vier mensen het leven kostte en waarbij meer dan twintig mensen gewond raakten. Hoewel het onderzoek naar de aanslag nog lang niet is afgerond, staat vast dat het ging om een afrekening in de Boedapester onderwereld. Doelwit van de aanslag was de 43-jarige horeca ondernemer Tamas Boros, een man die bekend Vandaag gesprek over toekomst Kosovo WASHINGTON-PRISTINA AFP-DPA-ANP Aan de vooravond van de bij eenkomst van de Contactgroep voor Kosovo heeft de Ameri kaanse gezant Richard Hol brooke alle schuld voor het con flict gelegd bij de Joegoslavische president Slobodan Milosevic. In een interview met de nieuws zender CNN haalde Holbrooke fel uit naar Milosevic. „Hij is de oorzaak van het probleem. Hij en zijn regering in Belgrado hebben de Albanese mensen in Kosovo hun rechten ontnomen en hebben zo de woede-explo sie veroorzaakt die zich uit in het wapengeweld", aldus Hol brooke. Hoge ambtenaren van de Contactgroep (VS, Groot-Brit tannië. Frankrijk, Duitsland, Rusland en Italië) proberen vandaag in Bonn een blauw druk te ontwerpen voor de toe komst van Kosovo. Zij zullen ook de missie van Holbrooke evalueren. Hij slaagde er het af gelopen weekeinde niet in een wapenstilstand in de Servische provincie te bereiken. Eén van de problemen waarop hij stuitte was de verdeeldheid onder de Albanezen. Duitsland legt de overige le den van de Contactgroep een Richard Holbrooke, foto reuters plan voor dat vijf punten be helst. Er moet een onmiddellijk staakt-het-vuren komen en er moeten internationale sancties tegen de Federale Republiek Joegoslavië worden afgekon digd. Daarnaast wil Bonn een plan voor een grote mate van autonomie voor Kosovo uitwer ken en een programma voor de opvang van vluchtelingen uit Kosovo opstellen. Ook moeten er waarnemers in de provincie worden gestationeerd die toe zicht houden op het staakt-het- vuren. PORTRET: MOSHOOD ABIOLA ABUJA AP-ANP Toen Moshood Abiola bijna 61 jaar geleden werd geboren, had zijn moeder al een reeks miskra men, doodgeboren en vroeggestorven kinderen achter de rug. Daarom gaf ze hem de naam Moshood Kashimawo Olawale. De middelste naam betekent zoiets als 'laten we eens zien of deze ook doodgaat'. Abiola stierf gisteren als op positievoerder enkele dagen na de aankondiging van zijn vrijlating. Abiola was uitgever, scheeps- magnaat, Filantroop en de bekendste politieke ge vangene van Nigeria. Hij had ook president moe ten zijn. Abiola, ooit nauw bevriend met de Nigeriaanse militaire leiders, werd in 1994 in de gevangenis gezet nadat hij zichzelf een jaar na de geannu leerde verkiezingen had uitgeroepen tot presi dent. Abiola was de gedoodverfde winnaar van de verkiezingen, die een einde moesten maken aan het militaire bewind. Maar het feest werd bedor ven door de toenmalige militaire heerser, gene raal Ibrahim Babangida, die de uitslag naast zich neerlegde. Er ontstonden rellen. De wanorde maakte voor generaal Sani Abacha de weg vrij om de macht te grijpen. Hij liet Abiola op beschuldi ging van verraad arresteren omdat hij zichzelf tot president had uitgeroepen. Begin juni overleed dictator Abacha. Zijn op volger, generaal Abdusalam Abubakar. lijkt wei nig van doen te willen hebben met de politiek die zijn voorgangers voerden. In een paar weken tijd heeft hij tientallen politieke gevangenen vrijgela ten, prominente buitenlandse delegaties ontvan gen en beloofd de macht terug te geven aan de burgers. Kort nadat hij Abacha was opgevolgd zou hij al een ontmoeting hebben gehad met Abiola. Volgens Kofi Annan, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, die eerder deze maand Nigeria bezocht, had Abubakar de spoedi ge vrijlating van alle politieke gevangenen be loofd, ook die van Abiola. Abiola groeide op in een arm gezin. Op een beurs studeerde hij economie aan de Universiteit van Glasgow in Schotland. Hij was uitgever en re der, maar zijn eerste grote geld verdiende hij van 1971 tot 1988 bij het Amerikaanse telecommuni catiebedrijf ITT. Tijdens zijn lange gevangen schap is het zakenimperium van Abiola groten deels ingestort. Sommige Nigerianen wijten het slechte tele foonsysteem in hun land aan Abiola. Hij zou mil joenen hebben verdiend door inferieure materia len te gebruiken en het extra geld in eigen zak te steken. Een telefoontje van de ene kant van Lagos naar de andere is dikwijls onmogelijk. Abiola wees de beschuldigingen altijd van de hand. Het privé-leven van Abiola baarde al voor hij in de politiek ging opzien. In 1992 gelastte een rech ter in New Jersey hem 20.000 dollar per maand te betalen voor de verzorging van een kind van een vrouw die beweerde zijn echtgenote te zijn. De advocaten van Abiola voerden aan dat hij wel vier vrouwen had en dat de vrouw in kwestie 'slechts' één van zijn 19 bijslapen was. De Who's Who in Nigeria vermeldt alleen dat hij 'veel kinderen heeft'. Eén van zijn vrouwen, Kudirat, werd in 1996 samen met haar chauffeur in een hinderlaag doodgeschoten. Oppositieleden zagen in de moord de hand van het bewind-Abacha, maar volgens de politie was er sprake van een vete in de uitgebreide Abiola-clan.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5