Strafschoppen kwelling voor Nederland 'Halve finale, het is betalen of niet' War zone S WK Voetbal -SDAG 8 JULI 1998 ■guay wil Passarella Lires Daniel Passarella kan bij Uruguay aan de slag als tjach. De Argentijn, die na de nederlaag in de kwartfina- fhet WK tegen Nederland ontslag nam als bondscoach "N gentinië, heeft een aanbieding binnen van de Uruguay- Jhond. De coach zelfwas eerder deze week nog niet zeker 3 sportieve toekomst. Hij liet daags na het verlies weten beraden op het vervolg van zijn trainersloopbaan. De Ar- r vaigg voetbalbond heeft José Pekerman benoemd tot inte- 'stetndscoach. De coach van het Argentijnse team onder n ht jaar neemt de taken van Passarella voorlopig waar. Later ^Mvil de bond een nieuwe trainer aanstellen. ogei ■Le miljoen voor voetbalbonden De FIFA betaalt de aangesloten voetbalbonden de ko- t p» vier jaar ieder twee miljoen gulden uit de inkomsten van r fofchten voor het WK in 2002. Volgens voorzitter Sepp Blat- j ^Jrangen de federatie per jaar 500.000 gulden dat ze moe- ip-gjruiken voor projecten die ten goede komen aan de ont ging van het voetbal. De FIFA ontvangt voor de verkoop epvrechten een bedrag van omgerekend 1,7 miljard gulden. rezJjten van het WK in 1990, 1994 en 1998 zaten nog in één ktev001455 mdj°en. Ikbl ter wil WK inkorten Sepp Blatter wil dat het volgende WK vijf tot zes dagen uurt dan het huidige toernooi van 33 dagen. Het WK in kaa Japan en Zuid-Korea mag hoogstens 28 dagen duren, belle Zwitser. Hij wil daartoe de eerste ronde sneller afwer en ([Frankrijk kwam het nog voor dat een ploeg een week s D«en duel speelde. or li efietwedstrijd verplaatst De benefietwedstijd voor de gewonde politieagent Da- trel is verplaatst naar half september ergens in Duitsland. ''f''|el stond gepland voor zaterdag in Parijs. De Duitse en de ^voetbalbond, initiatiefnemers van de wedstrijd, hebben VIC'm de ontmoeting te verplaatsen omdat na de uitschake- 1 Duitsland de Duitse fans uit Frankrijk zijn vertrokken. Wjedstrijd zonder Duitse supporters geeft niet de atmosfeer jü ibij dit duel voor ogen hadden", lichtte Egidius Braun, :r van de DFB, toe. ,,We willen het duel nu in een grens- iuden, zodat de Duitse fans de gelegenheid krijgen hun eit met Nivel te betuigen en zich van iedere vorm van kunnen distantiëren." De agent ligt nog altijd in coma. op 21 juni zwaargewond bij rellen na de wedstrijd Joegoslavië. I beëindigt carrière David Platt heeft zijn voetbalcarrière beëindigd. De 62- etilEngels international maakte die beslissing gisteren be- tt (32) wil trainer worden. De bewondering in Engeland itt geldt vooral zijn winnende doelpunt tegen België, in minuut van de achtste finale van het WK 1990 in Italië, velder speelde twee jaar geleden bij het EK in eigen laatste interland, tegen Duitsland. Platt speelde voor Aston Villa, Juventus, Sampdoria en het laatste seizoen rsenal. e Fransen veroordeeld Een rechtbank in Parijs heeft twee jonge Franse mannen nabijgelegen Bobigny veroordeeld tot 3,5 jaar cel, waar- ht maanden onvoorwaardelijk, wegens geweldpleging te- 'n 0 iziliaanse voetbalfans. De twee misdroegen zich rondom lingswedstrijd van het WK, Brazilië-Schodand. Het kop- t kaartjes verkocht op de zwarte markt, mishandelde en- aziliaanse supporters. Enkele fans werden ook van hun waardepapieren beroofd. Ifei KCWAMT uitzondering stopten se kranten vanochtend 'slagen van Nederland- weg op de laatste pa- van hun sportbijlagen, ie zette de toon door :e 13 pagina's te wijden wedstrijd van van- tegen Kroatië, en het :tief van een 'histori- ïale' tegen Brazilië. Le n wijdde de eerste 9 s van de krant aan de a °le wedstrijd tegen Kroa- 'e1ération de eerste 4, en ^jSoir de eerste 3. ,r 1 laatste krant bracht jde kop 'de laatste golf ïe aan de Nederlandse iters, aan wie Marseille |oede herinnering be- fo populair had het le- van Oranje zich ge- aldus de krant, dat bur- iter Gaudin van Mar- F ien kompaan van presi- hirac) in vreugde uit- na het doelpunt van :k Kluivert werd door nse voetbalverslagge- gemeen gezien als de ederlandse aanvaller in le. De 'Milanees' kreeg Du het rapportcijfer 5 ts in Frankrijk als hoog nd beschouwd. Bergkamp Lon tegen had volgens de een moeilijke avond, ïks enkele bewegingen 'te klasse, slaagde hij er om een medespeler in te brengen of te schie- i,A este Nederlanders wa nt! g steeds volgens l'Équi- ink de Boer en Edgar >en Deze laatste kreeg an- I» een pluim voor zijn acht. „Davids heeft veel werk verricht op i, Sl ek waar het spel zich Nj itreerde. Het leek of hij pj3 f had vermenigvuldigd, zijn techniek hem bo- i in staat stelde veel winnen." 'rland was volgens l'É- ïigenlijk op alle fronten 'ehalve in de aanval. De waarom Brazilië gevaar - vas, kon volgens deze (5 a twee woorden worden "wat: Denilson en - Ronaldo. Deze laatste illt >.een uitzonderlijke rw 'ld", waarin hij „bijna 'in natig twee Nederlan- neestal De Boer en Rei- 'anzich bond." Cocu: 'Ik wilde het liefst meteen onder het gras kruipen Zevenhonderd gulden voor een gestolen kaartje Het is een goed gebruik om na de wedstrijd de spelers naar hun reacties, meningen of gevoelens te vragen. De le zers willen graag weten wat er door de maJcer van het win nende doelpunt heen ging, wat hij van de tegenstander vond en wat hij vindt van de komende tegenstander. Daarvoor worden journalisten naar Frankrijk gestuurd. Die daar natuurlijk wel iets voor moeten doen. We nemen u mee naar de mixed zone, de ontmoetingsplaats voor spe lers en pers. In de grote tent is een par koers uitgestippeld waarlangs de spelers zich moeten bewe gen. Eerst langs de schrijvende pers. Tussen schrijvers en spe lers staan schotten, hoog tot aan de gemiddelde middel van de mens. Het parkoers gaat verder, via een u-bocht, naar radio en tv. Dan nóg zo'n bocht van 180 graden, weer een batterij tv-camera's en dan gaat het doek omhoog. Pff, eindelijk vrij. Bondscoach Guus Hiddink noemde de mixed zone een 'schaapskooi'. Van zijn kant bezien klopt dat wel. De journalisten noemen het liever de 'war zone'. De eerste spelers, komen voor bij ongeveer een half uur na de wedstrijd. Het zijn de reserves onder de wissels, die je vrien delijk groet en verder met rust laat. Ed de Goeij, Ruud Hesp, Andre Ooijer. Ze groeten vro lijk terug. Dan komen de gladiatoren. De spelers die de hoofdrollen hebben gespeeld. Kluivert komt, Bergkamp stopt, Frank en Ronald de Boer zijn er van- zelfsprekend bij. Tot en met de voorronde konden de vragen stellers zich nog redelijk staan de houden in het geweld. Maar dit is de beslissende fase. De halve finale, Nederland - Brazilië. Duitsers, Spanjaar den, Fransen, Brazilianen, journalisten van alle landen hebben Oranje ontdekt. De druk wordt plotseling een stuk groter. Letterlijk en figuurlijk. In een volijverige poging om de mooiste 'quotes' te pakken te krijgen, staat de verslagge ver helemaal vooraan. Op een tevoren zorgvuldig berekende en gekozen plek. Maar als Kluivert zich meldt worden er van alle kanten voice-recor- dertjes of scherpe oren naar Voetballen, zo heeft de we reld kunnen zien, kan Oranje als een van de besten. Maar strafschop pen nemen blijft een on derdeel dat de Nederland se internationals zwaar op de maag ligt. In het Stade Velodrome is de spanning na 120 minuten voetbal en een 1-1 stand op het score bord met een mes te snij den als Edwin van der Sar en Taffarel om beurten tus sen de palen kruipen. Guus Hiddink en Mario Zagallo hoeven weinig meer door te nemen met hun spelers. De kandidaten zijn be kend, de volgorde van schieten ook. Alle straf schoppen van het halve fi nale-duel op een rij. marseille gpd Ronaldo 1-0 Edwin van der Sar zweept het Oranje-legioen achter zijn vak nog eens op om Nederland er vocaal doorneen te slepen en de druk op de Brazilianen op te voeren. Ronaldo is niet onder de indruk. Een dag eerder heeft hij er op de training tien geno men en er negen gemaakt. De bal verdwijnt dan ook keihard in de linkerbovenhoek. Frank de Boer 1-1 Frank de Boer geeft als aanvoer der het voorbeeld door net zo feilloos raak te schieten als Ro naldo. De Boer schiet hard en laag. In de middencirkel springt iedereen om de nek van Frank. „Zo neem ik mijn strafschop al tijd", zegt Frank. „Ik wacht tot de keeper beweegt. Wacht hij ook, dan kies ik voor mijn vaste hoek." Rivaldo 2-1 Edwin van der Sar wil er alles aan doen om Oranje op het goede spoor te brengen, maar hij duikt naar de verkeerde hoek als Rivaldo aanlegt. Van der Sar is woedend, baalt dat hij ver keerd heeft gegokt. Langs de kant houdt Hiddink het oog op het doel, maar hij bedenkt zich dat „het een grote loterij is ge worden." Dennis Bergkamp 2-2 Dennis Bergkamp heeft geen Het is maandagmiddag drie uur. Slaapzak in de achterbak, een tandenborstel, sokken, on derbroeken. Veertienhonderd kilometer rekent de routeplan ner. Dezelfde dag hebben dui zenden Nederlanders hetzelfde gedacht. Vooral na Luik duiken de eerste oranje getooide auto's en bussen op. Twee jonge lifters proberen met een uit karton ge knipte wereldcup de Belgische automobilist te overreden de zijde van Holland te kiezen. 'Marseille', staat op het bordje en dat zegt genoeg. Uren later, in het Noord-Franse Nancy ko men we- ze weer tegen. Maar het wordt donker en de vraag is of ze Marseille bijtijds zullen halen. Het oranje legioen komt vroeg in de ochtend samen in Montelimar ten zuiden van Lyon. Voetbalfans die uren lang in de bus hebben gezeten, schudden hun slaperige hoof den en roepen voorzichtig 'Oranje Boven'. Erg overtuigend klinkt het allerminst en de ster ke koffie verandert daar nauwe lijks iets aan. De meeste hebben geen kaartjes voor de wedstrijd en gaan op de bonnefooi. De komende dagen is hun bus of auto net zoals bij ons een hotel, want in de wijde omtrek van Marseille is geen kamer meer te krijgen. Om acht uur 's ochtends lig gen de ochtendkranten van Marseille op straat. 'Bergkamp en Bebeto, dat is dynamiet' kopt de krant La Provence. We gaan op zoek naar de zwarte markt om toch kaartjes voor de wedstrijd fe bemachtigen. Grijnzende handelaren langs de haven in Vieux Port geven geen krimp en kiezen geen partij. Vijftienhonderd gulden is de prijs en blijft de prijs. Braziliaan of Nederlander. Dan maar niet. De terrassen in Vieux Port zijn om twaalf uur 's middags voor de Brazilianen. Met trom mels en tamboerijnen bepalen zij de sfeer. Heupwiegende Bra ziliaanse schonen worden ver gezeld door het Oranjelegioen. Obers zetten al naar gelang de bestelling een geel-groene dan wel een oranje pet op. „We zijn onafhankelijk", zegt één van hen. „Maar in de finale niet meer. Want dan gaan we voor la Douce France." De drukte bij de kassa's van het staduion Velodrome in Marseille. De Nederlandse supporters moesten 295 gulden bijbetalen. foto wfa Drie Brazilianen voor ons ko men terug van de zwarte markt. Runo Ao Penta staat op hun mutsen. We gaan voor de vijfde wereldtitel. Zij hebben kaartjes voor de wedstrijd. In het Brazi liaanse vak nog wel. „Waar we ze hebben gekocht? Van God natuurlijk". Duizend gulden per stuk hebben ze betaald. Daarna slaat de paniek toe. Zijn ze vals? Maar andere Brazilianen stellen hen gerust. Er zit een water merk in dus dan zit het wel goed. „Maak je geen zorgen", zegt een Nederlandse fan. „Ik wilde naar de wedstrijd tegen Joegoslavië. Eerst vroegen ze vijftienhonderd gulden voor een kaartje. Een uur voor de aan vang kreeg ik ze voor vijfhon derd. En zo ging het ook bij Ar gentinië. Maar je hebt er altijd zakkenwassers tussen lopen. Bij Duitsland tegen Irak met tach tigduizend plaatsen nota bene, wilden ze een half uur na de af trap nog altijd vijfhonderd piek. Anderen hadden genoeg ver diend en gaven de overgebleven kaartjes weg. Ik wil best vijfhon derd gulden betalen, maar niet na de aftrap. Als ik het Wilhel mus niet kan meemaken, hoeft het voor mij niet meer." Wij eten bouillabaise onder de vlag van Brazilië. Met Engel sen die het Braziliaanse shirt hebben aangetrokken. „Natuur lijk wilde ik in het begin dat En geland zou winnen", zegt een Brit. „Maar ik ben zo afgeknapt door de hooligans, nu ga ik voor Brazilië omdat hun spel mij aanspreekt. En wat er ook ge beurt, Nederland is voor mij een goede tweede." Auto's komen toeterend door de haven gereden, dan met Bra ziliaanse dan met Nederlandse vlaggen. De Nederlandse shirts zijn uitverkocht. We kopen er een van iemand die hem zelf al draagt. Bezweet en al. Want wie normaal gekleed gaat, is gekker dan de gekken.„Women like my swet", grijnst hij en incasseert tachtig francs. Tegen drie uur 's middags gaan we naar het stadion. Het is er een gekkenhuis. Waar in de oude stad geel en oranje nog broederlijk samengaan, kleurt het knooppunt van Marseille uitsluitend oranje en klinkt een oorverdovend lawaai uit dui zenden toeters vlakbij het sta dion. Wie een oranje shirt aan trekt, krijgt vanzelf de verkopers op de nek. De prijzen zijn nau welijks gezakt. „Duizend gulden voor achter het doel, 1250 gul den voor de lange zijden", zegt een jong ventje in een shirt van het Franse elftal. „Ik heb de kaartjes gewonnen met een co ca-cola wedstrijd. Als Frankrijk hier had gespeeld, was ik zelf gegaan. Maar nu kan ik er beter iets aan verdienen." Ook een uur later wil de prijs op de zwarte markt maar niet zalcken. „Dit is de halve finale", zegt een zwartverkoper. „En geen wed strijdje tussendoor. Nederland tegen Brazilië. Wat wil je nog meer. Het is betalen of niet." Maar we hebben geduld. Rond achten passeren we een Fransman die nog één kaartje in de aanbieding heeft. Bijna ze venhonderd gulden moeten we er voor neertellen. Als ik in mijn vak kom zit ik tussen allemaal mensen van Canon Nederland. Zij missen een kaartje, dus hoe ik aan de mijne kom. Gestolen, zeker. Ik moet praten als Brug man. Echt waar, zevenhonderd gulden heb ik er voor betaald". Maar ik ben binnen. De wed strijd kan beginnen. voren gestoken. Er wordt ge duwd en de schotten geven niet mee. Het buideltasje be gint op de - lege, want natuur lijk niet gegeten - maag te drukken. Maai' wat komt er dan naar boven gepompt? De Fanta? De knieën worden wat naar voren geduwd, om ten minste nog in balans te blij ven. Maar ook dat lukt niet. Bergkamp volgt, de menigte zwelt van achteren nog verder aan. Nee, niets aan Kluivert la ten merken. Aan het buidel- tasje hangt de portable tele foon. Die mag niet kapot gaan, het is een onmisbaar hulp - middel bij het verzenden van de verslagen. Oksels, de geur van mannenzweet, indringend en bijzonder onaangenaam. Kletsnatte shirts en overhem den tegen de rug. De warmte, benauwdheid. Zou Van der Sar zich zó gevoeld hebben in de 'jubelzone'? Misschien moeten er ook bij de journalis ten klappen van ontzetting vallen. Het was een ingeving. Kluivert was eigenlijk nog niet klaar met zijn betoog. Ergens mid den in de zin zegt de journa list: 'Patrick, bedankt'. Patrick kijkt op, knikt, en loopt verder de schaapskooi in. De menige journalisten rent alle kanten op, op zoek naar de allermooi ste uitspraak. Pff, eindelijk lucht. YPE MIN KEMA lekkere wedstrijd achter de rug, toch loopt hij vol zelfvertrou wen vanaf de middenlijn op Taffarel af. Onderweg denkt Dennis: „Zo'n grote kerel is het niet. Hij imponeert me niet zo als sommige andere keepers. Bij de vorige strafschop zag ik al dat hij door zijn geringe lengte flinke hoeken openlaat. Als ik 'm goed hard in de hoek plaats, kan-ie 'm nooit hebben." Pim Doesburg durft vanaf de reser vebank als enige niet te kijken. Maar Bergkamp doet exact wat hij voor ogen had. Terug in de middencirkel, bij de rest van het elftal, wordt hij gefeliciteerd. „Er stond wel meer druk op me dan normaal, maar ik weet van mij zelf dat ik dit soort klusjes aan kan. Ik wist al in welke hoek ik 'm zou schieten toen ik tegen over Taffarel ging staan." Emerson 3-2 Emerson is de eerste wisselspe ler die aan de beurt komt voor een strafschop. Van der Sar komt voor het eerst dicht in de buurt, maar tast toch mis. „Jammer", zegt Bergkamp in de middencirkel tegen Wim Jonk. „Het kan nog alle kanten op." Phillip Cocu 3-2 Frank de Boer staat met zijn arm om de nek van Aron Win ter, als hij Philip Cocu langzaam naar het doel ziet lopen. „Ik krijg een raar gevoel, Aron", zegt Frank. „Deze gaat mis, hij maakt 'm niet." Cocu haalt niet vol uit, Taffarel springt als een tijger naar zijn linkerhoek en maakt zijn eerste save. Bijna 25.000 Brazilianen schreeuwen het uit van vreugde. De Oranje spelers proberen Cocu te troos ten, maar de ex-PSV'er is kapot. „Sommigen wilden 'm niet ne men, dus niemand zal je er kwaad op aankijken. Maar ik wil nu het liefst meteen onder het gras doorkruipen", zegt Cocu. „Hoe anderen er ook over den ken, voor jezelf blijft het toch het ergste. Bij PSV heb ik zelden gefaald. Ik snap het niet, want ik was niet overdreven gespannen. Je bent zo moe van de wed strijd, hebt alles gegeven en je wilt maar een ding: gewoon die bal er inschieten." Tijd voor ze nuwen was er niet meer. „Ik had Taffarel al twee keer de goede hoek zien kiezen, alleen kwam hij steeds te laat. Ik nam 'm niet hard genoeg, dat was mijn grootste fout. Frank en Dennis schoten veel harder." Dunga 4-2 In het Braziliaanse kamp gieren de zenuwen zo mogelijk nog harder door de keel dan bij de Nederlanders als hun aanvoer der Dunga op de boomlange Van der Sar afstapt. De wereld kampioen wordt zwaar op de proef gesteld en is dat niet ge wend. Maar Dunga toont zijn ervaring en knalt ongekend hard raak. Bergkamp kijkt van grote afstand bewonderend toe. „Die Brazilianen nemen straf schoppen gewoon heel erg goed", zegt hij. En Cocu: „Ik bleef hopen op een misser van Brazilië, maar ook deze ging er moeiteloos in." Ronald de Boer 4-2 Pim Doesburg durft nog steeds niet te kijken. Net als de spelers in de middencirkel hebben de reserves van Nederland de ar men om eikaars schouders ge slagen. Ronald de Boer stapt op Taffarel af en weet dat een vol gende misser het einde bete kent. In de middencirkel denkt broer Frank dat het wel goed zit. „Op de training mist Ronald nooit. Hij wacht altijd tot de keeper naar een hoek gaat." Taffarel durft echter het psycho logische gevecht aan te gaan, wacht langer dan De Boer en keert vervolgens Oranjes vierde trap vanaf elf meter. Een orkaan van vreugde barst los in het sta dion. Zagallo staat te huilen langs de lijn en is trots. Philip Cocu voelt op het veld nu pas de echte pijn van zijn misser. De tranen staan in zijn ogen. „Heel de tijd blijf je ho pen, maar na de misser van Ro nald stortte mijn wereld in." Ronald de Boer is kwaad op zichzelf. „Altijd, echt altijd wacht ik om te zien wat de kee per doet. Hij dook maar niet en toen koos ik voor een hoek. Maar ik had toch nog een halve seconde moeten wachten. Ik had zo'n goed gevoel, het kwam helemaal niet in me op dat ik 'm zou ktinnen missen." Edwin van der Sar en Frank troosten Ronald. „Heel raar dat juist hij hem mist", zegt Frank nogmaals. „Het is lullig voor hem, maar hij komt er wel over heen. Iedereen had dit kunnen overkomen." Patrick Kluivert zou nummer vijf in het rijtje van Oranje-spe lers zijn geweest voor een straf schop, maar hij hoeft na de misser van Ronald de Boer niet meer te schieten. „Dat is hele maal frustrerend", zegt Kluivert. „Ik had er al de ziekte over in dat we in gewone speeltijd niet konden winnen, als je dan ook nog op zo'n manier de finale mist, is het helemaal zuur." De straf schop van Ronald de Boer. Taffa rel duikt naar de goe de hoek en stopt de slappe inzet. fotoap -

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23