Het sprookje van Kroatië is nog lang niet uit cyj0 Gevaarlijk ca WK Voetbal Kroatië gevraagd shirts te veranderen Ook alcoholverbod bij EK van 2000 Ferrari voor Vieri Braziliaanse regering gaf hele land vrij Tenoren in training Zes Nederlanders bij 38 beste WK-spelers Sterren stonden gunstig voor Oranje h; WOENSDAG 8 JUL11998 Volgens bondscoach Miroslav Blazevic kan het WK nog veel mooier worden isisriLij^uucri iviiruziuv viu^cvil nuii nei kk/\ nug vtti rnuuizr wurucri Goran Ivanisevic, de ten nissende Crazy Croate, miste zondag zijn derde kans op de Wimbledon-ti- tel. Pijn in de benen, luidde het excuus na de 15-13 van vrijdag tegen Richard Kraji- cek. Pijn in het hoofd, na die 3-0 overwinning van de Kroatische voetballers te gen Duitsland in de kwartfinales van het WK. Dat was zaterdagavond misschien toch iets te uit bundig gevierd in zijn Lon- dense hotelkamer. Ivanisevic is gek op voetbal, zoals zo'n beetje al zijn landge noten van wie er iets minder dan de helft (4,2 miljoen) tij dens de oorlog het land uit vluchtte. De debutant op het WK plaatste zich zaterdag voor de halve finale (woensdag in Saint-Denis tegen Frankrijk), een volksfeest volgde. „Maar het sprookje is nog niet uit", sprak bondscoach Miroslav Bla zevic. „Het kan nog veel mooier worden." Blazevic (63, oud-trainer van onder meer Dinamo Zagreb, Zwitserse nationale ploeg, Nan tes en PAOK Saloniki) heeft een talenknobbel en is een groot spreker. Bekend ook om zijn grootspraak. Twee jaar geleden, voor Euro '96, beweerde hij dat zijn ploeg in Engeland de Eu ropese titel zou pakken. Hij stuurde president Tudjman, een persoonlijke vriend, een uitno diging voor de finale. Kroatië struikelde in de kwartfinales over Duitsland. De druk was te groot geweest. Ver dediger Slaven Bilic (29 jaar, Everton) is de slimste van het stel, hij kwam met een haar scherpe analyse: „Toen waren spelletje, maar toch. De druk is minder." „Ik heb ons altijd al een goe de outsider voor de wereldtitel genoemd", aldus Blazevic. Hij riep dat inderdaad zo vaak dat niemand hem meer serieus nam. Zeker niet door het matige seizoen van veel Kroatische in ternationals. Van de elf legio nairs in de selectie waren een paar spelers (Suker, Vlaovic, As- anovic) bij hun club tot wissel speler gedegradeerd, van de elf die in de Kroatische competitie uitkomen oogde een aantal (Prosinecki, Juric) uitgeblust. En tot overmaat van ramp moest Boksic zwaar geblesseerd afha ken. „Mijn spelers zijn nog relatief fris", aldus Blazevic, met het voorbeeld van Marco van Bas ten voor ogen. De Nederlandse spits maakte op het EK in '88 zijn rentree na een lange bles sure en leidde Oranje toen naar de titel. Blazevic: „Ze zijn niet stukgespeeld in zware competi ties." Het beste voorbeeld is mis schien Davor Suker, de 30-jarige spits van Real Madrid. In de Pri- mera Division sleet hij heel wat tijd op de reservebank. Zijn ploeggenoten Roberto Carlos (Brazilië), Christian Karembeu (Frankrijk) en Clarence Seedorf (Nederland) hadden een veel groter aandeel op weg naar de Champions League-titel. Maar voor hen verloopt dit WK te leurstellend, voor „Sukerman" (vier doelpunten) niet. „Ik ben nooit gaan twijfelen, wist dat mijn tijd nog zou komen. Dit is geen slecht moment om te pie ken, toch?" Suker staat op scherp en an ders is er altijd nog Blazevic die de gave heeft zijn spelers te prikkelen. „De Fransen hadden het, voor onze wedstrijd van za terdag, al over een halve finale tegen Duitsland. Dat heeft me pijn gedaan. Ze zijn volledig voorbijgegaan aan onze kwali teiten. Die hoogmoed verwijten wij de Duitsers ook vaak. En ie dereen heeft kunnen zien wat we met hen hebben e Een anti-racismegroep heeft gisteren geëist dat het elftal van Kroatië in andere shirts gaat spelen, omdat de kleu ren van het huidige tenue as sociaties oproepen met het fascistische Ustasha-regime ten tijde van de Tweede We reldoorlog. De shirtkleuren van Kroatië zijn rood en wit in een schaakbordmotief. Datzelfde motief werd ge voerd tijdens het pro-nazibe- wind van Ante Pavelic. „Ze brengen de jonge de mocratie van Kroatië in ge vaar", betoogde woordvoer der Chantal Boublil van de anti-racismegroep Europees Centrum voor Onderzoek en Actie tegen Racisme en Anti semitisme dat een klacht gaat indienen bij de FIFA. Volgens haar biedt de halve finale de ideale gelegenheid om wereldwijde aandacht voor de zaak te vragen. Woordvoerder Darko Tironi van het Kroatische elftal sprak van een 'dwaze klacht'. „We gebruiken deze kleuren al sinds de zevende eeuw. We maken geen einde aan een 1.300 jaar oude traditie." marseille anp Het Nederlandse WK-politie- team en het Centraal Informa tiepunt Voetbalvandalisme (CIV) zijn het eens met het plan van minister Dijkstal tij dens het EK 2000 in België en Nederland een algeheel alco holverbod in te stellen in de speelsteden. „Tijdens het WK is gebleken dat drank de grootste oorzaak was van de rellen", aldus Henk Groene- velt, inspecteur van politie en hoofd van het CIV. Rond de groepswedstrijd Engeland-Tu- nesië braken in Marseille ern stige rellen uit tussen dronken supporters. Sindsdien geldt er een alcoholverbod in de ha venstad. „Slechts een beperkt verbod", nuanceert Groene- velt, „want op de terrassen wordt wel volop drank ge schonken en dan moet je je af vragen welke zin het heeft." Het CIV heeft begrip voor het plan van Dijkstal, maar vindt wel dat de speelsteden volle dig moeten worden droogge legd. „De afstanden tussen de steden zijn niet groot, dus kunnen rivaliserende suppor- tersgroepen elkaar makkelijk treffen. Met veel drank op zul len zij helemaal door de rem men heen schieten." Gemiddeld 90 minuten per plasje De voetballers doen er gemiddeld negentig minuten over om bij de dopingcontrole een plas af te leveren. De medische commis sie van de FIFA heeft toen nu toe 240 spelers gecontroleerd. De snelste produceerde de urine na veertig minuten. Het record staat op 150. Alle tot nu toe uitgevoerde tests waren negatief. madrid sid Een droom armer, een Ferrari rijker. De Italiaanse spits marseille anp De Braziliaanse regering heeft een speciale wet uitge vaardigd die alle inwoners van het land in de gelegen heid stelde naar de halve fi nale tegen Nederland te kij ken. Wegens het tijdsverschil was het in Brazilië middag toen de wedstrijd werd ge speeld. De belangrijkste Brazi liaanse tv-zender, Globo, be gon al tien uur voor aanvang van de wedstrijd met de uit zending. Na afloop van het duel gingen de beelden nog lang door. In totaal nam het programma rond Nederland - Brazilië meer dan 24 uur in beslag. Globo had kosten noch moeite gespaard om alles zo goed mogelijk te doen. Le gendarische spelers als Pele, Junior en Falcao waren inge huurd als co-commentator. Christian Vieri werd ondanks vijf treffers met zijn land uitge schakeld op het WK voetbal. Maar autorijden zal voor hem voortaan nooit meer als voor heen zijn. De president van zijn club Atletico Madrid, Jes us Gil y Gil, schonk de aanval ler namelijk een Ferrari. De puissant rijke Spanjaard waar deerde de prestatie van Vieri zodanig, dat hij ongeveer een half miljoen gulden overhad voor het cadeau. „Ik hoop dat dit hem aanzet tot dezelfde prestaties in het shirt van Atle tico", aldus de gulle werkge- Zes Nederlandse en evenzo veel Braziliaanse voetballers zijn opgenomen in de denk beeldige selectie van de 38 beste voetballers van het WK. De experts van de technische commissie van de FIFA, waar van onder anderen de van een hartaanval herstellende Rinus Michels deel uitmaakt, kozen uit het Nederlands team voor Van der Sar, de gebroeders De Boer, Cocu, Overmars en Bergkamp. Na de halve finales wordt de selectie gehalveerd. Op 10 juli wordt die uitgedunde groep in Parijs „gepresenteerd". De selectie van 38 is: Doel: VAN DER SAR, Chilavert (Par), Barthez (Fra), Pagliuca (Ita). Verdediging: FRANK DE BOER, Ayala (Arg), Gamarra (Par), Thuram, Desailly (Fra), Simic, Jarni (Kro), Junior Baiano, Roberto Carlos, Cafu (Bra). Middenveld: CO CU. RONALD DE BOER, OVERMARS, Dunga, Rivaldo (Bra), Michael Laud- rup (Den), Henry, Zidane (Fra), Orte ga (Arg). Ince (GBr), Asanovic (Kro). Hierro (Spa). Aanval: BERGKAMP. Hernandez (Mex), Ilie (Roe), Batistu- ta (Arg). Vieri (Ita), Bierhoff (Dui), Owen (GBr), Tore Andre Flo (Noo), Ronaldo (Bra). Suker (Kro). Brian Laudrup (Den), Salas (Chi). parijs De drie wereldberoemde tenoren Placido Domingo, Jose Carreras en Luciano Pavarotti oefenen voor het grote concert dat het trio bij de slotceremonie van het WK in Parijs gaat geven. foto rtr Oranje haalt de finale van het WK voetbal, zo staat in de ster ren geschreven. Een Uruguay- aanse astroloog, Boris Cristoff, voorspelde een finale met Ne derland en Frankrijk. Aan de hand van de astrologische die renriem zag Cristoff dat Brazi lië er gisteren in de halve finale tegen Oranje slecht vanaf zou komen. Ook Kroatië bevindt zich in een slecht gesternte. Cristoff had op zijn gebied toch een aardige staat van dienst. Zo voorspelde hij juist dat er in 1981 een aanslag op paus Jo hannes Paulus II zou worden gepleegd. Ook tijdens dit toer nooi zat hij goed: Noorwegen won naar zijn voorspelling in de groepsronde van Brazilië. Zijn vooruitziende blik liet hem evenmin in de steek bij het 'zien' van rellen in Frank rijk, veroorzaakt door Engelse en Duitse supporters. ACHTSTE FINALES KWARTFINALES HALVE FINALE DENEMARKEN JOEGOSLAVIË ■(DENEMARKEN -| NEDERLAND -| ARGENTINIË HALVE FINALE KWARTFINALES ACHTSTE FINALES BRAZILIË DUITSLAND |- L| MEXICO j- d. 30 iuni. J IJ KROATIË Voetballers en trainers staan niet bekend om de origina liteit van hun uitspraken, maar er zijn uitzonderingen. De Ita liaanse trainer Nero ging ooit de geschiedenis in met deze: „Ik ben de op een na beste trainer ter wereld; maar de beste bestaat niet." En onze Rinus Michels behoedde zich zelf voor de vergetelheid door te declameren: „Voetbal is oorlog." Nero werd nooit tegengespro ken, maar Michels' stelling wordt tegenwoordig alom aangevochten. Zo liet de Fi nancial Times deze week een Franse expert uitleggen dat voetbal juist oorlog voorkomt, omdat het als uitlaatklep voor nationalistische gevoelens functioneert. Over deze theorie matig ik mij geen oordeel aan. Maar bij het lezen van de sportpagina's krijg ik wel de indruk dat som mige kranten niet goed weten hoe ze die na vier weken WK nog moeten vullen. In Le Figaro bijvoorbeeld dook een artikel op van een geleer de die uitlegde dat het woord 'Beker' (het ding dat zondag wordt uitgereikt aan de win naar) eigenlijk komt van de 'Beker' waaruit Jezus zijn vol gelingen liet drinken. Dat zou, zo schreef deze pundit, alle maal nog niet zo erg zijn als de voetbalbeker niet bezig was de christelijke beker geheel te overschaduwen. Was de mensheid er echt bij gebaat als er zondag meer mensen voor de buis zitten dan in de kerk? Een aardig partijtje blies ook The Economist mee. In een hoofdredactioneel commen taar betoogde dit zeer serieuze weekblad dat als mannen lan ger wilden leven, ze niet naar de WK in Frankrijk moesten afreizen. Dit was niet vanwege het ge vaar een politieknuppel op het hoofd te krijgen, maar om een geheel andere reden. Om te begrijpen waarom vrouwen langer leven dan mannen, was The Economist te rade gegaan bij wetenschappers, die op hun beurt weer antwoorden hadden gezocht bij apen. En wat bleek? Apensoorten waarbij de vrouwtjes voor de kinderen zorgden, kenmerkten zich door een hogere levens verwachting van die vrouw tjes. Maai' bij soorten die aan een omgekeerd rollenpatroon deden - sommige apen zijn heel feministisch - leefden de mannetjes langer. Dat, zo ging de redenering verder, moest ook bij mensen de verklaring zijn. Als mannen langer wilden leven, moesten ze wat meer voor hun kinde ren zorgen. Ergo: ze dienden wat minder vaak naar voetbal kijken. Aan deze apekool van The Economist zou ik graag mijn eigen onzin toe willen voegen. Voetbal is geen oorlog, is mijn stelling, maar voetballen tegen Argentinië is wel gevaarlijk. Na de WK-finale Duitsland-Ar- gentinië in 1990 bijvoorbeeld belandden drie Duitsers met een hartaanval in het zieken huis. Dat brengt ons ook weer bij Rinus Michels, die afgelopen zaterdag Nederland-Argenti- nië aanschouwde vanaf de tri bune. Hij werd een paar uur later ge troffen door een hartaanval. CEESVANZWEEDEN Een woordvoerder vai dienst Kijk- en Luistei zoek van de NOS in hi „Meer kijkers kan bijn zij rampen en oorlogen om nog meer kijkers te Ook een koninklijk hui redt het niet. Henk Spaan in Het Pa „Edwin van der Sar kri Hij moet ophouden mt alsof Ortega liem eigen maal niet geraakt heej zomaar 'professioneel' liggen. Ortega gafgewi kopstoot en hij raakte Sar vol op zijn lip. Ik bi blind. Idem: „De Nederlandse spelel sen het Zuid-Amerikaa peet van de Schwalben niet. Er is er maar één\ gaat liggen en dat is Dfj Bergkamp, waarvoor Ja kreeg van zijn bewondi van de BBC.j Idem: „Dennis heeft trouwen AD verteld waarom hij ten was op Mihajlovic, maag hij ging staan en wiens hoofd hij schopt dat hij in de Serie A aU met hem had gehad, zl Frankrijk hoe Mihajloi genstander in de mond Dennis had er geen wa voor. Wij gruwen metI Henk Kraaijenhof ove en gemiste penalty's ii week: „Op de training kan de negentien van de twini schieten. Maar op het l de moment lijkt het do kleiner en de keeper pk veel groter. Hoe meer je na begint te denken, de tier je kansen worden." Idem: i „Het stress-systeem helf chaam te overleven int situaties, vaak is het vei vluchten. Adrenaline vl je aderen, je hart klopt zintuigen staan op sclu onze gedachten staan o in de wegen het stress-s dat op zich perfect func keert zich tegen ons. Pk gaan we nadenken, wa er als ik de penalty mis. Idem: „Daarom ligt het uitein verschil tussen sterren i sporters in hoe zij besta tegen stress. Johan Derksen in Voel i ternational: Voor het eerst in de his maakt het niet uit welk de bondscoach opstelt, schikt als enige op het 1 een surplus aan topvoe Hiddink heeft een luxe\ schorsingen en blessure hem niet, hij mag zelfs] maken, want met deze spelers kan Oranje niet Duitse tv-commentato! stuntel van de Duitse v ging bij de cornervlag: „Een Nederlandse verdt geeft hier een hakje. 1. Vieri (Ita), Batistuta (Arg)5 j 3. Salas (Chi), Hernandez (M (Kro), Ronaldo (Bra) 4 6. BERGKAM I' (NED), Henry Sampaio, Bebeto. Rivaldo (Bi smann, Bierhoff (Dui) 3 14. COCU, RONALD DE BOF VERT, Pelaez. (Mex), Wilmots tega (Arg), Roberto Bagt Hadda (Mar), Bartlett (ZXfU Hierro (Spa), Whitmore (Jam van (Roe), Komljenovic (Joel, Shearer (Eng), Brian Lai 32. VAN HOOIJDONK, C VIDS, Mihajlovic, Mijatovic,! (Joe), Oruma, Lawal, Oliseh.l Adepoju, Ikpeba (Nig), RauU Enrique (Spa), Di Biagio (Ita) Petit, Lizarazu, Trezeguet, Du Blanc (Fra), Burley, Collins (S (Mar), Harvard Fló, Tore And Rekdal, Eggen (Noo), Polster, Herzog (Oos), Njanka, Mbon Nielsen, Riener, Michael Laui gensen, Möfler, Sand, Helveg pe, Blanco (Mex), Seok-ju Hu ChulYoo (ZKo), Earle (Jam),i Vlaovic, Stanic, Jarni (Kro), St derton, Beckham (Eng), Ilie.l (Roe), Möller (Dui), Mc tili. Mahdavikia (Irn), McBrid Preciado (Col), Sierra (Chl).A Thyniyan (SAr), Alyala, Ber zo "(Par), Kostadinov (Bul), Ni Nakayima (Jap), Pineda. Zani (Arg), Souayan (Tun) 1. Eiget Bovd (Sch).'Chippo (Mar), Is Mihajlovic (Jou), Batsjev (Bul GELE KAART (vanaf tweede: Twee kaarten: Cafu (Bra), Ti Eén kaart: STAM, DAVIDS, REIZIGER, VAN HOOIJDONJ Moriero, Di Biagio, Mal Costacurta. Bergomi (It Mykland. Rekdal (Noo), Leon Carlos, Cesar Sampaio, Robe Aldair (Bra). Fuentes, I'apiad vert, Benitez, Enciso, Arce (P< i (Dui). Blanco, Davino Mirkovic, Stojkovic, Djorovic orghe Popescu, Petrescu. Uit ban. Simic. Suker. Bilic (Kro' vas, Veron, Simeone, Almeyd Sensini (Arg), Ince. Seaman li vare'h, Deschamps (Fra). RODE KAART: NU MAN (NFJ (Arg), Beckham (Eng) UITGESPROKEN SCL,w.^..-_ wedstrijden: Ortega (Arg). T«' strijden: Ramirez (Mex), Wör Eén wedstrijd: NUMAN (Ned (Bra), Soldo (Kro). Molnar (1> De Kroatische selectie traint ontspannen in de aanloop naar de halve finale van vanavond. foto ap we soldaten, die moesten vech- land. Nu is de situatie in ons we weer gewoon sporters zijn. weer gewoon een spelletje ge- ten voor de trots van een nieuw land wat stabieler en kunnen Toen was het politiek, voetbal is worden. Een heel belangrijk

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 22