O» WK Voetbal Droom van Nederland spat uiteen k kan niemand een verwijt maken' frazilië heeft heel el geluk gehad' 'Ronaldo gaat tegen Frankrijk de kroon op z'n werk zetten' vISPAG 8 JULI 1998 nieuw veel Nederlanders beroofd ,le Rond de wedstrijd in Marseille zijn opnieuw tientallen •-supporters het slachtoffer geworden van berovingen. De i hadden het vooral gemunt op portefeuilles, tassen en »le telefoons. Ook werd een groot aantal auto's van Neder- „-S opengebroken en leeggehaald. „Het blijkt toch kennelijk ^voorkomen dat mensen worden beroofd, ondanks de in- zo'n 2000 agenten", zei Henk Groenevelt, leider van het Nederlandse WK-politieteam. „We hebben ook vol- gewaarschuwd, maar helaas is het net als rond de wed- thfP te8en Zuid-Korea en Argentinië weer gebeurd." izenden voetbalfans in Gelredome Zo'n 8500 toeschouwers hebben gisteravond in de Gel- ie in Arnhem de wedstrijd op grote beeldschermen beke- oe^anvankelijk mikte de organisatie op zo'n 15.000 toeschou- jf j« Opvallend veel meisjes en gezinnen met kinderen bezoch- T t evenement. De schermen waarop het duel was te zien, ex| in een oppervlakte van zo'n vijftig vierkante meter. Circa j vi ewards hielden een oogje in het zeil. De organisatie had thfjlend veel aandacht besteed aan activiteiten voor kinderen. erto Carlos: Penalty 's kloppen Nederlands elftal De beste voetballers van Nederlanders hadden een droom. Na de catastrofe op het EK staken ze de koppen bij elkaar en zwoeren wraak. Oranje zou de volgende we reldkampioen worden. Ze konden de finale van het WK bijna aanraken. Zo dicht bij en toch zo verschrikkelijk ver weg. Brazilië, de ploeg met de lelijkste spelopvatting, speelt zondag de mooiste wedstrijd van het wereldkam pioenschap. Oranje, de mooiste ploeg van de Coupe du Monde, speelt een dag eerder de lelijkste: die om de ver schrikkelijke plaats drie. bij Ko| LE ANP en toliadden ook kunnen ver bekende Roberto Car- het heroïsche duel met land. De verdediger van Madrid vond dat zijn niet goed had gespeeld, doen we het hele toer- va|lniet", sprak hij. m os: „We zijn natuurlijk 1 b gelukkig, want we zijn f dhet oog van de naald ge- va n. Toen Kluivert 1-1 kr< e, gingen wij heel slecht en gaven we veel kan- eg. Het was een zooitje is! Voor hetzelfde geld ga hij er nog een in en dan wij de troostfinale in spelen. Ik vond Ne- id wel beter spelen dan maar het gaat in het om het resulaat. Ik Rhet jammer voor mijn «Clarence Seedorf dat moest aflopen voor Ne- d." ipelers en trainers van staan onder een enor- I uk. Het volk eist prolon- van de wereldtitel, met :Hfer neemt het geen ge- n. En sommige spelers liggen met elkaar overhoop. „Maar deze zege zal de rust ten goede komen", stelde Car los. „De titel van 1994 betekent niets meer in Brazilië", wist routinier Dunga. „Daarom wa ren wij afgeslacht als we had den verloren. Wij spelen niet goed, maar als het q,r op aan komt, presteren we wel en vormen we toch een hecht team. Ik heb wel te doen met de Hollanders. Die hebben zo goed gespeeld en gaan via pe nalty's naar de troostfinale. In de tweede helft was ik bang dat zij een paar goals zouden maken. De druk werd zo groot en we maakten veel fouten. Het was kantje boord." Ronaldo straalde van oor tot oor. „Ik ben zeer gelukkig", zei de ster van de ploeg. „In 1994 was ik er weliswaar bij, maar als wisselspeler. Nu heb ik zelf bijgedragen aan de fina leplaats. Dit maakt mij zeer gelukkig, onvoorstelbaar. Dit is het hoogste wat ik tot nu toe heb bereikt in mijn loopbaan. Eigenlijk had deze wedstrijd de finale moeten zijn, want ik denk dat dit de twee sterkste ploegen van het WK zijn. marseille ype minkema gpd-verslaggever De droom van Oranje spatte uiteen op de vuisten van doel man Taffarel. Ronald de Boer keek naar de doelman van Bra zilië. Het was een blik, niet meer. Hij zuchtte. De aanloop was kort, slap. De schuiver. En toen was het over. De handen van De Boer gingen voor het ge zicht. Alles voorbij. Er kwamen tranen, bij de verliezer, bij doel man Edwin van der Sar. Zelfs bij de winnaar. Mario Zagallo, de Braziliaanse coach, huilde. Het was een onüading van de span ning die twee Nederlandse voetballers en een winnende coach te veel werd. Een wereldkampioen staat er als het moet. Ook op de span nendste momenten. Als de ze nuwen op de spieren slaan, als de hersenen geen boodschap pen meer durven door te geven naar de benen. Als een loterij moet beslissen over het mooiste of het lelijkste van het WK. Op die momenten zweefden de kampioenen de spanning voor bij. En sloeg het in de benen van twee Nederlandse voetbal lers, Phillip Cocu en Ronald de Boer. Het zijn de kleinste dinge tjes. Een bal die niet goed ligt. Een aanloop, aarzelend. Cocu en De Boer verloren hun zenu wen. De Brazilianen waren op hun best. Ijskoud. Brazilië verliest immers zel den van de strafschopstip. De finale van het WK, vier jaar gele den in Los Angeles, tegen Italië, werd zo gewonnen. Nederland heeft niet zo'n beste reputatie. Het ging mis in '92 tegen Dene marken, halve finale EK; in '96 met Ajax in de Champions Lea gue tegen Juventus, in datzelfde jaar met Oranje in de EK- kwartfinale tegen Frankrijk, met Seedorf uit tegen Turkije. En nu weer. Wat is dat toch? Een ge brek aan de absolute koelbloed igheid, geen ijs in de aderen? Een serie strafschoppen moest het onwaardige sluitstuk worden van de halve finale van het WK. Omdat Brazilië, de we reldkampioen, en Nederland, de uitdager, in 120 minuten niet uit elkaar te halen waren. Er stond 1-1 op het bord. Het is altijd hetzelfde liedje. De kampioen wandelt wat ver veeld door de voorronde. Een geeuwend gelijkspelletje, nipte overwinning. Een te kloppen ploeg, niet zo sterk meer. Het is de illusie die graag gewekt wordt. Maar de toppers weten altijd precies wat ze doen. Ze denken te weten wat ze doen. Ze leunen op hun kwaliteit. In het geval van Brazilië op de de fensie. Dodelijk voor de tegen stander, maar ook dodelijk voor het voetbal. Toch, verklaarbaar is het wel. Dunga, de aanvoer der, zei dat treffend, voordat er een bal was getrapt: „Als we verliezen, word ik vermoord bij thuiskomst." Ze hebben heel veel te verdedigen. Hun leven, zelfs. Geen Nederlander die er aan denkt om Frank dc Boer, captain van Oranje, te lynchen, te vierendelen of zelfs maar be straffend toe te spreken. Het zit - gelukkig - niet in de volksaard. Voetbal blijft in essentie nog een spel. Brazilië voetbalt niet, de kam pioen controleert. Het verdedi gen van de titel is het doel dat alle middelen heiligt. Zelfs met de mooiste voetballers van het WK, zelfs met Ronaldo, Rivaldo, Emerson. Ze spelen het meest verdedigende voetbal van alle WK-deelnemers. Oranje zag geen kans om daarmee af te re kenen. De kampioen controleerde ook tegen Nederland. Alleen Davids en Kluivert, daar maak ten de Brazilianen zich nog lich te zorgen over. Dat bleek te recht. Davids won alle duels die er waar ook op het veld konden worden uitgevochten, en Klui vert had met elk balcontact ge vaar op de schoen. Het meest dodelijke kort voor het einde van de officiële speeltijd. Een schitterend doelpunt. Cocu won het duel op karakter, Ronald de Boer gaf de voorzet op klasse, Kluivert kopte met kracht en precisie. Voor Edgar Davids, bijge naamd de pitbull, de piranha, is voetbal een kruistocht. Hij maakte in twee typerende acties een prachtig zelfportret. Vlak voor rust dacht Ronaldo aan een mooie rush. De Nederlan der was er al met de bal van door voordat de boodschap bij de benen van de Braziliaan was aangekomen. Twee tellen later zette Kluivert aan en kreeg Bergkamp de kans. Na rust ging Ronaldo er als een haas van door. Niemand zou de spits nog kunnen tegenhouden. Ronaldo had het kunnen weten. Want daar was Davids weer. De kleine Nederlander was net lastig ge noeg om Ronaldo te hinderen. De bal rolde krap langs de paal. Maar het was het moment van onachtzaamheid waar de Brazilianen op loerden. Al is het maar een fractie van onacht zaamheid, het is genoeg voor een klassespits als Ronaldo. Er waren niet meer dan 23 secon den weggetikt in de tweede helft, toen Ronaldo, de man van het moment, scoorde door de benen van Edwin van der Sar. Het verhaal was ten einde. Ijzig kalm werd de voorsprong verdedigd. Op routine, leek het. Het was een fout die kampioe nen niet mogen maken. Maar die op de penaltystip ruim schoots werd goed gemaakt. Al leen daar was Brazilië even de wereldkampioen. Brazilië - Nederland 1-1 n.v. (1-1 0-0), Brazilië wint na strafschoppen. 16. Ronaldo 1-0, 87. Kluivert 1-1. Scheids rechter: Bujsaim (VAE). Toeschou wers: 60.000. Gele kaart: Zé Carlos, Cesar Sampaio (Bra), Seedorf, Reiziger, Davids, Van Hooijdonk (Ned). Strafschoppenscrie: Ronaldo 1-0, Frank de Boer 1-1, Rivaldo 2-1, Berg kamp 2-2, Emerson 3-2, Cocu mist, Dunga 4-2, Ronald dc Boer mist. Brazilië: Taffarel; Zé Carlos, Aldair, Ju nior Baiano en Roberto Carlos; Cesar Sampaio, Dunga, Leonardo (85. Emerson) en Rivaldo; Ronaldo en Be- beto (70. Denilson). Nederland: Van der Sar; Reiziger (57. Winter), Stam, Frank de Boer en Cocu; Ronald de Boer, Jonk (111. Seedorf), Davids en Zenden (75. Van Hooijdonk); Kluivert en Bergkamp. ilie niet de beste, wel de fortuinlijkste ploeg in slijtageslag a egusbert spierenburg lolslaggever mondiale platform heeft g derlands elftal vele har stolen, maar het hoogst >are, het erepodium, zal )assadeur van het aan- e voetbal niet bestijgen. 3 redloop naar het wereld je' ïoest Oranje gisteravond, Jtl natch der giganten, bui tel een slijtageslag, inclusief ■h' Jing en strafschoppen, ra iren Ronald de Boer en lie, even voor midder- 111 wel door de grond kon- af! kken. Ze waren te moe nbehoorlijke aanloop. Ik Iscoach Hiddink sloot Weetal troostvol in de ar ia Ik kan niemand een ver- Vj iken. Ook de strafschop iers niet. Voor mij wa it zekerheidjes. Missen besten gebeuren." Van overkwam het op het EK Seedorf in '96. 0 razilianen huilden na de nl ide ontknoping van ge- l' ach Zagallo voorop. De d ilaats was voor de poor- jaln de hel weggesleept. In pi lie was de titelverdediger beste, wel de fortuinlijk- efg van de avond, ie trof hetzelfde lot als ar geleden op het Euro- s1 impioenschap, ook toen van een noodlottige loppen-serie. Achteraf is )ment van onachtzaam- eerste de beste minuut tweede helft, Nederland 0 geworden. Ronaldo kon I® ppen na één van de wei- el üssers in de Oranje-de- De gelijkmaker van Klui- de 87ste minuut, deed 0 an de verhoudingen. 1 ink: „Het doelpunt van w o hebben we te gemak- 0 weggegeven. Daar moe- Ie niet geheimzinnig over 0 Tot het laatste moment 'e vertrouwen gehad in de 'aker. We hebben gedo- d en zijn heel dicht bij He geweest. Het is dood- w dat het niet is gelukt." 'b Dl en met applaus voltrok de uitschakeling zich voor Ne derland, dat in Frankrijk niet één wedstrijd verloor. De teams van Bergkamp en Ronaldo dansten met elkaar op een voet- balfeest dat het mooiste en het beste pas aarzelend boven bracht. Aanvankelijk had de spanning de overhand. Oranje, gedragen door Frank de Boer, Davids en Kluivert, voerde in het strategische spel de boventoon, zeker in de twee de helft toen het excelleerde en de gerenommeerde tegenstan der ver terug moest. De ge wenste opening in de Brazi liaanse muur kon maar één keer worden gevonden, via een kop bal van Kluivert. Een beter lot zou verdiend zijn geweest. Met flitsender vleugelspel zou wellicht meer zijn bereikt. Over- mars, de uitblinker van de eer ste wedstrijden, werd node ge mist. Het aanvalsritme werd bo vendien te vaak verstoord door balverlies op momenten dat dit onverantwoord was. Bergkamp had met z'n klasse uitkomst kunnen bieden. Onzichtbaar ging hij ten ondep Het zestiende wereldkam pioenschap voetbal krijgt zon dag in Saint-Denis, met Brazilië en (vermoedelijk) Frankrijk, de geplande finale. Nederland is terugverwezen naar de strijd om de derde en vierde plaats, zaterdagavond in het Pare des Princes in Parijs. Slechts twee keer eerder in de geschiedenis van het WK-voet- bal, in 1974 en 1978, kwam Oranje verder. Twee toernooien achtereen werd de finale ge haald. Zowel in Duitsland en als in Argentinië kroonden de uit vinders van het totaalvoetbal zich tot de morele winnaars. De enige internationale hoofdprijs werd in 1988 gewonnen, de Eu ropese titel in West-Duitsland. Brazilië blokkeerde Neder land de weg, net als vier jaar ge leden in Texas in de kwartfina les op het WK in Amerika, en opnieuw droop de verliezer af met opgeheven hoofd. Wereld wijd respect is de ploeg van Hiddink z'n deel geworden voor Patrick Kluivert torent hoog boven de Braziliaanse verdediging uit en kopt de gelijkmaker binnen. de geleverde prestaties, zater dag tegen de potentiële wereld kampioen en gisteren tegen de regerend wereldkampioen, die bij vlagen werd gedegradeerd tot een counterploeg. Het elftal van Zagallo maakt zich op voor de vijfde wereldti tel na 1958, 1962, 1970 en 1994. Het is in Parijs dat sterspeler Ronaldo de gelegenheid krijgt voor de eerste keer in de voet sporen te treden van z'n illuste re landgenoten Pele en Roma- rio. De schittering van de nieu we Koning Voetbal bracht Oranje zelden in verlegenheid. Hiddink kan terugzien op een geslaagd toernooi waarin de verwachtingen royaal zijn over troffen. De bondscoach zette met het Nederlands elftal niet alleen goede prestaties neer, maar deed dat bovendien met tot de verbeelding sprekend voetbal. Geen ander land speel de zo aanvallend en verdedigde zo beheerst als de Nederlan ders. Ook de Brazilianen niet. Op een kampioenschap waar op de meeste coaches de loon van de angst incasseerden, speelde Oranje avontuurlijk en via de vleugels op de aanval en nam het de risico's op de koop toe. Nieuw was de tactiek van Hiddink niet, wel verheffend in een deelnemersveld dat in de eerste plaats speelde om niet te verliezen. Van hoogmoed en zelfover schatting was binnen Oranje dit keer geen sprake, eerder zo nu en dan van concentratieverlies ep lichtzinnigheid. De 46ste mi nuut van gisteravond zal als een inktzwarte de geschiedenis in gaan. Verheugend was boven dien de gegroeide volwassen heid: ook fysiek en mentaal bleef de ploeg overeind, de on verzettelijke mannetjesputter Davids in de eerste plaats. De aanpak van Hiddink was in het begin van dit toernooi aan zware kritiek onderhevig. Kwaad bloed zette bij de experts de vele wisselingen in het elftal. De bondscoach achtte dat mo dem. Langzaam maar zeker snoerde hij de critici de mond. Inmiddels heeft hij recht op ap plaus. Hiddink: „Nederland heeft voor het oog van de wereld een uitstekende indruk achtergela ten. We zullen de wonden na vanavond moeten likken en ons proberen op te peppen voor de wedstrijd om de derde en vierde plaats. Er is zaterdag nog veel eer te behalen." Op het puntje van mijn s televisie gezeten, Nederland- Brazilië was een thriller van de eerste orde die alles bracht, aan spanning en hoogtepun ten,. Natuurlijk blijft het dood zonde dat het Nederlands elf tal uiteindelijk door die straf schoppen-serie moest verlie zen." „Nuchter beschouwd moet ik zeggen dat op de cruciale mo menten toch is gebleken dat Brazilië op dit specifieke on derdeel meer ervaring heeft. In de finale van het wereldkam pioenschap, vier jaar geleden in Amerika, versloeg het Italië ook na het nemen van straf schoppen." „Dat kan geen toeval zijn. Dat heeft onmiskenbaar met routi ne te maken en met de cultuur van het land, dat de natuurlij ke drang heeft om steeds maar weer wereldkampioen te zijn. Ook in de beslissende mo menten in de wedstrijd zag je terug dat Brazilië toch nog al tijd iets uitgekookter en sluwer is dan Nederland en als het moet gewoon meer vaart kan maken." „Met name het fysieke en mentale overwicht gaf in de duels waarin het er op het middenveld serieus om ging, de doorslag. Veel op kracht ge wonnen intercepties leidden steeds tot levensgevaarlijke counters met Ronaldo in een hoofdrol. Vooral de Neder landse rechterflank, met eerst Reiziger en later Winter, werd op sommige momenten vol komen overlopen. „Dunga en Davids waren voor mij de absolute uitblinkers. Jammer was dat Bergkamp in deze wedstrijd tekort schoot. Hij moest het duidelijk afleg gen tegen Ronaldo die, naar mijn mening, gisteravond zo scherp was als een mes." „Ronaldo heeft, vind ik, duide lijk z'n visitekaartje afgegeven en voorzover ik hem ken ver wacht ik dat hij zondag in de finale tegen Frankrijk de kroon op het werk zal zetten. Tegen het Franse verdedigingsduo Blanc/Desailly dicht ik hem grote kansen toe." „De tweede helft domineerde Nederland gisteravond op een wijze die indruk maakte. Na de gelijkmaker van Kluivert verwachtte ik zelfs nog de win nende goal. Ook van Kluivert, want die speelde natuurlijk ook een wereldwedstrijd." „In alle opzichten kan Neder land op een geslaagd WK te rugkijken. Dit Oranje voorspel ik een grote toekomst. De ploeg is nog jong en een der gelijke ervaring zal deze jon gens later zonder twijfel van pas komen." „Al met al blijft het voor Hid dink en z'n spelers triest wat er gisteravond is gebeurd. In alle objectiviteit durf ik te stellen dat Nederland-Brazilië een wedstrijd was waarvan we er op dit WK veel te weinig heb ben gezien." AAD DE MOS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21