Dikke Jan praat niet meer over zijn gewicht! Tour van 1998 is Italiaanse 'piraat' op het lijf geschreven Tour de France Sprinters en klimmers Riis stip* eigen we£ 368 Getergde Ullrich klaar voor revanche Zijn lievelingsgerecht is groene haring. In een zoetzure bloemsaus. Dat althans zei hij vorig jaar, want waag het niet om nu met jan Ullrich over eten te beginnen. Hij heeft er zijn buik van vol. Niet van de groene haring, maar van de kritiek die er dit seizoen op zijn gewicht was. Aan de vooravond van de 85ste Tour de France, die zaterdag begint, zijn vragen daaromtrent taboe. DEN HAAG GUIDO BINDELS GPD-VERSLAGGEVER „Ik praat niet meer over mijn gewicht. Goed, ik was aangeko men, ik was te veel aangeko men, ik heb ervan geleerd, het zal me nooit meer overkomen. Volgend jaar zal ik het anders aanpakken. Nu voel ik me fit, net op tijd. Praten over kilo's is geen thema meer. Waarom be ginnen jullie toch elke keer daar weer over? Het draait nu om de Tour, dus stel daar vragen over." De kritiek heeft hem, zo geeft Ullrich eerlijk toe, pijn gedaan. „Ik heb doorgaans een groot ge moed. Maar het heeft me gesto ken dat ik zo hard ben aange pakt. Ik lees weliswaar weinig kranten, maar overal waar ik kwam werd ik toch geconfron teerd met wat er over me ge schreven werd". El Gordito, het dikkerdje, noem de de Spaanse pers hem. De Fransen hielden het bij Cyclo- tourist en typeerden de Tour winnaar als het Michelin-man- netje Bibendum. Volgens l'Equipe was de taille van Ull rich zelfs net zo interessant als die van het beroemde model Naomi Campbell. Schamper werd er om hem gelachen. Ook in eigen land, waar alleen de ARD, het eerste Duitse tv-net, aardig bleef voor Ullrich. Maar die is dan ook co-sponsor van zijn ploeg. Nog geen jaar geleden was ie dereen het erover eens: de ko mende jaren zou de Tour een vervelende aangelegenheid worden. Plots was daar immers Jan Ullrich, die rossige 'Rennmachine' uit Rostock, die man met dat lage hartritme, dat goede wedstrijdgedrag en die automatische begrenzer, die er voor zorgt dat zijn toerental nooit te ver in het rood komt te staan. Hij zou de man van het 'fin de siècle' worden, de sportheld ook van het nieuwe millennium. Anquetil, Merckx, Hinault, In- durain; vijf Tour-zeges, Ullrich zou dat record wel eventjes ver beteren. Dat althans riepen ze vooral in Duitsland, waar Boris Becker, Steffi Graf, Michael Schumacher en al de Bundesli- ga-voetballers opeens naar het tweede plan werden verdron gen. Want 'Der Jan', 'Unser Ul- le' was de nieuwe volksheld. Maar op 10 november 1997, tij dens een trainingskamp op de Canarische Eilanden, kwamen de eerste berichten in de pers over een veel te zware Ullrich. Op 5 januari, tijdens een trai ningskamp op Mallorca waren er vervolgens die foto's van 'Dikke Jan', die daama door de vleesmolen van de tabloids werd gedraaid. De bodem rond het schaamtegevoel werd daar bij weggeslagen. Dik, dikker, Jan Ullrich. Alleen superhelper Udo Bölts bleef optimistisch. „De Tour-winnaar zal ook dit jaar weer Duits spreken en rode ha ren hebben", zei hij in maart. Nu, zo kort voor de Tourstart, klinken die woorden van Bölts opeens heel anders. Want Ull rich ziet er weer 'gewoon' uit. Het verschil tussen bondskan selier Helmuth Kohl en de Tourwinnaar van 1997 is veel en veel meer dan de twee ons, zoals de gangbare grap in Duitsland was. Geen buikje meer, geen onderkin, je ziet de jukbeenderen. „Jan staat er zelfs beter voor dan vorig jaar", zegt dokter Lo- thar Heinrich, die zich baseert op de tests aan de universiteits kliniek in Freiburg. „Zijn vorm is nu op het niveau van 1996", weet ploegleider Walter Go- deffoot. „Toen was hij in de derde Tourweek op z'n best, vo rig jaar had hij het in die fase juist moeilijk. Een kilo of twee overgewicht nog? Hé, ooit van reserves gehoord' Is het gespeelde nonchalance? In de wetenschap dat getuige nissen van zwakheid in het ma cho-wereldje van de wielersport meteen worden afgestraft? Het lijkt er vooralsnog niet op, want wat was er nu eigenlijk werkelijk aan de hand met Ullrich? Ook andere jaren kwam hij met heel wat overgewicht uit de winter. Hij mag graag een hapje eten, een weeffoutje in een verder prima topsportkarakter. Mallemolen Erger dan die extra kilo's was wellicht de verstoorde voorbe reiding. Winkelopeningen, prijsuitreikingen, sponsoractivi teiten - Ullrich stortte zich na zijn vakantie in Turkije in de mallemolen van de commercie. Hij dacht het allemaal aan te kunnen, maar toen de echte aanloop naar het nieuwe sei zoen begon, werd hij ziek. Eerst keelontsteking, daarna een hardnekkig virus. Peter Becker, de trainer die zich al om Ullrich bekommerde toen tussen diens Tour-zege en mil joenen nog heel wat jaartjes en De Muur lagen, constateerde op 22 december van het vorige jaar nog dat zijn pupil 'gewoon op schema' lag. Dat schema moest daarna echter keer op keer noodgedwongen worden aan gepast. Hij kon best wel lachen om de vraag van de Duitse televisiepresentator. Waarom hij, Erik Zabel, in de sprint zo razendsnel en in de bergen zo langzaam was? „Omdat de klimmers in de cols zo snel zijn." Kan hij daarom nooit de Tour winnen? Zabel: „Je verwacht toch ook niet van mandekker Jurgen Ko hier dat hij topscorer wordt van het WK-voetbal?" Zabel mikt in deze Tour in eerste instantie op dag prijzen. Een derde groene trui is vooralsnog bij zaak. Dat het er in die spurts steeds harder en ste viger aan toe gaat is duidelijk, maar de declasserin gen van vorig jaar roepen nog steeds vraagtekens bij hem op. „Gaat de jury waarschijnlijk weer hard optreden, streng zijn? Hé, we werken toch allemaal voor hetzelfde, de belangen in de Tour zijn gigan tisch, het gaat toch om iets zeg. Dat moet ook de jury beseffen." Eigenlijk maakte Walter Godefroot zich di meer zorgen om Bjame Riis, dan om Jai* De Deense winnaar van twee jaar gelr een botje in zijn hand en bleef daar lan, houden. „In totaal was Bjame bijna vier" uit competitie. Voor een renner van 34 i moeilijker om terug te komen dan voor van 24." j< Naast de blessure waren er ook nog prify men. Riis verliet zijn vrouw Mette en t\Vjf ren. Godefroot praatte daar nauwelijks; over. „Ik zei tegen hem: als je praten wil het wel, maar jouw privé-leven gaat mij infc niets aan. Riis is altijd op en top professi weest. Daar ga je niet tegenaan zitten piü is iemand cüe je met mst moet laten. H! zijn eigen weg wel uit.e' weg. En ondertussen werd alles gedaan om toch vooral paniek te voorkomen. De kritiek dat Ullrich geen waardige Tour winnaar was, werd bovendien keer op keer achteloos terzijde geschoven. Merckx won alles, Hinault begon te selecteren. Toen kwam LeMond en werd alles anders. En ook voor Indu- rain was de Tour heilig, al het andere van ondergeschikt be lang. Maar niemand maakte het zó bont als Ullrich. En toch, toch hangt heel Duitsland straks weer aan zijn lippen als hij de komende weken op herhaling gaat. Dat beseft iedereen bin nen het team, waar de afgelo pen weken de laatste plooien werden gladgestreken. Ullrich trainde dagelijks tweehonderd kilometer in het Zwarte Woud. In regen en wind. In de Ronde van Zwitserland testte hij zich zelf tot tevredenheid. Niemand zal gretiger in de Tour van start gaan dan hij.Al die kritiek over zijn gewicht heeft hem aangegrepen", zegt Rudy Pevenage, de ploegleider die het meest met hem op trekt. „We gaan een getergde Ullrich zien." Strijdlustig Strijdlustige taal, uit een strijd lustig kamp. Waar Ei turbo voor de massa[ heeft warmgedraaidj" Bjame Riis, de winrn twee jaar geleden, in veel en goed voorbed werk heeft gedaan. 1\ sche Telekom straalljl vooravond van de t£ uit om voor de derd|i eenvolgende keer de[ bestormen, maar ho; het hoofd van die enj5 getergde, maar ook^( de man, die Gele Reiiji „Pfffklinkt het op^t melks, „het is zwaarf nauwelijks nog een Ik kan niet rustig na^( scoop of een restai veel over me heen meeste mensen in hebben geen verst; rennen, ze nemen noegen met een twe^r de plaats. Maar ik ka\> aan, ik leg mezelf óóQ op." p „Ik ben er klaar voor het onverhoopt mis| geen ramp. Natuur! mijn verplichtingen jr sponsors toe, naar d(i naar mezelf. Maar jong, pas 24. Als het lukt, heb ik het jaar het jaar daarna en d% Kenners oordelen verdeeld over de kansen van Pantani In het katholieke Ierland bidden de mensen voor alles, behalve voor goed weer. Dat is nameljk zinloos. Ze hebben de regen nog nooit kunnen bedwingen en hou den er dus rekening mee dat Du blin niet droog blijft als zaterdag in de namiddag de proloog van de Tour wordt verreden. 11 juli is per definitie een dag van hevige regenval, zei Pad McQuaid, voorzitter van de Ierse wielerbond bij de presentatie van Le Grand Depart in november van het vorig jaar. Hij beriep zich op weerover- zichten die de laatste twintig jaar zonder uitzondering hoosbuien la ten zien in de hoofdstad. Maar dat is niet het enige slechte voorteken. De gelovige maar voor al ook bijgelovige Ieren weten dat het de dertiende keer is dat de Tour buiten Frankrijk vertrekt. Het is bovendien de 85ste Tour de France: acht en vijf is ook dertien. Of het klavertje vier, het nationale symbool, tegen zoveel onheil be stand is, is zeer de vraag. De Tourkararavaan blijft drie da gen in Ierland. Zaterdag is de proloog van 7,5 ki lometer in Dublin, de volgende dag een etappe van 180 kilometer rond de hoofdstad en op maandag een rit van 200 kilometer naar de havenstad Cork. De 21 ploegen, één minder dan vorig jaar, komen geen obstakels van betekenis te gen in Ierland, of het moet de re gen zijn die de smalle wegen van Dublin naar Cork in een glijbaan veranderen. 's Avonds verplaatsen de renners zich met het vliegtuig naar Frank rijk, waar dinsdag meteen de etap pe Roscoff-Lorient wordt verre den. En dan nog is de Tour niet begonnen. Het woord is de eerste week traditiegetrouw aan de sprinters die in Bretagne en de Vendé lange rechte wegen op een lichtglooiend parcours voorge schoteld krijgen. De Tour start voor de klasse mentsrenners pas op zaterdag 18 juli als in Meyrignac l'Eglise, het kleinste plaatsje waar de Tour ooit is gekomen (vijftig inwoners), de eerste van twee tijdritten wordt verreden (58 km). De tweede volgt traditiegetrouw een dag voor aan komst in Parijs. Anders dan vorig jaar in Saint Etienne, waar Jan Ullrich zijn in Andorra veroverde gele trui van glans voorzag, hebben de renners voor de eerste 'contre le montre' nog geen meter geklommen. Het is gissen naar de invloed daarvan op de benen van de toppers. Als in Meyrignac al niet duidelijk is geworden hoe de klassements renners er voor staan, volgt de be vestiging in de Pyreneeënrit Pau- Luchon, de zwaarste van alle ber getappes. De 197 kilometer voert de renners over d'Aubisque, de Soulor, de Tourmalet, d'Aspin en de Peyresourde. Typisch een etap pe voor Marco Pantani, de Itali aanse renner die al een uitermate succesvolle Ronde van Italië in de benen heeft. Slaat 'de piraat' niet in Luchon toe, dan kan het een dag later als de etappe eindigt op Plateau de Beille. In de Alpen zijn nog eens drie loodzware bergritten opgeno men. De eerste daarvan eindigt op de top van Les deux Alpes. De l'Al- pe d'Huez is dit jaar niet in het Tourschema opgenomen. Over de kansen van Pantani zijn de geleerden het niet eens. Wie de Giro heeft gereden, is in de ogen van Telekom-ploegleider Walter Godefroot kansloos in de Tour, ook al zit er tussen de twee koer sen vanwege het WK voetbal een week extra rust. De renner anno 1998 verdraagt geen twee grote rit tenkoersen meer. Het is aan Pan tani maar ook aan Zülle, die 'brak' in de laatste week van de Giro, het tegendeel te bewijzen. Festina-ploegleider Bruno Roussel verwacht van de Zwitser dat hij hand- en spandiensten verricht voor Richard Virenque, de hoop van de Franse natie. Het Festina- collectief investeert dertien mil joen gulden in een aanval op de gele trui. Een miljoen daarvan gaat naar Zülle, maar of hij de ideale helper is van Virenque, moet wor den betwijfeld. Hij is te eerzuchtig om zich nu al bij die rol neer te leggen. Zijn mislukte Ronde van Italië zal daar ook een rol bij spe len. Feitelijk is in de Franse ploeg dezelfde situatie ontstaan als vorig jaar bij concurrent Telekom, waar evenmin vooraf een kopman was gedefinieerd. Een sleutelrol is weggelegd voor Laurent Dufaux op wiens steun Vi renque tot op heden heeft kunnen rekenen. Maar ook Dufaux wil meer en heeft baat bij een bond genootschap met Zu@lle, óók een Zwitser. Het is aan Roussel een eventuele coup te verijdelen. Hij 'zal niet staan juichen als een an dere renner uit zijn ploeg wint; het FOTO MICHELE LUMINA kilometer lang tegen je limiet aan. Ben je wel in vorm en fiets je rustig van voren mee, dan zit je meestal in zulke koersen op vijftig procent van je limiet." Het was dus een lange lijdens- Marco Pantani, de Italiaanse renner die al een uitermate succesvolle Ronde van Italië in de benen heeft. n FOTO AP ALLESANDRO TRI móet Virenque zijn, zijn troetel kind. 'Als hij niet was geboren, dan had men hem moeten uitvinden', heeft een publiciteitsmedewerker van Festina ooit over Virenque ge zegd. De nationale knuffelbeer, al bijna net zo populair als 'eeuwige tweede' Rayond Poulidor, neemt geen genoegen meer met de bolle tjestrui. Hij heeft er al vier in de kast liggen. Virenque heeft moed geput aan de laatste week van de vorige Ronde van Frankrijk waarin Ulrich momenten van zwakte ver toonde. Er zijn meer vragen. Wat kunnen de Spanjaarden en dan met name Olano, Jiminez, Blanco, Escartin en Dominguez? En wat doet Mi chael Boogerd, de nummer zi tien van vorig jaar? De naar E; (België) uitgeweken Hagenaa ondanks uitmuntende testres ten niet met de besten mee ii Dauphiné Libéré waar hij voi jaar nog vierde werd. 'Het ga< om hoe ik in de Tour ben'. Die woorden zullen Jan Ullrit het hart zijn gegrepen. In de Tirreno-Adriatico moest Ullrich al op de eerste berg los sen en stapte hij af. In de Cata laanse week gaf hij bijna 48 mi nuten toe op winnaar Michael Boogerd. De Ronde van het Baskenland eindigde weer in de ploegleiderswagen en in de Ronde van Aragon bedroeg de uiteindelijke achterstand op winnaar Aitor Garmendia ruim 34 minuten. „Ik heb", kijkt Ullrich nu op die periode terug, „tijdens die koer sen vreselijk afgezien. Achterin rijden doet veel meer pijn dan voorin koersen. Als je geen vorm hebt, rij je tweehonderd

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 24